Geen bezuiniging hertenkampen Bouwen aan jezelf in Jamaica trh^sSZvS Meisje (17) bij brug Sluiskil verkracht weekenddiensten Blije rendierenop publieke tribune gemeenteraad ^/yz.6 4 m WW vrijdag 23 december 2005 sj4 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Een zeventienja rig meisje uit de gemeente Ter- neuzen is afgelopen woensdag avond door een onbekende man verkracht. De politie zoekt getui gen. Het meisje fietste tussen 21.00 uur en 23.00 uur langs het ka naal ter hoogte van de brug Sluiskil, toen ze door de man van haar fiets werd getrokken. Daarna is ze in de berm van het fietspad door hem verkracht. De politie zoekt een man die vol doet aan het volgende signale ment: een blanke man in de leef tijd van twintig tot dertig jaar, ongeveer 1.75 tot 1.80 meter lang, dikke buik, bruine ogen, langwerpige bril, ongeschoren, met gedraaide of schuine tan den. Hij droeg een donkere jas van harde stof, waarschijnlijk katoen, een trui met capuchon. De dader sprak accentloos Ne derlands en verplaatste zich op een mountainbike of een sport- fiets. Wie meer informatie over deze man kan verstrekken wordt verzocht zich te melden bij de politie of te bellen naar 0900-8844. De politie is in het bijzonder op zoek naar twee fietsers of brom fietsers die zich tussen 21.30 en 22.00 uur op de brug Sluiskil, op het fietspad aan de westelijke zij de van het kanaal bevonden. Mo gelijk zijn eerder vrouwen door deze man lastig gevallen. Ook diegenen die dit nog niet gemeld hebben, verzoekt de politie zich te melden: 0900-8844. Psychiatrisch onderzoek in Sasse moordzaak MIDDELBURG - De 44-jar,. man uit Assenede (B), die wordt verdacht van een dodelijke schietpartij in Sas van Gent, ver blijft voor een psychiatrisch on derzoek in het Pieter Baan Cen trum in Utrecht. De verdachte verscheen gisteren in Middelburg niet op de pro for- ma-zitting van de rechtbank De man wordt door het Open baar Ministerie verweten op 15 september dit jaar zijn 67-jarige schoonmoeder, mevrouw B. van Dam, om het leven te hebben ge bracht. Daarnaast wordt hij be schuldigd van poging tot moord op zijn (ex-)vrouw en poging tot doodslag op de achttienjarige kleinzoon van mevrouw Van Dam. Een 28-jarige medever dachte uit Gent (B) wordt mede- plegen van de feiten tenlastege- legd. Hij verscheen gisteren wel op de pro forma-zitting. De inhoudelijke behandeling van de Sasse moordzaak staal voor 9 maart 2006 gepland. zaterdag 24 en zondag 25 en maan dag 26 december 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111)412906, geopend za. 09.00-1 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. en ma. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duw land voor spoedgevallen bereikbaark telefoon 412180. Spoedgevallen spreei uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17a Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111) 406111. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland blijft ver antwoordelijk voor beheer en on derhoud van de hertenkampen in Brouwershaven, Nieuwer- kerk en Ouwerkerk. De meerder heid van de gemeenteraad heeft daartoe gisteravond met veer tien tegen zeven stemmen beslo ten. Het besluit bracht groot gejuich teweeg op de publieke tribune waar enkele inwoners van Brou wershaven getooid met felrode geweien op het hoofd en herten koppen op schoot de discussie nauwgezet volgden. De inspraak vanuit de bevol king is van wezenlijke invloed geweest op de politieke besluit vorming, zo gaven de woordvoer ders van diverse fracties te ken nen. Eerder al overhandigde de Stadsraad van Brouwershaven duizend handtekeningen ter be krachtiging van het pleidooi be heer en onderhoud van het her tenkamp als gemeente niet af te stoten. Secretaris L. van der Mark van de Brouwse Stadsraad bena drukte gisteravond dat het hier in zijn optiek een kerntaak van de gemeente betreft. De Stads raad vindt derhalve uit princi piële overwegingen dat de zorg van het hertenkamp volledig door vrijwilligers moet worden verricht. De dorpsraden in Nieuwerkerk en Ouwerkerk hadden zich in middels daartoe wel bereid ver klaard. „Onterecht om ons te gen elkaar uit te spelen", voerde Van der Mark aan. Hij kreeg de meerderheid van de raad achter zich. Leefbaarheid „Hertenkampen maken een we zenlijk onderdeel uit van de leef baarheid in de kernen", vindt fractievoorzitter J. van Felius van Alert! Mede namens de fracties van Leefbaar Schouwen-Duiveland, ChristenUnie en WD diende hij een amendement in de drie her tenkampen niet af te stoten en Actievoerende burgers tonen hun liefde voor het hertenkamp door zich te tooien met geweien. de daarmee beoogde bezuini ging op andere posten te realise ren. Over de hoogte van de bespa ring is de afgelopen maanden overigens veel verwarring ont staan. „Eerst zou het om 120.000 euro gaan. Dat is later fors bijgesteld tot 45.000 euro en blijkt nu uit te komen op 26.200 euro", memoreerde de se cretaris van de Stadsraad nog even fijntjes. Inwoner G. van der Schaaf uit Brouwershaven uitte op per soonlijke titel een hartekreet. Hij wreef het gemeentebestuur onder de neus dat Schou wen-Duiveland het in een lande lijk onderzoek naar duurzaam heid en leefbaarheid bar slecht doet. „Breek het niet verder af", besloot hij zijn pleidooi. Rug recht De fracties van PvdA en CDA zeiden liever 'de rug recht te houden' en steunden het college voorstel om deze bezuinigings maatregel wel door te voeren. Volgens B. van de Sande-Troost (PvdA) en B. Flach-de Geus (CDA) wil afstoten ook met zeg gen dat de hertenkampen wor den gesloten. Zij hadden wet houder W. Renden nog graag de kans gegeven in Brouwershaven buiten de Stadsraad om vrijwil ligers te vinden. Aan het eind van de besluiten over de verdere foto Marijke Folkertsma voorgestelde bezuinigingen bleek de taakstelling voor een sluitende meerjarenbegroting overigens wel bereikt. B en W boden de raad met hun voorstel len tot 120 procent ruimte tot verschuivingen. De raad bleef binnen de toegestane ruimte en bezuinigde zelfs 19.000 euro meer dan strikt noodzakelijk. Annet Bom (vierde van rechts op de onderste rij) en Yvonne Bom (tweede van rechts op de bovenste rij) tussen de andere World Servants en hun thuisblijvende helpers. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wereldwerkers, zo noemen ze zichzelf. Waar ze kunnen, worden in drie weken tijd scholen, (kinder)tehuizen en klinieken uit de grond ge stampt. Komende zomer reizen elf jongeren uit Schouwen-Dui veland af naar projecten in Tan zania en Jamaica. De voorberei dingen zijn in volle gang. Kerststerren, een gesponsorde duik in het koude zeewater op nieuwjaarsdag, een ouderwetse stampotavond in zorgcentrum Borrendamme, het inzamelen van lege printcartridges en fles- senbonnen, stapels flitsende ballpoints en spontane sponsor bijdragen van bedrijven in de re gio moeten als het even kan twintigduizend euro opbrengen. Krap negen mille is al binnen, schatten Annet (20) en Yvonne (19) Bom uit Zierikzee. Samen gevoegd met het geld dat de an dere projectgroepen verspreid over het land bijeenbrengen, is dat niet alleen voldoende om de reis naar Jamaica te betalen en een school helpen af te bouwen, het stelt de jongeren tevens in staat de cultuur van het land te leren kennen; de achterliggende filosofie van de World Servants. Wat hen precies te wachten staat, weten de zusjes Bom nog niet. In april volgt de eerste echt in houdelijke briefing, samen met de 24 andere deelnemers aan dit project. „De meeste mensen den ken bij Jamaica aan witte stran den, een blauwe zee en rum. Maar als Word Servant leer je vooral ook de andere kant van zo'n land te zien", benadrukt Yvonne. Armoedig De werkloosheid op het tropi sche eiland is groot, wegen zijn vaak slecht begaanbaar, veel huizen zijn ronduit armoedig en het onderwijs is te duur. Wil een stad of dorp een school die niet alleen groot genoeg maar ook veilig is, dan moet de plaatselij ke bevolking daar zelf maar voor zorgen. Het gevolg is dat het meestal meerdere jaren duurt voordat zo'n school er ook echt staat. In het dorp Spring Mount vol doet de dertig jaar oude school al lang niet meer. De dorpelin gen zijn een aantal jaar geleden begonnen met de bouw van een groter pand, maar dat vordert met echt. Tien leden van de pro jectgroep Schouwen-Duiveland (nummer elf, Carina Kik, gaat als enige in Tanzania helpen bij de bouw van een kindertehuis), schieten hen te hulp en zorgen dat de klus wordt afgerond. Wat dat betreft hebben ze al de nodige ervaring. Twee jaar gele den hielpen ze bij de bouw van een school in Zambia. Volgens de laatste berichten die Annet over dat project heeft ont vangen, zijn later ook de deuren en de ramen er in gezet en is de school nu volop in gebruik. De wereldwerkers leren ter plekke de traditionele metseltechnie ken van lokale bouwvakkers. Al leen het dak laten ze aan de pro fessionals over, lacht Yvonne. Vijf dagen achtereen wordt er in wisselende samenstelling ge bouwd, zodat de World Ser vants tussendoor ook nog activi teiten voor de plaatselijke kinde ren kunnen houden en er tijd overblijft voor culturele uitstap jes. „En op zondag gaan we naar de kerk", vertelt Annet re soluut. De World Servants is evenals de zusterorganisatie Livingstone van huisuit een christelijke orga nisatie. Deelnemers hoeven wel iswaar geen praktiserende gelo vigen te zijn, van hen wordt wel verwacht dat ze deze achter grond respecteren. Blije gezichten „Onze motivatie dit te doen is om andere mensen te helpen. En stiekem ook wat van de wereld te zien", zegt Annet. Jongere zus Yvonne corrigeert: „Niet stiekem, je leert zo een land op een heel andere manier kennen dan een doorsnee toerist. Wan neer zo'n project af is en je al die blije gezichten om je heen ziet, dan groei je daar zelf ook gigantisch van. Ik vind ook dat eigenlijk iedereen zoiets min stens één keer in z'n leven moet hebben gedaan. De slogan is 'bouwen aan jezelf door te bou wen voor een ander'. Dat is ook écht zo!" Op sommige projecten van de World Servants en Livingstone is nog plaats. Nadere informatie daarover en over de activiteiten van de Schouwse deelnemers is te krij gen via de internetpagina op www.projectschouwen.tk. Daar staat ook het rekeningnummer vermeld voor een bijdrage. ...en een nieuwe toekomst Na de tsunami heeft Mensen in Nood/Cordaid enorm veel giften ontvangen via giro 555.Wij laten u graag zien wat we hiermee doen. Kijk daarom nu op www.nadetsunami.nl Mensen in Nood 0] Cordaid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36