PZC Verdubbeling politiemacht is nodig 12 Van der Zwaag op 16 januari aan de slag als burgemeester Tien shelters voor Pakistanen in de kou Urgemeester Schouwenaar wil meer geld voor handhaving openbare orde DIGITALE FOTO'S. AFDRUKKEN VOOR EEN LAGE PRIJS va IC ct per foto www.goedkopefotos.nl Stadsraad Domburg mist kandidaat-bestuursleden Terneuzens paar moet cel in voor tasjesroof Vlissingen SUPER EINDEJAARSAKTIE Akkon-kozijnen Gratis waterpark kinderclub www.gobest.nl Reizen l Daar moetje naar toe. het worden schitterende feestdagen ZEEUWS MUSEUM plan van "1 miljoen GEEFT U OOK? factie: 0113-315649 AWWjPZC.n' Postbus 314460 AA Goes iiivertentie-expioitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; tpeiiws-Vlaanderen: 0114-372770; Sonaal: 020-4562500. sterdag 24 december 2005 tor Miriam van den Broek jOMBURG - Niemand heeft nch kandidaat gesteld voor de ïtrkiczingen van de stadsraad Domburg. Het huidige bestuur, j3l als tijdelijk bestuur is begon- jdi, beraadt zich op 3 januari 0Vcr de toekomst. pen voorjaar is de stads net Domburg opnieuw opge licht. In maart 2002 werd de gad opgeheven. Het toenmalige POWERED BY JÊ VERSCHOORE bestuur wilde na een termijn van vier jaar het stokje overge ven aan anderen, maar kon geen opvolgers vinden. Begin van dit jaar staken enkele Domburgers toch weer de koppen bij elkaar en werd er een nieuwe raad ge vormd met een tijdelijk bestuur. Het was de bedoeling dat er een definitief bestuur zou worden geformeerd na de verkiezingen in maart. Na de eerste openbare vergadering van de vernieuwde raad, begin december, zijn in Domburg aanmeldformulieren verspreid. Inwoners konden zich tot 23 december opgeven. „Nul mensen hebben gerea geerd", zegt secretaris José van Noort. „Dat is ons erg tegengevallen. Ik vermoed dat mensen opzien tegen de verkiezing." Toch hoeft dit volgens Van Noort niet met een het einde van de stadsraad te betekenen. „Een aantal huidige bestuursle den heeft aangegeven te willen stoppen, maar ik denk dat er ook bestuursleden zijn die wil len doorgaan met de stadsraad. Daarover gaan we 3 januari pra ten. Dus als mensen zich alsnog willen aanmelden, kunnen ze dat doen voor die datum. We streven naar een bestuur van ne gen mensen." Hoewel de stadsraad nog maar drie weken geleden voor het eerst officieel naar buiten trad, heeft hij al meteen sterk van zich laten horen. Vorige week stuurde de gemeenteraad de vi sie voor het Singelgebied in Domburg terug naar de commis sie nadat de stadsraad had aan gedrongen op een zorgvuldige procedure waarbij ook de inwo ners betrokken zouden worden. Ook heeft de stadsraad aan dacht gevraagd voor de komst van een bushalte in de buurt van zorgcentrum Simnia. Wet houder J. Bostelaar heeft gezegd daar nog eens naar te willen kij ken en het onder de aandacht te brengen van de provincie en ver voersmaatschappij Connexxion. Koerdisch gezin moet land uit MIDDELBURG - Het Koerdische gezin Aktas uit Middel burg moet Nederland toch verlaten. Minister Verdonk van Vreemdelingenzaken en Integratie heeft dat besloten. Zij kreeg half november tijdens een bezoek aan Vlissin- gen een petitie van de Middelburgse basisschool De Uilen- burch, waar de kinderen van het gezin naar school gaan. Wethouder A. de Vries voegde daar een brief namens de gemeente Middelburg aan toe. Het gezin woont al jaren in Middelburg. Verdonk heeft de gemeente laten weten dat de verblijfsaanvraag niet wordt toegekend. In drie asielprocedures is die aanvraag afgewe zen omdat het gezin geen vervolging hoeft te vrezen in Turkije. Er zijn ook andere redenen om een verblijfsvergunning te verstrekken. Een nieuwe aanvx-aag vanwege de gezond heid van de vader van het gezin is eveneens door de rech ter afgewezen. Verdonk ziet daarom geen mogelijkheid het gezin Aktas alsnog een verblijfsvergunning te verle- Boete voor weigeren blaastest MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 47-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad voor het weigeren van de blaastest negenhon derd euro boete en tien maanden rijontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd. De Middelburger werd op 12 september niet ver van zijn woning door de politie aangehouden, nadat hij met zijn auto regelmatig op de verkeerde weghelft terechtkwam. Hij was nogal boos geweest op de agenten, want hij had moeite om te blazen. Hij gaf gisteren toe de blaasproef te hebben geweigerd. Het rijbewijs werd meteen ingenomen. Dat gaf problemen, omdat de Middelburger een eigen be drijf heeft. Officier van justitie H. Benaissa eiste duizend euro boete en tien maanden rijontzegging. Met de uitspraak van de politierechter kon de verdachte leven. Jongen (16) mishandeld VLISSINGEN - Een 16-jarige jongen uit Terneuzen is donderdagavond in Vlissingen mishandeld. De jongen liep om tien voor twaalf op de Nieuwendijk. Daar kreeg hij het aan de stok met de bestuurder van een bordeauxro de personenauto. Die dacht dat de jongen op een van de autoruiten had gespuugd en vroeg hem 'iets' schoon te ma ken. De Temeuzenaar begreep niet waar de man het over had en kreeg vervolgens een paar klappen in zijn gezicht. Na dat de jongen toch de ruit had schoongemaakt, stapte de bestuurder in en reed weg. De jongen heeft bij de mishan deling een gezwollen jukbeen en een bloedneus opgelo pen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 46-jarige inwoner van Terneuzen is giste ren in Middelburg voor een tas jesroof veroordeeld tot 106 da gen gevangenisstraf, een maand voorwaardelijke celstraf en tach tig uur taakstraf. Daarnaast leg de de rechtbank de man de vier weken gevangenisstraf op, waar van hij nog in zijn proeftijd zat. De rechtbank nam het hem kwa lijk dat hij zijn echtgenote ertoe had aangezet om op 11 septem ber in Vlissingen een bejaarde vrouw van haar tasje te bero ven. Het slachtoffer had zich he vig verzet, maar viel door een duw van haar tegen de grond. Een man greep in, waarna de po litie de 43-jarige vrouw en haar echtgenoot kon aanhouden. De vrouw kreeg 93 dagen gevange nisstraf, een maand voorwaarde lijk, zestig uur werkstraf en 28 uur leerstraf opgelegd. (Advertentie) Hèt adres voor kunststof, hout en aluminium kozijnen Bestel vóór 15 januari uw kozijnen en krijg het HR++dubbelglas gratis. Natuurlijk wilt U profiteren van deze spectaculaire aktie, wees er snel bij. Bel of mail voor een vrijblijvende offerte. Levering en plaatsing door heel Nederland. De Lind 9 - Prinsenbeek - "S 076 - 549 75 20 e-mail: info@akkon.nl - www.akkon-kozijnen.nl (Advertentie) Elke week in de zaterdagkrant zeeuwse almanak Armoede De maatschappelijk werkers uit Terneuzen kozen deze week een strategische plek om hun protest tegen de toe nemende armoede in Zeeland kracht bij te zetten. Tegen over het gemeentehuis deel den zij soep uit aan passan ten, in de hoop dat ambtena ren het tafereel door hun ra men zouden gadeslaan en hun superieuren zouden aanspo ren om wat meer centen voor de minder bedeelden opzij te zetten. Maar of de ambtena ren er oog voor hadden? „Ik denk het niet, hoor", riep een vrouw, die net uit het gemeen tehuis stapte. Prompt hield ze een grote doos in de lucht. Kijk maar, ze hebben net de kerstpakketten uitgedeeld!" nu 40% korting op de najaars- en wintercollectie IDE NOBELAERl .denobelaerdomburg.nl ooststraat 8, domburg 6 dagen p/w geopend dinsdags gesloten jnorNadia Berkelder SIIDDELBURG - Pas met een wdubbeling van de capaciteit nil dc politie kunnen alle pro tonen met betrekking tot open- lare orde en veiligheid worden opgelost. Dat zei dc Middelburg- je burgemeester K. Schouwe naar gisteravond tijdens een po litiek café. Uiteen enquête die de Politieke Partij Middelburg (PPM) onder Je bevolking heeft gehouden, lijkt dat veiligheid hét onder werp is waar mensen zich het seest druk om maken, „Ik ben ilij dat men openbare orde zo lelangrijk vindt", zei Schouwe- aar. „Het probleem is alleen cat we in Nederland in zijn alge meenheid de mond vol hebben «veiligheid, maar dat we er sen geld voor over hebben. We ritten eigenlijk altijd voor een iubbeltje op de eerste rang." .Ik zou een voorstander zijn nneen verdubbeling van de ca- sciteit van de politie. We moe ial zo vaak 'nee' verkopen." Scho.uwenaar, die als korpsbe heerder de politie aanstuurt, be- •wijfelde f het opnieuw inzet- DM eist drie jaar cel voor ferkrachting OEN'HAAG - Voor de vrijheids- Inneming en verkrachting van kd 24-jarige vrouw heeft het Openbaar Ministerie (OM) giste- aain hoger beroep bij het Haag- K gerechtshof een celstraf van iiicjaar geëist tegen een 36-jari- feman uit Sas van Gent. legen de 31-jai'ige vrouw met ne hij destijds samenwoonde, ïerd negen maanden waarvan Ine maanden voorwaardelijk fftorderd omdat zij zou hebben tcholpen om het slachtoffer te Swingen in huis te blijven, heerste instantie werd de man mjgesproken van de verkrach ting. Hij kreeg anderhalf jaar waarvan drie maanden voor namelijk opgelegd voor de vrij- kidsbeneming. Het OM ging te- p dat vonnis in beroep. De nouwelijke verdachte had zelf kroep aangetekend omdat ze rand dat het slachtoffer elk mo ment had kunnen weglopen. Hl OM wilde dat de man die al üker voor verkrachtingen en ge weldsdelicten is veroordeeld tbs net dwangverpleging opgelegd keeg. De hofaanklager was het laarmee niet eens, Tegen de rouw eiste het OM in eerste in- tatie een jaar celstraf, btspraak over twee weken. (Advertentie) door Miriam van den Broek DOMBURG - Rob van der Zwaag uit Venlo is benoemd tot burgemeester van Veere. De 43-jarige wethouder voor het CDA begint op 16 januari offici eel aan zijn nieuwe functie. „Wat goed is komt snel", zegt Van der Zwaag met een lach. „Ik had al wel gehoord dat de benoeming nog voor Kerstmis kon zijn. Maar precies wanneer, wist ik niet. Ik zat net met het college van Veere ter kennisma king te eten, toen ik het nieuws hoorde." Van der Zwaag is zich al aan het voorbereiden op wat komen gaat. „Het wordt een drukke tijd. Vanmiddag heb ik de raads leden van Veei'e de hand ge schud en ik zal ook nog netjes af scheid moeten nemen in Venlo. Wanneer dat gaat gebeuren, is nog onbekend. Het zal waai1- schijnlijk pas na 16 januari plaatsvinden. Want zeker in de ze periode is het heel lastig plan nen." De Limburger staat te popelen om in Zeeland aan de slag te gaan. „Zeer zeker. Ik kijk ex- echt naar uit. Als je eenmaal dat besluit hebt genomen, wil je er ook gelijk aan beginnen." Hij gaat samen met zijn echtge note en vier zonen wonen in de ambtswoning aan de Kaai in Veex-e. Ook oud-burgemeester Adri de Bruijn, die op 30 septem ber met vex-vroegd pensioen is gegaan, heeft daar tot voor kort gewoond. „Het is schitterend", zegt Van der Zwaag. „Het is groot en heeft gewelfde kel ders." De nieuwe eerste burger van Veere is sinds 1999 wethou der en loco-burgemeester in Ven lo. Daar heeft hij de portefeuil les volkshuisvesting, x-uimtelijke ox-dening en financiën. Vex-der is hij onder meer lid van het dage lijks bestuur van het kenniscen trum grotestedenbeleid en het kenniscentrum stedelijke ver- nieuwing. In zijn vx-ije tijd is hij lid van de Rotary. Begin deze maand heeft de ge meenteraad van Veere unaniem de voorkeur xxitgesproken voor de gerefox-meerde Van der Zwaag. De vertrouwenscommis sie die de sollicitatiebrieven be oordeelde en de gesprekken voei'de, was direct onder de in druk van zijn kwaliteiten. Met name de manier waarop hij in Venlo omging met de gemeente lijke herindeling en de verschil lende culturen binnen die nieu we gemeentegrenzen, sprak de vertrouwenscommissie aan. „Hij is in staat tegenpolen bij een te brengen en zal daar dus ook in Veex-e oog voor hebben", zei de voorzitter van de vertrou wenscommissie Joke Wis- se-Franeke. ten van stadswachten, zoals de PPM graag wil, een oplossing is. „Met alleen stadswachten red je dat niet. Om de eenvoudige x-e- den dat ze geen bevoegdheden hebben." Zeker in vergelijking met andex-e landen in Europa heeft Nederland veel te weinig politiemensen, vindt Schouwe naar. „We moeten het nu een maal doen met de middelen die we hebben. De politie is ovex-al, maar ze doen eigenlijk overal noodgedwongen te weixxig. Zo lang de capaciteit niet groter wordt, kunnen we echt niet meer doen." Schouwenaar reageerde geprik keld op een opmerking van een man uit het publiek Die zei dat de inzet van de politie een kwes tie is van pxioriteiten stellen. „Ze houden zich met makkelij ke dingen bezig, voor moeilijke dingen komen ze niet uit de war me auto." Onzin, vond de bxrrge- meester. „Daar kunt u pas over oordelen als u ziet wat de politie doet, 24 uur per dag. Ze hebben zaterdag midden in de nacht een lastige geweldssituatie op de Markt opgelost. Daar zijn ze drie uur mee bezig geweest en daarvoor zijn ze echt de auto uit gekomen." CSW-docente Mix-jam Viergever ovex-handigt de opbrengst van de actie aan hulpverlener Jan Zwart. foto Ruben Oreel (Advertentie) www.familievermaak.nl gen worden neergezet. De school zamelde met een flessen- actie 3650 euro ixx voor de slacht offers van de aardbeving. Het geld werd gisteren in Middel burg overhandigd aan Jan Zwart van de zendingsorganisa tie Frontiers, die samen met Partner Aid International nood hulp biedt in het rampgebied. De golfplaten noodwoningen zijn een uitvinding van een Ne derlandse boer die al jaren in In dia woont. Plij zag onmiddellijk dat de canvas tenten die in de eerste weken werden neergezet, niet geschikt waren voor het ge bied. „Daar zijn mensen in dood gegaan", vertelde Zwart. De boogvormige shelters die nu ver rijzen zijn geïsoleerd en kunnen een flink pak sneeuw aan. Hij toonde de leerlingen een dia waarop zeven mensen op het dak van een shelter posex-en. „Zo stei'k zijn die dingen dus." In de zomer worden van de boog vormige tenten kassen gemaakt, waar groente in kan. Een brugklasleerlinge wilde we ten hoeveel mensen er in zo'n noodwoning kunnen wonen. „Op de Pakistaanse manier heel veel", antwoordde Zwart. „Je kunt er zeker met zijn tienen in slapen, maar dan moet je wel le peltje-lepeltje liggen." De leerlingen waren erg be nieuwd naar wat de meeste in druk gemaakt heeft op de hulp verlener. Hij zei getroffen te zijn door de gelatenheid van de mensen. „Ze gaan ei-van uit dat God (Allah) het zo heeft ge wild." Voor een televisiedocu mentaire bezocht Zwart een in gestorte school. Hij liep op het dak van het gebouw, waar nog zeker honderd jongens onder het puin lagen. Driehonderd li chamen waren er al uitgehaald. Hij zag een berg schooltassen van leerlingen die de ramp niet hadden overleefd. „Dat was in drukwekkend." Zwart vond het moeilijk om te zien dat ex1 geen machines wax-en om de mensen uit het puin te halen. „Ze ston den met hamertjes te bikken." Tenslotte wilden de leerlingen weten hoeveel mensen geholpen kunnen worden. „Te weinig", moest hij toegeven. Partner Aid International heeft voor vijftien honderd gezinnen huizen kun nen bouwen in vier dorpen in Pa kistan en op twee plaatsen in In dia. Omdat de regering geen he likopters beschikbaar stelt, is het moeilijk om de bouwmatexia- len in het besneeuwde gebied op de plek van bestemming krij - gen. Die moeten te voet de berg op worden gedragen. Zwart vreest dat voor veel men sen de hulp te laat zal komen. „Die zullen doodvriezen. Het is daar nu hartje winter. In de ber gen liggen enorme pakken sneeuw. Wij denken dat we moeilijke dingen te zien krijgen als in apxïl de winter voorbij is." (Advertentie) t.n.v. Zeeuws___ v.zeeuwsmuseum.nl door Selma Osman MIDDELBURG - Dankzij de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren kunnen in Pa kistan en India tien noodwonin- 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13