Uitstraling tadelakt is warm PZC Bloemen als witte gaten in de tuin W3 Radiatoren Issues Kast op maat Damast Afzuigkap Frisse Togo zaterdag 24 december 2005 Tadelakt in de badkamer zorgt voor een specifiek Marokkaanse uit straling. Het gebruik van leem in de Nederlandse bouw raakt steeds meer ingeburgerd. Onbekender is het zogehe ten tadelakt, een kalkmortel die met zeep en halfedelste nen waterafstotend is gemaakt. Een haard van tadelakt Strohuizen, lemen muren, grasdaken: ook,in onsJand heeft men steeds meer oren naar ecologische manieren van bou wen. De technieken bestaan vaak al eeuwenlang, maar vin den pas nu weer hun weg naar de westerse woningen. Zo raak te de van oorsprong Duitse Carl Giskes, initiatiefnemer van Leembouw Nederland, geïnte resseerd in tadelakt. Hij liep er tegenaan in de jaren zeventig toen hij tijdens een wereldreis Marokko bezocht. Tadelakt is een waterafstotend gemaakte kalkmortel, dat in Ma rokko wordt gebruikt voor het maken van daken. „En voor irri gatiesystemen. Het is net als leem een oerproduct. En hon derd procent natuurlijk." Leem bouw Nederland is producent van Tierrafino, een productlijn die onder meer leem en tadelakt bevat. Hoewel tadelakt minder bekend is dan leem, raakt het volgens Giskes steeds meer in trek. Er zijn inmiddels zo'n 25 bedrijven die er mee werken. „Mensen le- Tadelakt in een duizend-en-een-nacht sfeer Tadelakt is waterdicht, dus ook als wastafel heel geschikt. ven ook steeds bewuster", zegt Peter van het Westeinde, van Ecologisch Bouwen Zutphen. „Bouwen met natuurlijke mate rialen is gezonder, omdat ze ade men en beter zijn voor het mi lieu. Ook als je gewoon uitgeke ken bent op bijvoorbeeld badka mertegels, is dit een heel mooi alternatief." Overigens is tadelakt een be schermde naam. Het product mag alleen zo heten als de mor tel echt uit Marokko afkomstig is. Van het Westeinde: „Omdat het de enige plek is waar de mor tel op traditionele wijze wordt bereid. Er bestaan ook varian ten waar chemische processen aan te pas komen. Die zijn niet natuurlijk, en dus niet echt." Tadelakt - dat 'inwrijven' bete kent - heeft als groot voordeel dat het water- en stootvast is. Vandaar dat het vaak wordt toe gepast in de badkamer. In tegen stelling tot leem. Giskes: „Le men muren 'ademen' en reage ren daarom sterk op vocht." Een ander verschil met leem is dat tadelakt meer glanst. Het heeft een manner- of natuur steenachtige uitstraling. Het is bovendien niet alleen binnens huis, maar ook buitenshuis toe- Pigment De kalkmortel die voor tadelakt wordt gebruikt, is gebrand en wordt gewonnen in het Marok kaanse Marrakech. Tierrafino voegt er in Nederland pigmen ten aan toe. De mortel wordt op de muur aangebracht en daarna ingewre ven met een zeep op basis van olijfolie. Dit wordt gedaan met halfedelstenen. „Die stenen hebben een heel glad oppervlak. Dat is belang rijk voor het inwrijven", zegt Giskes. Hierdoor ontstaat het opvallende gewolkte effect op de muur. Door het inwrijven met de zeep wordt tadelakt kei hard. Daardoor komen er geen scheuren in. Tenzij het op de grond ligt. Dan beschadigt het materiaal gemakkelijker. „Niet dat het stuk gaat, in mijn atelier ligt het op de vloer en daar lo pen iedere dag mensen over. Maar tadelakt is niet echt voor mensen die van 'superstrak' hou den", zegt Giskes. Het stuuk- werk wordt niet alleen gebruikt voor wanden. Eigenlijk kan iede re gewenste vorm ermee worden uitgevoerd: ook baden, wasta fels en haarden van tadelakt dui ken regelmatig op. Het stuken met de Marokkaanse mortel is behoorlijk arbeidsintensief. Per verwerker kan er een oppervlak van ongeveer vier vierkante me ter per dag worden aangelegd. Overigens kost niet zozeer het aanbrengen tijd alswel het op wrijven. Hoe vaker je het inwrij ven met de stenen herhaalt, hoe dieper de kleurschakeringen en het wolkige effect. „In feite be paal je zelf wanneer de muur af is", zegt Giskes. Hobbit-huis Met tadelakt krijgt de woning een warme uitstraling die enigs zins doet denken aan een hobbit- huis of aan de sprookjes van dui- zend-en-een-nacht. „Omdat je er iedere vorm mee kunt maken, kunnen mensen hun eigen crea ties ontwerpen", zegt Peter van het Westeinde. En dat is mooi: want hoewel je het in principe zelf zou kunnen leren - Tierrafi no verzorgt ook tadelaktcursus- sen - is het een techniek die je erg nauwkeurig uit moet voe ren. Giskes: „Het is echt voor liefhebbers van detail, mensen die van ambachtelijke technie ken houden." Een vierkante me ter kost (inclusief verwerken) on geveer 220 euro. GPD Caroline Göttgens Informatie: www.tierrafino.nl, www.ecobouwen.nl Als de verwarming in de zomer uit is, kan de badkamer nog best wat extra warmte gebruiken. Zo vinden ze bij Jaga, producent van radiatoren. Tijdens de sani- tairbeurs Baden in Holland - 4 en 5 februari in Jaarbeurs Utrecht - lanceert het bedrijf daarom radiator Mixte in de se rie Sani. Die verwarmt ook los van de cv-installatie, omdat de radiator tevens werkt als elektri sche verwarming. Wel is daar voor een extra stopcontact in de badkamer nodig. De prijs van de nieuwe radiator is nog onbe kend. Hoe is het om te wonen in een zogenaamde groeikern? Om iede re dag terug te moeten naar ge- meentens als Almere, Haarlem mermeer en Zoetermeer? Het antwoord op die vragen staat centraal in het jubileumnum mer van het tijdschrift Issues, dat deze maand vijf jaar be staat. In het tijdschrift, dat wordt uitgegeven door Amvest, komen onder anderen bewo ners, bestuurders en onderne mers aan het woord. Daarnaast bevat Issues foto's van verras sende plekjes. Volgens Amvest, dat onder meer woningen bouwt, verhuurt en verkoopt, is de uitgave bedoeld voor ieder een die graag in een stad woont of komt. Kasten met flitsende namen in tientallen verschillende afmetin gen. Dat is volgens Svedex al leen maar moeilijk. Daarom kiest het bedrijf voor een nieuw systeem. De namen van de kas ten variëren van model 100 tot model 600. Bij de diverse model len kan de klant kiezen uit ver schillende standaardmaten. Daarnaast bestaat de mogelijk heid om een kast op maat te la ten maken. Het opbergmeubi- lair is verkrijgbaar in zo'n der tig verschillende kleuren. Ook dit systeem maakt de keus kort om niet gemakkelijker. Informa tie: www.svedexkasten.nl F" "v Speciaal voor het 25-jarig rege ringsjubileum van koningin Bea trix heeft ontwerper Jurgen Bey een tafelkleed met bijpassende servetten van damast ontwor pen. Hij deed dit in opdracht van het Textielmuseum in Til burg dat daarmee een vervolg geeft aan een traditie. Want bij speciale gebeurtenissen rond het koningshuis wordt al eeu wenlang linnen tafeldamast ge weven. Het ontwerp van Bey is tot 22 januari te zien in het Tex tielmuseum. Een beperkte op lage is in de museumwinkel ver krijgbaar. Informatie: www.tex tielmuseum, nl Een grote afzuigkap in de keu ken is niet altijd even mooi. Een aardige oplossing is de AT400 van Gaggenau. Dit afzuigsys teem staat op het werkblad ach ter de kookplaat. De werking is vergelijkbaar met die van con ventionele afzuigkappen. Het apparaat beschikt over drie stan den en is uitgerust met verlich ting. Het nieuw ontwikkelde ronddraaiende vetfilter en de vetopvangschaal kunnen in de vaatwasser. De AT400 is uitge voerd in roestvrij staal en in twee afmetingen verkrijgbaar: 106 en 136 centimeter. De kleine uitvoering kost 3.999 euro, de grote 4.499 euro. Infor matie: www.gaggenau.nl De Togo Bank van Ligne Roset is door het opvallende ontwerp uitgegroeid tot een bescheiden klassieker. Onlangs verscheen het ontwerp van Michel Duca- roy uit 1973 met een nieuwe be kleding. Met de stof Polo veran dert de Togo Bank in regelrech te blikvanger. De stof is verkrijgbaar in drie kleurschakeringen: Orange, Ta- bac en Chaume. De prijzen van de verschillende uitvoeringen liggen tussen 637 en 1880 euro. Informatie: www.ligne-roset.de Witter dan wit: Anemone trifolia van witte herfstanemonen zijn daar als bakens in het schemer duister. Donkere, zonloze stads tuinen worden opgevrolijkt door witte bloemen en witbont blad. Een van de witste bloemen die ik ken is Cardamine trifolia, een zodevormend schaduwplantje met grachtengroen blad en klei ne sneeuwwitte bloempjes. Het is een van de weinige vaste plan ten die 's winters groen blijven. Je zou het als bodembedekker kunnen gebruiken; maar snelle groei is niet het sterkste punt van deze plant. Misschien zou je dan beter kunnen kiezen voor een bosanemoon die toevallig ook trifolia als achternaam heeft: Anemone trifolia. Dit is een bosanemoon uit de Balkan, foto GPD met bloemen die werkelijk wit ter dan wit zijn. Ze doen bijna pijn aan je ogen. Een wonder dat de wasmiddelenindustrie de witte bloem nog niet als reclame object ontdekt heeft. Anemone trifolia woekert niet en is daar door een mooi alternatief voor het lelietje-der-dalen. GPD Romke van de Kaa Een voorbeeld van een zuiver witte bloem is de dubbele mar griet Leucanthemum x super- bum, 'Wirral Supreme'. Ook als deze naam u weinig zegt is het bijna onmogelijk dat u de plant niet ooit ergens in een voortuin tje heeft zien bloeien. Deze ge- vuldbloemige witte margriet is al jarenlang een favoriete tuin plant. Zij wordt vooral geplant door mensen die van puur en on gekunsteld houden en die den ken dat ze met deze bloemen het natuurlijke effect van wilde mar grieten in een bloemenwei kun nen herscheppen. Er zijn verschillende redenen waarom dit niet lukt. Om te be ginnen heeft 'Wirral Supreme' grotere bloemen dan enige wil de margriet ooit heeft hoeven torsen. Ten tweede wordt het wit van wilde margrieten altijd verdund door het groen van het gras waarin ze half verscholen staan. En ten slotte heeft de wil de margriet een geel hart dat bij de grote dubbelbloemige varië teit ontbreekt. Ga eens voor een border staan waarin een groep gevuldbloemige witte margrie ten in bloei staat. Dan zult u zien dat u in een groot wit gat staart. U heeft nog geluk dat u niet naar binnen wordt gezogen. Mijn pedante kennis heeft ge lijk: een wit gat is net zo angst aanjagend als een zwart gat. Nu zult u zich misschien afvra gen waar ik met dit verhaal naar toe wil. Is het een pleidooi tegen het gebruik van witte bloe men in de tuin? Nee, natuurlijk niet, want iedere tuin kent hope lijk ook plaatsen waar witte bloemen wel tot hun recht ko men: in de schaduw. Daar, in het groenige licht onder bomen of in de duisternis van een coni- ferenhaag werkt wit niet als een gat, maar als een lichtpunt. De witte klokken van Campanula latifolia en Campanula persicifo- lia, de puimen van floxen en nachtviolen en de open schalen Wit is geen kleur, zo weet een pedante kennis mij altijd te vertellen als we door de tuin lopen. „Wit is het tegen overgestelde van zwart. En zwart is ook geen kleur, maar de afwezigheid van kleur." Een aardig weetje, maar wat heeft deze wijsheid met tuinie ren te maken? Niet veel, denk ik. Ten eerste komt zuiver wit bij bloemen bijna niet voor; een wit te tulp blijkt bij nader inzien toch een veegje groen in de bloembladen te hebben en ook een witte lelie heeft zoveel ande re kleuren in haar bloemen dat die nooit koel aandoen. En als een bloem dan eens puur en hel der wit is, dan heeft zij toch meestal wel een geel of groen ge kleurd hart dat voorkomt dat je je ongemakkelijk gaat voelen. Zuiver wit is koud; het staart je zo kil en ongenaakbaar aan dat je liever een andere kant op kijkt. Het is de kleur van de dood en het is geen toeval dat witte bloemen nog altijd veel voor het maken van grafkransen worden gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33