Proef met goedkope bus in Sluis Kerstvieringen voor het goede doel Provider Vodafone: plaatsing umts-mast Terneuzen gaat door Psychiatrisch onderzoek naar verdachte van schietpartij Sas Mippn JAAR LANG 'HYPOTHEEKRENTE! IGratis openbaar vervoer is volgens provincie te duur Skibaan Meisje uit Terneuzen verkracht Kijk op Jj vrijdag 23 december 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: woord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. door Paul Begijn TERNEUZEN - De plaatsing van een umts-mast op een flat aan de Edvard Grieghof in de Terneuzense wijk Oude- landse Hoeve gaat door. Dat maakte een woordvoerder van telefoonprovider Vodafone gis teren in het stadhuis van Ter- neuzen bekend na een bijeen komst over plaatsing van de mast. Vodafone stelt dat geen enkel onderzoek aantoont dat umts-masten schadelijk zijn voor de gezondheid. De telefoon maatschappij gaat uit van een rapport van de Gezondheids raad, een onafhankelijk advies orgaan. Volgens Vodafone ba seert de raad haar advies op hon derden onderzoeken die zijn ge daan naar de schadelijkheid van umts-masten. „Niet waar", zegt woordvoerder E. van Rongen van de Gezond heidsraad. „Er is nog maar één onafhankelijk onderzoek ge daan door TNO. Daaruit bleek dat de umts-masten geen direct gevaar vormen." Hij voegt er aan toe dat niet uitgesloten is dat umts-masten wel schadelijk zijn. De gemoederen liepen tijdens de bijeenkomst hoog op. Volgens E. Fieret, die al jaren strijdt te gen de plaatsing van umts-mas ten, is alles doorgestoken kaart. „Alle bewijsstukken die wij aan droegen, werden door vertegen woordigers van Vodafone van ta fel geveegd. Zij gaan uit van een eigen onderzoek, waaruit zou blijken dat umts-masten niet schadelijk zijn voor de gezond heid." Volgens Amout Six, vertegen woordiger van Vodafone, past de plaatsing van de antenne binnen wet- en regelgeving De gemeente en woonstichting Clavis, verhuurder van de flat aan de Edvard Grieghof, leggen zich hierbij neer. Dat bleek eer der deze week ook bij de aan- leunflat van zorgcentrum Bach- ten Dieke. Op de flat aan het Kerkepad werd maandag een umts-mast geplaatst. Vodafone nodigt de bewoners van de Ter neuzense wijk Oudelandse Hoe ve op 3 januari uit voor een voor lichtingsbijeenkomst over plaat sing van de mast. Voor die tijd komt hij er niet. Fieret heeft er geen behoefte meer aan. „Alles is al geregeld. Wat wij ook zeg gen, ze luisteren toch niet naar ons", zei zij geëmotioneerd. Zij verliet de bijeenkomst voortij dig. zeeuwse almanak Een aantal werknemers van dat Goese bedrijf is in de ban van een nieuwe trend: via in ternet is het mogelijk het te gen elkaar op te nemen op een digitale skibaan. Een onderlinge competitie was snel geboren. De gevol gen daarvan nemen echter steeds extremere vormen aan. Zo verscheen één van de he ren 's ochtends gapend ten bu- rele. Hij had tot diep in de nacht geprobeerd de tijd van een snellere collega te verbete ren. Een tweede mopperde dat zijn laptop kapot was. Tij dens een afdaling had hij zo fanatiek op de knoppen ge duwd dat ze uit het toetsen bord waren gesprongen. Gisteren bereikte de rage een hoogtepunt. Vol van emotie verscheen een Goesenaar op het werk, mededelend hij dat hij 'in die rotbocht bijna zijn benen gebroken had'. Het scheelde maar een haartje, voegde hij er nog aan toe. Anderen op de werkvloer schrokken op: blijkbaar was hun collega in het centrum van Goes op het nippertje aan een ernstig ongeluk ontsnapt. Het vervolg van zijn relaas werkte ontnuchterend. Ge lukkig kon ik mijn ski's nog net op tijd rechttrekken..." Stijging dumping hennepafval TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen consta teert een stijging van het dumpen van afval van illegale hennepteelt in het buitengebied. Het probleem concen treert zich rond Hulst, Nieuw-Namen, Axel en Sas van Gent. Volgens medewerker A. de Smet van de afdeling op sporing en handhaving van het waterschap is het aantal dumpingen verdubbeld tot zo'n dertig per jaar. Het gaat dan om potgrond, isolatiematjes of complete installaties. De resultaten zijn bekendgemaakt in het kader van het project 'illegale dumping in het buitengebied'. Het pro ject begon in 2002 en is deze maand afgerond. „Dit betekent echter niet dat we op onze lauweren gaan rusten. Gerichter toezicht, voorlichting en het vervolgen van overtreders blijven ook de komende jaren speerpun ten in ons beleid", aldus De Smet. Hij is ook verontrust over de stijging van het illegaal storten van asbest. Dit ge beurt overal in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens De Smet ging het dit jaar om zo'n vijftig stortingen, eveneens een verdubbeling ten opzichte van voorgaande jaren. Akkoord met Zwakke Schakels TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen gaat ak koord met de uitgangspunten van de startnotitie mi lieu-effectrapportages voor het kustverdedigingsproject Zwakke Schakels. Een amendement van vier hoofdgelan den om aanvullende eisen te stellen, haalde het net niet bij de algemene vergadering. De indieners van het amen dement wilden in de mer-procedures minder nadruk op de aanleg van landinwaartse zeeweringen zien. Zij hopen dat sommige kustgedeelten ook beschermd kunnen wor den door zeewaartse versterking of de handhaving van be staande dijken en duinen. De meerderheid van het be stuur vindt dat de uitgangspunten duidelijk genoeg zijn. Mandos leidt tunnelcommissie GOES - Bestuursvoorzitter J. Mandos van de Hogeschool Zeeland treedt aan als voorzitter van de landelijke com missie voor de tunnelveiligheid. De commissie moet ad vies geven over de bouw van weg- en spoortunnels die lan ger zijn dan 250 meter. Die adviezen hebben betrekking op bijvoorbeeld vluchtwegen, hulpposten, permanente vi deobewaking en automatische signalering van ongeluk ken en brand. De ministerraad heeft gisteren aanvullende wettelijke eisen voor wegtunnels vastgesteld. De instel ling van de commissie voor de tunnelveiligheid is een on derdeel van het pakket. Op een aantal onderdelen zijn de eisen die in Nederland aan de veiligheid van tunnels wor den gesteld, strenger dan de voorschriften van de Europe se Unie. Zo geldt in Nederland als regel dat om de 250 me ter een nooduitgang moet zijn aangebracht. In Europees verband wordt 500 meter voldoende geacht. De Wester- scheldetunnel voldoet aan de nieuwe eisen. TERNEUZEN - Een zeventien jarig meisje uit de gemeente Ter- Muzen is afgelopen woensdag avond door een onbekende man verkracht. De politie zoekt getui- ?en. Het meisje fietste tussen 21.00 uur en 23.00 uur langs het ka ter hoogte van de brug Sluiskil, toen ze door de man :an haar fiets werd getrokken, Daarna is ze in de berm van het üetspad door hem verkracht. De politie zoekt een man die vol doet aan het volgende signale- aent: een blanke man in de leef tijd van twintig tot dertig jaar, «geveer 1.75 tot 1.80 meter ing, dikke buik, bruine ogen, langwerpige bril, ongeschoren, met gedraaide of schuine tan den, Hij droeg een donkere jas van harde stof, waarschijnlijk katoen, een trui met kapuchon. De dader sprak netjes Neder lands, zonder dialect en ver plaatste zich op een mountainbi ke of een sportfiets. Wie meer in formatie over deze man kan ver strekken wordt verzocht zich te melden bij de politie of te bellen raar 0900-88 44. De politie is in het bijzonder op zoek naar twee fietsers of brom fietsers die zich tussen 21.30 en 22.00 uur op de brug Sluiskil, op ket fietspad aan de westelijke zij devan het kanaal bevonden. Mo gelijk zijn eerder vrouwen door deze man lastig gevallen. Ook diegenen die dit nog niet gemeld -bben, verzoekt de politie zich 2 melden: 0900-8844. door Aector Dooms MIDDELBURG - De 44-jarige ®an uit Assenede (B), die wordt verdacht van een dodelijke *hietpartij in Sas van Gent, ver wijft voor een psychiatrisch on- «rzoek in het Pieter Baan Cen- lrumin Utrecht. ^verdachte verscheen gisteren m Middelburg niet op de pro for matting van de rechtbank, j* man wordt door het Open er Ministerie verweten op 15 *ptember dit jaar zijn 67-jarige •tooonmoeder, mevrouw B. van Dam, om het leven te hebben ge bracht. Daarnaast wordt hij be schuldigd van poging tot moord op zijn (ex-) vrouw en poging tot doodslag op de achttienjan- ge kleinzoon van mevrouw Van Dam. Een 28-jarige medever dachte uit Gent (B) wordt mede- plegen van de feiten tenlastege- legd. Hij verscheen gisteren wel op de pro forma-zitting. Zijn raadsman A. Sol diende gis teren bij de rechtbank een be zwaarschrift in tegen de (uitge breide) dagvaarding. Zijn cliënt zou het wapen aan de 44-jarige man hebben geleverd, waarmee de invalide vrouw om het leven werd gebracht. „Het lijkt nu net of hij bij de schietpartij aanwezig is ge weest. Dat is niet waar. Dat weet ook het OM. Sterker nog: mijn cliënt ontkent het wapen te hebben geleverd", verzekerde de strafpleiter. Sol hoopt met het bezwaarschrift te bereiken dat de dagvaarding wordt ingekort. De rechtbank zal 4 januari over het bezwaarschrift uitspraak doen, De inhoudelijke behande ling van de Sasse moordzaak staat voor 9 maart volgend jaar gepland. Kinderen verkopen kerstkaarten voor Unicef op de kerstmarkt in Clinge. foto Camile Schelstraete 1 Ayr Raymond de Frel SLUIS - Gratis openbaar ver voer voor alle West-Zeeuws-Vla- n mingen is geen haalbare kaart, maar de provincie Zeeland en gemeente Sluis willen volgend [aar wel een experiment met een rossenvariant laten uitvoeren. [)egemeente Sluis liet in samen- e werking met de provincie een onderzoek doen naar verschil- ;r lende varianten van (deels) gra- lis openbaar vervoer. Eerder schoot de provincie een gratis openbaar vervoersysteem in e~ heel Zeeland af, omdat zij het kostenplaatje (ruim tien miljoen euro) te gortig vond. Sluis drong vervolgens toch aan op een on- 'J- dcrzoek voor haar gemeente, om- r" to het huidige gebruik van de n~ streekbussen veel te wensen f overlaat. Bovendien werden de bestuurders warm gemaakt door het succes van een soortge- ln lijk systeem in de Belgische ze plaats Hasselt. De situatie in die plaats is volgens het onderzoeks bureau NEA Transportonder- an zoek en -Opleiding echter niet ir" met Nederland te vergelijken. er' Een van de belangrijkste rede- e oen daarvoor is dat de prijzen 01 roor plaatsbewijzen in het open- j5" baar vervoer in België al bij de d' invoering van het systeem veel lagerwaren dan in Nederland. Volledig gratis openbaar ver- voer voor iedereen in de gemeen- te Sluis zou jaarlijks 1.050.000 'en euro extra kosten en wordt daar- 'e. om als niet haalbaar be- schouwd. Om de bezetting van de streekbussen toch op te krik- J ken, willen wethouder L. Wille 'I ai gedeputeerde M. Ie Roy expe- a:" nmenteren met een nog nader te bepalen tussenvariant. Daarbij kan bijvoorbeeld worden ge dacht aan volledig gratis ver voer voor 65+-ers (extra kosten 105.000 euro per jaar) of ver voersbewijzen voor vijftig euro cent voor ouderen (extra kosten 15.000 euro per jaar) „Persoonlijk ben ik van mening dat we ook jongere mensen bij dit experiment moeten betrek ken, want op die manier blijven zij hopelijk ook in de toekomst van de bus gebruikmaken. Maar we zullen moeten afwegen wel ke variant betaalbaar is en ook nog effect heeft. Al met al heb ben we het over behapbare be dragen. Vervoersmaatschappij Connexxion heeft al laten weten bereid te zijn op bepaalde tijden mensen tegen een gereduceerd tarief te vervoeren. Zolang ze na tuurlijk maar worden gecompen seerd voor de misgelopen inkom sten uit de verkoop van plaatsbe wijzen", aldus Wille. Als alle inwoners in de daluren (vanaf negen uur 's ochtends tot de avond) voor vijftig eurocent kunnen reizen, kost dat de ge meente en provincie 310.000 eu ro extra per jaar. „De provincie is bereid een experiment met dit tarievensysteem in West- Zeeuws-Vlaanderen te steunen, maar alleen als er een derde beta ler in het spel is, in dit geval dus de gemeente Sluis. Wij hebben de beschikking over een experi- mentenpot. We zullen moeten kijken hoeveel we daar uit kun nen halen, maar ik ben zeker een voorstander van een co-financie ring. In West- Zeeuws-Vlaande ren staat de leefbaarheid onder druk. Een aantrekkelijk open baar vervoersysteem zou een voorwaarde voor mensen kun nen zijn om hier te blijven wo nen", zegt Le Roy. Eerlijk Wille hoopt in februari of maart een definitief voorstel aan de ge meenteraad voor te leggen. Bij een positieve stemming kan het experiment, dat minstens een halfjaar zal duren, in april wor den gestart. „In een halfjaar krijg je een aardig beeld van het effect van deze proef. Blijkt dat het nauwelijks verandering te weegbrengt, dan moeten we ook zo eerlijk zijn om te zeggen: we voeren het niet definitief in. Het is vooraf nog wel de moeite waard om te bekijken of het mo gelijk is om voor vijftig euro cent binnen een paar uur heen en weer naar huis te reizen Ik noem maar wat: je woont in Nieuwvliet, doet boodschappen in Oostburg en gaat met hetzelf de vervoersbewijs weer naar huis." Leerlingen van basisschool Op Dreef voerden gisteravond in Aardenburg de musical De Kleine Boom op. foto Peter Nicolai van onze regioredactie AARDENBURG - De laatste da gen voor kerst staan ieder jaar in het teken van de kerstmark ten en -musicals. In Clinge ver kochten kinderen kerstkaarten voor Unicef. In Aardenburg voerden leerlingen van basis school Op Dreef gisteravond de musical De Kleine Boom op. Het enthousiasme en de energie dropen ervan af. „In het bos staan honderd bo men, ze doen allemaal hun best", weerklinkt door de rooms katholieke kerk van Aarden burg. Nog voor het optreden was er op de school een kerstdiner waar alle leerlingen bij aan schoven. Het toetje was de musi cal. De kerk zat bijna helemaal vol. Het was geen traditionele uitvoe ring met de os, de ezel herder tjes en engelen, maar een sprook je. Het verhaal speelde zich af in een heus bos. De sfeer was iet wat mysterieus. De kinderen za gen er feestelijk uit en de guiti ge snoetjes deden de ouders en opa's en oma's glimmen van trots. Vol spanning wachten de bomen aan het begin van de musical op de komst van de houthakkers. Vrolijk zwaaiend met hun bijlen kijken ze keurend rond. Bomen worden aangewezen. Bij het kleinste kerstboompje blijven ze lachend staan en schudden hun hoofd. Hel kleine boompje denkt niet te worden uitgekozen. De zoon van de houthakker hakt hem toch om en neemt hem mee naar huis. Het begin van een aantal avonturen. Hij gaat van hand tot hand en komt mensen tegen die het goed of minder met hem menen, Het boompje 'groeit' door alles wat hij meemaakt. Aan het eind staan de sterren te stralen. 'Echt een kerst zoals een kerst zou moeten zijn' zin gen de kinderen uit volle borst aan het eind. De leerlingen van basisschool De Heidepoort in Heikant over handigden gisteravond tijdens de kerstviering ruim 500 euro aan de Stichting Buru Nyakwe- re Nederland (SBNN), die zich inzet voor een betere toekomst voor de bevolking van een dorp in Kenia. De kinderen maakten op het eind van de viering in de kerk de opbrengst van hun actie bekend. De viering stond in het teken van het kerstspel. Dit werd met voordracht, muziek en zang gepresenteerd. De ruim honderd leerlingen van De Hei depoort hebben de afgelopen tijd theedoosjes verkocht. De op brengst is voor SBNN. De stich ting gaat het geld gebruiken voor de twee basisscholen in het Keniaanse dorp Nyakwere. SBNN verzorgde eind oktober gastlessen op de school in Hei kant. De kinderen van De Heide poort maakten allemaal een te kening voor de kinderen in Nyakwere. Deze werden door SBNN tijdens een bezoek vorige maand uitgedeeld in het Keni aanse dorp. Tijdens de kerstviering waren foto's van dit bezoek aan Ke nia te zien. Daarnaast werden ook de tekeningen opgehan gen, die de kinderen van de scho len in Nyakwere hebben ge maakt voor de leerlingen van De Heidepoort. De opbrengst van de kerstactie komt ten goe de aan het educatieproject van SBNN. Unicef De leerlingen van basisschool de Nobelhorst hebben 874 euro verdiend voor het kinderfonds Unicef van de Verenigde Naties. Het geld werd werd gisteravond tijdens de kerstviering bijeenge bracht met de verkoop van zelf gemaakte kerststukjes. Het geld werd in de basiliek aangeboden aan mevrouw Kessen, vertegen woordigster van Unicef.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39