Eerste paal voor groepswoningen 50% PZC Een kerstpakket? Niet te geloven! Zet hem maar eens lekker dwars PZC Het leven is ontroerend. CU pleit voor nieuw onderzoek naar herstel van bouwput €0 15 Brandweer waarschuwt tegen afsteken noodpijlen SVRZ wil zorgverlening verplaatsen naar Walcherse woonwijken JASPERSE SPEED FASHION Kijk rond kerst naar de EO op 1. TIP! zaterdag 24 december 2005 jpnrSelma Osman MIDDELBURG - De westelijke brandweer Vlissin- «en-Middelburg waarschuwt te len het afsteken van scheeps- tuunverk. Brandweer en kustwacht wor- jen de laatste jaren steeds va ker geconfronteerd met mensen die noodsignalen afsteken tij dens de jaarwisseling. De gevol gen daarvan kunnen ernstig zijn. Dat heeft de stadsgeweste lijke brandweer de afgelopen ja ren zelf ervaren. Bijna twee jaar geleden kwam een Middelburgse vrouw om het leven nadat een noodseinpijl haar flat aan de Van de Perre- straat in vloog. Vorig jaar vloog in Middelburg een serredak in brand als gevolg van scheeps- vuurwerk dal uil de lucht kwam vallen. Het afvuren van een lichtkogel. zonder dat er een noodsituatie is, is strafbaar. A. Dijkstra van de stadsgeweste lijke brandweer wijst op de ge varen die mensen nemen als ze de pijlen aan wal afsteken. De raket komt met een snelheid van 150 kilometer per uur uit de koker. Hij kan van richting ver anderen of terugvallen op aar de." Verder bestaat het noodsignaal uit een rode lichtkogel die op driehonderd meter tot ontbran ding komt. Als het parachuutje waaraan de lichtkogel hangt niet uitkomt of in brand raakt, valt een brandend projectiel naar beneden. Het eerste slachtoffer van scheepsvuurwerk is dit jaar in Nederland al weer gevallen, zegt Dijkstra. „Deze jongen werd in zijn ge zicht geraakt. Hij heeft een ver brijzelde kaak en moet een oog missen." to Miriam van den Broek MIDDELBURG - In de Magis- traatwijk in Middelburg is giste- de eerste paal geslagen voor Bekomst van twee groepswonin gen van de Stichting Voor Regio- aale Zorgverlening. Het zijn de (etste woningen van een hele reeks die de cliënten weer in het midden van de samenleving moet brengen. De SVRZ wil de zorgverlening irengen van het Der Boe- Be-terrein in Koudekerke naar wijken en gaat daarom op verschillende plekken op Wal cheren kleinschalige groepswo ningen bouwen. In de meeste ge vallen zijn het woningen waarin res mensen bij elkaar wonen. Ze hebben allemaal een eigen ka deren delen de huiskamer, keu- !fen en hobbykamer. Het idee er achter is dat de cliënten niet lan ger in een instituut worden ver- Soigd op vier- of zespersoons slaapkamers, maar in een kleine toongroep met persoonlijke liorg „De mensen kunnen op de- n manier, voor zover dat gaat, actief meedoen in een normaal huishouden", zegt bestuursvoor- atter M. Drost. Der Boede Na de twee woningen in de Ma- Igistraatwijk wil de SVRZ ook igroepswoningen bouwen aan de Haisbaai en bij Hof ter Veste in Middelburg, in Arnemuiden, Aagtekerke, Meliskerke, Koude- kerke, Oostkapelle, Westkapel- Oost-Souburg en op drie loca ties in Vlissingen. Drost hoopt dat verpleeghuis de Vliedberg dp het Der Boede-terrein dan in H8leeg kan zijn. Groen College zamelt 4200 euro in met markt GOES - De kerstmarkt die woensdag en donderdag op het Groen College werd gehouden, leverde 4200 euro op. Een heel oooi bedrag, vindt directeur A. Iissink. Iet geld gaat naar People's kust Nederland, een organisa tie die opkomt voor kinderpros- - :tuees in Nepal. DeleerÜngen van het Groen Col knutselden de hele week fan alles in elkaar om te verko pen. kerstmarkt krijgt waar schijnlijk een vervolg. „Het was erg relaxte week. We moe- het allemaal nog gaan eva- neren, maar waarschijnlijk gaan we volgend jaar weer zo- stsdoen." Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel. 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet wvw.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl In dat verpleeghuis wonen mo menteel 180 mensen. „Dat wa ren er eerst 350", vertelt Drost. „Een deel is inmiddels verhuisd naar onder meer de groepswo ningen bij Ter Reede in Vlissin gen en Nieuw-Sandenburgh in Veere. In de twee woningen aan de J.W. Thibautstraat, waar voor gisteren de eerste paal is ge slagen, komen twaalf demente rende ouderen te wonen. In de huizen zijn altijd verzorgers aan wezig. De medische en psychoso ciale diensten worden geleverd vanuit 't Gasthuis in Middel burg. „Het is voor de verzorgers wel een heel grote omslag", ver telt Drost. „In een woongroep zijn de taken anders dan in een groot verpleeghuis. Maar de mensen die hier moeten gaan werken, weten dat nu al. En de bouw zal ongeveer negen maan den in beslag nemen." Alie Bremer met haar kar vol kerstpakketten in Torentijd door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Alle deuren zijn dicht in vleugel zuid. De gedetineerden in de penitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg hebben net hun middage ten op als Alie Bremer met haar kar langskomt. „Goedemiddag, namens de kerken in Middelburg wil ik u een kerst pakket aanbieden." De celdeuren gaan één voor één open. Bremer zegt haar zin en dan gaat de deur snel weer dicht. De protestantse kerken in Middelburg delen dit jaar voor de elfde keer pakketten uit in de gevangenis. „Het is een soort traditie ge worden. Om even stil te staan bij men sen die het minder hebben", zegt Bre mer. „Elke kerk doet het een keer." Zelf is ze van de Hoeksteen in Dauwen- daele. Toevallig was het een dominee van die gemeente die met de traditie be gon. Hij was ook predikant in Toren tijd. De 225 pakketten, voor mensen die vastzitten en voor het personeel van To rentijd, zijn de avond ervoor samenge steld. „Er zit volgens de traditie altijd fruit in", vertelt geestelijk verzorger Al- bert Claes. „Dne appels, drie mandarij nen, twee peren, een banaan, stroopwa fels, noten en een pak vruchtensap. We noemen het dan ook een fruitpakket." Alles wat de gevangenis ingaat, wordt grondig gecontroleerd: postpakketjes, tassen van bezoekers en de bezoekers zelf. Een bewaker doet een poging om ook de kerstpakketten te inspecteren op verboden voorwerpen. Met zijn metaal detector gaat hij langs de dozen. Het is één grote piep: het pak Dubbelfrisss in de kerstdoos heeft een aluminium bin nenkant. De bewaker gelooft het verder wel. „Dat gaat allemaal op basis van goed vertrouwen", zegt Claes. „De vijl zit in de banaan", gniffelt één van de vrijwilli gers. Alie Bremer zegt dat de samenstel lers niet hebben moeten beloven dat ze geen wapens of drugs in de pakketten zouden doen. Het zou niet eens in ze op komen. Wat ze wel hebben moeten belo ven, is dat ze het kaartje neutraal hou den. In de gevangenis, waar een kwart van de bewoners moslim is, hebben ze geen behoefte aan pogingen tot beke ring. Gevangenis of niet, Kerstmis wordt ge vierd in Torentijd. De kok doet iets extra's met eten: „Een varkensrollade. En ik heb een stukje kippenborst voor de moslims en een groentenquiche voor de vegetariërs. Verder een stoofpeertje, een ijsje na en zalm vooraf. Het menu wordt gewoon een beetje opgefleurd." Elk van de drie vleugels in het gebouw heeft een kerstboom. Rond de balustra des hangen glimmende slingers, de foto Lex de Meester tl-verlichting is afgeplakt met rood crê pepapier. In de afdelingsficus bungelt een kerstkrans. Claes bereidt de groep onervaren gevan genisbezoekers voor op wat komen gaat. „De kans bestaat dat er een spon tane Surinaamse jongen tussen is die je wil omhelzen." „O", reageert Bremer la chend. „Dat vind ik wel leuk." Het komt er niet van. De meeste gedetineer den nemen schuchter hun kerstcadeau in ontvangst. In de eerste cel komt een brede kale man achter de deur tevoor schijn, op de achtergrond een vlag van de Hells Angels. „Ja dank je", zegt hij, als hij het pakket aanpakt. „Doei!" De deur gaat dicht. „U bent van de kerk", zegt een ander bij wijze van begroeting. „Wist u dat we kwamen?", vraagt Bremer. „Ik heb het eerder meegemaakt", klinkt het in de cel, „Helaas Voor een volgende is het bezoekje wel een volledige verras sing. „Krijg ik een kerstpakket? Niet te geloven! Dat vind ik hartstikke aardig, heel lief." door Wendy van den Hurk OOSTKAPELLE - Riejen, daar hoef je de mannen van Sturm en Dekker niets van bij te brengen. Van manoeuvreren evenmin. En van slippen ook niet. Want met je grote gele abs-loze bus glij den over een glibberig parcours, dat doen de slopers juist graag. Pleun Boone zwaait het portier van zijn turkooise Golfje open, draait zijn benen naar buiten en gooit zijn zwarte klompen uit. Hoppa, op de achterbank ermee en scheuren maar. Dat gaat veel makkelijker op je sokken. Hij is uitzendkracht bij het Oost- kapelse slopersbedrijf en heeft dus geen eigen bus. Toch wilde hij meedoen aan de slipcursus. Dan maar met zijn eigen wagen. „Pleun! Zet hem maar eens lek ker dwars, jongen!", roepen zijn collega's vanaf de kant. En dan geeft Pleun gas. Veel gas. Vanaf de kant leek het nog roekeloos, maar op de passagiersstoel valt het best mee. Wat schokken, een beetje bibberen en dan staat het ding stil. Inderdaad: leuk. En leerzaam, zegt Pleun, terwijl hij zijn auto weer in de rij wach- Wim Geschiere manoeuvreert achteruit met zijn bus om de pionnen heen. foto Ruben Oreel tenden zet. „Eerst moet je rem men, dan naar rechts sturen en dan je rem langzaam loslaten." Loslaten? „Dat leek me ook niet logisch. Het valt niet mee je rem los te laten; het werkt wel." Robert Maranus is directeur van Sturm en Dekker. Hij doet niet mee. „Ik heb het al eens gedaan, omdat ik brandweerman ben." Met ruim dertig wagens en veer tig man personeel voelt hij zich verantwoordelijk. „Daarom wil ik dat ze dit leren. Op zich rij den ze netjes, hoor. Ze zien dit als een uitje, vlak voor de kerst borrel. Soort teambuilding." Aanhanger Voor Geert ten Oever is het alle maal piece of cake. Met zijn zwa re bus achteruit om de pionnen heen? Dat doet hij even. „Spiege len heb ik onderhand wel onder de knie. Ik reed al toen ik twaalf was. Meestal rijd ik nog met aan hanger ook. Geen probleem." Het leuke met het leren combine ren, mijmert Michel Haenen. Hij heeft de dag georganiseerd voor EVO, de belangenbehartiger van 'verladend Nederland'. „Dit is een kwetsbare groep. En in Zeeland gebeuren veel eenzijdi ge ongelukken. Tijd dus om de chauffeurs uit te leggen wat ze in zo'n situatie moeten doen." Bijvoorbeeld als je op de kop in de sloot belandt. Je lichaamsge wicht drukt op je gordel. Pro beer die dan nog maar eens los te krijgen. Dat is eenvoudig, zegt Kees van Halst van veilig heidsorganisatie 3VO uit. „Be nen op je dashboard, linkerhand tegen het plafond, kin op je borst, jezelf naar boven duwen, en dan je gordel losklikken." Een Sturm-groepje kijkt de man ongelovig aan. Ja ja, en dat weet je ook nog als je in een sloot ligt. Jolanda ten Oever wil de gordel simulator wel eens proberen. Ze stapt in de gedemonteerde Golf en klikt haar gordel vast. Kijkt haar collega's aan alsof het een van de laatste keren is en Van Halst zwaait de wagen op zijn kop. Jolanda gilt het uit. En wa rempel, weet zich te bevrijden. Door de instructies. „Goed dat ik dit nu weet. Vrijspraak voor oplichting MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Bergen op Zoom werd afpersing en oplichting van een vrouw verwe ten, maar uiteindelijk liep de man gisteren in Middelburg met een vrijspraak het gerechtsgebouw uit. De man maak te op het werk kennis met een jonge vrouw uit Sint-Maar tensdijk. Volgens de verdachte werd zij verliefd op hem. Hij vroeg haar een aantal keren geld te leen. De vrouw pinde in april en mei een aantal keren geld voor hem. Dat werd door de man ook niet bestreden. „Ik zou het geld la ter terugbetalen." Het slachtoffer verklaarde gisteren niet verliefd op de ver dachte te zijn geweest. „Ik gaf geld aan hem, omdat hij mij dreigde te verkrachten en dat het andere mijn laatste dag zou zijn." Het zou volgens haar gaan om een bedrag van ruim 3000 euro. Officier van justitie H. Benaissa had te weinig bewijs voor de afpersing, maar vond de oplich ting bewezen. Zij eiste 120 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte zei van plan te zijn het geleende geld (2500 euro) aan het slachtof fer terug te geven. De politierechter sprak de verdachte vrij van de afpersing en hij miste ook de overtuiging om de oplichting bewezen te verklaren. Slotspektakel Goes 600 uitverkocht GOES - Bijna alle 10.000 kaarten voor het slotspektakel Goes 600 zijn uitgegeven. Tijdens de voorstellingen op woensdag en donderdag in de Zeelandhallen kan er nie mand meer bij. De gemeente Goes kon dankzij sponsors de kaarten gratis uitgeven, waardoor het publiek op nieuw kan genieten van een gevarieerd programma. De meeste acts zijn reprises uit de verschillende producties die Goese verenigingen, scholen en particulieren in de loop van het feestjaar maakten. Geen planschade voor zendmast SLUIS - De gemeente Sluis betaalt geen planschade aan de heer J. Kok uit de Oostburgsestraat te Zuidzande. Kok had een verzoek bij de gemeente ingediend omdat hij meende schade te hebben geleden door de komst van een gsm-zendmast van bijna veertig meter aan de Loodijk op vijftig meter van zijn woning. Kok eiste een bedrag van 7500 euro. Het college van B en W had voorgesteld het ver zoek te honoreren. De raad besliste in meerderheid niets toe te kennen. Alleen het raadslid J. Wielakker (PvdA) wilde het verzoek honoreren. Zijn partijgenoot J. Boog aard vroeg de umts-masten nog buiten de gemeente te houden zolang er nog geen duidelijke aanwijzingen zijn omtrent mogelijke schade voor de volksgezondheid (Advertentie) Motorkledingboutique /x f^M KORTINGEN tot (v.a.di. 27/12 t/m za. 31/12/2005) Nieuwe Vlissingseweg 366 Middelburg 0118-613387 door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Centrum voor Ondergronds Bouwen (COB) is door de ChristenUnie benaderd om nogmaals te onder zoeken of de bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg gere pareerd kan worden. De partij hoopt dat het oordeel van het COB door iedereen geaccep teerd zal worden. De ChristenUnie stelt vast dat eerdere onderzoeken wel heb ben bevestigd dat de put her steld kan worden, maar dat die niet door iedereen worden ge loofd. Zowel binnen als buiten de gemeenteraad wordt getwij feld aan de juistheid en betrouw baarheid van die studies. Vol gens fractielid E. Heringa komt dat onder meer doordat die on derzoeken zijn uitgevoerd door adviseurs van de gemeente, waardoor de onafhankelijkheid ervan in twijfel wordt getrok ken. Dat is de reden dat de CU heeft besloten het Centrum voor On dergronds Bouwen te benade ren, zegt Heringa. Risico's Het COB is overduidelijk onaf hankelijk. „We moeten het als raad erover eens zijn wat de risi co's zijn en of het mogelijk is de bouwput te herstellen of niet. Maar daarvoor moeten we het er ook over eens zijn dat de in formatie daarover betrouwbaar is." Heringa geeft toe dat hij hoopt dat het onderzoek leidt tot poli tieke overeenstemming dat de bouwput kan worden gerepa reerd en dat er een parkeerkel der van drie lagen in gebouwd kan worden. Dat zou wat de CU betreft dan ook betekenen dat daarbovenop toch het A-theater wordt gebouwd. Heringa: „Ik vind het onbegrij pelijk en ik kan dus ook niet uit leggen dat je wel een parkeerkel der kunt bouwen van drie eta ges maar dan geen theater. Wij vinden dat financieel ook onver standig. Onze hoop is ook nog niet helemaal weg dat de raad te rugkomt op het besluit om het theater niet aan de Zuidsingel te bouwen." De ChristenUnie neemt met het initiatief voor een nieuw onder zoek door het COB tevens een voorschot op de discussie die rond de verkiezingen zeker zal oplaaien over wat de beste loca tie is voor het A-theater, stelt Heringa. „En ik sluit niet uit dat het be sluit over de locatie na de verkie zingen door een nieuwe gemeen teraad inderdaad zal worden herzien." Hllize Huisman zaterdag 24 december, 19.15 uur, Ned. 1 Goud, Wierook en Mirre za. 24 t/m ma. 26 december en do. Het Familiediner Kerstspecial maandag 26 december, 21 Ik mis je Kerstspecial dinsdag 27 december, 21.55 uur, Ned. 29 december, 17.00 uur, Ned. 1 55 uur, Ned. 1 horen zien gelouen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15