COURAN Kamer beslist over lot uitzending Naturapolis kan patiënten tandarts op kosten jagen PZC Auto A PZC Ti.J V PZC L Zonder ceremonie krijgt nieuwkomer paspoort niet Kabinet geeft parlement laatste woord inzake missie naar Afghanistan 19 Nederland betaalt gul voor kerstdis enthousiaste magazijn medewerker mededeling ciiftion Kabinet geeft nog geen details over later sluiten kerncentrale 8° ZW 4 Weinig anders Vm veel wolken, soms nevelig maar wel droog. Matige, aan zee vrij krachtige zuid westenwind. Maxima rond 8 graden. 247e jaargang no. 303 vrijdag 23 december 2005 los nummer 1,25 PZC HOTEL GRAND CAFE BOLSJOI prettige kerstdagen <5*\ E5olS|OI voorspoedig 2006! Ba "•»oreL Grote Markt 28 Goes (01 13) 232323 bolsjoi@bolsjOi.nl www.bolsjoi.nl Lnr Frank Hendrickx pgfl HAAG - Vreemdelingen jje Nederlander willen worden, moeten verplicht een welkomst- j ceremonie bijwonen. Zij zullen •aarbij het 'naturalisatiebe- Lit' in ontvangst nemen van de burgemeester van hun gemeen te. Ook moeten zij verklaren zich verbonden te voelen met Nederland. Op de bijeenkomst wordt het Wilhelmus gespeeld. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Minister Verdonk van Integratie hoopt dat door de ceremonie het belang van de naturalisatie dui delijker wordt. De meeste ge meenten handelen de naturalisa tie nog schriftelijk af. De Tweede Kamer dringt al lan ger aan op een meer ceremoni eel welkom. Naast het spelen van het volkslied, de belofte van verbondenheid en de uitreiking van het naturalisatiebesluit mo gen gemeenten zelf bepalen hoe zij de ceremonie verder invul len. Zij moeten meerdere keren per jaar een bijeenkomst hou den, om te voorkomen dat nieuwkomers een jaar moeten wachten als zij verhinderd zijn op de Nationale Naturalisatie dag op 24 augustus. GPD Een m per jaar voor Le Dakar Verstekelingen op nippertje gered In een vrachtschip in de haven van Kallo bij Antwerpen zijn tien onderkoelde en uitgehongerde Nigeriaanse ver stekelingen aangetroffen. Uit de verklaringen van de vluchtelingen blijkt dat er aanvankelijk twaalf Nigeria- nen meereisden. Twee van hen zouden de barre reis niet hebben overleefd; ze zijn niet ver van Antwerpen mogelijk overboord gevallen. Minder mensen bij Rijkswaterstaat Rijkswaterstaat in Zeeland is het afgelopen jaar sterk af geslankt. In het kader van de bezuinigingen is het aantal medewerkers teruggebracht van ongeveer duizend in 2002 tot 750 drie jaar later. De Middelburgse vestiging van het Rijksinstituut voor Kust en Zee, een onderzoeksdienst van Rijkswa terstaat, krimpt ook in, maar voor deze dienst «fl zijn nog geen definitieve keuzes gemaakt. Simpele bekerzege Ajax Ajax heeft gisteravond zonder problemen de kwartfinales van het nationale bekertoernooi bereikt. De Amsterdam mers wonnen de uitwedstrijd bij FC Eindhoven met 6-1. Ajax leidde al na negen tien minuten met 4-0. Charisteas, Sneijder (fo to), Demouge (eigen doel punt) en Boukhari wa ren de doelpuntenma kers. Sneijder zorgde in de 62e minuut voor de 5-0. Stojanovic scoorde tegen, waarna Thomas Vermaelen er nog 6-1 van maakte. lU Y-SJÊÊÊÊ Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 21; Redactie Reac tie: 22; Auto: 23 en 25. door Jan Kooy LEIDSCHENDAM - Restau rants, traiteurs en andere win kelbedrijven die voedsel ver kopen. doen dit jaar goede za ken met kerst. Nederlanders geven zo'n 700 miljoen euro uit aan etentjes. Twee miljoen Nederlanders brengen tijdens de kerstdagen een bezoek aan een restaurant. Dat blijkt uit cijfers die de brancheorganisaties gisteren bekendmaakten. Zij verwach ten dat de lichte groei in de omzet van vorig jaar tijdens deze kerstdagen doorzet. „Het is de laatste dagen ont zettend druk in de winkels", zei directeur H. Kok van de Raad Nederlandse Detailhan del. „De luxe kant-en-klaar- producten doen het erg goed." Supermarkten verwachten vandaag en morgen in de aan loop naar kerstavond nog een grote drukte. „De laatste ja ren zie je steeds meer dat men sen hun spullen op het laatste moment kopen", zegt Kok. De kerstdagen bezorgen de Nederlandse detailhandel naar verwachting ongeveer 530 miljoen euro extra omzet. Als die cijfers gehaald wor den, dan betekent dat een stij ging met 30 procent ten op zichte van de kerstdagen in 2004. Restaurants De restaurants hebben even min te klagen over belangstel ling. „Ongeveer twee miljoen Nederlanders zijn tijdens de kerstdagen van plan om uit eten te gaan", weet W. Wanin- ge van het Bedrijfsschap Ho reca en Catering. ANP plaats telefoon. Ipostlbanktekemngnummec Kgk op mvwpx.nl/3bomeren. tel gratis BSC0-0231231 ol stuur deie bon naar 'C. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. per maand mei automatische incasso 20.55)*. O per kwartaal met automatische incasso (C 59.751* per jaar met automatische incasso 229,201* met gratis PZC-paroplu "711688"555530n het alfabet van Zeeland door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het kabinet heeft gsteren besloten dat de kerncen- trale in Borssele tot 2033 open blijft, maar het zoekt nog naar een moment om deze beslissing wereldkundig te maken. Vol gens staatssecretaris Van Geel van Milieu moeten nog 'wat de tails' worden geregeld. Van Geel wilde direct na het ka binetsberaad alleen kwijt dat over de kerncentrale Borssele is gesproken. Volgens hem zijn bin- renkort mededelingen te ver wachten. Diverse bronnen verze keren echter dat het besluit gis teren wel degelijk is genomen, in het regeerakkoord was afge sproken dat de kerncentrale in 1013 dicht moest. In ruil voor ten twintig jaar langere open stelling investeren de energiebe drijven Delta en Essent, aandeel houders van de kerncentrale, sa men 250 miljoen euro in duurza me energie. Het Rijk legt daar betzelfde bedrag bij. Met dit geld moet de vermindering van de schadelijke uitstoot van kool dioxide worden verdubbeld die wordt bereikt door Borssele lan ger open te houden. Deze week hebben Van Geel en minister Donner van Justitie nog gesproken over de juridi sche onderbouwing van de over eenkomst. Doordat het kabinet nu geen juridische instrumenten heeft om de centrale in 2013 te sluiten, had vasthouden daar aan kunnen leiden tot een scha declaim tot een miljard euro. Donner gaf gisteren na afloop van het kabinetsberaad aan dat sluiting van de kerncentrale in 2033 wordt vastgelegd in de nieuwe Kernenergiewet. Om de periode tot nieuwe wetgeving te overbruggen, is een convenant een uitstekend middel, aldus Donner. In het convenant dat de energiebedrijven met het Rijk af sluiten is een bedrag aan schade vergoeding overeengekomen voor het geval de overheid zich niet houdt aan het afgesproken jaar 2033. door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Mensen die vol gend jaar kiezen voor een zorg verzekering met een naturapolis lopen het risico dat zij alle tand artskosten - die kunnen oplopen tot duizenden euro's - moeten voorschieten. Soms worden zij zelfs gewei gerd door de tandarts. De afgelo pen dagen hebben patiënten hierover op grote schaal brieven ontvangen van hun tandarts. De naturapolis is juist bedoeld voor mensen die geen kosten kunnen of willen voorschieten. De tandarts kan voor deze groep verzekerden de rekening rechtstreeks doorsturen naar de verzekeraar en krijgt hem dan uitbetaald. Dan moeten tand arts en verzekeraar wel een con tract hebben afgesloten waarin zij afspraken hebben gemaakt over bijvoorbeeld de prijzen van bepaalde behandelingen. Tand artsen zijn echter niet verplicht een overeenkomst aan te gaan. Deze week hebben tandartsen brieven verstuurd aan hun pa tiënten waarin staal dat zij niet van plan zijn om contracten met zorgverzekeraars af te sluiten. Veel tandartsen spreken van 'wurgcontracten' waar zij niet mee akkoord gaan. „Soms is het een geldkwestie maar meestal vinden zij dat de zorgverzekeraar zich te veel mengt met de inhoud van de zorg zoals behandelingsmetho den en te gebruiken materialen. Dan beperkt hij de tandarts in zijn vrijheid van behandelen", zegt een woordvoerster van de brancheorganisatie NMT. (Advertentie) VACATURES Bent u de die Gerkimex B.V. zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Voor patiënten betekent het vaak dat zij de kosten moeten voorschieten. Die kunnen op lopen tot duizenden euro's als zij bijvoorbeeld bruggen en kro nen nodig hebben. „Maar als ik de rekening niet kan declareren bij de zorgverzekeraar, moet ik hem wel naar de patiënt stu ren", zegt tandarts Leon Wig- chert uit Assen, een van de tand artsen die zich verzet. Vaag Ook kan het zijn dat verzeker den een deel van de rekening he lemaal niet kunnen declareren. „In sommige naturapolissen staat dat verzekerden bijvoor beeld 20 procent zelf moeten be talen als er geen contract is", zegt Wigchert. Volgens hem doen de verzekeraars hier vaag over. „Er staat dat je op hun site informatie kunt vinden. Maar hierover staat meestal niets." De beslissing van de tandartsen heeft tot grote onrust geleid on der verzekerden. GPD pagina 4 collectieven roeren zich In verband met tweede kerstdag zijn onze kantoren gesloten op maandag 26 december. De redactie blijft telefonisch bereikbaar op telefoonnummer: 06-54267107. Alle medewerkers van de PZC wensen u fijne kerstdagen. het alfabet van Zeeland D66-ministers Brinkhorst (1) en Pechtold verlaten het Binnenhof in Den Haag na afloop van kabinetsberaad, foto Ed Oudenaarden/ANP (Advertentie) Dansen, lekker eten, vuurwerk Swingend het nieuwe jaar in! Een avondvullend programma met een heerlijk 5 gangen dinerbuffet, champagne r\r\ en om 00.00 uur vuurwerk. J J UU www.hotelarion.nl 0118 - 410 502 door Henk van der Poll DEN HAAG - Het lot van de missie naar Afghanistan is gisteren voor een belang rijk deel in handen van de PvdA komen te liggen. Het CDA gaf na afloop van het kabinetsberaad te kennen dat deze uitzending alleen mogelijk is als tweederde van de Tweede Kamer ach- lerhet besluit staat. Het kabinet werd het gisteren unaniem eens over het belang -in de uitzending. In een 'arti- iel-100-brief aan de Kamer kondigde het kabinet aan dat het wil meewerken aan de op bouw van een rechtsstaat in het zuiden van Afghanistan. Het gaat om twaalfhonderd Neder landse militairen plus nog twee tot driehonderd Australische troepen. De Nederlands-Austra lische eenheid krijgt in de plan nen van de Navo voor twee jaar de provincie Uruzgan toegewe zen, de bakermat van de belang rijkste Taliban-leider Omar. Volgens de meest betrokken be windsheden, premier Balkenen deen de ministers Bot (Buiten landse Zaken), Kamp (Defensie) en Van Ardenne (Ontwikkelings samenwerking) wegen de risi co's op tegen wat Nederland in het gebied kan bereiken. Het gaat dan om het scheppen van voorwaarden voor de wederop bouw van de provincie en het winnen van de harten van de be volking. Het kabinet negeert met het be sluit de dringende oproep van de kleinste coalitiepartij D66 om niet aan de missie deel te ne men. Volgens D66-fractievoor- zitter Dittrich gaat het hier om een oorlogsmissie en niet om een vredesopbouwende opera tie. Pikant is echter dat ook de D66-bewindslieden Pechtold en Brinkhorst zich aan de brief van het kabinet hebben gebonden. Het is 'onwaarschijnlijk' dat D66 nog van standpunt veran dert, aldus Dittrich gisteren. Kampdoctrine CD A-Kamerlid Ormel zei dat de wens van zijn partij niet be doeld was om D66 te steunen „Het kabinet geeft in zijn brief de Kamer voor het eerst instem mingsbevoegdheid bij een uit zending. Daar moeten wij zorg vuldig mee omgaan. En voor het CDA geldt dat uitzendingen naar riskante gebieden op een brede steun in de Kamer moeten kunnen rekenen en niet volgens de 'Kampdoctrine' - de helft plus een - kunnen worden uitge voerd." Als brede steun ont breekt, dan zal het CDA niet met de missie instemmen. De kans op steun van het PvdA is klein. Volgens het Tweede Kamerlid Koenders is zijn fractie niet min der kritisch geworden. Naar ver wachting zal de Kamer op 2 fe bruari het einddebat over de missie voeren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1