PZC Z' liÜfu J 2JJUÜ Een koekje van eigen deeg zegt mijn moeder gekscherend Kinderen worden weerbaar als ze in hun eigenwaarde geloven IJS£ 'JJZ', £fui ei>alda r> £Urll zaterdag 24 december 2005 fotografie Ruden Riemens nder twee foto's van vrolijk lachende kinderen is 1 aan de muur nog net genoeg plek voor één nieuw f lijstje. Komt dat even goed uit, want in maart ver wachten Erwin en Nelly van Liere-Frijhof uit Cadzand hun derde telg. Nelly doet alleen het woord, haar man zit op de baan. Er- win is internationaal vrachtwagenchauffeur en daardoor op weekdagen niet of nauwelijks thuis. En dus staat Nelly vijf dagen in de week alleen voor de taak om Esmeralda (6) en Mamix (4) op te voeden. Lastig? Ja, soms. „Toen Mamix nog maar een paar weken oud was, kreeg hij het RS-virus, een bronchitis die na ver loop van tijd weer overgaat. Maar in eerste instantie wis ten we niet wat het was, Marnix lag anderhalve week in het ziekenhuis in Terneuzen. Toen stond het huilen me een tijdje nader dan het lachen, ook omdat je op zulke momen ten graag hebt dat je man in de buurt is", vertelt Nelly. In het weekend neemt Erwin een hoop taken op zich. Nel ly: „Als papa op vrijdag thuiskomt, besta ik niet meer, hoor. Dan lopen ze helemaal met hem weg. Is toch ook lo gisch? Erwin doet hen in het weekend bijvoorbeeld in bed en bad. Esmeralda gaat er vrij makkelijk mee om dat haar vader na het weekend weer een aantal dagen van huis is, Mamix heeft daar veel meer moeite mee. Hij mist hem echt. We dachten dat gevoel wat weg te nemen door hem elke dag even met papa te laten bellen. Maar dat leverde aan de ene kant van de lijn een huilende Marnix op en aan de andere kant een papa met een brok in zijn keel. Nu pro beren we hem er telkens vooraf zo goed mogelijk op voor te bereiden." De job van Erwin heeft dus duidelijk zijn weerslag op het reilen en zeilen van het gezin Van Liere. Is niet anders, het hoort erbij, al geeft het af en toe ook wat zorgen. „Erwin doet bijvoorbeeld ook transporten naai- Frankrijk. Toen daar in november de ene na de andere nacht auto's in brand werden gestoken en Edwin naar Lyon moest, maak te ik mij toch wat zorgen Hoewel ik angstiger ben voor aanslagen in de buurt, bijvoorbeeld op de kerncentrale in Borssele en Dow in Terneuzen. We proberen Esmeralda soms ook wat van die negatieve zaken uit te leggen. Ten minste, als ze er zelf naar waagt. Bijvoorbeeld toen ze in de krant een foto van een brandende auto in Frankrijk zag. Hebben we haar uitgelegd dat heel stoute mensen dat had den gedaan." Zes jaar geleden spraken Erwin en Nelly in de PZC de wens uit dat hun eerste kind een gezond, vrolijk en sociaal mens zou worden, die goed voor haar medemensen zou zijn. „Die wens is tot nu toe wel uitgekomen Esmeralda is heel sociaal, ze wil anderen altijd helpen. Neem een jonge tje met een handicap, toen ze nog op de peuterspeelzaal zat. Dat jochie kon geen stickertjes van een velletje los peu teren, Plakte Esmeralda de plaatjes op zijn vinger, waarna hij zelf de stickers op papier kon plakken. Dat vroeg nie mand aan haar, ze deed het uit zichzelf. Haar broertje Mar nix profiteert overigens wel eens van haar zorgzaamheid. Moet-ie iets doen, maar dan roept hij al heel snel. kan ik niet. Waarna Esmeralda het karweitje afmaakt. Die ont wikkeling proberen we zoveel mogelijk te voorkomen. Weet je, ik heb in de voorbije jaren wel gemerkt dat opvoe den niet altijd makkelijk is. Zowel Marnix als Esmeralda heeft een pittig karakter, net als ik. Mijn moeder zegt daar om weieens gekscherend dat ik nu een koekje van eigen deeg krijg." Dat weerhoudt Erwin en Nelly er niet van om voor een der de kind te gaan. „Ik riep al op mijn vijftiende dat ik drie kinderen wilde. Wij zijn echte familiemensen. Dat is ook 14aueustus 1999 een reden om in Cadzand te blijven wonen. We hebben hier veel familie in de buurt. Bovendien hebben we hier een veilig gevoel. Je kan je kinderen hier nog gewoon op straat laten spelen. Na de aanslagen in New York en de moorden op Pim Fortuyn en Theo van Gogh zijn dat toch dingen waar je onbewust rekening mee houdt. Als we bij voorbeeld een dagje naar Brugge gaan. zorg ik dat Mamix en Esmeralda goed beseffen dat ze te allen tijde bij mama in de buurt moeten blijven. Bijvoorbeeld door te zeggen dat er ook stoute mensen zijn die kindjes meenemen." Raymond de Frel 15 september 1999 Haar naam doet ze alle eer aan: Delara, zij die blijdschap, geluk en rust brengt. „Een kalm, leer gierig kind", vindt haar moeder, Marianne. „Een opgewekte natuur", vult haar vader, Barida, aan. Thuis in Kloetinge doet Delara haar uiterste best om letters netjes aan elkaar te schrijven. Het mag dan het ein de van de schoolweek zijn, de kunst van het schrijven trekt de trotse leerling van groep drie meer dan de televisie, die de aandacht van haar vierjarige broer, Ashram, beter en langer vasthoudt. „Het is enorm snel gegaan, die zes jaar", zeggen Marianne en Barida. Er is veel gebeurd en ze hebben veel geleerd. „Bijvoorbeeld dat opvoeden niet eenvoudig is, Delara heeft tot haar vierde bij ons in bed geslapen, wilde met al leen slapen. Dat komt natuurlijk omdat we het toelieten, het ook wel gezellig vonden. Maar bij Ashram hebben we meteen gezegd: dat gaat niet meer. Op den duur moet je wel een erg groot bed gaan kopen. Toen Delara naar school ging, hebben we haar ervan weten te overtuigen dat een groot kind beter alleen kan slapen." Verbaasd hebben Ma rianne en Barida Zadeh Esmail vastgesteld dat twee kinde ren uit hetzelfde nest zo verschillend kunnen zijn. „Delara is rustig, Ashram veel drukker. Toch kunnen ze allebei heel geconcentreerd bezig zijn, alleen met andere dingen. Delara doet haar best om mooi te schrijven. Ashram kan een uur naar het kleinste vliegje zitten kijken. Het is echt ontzettend leuk om twee kinderen te hebben." Eigenlijk is het ouderschap veel leuker en intenser dan Del ara's ouders voor haar geboorte al hadden verwacht. „Maar het verandert je ook", vinden ze. Marianne: „Ik ben veel angstiger dan vroeger. Je hebt ineens de verantwoorde lijkheid over een totaal afhankelijk mensje en je gaat je rea liseren wat er allemaal kan gebeuren. Niet dat ik tobber ben geworden, maar zo'n flierefluiter als vroeger kun je niet meer wezen." In de zes jaar sinds Delara's geboorte heeft ze dus een broertje gekregen, haar ouders hebben een huis gekocht, ze zijn getrouwd, op vakantie naar Canada geweest en Ba rida is voor zichzelf begonnen met een transportbedrijf. Al lemaal feestelijke mijlpalen, maar buiten de muren van het Kloetingse huis gebeurden minder fraaie dingen, die toch ook hun invloed lieten gelden: de aanslagen in New York, de oorlog in Irak, de moord op Theo van Gogh. Marianne en Barida hebben gemerkt dat het op hen misschien meer invloed heeft dan op een doorsnee Kloetinger. „Ik ben don ker", zegt Barida, „aan mij kun je niet zien dat ik in Iran geboren ben, maar wel dat ik daar uit de buurt kom. Na 11 september werd ik plotseling anders benaderd, vijandiger. Dat is er met die andere gebeurtenissen niet minder op ge worden." Ook Marianne, blond en blank, heeft die houding pijn ge daan. Ze is Barida, die vrijzinnig moslim is, in de islam ge volgd. „Op mijn werk, en ook wel ergens anders, gaat het er weieens over. Dan wordt er een negatief oordeel geveld over 'de moslims'. Ze zeggen er meteen bij dat het natuur lijk niet over mij gaat, want mij kénnen ze. Dat is, vind ik, te bespottelijk voor woorden. Over de mensen die ze ken nen, niks dan goeds, maar degenen die ze niet kennen, daar deugt helemaal niets van." Het is precies dat, wat Marianne heeft doen besluiten om moslim te worden. Opgevoed in een christelijk-humanisti- sche traditie herkende ze in het geloof van haar man veel meer de normen en waarden van zichzelf en van haar ouders, dan in haar omgeving. „De mensen zijn zoveel respectvoller, zoveel meer gedre ven om andere culturen te begrijpen. Daarin willen wij on ze kinderen opvoeden." Niet dat Marianne een hoofddoek gaat dragen, of dat Barida de Koran spelt. Maar de reli gieuze wetten met een sociale impact, willen ze naleven. Of Delara en Ashram met de negatieve houding ten opzich te van moslims te maken hebben gehad, weten Barida en Marianne niet. Ze denken van niet en ze hopen vurig dat het nooit gebeuren zal. „Wat we ons bij de geboorte van Delara al realiseerden is dat ze een donker uiterlijk heeft en dat sommige domme mensen dat als aanleiding kunnen zien voor een negatieve bejegening. Daartegen moeten kin deren weerbaar zijn en dat kan alleen door ze een gevoel van eigenwaarde te geven waarin ze kunnen geloven in hun eigen normen en waarden, in hun eigen inzicht in wat goed is, en slecht." De ouders hebben er vertrouwen in dat dat bij de kinderen wel zal lukken. Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 28