Meer met minder mensen PZC rM Grenzen zijn er om te overschrijden Kleurrijke precisie op Japanse prenten 17 vrijdag 23 december 2005 Rijkswaterstaat schrapt banen in Zeeland Hnor Ben Jansen MIDDELBURG - Rijkswater- slaat in Zeeland is het afgelo- pen jaar sterk afgeslankt. In het ^der van de bezuinigingen is het aantal medewerkers terugge bracht van ongeveer duizend in i(l02 tot 750. De Middelburgse vestiging van het Rijksinstituut snor Kust en Zee (RIKZ), een on- derzoeksdienst van Rijkswater- slaat, krimpt ook in. Rijkswaterstaat Zeeland is al jnel na het bekend worden van de bezuinigingen bij de Rijks overheid in 2003 nagegaan met welke minimale omvang het werk zou kunnen worden uitge voerd. De uitkomst van deze ver kenning kwam nagenoeg pre cies overeen met de taakstelling die in het kader van de bezuini gingsoperatie werd opgelegd. Ouderenregelingen maakten het mogelijk de beoogde personeels formatie ruim voor de streef datum (1 januari 2008) te berei ken. Afscheidsrecepties waren met van de lucht in het hoofd kantoor in Middelburg en bij de dienstkringen in de regio. Eén categorie Rijkswaterstaat- medewerkers kon maar mondjes maat gebruikmaken van de ouderenregelingen: de bedieners vansluizen en bruggen. De leef tijdsopbouw bij deze tak van Rijkswaterstaat is zodanig dat de dienstverlening eronder zou lijden wanneer alle aanvragen voor een ouderenregeling zou den zijn ingewilligd. Voor de veranderingen bij het RIKZ (hoofdvestiging in Den Haag, dependances in Middel burgen Haren) zijn nog geen de finitieve keuzen gemaakt. Vast staat dat de vestiging aan de Grenadierweg in Middelburg zal worden opgedoekt. Dertig van de ongeveer vijftig Zeeuwse RIKZ-medewerkers trekken per ifebruari in bij de directie Zee land aan de Poelendaelesingel in Middelburg. Het laborato- num wordt medio volgend jaar gesloten. Het is de bedoeling dat het ongeveer tien personen tel lende lab-personeel in andere la boratoria wordt gedetacheerd. Verder gaan een kleine tien me dewerkers naar het hoofdkan toor in Den Haag. kunst door Ben Jansen De eerste doelstelling is gehaald. Rijkswaterstaat Zeeland heeft de omvang van zijn organisatie vermin derd van 1000 naar 750 medewerkers. Aan het tweede streven (Rijkswater staat moet in 2008 de meest publiek vriendelijke overheidsinstantie van Ne derland zijn) wordt hard gewerkt. Toch is er aanleiding voor een waarschu wend woord. Het is allerminst zeker dat Rijkswaterstaat in zijn huidige vorm in Zeeland blijft. Provincie, gemeenten en waterschappen doen er verstandig aan scenario's te bedenken om een van de laatste grootste rijksdiensten in Zee land te behouden. De waarschuwing komt van Jaap Hen- nekeij, medewerker van Rijkswater staat van 1971 tot 1991, vervolgens ge deputeerde tot 2003 en daarna weer - maar dan voor twee dagen in de week - functionaris van Rijkswaterstaat. In die laatste periode, die onlangs is beëin- Rijkswaterstaat digd, heeft Hennekeij zich als verander- manager beziggehouden met de aanpas sing van Rijkswaterstaat Zeeland aan de gewenste omvang en aan de nieuwe opvattingen over de manier waarop de beheerder van 's Rijks wegen- en water- net moet werken. Als verandermanager is hij in elk geval tot eén duidelijk in zicht gekomen: alles blijft veranderen. Rijkswaterstaat Zeeland heeft de door bezuinigingen ingegeven reorganisatie zo fluks uitgevoerd dat de na te streven omvang van het medewerkersbestand al ruim twee jaar voor de peildatum (1 januari 2008) is bereikt. Dat wil, waar schuwt Hennekeij, niet zeggen dat het moment is aangebroken om vergenoegd de armen over elkaar te slaan. „De be hoefte aan schaalvergroting en verho- ging van de efficiency zal blijven be staan. Het is verstandig daar rekening mee te houden." Het nieuwe kantoor en de fluks afgeslankte organisatie van Rijkswaterstaat Zeeland bieden volgens inmiddels oud-verander- manager Jaap Hennekeij geen zekerheid dat deze rijksdienst ook in de provincie blijft. foto Ruben Oreel Hennekeij kan zich voorstellen dat de gedachten uitgaan naai' samenbunde ling van activiteiten van Rijkswater staat in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland, waarbij een onderscheid wordt gemaakt tussen natte en droge in frastructuur. „Als ik kijk naar die natte taken, dan kan ik me goed voorstellen dat die voor heel Zuidwest-Nederland kunnen worden geconcentreerd in Zee land. Eénachtste van de natte infra structuur in Nederland ligt nu eenmaal in deze provincie." Volgens Hennekeij kan het zinvol zijn hierbij samenwer king te zoeken met onderwijs- en ken nisinstituten in Zeeland. Bij wegen ligt het anders. „Zoveel rijkswegen hebben we hier niet. Je zou eraan kunnen den ken het wegenbeheer van Rijk, provin cie en gemeenten te bundelen, zodat je meer massa krijgt. De provincie en de gemeenten moeten zich beraden op mo- gelijkheden om deze tak van Rijkswater staat op de wat langere termijn in Zee land te houden. Daarvoor zijn creatieve oplossingen nodig." De deeltijdbaan die Hennekeij de afge lopen paar jaren bij Rijkswaterstaat Zeeland heeft vervuld, kwam min of meer uit een grap voort. Als oud-ambte naar had Hennekeij (57) na zijn drie pe rioden als dagelijks bestuurder van de provincie recht op terugkeer bij zijn oude werkgever. Een aanspraak met be perkingen overigens, want Rijkswater staat had hem ook een boeiende maar voor een Zeeuws-Vlaming nogal afgele gen post in noordoost-Groningen kun nen aanbieden. Gekkigheid Hennekeij: „Kort voor mijn vertrek als gedeputeerde zei ik uit gekkigheid te gen iemand uit het managementteam van Rijkswaterstaat Zeeland: en, staat mijn bureau al klaar? Hij ging daar se rieus op in. Of ik het meende dat ik te rug wilde komen, want dan had hij wel een klusje voor me. Verandermanager. Voor een beperkte periode en voor een paar dagen in de week. Dat leek me wel wat. Ik was toch niet van plan achter de geraniums te gaan zitten. Zo'n tijdelij ke deeltijdjob bij Rijkswaterstaat vorm de een mooi begin van mijn activiteiten na de politiek." Als verandermanager heeft Hennekeij de processen begeleid die het mogelijk moeten maken dat Rijkswaterstaat het werk met zowat driekwart van het vroe gere personeelsbestand uitvoert. Innova tief aanbesteden is daarbij een tover woord. Hennekeij: „Rijkswaterstaat gaat bij de aanleg van een weg of onder houd aan een sluis niet langer precies voorschrijven hoe het werk moet wor den uitgevoerd en vervolgens in de ga ten houden hoe dat gebeurt. Ik heb vroe ger zelf ook nog met een duimstok in vers gedraaid asfalt geprikt om te con troleren of de aannemer zich aan de voorgeschreven laagdikte hield Rijks waterstaat is tot het inzicht gekomen dat het veel verstandiger is eisen te stel len aan het werk en aan de kwaliteits controle. De rest kun je aan de aanne mer overlaten. Die heeft daarvoor ge leerd." Vissers krijgen evenveel zeedagen BRESKENS - Nederlandse vissers kunnen volgend jaar waarschijnlijk evenveel dagen op zee zijn, valt af te lei den uit het akkoord dat de Europese visserijministers woensdagnacht hebben gesloten. Het aantal basisdagen is teruggebracht van 156 naar 143 per jaar als bijdrage aan het herstel van de kabeljauw stand, maar daar komen, aldus visserij bestuurder J. Fe- nijn uit Breskens, extra dagen bij vanwege de verdergaan de sanering van de Nederlandse vloot. Nederland moet die dagen nog wel aanvragen. Fenijn verwacht per saldo evenveel visdagen als dit jaar, zo'n 180. Dat is belangrijk, want vissers hebben die dagen hard nodig om hun visquota vol te kunnen maken. „Maar het belangrijkste is", gaf Fenijn aan, „wat de olieprijzen doen." Eis drie jaar voor steekpartij MIDDELBURG - Tegen een zestigjarige inwoner van Goes is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor een steekpartij drie jaar gevangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk, geëist. De verdachte stak op 21 juli dit jaar in Goes na een ruzie zijn vrouw met een brood mes in de borst en rechterbeen. „Ik was in een roes. Ik heb in de keuken het mes gepakt. Daarna weet ik het niet meer", vertelde hij. Bij de steekpartij waren ook de kinde ren aanwezig. Gisteren zei de Goesenaar geen agressief persoon te zijn, maar zijn schoonmoeder en zijn zoon dachten daar anders over. Zij hadden eerder kennisge maakt met de gewelddadigheid van de verdachte. Ook het slachtoffer, met wie hij in echtscheiding ligt, was eerder naar de politie gestapt. Officier van justitie R. Rammeloo vond poging tot doodslag bewezen. Strafpleitster C. Kou ijzer bepleitte een lagere straf. Ze meende dat er sprake was van een poging tot zware mishandeling. De recht bank doet op 4 januari uitspraak. ROVZ houdt weer BOB-dineractie MIDDELBURG - Het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland begint vandaag weer met de BOB-dinerac tie. In 45 restaurants, herkenbaar aan een speciale poster, kunnen BOB's een gratis diner verdienen. Ze mogen dan gedurende het verblijf in de eetgelegenheid geen alcohol houdende dranken drinken. In elk deelnemend restaurant valt volgens het ROVZ minimaal één winnaar. Deze krijgt na afloop van de actie, die tot eind februari duurt, een di nerbon toegezonden. Verkeerschaos door kabelstoring BERGEN OP ZOOM - Tholenaren die gisterochtend met de auto naar Bergen op Zoom wilden rijden, kwamen bij de Nieuw-Beijmoerseweg in een chaos terecht. Die ont stond aanvankelijk door werkzaamheden aan een kabel van Essent, die woensdagochtend beschadigd bleek. Om de storing te verhelpen sloot Essent woensdagnacht een weghelft van de Nieuw Beijmoerseweg tussen de Rond weg-West en de Tholense weg af. Doordat er volgens de politie onvoldoende aankondigings borden waren gezet, ontstonden problemen ter plaatse. De politie sloot vervolgens tot het eind van de ochtend de hele weg af. Gisteren rond het middaguur was de storing verholpen. Een van de prenten uit de serie Meiso Edo Hyakei. De beroemde courtisane Yomoyasen. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Japanse pren ten in een maritiem museum in Vlissingen. De combinatie lijkt "iet direct voor de hand te lig gen. De Zeeuwen en Hollanders waren tussen 1641 en 1853 ech ter de enige buitenlanders die, weliswaar onder strenge voor waarden, in Japan mochten ver- Mijven en handel drijven. Via deVOC-schepen bereikte de Ja panse cultuur, waaronder veel Prenten, ook Nederland. Het Muzeeum beschikt over een ^tigtal Japanse prenten uit die penode. Een dwarsdoorsnede daarvan vorm een kleine exposi tie die vanaf morgen in de kel der van het Vlissingse museum ste zien. De tentoonstelling be- gmt mei een kaart van Nagasa ki In de haven daarvan werd in dertijd het eilandje Deshima aangelegd, dat diende als han delspost van de VOC. De Neder landers, maximaal twintig per sonen, mochten alleen daar wo nen. Deshima was tot halverwege de negentiende eeuw de enige plek waar het keizerrijk contact had met de buitenwereld. De vreem delingen werden er in de gaten gehouden door zo'n tweehon derd Japanners, dwarskijkers genoemd. Daarnaast werd het ei land regelmatig bezocht door geisha's. Volgens het Muzeeum staan de Nederlanders nog al tijd in Nagasaki bekend om hun bedverrichtingen. De prenten, die uitgroeiden tot een inspiratiebron voor wester se kunstenaars onder wie Vin cent van Gogh, zijn met buiten gewone precisie gemaakt met be hulp van houtblokken. Daarbij moest voor elke kleur een apar te houtsnede worden vervaar digd. De variatie aan kleuren is desondanks groot, waardoor de makers uiterst nauwkeurig dien den te werken. De tentoonstelling omvat onder meer drie prenten uit de 118-de- lige serie Meiso Edo Hyakei (1856-1858), ofwel 'Honderd be roemde gezichten op Edo', waar bij Edo de vroegere naam van Tokyo is. Het zijn fraai gecompo neerde afbeeldingen, waarin de zee dominant is en telkens sche pen in de verte zichtbaar zijn. Elk blad is, in de marge, voor zien van een datumstempel. Een andere categorie binnen de Japanse prenten zijn de geis ha's. Op de expositie is onder meer de beroemde courtisane Yomoyasen te zien. Daarnaast worden twee afbeeldingen ge toond uit een verhaal over prins Genji, die met zijn vrouw over zijn minnaressen praat. De afge beelde dames zijn zo anoniem mogelijk weergegeven, maar aan de hand van kleine details wisten ingewijden precies wie werden bedoeld. De tentoonstelling laat verder drie prenten zien - de titelpagi na en twee binnenpagina's - uit het stuk Chushinguraeen com binatie van dans en toneel. Het verhaal, dat moet worden gesi tueerd rond 1700, gaat over een samoerai die zijn meester heeft verloren. Naar wat zich precies afspeelt op de getoonde prenten blijft het gissen. Voor wie ten minste de Japanse taal niet machtig is. Expositie Japanse prenten, vanaf morgen te zien in Muzeeum. Nieuwendijk 11. Vlissingen Ge opend: ma.-vr. 10-17 uur, za.-zo. (en feestdagen) 13-17 uur door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Trombonist Da niël Ploeger studeerde de afgelo pen jaren vooral in Berlijn, woont en werkt sinds enkele maanden in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever en komt momenteel even op adem in Zeeland, waar hij opgroeide. De gelegenheid grijpt hij echter wel aan om een eigen mu ziektheaterprogramma te orga niseren in Vestzak99 in Vlissin gen. Ploeger (27) is voortdurend op zoek naar nieuwe uitdagingen, naar mogelijkheden om zichzelf te ontwikkelen. Hij studeerde in Den Haag, maar ook in Zwitser land en Noorwegen, deed een jaar filosofie in Amsterdam, was in dienst van het Staatsor- chester Stuttgart, besloot toch verder te studeren aan de Her- bert von Karajan Orkestakade- mie van de Berliner Philharmo- niker in Berlijn, speelde regel matig met dat orkest, maar volg de ondertussen ook les in elek- tro-akoestische muziek in de Studio voor Elektro Instrumen tale Muziek in Amsterdam en he dendaagse dans in de Tanzfa- brik in Berlijn. Grenzen De musicus somt zijn recente werkzaamheden in sneltrein vaart op, waarbij de toon een vanzelfsprekendheid suggereert die niet iedereen zal ervaren. Voor Ploeger zijn grenzen, tus sen landen én in de kunst, er om te overschrijden. En dus bindt hij zich niet definitief aan één plek, richt hij zich zowel op he dendaagse als meer klassieke muziek en verdiept hij zich in andere disciplines, zoals elektro nica en dans. „Binnen de moder ne hedendaagse kunst zie je ook steeds meer raakpunten tussen de diverse onderdelen. Voor mij is dat heel normaal. Elektronica is in de hedendaagse muziek ook niet meer weg te denken. Om dat erbij te betrekken is voor mij iets wat heel natuurlijk gaat." Zijn optreden in Vlissin gen (Monoloog tegen de Tijd ge noemd) is geen concert, maar ook geen voorstelling. Elektro nisch gemanipuleerd geluid en dans komen erin samen. „Ik zie het vooral als een installatie. Je ziet iemand in een doos, die be weegt en geluiden maakt. Voor mij is het vooral gerelateerd aan het idee van de beeldende kunst." Leidraad is het geluid van de klok. „Uit het tikken van de klok komt ritme voort." Ge leidelijk ontstaat er een toon met verschillende hoogten, waarbij Ploeger ook de invloed van beweging op geluid benut, het zogeheten Doppler-effect. „Het programma is heel ver vreemdend geworden, bizar. Ik ben er zelf ook wel een beetje door geschokt. Maar kunst wordt pas interessant als er iets gebeurt wat niemand verwacht. Het moet iets met je doen en dat hoeft niet altijd een positieve prikkel te betekenen. Het mag ook best verwarrend zijn. Het optreden duurt een kleine veertig minuten. „Ik houd zelf niet van lange dingen, want dan ga ik me vervelen. Wat ik nu doe, is eigenlijk ook een verza meling kleine stukjes." Na de feestdagen keert Ploeger terug naar Ramallah, waar hij sinds oktober concerten geeft en deel neemt aan een muziekeducatie- project voor Palestijnse jonge ren, een initiatief van de Baren- boim-Said Foundation. „Het is heel boeiend werk, omdat ik ex- individueel les kan geven en dus een heel specifiek programma kan maken voor elke leerling, af hankelijk van het niveau. Daar leer ik zelf ook veel van." Gelijkwaardig Hij wil, naast zijn optredens, doorgaan met het lesgeven, dat hij als gelijkwaardig be schouwt. Het is de bedoeling dat hij gaat doceren aan de uni versiteit van Nablus. Daarnaast wil hij graag meedoen aan Doe Artes, een project van conserva toria en universiteiten in Neder land en Vlaanderen waarbij we tenschappelijk promotieonder- zoek wordt uitgevoerd op kunst gebied, bekroond met de doc torstitel. „Daarbij wil ik me richten op het hedendaags mu ziektheater en vooral de invloed van de theatrale handeling op het - letterlijk - klinkende resul taat. Ik wil heel graag sollicite ren op dat project, maar de ei sen zijn nogal zwaai'. Het is dus nog afwachten of ik word toege laten." Muziektheater: 'Monoloog tegen de Tijd' van Daniël Ploeger, woens dag 28 december in theater Vest- zak99. Vlissingen. Aanvang: 19.30 Trombonist Daniël Ploeger: „Kunst wordt pas interessant als er iets gebeurt wat niemand verwacht." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17