De baby's van zes jaar terug Schuren langs de realiteit WINNAARS PZC 22 @ctie Winnaars Collectie boek 11 Hugo Claus ""rits—I Voor abonnees slechts 15 toppers uit de Nederlandse literatuur COLLECTIE Hugo Claus postkantoor ir&lj vrijdag 23 december 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch 0113 - 315660. E-mail.Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. De boodschapper is als regel niet de bedenker of de afzender van de boodschap. Lezers zien dat nogal eens anders en menen dat zienswijzen die in de krant worden afgedrukt parallel lo pen aan de opvattingen van de redacteur die ze noteerde. Peter Reinders uit Kats schreef me van de week over de aankon diging van een televisieprogram ma rond onder anderen Gordon. 'Lachen, gieren, brullen in Ti- rol' stond er boven. Reinders: „Als ik in het artikel de mening van Gordon over Oos tenrijk lees (...'Ik heb een hekel aan dat land...en de mensen daar zijn racisten' weet ik, dat die man helemaal niets van Europa begrepen heeft. En we tend dat hij als bekende Neder lander een voorbeeldfunctie heeft, baart me dat zorgen." Dom Reinders vraag zich af of we die aankondiging publiceerden om dat we het met Gordon eens zijn dan wel omdat we zijn uitspra ken dom vinden. Zover komt de redactie in veel gevallen helemaal niet. De aan kondiging wordt niet van com mentaar voorzien; de ene lezer zal op basis ervan besluiten naar het televisieprogramma te kijken, de andere kan de bericht geving zien als een waarschu wing en besteedt zijn tijd aan iets anders. door A.J. Snel De redactie van deze krant heeft toe gegeven aan de neiging een tradi tie in stand te houden. Zoals elk jaar verschijnt er een speciale kerstbijlage. Morgen vinden de lezers bij hun krant een kerstnummer waarin kinderen cen traal staan. Tussen de voorbereiding en de verschij ning van zo'n bijlage ligt een traject. Zo als in meer branches het geval is, wordt bij de media al over de kerstdagen nage dacht in een periode dat de mossen nog van het dak vallen van de warmte. Kort na de zomervakanties heeft een bij— lagenoverleg plaats, dat kan worden bij gewoond door iedere redacteur die daar belangstelling voor heeft en die ideeën wil aandragen, wil meedenken en -pra ten. Daar worden eerste gedachten ge opperd over de inhoud van onder meer de kerstbijlage. Meestal volgt er een tweede vergadering om suggesties ver der te laten uitkristalliseren. Als regel resulteert zo'n tweede overleg in de keu ze voor een thema dat door een kleine groep redacteuren wordt uitgewerkt. Zo zijn in de afgelopen jaren rond kerst bijlagen van de Provinciale Zeeuwse Courant verschenen op basis van globa le of nauwer omschreven begrippen. Voorbeelden: de redactie vervaardigde een kerstnummer over het thema 'Licht' waarin mensen aan het woord werden gelaten die vanuit hun vak of achtergrond over 'licht' spraken. Een architect, een fotograaf, de kapitein van een veerboot, een geestelijke. Andere kant Vaak wordt een thema gekozen dat op niet al te voor de hand liggende manie ren kan worden uitgewerkt. Zo maakte de PZC enkele jaren geleden een kerst bijlage met als leidraad 'De andere kant'. Daarin kwam onder meer een man aan het woord die zich, terwijl in het onderwijs steen en been werd ge klaagd, liet omscholen tot leraar. En een boer die gedwongen was zijn be drijf op te geven om tot de ontdekking te komen dat hij in een ambtelijke baan heel veel vreugde kon beleven. De om slag die hij maakte, bleek lang zo onaan genaam niet uit te pakken als hij had ge vreesd. 'Relaties' was het trefwoord in het kerst nummer van zes jaar geleden, toen de wereld nog een week de tijd had om de oude eeuw vaarwel te zeggen. Een De redactie van de PZC houdt een traditie in stand breed thema over de verhouding tussen een arts en een patiënt, de melkboer en diens klant, die hem dagelijks van kof fie voorzag, een grootvader en een klein zoon, een kunstenaar en zijn galeriehou der, een verhuurder van een vakantie woning en zijn steeds weerkerende huurder. Kinderen In 1999 bracht de Provinciale Zeeuwse Courant een serie over kinderen die de volgende eeuw zouden gaan bevolken. Elke maand stond er in de bijlage Re portage een foto die Ruden Riemens had gemaakt van een baby. Daarbij werd een korte tekst afgedrukt waarin de ouders van het kind uitlegden waar om ze de naam hadden gekozen die ze hun kind hadden gegeven en wat ze aan wensen hadden. Hoe zouden ze willen dat hun kind in de wereld zou staan en hoe zou die wereld er moeten uitzien? De baby's van toen zijn nu zes jaar. Ru- den Riemens fotografeerde ze opnieuw en leden van de redactie praatten nog eens met de ouders, terugkijkend naar de wensen en verwachtingen die er in 1999 waren. Eén ouderpaar wilde om persoonlijke redenen niet aan de hernieuwde kennis making meedoen, de andere vaders en moeders deden dat wél, ook als ze het niet makkelijk hadden gehad in die zes jaren. Tussen de eeuwwisseling en nu liggen roerige jaren met schokkende gebeurte nissen: de terroristische aanslag op Twin Towers, oorlog in Irak en oorlo gen elders, de moord op Pim Fortuyn, de moord op Theo van Gogh. Wie zes jaar geleden met een blik op de pasgebo renen sprak over een vredige wereld, is bedrogen uitgekomen. Dat zou men denken. Zeker journalis ten, die dagelijks nieuws vergaren en se- foto Willem Mieras lecteren, ontkomen dikwijls niet aan een bitter oordeel over de aarde en die erop leven. Daar is sprake van een zeke re beroepsdeformatie. Verhelderend Het is voor mensen die ambachtelijk met media bezig zijn, net als voor lezers die de hectiek der dagen ervaren, verhel derend op gezette tijden tot zich te la ten doordringen dat er een wereld is die normaal niet in het nieuws komt, omdat er, zo op het oog. niets uitzonderlijks ge beurt. Het beeld dat oprijst uit de kerstbijlage die morgen verschijnt, toont hoe alle tu mult wel wordt gehoord maar hoe tege lijkertijd mensen hun eigen, veilige we reld trachten te creëren. Nieuws is het niet. Maar het is verademend kennis te nemen van de alledaagse pogingen van mensen om harmonie in hun bestaan te houden. Aardige berichten van uiteenlopende aard en uit diverse plaatsen- Middelburg, Assenede en Rijswijk. Meldingen die zijn te voorzien van trefwoorden als 'hoffelijkheid', 'tevredenheid' en 'gezelligheid' Wendy uit Middelburg kwam met dit goede nieuws; „In Middelburg woont tenminste één heel erg eerlijk iemand. Ik was vanochtend mijn autosleutel kwijt en na een half uur mijn huis overhoop te heb- ben gehaald, gaf ik het op en liep naar mijn auto op de Balans. En 1 wie schetste mijn verbazing? Op de motorkap van mijn Polo lag een j briefje met daarop in mannenhandschrift geschreven 'De volgende keer beter opletten!' en daarachter een knipoog getekend. Eronder tussen de ruitenwissers, lag mijn autosleutel." Zangeres Uit Assenede gewerd mij een uitgebreide recensie over een optre den van de Belgische zangeres Sabrina die, naar ingewijden weten het geluk mag smaken Eddy Wally als beschermheer te hebben. Sa brina trad onlangs voor verstandelijk minder begaafden op in het dorpscentrum in Kloosterzande. Het aardige van de beoordeling van het concert is dat ze voor een goed deel gegeven werd door de toonkunstenares zelf. Uit de recensie spreekt een zekere nedeng- heid uit ten opzichte van haar publiek maar de zangeres beschikt ook een gezonde portie zelfbewustzijn en openhartigheid Sabrina dankt in haar brief de organisatoren van de kerstviering waarvoor de toehoorders werden aangevoerd 'met drie autocars'. Ze schrijft verder onder meer: „Ik zou mijn publiek willen danken voor hun aanwezigheid op mijn optredens, want zonder hen wasik ook niets, niemendal! Deze groep mensen heeft toch een spe ciaal plaatsje in mijn hart, hun vriendschap is echtEn dit waste zien tijdens mijn optreden, vanwege de begeleiders mochten ze niet op het podium komen maar begin maar eens deze mensen daar van af te houden, bovendien heb ik daar geen problemen mee. het is trouwens zo dat één der aanwezigen in een huilbui uitbarstte om dat ik niet vlug genoeg was om hem een kus te geven. Ik was hun Sa brina, en dat was ik graag." Onvergetelijk, het heeft mij ander maal bevestigd dat men met zeer weinig iemand kan gelukkig ma ken; een handdruk, een kus. En dat kost toch zo weinig. Dank, dui zend maal dank." Geen wonder dat de zangeres van de organisatie hoorde, dat zij werd gezien als een 'ambiancemaakster bij uitstek' Hoeksteen Dan meldde het ANP dat uit onderzoek is gebleken dat familie de hoeksteen blijft, ook tijdens de kerstviering. Vijfentachtig procent van de Nederlanders viert kerst dit jaar met familie. De meesten zien er naar uit, vooral vanwege de gezelligheid. Negentien procent klaagt over het verplichte karakter van de gezelligheid. Naar valt If hopen zullen degenen die zich licht bekneld voelen, dat niet laten merken aan die grote, gezellige meerderheid. Naar evenzeer valt te hopen weten de dames en heren die weinig waardering hebben vow hun schoonmoeder zich te gedragen. Het zijn er nogal wat, de hou ders van een anti-schoonmoeder-certificaat. Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lezers om door te geven aan andere lezers. Hoe hij bereikbaar is, staat in het colofon linksboven in Redactie Reactie. Een van de redenen waarom kinderen zo dom lijken, is dat ze zo vaak volwassenen napraten. Gerd de Ley WINNAARS COLLECTIE De PZC geeft, in samenwerking met de andere kran ten van het Wegener-concem, sinds kort ook literaire boeken uit. Vijftien weken lang verschijnt elke week een klassiek te noemen boek uit de Nederlandstalige literatuur. De boeken komen uit in de serie 'Winnaars Collectie', omdat het gaat om schrijvers die een belangrijke lite raire prijs hebben gewonnen Tegen een aantrekkelijke prijs zijn de boeken te verkrijgen bij Bruna en andere boekhandels, post kantoren en -agentschappen en Free Record Shops. Abonnees van de krant betalen 4,95 euro, niet-abonnees 7,50 euro. Vanaf morgen is het twaalfde deel in de reeks ver krijgbaar: 'Advocaat van de hanen' van A.F.Th, van der Heijden. Zie ook www.winnaarscollectie.nl door Peter van Vlerken Niet meer dan een kran tenknipseltje over de dood in een Amsterdamse po litiecel van kraker en junkie Hans Kok in 1984 had A.F.Th, van der Heijden, uit vinder van het literaire pro gramma 'Leven in de breed te', nodig om naar aanleiding van deze geruchtmakende zaak de vuistdikke roman Ad vocaat van de hanen (1990) te schrijven. De gebeurtenis sen rondom Hans Kok sloten naadloos aan bij die van Al- bert Egberts, eveneens heroi- neverslaafde en hoofdper soon in Van der Heijdens ro mancyclus 'De tandeloze tijd'. Toch is niet de naar Hans Kok gemodelleerde Kiliaan Noppen degene om wie het draait in deze roman. Dat is mr. Ernst Quispel, raadsheer van de met hanenkam getooi de 'dr. Nop'. En om er nog een voorbeeld van te geven hoe dicht Van der Heijden in deze en andere romans langs de werkelijkheid schuurt: Quispel doet sterk den ken aan de destijds in opspraak geraakte ad vocaat Baruch Moszkowicz, zoon van Max. Quispel lijkt zijn zaakjes goed voor elkaar te hebben, maar dat is slechts schijn. Eens per jaar zet deze zogeheten 'kwartaaldrinker' het op een zuipen en tuimelt de notabele burger man euforisch van de luxe van het establis- ment in het vuil van de goot, alwaar ook Al- bert Egberts met zijn vriendenkring zich op houdt. Zo vervlecht Van der Heijden deze ro man op weergaloze wijze met zijn semi-auto- biografische onderneming De tandeloze tijd. Anders dan de andere boeken uit die cyclus is Advocaat van de hanen zonder meer span nend te noemen. Want wat was precies de toe dracht waaronder Kiliaan Noppen de dood vond in zijn cel9 Eveneens op een thrillerach tige wijze laat Van der Heijden zien hoe het met Quispel steeds verder bergafwaarts gaat. Op het dieptepunt van zijn alcoholische roes raakt hij zo verstrikt in het web van politie, bestuurders, advocatuur, en vooral punkers en krakers dat hij in een hel op aarde be landt. Een van de sprekendste hoofdstukken is dat van 'De getatoeëerde baby', waarin Quispel en zijn vrouw Zwanet met wie hij een behoor- A.F.Th. van der Heijden werd op 15 ok tober 1951 geboren in de Poemastraat in de Geldropse wijk Tivoli, die tegenwoor dig bij Eindhoven hoort. Hij groeide op in Hulst, Geldropvolgde de HBS op het St. Joriscollege in Eindhoven, stu deerde enige tijd filosofie in Nijmegen en Amsterdam, waar hij sindsdien woont. Daar schreef hij zijn 'oerboek' over zijn jeugdjaren dat later zou uit groeien tot de succesvolle romancyclus 'De tandeloze tijd'. Hij begon met publi ceren onder het pseudoniem Patrizio Ca- naponi, tegenwoordig beperkt hij zich tot de initialen AFTh. Zijn romans werden vaak bekroond. Zo ontving hij de Bordewijkprijs, de Multa- tuliprijs, De Gouden Uil en de Generale Bank Literatuurprijs. lijk overspelige relatie heeft, hun korte tijd ontvoerde kind terugvinden, een ervanng tus sen delirium en nachtmerrie in. Niet als roman - het is het zoveelste knappe staaltje van de machtig fabulerende en mytho logiserende duivelskunstenaar Van der Heij den - maar als slotdeel van zijn romancyclus is het toch wat onbevredigend. Want hoe loopt het nou af met Albert Egberts? Mis schien komen we dat ooit nog te weten, maar voorlopig is de schrijver druk met zijn nieu we literaire mega-project: 'Homo Duplex'. Ander werk Een gondel in de Herengracht (1978, verhalen) De draaideur (1979, roman) De slag om de Blauwbrug (1983, proloog romancyclus De tandeloze tijd). Vallende ouders (1983, deel 1 De tandeloze tijd). De gevarendriehoek (1985, deel 2 De tandeloze tijd). De sandwich (1986) Het leven uit een dag (1988). Weerborstels (1992, Boeken weekgeschenk. Asbestemming (1994). Het Hof der Barmhartigheid (1996, deel 3 De tandeloze tijd, eerste boek). Onder het plaveisel het moe ras (1996. deel 3 De tandeloze tijd, tweede boek). De Movo Tapes (2003, proloog romancyclus Homo Duplex). ««ESC: KNIP DE VOORDEEL BON I www.winnaarscollectie.nl Normale winkelprijs 7,50 pst (zolang de voorraad strekt) I5 gelauwerde Nederlandse schrijvers Allen winnaars van prestigieuze literaire onderscheidingen Een prachtige collectie boeken in harde kaft gebonden en voorzien van een fraaie stofomslag. Met zorg samengesteld door de boekenredactie van o.a de PZC en alleen voor abonnees te koop met een éénmalige korting op elke titel U vindt uw voordeelbon 3x per week op de voorpagina van deze krant. Knip de bon uit en lever 'm in bij één van de filialen van Bruna. Free Record Shop of op het Postkantoor U ontvangt dan het boek van de week met 2,55 korting (normale prijs 7.50) Iedere zaterdag verschijnt er een nieuw Winnaars' boek in de verkoop (zolang de voorraad strekt) LI kunt de collectie ook per post ontvangen 2,50 verzendkosten per boek) Als u zich intekent op de hele collectie ontvangt u het laatste boek gratis Kijk ook op ww,winn?arswltectte-nl. samengesteld door de boekenredactie van uw krant De geruchten Hugo Claus (Brugge, 1929) is vooral een groot dichter. Maar hij heeft zich ook bewezen als schilder, roman- en toneelschrijver en regisseur. Hij won vele prijzen, waaronder de Constantijn Huijgensprijs en de Prijs der Nederlandse Letteren. Als schilder was hij betrokken bij Cobra; als schrijver bij de Vijftigers. Claus valt echter niet in een stroming te vangen. Hij beweegt zich rusteloos en gedreven tussen de klassieke mythe en fel realisme. Zijn bekendste roman 'Het verdriet van België' is een bewogen familie kroniek, die een raak en ironisch beeld geeft van het leven in België. 'De geruch ten' (1996) verscheen toen België in een crisis zat na de Dutroux-moorden. Het is een broeierige roman, waarin een oud-koloniaal door zijn roddelende dorpsge noten wordt uitgekotst. Voor deze roman kreeg Claus in 1997 de Librisprijs. Winnaar nr. 12: A.F.Th van der heijden vanaf zaterdag 24 december verkrijgbaar 1 2 3. 4. 5. 6. 7. 8 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. Remco Campert i Hei leven is vurrukku Thomas Rosenboom t De mensen thu Jan Wolkers i De doodshoofdvlinder Tessa de LOO I De me.sjes van de suiker* Geert Mak i Het «adspaiers Cees Nooteboom i Oe verliefde gevang Simon Vestdijk I Op afbetaling Jan Cremer !k, Jan Cremer Gerrit Kouwenaar ifc .-..n geer. voidaa F. 6ordewijk i Noorderlicht Hugo Claus i De geruchten A.F.Th, van der Heijden I Advocaat w K. Schippers I Eerste indrukken Willem Brakman l Een winterreis Gerard Reve I Werther Nieland o.a. verkrijgbaar bij het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22