PZC Vroeger dacht je niet na bij een klimrek, maar nu... Een eindeloze repetitie zji ui an LiLujuiMia tua I r1 f j r1 Urn zaterdag 24 december 2005 Dat ze de volgende eeuw ingaat zoals ze is. Dat ze niet wordt geleefd door anderen of leeft naar de verwachtingen van anderen. Het waren de wensen van Anthony van den Berg en Marleen Leijdekker voor hun dochter, twee weken na de geboorte. Kim is inmiddels een grote meid. Ze is al bijna 7. Ze is precies zoals ze is. Zoals haar ouders wilden. Anthony: „De geboorte van Kim is nog steeds het mooiste wat in mijn leven is gebeurd. Vanaf het moment dat Kim er was, ging ik niet meer onbezorgd door het leven. Dat is me zo opgevallen. Je verliest al je naïviteit." Marleen: „Je bent veel emotioneler. Je kunt niets over kin deren zien, of je denkt aan Kim." Anthony: „Als ik op televisie kinderen in het Sofia Kinder ziekenhuis zie, voelt het alsof mijn kind daar ligt." Marleen: „Je wilt haar constant beschermen. Als ik met Kim door de stad loop, kan ik het met hebben als ik ie mand zie fietsen op het voetpad. Zou je niet eens gaan lo pen, roep ik dan." Anthony: „Zo iemand zou je het liefst van zijn fiets willen trekken. Bang dat hij je kind raakt." Marleen: „Net als met klimrekken. Vroeger dacht je er niet bij na. Nu ben je bang dat ze valt. Op de fiets blijf ik tegen Kim zeggen: kijk uit, pas op. Terwijl je dat beter niet kunt doen." Anthony: „Ik denk soms: het is goed als het een keer ge beurt, dat ze valt. Maar toch..." Anthony en Marleen zijn al een paar jaar uit elkaar, toch vullen ze elkaar nog steeds goed aan. Lijken een stel als je met ze praat. Dat is het geheim: ze zijn nog steeds eikaars beste vrienden. Vieren verjaardagen samen en gaan nog sa men - wel met de nieuwe partners erbij - op vakantie Kim is de ene helft van de week bij haar vader, de andere helft bij haar moeder. Ze doen het samen. Zoals Marleen zegt: zo close zie je het niet vaak. Natuurlijk was het in het begin wel eens lastig, ook voor fotografie Ruden Riemens 16 januari 1999 Kim. Marleen: „Kim zei soms: maar jullie vinden elkaar toch aardig? En nu, als ze ziet dat mijn buurman gaat ver huizen, dat papa dan naast ons kan komen wonen. Want natuurlijk wilde ze eerst dat we nog bij elkaar waren. Ze hield lang hoop." Over de opvoeding zijn Anthony en Marleen het best eens. Zijn ze streng? Kim grijpt haar kans zich in het gesprek te mengen. „Nee." Dat kan kloppen, verklapt Marleen. „We voeden haar vrij op. Mensen kijken op als ik zeg dat ik Kim soms bij mij in slaap laat vallen. Zij vindt dat fijn. Ze vertelt dan dingen, waar ze overdag niet aan toekomt." Anthony gelooft niet dat je een baby kunt verwennen. „Ik wil Kim geen regels opleggen, waarvan ik zelf het nut niet snap. Per se om zeven uur in bed liggen, om maar iets te noemen. Ik verplicht haar ook niet om haar bordje leeg te eten. Kim heeft een tijdje slecht gegeten. Dat komt wel goed, dachten wij altijd. En dat is ook gebeurd." Omdat Anthony en Marleen in hun vriendenkring het eni ge stel met kinderen was, ging Kim ook mee naar gro- te-mensen-dingen. Naar restaurants. Vond ze geweldig. „Ze is heel flexibel", vertelt haar moeder. „Ze leerde alles ook heel snel. Liep met tien maanden, praatte toen ze an derhalf was. Ze heeft nooit gebrabbeld. Het was gelijk: pakken, boeken, poes. Ze is heel wijs." Bewust stuurt Anthony haar nooit weg als volwassenen een serieus gesprek voeren. Alleen gaat de tv wel eens uit als er nare dingen op te zien zijn. Geweld vindt hij niet no dig. „Zo'n nieuwe Harry Potter-film gaat zij niet zien. En als het in Big Brother over 'es ee iks' gaat, gaat die ook uit. Maar meestal gaat ze dan toch aan tafel wat zitten knutse len. Wat ze wel leuk vindt, is het Jeugdjournaal." „En openhartoperaties", lacht Marleen. „Dan blijft ze kij ken." Iets heel anders: de maatschappij. Want die is danig veran derd in de tijd dat Kim groot groeide. „Soms denk ik: waar groeit ze toch in op. Het lijkt anders dan mijn eigen kinder tijd. Die familiedrama's aan de lopende band, meisjes van 13 die eruitzien of ze volwassen zijn. Ik speelde toen nog met Barbies." Anthony kent ze uit zijn cadeauwinkel. „Dan laten ze een handtekening van hun moeder zien en willen ze dat ik een neuspiercing zet. Ik weet zeker dat Kim dat niet mag als ze 13 is." Marleen: „Ik vraag me wel eens af hoe je zoiets tegen houdt. Ik denk dat het een kwestie van de goede vrienden groep is Ik weet nu ook pas wat mijn moeder bedoelde als ik na het eten niet meer buiten mocht spelen. Waarom ze me verbood hoge hakken te dragen. Destijds vond ik dat belachelijk. Nu ben ik blij dat ze dat heeft gezegd. Onlangs reisde Anthony met een karavaan voor het goede doel door Afrika. Terwijl hij daar arme gezinnen zag over leven. belden zijn dochter en stiefkinderen op of hij de Sin terklaascadeaus niet wilde vergeten. „Dat heeft wel wat losgemaakt. Waar maken wij ons druk om, denk ik voor taan. Die reis heeft ook iets anders losgemaakt. Ik heb mijn gezin heel erg gemist Ik denk niet dat ik nog eens zo'n reis zou maken. Sinds Kim is alles anders. Dat had ik vroeger nooit van mezelf kunnen denken." Wendy van den Hurk Er is gewikt, gewogen. De naam van het kind zal zijn: een teken; een klank; een verwijzing? Zo is een schijnbaar blanco blad beschreven. De keus is met de grootste zorg gemaakt. En voortaan is zorg het sleutelwoord. Het kind is onbelast en moet dat zo lang mogelijk blijven Er zal, hebben de ouders besloten, geborgenheid zijn. Hoopvol zijn ze, de mensen die het nieuwe leven wensten en die het nu gaan begeleiden. Ze willen geloven in de toe komst en doen dat dan ook. Al hun liefde zullen ze geven om hun kind te laten groeien en als het even kan zal dat zijn in een betere wereld Dan blijkt, niet.eens zo lang na de komst van het kind, dat er geen schone lei is. Bij zorgvuldige beschouwing van af stand worden sporen uit het verleden zichtbaar. De genen laten zich gelden. Er zijn kenmerken meegegeven en niet allemaal mooie. Er is een print waarin eigenschappen zijn vastgelegd; ook ongewenste. De ouders nemen dat voor lief en slaan aan het opvoeden. Ze koesteren de gedachte dat de warmte, veiligheid en aardse goederen die ze bieden het menselijk tekort onge daan kunnen maken. Het kind wordt bijkans gesmoord in goede bedoelingen, die dikwijls worden omgezet in materiële zaken. Er wor den verzekeringen gesloten voor later, voor als het kind nog net zo gemaal is als het zich nu toont. De speelgoed kist wordt tot over de rand gevuld, knuffels nemen drie kwart van het ledikantje in beslag en machines die geluid en beeld produceren worden het kind ter hand gesteld. Ze zijn er, al die zinloze doch begerenswaardige zaken en dus zullen ze worden aangeschaft. Het kind mag niets tekort komen en wordt bedolven onder goederen die snel ver gaan, waardoor er ruimte komt voor iets nieuws, hetgeen altijd beter is. Er komen, in de prille jaren, helpers in de ring. De deskun- dologen van het consultatiebureau jagen de ouders hoog de boom in met tabellen vol maten, gewichten alsmede ge dragingen waaraan geen kind een boodschap heeft. De noeste inzet van de adviseurs krijgt een vervolg op school waar dingen worden onderwezen die niemand wil weten en waar de creativiteit wordt vermoord. „Leuke tekening Lotte, maar zo ziet een huis er toch niet echt uit. Kijk maar naar het voorbeeld en probeer het nog eens." „Goed ge kleid Meivin, dat is een echte olifant. Jij hebt het vormpje goed gebruikt." Eindredactie Jan van Damme, vormgeving Felix Binicewicz Volgen de jaren van hormonale stormen waarin groei en pijn veelal samengaan. Smart die wordt veroorzaakt door onder meer: geweld en geilheid op de televisie en het inter net, moord en doodslag op straat, bedrog, democratisch uit gebroken oorlogen op het wereldtoneel, brandende torens, ruzies tussen ouders, minachting van alles wat van verre komt, fundamentalisme dat ieder denken doodt, ontrouw, leugen. Er zijn middelen om de benauwenis te ontgaan: alcoholi sche dranken in vele soorten en maten, rookwaren met en zonder geestverruimende werking, vet vreten uit de muur, diverse poeders die licht in de duisternis brengen, muziek zonder melodie of harmonie, vergetelheid en blijheid uit potjes. Dan is het tijd voor een wonderlijk fenomeen. De meeste meisjes en jongens doorstaan de turbulente tijden, weten de aanvallen vanuit de grote, bedorven wereld af te slaan en bereiken een moment in hun bestaan, waarop ze de chaos de baas worden. Ze zijn daarbij geholpen door óók nog doorgegeven loepzuivere genen, een opvoeding waarin heel wat werd aangemodderd, maar toch het goede werd beoogd, en een enkele leraar die meer om mensen gaf dan om leerstof en prestaties. De jongens en meisjes komen elkaar tegen en zien iets unieks in elkaar. Na wat vallen en opstaan besluiten ze het leven te gaan delen. Om na verloop van tijd op de gedachte te komen dat hun verbond werkelijk bezegeld zou zijn als ze samen een kind zouden hebbén Als dat verwacht wordt, volgt het wikken en het wegen over de naam: een teken een klank, een verwijzing? De keus wordt met de grootste zorg gemaakt. Zorg is voor taan het sleutelwoord. Zo gaan de generaties voort in eindeloze repetitie. Gedre ven door een eigenschap waarover geen andere diersoort beschikt: hoop. A.J. Snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24