PZC iivf ^UUü Mama, ik wil net als jij moeder worden en biertjes tappen Zaterdag miste hij, maar zijn penalty's gaan er bijna altijd in jILJ. -J Z./1 L/S LLLrL U>, Lit*.' zaterdag 24 december 2005 fotografie Ruden Riemens En dat ze niet in de horeca terecht mag komen, die wens spraken Corine en Eric Lokker uit Vlissin- gen zes jaar geleden terloops uit. De wensgedach- te was gekscherend bedoeld. Alles wijst erop dat hun dochter Isabelle Lokker zich niet veel aan trekt van de opmerking. „Ze houdt van mensen, is heel so ciaal en is op haar best als ze onder veel mensen is. Laatst zei ze: mama, ik wil net als jij moeder worden en biertjes tappen." Corine en Eric Lokker runnen het feestcafé de Fun Pub, voorheen 't Spinnewiel, in Vlissingen. „Vandaar dat we destijds die opmerking maakten. Het belangrijkste is na tuurlijk dat ze gelukkig wordt. En als ze dat is met een baan in de horeca, dan is dat zo", zegt Corine Lokker. Isabelle werd 15 oktober 1999 om 13.35 uur geboren in het ziekenhuis Walcheren. Vienna was er zes jaar eerder. „Twee dochters die heel verschillend zijn. Het zijn eikaars tegenpolen. Vienna kijkt de kat uit de boom en is rustig. Omdat wij veel werken, is zij soms het tweede moedertje van Isabelle. Isabelle is ondernemend, houdt van drukte en is ondeugend. Ze zoekt naar grenzen. Dat baart me wei eens zorgen", zegt Corine. In zes jaar kan je veel levenservaring opdoen. „Dat geldt voor ouders en kinderen", zegt Corine en lacht. Ze denkt aan de verhuizing van Vlissingen naar Den Osse, die niet bracht wat ze ervan verwacht hadden. Het beheer van het feestcafé werd aan een ander overgelaten en familie Lok ker opende in Den Osse bij Zierikzee een Mexicaans restau rant. „Ik liep al heel lang met de gedachte rond om een res taurantje te beginnen. Ongeveer twee jaar geleden hebben we onze kans gegrepen." Het was een grote verandering. „Isabelle bijvoorbeeld ging van de Theo Thijssenschool in Vlissingen naar De Schoe ner. Oftewel van een basisschool met 400 leerlingen naar 80 leerlingen. We woonden boven het restaurant en de kin deren waren er vaak te vinden. Isabelle hield ervan als er veel gasten waren." Maar na de zomer werd het er erg rustig en de familie kreeg heimwee naar Vlissingen en het leven dat daarbij hoorde. „De stilte in de winter kwam op ons af. We verlang den naar een drukker leven, zoals we gewend waren in de Fun Pub." Het Schouwse uitstapje, eindigde in een teleurstelling, maar toch hebben ze er geen spijt van. „Als we de stap niet gewaagd hadden, dan hadden we onszelf het verwijt kun nen maken dat we niets geprobeerd hebben. Je moet dro men proberen na te jagen Als je niets doet, word je niet wijzer." Terug in Vlissingen hadden ze direct werk, maar ze had den geen huis naar hun zin. Ze kwamen op de wachtlijst voor een huurwoning en moesten in de tussentijd in een va kantiewoning leven. Een paar maanden later kregen ze een telefoontje van de woningcorporatie dat er een huis vrij kwam in Bossenburgh. „We wonen nu ongeveer een jaar hier. Het is een tussenstap. We kijken uit naar een nieuwe woning in een andere buurt, waar ik mijn kinderen ook s avonds buiten durf te laten spelen. Isabelle ziet geen ge vaar." Het echtpaar Lokker vindt dat de wereld er niet vrolijker op is geworden. „De criminaliteit is toegenomen en de sa menleving is harder, onverschilliger geworden. Door alle nare dingen die er gebeuren, zowel ver weg als dichtbij, word ik vanzelf banger. Ik wil mijn kinderen beschermen, omdat ik bang ben dat hen iets overkomt. We kunnen onze ogen niet sluiten voor een gewelddadige samenleving." 15 oktober 1999 Ze stelt zichzelf de vraag: Wie had zes jaar geleden kunnen bedenken dat de politie voorschrijft dat er een beveiligings man in een zaak als de Fun Pub moet zijn? „Bij ons is nooit rotzooi. De sfeer is goed. Maar toch moet er een portier aan de deur staan." De klanten in de Fun Pub komen voor een avondje ver maak. „Toen we net begonnen, hadden we veel Schotse klanten. We draaiden softe rock. Er was nooit gedonder tussen Schotten, Nederlanders en Engelsen. Het was feest. De laatste jaren zijn er veel Portugezen, Spanjaarden en Nederlanders. Ook dat is weer een goede mix. We draaien nu vaak salsa. Dat is de enige verandering. De sfeer is on veranderd goed." Voor de kinderen is geen plaats in de Fun Pub. ..Ik neem ze overdag heel soms mee, maar 's avonds niet. Het zakelijke en privéleven hebben we strikt gescheiden. Als we boven de zaak zouden wonen, zou ik gemakkelijk inspringen aan de bar als het druk is. Dan kunnen de kinderen aandacht te kort komen en het café als hun woonkamer gaan zien. Daar zijn ze nog even te jong voor. Edith Ramakers faei-d 17 november 1999 Ze besloten hem Sjoerd te noemen. Want Sjoerd is een stoere naam. En: is Sjoerd een stoere jongen geworden? Moeder Marleen: „Vind ik wel. Maar Sjoerd is ook een jongen met voelsprieten, hij is heel ge voelig voor sfeer, houdt van gezelligheid. Simpel voor beeld: wanneer Peter en ik allebei vrij zijn en we zijn met z'n allen thuis, kan Sjoerd het nooit nalaten om te zeggen: 'Fijn, hé?' Sociaal is hij ook. Als hij ergens een snoepje krijgt, is het altijd: 'Maar ik heb ook nog een broertje, hoor'." Vader Peter. „Hij is slim, handig, kan rekenen, is naar mijn idee goed met taal - je hoopt dat hij zijn talenten op pakt; dat hij niet net doet als ik - ik heb er te weinig mee gedaan." Des morgens, zo rond het tijdstip waarop het duister dag licht wordt, dat zijn voor Peter Kastelein en Marleen van der Vliet de mooiste momenten van het bestaan. Het wak ker worden, als de kinderen aan hun bed staan of al stille tjes bij ze onder de dekens zijn gekropen; dat geeft zo'n warm gevoel. Marleen: „Voor mij is het steeds weer het fijn ste ogenblik van de dag." Ze hebben er inmiddels drie: Sjoerd (6), Youri (4) en Levi (1) Ring nummer 1 in Nieuwdorp. Ze wonen, schuin tegenover het café, in een voormalig politiebureau. Waar nu de eetta fel staat, bevonden zich vroeger de arrestantencellen. Va der Peter naast de kerstboom, moeder Marleen in de fau teuil, Levi in de box, Youri roetsjt met een speelgoedkroko dil onder zijn arm door de kamer en Sjoerd vertelt: Dat hij op de Regenboog zit, in groep 2. In zijn eigen klas zitten ook leuke kinderen, hoor, maar Roderick is zijn bes te vriend en die zit een groep hoger. Knutselen doet hij graag; Pokemonkaarten maken, daarin is hij goed. En in de blokkenhoek, daar zit hij vaak; daar bouwt-ie gewoon maar wat, en ziet wel wat het wordt. Een map, die heeft hij ook op school: als je iets goed hebt ge daan, plakt de juf er als beloning een mooie sticker in. Twee juffen heeft hij: juf Inge en juf Anneke. Juf Inge is de liefste, want van haar mag hij het meest. Voetballen, mooi man! Bij de mini-F'jes. Zaterdag nog twee wedstrijdjes gespeeld. Tegen De Bevelanders. Dacht hij. Een keer gelijk en een keer gewonnen. Of zoiets. Sjoerd weet het niet zo heel zeker meer. Hij weet wél dat hij een strafschop miste. Jammer, want een penalty van Sjoerd gaat er bijna altijd in. Wat hij speelt - spits? Welnee, Sjoerd staat overal, gaat voor elke bal Hij groeit op in een wereld, waarin het steeds harder toe gaat. Daarvan zijn z'n ouders zich bewust. Peter: „Het is één van de redenen waarom we hem op een christelijke school hebben gedaan. Je krijgt daar iets mee waarvan je in elk geval niet slechter wordt. Ik wil niet beweren dat dat op een openbare school wel zo is, maar de sfeer enzo is er altijd leuk. Het is een beetje een Balkenendeschool, zeg maar, veel normen en waarden." Marleen: „Dat vinden wij heel belangrijk. Het is belangrijk dat kinderen anderen le ren te begrijpen. Dat proberen wij ze ook bij te brengen: verdraagzaamheid - zorg voor je wereldje, zorg voor el kaar, neem het voor elkaar op." Sjoerd is trots op zijn broertjes. Vertelt dat Levi al 'pappa, pappa' kan zeggen en dat Youri heel erg zijn best doet op school. Met Youri speelt hij vaak. Maar soms maken ze ru zie. Als Youri aan zijn Gameboy zit bijvoorbeeld. Dan wordt Sjoerd boos. Want hij is al in de level van de lava, en als het game over is, ga je steeds een level terug. Acht jaar zijn Peter en Marleen (zij heeft een eigen kapsa lon) nu bij elkaar. Nee, niet getrouwd. Marleen, lachend: „Ik kon kiezen, trouwen of een kindje. Ja echt, zo is het ge gaan. Trouwen én vader worden, die stap was voor Peter te groot." Peter: „Of je nu samenwoont of trouwt, wat maakt het uit? Ik was destijds het vrijgezellenleven gewend, veel stappen en dat soort dingen. Stappen en voetballen, daar ging al mijn geld aan op. En dan ineens naar een wat bur gerlijk leven, dat, is geen makkelijke omschakeling." Begrippen als liefde en angst hebben sinds de geboorte van Sjoerd voor Peter Kastelein en Marleen van der Vliet een heel andere betekenis gekregen. Marleen: „Dat geldt voor mij zeer zeker. Toen Sjoerd ter wereld kwam, ben ik een an der mens geworden. Ik was nooit echt bang uitgevallen, maar sinds hij er is wel. Angst in het verkeer bijvoorbeeld - bang dat er iets gebeurt bij het oversteken Een ongelooflijk wonder, schreven Peter en Marleen woens dag 17 november 1999 op het geboortekaartje van Sjoerd. „Een wonder ja, dat vinden we nog steeds; de ene dag is het een enorm vervelend wonder, de andere dag is het een fantastisch wonder." Willem van Dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29