Saddam beticht VS van leugens PZC Staking vervoer New York is voorbij Big Brother houdt alle Britse automobilisten in het oog Witte Huis beweerde ten onrechte dat Irak massavernietigingswapens had 50% KORTING 10% KASSAKORTING Tien verstekelingen onderkoeld van boord gehaald in haven Kallo Kerstboomtreintj e China garandeert veilig drinkwater ondanks vervuiling in rivier Turkse auteurs veroordeeld Australiërs meppen vliegen met de kerst Onbekende ziekte treft Tsjetsjeense kinderen vrijdag 23 december 2005 LONDEN - „Big Brother is «atchiug you." Vanaf volgend ;aar wordt in Groot-Brittannië elk autoritje door een uitgebreid netwerk van camera's gecontro leerd. zodat elke autobeweging «rdl geregistreerd. Groot-Brittannië wordt hiermee het eerste land dat de bewegin gen van alle voertuigen op door gaande wegen, in steden en bij benzinestations met een camera systeem volgt. De camera's kun nen automatisch elk passerend nummerbord lezen. Het is de be doeling dat deze gegevens gedu rende twee jaar worden opgesla gen in een gegevensbestand. Daardoor kunnen de politie en veiligheidsdiensten zonodig alle ritjes van een automobilist ana lyseren. Het doel is om zo crimi nelen, belastingontduikers en terroristen op te sporen. De verwachting is dat mensen rechtenorganisaties te hoop zul len lopen tegen het systeeem, dat vanaf maart operationeel moet worden. Deze organisaties haddden al veel bezwaar tegen een 'Orwelliaans' plan om identi teitskaarten in te voeren en een camerasysteem dat gezichten herkent. De Britse schrijver George Orwell schetste in zijn in 1949 verschenen boek 1984 een samenleving waar de over heid met camera's als 'big brother' de mensen in de gaten houdt. ANP rinor Robert Bloemen BAGDAD - De voormalige Iraakse dictator Saddam Hoes sein heeft gisteren tijdens zijn proces het Witte Huis beticht van leugens. Volgens Saddam loog de regering-Bush door te beweren dat er in Irak massaver nietigingswapens waren. De wees dat Irak over chemi sche wapens beschikte, was een •,an de belangrijkste redenen voor Bush om Irak aan te vallen. De Amerikaanse president moest onlangs erkennen dat der gelijke wapens niet zijn aange troffen. De verdreven president Saddam toonde zich gisteren ook verbol gen over de Amerikaanse kri tiek op zijn beschuldiging dat hij in Amerikaanse gevangen schap was gefolterd. Hij noemde het Witte Huis de 'nummer één leugenaar ter we reld', omdat de regering ontken de dat hij was gemarteld. Saddams broer Barzan al Tikri- ti, die eveneens is aangeklaagd, veroorzaakte in de rechtszaal ook opschudding door 'lang leve de Baath-partij' te roepen. De Baath-partij domineerde jaren lang de Iraakse politiek. De broer dreigde het proces te boycotten, omdat de televisieop names met twintig minuten ver traging worden uitgezonden waardoor er kan worden ge knipt. Ook zijn uitroep was niet op tele visie te zien. Het proces tegen Saddam en de zeven medeverdachten voor het Iraakse Hoog Strafgerechtshof werd later op de zevende zit tingsdag verdaagd tot 24 janua ri. Strenger De onafhankelijke Iraakse krant Al Sabah al Jadid stelde gisteren dat de rechters van het Hoog Strafgerechtshof veel strenger moeten optreden tegen Saddam. „In de naam van God, de martelaren en de eer van Irak. herzie de samenstelling van het hof en benoem rechters die niet zo geduldig en welgema nierd zijn", aldus de krant in het hoofdcommentaar. De krant pleitte voor rechters die een diep historisch besef en juridische kennis hebben. Zij moeten ook het belang van de missie beseffen die hen is toever trouwd. Het blad uitte hiermee scherpe kritiek op de Koerdi sche rechter Rizkar Mohammed Amin die Saddam en de andere gedaagden woensdag de gelegen heid gaf te reageren op verkla ringen van getuigen. Volgens de commentator lijkt 'wat eerst leek op geduld en wijs heid' van de rechters nu 'op zwakheid en gebrek aan wils kracht'. ANP Frankrijk pakt terrorisme aan PARIJS - Het Franse parlement is gisteren akkoord gegaan met een antiterrorismewet die onder meer de mogelijkheden van op- sporings- en beveiligingsdien sten vergroot. De wet staat videosurveillance toe in het openbaar vervoer en op stations. Ook in winkels en gebedshuizen mogen camera's worden opgehangen. Daarnaast worden telefoonmaatschappijen en internetaanbieders gedwon gen om de opgeslagen gegevens langer te bewaren. Verdachten kunnen zes dagen worden vastgehouden zonder een aanklacht. Verder krijgt de politie meer toegang tot informa tie van passagiers van lucht vaart-, spoorweg- en bootmaat schappijen. ANP/AFP (Advertentie) domburg men's fashion SUPER WINTERSALE vanaf vandaag OP DE GEHELE COLLECTIE Ooststraat 2, tel. 0118-584303 door Aad Luymes PEKING - De Chinese regering heeft gisteren gezegd dat de aan voer van het drinkwater in de stad Guangzhou niet in gevaar komt door de vervuiling van de rivier Beijiang. Door extra maatregelen en de watertoevoer van andere rivie ren is er voldoende drinkwater. Woensdag werd bekend dat de rivier Beijiang in de zuidelijke provincie Guangdong ernstig was vervuild. Door illegale lozin gen van een zinkfabriek is een grote hoeveelheid van het zware metaal cadmium in het water te rechtgekomen. De lokale televisiezender had de inwoners van de stad Yingde op geroepen voorlopig geen kraan water te drinken. Door water uit enkele reservoirs en ander ri vieren in de Beijiang te laten stromen, wordt het gif verdund, waardoor de mate van vervui ling een veilig niveau heeft als het de stad Guangzhou bereikt. Vorige maand raakte de rivier de Songhua in het noordoosten van China ernstig vervuild door Rel rond Maria met condoom NEW YORK - Een advertentie met een condoom over een beeld je van de Maagd Maria heeft in de VS tot ophef geleid. Een tijdschrift van de katholie ke jezuïetenorde bood zijn ver- ontschuldingen aan dat het de foto heeft geplaatst. Met de ad vertentie wilde een kunstenaar protesteren tegen het pauselijke verbod van kunstmatige voorbe hoedmiddelen. ANP door Akijn Visser NEW YORK - De werkonderbre king in het openbaar vervoer van New York is na drie dagen voorbij. Het bestuur van de grootste bij de staking betrok ken vakbond, de Transit Wor kers Union (TWU), heeft er giste ren mee ingestemd de staking per onmiddellijk te beëindigen. Bemiddelaars in het conflict tus sen de TWU en de gemeente be reikten eerder op de dag een ak koord over hervatting van de dienstverlening, terwijl verder wordt onderhandeld over betere arbeidsvoorwaarden voor het personeel. Het TWU-bestuur heeft daar in grote meerderheid mee ingestemd. Het besluit om de stakingsacties te beëindigen komt na een ver bod van een rechter in New York. De wet in de staat New York staat medewerkers van openbare diensten niet toe te sta ken. Dreigement De rechter dreigde de vervoers- bond een boete van 1 miljoen dollar op te leggen voor elke sta kingsdag. De gemeente had bo vendien gedreigd de gebruikelij ke boete voor stakers te verho gen voor elke dag dat zij niet zouden komen opdagen. De sta king brak dinsdag uit nadat on derhandelingen over lonen en de pensioengerechtigde leeftijd niets hadden opgeleverd. De bonden eisten 24 procent meer salaris. Een volledige verkeerschaos door de staking bleef uit, omdat het stadsbestuur maatregelen doorPascale Thewissen BRUSSEL - In de haven van Kallo. bij Antwerpen, zijn tien onderkoelde en uitgehongerde ^igcriaanse verstekelingen aan getroffen in een kleine ruimte vaneen vrachtschip. Uit de ver klaringen van de vluchtelingen blijkt dat er aanvankelijk twaalf Nigerianen meereisden. Twee van hen zouden de reis niet hebben overleefd: zij zijn met ver van Antwerpen moge lijk overboord gevallen toen zij zeewater wilden drinken. Het vrachtschip, de autocarrier Sint Elmo dat onder Maltese dagvaart, vertrok twaalf dagen geleden uit Lagos in Nigeria en was op weg naar het Italiaanse Livorno. Toen de boot woens dagavond de Waaslandhaven binnenvoer, waarschuwde de be manning de scheepvaartpolitie, omdat zij aan boord verstekelin gen had opgemerkt. De brandweer werd gealar meerd. Die haalde tien Nigeria nen van boord. In totaal zaten ze naar eigen zeggen twaalf da gen in een kleine, onverwarmde ruimte bij het roer op elkaar ge pakt. zonder eten of drinken. Het parket in Dendermonde, dat de zaak onderzoekt, twijfelt echter aan hun verhaal, mede omdat de tien in relatief goede gezondheid verkeren. Wel waren zij amper gekleed te gen de barre kou. „Als het schip nog iets langer onderweg was ge weest of een meer noordelijke bestemming had gehad, dan zou geen van hen dit avontuur over leefd hebben", aldus de Bel gische autoriteiten De Bulgaarse kapitein van het schip ontkent dat hij wist dat er illegale passagiers aan boord wa ren. De vluchtelingen zelf bewe ren dat de kapitein wel degelijk op de hoogte was. In dat geval zou het gaan om georganiseerde mensensmokkel Grote vraag is echter wat er met de twee vermiste Nigerianen is gebeurd; of zij inderdaad per on geluk in Belgische wateren om het leven zijn gekomen of dat er sprake is van een misdrijf. De kans is groot dat de tien ont dekte Nigerianen naar hun land worden teruggestuurd. De Sint Elmo ligt voorlopig voor anker in het Verrebroekdok. Het schip mag pas vertrekken als het on derzoek is afgerond. GPD LUTTMOORSIEL - August Glienkc (r) en zijn zoon Sven ver voeren hun kerstboom per treinlorrie over de spoorlijn van Liittmoorsiel naar Hallig Nordstrandischmoor. De vier kilome ter lange spoordijk is de enige verbinding tussen het Duitse vasteland en Hallig. foto Ulrich Perrey/EPA Chaos jaarwisseling Londen dreigt LONDEN - De jaarwisseling dreigt in Londen uit te lo pen op een transportchaos, nadat de werknemers van de metro gisteren hebben besloten op 31 december te staken. De werkonderbreking gaat om twaalf uur 's middags in en duurt 24 uur. Ook op 8 januari zal er worden gestaakt De werknemers willen zo protesteren tegen een mogelijke inkrimping van het personeel en verandering van het aan tal werkuren. ANP/AFP Zuigeling uit vuilnis gered WALBRZYCH - In het oosten van Polen is in de koude nacht van woensdag op donderdag een pasgeboren baby gered van een wisse dood in een vuilniscontainer. Een vrouw die het afval doorzocht op nog bruikbare zaken vond het jongetje gewikkeld in een bloedige handdoek en een plastic zak. Zij waarschuwde direct de politie, die het kindje naar een ziekenhuis bracht. Hoewel de temperatuur in de stad Walbrzych 's nachts on der het nulpunt was gezakt, maakt de baby het volgens ziekenhuisbronnen goed. ANP/DP A Gulle pinmachine brengt kerstsfeer CARVIN - Een onverwacht gulle pinmachine heeft in de Franse stad Carvin een grote kerstaankoopwoede veroor zaakt. Het pinapparaat verstrekte dinsdag 50-eurobiljet- ten in plaats van 20-euroflappen, waarop zich onmiddel lijk een lange rij voor de machine vormde. De bank heeft de dankbare ontvangers gisteren echter gemaand het te veel ontvangen geld terug te geven. Een medewerker van de Caisse d'Epargne had de 50-euro- biljetten bij het vullen van de machine per ongeluk in de verkeerde gleuf gedaan. Volgens een winkelier in Carvin veroorzaakte die fout 'euforie' in de stad. De politie kwam uiteindelijk af op de opwinding, sloot de pinmachi ne af en waarschuwde de bank. ANP/AFP Bevolking Japan neemt in aantal af TOKIO - De Japanse bevolking is dit jaar voor het eerst sinds de regering in 1899 statistieken begon bij te hou den, in aantal afgenomen. Dat blijkt uit prognoses die gis teren openbaar zijn gemaakt. De bevolkingsafname kan Japan voor grote economische en sociale problemen stel len, omdat het systeem van sociale zekerheid onbetaal baar dreigt te worden. Een onderzoeksbureau becijferde enkele jaren geleden dat de Japanse bevolking vanaf 2006 zou gaan krimpen. Sindsdien heeft de regering initiatieven genomen om het krijgen van kinderen aan te moedigen. ANP Oppositieleider veroordeeld PHNOM PENH - Een Cambodjaanse rechtbank heeft gis teren in Phnom Penh oppositieleider Sam Rainsy bij ver stek veroordeeld tot achttien maanden cel wegens beledi ging van premier Hun Sen en een lid van het koninklijk huis. Mensenrechtenorganisaties zeiden dat de veroordeling vooral is bedoeld om de oppositie de mond te snoeren. Vol gens hen is de veroordeling het bewijs dat premier Hun Sen steeds meer dictatoriale trekjes krijgt. Sam Rainsy leeft in ballingschap in Frankrijk. ANP/RTR Chinese militairen leggen een dam aan in de Heilongjiang-rivier, een zijrivier van de Songhua, om het vervuilde water van de Songhua-rivier tegen te houden. foto Xiao Dianchang/EPA een explosie in een chemische fa briek. Deze vervuiling bereikte gisteren de Russische stad Cha- borovsk. Russische functionaris sen zeiden dat de vervuiling is verminderd en inmiddels geen gevaar meer oplevert voor de volksgezondheid. ANP/AFP had genomen om het autoge bruik te beperken. Dagelijks ma ken ruim zeven miljoen reizi gers gebruik van het openbaar vervoer in New York, Volgens de autoriteiten kostte de staking de stad dagelijks 400 miljoen dollar. Het duurde gisteren uren voor dat de bussen en metrotreinen weer reden. ANP/AFP ANKARA - Twee Turkse schrij vers zijn schuldig bevonden aan belediging van de 'Turkse repu bliek' en de 'Turkse identiteit'. Zij hebben volgens de rechter hetzelfde artikel in het wetboek van strafrecht geschonden dat ook door de bekende schrijver Orhan Pamuk zou zijn overtre den. De schrijver en journalist Zul- kuf Kisanak kreeg een boete van 3000 Turkse lira, ongeveer 2000 euro, opgelegd, omdat hij in zijn boek Verloren Dorp het Turkse leger ervan beschuldigt een Koerdisch dorp te hebben verwoest. Aziz Ozer, journalist en uitgever van het tijdschrift Cagri, moet een dubbel zo hoge geldboete betalen, omdat in het tijdschrift artikelen zijn versche nen waarin vraagtekens zijn ge zet bij het officiële Turkse stand punt dat er ten tijde van de Eer ste Wereldoorlog geen genocide op de Armeense bevolking is ge pleegd. Advocaten van Ozer en Kisanak hebben aangekondigd in hoger beroep te gaan. ANP/DPA door James Regan SYDNEY - Australiërs doen er verstandig aan deze feest dagen hun mond dicht te hou den en zich goed af te scher men. Kerst in Australië vindt plaats in hartje zomer en dat brengt miljarden vliegen met zich mee. In grote zwermen verplaatsen zij zich van de rimboe in het binnenland naar de steden aan de kust, op zoek naar ver koeling. En die vinden ze bij voorkeur in monden, neuzen oren en andere lichaamsde len. „Er zijn in Australië zo'n twintigduizend verschillende vliegensoorten. Zij hebben al lemaal hun nut in de voedsel keten, maar de 'bush fly' is wat mensen betreft een regel rechte ramp", aldus entomo loog David Yeates. Vanwege de aanhoudende droogte was het de afgelopen drie jaar re latief rustig aan het bushvlieg- front. Maai- na een regenachti ge lente krijgen Australische kustbewoners het dit jaar weer stevig voor de kiezen. „De vrouwtjes leggen onder de juiste omstandigheden en kele honderden eitjes", ver telt Yeates. In een land waar langs de snelweg verkeersbor den zijn geplaatst met 'pas op voor krokodillen' en waar zelfs de stadsbewoners hun schoenen niet buiten durven laten staan, uit angst dat er giftige spinnen inkruipen, geldt de onschadelijke bush- vlieg als een lichtgewicht. Mensen die enkele van de beestjes per ongeluk doorslik ken, worden daar niet ziek van. „Ik weet niet hoe ze smaken, ik spuug ze telkens uit", zegt de tienjarige Christine Mar tin, doodmoe van een dagje bushvliegen meppen aan het strand. De mensen proberen van alles om zo min mogelijk last te hebben van de insec ten. Sommigen wikkelen een natte doek rond het voor hoofd, zodat de vliegen zich daar nestelen in plaats van in hun lichaam. Anderen dragen breedgeran de hoeden met kurken aan touwtjes eraan, zodat ze met een hoofdbeweging in een keer veel beesten tegelijk ra ken. De hoed kan verder uit gerust worden met een mus kietennet of cellofaan. RTR door Remco Reidinq de verschijnselen het gevolg zijn van het gebruik van zenuwgas. De Tsjetsjeense openbaar aan klager Valeri Koeznetsov sloot aanvankelijk een terroristische aanslag niet uit. Gisteren zei hij echter dal de ziekte een pseudo-astmatisch syndroom is dat wordt veroor zaakt door stress „Het is wei- licht het effect van continue psy chologische stress in de afgelo pen jaren." Hoe het mogelijk is dat het syndroom zich tegelijker tijd openbaart bij een grote groep mensen, legde hij niet uit Tsjetsjenië is door oorlogen ver woest. Rebellen strijden in de deelrepubliek al meer dan tien jaar tegen het centrale gezag De separatisten zijn beruch vanwege een reeks bloedige aan slagen, onder meer op een thea ter in Moskou en een school in Beslan. GPD MOSKOU - Artsen tasten in het duister over een mysterieuze ziekte die tientallen Tsjetsjeen se schoolkinderen de afgelopen dagen heeft getroffen. Meer dan zeventig slachtoffers zijn in een ziekenhuis opgenomen met ademhalingsproblemen en hoofdpijn. De autoriteiten in de Russische deelrepubliek hebben scholen in het getroffen district gesloten. Medici uit de Russische hoofd stad Moskou en de buurrepu- bliek Dagestan hebben bloed af genomen bij slachtoffers om te kunnen vaststellen wat de oor zaak van hun ziekte is. Onder de eerste zeventig zieken waren 53 kinderen, op drie na allemaal meisjes. Eén van de theorieën luidt dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5