PZC /^jax neemt weer horde in overlevingstocht Van Gelder gaat door met winnen verzetten tegen naturaliseren Kalou Wada-baas Pound vertrouwt UCI niet Amsterdammers laten FC Eindhoven kansloos 19 Heerenveen heeft oog op Abe uit Japan Knieblessures Van Persie en Owusu-Abeyie FC Groningen simpel langs FC Volendam Cocu scoort in duel tegen de armoede vrijdag 23 december 2005 jmrJopvan Kempen EINDHOVEN - Met ongekend pak bereikte Ajax gister avond de kwartfinale van het be kertoernooi. Dankzij een 6-1-ze- geop FC Eindhoven, achttiende in de eerste divisie, werd op nieuw een succesvol hoofdstuk toegevoegd aan de overlevings geld naar de winterstop. Op nieuw liet trainer Danny Blind rijn team spelen in het 4-4-2- systeem. Begeleid door de klanken van het sfeerlied 'Brabantse nachten lang' namen de Ajacieden een uur voor de aftrap een kijkje in het Jan Louwers Sta dion. Het ontbreken van een tri achter één van de doelen, gecamoufleerd door een reusach- tig spandoek dat supportersge- achten afbeeldde, zorgde bij enkele speler voor gegie chel. Toch lieten de Ajacieden niet afleiden door de rela tief povere en onwennige entou- ra«e, Want gisteravond toonden de Amsterdammers dat Brabant se nachten niet altijd lang zijn. Al na negentien minuten was uitgelopen naar een 4-0- vóorsprong en was de wedstrijd gespeeld. De eerste gevaarlijke aanval evenwel van FC Eindhoven. Inde eerste minuut brak Otman Bakkal door op de rechterflank, maar Maarten Stekelenburg red- bekwaam op zijn harde schot. Een minuut na de kans van de thuisclub bezorgde Ange los Charisteas Ajax al een voor- mg. Hij liep goed weg uit de _van Björn Smits, werd slim Bediend door Hatem Trabelsi en schoot knap in achter doelman JelletenRouwelaar: 1-0. Via een afstandsschot van Wes ley Sneijder (vierde minuut), een eigen doelpunt van Frank mouge (veertiende minuut) een schitterende pingelgoal van Nourdif Boukhari (negen HEERENVEEN - Er verschijnt wellicht opnieuw een Abe in het shirt van SC Heerenveen. Het gaat om de Japanse middenvel der Yuki Abe. Hij is 24 jaar en momenteel speler van JEF Uni ted Ichihara Chiba, dat als vier de is geëindigd in de Japanse competitie. scoorde afgelopen seizoen twaalf keer in 33 duels en maak- 1 uit van het Japanse olym pisch elftal. Abe hoopt op deel- aan het WK in Duitsland en wil daarom van de bonds coach van Japan, de Braziliaan Zico, weten of het verstandig is om al volgende maand naar Hee renveen te verkassen. GPD LONDEN - Robin van Persie en Quincy Owusu-Abeyie hebben woensdagavond een knieblessu re overgehouden aan de League Cupwedstrijd van hun werkge ver Arsenal bij Doncaster Rovers. Beide Nederlandse voetballers moesten het veld vroegtijdig ver laten en zagen vanaf de kant toe hun ploeg zich ten koste van Doncaster pas na strafschoppen plaatste voor de halve finale. De inzetbaarheid van Van Per sia op tweede kerstdag tegen Charlton Athletic is twijfelach- „Hij heeft een dikke zwel ling op zijn knie", zei manager Arsène Wenger. Quincy is er er ger aan toe: de jeugdinternatio- aal, die een kwartier nadat hij voor 1-1 had gezorgd moest wor den gewisseld, heeft last van a)n kniebanden. Wenger: „Dat gaat zeker vier tot zes weken du- sen met hem." GPD tiende minuut) zette Ajax de wedstrijd op slot. Na een urn- spelen maakte Sneijder zijn tweede van de avond (5-0) met een prachtig gekruld afstands schot. Meteen daarna werd hij vervangen door Mauro Rosales. Ook Tomas Galasek mocht na een uur rust nemen. Hij werd vervangen door Olaf Linden- bergh. Jeffrey Sarpong kwam daarna nog in het veld. De ze ventienjarige A-junior debuteer de. De zege van Ajax was de vierde in vijf duels. Voor FC Eindhoven won de ploeg van Blind van RKC (4-1), Vitesse (2-0) en NAC (2-0). In de tussen tijd werd alleen gelijkgespeeld tegen Arsenal (0-0). Hoe weinig de overwinning op de nummer achttien van de eer ste divisie vanuit sportief oog punt ook betekent, Blind en zijn spelers namen opnieuw een hor de in de overlevingstocht die (voorlopig) in de winterstop ein digt. De komende duels met FC Groningen (dinsdag) en SC Hee renveen (volgende week vrijdag) vallen onder dezelfde noemer. Als Ajax ook die partijen wint, valt de schade van de vrije val die de ploeg meemaakte toch nog mee. Doelstellingen Hoewel er op de prestaties in de competitie en de kwaliteit van het voetbal veel aan te merken is, reikte Ajax al tot de beste zes tien clubs van Europa. Ook in het nationale bekertoernooi drongen de Amsterdammers door tot de laatste acht. Op het lijstje met doelstellingen kun nen dus al twee punten worden afgevinkt. Waar de voortdurende zege reeks voor rust en vertrouwen zorgt, was het nieuws dat Ajax in zee wil met Klaas Jan Hunte- laar een bron voor onrust en wantrouwen. Vooral de spitsen voelden zich tekort gedaan door het technische beleid van de club. Dat was gisteren te zien aan het spel van Markus Rosen berg. Hij speelde slechter dan de laatste weken en kwam niet voor in het doelpuntenfestival. Ook tegen een club die je in ver gelijking met Ajax toch piete peuterig mag noemen, stapte Blind niet af van zijn winnende team en zijn winnende tactiek. Waar bekerwedstrijden tegen kleine tegenstanders in het ver leden nog wel eens werden ge zien als veredelde oefenduels, was er in Eindhoven geen ruim te voor experimenten. Zelfs toen rechtsbuiten Rosales het veld inkwam, bleef Ajax vast houden aan het overlevingssys- teem. Voor FC Eindhoven was de wed strijd tegen Ajax dé wedstrijd van het seizoen. Wellicht voor uitlopend op het carnavalsei zoen waren de supporters alvast begonnen met uitbundige jolig heid. Er waren vlaggen, toeters en sfeerliedjes. Met de strijd kreet 'Eindhoven de gekste' van vlak voor de wedstrijd nog in het achterhoofd, werd de nacht voor de vierduizend thuisssup- porters misschien dan toch een lange Brabantse nacht. GPD van onze sportredactie GRONINGEN - FC Gronin gen heeft de poorten van het Oosterpark-stadion met een tevreden gevoel definitief ach ter zich dichtgeslagen. De ploeg van trabier Ron Jans be reikte gisteravond, voor het laatst op vertrouwde grond, de kwartfinales van het toer nooi om de Gatorade Cup. Dat ging ten koste van FC Vo lendam: 3-0. De wedstrijd was voor de be zoekers uit Noord-Holland heel snel voorbij. Groningen kwam na tien minuten al op voorsprong door Yuri Come- lisse. Het eerste kwartier was amper verstreken toen van een spannend duel helemaal geen sprake meer kon zijn. Danny Buijs zorgde voor 2-0, waardoor de hoop van de eer- stedivisionist op een beker stunt de bodem in werd gesla gen. De vele Groningse suppor ters, die gewapend met fak kels in optocht naar de afge schreven accommodatie wa ren getogen voor het 'echte' afscheid, vonden het prach tig. De thuisclub, ook in de competitie bezig aan een goe de serie, controleerde de con frontatie maar liet het na ver der afstand te nemen. Dat luk te pas tien minuten na rust door toedoen van de Zuid- Afrikaanse aanvaller Glen Salmon. Scheidsrechter Van Huiten kon in het sportieve maar on gelijke duel, dat toch nog 12.100 toeschouwers naar het Oosterpark lokte, de kaarten op zak houden. ANP Ajacied Nigel de Jong wordt op de huid gezeten door Ilja van Leerdam (links) en Yoann de Boer (midden) van FC Eindhoven. foto ANP Vandereycken bondscoach België BRUSSEL - René Vandereycken volgt Aimé Anthuenis op als coach van de Rode Duivels. De Belgische voetbal bond (KBVB) maakte gisteren bekend dat de 52-jarige oud-international, in het verleden oefenmeester van on der meer FC Twente en Racing Genk, een contract heeft ondertekend tot 30 juni 2008. De eindronde van het Euro pees kampioenschap dat jaar is het doel. ANP/Belga Politie arresteert Maradona RIO DE JANEIRO - Diego Maradona, afgeslankt en weer actief, blijft recalcitrant. De voormalige voetbalheld (45) van Argentinïe maakte gisteren amok op het vliegveld van Rio de Janeiro omdat het vliegtuig naar Buenos Aires niet op hem en zijn vier vrienden wachtte. Het begon met een verhitte discussie met het balieperso- neel en werd gevolgd door het beschadigen en forceren van twee deuren. De politie arresteerde Maradona. Ze liet hem enkele uren later gaan, juist op tijd voor de middag- vlucht naar de Argentijnse hoofdstad. De legendarische nummer tien was in Brazilië voor een benefietwedstrijd. ANP/RTR Burley nieuwe coach Southampton DEN HAAG/LONDEN - George Burley is de nieuwe coach van Southampton. De vroegere manager van Hearts of Midlothian vormt een koppel met voormalig rugby-international Clive Woodward, die als directeur voetbalzaken is aangesteld bij de Engelse tweede divisie club. Burley wordt de opvolger van Harry Redknapp, die on langs vertrok naar zijn oude liefde Portsmouth. In de race naar de post bij Southampton was er ook enige dagen sprake van dat Mark Wotte, die dinsdag besloot zijn func tie als technisch-directeur neer te leggen bij Feyenoord, de nieuwe trainer van de 'Saints' zou worden. GPD Been analyseert voor Beenhakker ROTTERDAM - Trainer Mario Been van Excelsior treedt voor het komende wereldkampioenschap voetbal in Duits land toe tot de technische staf van Trinidad en Tobago. Bondscoach Leo Beenhakker heeft Been gevraagd analy ses te maken van de tegenstanders van het Caribische ei land: Engeland, Paraguay en Zweden. Been moet nog officieel toestemming krijgen van zijn werkgever, maar hij liet gisteren weten dat hij van Excel sior geen bezwaren verwacht. Plet werk voor Beenhakker valt in zijn vakantieperiode. ANP Adriano is op tijd voor bruiloft MILAAN - Spits Adriano van Inter Milaan wordt van daag ontslagen uit het ziekenhuis. De Braziliaanse voet balster (23) werd woensdag na een botsing met Andrea Raggi van Empoli bewusteloos van het veld gedragen. Adriano kwam na enkele minuten weer bij, maar werd desondanks naar een ziekenhuis gebracht. Artsen ontdek ten niets ernstigs, verklaarde Inter-voorzitter Giacinto Facchetti gisteren. De spits vertrekt nu een dag later voor de kerstvakantie naar Brazilië, net op tijd om daar de bruiloft van zijn vriend en landgenoot Kaka van AC Mi lan bij te wonen. ANP/AFP Turner gekozen tot Sportman van het jaar VprrfoTlk hlÜff 7\c\\ door Sven Remijnsen AMSTERDAM - Het topjaar van Yuri van Gelder kreeg gisteravond een toepas selijk slot. De turnkampioen werd op het Sportgala gekozen tot Sportman van het jaar. Ook zwemster Edith van Dijk, de zeilsters Marcelien dc Koning en Lobke Berkhout en rolstoeltennisster Esther Vergeer beëindigden 2005 in stijl: met een Jaap Eden. „Als ik anderen mag geloven, maak ik wel een kansje", zei Yuri van Gelder voorafgaand aan het gala in de RAI in Amsterdam, waar de Nederlandse top sporters uit hun midden de besten van het jaar kozen. Het was het understatement van de avond, maar van de wereld- en Europees kampioen aan de ringen hoeft niemand grootspraak te verwachten. Yuri was „een normale jongen" en Yuri zou dat graag blijven ook. De 22-jarige turner won de Jaap Eden Trofee ten koste van wereldkampioen polsstokhoogspringen Rens Blom en Den nis van der Geest, wereldkampioen judo in de open klasse. „We hebben allemaal iets heel unieks ge daan", aldus Yuri van Gelder, de opvol ger van zwemmer Pieter van den Hoogen- band als Nederlands beste. „Rens is ook als eerste Nederlander in de historie we reldkampioen geworden in zijn discipli ne, en Dennis heeft een superprestatie ge leverd." Dat de verwachtingen van de buitenwe reld hoger en hoger worden, neemt de Sportman van het jaar voor hef. „Ook voor het WK werd er al het een en ander van me verwacht; hij zal wel winnen. En nu nog even olympisch kampioen wor den, denken de mensen misschien. Maar aan de top komen is moeilijk, aan de top blijven is nog veel moeilijker. Ik zal al tijd scherp moeten zijn." Alleen de afgelopen maand even niet. Van Gelder kwam na zijn wereldtitel te recht in een „mediagekte" die hem ver raste en vermoeide, maar waar hij ook volop van genoot. De ringen waren even bijzaak. „Sinds het WK heb ik maar een paar keer kunnen trainen, ik ben te druk geweest. Toch heb ik ook niet helemaal stilgezeten, en we hadden het toch wel op deze manier gedaan: na het WK even op een laag pitje." Edith van Dijk werd verkozen boven ju doka Edith Bosch en roeister Marit van Eupen. Ze volgde Leontien van Moorsel op als Sportvrouw van het jaar. De 32-ja- rige langeafstandszwemster beëindigde in 2005 haar actieve carrière met. een gou den dubbelslag op het WK in Montreal, waar ze de 10 en 25 kilometer won. „Ik heb er drie keer eerder naast gezeten", zei Van Dijk, die zichtbaar nerveus was. Ik hoopte er heel erg op." De titel Sportploeg van het jaar ging ver rassend, en met verrassend groot ver schil, naar de zeilsters Marcelien de Ko ning en Lobke Berkhout. Zij versloegen de voetballers van PSV en het Neder lands honkbalteam. De Koning en Berkhout veroverden in San Francisco de wereldtitel in de olym pische 470-klasse. „Wij hebben een we reldtitel, de rest niet", zeiden ze geksche rend bij hun aankomst per limousine in de RAI. Ook op het podium toonde het zeilduo zich zelfbewust. „We hopen ons zelf en het zeilen hiermee op de kaart te zetten." Ongenaakbaar Esther Vergeer werd gekozen tot Gehan dicapte Sporter van het jaar. De 24-jari- ge Vergeer is al jaren ongenaakbaar in het rolstoeltennis, de verst ontwikkelde discipline in de aangepaste sport. Ze won ook dit jaar weer al haar partijen (vijftig) en internationale toernooien (vijftien) en voerde het hele jaar de we reldranglijst aan. Al met al was 2005 een zeer goed jaar voor de Nederlandse sport. Nederland kende achttien wereldkampioenen en or ganiseerde grote evenementen, zoals het WK jeugdvoetbal, het WK honkbal en het EK judo. Met de Olympische Winter spelen in Turijn en het WK voetbal in Duitsland in gedachten, kan het Sportga la van 2006 een nog uitbundiger feest worden. GPD Yuri van Gelder toont zijn Jaap Eden Trofee trots aan het publiek. foto Olaf Kraak/ANP door Frank Hendrickx DEN HAAG - Minister Verdonk van vreemdelingenzaken stapt naar de Raad van State om haar gelijk te halen in de zaak Kalou. Door de nieuwe juridische proce dure van de bewindsvrouw gaat de tijd dringen voor de voetbal ler die deze zomer voor Oranje wil spelen op het WK. Het toer nooi begint in juni, de uitspraak is 'ergens dit voorjaar'. De rechtbank in Rotterdam be paalde onlangs dat Verdonk on voldoende grond heeft om de versnelde naturalisatie van Salo mon Kalou tegen te houden. Vol gens de rechter heeft de minis ter 'onzorgvuldig' gehandeld en heeft ze geen argumenten aange voerd die een afwijzing van Ka lou rechtvaardigen. Verdonk is daartegen in beroep gegaan. „Ze wil duidelijkheid en zekerheid", aldus een woord voerder. Verdonk heeft de Raad van State volgens haar woord voerder gevraagd om een spoedi ge afhandeling. „Het WK hoeft wat ons betreft door deze proce dure niet in gevaar te komen. Een woordvoerder van de Raad van State noemt als 'voorzichti ge schatting' voor de uitspraak, 'ergens dit voorjaar, maart of april'. „Maar dat valt niet met zekerheid te zeggen", aldus de woordvoerder. De Raad van Sta te bekijkt alleen de uitspraak van de rechtbank in Rotterdam. Het blijft aan minister Verdonk om het paspoort aan Kalou toe te kennen. Jelle Kroes, de advocaat van Ka lou, reageerde teleurgesteld op het beroep. „Het komt zo onver wacht. De uitspraak van de Rot terdamse rechter was zo klip en klaar, dat je zou denken dat ook de minister daar niet omheen kan. Dat de minister duidelijk heid en zekerheid wil vind ik geen argument. Waarover wil ze die duidelijkheid dan?" Kroes zegt zich zorgen te maken over de termijn. „Maart of april zou nog wel op tijd zijn, maar vervolgens moet ook nog een aantal formaliteiten verricht worden. Op die manier wordt het kort dag." Kroes wijst er op dat de Raad van State voor 22 januari een voorlopige uitspraak moet doen, voordat de definitieve procedu re van start gaat. „Dat biedt hoop. Als de Raad van State daarin vasthoudt aan de uit spraak van de Rotterdamse rech ter, zou het de minister sieren als ze alsnog afziet van hoger be roep." GPD DUSSELDORF - Phillip Cocu heeft gisteren gescoord in een voetbalwedstrijd tegen de ar moede. Twee sterrenteams speel den in Düsseldorf ten bate van het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties. Het team-Zidane won met 4-2 van het team-Ronaldo. De aanvoerder van PSV scoorde in de 41e minuut voor Ronaldo en co. De voetballers maakten er voor bijna 49.000 bezoekers slechts mondjesmaat een aantrekkelij ke show van. ANP (Advertentie) ignonze sportredactie °EN HAAG/TORONTO - We- re'ilantidopingorganisatie Wa- is vastbesloten het onderzoek jjaar het eventuele dopingge- 'niik van zevenvoudig Tourwin- naar Lance Armstrong door te retten. Volgens Dick Pound, de noogste baas van Wada, is dat v#°ral omdat hij weinig vertrou- wenheeft in de UCI, de Interna tionale Wielrenunie. Pound stelt in een interview dat hij de indruk heeft dat de UCI de zaak niet erg hoog opneemt. Eind augustus, vlak na de zeven de Touroverwinning van Arm strong, publiceerde het Franse dagblad l'Équipe gegevens, waaruit zou blijken dat de Ame rikaan in 1999 het verboden - en toen nog niet te traceren - bloed- hormoon epo had gebruikt. Terwijl Armstrong zelf altijd had volgehouden dat hij nim mer doping had gebruikt. Hij werd tijdens zijn carrière nooit positief getest bij dopingcontro les. Maar de twijfel was gerezen te gen de renner, van wie eerder dit jaar bekend werd dat hij de Internationale Wielrenunie wil de gaan helpen in de strijd tegen verboden stimulerende midde len. De bekendmaking van de krant maakte, dat de juist met spor tief pensioen vertrokken Ameri kaan dreigde komend jaar op nieuw aan de Tour te zullen deel nemen. Hij trok dat dreigement overigens later weer in. „Ra ce-organisatoren kunnen rustig slapen, ze zullen nooit meer oog-in-oog staan met Lance Armstrong", verklaarde de Ame rikaan. Pound: „Het onderzoek gaat rus tig verder. De druk is van de ke tel omdat hij (Armstrong) ge stopt is, maar er zullen verkla ringen gegeven moeten worden. De UCI lijkt zich vooral druk te maken over de vraag hoe de in formatie openbaar is geworden. Bovendien zijn er in 1999 nog vijftien andere positieve tests aangetroffen, waar de UCI ook geen commentaar op wil ge ven." GPD/RTR het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19