Terreurrisico luchtvaart is groot PZC Umts-mast zou mens slimmer maken r KERSTVOORDEEL BIJ POT INTERIEUR pot Yracht in passagiersvliegtuigen wordt nauwelijks gecontroleerd J Kamer legt besluit missie weer op bordje kabinet 2e kerstdag open zaterdag 24 december 2005 AvirGert van Harskamp PEN' HAAG - Passagiersvlieg- nigen zijn uiterst kwetsbaar loor terroristische aanslagen. Juristen en luchtvaartdes kundigen vinden de veiligheids maatregelen rond luchtvracht Kil farce. Bijna ieder passagiers- loestel wordt ook gebruikt om vracht te vervoeren, maar die wordt nauwelijks gecontro- leerd. De veiligheidsmaatregelen rich- zich vrijwel volledig op en hun bagage. Er vertrekken vliegtuigen met zwaar gecheckte passagiers en hun spullen, terwijl de vracht ongehinderd in het ruim wordt geladen. Bij vracht volstaat een papieren controle. Vracht hoeft slechts gescreend te worden als de afzender ervan onbekend is. Amerikaans on derzoek wijst uit dat nog geen tien procent van de vracht daadwerkelijk wordt gecontro leerd. Het kabinet heeft de marechaus see deze week nog extra be voegdheid gegeven om reizigers overal op Schiphol te controle ren zonder dat er sprake hoeft te zijn van verdenking. Extra controlemogelijkheden in het vrachtvervoer komen echter moeizaam van de grond. Dat komt omdat de verantwoorde lijkheid hiervoor met primair bi] de luchthaven ligt, maar ver deeld is over meerdere partijen. Juristen en bestuurders in de luchtvaartbranche vinden het onwenselijk dat te veel partijen juridisch en financieel verant woordelijk zijn voor de controle op luchtvracht. De overheid ziet alleen drugscontrole als haar taak. Screening op explosieven is de verantwoordelijkheid van de luchtvaartmaatschappijen. Luchtvracht wordt alleen steek- proefgewijs gecontroleerd. Onhaalbaar Het Amerikaanse congres wil onderzoeken of een volledige controle van vracht mogelijk is. Volgens de luchtvrachtbranche Voor 20 miljoen aan boetes opgelegd wegens illegale arbeid DEN HAAG - De Arbeidsinspec- tie verwacht dit jaar circa 20 miljoen euro aan boetes te innen van werkgevers die illegale ar beidskrachten in dienst hadden. Vorig jaar ging het nog om een totaalbedrag van 3 miljoen eu- Dat meldde een woordvoerster van de Arbeidsinspectie in een toelichting op het Jaarplan 2006 van de inspectiedienst, dat staatssecretaris Van Hoof (So- Zaken) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. ongeveer een kwart van de oica 8500 inspecties op de werk vloer kwam dit jaar een mis stand aan het licht met buiten- imders zonder werkvergun- tang Daarbij werd gemiddeld een boete opgelegd van 11.000 euro. De Arbeidsinspectie schrijft het succes van dit jaar toe aan het 'i-op-stukbeleid dat het kabi net invoerde. Zo is de boete per e kracht verhoogd van WO euro naar 8000 euro. Ook wordt het aantal controles opge- 1. Vorig jaar werden nog cir- 00 inspecties uitgevoerd en dat worden er in 2006 naar schatting 10.500. GPD Woning steeds vaker onder dwang te koop APELDOORN - Het aantal gedwongen verkopen van woningen groeit pijlsnel. Voornaamste oorzaken zijn werkloosheid en echtschei ding, aldus het Kadaster en de Rabobank. Dit jaar gaat het aantal ge dwongen verkopen van wo ningen waarvan de eigena ren de hypotheeklasten niet meer kunnen betalen nchting tweeduizend. Tot en met eind november regis treerde het Kadaster 1717 gevallen, ruim boven de 1505 in 2004. Sinds 2000 verdrievoudigde het aantal gedwongen verkopen. .Waar mensen die gingen scheiden er een paar jaar geleden nog een winst uit haalden waarmee ze hun nieuwe flat inrichtten, zie je nu dat ze er met een ver lies uitkomen", zegt K. Schiffer van de Nationale Hypotheekgarantie. GPD is dat praktisch onhaalbaar. Zij wijst verder op de hoge kosten die waterdichte veiligheid met zich meebrengt. Luchtvaart maatschappijen willen de kosten zo laag mogelijk hou den uit concurrentieoverwegin gen. GPD Overleg over detentiecentrum spoedig hervat DEN IIAAG - Minister Donner van Justitie en de gemeente Haarlemmermeer overleggen binnenkort weer over het deten tiecentrum op Schiphol. Dat viel af te lezen uit hun reacties op een uitspraak van de recht bank in Den Haag. Die oordeel de gisteren dat het het cellen complex op Schiphol-Oost, waar eind oktober elf mensen door brand om het leven kwa men, voorlopig open kan blij ven. De gemeente wil het complex sluiten, omdat het brandonvei- lig zou zijn. Donner zegt aan al le voorschriften te voldoen en wil het openhouden om bolletjes slikkers vast te kunnen zetten. Hij schorste de gemeentelijke be slissing om het centrum te slui ten bij Koninklijk Besluit (KB). Volgens voorzieningenrechter R. Paris heeft de Staat het KB in redelijkheid genomen en maakte Donner geen misbruik van zijn bevoegdheid. De rech ter wees er ook op dat de par tijen voorafgaand aan de ge meentelijke besluiten uitvoerig hebben overlegd. Ook was er een bemiddelingspo ging en heeft de Staat vooraf gaand aan het KB mogelijkhe den bekeken om tot een compro mis te komen. Volgens de rech ter is er een dwingend algemeen belang om bolletjesslikkers voor lopig in het centrum te kunnen opvangen. Haarlemmermeer heeft volgens hem niet aannemelijk kunnen maken dat het complex onvol doende brandveilig is. ANP Historische trams onder dak AMSTERDAM - Aan het zwer vende bestaan van tientallen his torische Amsterdamse trams, bussen en veren lijkt binnenkort een einde te komen. Het Amsterdamse stadsdeel Os dorp bekijkt of het onderdak kan bieden aan het Amsterdam Openbaar Vervoermuseum. „Wij willen het museum graag hebben", aldus een woordvoer der van het stadsdeel gisteren. De antieke voertuigen zijn mo menteel op verschillende plaat sen in het land opgeslagen sinds ze begin dit jaar op last van de gemeente uit twee Amsterdamse garages zijn gezet. ANP door Martijn Hover EINDHOVEN - „Zelf zou ik te gen familie en vrienden zeggen dat er geen reden is om zich te verweren tegen plaatsing van een umts-zendmast in hun woon- Ik- BÊ/SJ /VOCJ AL MOE wijk." Professor Peter Zwam- born is er zeker van: met de schade die de zendmasten voor de nieuwe generatie mobieltjes aan de gezondheid kunnen toe brengen, valt het wel mee. In di verse gemeenten, waaronder Tholen en Terneuzen, kwamen burgers en/of politici echter in het geweer tegen de masten. Zwamborn was een van de au teurs van het in 2003 opgestelde TNO-rapport dat de commotie veroorzaakt. Daarin stond dat proefpersonen in 'statistisch sig nificante aantallen' meldden dat ze zich minder lekker voel den wanneer ze zich in een umts-veld bevonden. „Dat was een verrassing", erkent Zwam born. „Onze hypothese bij het begin van het onderzoek was dat we geen effect zouden me ten. Toen we dat toch deden, be tekende dat dat onze stelling blijkbaar niet klopte". Het on derzoek was wat Zwamborn be treft dan ook vooral 'hypothe se-genererend'. „Omdat onze oorspronkelijke hypothese niet klopte, moeten we nu op zoek naar een nieuwe vraagstelling om te verklaren wat we gezien hebben." Die speurtocht hoeft volgens Zwamborn helemaal met te leiden tot de conclusie dat masten slecht zijn voor de gezondheid. „We deden onder zoek naar een groep van 72 men sen, van wie de helft al had aan gegeven dat ze klachten onder vonden door de elektromagneti sche velden die door zendmas ten en gsm's worden opgewekt. Dat is natuurlijk geen erg grote groep, dus is er altijd een gerede kans dat de uitslag die we kre gen, op toeval berustte. Als we het met andere woorden aan 72 andere mensen hadden ge vraagd, hadden we misschien een andere uitslag gekregen. Daarnaast bestaat ook de moge lijkheid dat we ergens in ons ex periment een fout hebben ge maakt en dat dat tot de door ons Cardioloog ziet tweedeling in zorg hartlijders DEN HAAG - Cardiologen vin den dat er sprake is van een tweedeling in de zorg: hartpa tiënten die de bloedverdunner clopidogrel zelf kunnen betalen en patiënten die dat niet kun nen. De laatsten lopen een groot risi co op nieuwe hartinfarcten of zelfs blijvende invaliditeit. „Art sen staan daardoor voor een groot dilemma", aldus cardio loog W. Jaarsma van het St. An- toniusziekenhuis in Nieuwe- gein. Gisteren eiste de Neder landse Vereniging voor Cardiolo gie (NWC) in een kort geding dat de bloedverdunner onder de merknaam Plavix in alle geval len in aanmerking komt voor vergoeding van de zorgverzeke raars Minister Hoogervorst (Volksgezondheid) wil die ver goeding slechts beperkt toeken nen Volgens de cardiologen treft dit vooral patiënten met bloedvatvernauwing rond het hart. GPD aangenomen uitslag heeft ge leid. Dat umts-masten daadwer kelijk gezondheidsklachten ver oorzaken, is maar één van de drie mogelijke verklaringen. Te genstanders van de masten doen het voorkomen alsof juist dat door ons onderzoek onomstote lijk is aangetoond. Maar dat is dus zeker niet het geval." Vandaar dat in Zwitserland een vervolgonderzoek loopt dat stoelt op de ervaringen bij TNO. De resultaten daarvan worden begin volgens jaar verwacht. (Advertentie) GOES KRUININGEN BERGEN OP ZOOM I KOUOEKERKE Marconistraat 13 Zandweg 1 b I Van Konijnenburgweg 13 I Dorpsplein 35 Tel. (0113) 22 41 02 ITel. (0113) 38 26 26 Tel (0164) 27 44 77 |Tel. (0118) 55 55 30 www.tmcwoonwinkels.nl Maneges zijn doelwit zadeldieven HILVERSUM - Sinds een aantal weken is in het Gooi een bende actief die zich richt op het stelen van paardrijza- dels. Bij meerdere maneges werd voor tienduizenden eu ro's aan zadels ontvreemd. Dit maakte de politie gisteren bekend. De dieven werken overal op dezelfde manier. Ze maken zadelkamers open met een slijptol en vervoeren him buit in mestkruiwagens van de manege of stal naar een gereed staande vrachtwagen. De manegebranche is ten einde raad. De waarde per zadel is ongeveer 1500 euro. ANP Witwassersbende opgerold RIJSWIJK - De Nationale Recherche heeft in een interna tionaal onderzoek naar het witwassen van misdaadgeld negen mensen aangehouden. Ze worden verdacht van be trokkenheid bij een groot aantal wisseltransacties voor een totaalbedrag van 7 miljoen euro, aldus een woordvoer der van het Openbaar Ministerie (OM) gisteren. De transacties vonden sinds juni 2004 plaats bij wissel kantoren in Antwerpen en Brussel. De geldwisselaars ko men uit Amsterdam en zijn allemaal van Marokkaanse af komst. Vier verdachten, mannen tussen 22 en 25 jaar, zit ten in voorlopige hechtenis. ANP Defensie mag kappen in Schinveld MAASTRICHT - Niets staat het ministerie van Defensie nog in de weg om in Schinveld te beginnen met het kap pen van 6 hectare bos. De voorzieningenrechter in Maas tricht schorste gisteren een besluit van de gemeente On- derbanken dat bepaalde dat Defensie eerst een kapver- gunning moest aanvragen. Volgens de rechtbank is dat met nodig. Defensie had in Maastricht een kort geding aangespannen tegen Onderbanken. De gemeente dreigde namelijk de politie op de houthakkers af te sturen, als die met het kappen van 6 hectare bos bij de AWACS-basis zouden beginnen. ANP Man ligt weken dood in huis BORGER - Het levenloze lichaam van een 48-jarige man heeft anderhalve maand onopgemerkt in een woning in Borger gelegen. Buurtbewoners trokken bij de politie aan de bel, omdat ze de man al enkele weken niet meer had den gezien. Agenten troffen het lichaam in de woning aan, meldde de politie gisteren. De man is een natuurlijke dood gestorven. Wanneer pre cies valt niet meer nauwkeurig vast te stellen. Hij had wei nig contacten met de buurt en kwam weinig buiten. ANP Sms'je voor prostituees succesvol AMSTERDAM - Prostituees in grote steden geven op gro te schaal gehoor aan sms-berichten waarin ze worden op geroepen zich te laten testen op geslachtsziekten. Dat blijkt uit de eerste resultaten van een project van Soa Aids Nederland, dat wordt uitgevoerd door tien grote GGD'sin heel Nederland. De GGD's verzamelen onder meer via advertenties in kranten 06-nummers van vrouwen die daarin hun dien sten aanbieden. Zij gebruiken de gegevens om sms-berich ten te versturen met oproepen voor een test op geslachts ziektes en waarschuwingen tegen onveilige seks. ANP Overigens had het TNO-onder- zoek nog een andere uitkomst waar bijna niemand over praat. De onderzoekers constateerden bij hun proefpersonen ook 'veel al een verbetering van de cogni tieve prestaties' van hun proef personen. In gewoon Neder lands: ze werden er slimmer van. Dat was overigens uit eer dere dergelijke onderzoeken ook al eens gebleken. GPD pagina 17 Terneuzen voelt zich in de steek gelaten door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Het kabinet moet verduidelijken of de voorgeno men uitzending van 1400 militai ren al een echt besluit is of niet. Het 'voornemen' dat nu op tafel ligt, is te onduidelijk, vindt een Kamermeerderheid van PvdA, WD en SP. Deze partijen wil len het zo niet behandelen, stel den zij gisteren in een spoedver gadering. De fracties eisten gisteravond nog een antwoord maar dat kreeg de regering niet voor el kaar wegens het kerstreces. Zoals de Kamerbrief over de militaire missie nu is gefor muleerd, laat het kabinet de Tweede Kamer de knoop doorhakken. Dat zint PvdA. WD en de SP niet. Zij vinden dat het kabinet een besluit tot uitzending moet nemen. Als het kabinet geen verhelderende brief levert, beslist de Kamer dinsdag hoe ze het plan verder behandelt. Voor CDA en D66 hoefde een na dere uitleg van het kabinet niet. Zij willen verder; er staat een reis van Kamerleden naar de provincie Uruzgan gepland, er komt een openbare hoorzitting en uiteindelijk een Kamerdebat met de ministers. Omstreden De militaire missie naar Uruzgan is omstreden in de Tweede Kamer. Coalitiefractie D66, GroenLinks, LPF en SP zijn tegen. De WD is in principe voor. Het CDA aarzelt, evenals de PvdA. De Chris- tenUnie besluit pas na het ka merdebat met de ministers. GPD (Advertentie) Jori Leolux deSede Hülsta van 11.00 Rolf Benz tot 18.00 uur Machalke Linteloo Auping Label Hoekcomblnatlo Portobello Quattro van MncKalko leder nu 3.999,- Ruime keus tijdens onze kerst show uit onze toonaangevende meubelcollectie. Extra kerstvoordeel op de toonzaalmodellen. Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Interieur Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl AXEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3