lJ 'ff Een gezonde en gelukkige meid, die wens staat nog altijd Verkleedt ze zich als een prinses, dan voelt ze zich ook een prinses jfirj IUJ' r1 r j '-J- r1 _f Jf rUl rir1 vi - zaterdag 24 december 2005 Ze komt binnengestapt, net uit school. Grote brui ne kijkers, waarmee ze belangstellend de verf- - kunst van haar broertje Marijn (2) keurt. Kyra, zes jaar. Geboren als middelste in een gezin van drie. Ze doet niets liever dan 'juffrouwtje spe len', boven op haar kamer. Met een vriendinnetje of met haar grote zus Myrthe (9). Daarmee moeiteloos haar eigen weggetje volgend, langs het pad dat haar ouders Mark en Karin van der Weele uit Nieuwerkerk voor ogen hebben. Want niets is zo belangrijk die eerste jaren, vinden zij, dan dat hun kinderen de ruimte krijgen om ook écht kind te zijn. Die wens gaven Kyra's ouders haar bij haar geboorte, op 3 juni 1999, mee. En die wens staat nog steeds overeind, ook voor de rest van het drietal. „Want er moet zo ontzettend veel", stelt moeder Karin - wijkverpleegkundige van be roep - vast. Al op de peuterspeelzaal wordt er op taalach terstand gelet en vanaf groep 1 worden de ontwikkelingen van het kind op school nauwkeurig gevolgd. Daar zit een positieve kant aan, vinden beide ouders; achterstanden kunnen vroeg worden ontdekt. Ook wordt er op de basis school al regelmatig huiswerk meegegeven. Maar in huize Van der Weele wordt ondertussen wel naar een eigen ba lans gezocht. „Zorgen dat ze tijd voor zichzelf hebben." Dat betekent onder meer dat zus Myrthe pas na het avond eten met haar huiswerk aan de gang gaat. Zodat er na school eerst lekker kan worden gespeeld. Bovendien stel len Mark en Karin paal en perk aan het aantal clubs waar hun kroost lid van wordt. Twee is de limiet. Kyra zit - na eerst vorig jaar haar zwem-ABC te hebben behaald - op gym en scouting. „Leuk", beoordeelt de zesjarige haar hobby's. Zoals ze ook positief op haar schoolse leventje reageert. Kyra is zonder meer een zonnig kind, vinden haar ouders. Als baby was ze al rustig. „Een modelkindje.'' Inmiddels is ze opgegroeid tot een meisje met een vrolijk karakter. „Zorgzaam en ont zettend behulpzaam. Mam, mag ik helpen in de keuken, vraagt ze dan", zegt Karin. „Ik kan soep maken, pizza's, spinazietaart en pannenkoeken", begint Kyra een niet te stuiten opsomming van heerlijkheden. Later wil ze in een restaurant werken, bekent ze schoorvoetend. Want ook al mag ze juist van haar ouders nu nog voluit kind zijn, Kyra is een dametje dat graag groot wil zijn. „Ze wil niet onder doen voor haar zus. Maar ik heb het idee dat dat wel bij een tweede hoort. Die trekt zich toch aan de eerste op", constateert vader Mark, die fulltime voor een interieur zaak werkt. Net als zijn echtgenote maakt hij zich allerminst zorgen over die toekomst, al is er sinds de geboorte van zijn twee oudste dochters aardig wat veranderd in de wereld. „Men sen lijken snel emotioneel geraakt", verwijst Mark onder meer naar de vele tranen die zijn vergoten na het overlij den van onder anderen André Hazes en de discussie die ge voerd is over het houden van een stille tocht voor de dood geschoten mus. „Het is een uitlaatklep voor iets anders." Maar tegelijkertijd: Baskenland, Ierland, Israël.... Ook toen de ouders van het Nieuwerkerkse meisje jong waren, was er op het wereldtoneel heel wat gaande. Dat is van alle tijden. „Je moet oppassen geen groepen tegenover elkaar te plaatsen. Niet doen alsof je zelf beter bent." En, benadrukt Karin: vlak de omgeving niet uit. „Wij wo nen hier nog ontzettend rustig en onbezorgd. Ik hoef bij voorbeeld niet dagelijks de metro in. Wij zitten hier toch in een bevoorrechte positie." Dus staat de wens die zij in 3 juni 1999 1999 uitten dat Kyra opgroeit tot een gezonde en gelukki ge meid nog altijd overeind. Evenals het streven hun kind de ruimte te geven om kind te zijn. Al zal die laatste wens gaandeweg plaats maken voor nieuwe idealen, realiseren ze zich meteen. Mark: „Als ze achttien is, dan hoop ik dat ze zelfstandig in het leven kan staan. Zelf keuzes kan ma ken." Esme Soesman fotografie Ruden Riemens 6 juli 1999 Voi un panino? „Ja, mamma. Met pasta." Diederik (44) en Violetta (37) de Rooy- Pironti waren zes jaar geleden vastbesloten hun pasgebo ren dochtertje Imara tweetalig op te voeden. Vio letta is immers half-Italiaans en er woont daar nog veel fa milie. Imara praat en verstaat inmiddels een aardig woord je Italiaans, maar eigenlijk praat ze liever gewoon Neder lands. De pasgeboren Imara werd zes jaar geleden geportretteerd in de PZC. De baby die, gelegen op mamma's arm guitig haar tongetje uitsteekt naar de lens, is inmiddels uitge groeid tot een dametje van zes, met lang krullend donker bruin haar en staalblauwe ogen. Ze bezit één van de zeven schoonheden. „Maar voor een moeder is haar eigen kind al tijd het mooiste", zegt Violetta bescheiden. Violetta, activi teitenbegeleidster in woonzorgcentrum De Cavalier in Ter- neuzen en Diederik, sleepbootmachinist, wonen nog altijd aan de Axelsestraat. Niet meer zoals zes jaar geleden met zijn drietjes, inmiddels heeft Imara er een zusje bijgekre- gen; Medea, zij is nu twee jaar. Of er nog een kindje bijkomt? Violetta: „Oef, dat weet ik niet. Stiekem zou ik nog wel een zoontje willen, maar dat heb je niet voor het zeggen hè." Ondertussen hebben beide ouders hun handen vol aan hun twee dochters. Ook Medea wordt tweetalig opgevoed en dat gaat goed. De jongste verstaat al heel wat woordjes. Imara praat al meer vloeiend Italiaans, maar heeft een ster ke voorkeur voor het Nederlands. Violetta: „Ze heeft liever dat ik Nederlands tegen haar praat. Als ik haar wat vraag in het Italiaans, dan krijg ik tegenwoordig wel eens com mentaar, maar ze verstaat me heel goed. Ze geeft me ge woon antwoord in het Nederlands, maar ze kan dat ook net zo makkelijk in het Italiaans. Ze weet die talen ook heel goed van elkaar te scheiden, ze praat dus met twee ta len door elkaar in één zin." De (voorlopig) enige man in huis. papa Diederik wordt zo wel door Violetta als Imara en Medea op handen gedragen. Vanwege zijn beroep is hij om de twee weken een week van huis. En als papa weer terug thuis komt, is hij de grote held van zijn meiden. Violetta: „Diederik neemt altijd iets lekkers mee voor de meiden, ze willen door hem naar bed gebracht worden, papa moet het verhaaltje voorlezen. Al les moet dan 'door papa' gebeuren. Niet dat ik dat erg vind hoor, heb ik lekker even rust!" Toen Imara nog kleiner was, vond ze het verschrikkelijk dat papa voor een week naar zijn werk vertrok. „Tranen met tuiten was het dan. Inmiddels is ze daar wel overheen. Ze helpt hem met het inpakken van zijn tas, zegt 'dag pa pa!' en haar leventje van alledag gaat weer verder." In het portret van Imara, zes jaar geleden, gaven Violetta en Diederik hun pasgeboren dochter een wens mee: „We hopen dat ze als een sociaal meevoelend mens, liefdevol, veilig en zonder zinloos geweld mag opgroeien en dat ze met beide benen op de grond zal staan." Imara gaat naar de Zonneschool, de vrije school in Terneu- zen en dat was een zeer bewuste keuze van Violetta en Die derik. „Daar wordt sociaal gedrag enorm aangemoedigd. Het idee dat iedereen gelijk is, ongeacht afkomst. Ze leert er respect te hebben voor iedereen, solidair te zijn, dat vind ik zelf ook ontzettend belangrijk. Met twee woorden spreken bijvoorbeeld, mensen aankijken als je tegen ze praat of als er tegen je gesproken wordt. Door die speciale vorm van onderwijs komt ze ook veelvuldig in aanraking met kinderen die jonger en ouder zijn. De hele school is daardoor een veilige omgeving voor haar, ze kent immers iedereen." Volgens Violetta is Imara een kind met een levendige fanta sie. „Als ze zich verkleedt als prinses, dan is ze in haar ogen ook echt een prinses. Dat is aan de ene kant heel mooi, maar het beangstigt me soms ook. Ze is heel lief en goedgelovig. Ik ben dan weieens bang voor de spreekwoor delijke man met het lieve hondje, of de man met snoepjes. Toen ze geboren werd, was er ook al zinloos geweld, maar nu lees je er op een bepaalde manier meer over. Wij hebben geen invloed op dat zinloos geweld. Imara mag van mij al leen naar de bakker en de slager, je moet je kinderen als ouder immers ook durven loslaten. Ik hoop dat ik Imara met voldoende bagage de maatschappij in kan sturen en dat ik haar aflever als verantwoordelijk mens." Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27