PZC Van Dok raadpleegt Verdonk Koepoort wordt een Mickey Mousedingetje Ovaal, dat is spectaculair Groen licht voor woonzorgcomplex in Westkapelle Burgemeester vraagt aandacht voor Iraanse hongerstaker Kerkplein gevaarlijk voor fietsers Skibaan Ljactie: 0113-315649 rtvw.pzc.nl LaiHredactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Isdvertentie-exploitatie: ^oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; /sêuws-Vlaanderen: 0114-372770; I ponaal: 020-4562500. lïrijdag 23 december 2005 editie Walcheren ^nrWendy van den Hurk GISSINGEN - Burgemeester 4, van Dok-van Weele van Vlis- jjngen gaat tóch nog iets doen foor de Iraanse asielzoeker die Ibijna een maand in hongersta king is. Ze gaat minister Ver- jonk vragen om nog eens naar rijn situatie te kijken. Eind november stopte de Iraniër Üehdi Hooshyar met eten. Zijn Verdachte schietpartij Sas ivacht onderzoek JUDDELBURG - De 44-jarige man uit Assenede (B), die wordt verdacht van een dodelijke schietpartij in Sas van Gent, ver- Mijft voor een psychiatrisch on derzoek in het Pieter Baan Cen trum in Utrecht. De verdachte verscheen gisteren n Middelburg niet op de pro for- Ba-zittïng van de rechtbank. De man wordt door het Open baar Ministerie verweten op 15 september dit jaar zijn 67-jarige schoonmoeder, mevrouw B. van Dam, om het leven te hebben ge bracht. Daarnaast wordt hij be schuldigd van poging tot moord opzijn (ex-)vrouw en poging tot ciodslag op de achttienjarige Ueinzoon van mevrouw Van Dam Een 28-jarige medever dachte uit Gent (B) wordt mede- plegen van de feiten tenlastege- Segd. Hij verscheen gisteren wel opdeproforma-zitting. De inhoudelijke behandeling de Sasse moordzaak staat voor9 maart 2006 gepland. Goes schenkt oude Eysink aan automuseum GOES - De oudste auto van Goes, een Eysink uit 1912, gaat het Nationaal Automobiel Museum. In overleg met de er- Louisse heeft het college tan Ben W dit besluit genomen, overigens tot verdriet van het museum waar de wagen sinds 1001 staat, het historisch stads museum Flehite in Amersfoort. Bet Nationaal Automobiel Mu- Kium in Raamsdonkveer, dat neuwbouw gaat plegen in Den heeft het cadeau van de :nte Goes in dank aan aard en is van plan de wagen ■Engeland bij een restaurateur oer rijklaar te laten maken. In !Ü84 is de auto door de familie iouisse, van de garage Louisse, an Goes geschonken. De wagen Oteg een plekje in het histo- ach museum De Bevelanden, saar daar past die niet meer in «collectie „Zo'n bijzondere au- tt waarschijnlijk de enige nog «staande Eysink, hoort thuis y een plaats waar echte auto liefhebbers komen", vindt wet houder C. Linssen. Dat de Eysink naar het Natio nal Automobiel Museum gaat, :oet G. Raven, conservator van telAmersfoortse museum Flehi te, pijn. De Eysink-fabrieken Ronden in Amersfoort. Toen het museum De Bevelanden ging ferbouwen, ontfermde Flehite dch liefdevol over de in Goes nogal verwaarloosde auto en Het die opknappen. Raven is er terknocht aan geraakt. „Wij pben er beter voor gezorgd Bh Goes." lippen en oren naaide hij dicht. Uit protest, omdat hij met terug wil naar zijn vaderland, Daar is hij onveilig, zegt hij. Toch mag hij niet in Nederland blijven. Zijn actie trok de aandacht van pers, politiek én Vlissingers, zo bleek gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering, De pu blieke tribune zat stampvol. Eerder had Van Dok-van Weele gezegd geen actie te zullen ne men voor de Iraniër, die al jaren in Vlissingen woont. Ze zei de rechterlijke uitspraak te respec teren. Dat was voor GroenLinkser A. Soplantila reden om een motie in te dienen. Dat deed hi] gister avond. In de motie verzocht hij de burgemeester om contact op te nemen met de Immigratie- en Naturalisatiedienst, om te ver zoeken nogmaals naar de situa tie van Hooshyar te kijken. Ook had Soplantila graag gewild dat Van Dok integratieminister Ver donk in een brief zou vragen om Hooshyar niet uit te zetten. Soplantila haalde een voorbeeld uit Ter Apel aan. Daar zorgde in november een brief van de bur gemeester ervoor dat een Iraans gezin mocht blijven. „Een burge meester kan iets betekenen, ook zonder valse hoop te wekken." De burgemeester liet doorsche meren wel degelijk bezig te zijn met de zaak. „Met zijn vrienden heb ik contact over zijn gezond heid en met Inlia praat ik over de kansen, die hij nog heeft. Met de GGD bestaan afspraken over het zoeken van een oplossing." Expres heeft Van Dok nog geen brief geschreven naar Verdonk. „Ik heb als burgemeester de ge woonte een brief te schrijven als in een asielzaak nog openingen zijn. Maar dan wel in opdracht van bijvoorbeeld een advocaat, of Inlia. Zo voorkom je een ave rechts effect van je verzoek." Je moet altijd naar het effect kij ken, vindt Van Dok. „Als burge meester mag je geen valse hoop wekken." Ook wil ze niet dat de minister zoveel brieven krijgt, dat ze stuk voor stuk op dezelf de doorbladerstapel belanden. „Maar als u op mij een beroep doet, zal ik een beroep doen op de minister. Alleen, zeg ik erbij, ik kijk niet naar de onveiligheid van Iran. Dat is voor mensen die er verstand van hebben." Nog even probeerde Soplantila het kenmerk 'schrijnend geval' voor Hooshyar los te peuteren, maar ook dat liet Van Dok over aan haar Haagse collega's. Een brief kun je altijd schrijven, zeiden de meeste raadsleden. Ze gingen bijna allemaal akkoord met de motie van GroenLinks. Alleen het CDA had nog een op merking. C. Seijbel zag liever de twee verzoeken gecombineerd. Dus niet een nieuw IND-onder- zoek naar Hooshyars situatie en het verzoek aan Verdonk om de asielzoeker hier te houden maar een brief naar Verdonk om zijn situatie nog eens te bekijken. En toen waren alle raadsleden voor. De motie was aangeno men, Voor het eerst sinds lange tijd was in de raadszaal weer ap plaus te horen. Het publiek stond op en verliet de zaal. VLISSINGEN - Maldergem vordert, schreef deze krant ruim een halfjaar geleden. Op een luchtfoto was toen het beginnende bouwterrein aan de Sloeweg in Vlissin gen te zien. Inmiddels is de vorm van de drie woontorens in beeld: zo ovaal als wat. „Dat is het spectaculaire", vertelt L. de Pagter, adjunct-directeur bij bouwbedrijf Kanters. „Het gebeurt niet zo vaak dat we met cirkels moeten werken. Soms is het lastig. Beton moet eigenlijk recht worden gestort. Maar met bekisten, als het beton in een mal zit, is het niet veel anders dan normaal. Eigenlijk is het juist wel leuk, werken met die ronde vormen." De torens gaan gelijktijdig de lucht in. Dat heeft puur met logistiek te maken, zegt De Pagter. „De bouw ligt aardig op schema." En gaat gewoon door, ondanks de toe zegging van wethouder T. Verhage-van der Ent om nog eens kritisch naar de Vlis- singse bouwprojecten te kijken. Maldergem komt niet in gevaar. De verwachting is dat eind 2006 alle zeven lagen zijn bereikt. Tegen die tijd moeten ook alle wonin gen de deur uit zijn. Dat gaat best lukken, denkt A. Aerssens. De makelaar van Aerssens en Pateer zegt ongeveer de helft van de 36 appartementen te hebben ver kocht. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De reacties op een informatieavond over de mo gelijkheid van de bouw van een nieuw theater op het Molenwa ter in Middelburg waren uiterst negatief. Belangrijkste punt van kritiek; de omvang. De betrokke nen een dag later. J. Goedhart, woont 35 jaar te genover de schouwburg: „Elk zichzelf respecterend architec tenbureau zou nooit met zo'n plan durven te komen. Het doet om-echt aan wat je op het Molen water mag verwachten. Al met al is het veel te groot. Toen men in de jaren zestig de schouw burg wilde bouwen, had men grote moeite met de Koepoort. Die wordt nu gedegradeerd tot een Mickey Mousedingetje." H. Kool-Blokland, wethouder cultuur (CDA): „Ik vind het belangrijk dat we de opmerkin gen gehoord hebben. Het is echt de bedoeling dat we alle op merkingen van omwonenden betrekken bij het plan. Het is nieuw dat we in zo'n vroeg stadium naar de bewoners gaan." „Natuurlijk kan straks het ad vies zijn dat het niet mogelijk is om daar een theater te bouwen. We hebben bureau Toornend en Partners een open vraag gesteld. Zij moeten onderzoeken of het theater daar kan worden ge bouwd. Daar kan een ja of een nee uitkomen." „Het onderzoek naar de moge lijkheid om een parkeergarage te bouwen in de bouwput speelt daarbij ook een rol. Het parkeer probleem moet wel opgelost wor den. Als dat niet lukt, dan bete kent dat, dat de bouw van het theater daar niet door kan gaan." H. van Hunnik, lid van de Bur ger Initiatiefgroep Schouwburg, voorstander van een theater aan het Molenwater: „Het was een eenzijdig samengesteld gezel schap, bi] die bijeenkomst. Het waren natuurlijk allemaal men sen die dicht bij de schouwburg wonen, het was geen afspiege ling van de Middelburgse bevol king. Volgens mi] hebben ze la ten zien dat het kan. Ik denk eer lijk gezegd dat de omgeving er alleen maar op vooruit kan gaan." „Ik denk dat het mooier wordt dan het nu is, dus wat mij be treft zou het moeten doorgaan. Het oogt natuurlijk niet op zo'n plaatje. Daar zie je alleen een grote vlek op. Dat vertekent nog al." J. Koldeweij, architect: „Of u die afbeelding kunt krijgen? Dat is absoluut onverstandig denk ik. Op de informatieavond is dat plaatje verkeerd begrepen. Men sen vatten het op als eindpro duct, terwijl het een eerste ver kenning is. Je moet er met een bepaalde luchtigheid naar kij ken. Als dat plaatje nu gepubli ceerd wordt, gaat het een eigen leven leiden. Dat is niet goed. Het spijt me." Goedhart: „Hier is echt gepro beerd om op een zo klein moge lijk grondvlak een zo groot mo gelijk gebouw neer te zetten. Ik heb nog niemand in Middelburg gehoord die zegt dat je dit moet BIGGEKERKE - De invoering van het "W-richtingverkeer voor fietsers «tft het Kerkplein in Biggekerke on- «iliger gemaakt. De dorpsraad wil dat maatregel wordt teruggedraaid, maar het gemeentebestuur weigert. «t Kerkplein mag door auto's in één "chting gerond worden. Komend van- ri de Dorpsstraat moeten zij rechts ^dde ring, tegen de klok in. Tot be- ^dit jaar gold dit ook voor fietsers. k gemeente Veere heeft dat veran- j *®L Aan de oost- en zuidzijde mogen risers in beide richtingen rijden. Dat I Wekent dat auto's die uit de Dorps- ^at komen, fietsers kunnen tegenko- >J[- Omdat daar ook auto's gepar- staan, moeten bestuurders een ruime bocht nemen om op het Kerk plein te komen. En dat is gevaarlijk, vindt de dorpsraad Biggekerke. „We hebben het eens even aangekeken nadat het twee-richtingverkeer is inge voerd en er is al een aantal noodstops gemaakt door auto's omdat ze fietsers tegenkwamen", vertelt secretaris J. Be- suijen. „Het is op bepaalde punten ge woon niet overzichtelijk meer. Vooral aan de kant van de Dorpsstraat. En ze ker voor schoolkinderen." De dorpsraad heeft ook klachten gehad van dorpsbewoners, zegt Besuïjen. Daarom heeft de raad in november toch maar een brief geschreven aan het college van B en W met het verzoek fiet sers weer te verbieden in twee richtin gen te rijden. Tot teleurstelling van de dorpsraad heeft het college dat verzoek deze week afgewezen. Fietsers reden toch al tegen het verkeer in over het Kerkplein, verklaart wet houder M. te Roller van verkeer. „Met de invoering van het twee-richtingver- keer hebben we gewoon de theorie aan gepast aan de praktijk." Bovendien heeft de gemeente geen sig nalen ontvangen dat de situatie nu ge vaarlijk wordt gevonden. Te Roller zegt dat ook via de politie daarover geen klachten zijn binnengekomen. En dus handhaaft zij het twee-richtingver keer. Besuijen vindt het een zwak verweer dat de gemeente zegt: 'mensen houden zich er toch niet aan'. „Dat gebeurt bij dertig-kilometerzones ook niet. Dan kun je die ook wel afschaffen." De dorpsraad beraadt zich op een reac tie. foto Ruben Oreel Mandos leidt tunnelcommissie GOES - Bestuursvoorzitter J Mandos van de Hogeschool Zeeland treedt aan als voorzitter van de landelijke com missie voor de tunnelveiligheid. De commissie moet ad vies geven over de bouw van weg- en spoortunnels die lan ger zijn dan 250 meter. Die adviezen hebben betrekking op bijvoorbeeld vluchtwegen, hulpposten, permanente vi deobewaking en automatische signalering van ongeluk ken en brand. De ministerraad heeft gisteren aanvullende wettelijke eisen voor wegtunnels vastgesteld. De instel ling van de commissie voor de tunnelveiligheid is een on derdeel van het pakket. Op een aantal onderdelen zijn de eisen die in Nederland aan de veiligheid van tunnels wor den gesteld, strenger dan de voorschriften van de Europe se Unie. Zo geldt in Nederland als regel dat om de 250 me ter een nooduitgang moet zijn aangebracht. In Europees verband wordt vijfhonderd meter voldoende geacht. De Westerscheldetunnel voldoet aan de nieuwe eisen. Gewijzigde bediening sluizen Veere VEERE - Wie tijdens de feestdagen de sluizen in Veere wil passeren, moet rekening houden met gewijzigde bedie ningstijden. Op eerste en tweede kerstdag en op nieuw jaarsdag gaan de sluizen tussen 9.00 en 17.00 uur open op verzoek. De telefonische aanvraag moet minimaal twee uur van te voren worden ingediend bij de sluiswachter in Vlissingen: 0118-412372. Zaterdag 24 december stopt de bediening twee uur vroeger dan gebruikelijk, namelijk om 21.00 uur. In de week van 27 tot en met 31 december kunnen schepen de sluizen passeren tussen 9.00 en 17.00 uur. De bediening van de sluizen en bruggen in Vlissingen blijft tijdens de feestdagen ongewijzigd. Meisje verkracht bij Terneuzen TERNEUZEN - Een zeventienjarig meisje uit de gemeen te Terneuzen is woensdagavond door een onbekende man verkracht. De politie zoekt getuigen. Het meisje fietste tussen negen en elf uur langs het kanaal ter hoogte van de brug Sluiskil, toen ze door de man van haar fiets werd ge trokken. Daarna is ze in de berm van het fietspad door hem verkracht. De politie zoekt een man die voldoet aan het volgende sig nalement: een blanke man in de leeftijd van twintig tot dertig jaar, ongeveer 1.75 tot 1.80 meter lang, dikke buik, bruine ogen, langwerpige bril, ongeschoren, met gedraai de of schuine tanden. Hij droeg een donkere jas van harde stof, waarschijnlijk katoen, een trui met capuchon. De da der sprak netjes Nederlands, zonder dialect en verplaat ste zich op een mountainbike of een sportfiets. Wie meer informatie over deze man kan verstrekken wordt ver zocht zich te melden bij de politie of te bellen naar 0900-8844. doen, er zijn er alleen vijftien in de gemeenteraad die dat vin den." „Men heeft altijd de mond vol van het beschermd stadsgezicht, maar als de gemeente zelf vindt dat er iets moet gebeuren, dan is dat ineens niet meer van toepas sing." „Er is zo weinig visie in Middel burg. Ze durven de beslissing niet te nemen om het theater bui ten de kern neer te zetten. Dat durven ze niet omdat de oude garde lopend naar de schouw burg wil." „Mensen zijn tegenwoordig mo biel. Dat zie je bij winkels als de Media Markt. Men heeft op de Zuidsingel leergeld betaald ten aanzien van de huizen in de buurt. Nu gaan ze zeshonderd meter verderop het kunstje op nieuw flikken." door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Driemaal is scheepsrecht voor het woonzorg complex in Westkapelle. Twee keer heeft de provincie het plan teruggestuurd naar de gemeen te. Maar nu hebben Gedeputeer de Staten het plan goedgekeurd. „We hebben een kerstcadeau ge had. Zo beschouw ik het besluit van de provincie", zegt wethou der J. Bostelaar. „De inwoners zitten echt op het woonzorgcom plex te wachten. Misschien komt het doordat ik in Westka pelle woon, maar minstens elke week word ik in het dorp aange sproken door mensen die vragen wanneer het nou gebouwd wordt." Helemaal rond is het nog niet. „Er zijn nog een paar dingetjes die ambtelijk afgewerkt moeten worden. Welke dat zijn, weet ik op dit moment niet, want ik heb het besluit van de provincie van middag mondeling vernomen", zegt Bostelaar. „En verder moet de bouwvergunning nog worden verstrekt en moet er een aanne mer worden gekozen. Ook heeft een buurtbewoner bezwaar inge diend. Dat moet eveneens wor den afgewikkeld. Toch denkt de wethouder dat de procedurele afhandeling snel kan gaan. „Ik hoop dat begin maart de werkzaamheden kun nen beginnen. Ik ga er in elk ge val vanuit dat er volgend jaar be gonnen kan worden." De gemeente wil aan de Grind weg 35 zorgwoningen, een con sultatiebureau en twee woongroepen voor twaalf de menterende ouderen bouwen. De provincie stuurde het plan eerst terug omdat het gebouw te groot was. De architect verdeel de de woningen vervolgens over twee gebouwen. De tweede keer dat de provincie het plan terug stuurde moest de gemeente het plan beter onderbouwen. Zakkenroller slaat toe MIDDELBURG - Van een 76-ja- rige vrouw uit Middelburg is gis termiddag haar portemonnee weggenomen uit haar handtas. De vrouw was aan het winkelen in het centrum van Middelburg toen zij tot de ontdekking kwam dat haar portemonnee weg was. In haar portemonnee zat haar bankpas waarmee later enkele honderden euro's zijn gepind. zeeuwse almanak Een aantal werknemers van dat Goese bedrijf is in de ban van een nieuwe trend: via in ternet is het mogelijk het te gen elkaar op te nemen op een digitale skibaan. Een onderlinge competitie was snel geboren. De gevol gen daarvan nemen echter steeds extremere vormen aan. Zo verscheen één van de he ren 's ochtends gapend ten bu- rele. Hij had tot diep in de nacht geprobeerd de tijd van een snellere collega te verbete ren. Een tweede mopperde dat zijn laptop kapot was Tij dens een afdaling had hij zo fanatiek op de knoppen ge duwd dat ze uit het toetsen bord waren gesprongen. Gisteren bereikte de rage een hoogtepunt. Vol van emotie verscheen een Goesenaar op het werk, mededelend hij dat hij 'in die rotbocht bijna zijn benen gebroken had'. Het scheelde maar een haartje, voegde hij er nog aan toe. Anderen op de werkvloer schrokken op: blijkbaar was hun collega in het centrum van Goes op het nippertje aan een ernstig ongeluk ontsnapt. Het vervolg van zijn relaas werkte ontnuchterend. „Ge lukkig kon ik mijn ski's nog net op tijd rechttrekken...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11