4fscheidsduel tegen nieuwe club Turners zijn in de meerderheid PZC België maakt zich op voor revolutie Marke tingj ongens haalden KNVB over met kerst te spelen 21 Klaas Jan Huntelaar na Heerenveen-Ajax naar Amsterdam Nederlander kandidaat Oxford-acht zaterdag 24 december 2005 Hnnr Peter van der Meeren liEERENVEEN - Uitgerekend liet competitieduel met Ajax wordt volgende week vrijdag de laatste wedstrijd van Klaas Jan Huntelaar voor SC Heerenveen. ïavee dagen later treedt de tops corer in dienst van de Amster damse club. Gisteravond kwam dc transfer 'zo goed als rond', met beide clubs te spreken. Huntelaar stapt voor 9 miljoen over, een grote slag voor Heerenveen op de binnenlandse Iransfermarkt. Heerenveen-voorzitter Riemer der Velde wenste gister avond nog een kleine slag om de arm te houden. Juristen van bei de clubs moeten de laatste plooi- nog gladstrijken. „Daar naast kijk ik in eerste instantie naar het sportieve aspect en het vertrek van onze topscorer is na tuurlijk een groot verlies, Maar inderdaad: wij hebben voor Klaas Jan een beste prijs gekre sen." Van der Velde nam Huntelaar anderhalf jaar geleden voor slechts 100.000 euro over van PSV. De Eindhovense club be dong dat bij doorverkoop Hee renveen ongeveer vijftien pro cent van de transfersom aan PSV diende over te maken. Dat Icomt, op een bedrag van 9 mil joen euro, neer op zo'n 1,35 mil- euro. Solidariteitsbijdrage De kans bestaat dat Heerenveen nog iets meer van de winst kwijt raakt. Een van de geschilpunten met Ajax is nog welke club de zogeheten solidariteitsbijdrage voor zijn rekening neemt. Die bedraagt in dit geval 450.000 eu ro. Ajax wil dat Heerenveen de vroegere clubs van Huntelaar (De Graafschap, PSV en AG- OW) een vergoeding betaalt. Heerenveen stelt echter dat de kopende club, zoals gebruike lijk bij transfers, voor de vergoe ding opdraait. Aan de fitheid van Klaas Jan Huntelaar kan het niet meer lig- n. De spits werd gistermiddag Amsterdam medisch goedge- Griek drukt op verkeerde knop: Londen wint van onze sportredactie keurd. Ajax-trainer Danny Blind meldde zich hierna in de Arena en feliciteerde Huntelaar alvast met de transfer. De top scorer van de eredivisie tekent een contract dat hem tot juli 2010 aan de 29-voudig lands kampioen bindt. Ajax gaf dit jaar al 11 miljoen euro uit aan de spitsen Angelos Charisteas en Markus Rosen berg. De 20 miljoen euro die nu voor drie spitsen is betaald, overtreft het bedrag dat de club ontving van Juventus voor Zlatan Ibrahi- movic (18 miljoen euro). Klaas Jan Huntelaar stond ook in de belangstelling van Feyenoord, AZ en Hamburger SV. „Maar Ajax was direct concreet en de gesprekken met trainer Danny Blind en directeur Mar tin van Geel gaven me een goed gevoel. Verder spreken me van Ajax de speelwijze en de geschie denis aan. Maar ik heb ook naar kleine zaken gekeken. Het shirt van Ajax is klassiek. Ik ben een speler die daar gevoelig voor is." De topscorer was het liefst aan het begin van het nieuwe sei zoen overgestapt. „Nu kom ik in een bestaande situatie terecht én kan ik mijn werk bij Heeren veen niet afmaken. Maar ik ben vereerd dat Ajax zich heel ver heeft uitgerekt om me nu al te halen." GPD LONDEN - Londen heeft de Olympische Spelen van 2012 te danken aan een Grieks IOC-lid dal in juli bij de stemronde in Singapore een verkeerde knop beeft ingedrukt, meldt de BBC iis van eigen onderzoek. Alex Gilady, een Israëlisch IOC-lid, verklaart tegenover de BBC dat de Griek Lambis Niko- in de derde ronde per onge luk voor Parijs stemde en niet Madrid. Daardoor was de stemverhouding 33-31 en niet 32-32. De fout verklaart ook het verschil met de uitkomst van de Uveede ronde, toen Madrid nog wel 32 stemmen kreeg. Londen versloeg in de laatste sonde uiteindelijk Parijs met 54 tegen 50 stemmen. Madrid zou in de laatste stemming tegen Londen een betere kans hebben gehad. De inschatting is dat alle stemmen van Parijs naar Ma drid zouden zijn gegaan, waar door Londen kansloos was ge seest. De vergissing van het Griekse IOC-lid lijkt derhalve van grote invloed geweest te zijn op de uit slag. Een woordvoerder van het comité Londen 2012 legt de ge tuigenis naast zich neer. „Altijd ontstaat dit soort borrelpraat over wie op wie heeft gestemd, "ij gaan niet in op dergelijke speculaties." Griekse en Israëlische IOC-le- don waren niet bereikbaar voor commentaar. De BBC zendt de documentaire morgen uit. GPD De zes genomineerden voor de titels sportman en -vrouw (met de klok mee, linksboven begin nend): Anthony van Assche, Jean Paul de Bruijn, Laurens y van Lieren, Karin Krappen, Eli sabeth Willeboordse en Sandra Temmerman. Willeboordse sportvrouw van Rotterdam GOES - De Rotterdamse sport pers heeft judoka Elisabeth Willeboordse uitgeroepen tot Rotterdams sportvrouw van het jaar 2005. Dat gebeurde gis teren tijdens een bijeenkomst in het Topsportcentrum Rotter dam. Willeboordse kreeg de eretitel vanwege het feit dat ze eind mei de Europese judotitel in de klasse tot 63 kg pakte in spox't- paleis Ahoy'. In de categorie van Willeboordse waren verder Rebekka Kadijk (beachvolley- bal) en Mia Audina (badmin ton) genomineerd. Wille boordse kwam in aanmerking voor de prijs, omdat ze sinds enige tijd in Rotterdam woont. Genomineerden voor Zeeuwse sportverkiezingen bekendgemaakt door Jan Dagevos GOES - De turners voeren de boven toon bij de nominaties voor de Zeeuwse sportverkiezingen 2005. Zo komen Jef frey Telussa, Anthony van Assche en Melissa Scherpenisse in aanmerking voor één van de titels. Tijdens het sport gala Night of the Sports op vrijdag 10 maart 2006 in Kamperland worden de sporters van het jaar definitief bekend gemaakt. Tijdens die bijeenkomst worden er een sporttalent, -man, -vrouw en -ploeg ge kozen. Daarnaast wordt ook de aange past sporter van het jaar 2005 aangewe zen. Voor de titel sportvrouw komen dartster Karin Krappen, zwemster San dra Temmerman en judoka Elisabeth Willeboox'dse in aanmerking. Kaxin Krappen maakt tot dusvexre een prima seizoen door. De Vlissingse won al drie wedstrijden voor de Nederlandse ranking. Daarnaast was ze in Canada succesvol in het mixeddubbel en vrou- wendubbel. Ook zegeviei'de Krappen in sterkbezette toernooien in Zweden en Franki'ijk. Haar hoogtepunt was de ze ge in de Wox-ld Darts Trophy in Utrecht. Sandra Temmerman, die afkomstig is uit Slijkplaat, veroverde vorig weekein de tijdens het NK lcortebaan de nationa le zwemtitel op de 200 meter vlinder slag en behaalde zilver op de 100 meter vlinderslag. In april werd ze tijdens het NK in het 50-meter bad van Amstex- dam Nederlands kampioene op de 200 meter vlinderslag. Verder was er brons op de 100 meter vlinderslag. Elisabeth Willeboordse liet zich het voorbije seizoen tot Europees kampioe ne in de klasse tot 63 kg kronen. Daar naast werd ze eerste op een A-toernooi in Sofia en tweede op een A-toernooi in Rotterdam. Ook pakte de in Middel burg geboren Willeboordse zilver op de open kampioenschappen van Duits land. Tijdens de wereldtitelstrijd in Egypte moest Willeboordse genoegen nemen met een zevende plaats. In no vember werd ze tweede tijdens het NK in Rotterdam. Bij de mannen gaat de strijd tussen Anthony van Assche (turnen), Jean Paul de Bruijn (biljax'ten) en Laurens van Lieren (paardensport). Van Assche werd in 2005 voor de negende keer na tionaal kampioen turnen. Voorts plaatste de Sassenaar zich voor het WK in Melbourne en haalde hij op het NK voor clubteams goud met zijn ploeg O en O TAG Zwijndrecht. Jean-Paul de Bx-uijn beleefde een top jaar. De Hulstenaar was finalist tijdens het WK driebanden in Lugo, haalde de halve finale van het wereldbekertoer nooi in Turkije en vei'overde in de spel- soort bandstoten zowel de nationale als Europese titel. Wereldbeker Laurens van Lieren brak internationaal door. De dressuurruiter uit Schore vero verde met het nationale team op het EK in Hagen zilver. Individueel kwam hij tot een dertiende positie. Verder pakte hij met de nationale selectie de zege op het CHIO in Aken. Van Lieren is op dit moment succesvol in de wereldbeker. Hij kwam al tot een tweede en derde plaats, respectievelijk in Aarhus en Frankfurt. Voor de titel sporttalent 2005 zijn tafel tennisster Simone de Klerk, turner Jef frey Telussa en turnster Melissa Scher penisse in de race. Bij de sportploegen gaat het dit jaar tussen de biljarters van Delta/Ockenburgh en de schakers van Het Witte Paard. In de categorie aange past sporter was er maar één kandidaat te vinden, die dit jaar opvallend pres teerde. Atlete Marianne Verdonk was in 2005 actief op de wereldkampioenschap pen in Australië en behaalde daar drie medailles. De sportbonden, de Zeeuwse gemeen ten en de media konden de voorbije maanden de kandidaten voor de sport- verkiezing voordragen. Een vakjury on der leiding van voorzitter Tonnie Veer man heeft vexwolgens de nominaties vastgesteld. [Tc blikken en geluiden die de afge- lopen anderhalf jaar van net over m grens kwamen, waren veelal gevuld Ml jaloezie. Hoe kregen ze dat toch «oor elkaar, die kaaskoppen? Marco ran Basten was als voetballer welis waar begenadigd, maar had als trainer jMghelemaal niets laten zien. En dan Mthij bij het Nederlands elftal ook jog eens de ene na de andere grote ve dette gewoon thuis op de bank zitten. Dut kon toch niet goed gaan? Sarmate de tijd vorderde, leek de frus- 'ratie bij onze zuiderburen alleen nog Mar toe te nemen. Oranje wandelde 'datief eenvoudig door de kwalificatie mor het WK, terwijl het met de Rode Duivels tegelijkertijd helemaal de ver keerde kant opging. Nadat het EK in Portugal al aan hun neus voorbij was gegaan, bleek ook het bereiken van het WK een utopie. Aimé Anthuenis, de bondscoach met dc guitige kop, werd vriendelijk verzocht te vertrekken en de algemene opinie in België was eens luidend: naar Hollands voorbeeld moest een jonge, gretige trainer wor den aangesteld, die mocht gaan bou wen aan een nieuw team. De presentatie van de nieuwe eindver antwoordelijke vond gisterochtend plaats. De naam was geen verrassing meer, want een dag eerder was al be kend geworden dat René Vandereycken op de plaats van Anthuenis zou gaan zittexx. Verrassend of vernieuwend was dc keus evenmin en de Belgische kran ten hadden de messen daarom al weken van tevox'en geslepen. Zomaar even een greep uit wat er allemaal over de 52-ja- rige Vandereycken werd geschreven: koppig, cynisch, overtuigd van zijn ei gen kunnen, wars van ontelbare menin gen, een moeilijk mens en allergisch voor kritiek, communicatie en dialoog. Dat is aan de ene kant een lastige start voor iemand die een voetballand in ver val weer op de been moet helpen. Aan de andere kant is het zo, dat Vanderey cken helemaal niets om dergelijke tek sten geeft. De voormalige trainer van onder meer Standard Luik, Anderlecht en FC Twente gaat altijd zijn eigen weg en trekt zich nauwelijks iets aan van wat de buitenwereld vindt. Hij geeft zijn mening wanneer hij dat wil, zoals hij dat als speler ook al deed. Zo hekel de hij op het WK van 1986 in Mexico de tactische aanpak van de legendari sche Guy Thys. Vandereycken liet dat ook duidelijk merken en kon meteen zijn koffers pakken. Als trainer draagt Vandereycken al ruim tien jaar het stempel 'defensief' met zich mee. Bij FC Twente bewees hij echter dat daar weinig meer van klopte, want in twee jaar tijd hielp hij de Enschedese club van de onderste re gionen naar de subtop van de eredivi sie. In België hopen ze nu op een vergelijk baar effect, maar oogstrelend zal het voetbal waarschijnlijk niet worden. En voor het trainen van de lachspieren hoef je ook niet bij de serieuze Vande reycken te zijn. Dat komt goed uit, want die twee aspecten missen ze in België op voetbalgebied al enkele ja ren. De eigenzinnige Vandereycken is er wél de man naar oxxi een ploeg neer te zetten, die met tactisch vernuft een te genstander kan verrassen en zo aan sprekende resultaten kan boeken. Bel gië maakt zich daarom op voor een re volutie. En laat die nou net in Neder land anderhalf jaar geleden al zijn be gonnen. Barry van der Hooft KNSB oneens met nominaties DEN HAAG - De commissie topspoxd van de Nederlandse schaatsbond (KNSB) heeft bezwaar aangetekend bij NOCNSF over het niet toekennen van olympische nomina ties op de 1000 meter aan Remco Olde Heuvel en Els Mur- ris. De spox-tkoepel nam de vooi'dracht van de KNSB niet over. NOCNSF beschouwt de resultaten van Olde Heuvel en Murris bij de wereldbekerwedstrijden in Inzeil niet als representatief, omdat veel topxijders zich hadden afge meld. Ireen Wüst en Stefan Groothuis werden op deze af stand wel genomineerd. De nominaties kunnen volgende week in Heerenveen worden omgezet in kwalificatie. De KNSB hoopt nog voor komende dinsdag, wanneer het olympisch kwalificatietoernooi van start gaat, uitsluitsel te krijgen van NOCNSF. GPD Ex-coureur Janssen ernstig gewond INNSBRUCK - Ex-motorcoureur Jarno Janssen (29) heeft donderdag een ernstig ongeval gehad in Oostenrijk. Hij is met een hoofdwond opgenomen in het ziekenhuis van Innsbx-uck in Oostenrijk. Om zwellingen in het hoofd tegen te gaan, hebben de ai'tsen besloten Janssen in een kunstmatige slaap te houden. Inmiddels vexdoonde de cou reur positieve reacties op de medicaties. Hij zal vandaag weer bij kermis zijn en wox-dt dan nader onderzocht. De precieze toedracht van het ongeval is nog niet bekend. Janssen reed in september in Assen na dertien jaar zijn laatste wedstrijd als motorcoureur. ANP Boateng acht weken aan de kant DEN HAAG - Voetballer George Boateng (30) kan acht weken niet in actie komen vanwege een blessure aan de enkelbanden. De Oranje-international van Middles brough uit Engeland liep de blessure woensdagavond op in de bekex-wedstrijd tegen Blackburn Rovers. GPD/RTR RBC moet op zoek naar geld ROOSENDAAL - RBC Roosendaal moet de komende vier weken een bedrag van 600.000 euro bij elkaar zien te sprokkelen. Pas als de voetbalclub daarin slaagt, wil de gemeente Roosendaal garant staan voor een lening van on geveer 800.000 a 900.000 euro bij de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). Op die manier kan de Brabantse club een liquiditeitstekort van 1,7 miljoen euro opvangen. RBC Roosendaal had de gemeente gevraagd om een le ning van 1,5 miljoen euro. Daar ging de raad donderdaga vond niet mee akkoord. Volgens voorzitter Jan Pollemans is de situatie van de club niet erg zorgwekkend. „Wij heb ben een gezonde huishouding, maar hebben wel een liqui- diteitspi'obleem." ANP Floro technisch directeur Real MADRID - Oud-trainer-coach Benito Floro is aangesteld als technisch dix-ecteur van Real Madrid. De 53-jarige Spanjaard gaat samenwerken met Juan Ramon Lopez Ca- ro die de ontslagen Braziliaanse trainer Vanderlei Luxem- bui'go opvolgde. Real Madrxd verkeert in de problemen. De resultaten van het dure sterrenteam zijn slecht. Floro is de opvolger van de Italiaan Ai'rigo Sacchi, die op 6 de cember ontslag nam na een dienstverband van slechts één jaar. ANP/RTR door Leon ten Voorde DEN HAAG - Voetballen op tweede kerstdag: de Engelsen zouden niet anders willen. Aan de overkant van de plas is Boxing Day zelfs het hoogte punt van het seizoen. Als het aan Henk Kesler ligt, gaat het in Nederland ook die kant op. Eerst maar even een misver stand uit de weg ruimen. Overal hoor en lees je dat het Neder landse voetbal op tweede kerst dag een primeur beleeft. Onzin, zegt Henk Kesler, de baas van KNVB. „Ik ging vroeger aan de hand van mijn vader al op twee de kerstdag naar het Diekman om Sportclub Enschede te zien. In die jaren werd er met kerst al tijd gevoetbald en ik weet nog dat iedereen het ook wel lekker vond om er op zo'n dag even op uit te trekken." Maar dat is iets uit het archief, uit lang vervlogen tijden die al lang en breed in plakboeken op geslagen zijn. Op tweede kerst dag voetballen? Voor velen is dat compleet iets nieuws. „Voor al de topclubs wilden in die pe riode wat meer rust, zodat hun buitenlandse spelers met de feestdagen naar de familie kon den", aldus Kesler. „Met als ge volg dat er een winterstop kwam." In Engeland kunnen de spelers roepen wat ze willen, op tweede kerstdag wordt er altijd gevoet bald. Daar is de kerstbal een voetbal. „Het is voor de suppor ters het hoogtepunt van het sei zoen", vertelt Sander Wester- veld, de doelman van Portsmouth. „Iedereen heeft hier nu tegelijk vakantie, waardoor de stadions op tweede kerstdag nog voller zitten dan anders. Opa's, oma's vader, moeder, kinderen; op tweede kerstdag gaat de hele fa milie samen naar het voetbal." Dat succes inspireerde de KN VB ook om in Nederland het stof van die oude traditie te kloppen. „Omdat we op 15 mei al klaar moeten zijn met de com petitie kwamen we in de knel met ons programma", aldus Ke sler. „Vervolgens kwamen er wat marketingjongens bij ons en die zeiden: 'waarom gaan jul lie met kerst niet voetballen? Net als in Engeland'." En zo werd de Nederlands variant van Boxing Day geboren. De meeste clubs spelen de ko mende week nog twee duels, voordat de verkorte winterstop van twee weken zijn intrede doet. „Ik ben benieuwd wat de mensen ervan vinden", zegt Ke sler. „Al ben ik er van overtuigd dat de stadions vol zitten. Elke voetballiefhebber is toch blij dat hij even bij de familie weg kan? Jammer is alleen dat Wil lem II-Heracles niet doorgaat, omdat de politie in Tilburg geen zeven agenten op de been kan brengen... Maar verder zie ik louter positieve dingen, dit is ook geen probeex'sel, want we zijn nu al met de kalender van 2Ö06-2007 bezig en dan wordt er ook op tweede kerstdag ge voetbald." GPD OXFORD - Nederland krijgt mo gelijk een tweede roeier in The Boatrace. De 24-jarige Michiel Munneke van Nereus is kandi daat voor de Oxford-acht voor de klassieke wedstrijd op de Theems tegen de acht van Cam bridge. De 152e wedstrijd sinds 1829 tussen de studentensteden is op zondag 2 april. Gerritjan Eggenkamp was in 2002 de eerste Nederlander in de lange historie die als roeier deelnam aan The Boatrace. Hij triomfeerde in de Blue Boat van Oxford in de race over 6700 me ter en kreeg een aparte plaats in de roeigeschiedenis. Michiel Munneke, in het Gro ningse Haren geboren, begon pas drie jaar geleden met roeien. De zoon van 'roeister van de eeuw' Ingrid Munne- ke-Dusseldorp heeft de afgelo pen maanden in Oxford veel se lecties met succes doorlopen. Hij bevindt zich bij de laatste twintig. De afgelopen week won hij als boegroeier een sparrings race. „Maar of ik de boot haal, valt te betwijfelen. Daar komen de roeiers in met ervaring op de Olympische Spelen en wereld kampioenschappen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21