PZC Oud-papiercontainer in opmars Aanleg van strandje bij Baarland kan beginnen Burgemeester klimt toch in de pen voor Iraanse hongerstaker Goes schenkt enige Eysink aan automobielmuseum Skibaan Va Goes en Borsele denkt ook Reimerswaal aan invoering Redactie: 0113-315649 „ywv.pzc.nl 0aaÉedactie@ pzc.nl \istbus 31,4460 AA Goes Uvertentie-exploitatie: voord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'seuws-Vlaanderen: 0114-372770; Sonaal: 020-4562500. (jjjdag 23 december 2005 zeeuwse almanak Een aantal werknemers van dat Goese bedrijf is in de ban van een nieuwe trendvia in ternet is het mogelijk het te gen elkaar op te nemen op een digitale skibaan. Een onderlinge competitie was snel geboren. De gevol gen daarvan nemen echter steeds extremere vormen aan. Zo verscheen één van de he ren 's ochtends gapend ten bu- rele. Hij had tot diep in de nacht geprobeerd de tijd van een snellere collega te verbete ren. Een tweede mopperde dat zijn laptop kapot was. Tij dens een afdaling had hij zo fanatiek op de knoppen ge duwd dat ze uit het toetsen bord waren gesprongen. Gisteren bereikte de rage een hoogtepunt. Vol van emotie verscheen een Goesenaar op het werk, mededelend hij dat hij 'in die rotbocht bijna zijn benen gebroken had'. Het scheelde maar een haartje, voegde hij er nog aan toe. Anderen op de werkvloer schrokken op: blijkbaar was hun collega in het centrum van Goes op het nippertje aan een ernstig ongeluk ontsnapt. Het vervolg van zijn relaas werkte ontnuchterend. „Ge lukkig kon ik mijn ski's nog net op tijd rechttrekken..." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis- singen gaat tóch nog iets doen voor de Iraanse asielzoeker die al bijna een maand in hongersta king is. Ze gaat minister Ver donk vragen om nog eens naar zijn situatie te kijken. Eind november stopte de Iraniër Mehdi Hooshvar met eten. Zijn lippen en oren naaide hij dicht. Uit protest, omdat hij niet terug wil naar zijn vaderland. Daar is hij onveilig, zegt hij. Toch mag hij niet in Nederland blijven. Zijn actie trok de aandacht van pers, politiek én Vlissingers, zo bleek gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering. De pu blieke tribune zat stampvol. Eerder had Van Dok-van Weele gezegd geen actie te zullen ne men voor de Iraniër, die al jaren in Vlissingen woont. Ze zei de rechterlijke uitspraak te respec teren. Dat was voor Groenlinkser A. Soplantila reden om een motie in te dienen. Dat deed hij gister avond. In de motie verzocht hij de burgemeester om contact op te nemen met de Immigratie- en Naturalisatiedienst, om te ver zoeken nogmaals naar de situa tie van Hooshyar te kijken. Ook had Soplantila graag gewild dat Van Dok integratieminister Ver donk in een brief zou vragen om Hooshyar niet uit te zetten. Soplantila haalde een voorbeeld uit Ter Apel aan. Daar zorgde in november een brief van de bur gemeester ervoor dat een Iraans gezin mocht blijven. De burgemeester liet doorsche meren wel degelijk bezig te zijn met de zaak. „Met zijn vrienden heb ik contact over zijn gezond heid en met Inlia praat ik over de kansen, die hij nog heeft. Met de GGD bestaan afspraken over het zoeken van een oplossing." Expres heeft Van Dok nog geen brief geschreven naar Verdonk. „Ik heb als burgemeester de ge woonte een brief te schrijven als in een asielzaak nog openingen zijn. Maar dan wel in opdracht van bijvoorbeeld een advocaat, of Inlia. Zo voorkom je een ave rechts effect van je verzoek." Je moet altijd naar het effect kij ken, vindt Van Dok. „Als burge meester mag je geen valse hoop wekken." Ook wil ze niet dat de minister zoveel brieven krijgt, dat ze stuk voor stuk op dezelf de doorbladerslapel belanden. „Maar als u op mij een beroep doet, zal ik een beroep doen op de minister." joorMieke van der Jagt BAARLAND - De aanleg van j® strandje bij Baarland kan Njjiimen. De gemeente Borsele recreatiebedrijf Scheldeoord tillen er allbei een halve ton in "PPen Als het weer niet tegen- al' binnen de badgasten al ko- 'fnde zomer hun handdoek in Wand uitrollen. -tótegaat het niet om de aan- ;lvan een strand, maar om het ^el. Tot begin jaren tachtig in de flauwe inham van de verschelde, ten zuiden van Wand, voldoende zand voor ©toame strandrecreatie. •^pinggasten van Schelde- ftij maar ook voor Bevelan- f5. ui! de buurt, maakten er ■^aar gebruik van. %kige banken ^Oorzaak voor het wegspoe- l5van het zand, wordt door leugen het feitelijk kanalise ren van de Westerschelde aange wezen maar ook de natuurlijke dynamiek in de zeearm zou er de oorzaak van kunnen zijn. Feit is dat, waar vroeger het tij schoon zand liet liggen, nu niet meer is overgebleven dan wat slikkige banken. Scheldeoord vraagt al jaren om herstel van het strandje en enke le jaren geleden kwam ook uit de Borselse bevolking wat actie op gang. Met de dreigende ver dwijning van De Kaloot voor een containerterminal. leek het erop dat Borsele helemaal zon der strandjes zou komen te zit ten. De gemeenteraad van Borsele stelde zich achter het streven van de bevolking, maar daar mee begonnen de problemen pas goed. De steeds strenger wor dende richtlijnen voor natuur en vogels, lieten niet toe dat aan de Westerschelde-oevers een nieuw strand zou worden ge maakt. Goed graven in de archieven le verde echter vergunningen uit de jaren zestig op, waaruit bleek dat er wel degelijk een le gaal strandje had gelegen bij Baarland en dat het dus offici eel een recreatieve bestemming had. Daarmee kon de gemeente Borsele zonder al te veel proble men een vergunning voor zand- suppletie regelen. Centen Deze week heeft het college van burgemeester en wethouders overeenstemming bereikt met Scheldeoord over de centen. Van de kosten, ongeveer een ton, betalen ze ieder de helft. Scheldeoord zorgt dat het schoon blijft en wil de kosten daarvan terugverdienen met een verplaatsbaar strandpavilioen. Die consumptietent moet in de winter worden weggehaald. Voor het strandpaviljoen moet Scheldeoord wel een aparte ver gunningsprocedure volgen. Waar vroeger het tij schoon zand liet liggen, is nu niet meer overgebleven dan wat slikkige banken. foto Willem Mieras Computers weg in Sint-Philipsland SINT-PHILIPSLAND - Inbrekers hebben gisterochtend vroeg voor enkele duizenden euro's aan computerappara tuur meegenomen uit een bedrijf aan de Kwekerij straat in Sint-Philipsland. De dieven hebben tussen kwart voor een en één uur een ruit ingeslagen om zich toegang te ver schaffen. Mandos leidt tunnelcommissie GOES - Bestuursvoorzitter J. Mandos van de Hogeschool Zeeland treedt aan als voorzitter van de landelijke com missie voor de tunnelveiligheid. De commissie moet ad vies geven over de bouw van weg- en spoortunnels die lan ger zijn dan 250 meter. Die adviezen hebben betrekking op bijvoorbeeld vluchtwegen, hulpposten, permanente vi deobewaking en automatische signalering van ongeluk ken en brand. De ministerraad heeft gisteren aanvullende wettelijke eisen voor wegtunnels vastgesteld. De instel ling van de commissie voor de tunnelveiligheid is een on derdeel van het pakket. Op een aantal onderdelen zijn de eisen die in Nederland aan de veiligheid van tunnels wor den gesteld, strenger dan de voorschriften van de Europe se Unie. Zo geldt in Nederland als regel dat om de 250 me ter een nooduitgang moet zijn aangebracht. In Europees verband wordt 500 meter voldoende geacht. De Westerscheldetunnel voldoet aan de nieuwe eisen. Vrouw loopt nekletsel op HIDDELBURG - De 44-jarige san uit Assenede (B), die wordt iwdacht van een dodelijke schietpartij in Sas van Gent, ver blijft voor een psychiatrisch on- jerzoek in het Pieter Baan Cen- mun in Utrecht. KAPELLE - Een 63-jarige vrouw uit de gemeente Goes heeft gistermiddag waarschijnlijk nekletsel opgelopen bij een aanrijding op de N289 in Kapelle. Volgens de politie gaf de vrouw op het kruispunt met de Nieuwe Vierwegen geen voorrang aan een personenauto die bestuurd werd door een 33-jarige vrouw uit Krabbendijke. Deverdachte verscheen gisteren 2Middelburg niet op de pro for a-zitting van de rechtbank. 3e man wordt door het Open- sar Ministerie verweten op 15 éptember dit jaar zijn 67-jarige schoonmoeder, mevrouw B. van Dam, om het leven te hebben ge bracht. Daarnaast wordt hij be- shuldigd van poging tot moord op zijn (ex-) vrouw en poging tot doodslag op de achttienjari- je kleinzoon van mevrouw Van Dam, Een 28-jarige medever dachte uit Gent (B) wordt mede- plegen van de feiten tenlastege- Stijging dumping hennepafval TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen consta teert een stijging van het dumpen van afval van illegale hennepteelt in het buitengebied. Het probleem concen treert zich rond Hulst, Nieuw-Namen, Axel en Sas van Gent. Volgens medewerker A. de Smet van de afdeling op sporing en handhaving van het waterschap is het aantal dumpingen verdubbeld tot zo'n dertig per jaar. Het gaat dan om potgrond, isolatiematjes of complete installaties. De resultaten zijn bekendgemaakt in het kader van het project 'illegale dumping in het buitengebied'. Het pro ject begon in 2002 en is deze maand afgerond. „Dit betekent echter niet dat we op onze lauweren gaan rusten. Gerichter toezicht, voorlichting en het vervolgen van overtreders blijven ook de komende jaren speerpun ten in ons beleid", aldus De Smet. lïnnrHarmen van der Werf GOES - De oud-papiercontai- neraan huis rukt op. Na de ge meenten Goes en Borsele is ook Reimerswaal van plan er een proef mee te doen. Ook op Noord-Beveland wordt erover nagedacht de inzameling van oud papier te verbeteren. Of dat tot de komst van een derde, blauwe bak naast de bestaande nvarte en groene bak zal leiden, is nog niet bekend. In Borsele is dat stadium al lang gepasseerd. Vrijwel alle huishou dens hebben daar inmiddels een oud-papiercontainer gekregen. Vrijwilligers van verenigingen en andere organisaties die nor maal het oud-papier ophaalden, doen dat in Borsele vanaf begin volgend jaar met behulp van een vuilniswagen. In Goes is het nog niet zover. De gemeenteraad moet nog beslis sen over de nieuwe inzamelme- thode, waarmee een investering van drie euro per huis is ge moeid. De verwachting is dat de blauwe bakken voor de zomerva kantie in Goes worden uitge deeld. De oud-papiercontainer rukt op dankzij geslaagde proeven in Borsele en Goes. Veel meer ki lo's werden opgehaald, omdat het gemakkelijker is oud-papier aan huis in een aparte bak te stoppen dan het weg te moeten brengen naar de milieustraat. Of het in aparte dozen te bewa ren tot het door een vereniging wordt opgehaald. Wethouder C. Knuit (PvdA, af val wijdering) is er nog niet hele maal van overtuigd dat het in Reimerswaal ook zo zal uitpak ken. Hij wil daarom net zoals in Goes en Borsele in de loop van 2006 eerst een proef houden in één van de dorpskernen. Daar over zal eerst nog overleg plaats vinden met organisaties die nu papier inzamelen. Alles is'erop gericht meer oud papier gescheiden te kunnen ver werken en buiten het gewone huisafval te houden. Dat scheelt een gemeente kosten, want huis afval verbranden is duur. Toch zijn twee gemeenten in de regio, Tholen en Kapelle, niet van plan een aparte oud-papiercon tainer in te voeren. Tierelier De hoeveelheid oud-papier die in Tholen wordt opgehaald, ligt al erg hoog, verklaart wethou der E. Goossen (WD). Hij ziet daarom niet in waarom het inza melsysteem moet worden veran derd. „Het draait nu allemaal als een tierelier." Zijn Kapelse collega P. Ganse man (Gemeentebelang) kijkt er net zo tegenaan. Showkorps Jon ge Kracht en de gereformeerde gemeente zijn zeer actief met het ophalen van oud-papier in Kapelle. De voetbalvereniging neemt Wemeldinge voor haar re kening. „Ik ga nog eens met die organisaties praten om te horen hoe zij over de invoering van een oud-papiercontainer den ken, maar ik kan me niet voor stellen dat er meer oud-papier op te halen valt. De discipline om oud-papier gescheiden te houden is van oudsher goed in onze gemeente. We zijn dus er nog niet aan toe." Verdachte fatale schietpartij naar Pieter Baan Centrum Koopzondagen Mortiere beperkt lot twaalf HIDDELBURG - Ze hadden de wens voor zestien zondagen, maar de winkels op de Mortiere mogen in 2006 niet meer dan twaalf zondagen open. Tenzij at nieuwe gemeentebestuur tjnMiddelburg na de verkiezin gen in maart anders beslist. Groenrijk, Karwei, Kwantum, Ma Markt, Poppeliers en Praxis hebben hun wensen geïn- «iariseerd. Ze willen niet alle- aal op dezelfde zondagen xn. Bij elkaar opgeteld kwa- ïn zij uit op zestien zondagen «aar® sommige winkels wel en sdere niet open zouden zijn. -5'is meer dan het Middelburg- gemeentebestuur toestaat. B 2 W trekken de grens bij twaalf. Ook de winkels in het SEtrum zijn twaalf zondagen fO- 3e winkels op de Mortiere vol st het schema van die in de bin- ïnstad. Dat betekent dat ze in ;mcipe elke eerste zondag van maand open zijn. Behalve in aiuari; die dag wordt ingele- to zodat op de Mortiere op tweede paasdag (17 april) gewin- a!dkan worden. In 1984 is de antieke auto door de familie Louisse, van de garage Louisse, aan Goes geschonken. door Harmen van der Werf GOES - De alleroudste auto van Goes, een Eysink uit 1912, gaat naar het Natio naal Automobiel Museum. In overleg met de erven Louisse heeft het college van B en W van Goes dit besluit genomen, overi gens tot groot verdriet van het museum waar de wagen sinds 2001 staat, het his torisch stadsmuseum Flehite in Amers foort. Het Nationaal Automobiel Museum in Raamsdonkveer, dat nieuwbouw gaat plegen in Den Haag, heeft het cadeau van de gemeente Goes in dank aanvaard en is van plan de wagen in Engeland bij een restaurateur weer rijklaar te laten maken. In 1984 is de auto door de familie Louisse, van de garage Louisse, aan Goes geschonken. De wagen kreeg een plekje in het historisch museum De Bevelan- den, maar daar past die niet meer in de collectie. „Zo'n bijzondere auto, waarschijnlijk de enige nog bestaande Eysink, hoort thuis op een plaats waar echte autoliefhebbers komen", vindt wethouder C. Linssen, „en het nationaal automobiel museum is bij uitstek zo'n locatie." G. Raven, conservator van het Amers- foortse museum Flehite, denkt daar heel anders over. De Eysink-fabrieken ston den in Amersfoort. Toen het museum De Bevelanden ging verbouwen, ontfermde Flehite zich liefdevol over de in Goes nog al verwaarloosde auto en liet die opknap pen. Raven is er verknocht aan geraakt: „De wagen staat in de entree en is het pronkstuk van ons museum." Dat de Eysink naar het Nationaal Auto mobiel Museum gaat, doet Raven dan ook pijn. „Wij hebben er beter voor ge zorgd dan Goes." G. Heerebout, direc teur van historisch museum De Bevelan den, geeft dit ruiterlijk toe. „Maar er is wel wat voor te zeggen dat de gemeente de wagen in hét automobielmuseum wil hebben." De Eysink is door Goes in 2001 voor twee jaar aan het museum Flehite in Amersfoort in bruikleen gegeven. Die pe riode is inmiddels al twee keer zo lang ge worden. En Raven verwacht dat dit nog langer wordt. „Dat nieuwe museum in Den Haag staat er nog niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29