PZC Eén huis uit twee panden Natuursteenhuis Centrale verwarming kan op hout branden VLOEREN - WERKBLADEN - GLAS IN LOOD www.natuursteenhuis.nl foto's Marijke Folkertsma Anton Deurloo heeft twee rech terhanden. Dat scheelt bij een verbouwing als deze. Hij heeft veel meegewerkt met de timmer man. En neem bijvoorbeeld het bovenlicht boven de voordeur. Een detail in het gebouw, maar wel een sprekend detail dat op valt. Het raam met het houtsnij werk hing volgens Deurloo van verflagen aan elkaar. „Ik heb het laten logen om alle verf, stopverf en reparatiekit te laten verwijderen. Wat ik terugkreeg was een stukje raamwerk en een plastic tasje met restanten. De timmerman had er al geen heil in gezien." Deurloo is bijna drie weken be zig geweest om het raamwerk weer in elkaar te zetten en de ontbrekende delen na te maken. Zulke details zijn tijdrovend maar geven het huis wel het ca chet van weleer. Zo wilde het echtpaar ook de plafonds met ornamenten zoveel mogelijk in oude staat herstellen wat goed gelukt is. Het plafond van de ouderslaapkamer op de eerste verdieping is opvallend. Zowel de binten als de delen er tussen zijn voorzien van elegante gip sen ornamenten. „Zaken als sanitair, elektriciteit en leidingen moesten opmeuw gedaan worden", vertelt Anton. „Dergelijke klussen en het tim mer- en schilderwerk is nu gro tendeels achter de rug. Helaas kon de stukadoor met de achter gevel niet meer verder omdat het te vochtig werd. Dat moet in het voorjaar gebeuren maar dan zijn we toch echt een eind op streek." Optimist Het echtpaar met dochter Vera woont nu een jaar in het pand. Naar hun idee is het meeste ge beurd en zijn het nu de laatste loodjes die nog om aandacht wa gen. Voor anderen is dit meestal het punt waarop zij in een nieuw huis pas beginnen. „Ik ben een optimist, andere was ik hier misschien niet aan begon nen", zegt Anton. „Alles gaat goed behalve de tijd. Die gaat te snel. Ik had gedacht in twee jaar klaar te zijn." Annet: „Boven is het meeste ook klaar. We heb ben op de plaats waar woeger het trapje naar zolder zat een mooie, royale badkamer kunnen maken. De zoldertrap zit nu ge woon boven de trap van de bega ne grond naar de eerste verdie ping. En alles staat strak in de verf. Maar beneden moet behal ve de gang ook nog dé werk plaats van Anton verbouwd wor den tot keuken. De oorspronke lijke keuken, die waarschijnlijk uit de jaren zestig dateert, wordt dan bijkeuken. Ook komt er nog een groot, verhoogd ter ras in de tuin zodat je vanaf de tuindeuren niet vrijwel meteen de tuin in duikelt. En het kan toor van Anton heeft nog steeds een verlaagd plafond. Voorlopig zijn we dus nog niet klaar maar gelukkig bestaat het meeste werk nu uit afwerken en inrich ten. Daar voel ik me meer in thuis dan in het echte timmer en schilderwerk." Inge Heuff f-Tfcyi Ih^Li vTB -dÊ tel(0113)216S55 Tjark Hulst bij de cv-ketel waar het allemaal mee begonnen is: die in zijn eigen woning. foto GPD Het bovenlicht hing van verf en reparatiekit aan elkaar; het is nu in oorspronkelijke staat her steld. De verbouwing verloopt spoedig, alleen de tijd zit tegen Aan het pand Ha venplein 24 is de afgelopen vierhonderd jaar flink ver timmerd. Behalve dat het als woonhuis diende, heeft het ook onderdak geboden aan een wijnkoper, is het huurpand erbij getrokken, werd het woonhuis met kan toor, alleen kantoor en nu is het weer woonhuis. De hui dige eigenaren, Anton en Annet Deurloo, zijn bezig de laatste hand te leggen aan een flinke verbouwing. Zo noemen zij dat. Een an der begint pas op dit punt. Havenplein 24 bestond oor spronkelijk uit twee panden: het westelijk deel heeft vanaf 1563 de naam De Halve Mane gedra gen, het oostelijk deel vanaf 1602 De Katte. Dit pand heeft in 1750 de huidige hardstenen gevel gekregen met wijnkoper emblemen op de plint tussen de ramen op de begane grond en de kelderdeur. Hier resideerde in de achttiende eeuw wijnkoper David Hoffer die het pand in 1740 als startkapitaal van zijn vader had gekregen. Meer recent, aan het begin van de twintigste eeuw, bood het dubbele pand onderdak aan de Insulaire Hypotheekbank (de la tere Westland-Utrecht Hypo theekbank). In 1937 trok notaris Van den Ende met zijn gezin in het huis. De familie woonde bo Als je binnenkomt hebben alle deuren aan de rechterkant een diepe deurpost omdat de betreffende muur ooit scheidingsmuur tussen de twee huizen was. Een houtgestookte ketel vraagt extra aandacht voor de veiligheids aspecten. foto GPD Met de sprints die de ener gieprijzen trekken, wordt de aanschaf van een houtge stookte cv-ketel steeds aantrek kelijker. Ook voor nieuwbouw woningen, waarin dan zelfs afge zien kan worden van aardgastoe stellen. Maar voorzichtigheid is geboden, meent Tjark Hulst van het gelijknamige constructiebe drijf in Garethuizen. Niet alle aanbod blinkt uit in veiligheid. Een onvolkomenheid in het sys teem van een houtgestookte cv-ketel kan zeer ernstige gevol gen hebben. Hulst weet van een Duitse mevrouw die de klap nau welijks overleefde en wier huis twintig centimeter van de funda menten werd gerukt. Zulke inci denten bezorgen dit verwar mingssysteem een slechte naam en dat verdient het niet, meent Hulst. De houtgestookte cv-ketels zijn 'booming' en Hulst hoopt dat dat zo blijft zonder een echte boem. Maar volgens hem lijkt niet iedereen het gevaar te besef fen. Onkundige lieden betreden de aantrekkelijke markt. Zo worden rustig systemen aange boden zonder een bufferketel, de enorme waterhouder die de hitte van de kachel/ketel op slaat en die er als vaste afnemer voor zorgt dat de kachel gelijk matig blijft branden. En dat laatste is cruciaal: een 'pendelen de' kachel (telkens aan/uit als reactie op wel of geen 'vraag' naar warm water) is veel vervui- lender. Bovendien kan de ka chel zonder een dergelijke over loop domweg te warm worden. Constante trek Waar zou je op kunnen letten bij de aanschaf van een houtge- stookt cv-systeem? Dat er dus zo'n bufferketel wordt bijgele verd, dat er een klep recht streeks op de waterleiding is aangebracht waardoor bij over verhitting automatisch afkoe ling met koud water plaatsvindt (voorkomt een gigantische stoomontwikkeling) en dat er op de rookafvoer een trekklep is ge plaatst die een te sterke trek voorkomt - bij harde wind bij voorbeeld - door het inbrengen van 'valse lucht'. Een constante trek is eveneens belangrijk voor een goede verbranding. Goedko pe systemen zijn helaas niet al tijd voorzien van een en ander. Goedkoop kan dus duurkoop worden, zegt Hulst, die zelf zweert bij het Duitse merk SBS dat hij importeert. Deze syste men - gebouwd in Greven bij En schede - blinken volgens hem uit in eenvoud, degelijkheid en veiligheid. Eigenschappen waar sommige andere merken - uit voormalig Oost-Europa bijvoor beeld - zich niet op kunnen be roepen, aldus de SBS-leveran- cier. Ondanks de hogere aan schafprijs, de bufferketel komt er ook nog eens overheen, heb ben de SBS-kachels zich na een jaar of vier, vijf terugverdiend. Dit overigens volgens een bere kening waarbij uitgegaan wordt van gratis hout. Geen subsidie Bitter voor de Nederlandse con sument is het ontbreken van een subsidiestelsel voor hout-ge- stookte cv-systemen. Onze oos terburen daarentegen krijgen nota bene bijna tweederde van de aanschafpnjs retour van de staat en van het desbetreffende Bundesland. Een installatie van 5000 euro, capaciteit 20 Kw, redelijk gang baar voor onder meer ruime wo ningen, kost de Duitsers ruim 1700 euro. Voor het inbouwen betaalt men, in beide landen, iets tussen 1000 en 1500 euro. Dit alles exclusief btw In plaats van hout kunnen er ook zogenaamde pellets ge stookt worden, kleine geperste houtvezelblokjes. Desgewenst kunnen die zelfs automatisch uit een slechts zo nu en dan bij te vullen 'bunker' de kachel bin nenstromen. In zijn eigen SBS-kachel, waarmee hij zijn woonhuis van energie voorziet, stookt Hulst echter de beste stukken gekloofd hout. Hout van tussen de twee en vier jaar is het meest geschikt. De milieu vriendelijkheid ondertussen blijft gegarandeerd, meent fabri kant SBS, die dat beklemtoont met de slogan 'Holz ist gespeicherte Sonnenenergie' Omdat zonder zon de boom nooit boven de grond zou zijn verschenen. Peter Blom Redactie bijlagen: 0113-315680 1 www.pzc.nl e.mail:redactie® pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 24 december 2005 Havenplein 24 in Zierikzee: achter Het gebeeldhouwd stenen fries boven de kelder deur herinnert aan de wijnhandel die in de acht tiende eeuw in het pand was gevestigd. Alle sierbetimmeringen, die in de loop van de eeu wen waren verdwenen, zijn in de recente verbou wing teruggebracht. ven, de notarispraktijk werd op de begane grond gehouden. Ook notaris Van Eek had er op de zelfde wijze zijn notarisprak tijk. Vervolgens werd de Maat schappelijke dienstverlening in het gebouw gehuisvest en later het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers. Toen ook die voor ziening uit Zierikzee wegtrok, stond het een tijd lang leeg en te koop. Ruim drie jaar geleden werden Anton en Annet Deurloo de nieu we eigenaren van het monumen tale dubbele herenhuis met bin nentuin en achterom. Er moest veel gebeuren. „Het dak was goed", vertelt Anton. „Dat is al heel wat." Maar alle kozijnen, deuren en betimmeringen moes ten vervangen worden en mets loopt recht in het huis. „Het was helemaal ingericht voor een kan toor", zegt Annet. „Boven had den de voorkamers een verlaagd schrootjesplafond gekregen. Dat kun je nu nog terugzien in de zijkamer beneden, omdat we het daar nog niet vervangen heb ben. Alle sierbetimmeringen die horen bij dit huis, zoals bewerk te deurkozijnen en de betimme ring van de kamer en suite wa ren weg en hebben we terug la ten brengen. Er zijn meters en meters houten kozijnprofiel aan gebracht. Wel hebben we de tus sendeuren voor de kamer en sui te ergens anders in huis terugge vonden." Op de houten parketvloer, die notaris Van Eek nog had laten leggen, was twee keer tapijt ver- lijmd. Deurloo is eindeloos be zig geweest om alle lijmresten van het parket te verwijderen. Hij wist een fabriek te achterha len die het parket nog in het as sortiment heeft en kon daar en kele ontbrekende delen bijbe stellen. In de lange gang is hij nog niet zover. Daar heeft de marmeren Flink verbouwen in Zierikzee vloer dezelfde behandeling on dergaan. „Die dubbele lijmlaag heeft het marmer zo afgesloten dat het vocht uit de vloer niet meer uit kon wasemen. Met als gevolg dat de bovenlaag van het marmer is verbrokkeld. Ik ben bang dat daar niets meer aan te redden is." De gang, met zijn lichte, eikenhouten lambrise ring en degelijke vloerbedek king, wekt nog de indruk van een kantoorgang. Er komen zo'n zes deuren op uit en onwillekeu rig verwacht je een kopieerappa raat in een hoekje te zien staan. Alle deuren aan de rechterkant hebben een deurpost van zestig centimeter diepte. Hier zitten namelijk de originele buitenmu ren uit de tijd dat de beide pan den nog gescheiden waren. Dat is op deze verdieping het enige teken dat er iets bijzonders aan het huis is. Boven is aan de rui me overloop beter te zien dat het huis ooit uit twee panden heeft bestaan. En op zolder is he lemaal sprake van twee huizen met twee kappen. Alleen een deur verbindt de beide panden met elkaar. Dat geldt ook voor de kelders die volledig onder beide panden doorloopt. Een smalle doorgang verbindt de ene kelder met de andere. In een kelder is nog de fundering te zien van de kluis die de Insulaire Hypotheekbank heeft aan laten brengen. De kluis zelf is verdwenen. Ook is er nog een ouderwetse (inmid dels droge) poepdoos met deksel te vinden. Het pand De Katte had een eigen watervoorziening, zowel met een waterput, waar nog steeds water in staat, als met een regenput. Deurloo: „Die regenput heb ik afgekoppeld want er kwam veel te veel water in. Ik wil er nog wat water uit laten pompen omdat het alle maal vocht in de kelder brengt." V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31