PZC Technisch inzicht, hij kon al op jonge leeftijd goed slopen Hij wil zichzelf nog wel eens te veel wegcijferen 5 I sy. iJ p I' j i f r j rn'jfi jftrj £-'l£L C! J,l zaterdag 24 december 2005 De wereld door de ogen van een zesjarige is nog zo kinderlijk eenvoudig. Max Davidse, geboren op 14 april 1999, is een jongetje dat zich op recht kan verbazen over onrecht. „Dat is toch niet lief", zegt hij als anderen dingen doen die niet mogen. Het vertedert zijn ouders Nico (45) en Dineke (36) Davidse uit Middelburg bijna dagelijks. Het maakt ze tegelijkertijd ook bewust van de harde werkelijkheid. Nu heeft zoon Max nog het volste vertrouwen in mensen. „Er komt een dag dat dat vertrouwen lelijk wordt geschaad." Voor zijn ouders mag dat ogenblik zo lang mogelijk weg blijven. Ze proberen Max en zijn twee jaar oudere broer zo beschermd mogelijk op te voeden. Schokkende beelden op televisie krijgen de kinderen niet te zien. Zelfs niet als ze worden getoond in het Jeugdjour naal. „Dan sturen we de jongens naar boven." Nico David se begrijpt niet waarom ellende al op een vroeg tijdstip de huiskamer wordt binnengeslingerd. „Tegenwoordig zie je in het acht-uur- journaal al beelden van dode mensen op straat." Dineke vertelt dat ze anderzijds de kinderen wel uitrusten om stevig in de maatschappij te staan. Ze vinden dat hun zoons zo lang mogelijk kind moeten blij ven. Daar schort het in deze samenleving wel eens aan, ziet Dineke Davidse als ze bijvoorbeeld rondkijkt op het school plein van de basisschool. Zelf geeft ze les in het voortgezet onderwijs. Ze bespeurt er een enorme verharding. „Een leerling hoeft nog maar per ongeluk tegen een tas van een ander aan te stoten en hij heeft al een klap te pakken. Er komt tegenwoordig een hoop op kinderen af." Ze denken dat het mede door de opvoeding komt dat ze twee makkelij ke kinderen hebben. Na acht jaar kunnen ze gerust stellen dat opvoeden niet iets is wat je even doet. „Het is elke dag hard werken." In opvoedprogramma's op televisie zien de ouders van Max en Ilja hoeveel er mis is met gezinnen waarin ouders niet met hun kinderen spelen. „Wij rollen hier vaak met zijn allen over de grond. Hoe moeilijk het ook is om twee banen en twee jonge kinderen met elkaar te combineren, ze zijn er altijd om de jongens naar school te brengen en op te halen. Dineke werkt parttime om dicht bij de kinderen te kunnen zijn. Nico heeft behoorlijk wat vrijheid om zijn werktijden zo in te delen dat hij ook tijd met de kinderen kan doorbrengen. Opvoeden is investeren, is hun motto. „We hopen dat het er ooit een keer uit komt." In het huis aan een van de Middelburgse singels heerst de ouderwetse gezelligheid van een potkachel die flink wordt opgestookt. Bovenaan de trap gluurt een achtjarige nieuws gierig naar beneden. Hij wordt naar bed gestuurd en laat zich niet opnieuw zien. De zesjarige Max slaapt. Hij heeft er meestal geen vijf minuten voor nodig. Normen en waar den spelen een belangrijke rol binnen het gezin „In die zin kun je ons ouderwets noemen", zegt moeder Dineke. „Aan tafel niet zitten kwebbelen, maar eerst je bord leegeten." Aan de andere kant mogen de jongens wel Nico zeggen in plaats van papa. „Respect zit niet in een titel", vindt hij. Max is een zesjarige die weet wat hij wil. Hij is daar soms moeilijk vanaf te brengen. Al op jonge leeftijd was hij goed in slopen. Zijn ouders koppelen dat aan technisch inzicht. „Hij kan ook heel goed dingetjes in elkaar zetten." Broer Ilja is meer plooibaar. Omdat ze, op elf dagen na, slechts twee jaar in leeftijd schelen, kunnen ze volgens Dineke Da vidse heerlijk samen spelen. „Met Max erbij zijn we een echt gezin geworden." In apnl 1999, amper een paar dagen na zijn geboorte, wens ten zijn ouders dat Max gelukkig mag worden. Cliché, maar zo voelen ze dat nog steeds. Dineke wil aan die wens van toen, iets toevoegen. Ze hoopt dat zij en haar man de kinderen zo veel mogelijk bagage mee kunnen geven, dat ze dat geluk ook vinden 14 april 1999 De afgelopen zes jaar waren intensief. „De impact van het ouderschap is gigantisch", zegt Nico Davidse. „Kinderen eisen tachtig procent van je tijd op. In het begin is dat erg wennen." Het vaderschap heeft zijn kijk op de wereld ver anderd. „Je leeft bewuster en vraagt je af hoe het over twin tig jaar zal zijn." Terrorisme, natuurrampen en mensen die elkaar naar het leven staan, maken het begin van dit millennium tot een weinig hoopgevende tijd om kinderen in te laten op groeien, moet Dineke Davidse bekennen. Toch ligt zij er persoonlijk niet wakker van dat Samir A. met een platte grond van de kerncentrale in Borssele op zak loopt. „Je moet kunnen relativeren. Toen wij opgroeiden waren er ook dingen waarover onze ouders zich zorgen maakten." Nico en Dineke Davidse maken zich eerder zorgen over het toenemend geweld op straat. Kunnen Ilja en Max over tien jaar nog rustig een avondje uit? Nico:„Die dreiging is veel reëler dan terreur Er is hier vier maanden geleden op de brug wel iemand om zeep gehol pen." Selma Osman fotografie Ruden Riemens \eOMo 10 mei 1999 Wie goed doet, goed ontmoet: met die volkswijs heid willen Ramon Dahoe en Amanda Francke hun zoon Revano opvoeden. Die overtuiging is sinds zijn geboorte niet veran derd. Vanuit hun islamitische overtuiging én eigen culturen willen de ouders hem respect voor anderen bijbrengen. Zeseneenhalf is Revano nu. Sociaal, behulpzaam en zorg zaam, zo omschrijft zijn moeder zijn karakter. Soms een beetje té lief zelfs. Revano heeft er inmiddels een broertje bij: Jamiro is vijf. Wat hun karakter betreft lijken de jongens niet veel op el kaar. „Revano wil altijd helpen. Boodschappen doen. hel pen met koken, hij doet alles", vertelt zijn moeder. Zijn broertje Jamiro heeft een wat harder karakter. „Die kleine is echt de baas hoor", aldus vader Ramon (34) Amanda Francke (32) maakt zich wel eens zorgen als Re vano niet genoeg voor zichzelf opkomt. „Hij is soms te lief. Dan cijfert hij zichzelf te veel weg. Wat dat betreft lijkt hij op mij. Ik vind het belangrijk dat hij voor zichzelf kan op komen en dat hij weerbaar is." De zorgzaamheid en behulpzaamheid voor anderen, die Re vano nu al in zich heeft, zijn belangrijk voor Ramon en Amanda. „We willen als goede mensen leven. Dat willen we ook overbrengen op onze kinderen", zegt Amanda. Ramon en Amanda zijn beiden moslim. Ramon is van Hin- doestaanse komaf en kwam op zijn derde vanuit Suriname naar Nederland. Amanda Francke is een geboren en geto gen Zeeuwse. Ze heeft zich bekeerd tot de islam. Amanda wilde er vanaf het begin af aan voor haar kinde ren zijn. Daarom koos ze bij de geboorte van Revano voor een parttime baan in de avonduren. „Het leek me heerlijk om thuis te zijn en een beetje te moederen." Haar man heeft wel altijd fulltime gewerkt. De islam neemt voor de familie geen vooraanstaande rol in, maar is wel altijd op de achtergrond aanwezig. „De is lam is voor ons een rode draad in het leven." Ramon en Amanda willen hun kinderen normen en waar den vanuit hun eigen achtergrond meegeven: vanuit de Su rinaamse én Nederlandse cultuur, maar ook vanuit de is lam. Amanda: „Eerlijkheid, respect en hulpvaardigheid: dat willen we hen bijbrengen." In de keuken komen de verschillende culturen ook terug. Thuis wordt er voornamelijk Surinaams gekookt. „Maar we eten ook Nederlandse kost hoor", zegt Amanda. Daar naast heeft de familie een aantal islamitische eetgewoon tes. Ze eten geen varkensvlees en drinken geen alcohol. „Het dier moet ritueel geslacht zijn, anders eten we het niet." Revano is qua eetgewoontes Hollandser ingesteld dan zijn broertje. „Hij eet het liefst friet of McDonald's. Jamiro houdt meer van rijst met vlees." Drie jaar geleden verhuisde het gezin van Goes naar 's-Heer Arendskerke. „Het is erg prettig om in een dorp te wonen, omdat iedereen elkaar kent. Het is allemaal net iets persoonlijker." Ze voelen zich er thuis. Dat ligt vol gens hen ook aan hun eigen houding. „Wij hebben respect voor anderen en we verwachten zelf ook met respect behan deld te worden." De oudere zijn actief in het dorpsleven: Ramon is jeugdtrainer bij de voetbalclub en Amanda is ac tief voor de school van haar kinderen. Flexibiliteit en aanpassingsvermogen zijn belangrijk om je staande te houden, vindt Amanda. „Je moet je aanpassen en jezelf niet op een voetstuk plaatsen. Als Revano een kin derfeestje heeft en ze eten daar iets wat hij niet mag, dan geef ik iets mee aan die moeder. Dan heeft niemand er last van." Revano en Jamiro gaan naar een openbare basisschool. Ze krijgen daar wel godsdienstles en leren over het christen dom. „Ze weten nu helemaal niet wat godsdienst is. Ik vind het belangrijk dat ze ook leren over de Bijbel", legt Amanda uit. Het is voor de oudere geen vanzelfsprekendheid dat hun kinderen later ook kiezen voor de islam. Ramon: „We wil len ze het islamitische geloof bijbrengen totdat ze weten wie ze willen zijn." Hij bekent dat hij teleurgesteld zou zijn als zijn zoons afstappen van het geloof. „Dat zou ik wel erg vinden, maar ik kan ze niet dwingen. Ze moeten zelfstandig in het leven staan en zelf beslissingen nemen." Cornelleke Blok JJI r_i-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26