Controle van iedereen op alle luchthavens PZC Ziekenhuizen slordig met apparatuur Vierde verdachte van Hofstadgroep is vrij Hagenaar zit vast voor tebcamseks met tieners Marechaussee krijgt meer bevoegdheden Plafond Essent-gebouw stort in "'i 'ersoneel NS erliest geding egen directie Kaal voor Congo Bewoner Joost s winnaar van lig Brother 5 vrijdag 23 december 2005 redactie binnenland jEDA - Agenten hebben deze een 27-jarige Hagenaar Ugehouden die ervan wordt Jacht seks te hebben gehad stiminderjarigen via een web- De politie van Breda ncht de politie in Den Haag jhet spoor, liet een woordvoer- (fgisteren weten. lZaak kwam begin september 5 het rollen toen de ouders 2 een 14-jarig meisje uit Bre- i ontdekten dat hun dochter i msn werd misbruikt. Zij (gt seksuele handelingen Sr de camera verrichten. 5! nu toe zijn vanuit het hele ad negen aangiften van diers van minderjarigen tegen de man binnengekomen. De ver dachte is gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris in Breda en in bewaring gesteld. De politie heeft de computer van de verdachte in beslag geno men. Daarop stonden opgesla gen filmpjes van de tieners. Van een aantal jongeren is de identi teit nog niet bekend. De politie verwacht nog meer aangiften te gen de Hagenaar. Volgens een woordvoerder is de manier waarop de man zijn slachtoffers maakte sluw. Bij sommige kinderen nam hij de computeridentiteit over. Hij be dreigde de jongens en meisjes met geweld en liet weten dat hij opgenomen beelden openbaar zou maken als zij niet deden wat hij wilde. ANP door Yvonne Hamar de la Brethonière DEN HAAG - De Koninklijke Marechaussee mag straks op het gehele luchtvaartterrein van Schiphol - dus ook in het publieke deel en in de parkeer garages - mensen controleren op wapens en munitie. De marechaussee mag kleding, reisbagage of andere goederen doorzoeken zonder dat sprake is van een verdenking. De nieuwe bevoegdheid geldt ook voor alle andere luchthavens in Neder land. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel daartoe van de ministère Don- ner van Justitie en minister Peijs van Verkeer en Water staat. Nu mogen de controles op Schip hol alleen nog plaatsvinden in het zogeheten beschermde ge deelte van de luchthaven. Air marshal De (intensievere) controles moeten onder meer verhinderen dat personen met wapens of explosieven aan boord van een vliegtuig kunnen komen. Verder mag minister van Justi tie Donner de luchtvaartmaat schappijen straks verplichten om een air marshal aan boord mee te nemen. Zo'n functionaris moet ingrijpen als passagiers zich tijdens de vlucht als terro risten ontpoppen. Een proefprogramma heeft vol gens het kabinet uitgewezen dat de beveiligers zinvol bijdragen aan de veiligheid in de burger luchtvaart. ANP Ahoy breidt aantal zitplaatsen uit ROTTERDAM - Sportpaleis Ahoy in Rotterdam Zuid gaat in 2007 flink op de schop. In de zomer van dat jaar begint een grondige renovatie waardoor Ahoy vijfduizend bezoekers meer kan ontvangen dan de huidige tiendui zend. Ook ondergaat de 35-jarige evenemententempel een modernisering en verbetering van de arena. De ingrepen vergen een investering van 40 miljoen euro. Ahoy krijgt niet alleen meer zitplaatsen, maar ook meer horecavoorzieningen. Er komen terrassen, lounges, foyers en restaurants. Ook komt er een vip-tribune met horeca voorzieningen. ANP Hartoperatie via lies in Rotterdam ROTTERDAM - Het Erasmus Medisch Centrum in Rotter dam heeft voor het eerst in Nederland een hartoperatie uitgevoerd met een slangetje dat via de lies werd inge bracht. Chirurgen vervingen op deze manier een hartklep bij een 76-jarige vrouw. De methode is een alternatief voor een ingrijpende open hartoperatie waar sommige patiënten te zwak voor zijn. De patiënte had een dergelijke ingreep waarschijnlijk niet overleefd. „De methode met het buisje gaat op dezelf de manier als een dotterbehandeling", aldus een van de uitvoerende chirurgen, cardioloog P. de Jaegere, gisteren. „We prikken de lies aan door er een buisje in te schuiven dat wordt opgevoerd naar het hart waar we ons werk kun nen doen." ANP Aangifte hakenkruis in arm vals ZWOLLE - De 16-jarige jongen uit Hattem die zei op 9 de cember door een groep van vijf of zes jongens te zijn mis handeld. blijkt zelf een hakenkruis in zijn arm te hebben gekerfd. De jongen vertelde de politie dat hij in een tunnel onder de A28 in Zwolle van zijn fiets was getrapt en vervolgens mishandeld door de groep. De aanvallers zouden met een mes een hakenkruis in zijn onderarm hebben gekrast. Ook scholden de jongens hem uit voor nazi. ANP Extra personeel Ouderenhulplijn WAGENINGEN - Het Nationaal Fonds Ouderenhulp zet tijdens de feestdagen extra mensen in om de speciale Ouderenhulplijn te bemannen. Volgens het fonds hebben veel ouderen tijdens speciale kerstdiners aangegeven dat zij alleen zijn tijdens de kerstdagen en dan behoefte heb ben aan een gesprek. Dat heeft de organisatie gisteren gezegd. Uit onderzoek blijkt dat tweehonderdduizend ouderen tijdens de kerst dagen zonder bezoek zitten. Het nummer 0900 - 6080100 is dag en nacht bereikbaar. ANP Shell doet biocomponent in benzine DEN HAAG - Shell voegt per 1 januari een biocompo nent toe aan zijn benzinesoort euro 95. De component is op basis van ethanol gemaakt uit plantaardige grondstof fen. Dat heeft het concern gisteren bekendgemaakt. Het gaat om een bijmenging van gemiddeld 2 procent. „De kwaliteit van deze benzine is volledig vergelijkbaar met Shells reguliere euro 95 en ook de prijs aan de pomp is dezelfde", aldus een woordvoerder van Shell. ANP door Ferdi Schrooten AMSTERDAM - In het Hofstad proces heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren voor de vier de keer een terreurverdachte op vrije voeten gesteld. Rachid B. (27), jeugdvriend van Theo van Goghs moordenaar Mohammed B., mocht na ruim dertien maanden voorarrest naar huis. Justitie wilde hem vasthouden tot minimaal de uitspraak op 24 februari. Hij heeft volgens justi tie een ondersteunende rol ge speeld in de Hofstadgroep en daardoor 'bijgedragen aan drei ging van ernstige strafbare fei ten', aldus officier van justitie K. Plooy. Volgens justitie kwam Rachid B. meerdere keren per week bij Mohammed B. thuis om naar haatpreken te luiste ren. Rachid B. had volgens Justitie niet klakkeloos de twee envelop pen moeten aannemen die Mo hammed B. hem tien dagen voor de moord op Van Gogh gaf. In de enveloppen zaten Moham med B.'s testament en extremis tisch gedachtegoed. Rachid B. moest ze doorgeven aan de familie van Mohammed B. en Achmed H., eveneens Hof stadverdachte en huisgenoot van de moordenaar van Van Gogh. GPD Advertentie www.tmcwoonwinkels.nl GRONINGEN - Een deel van het plafond van het kantoor van Essent Kabelcom in Groningen is gistermiddag ingestort. Er vielen geen gewon den. In totaal kwam ongeveer 175 vierkante me ter van het plafond in de ontvangsthal van het gebouw naar beneden. Twee receptionistes kon den op tijd wegkomen. Er waren verder geen mensen in de hal. De receptionistes zagen plot seling scheuren in het systeemplafond verschij nen, waarop zij zich uit de voeten maakten. De schade is aanzienlijk. Over de oorzaak is nog niets bekend. foto Dennis Beek/ANP ÏRECHT - De ondernemings- advan NS Reizigers heeft een 1,1 tfhlszaak tegen de directie ver- i«n. De raad eiste dat machi- èien en conducteurs meer tijd ojgen om zich aan en af te mel is voor hun dienst. De recht en! in Utrecht heeft dit giste- s echter afgewezen. fcds zondag moeten conduc ts en machinisten zich via [raadloos internet aan- en af- ien en informatie ophalen hun dienst. Daarvoor heb- zij volgens de NS-directie ander tijd nodig dan voorheen, oen zij nog in persoon naar een jntoortje op het station moes- s. Vroeger hadden de NS'ers lintig minuten om zich aan te slden voor dienst. Dat zijn nu ei minuten. de ondernemingsraad akt het draadloos internet cgniet op alle stations. Het per ceel zou daar te weinig tijd ebben om bijvoorbeeld infor- siie over aanpassingen in de eastregeling of aangepaste rij- glheden op te halen. Dat zou 'veiligheid op het spoor in ge sar kunnen brengen. Ie rechter was het daar niet see eens .ANP V astgoedmagnaat weert verslaafden LEEUWARDEN - De Friese vastgoedmagnaat Jan Riedstra koopt dinsdag een herenhuis, omdat de gemeente Leeuwarden het pand op het oog heeft als ge bruikersruimte voor harddrugs- verslaafden. „Ik vind dat die mensen wel een plekje moeten hebben, maar niet hier", zei Riedstra gisteren. De ondernemer, die een plaats bezet in de Quote 500, heeft het kantoor van zijn bedrijf Rimag Beheer vlakbij het herenhuis. Voor de Leeuwarder politiek is de aankoop een behoorlijke streep door de rekening. De poli tici zijn al jaren op zoek naar een gebruikersruimte voor de ne gentig harddrugsverslaafden in de stad. De gemeente kon gisteren niet inhoudelijk reageren. ANP vtf2- 2-e.f3-iK- ÜLVERSUM - Bankmedewer- irJoost uit Nijmegen heeft gis tten de vijfde editie van het rea- iiyprogramma Big Brother ge- men, plus ruim 220.000 eu- Samen met de andere finalis- Ingrid, Lieske en Roel heeft ij het 121 dagen uitgehouden het Big Brotherhuis in Aal- fsteravond verliet Ingrid als srste van de finalisten het Big fcotherhuis met 37.500 euro an prijzengeld. Zij deed dat injwillig, zonder dat de stern en van de kijkers daarop van avloed waren. Endemol maakte iet bekend hoeveel stemmen er ijn uitgebracht. Aan het begin ia de uitzending kwam de eer- Se tussenstand volledig in '«ld. Toen was er 66.658 maal telefonisch gestemd op de fina len. Deze week schreef De Te- jffraaf dat de stemming bij Big i'other niet eerlijk zou verlo- e Gisteren nam de krant die ^huldiging terug onder druk an een kort geding. GPD ZUTPHEN - 'Punker. Skinhead. Oh wat erg, stop maar.' Klas havo-3B van het Stedelijk Daltoncollege in Zutphen liet zich gisteren horen toen juf aardrijkskun de Ingrid de Wit zich kaal liet knippen. De klassementrix bracht er ruim 300 euro mee in het laatje voor de Congo-actie van Radio 3FM en het Rode Kruis. „Beter iets voor het goede doel doen dan je vol eten met Kerstmis", vindt de lerares. De plaatselijke haarsalon die het knipwerk voor zijn rekening nam, voelde de sfeer goed aan en deed de knipbeurt gratis. Ingrid de Wit en haar klas bieden de opbrengst van de weddenschap aan de dj's aan die vanuit het Glazen Huis in Utrecht hun radio-actie voe ren. foto Ronny te Wechel/GPD hij de machine dus verkeerd in." Ruim driekwart van de zie kenhuizen kan achteraf niet ach terhalen welke patiënten zijn be handeld aan een bepaalde ma chine. Onrust Een ziekenhuis dat niet had bij gehouden welke nierpatiënten waren gespoeld met een dialyse apparaat waarvan het filter bleek te lekken, moest daarom al zijn nierpatiënten oproepen voor controle. Stomph: „Als wel precies bekend was wie door het defecte apparaat was behan deld, dan had dat onrust bij veel patiënten kunnen voorkomen." De inspectie stuitte bij het on derzoek, dat een herhaling is van drie jaar geleden, op meer blijvende gebreken rond het be heer van de medische appara tuur. Zo bleken artsen in meer dan de helft van de ziekenhuizen niet te weten wanneer een apparaat voor het laatst was gecontro leerd, en ook niet wanneer het tijd was voor een volgende con trole. Ook ontbreekt in de meeste zie kenhuizen een Nederlandstalige handleiding voor de apparatuur en meldt slechts 17 procent van de ziekenhuizen een storing in een apparaat aan de fabrikant. De inspectie eist al een paar jaar dat alle ziekenhuizen dat doen, opdat de fabrikant de ma chines kan verbeteren. „Ziekenhuisdirecties hebben het onderhoud van apparaten ge regeld via de technische dienst en hebben de zorg voor patiën ten geregeld via de artsen. Zij moeten meer aandacht krijgen voor de samenwerking tussen die twee groepen", aldus Stomph. De slechtst presterende zieken huizen worden volgend jaar op nieuw bezocht. GPD door Remko Tanis DEN HAAG - Ziekenhuizen kunnen vaak niet instaan voor de kwaliteit van hun medische apparatuur, doordat het beheer te wensen overlaat. Dat ver groot de kans op medische fou ten en onrust onder patiënten, stelt de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. Uit onderzoek van de inspectie blijkt dat een op de drie instel lingen veel te weinig aandacht besteedt aan het beheer van de apparaten. In ruim de helft van de ziekenhuizen is het onzeker dat artsen worden ingelicht wan neer er aan hun apparatuur is gesleuteld. Inspecteur E. Stomph zegt in een toelichting: „Een arts ge bruikt bepaalde instellingen op een machine om bijvoorbeeld een deel van de hersenen te be stralen. Als het apparaat een up date krijgt, dan kunnen die in stellingen net iets wijzigen. Als een arts dat niet weet, dan stelt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3