Ook met Kerstmis niet in de olie PZC EEN DURE KERSTMAAND? SHave Juwellei Alcohol is altijd taboe op booreiland in Noordzee Wij kopen nu uw oud goud Unfair puzzel Heer Bommel en de Denktank recept Konijnenbouten, zoals in Modena weer 3 a, Casper Hobbes donderdag 22 december 2005 De olieproductie in de Noordzee ligt nooit stil. De werknemers van het Osebergplatform voor de Noorse westkust vieren de feestdagen rond 's werelds kost baarste kerstbomen. door Windy Kester Met een beetje fantasie ziet het olie- en gasplatform, 130 kilometer van de west-Noor se stad Bergen, er met al haar lichtjes uit als een gigantische kerstboom. 'Prepare for lan ding', commandeert de piloot de vijftien passagiers in zijn he likopter. Het personeel op weg naar zijn werk, weet wat te doen: muts op en het waterdich te thermopak dichtritsen. Het water is twee graden koud en landen op zee is nu eenmaal ris kanter dan elders. Tore Paulsen, veiligheidsmana ger op het Osebergplatform, (Advertentie) legitimatie verplicht ^§]der Dicmcm- Juweliers - Diamantairs - Horloger HRD Gecertificeerd Diamantair en Sieraden Specialist Nieuwe Burg 14 - 16. Middelburg Tel. 0118-635275 heeft de trip vaker gemaakt. Al leen is deze keer iets specialer: in zijn bagage zit zijn nette pak en een stropdas. Paulsen viert kerstmis 'offshore'. Oseberg is in oppervlakte één van de grootste platforms in de Noordzee en bestaat uit een boor-, een gas- en een woonei- land. Deze zijn met bruggen die dertig meter boven zee hangen verbonden. Het is ook de thuis basis van een uiterst moderne reddingshelikopter. Deze be strijkt een gebied van honderd vierkante kilometer groot en moet 365 dagen per jaar paraat staan. Oseberg is bovendien een pro ductietopper onder de olieplat forms. De omstandigheden zijn hier zo gunstig dat het mogelijk is om uit 172 bronnen, verdeeld over een oppervlakte zo groot als een provincie, te winnen. Het platform is goed voor 194.000 vaten olie per dag. Al leen al hier vandaan komt onge veer tien procent van de Noorse olie. Een groot deel van de verdien sten moet de maatschappijen af dragen aan het 'oliefonds', een spaarpot van de Staat, waar in middels meer dan 150 miljard euro in zit. Oliewinning is een 24-uurs bedrijf. De 320 man personeel werken twee weken lang twaalf uur per dag en hebben dan vier weken vrij. De pechvogels beginnen hun shift vlak voor de feestda gen. Paulsen (40): „In 1997 vierde ik voor het eerst kerst op mijn werk. Toen waren mijn twee kin deren nog klein en mijn vrouw vond het maar niks om ge trouwd te zijn met een man die niet thuis was met Kerstmis." Het huwelijk strandde. Sindsdien vind Paulsen het pri ma om op de Noordzee te zitten. „Je kent bijna iedereen, het is een soort mini-samenleving." De bewoners hoeven zich niet te vervelen. Oseberg heeft onder andere een vijf sterren bedrijfs restaurant, bioscoop, sauna, fit nesscentrum en poolbiljart. De kerstboom wordt een dag voor Kerstmis per boot aange voerd. De kerstman laat zijn ren dieren aan wal en komt op kerst avond per heli. De machine heeft ook de speciale 'Noord- zee-dominee' aan boord. Dit is een geestelijke die van boorei land naar booreiland hopt om diensten te houden. Het Oseberg-booreiland voor de Noorse kust viert kerst in nuchter heid. Alcohol is er taboe. foto GPD 'Hoe wanhopig moeilijk is het eerlijk te zijn met jezelf. Het is veel makkelijker eerlijk te zijn met andere mensen.(Edward F. Benson) Enkele maanden geleden attendeerde een vriend me op het overlijden van mijn thera peute. Hij had het bericht in de krant gelezen. Ik dacht dat ze er altijd zou zijn, maar had al twee jaar verzuimd contact met haar op te nemen. Niet dat het zo goed ging met me, maar ik vond niet dat ik iets wezenlijks te melden had. Of pre ciezer: ik had mets nieuws te vertellen. Voor mij een van de nadelen zelf therapeut te zijn. Ik dacht dat ik mijn patronen kende, wist te oefe nen met nieuw gedrag, maar zag daarin mijn per fectionisme over het hoofd. De perfecte cliënt evolueert en ik voldeed niet aan dat criterium, dus belandde ik met enige regelmaat in de tegen pool van het streven naar volmaaktheid: inertie. Iedere keer dat ik wat kracht kon opbrengen, Meindert Inderwisch stortte ik me op mijn plichten, projecten, achter stallig onderhoud en alle andere bezigheden die verwant zijn aan het dweilen met de kraan open. Om vervolgens versuft en zonder bezieling mijn rust na te jagen zodat ik mijzelf weer kon opla den om precies hetzelfde parcours te bewande len. Op een gezegende dag was ik in Amsterdam met mijn compagnon Björn om overleg te voeren met een van de marktleiders op het gebied van com merciële verslaafdenzorg, een reusachtige Ameri kaan met halflang, lichtblond haar. Ik werk voor zijn directe concurrent, maar vond dat geen belemmering om eens van gedachten te wis selen. Bij het binnenkomen had Keith ons aan een kamer vol mensen voorgesteld. Het was on duidelijk wie de cliënten waren en wie bij het personeel hoorde. Een Britse vrouw, Chris, had mij met grote angstige ogen aangekeken, zonder een moment haar blik af te wenden. Een vreem de combinatie, dat intense vasthouden van het oogcontact en de vrees die zich daarbij afteken de. Alsof ze haar diepste wezen overal ziels- trouw mee naar toe nam. Chris, zo bleek, was psychiater. Zij en Keith gin gen het gesprek met mij en Björn aan. Een vier kant van mensen dat ineens een eiland werd. De conversatie nam al vrij spoedig een drasti sche wending. Van het zakelijke naar het diep persoonlijke. Keith stelde me een paar zeer door dringende vragen en wachtte af. Zijn oogopslag was kalm en kon nog alle kanten op. Als ik zijn opening had omzeild, zou ik onder het tapijt van zijn desinteresse zijn beland. Ik verkoos open HORIZONTAAL: 1. Soort appel; 4. as; 8. blad groente; 10. streling; 11. zoog dier; 13. spil; 15. Japanse parelduikster; 16. bazige vrouw; 17. kaartspel; 20. rook tabak; 21. bijbelse vrouw; 22. staat van de USA; 24. voertuig; 25. soort papegaai; 26. muziek noot; 28. vochtig; 29. lichaams deel; 32. nagerecht; 34. haar- loos; 35. venster. VERTICAAL: 1. Deel v.e. kolenkachel; 2. bij woord; 3. bevel; 5. familielid; 6. dierengeluid; 7. verbond; 9. schaapkameel; 11. beginnen; 12. wind in de tropen; 14. plat vis; 16. tafelfles; 18. vis; 19. gedwee; 23. jachthond; 24. rijstbrandewijn; 27. eerste mens; 30. rondhout; 31. fami lielid; 32. familielid; 33. deel van een bureau. Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. Kletspraat in de richting van een gravure (5); Juridisch jargon om te slij pen (8); 6. Niet vergeten in een zak doek! (5); Legerbeweging in hogere sferen (6); 7. Vlucht naar het toilet (8); Die colleges zijn niet zeker van hun zaak (5); 8. Een ouderwets antwoord, waarvan akte! (8); Grond (waar palen in gestampt worden) (5). Verticaal: 1. Smeerlap die geluk heeft (4); Familie van de jeneverbessen (8); 2. Het valt niet mee om die te krijgen (5); Figuurlijk gezien is het erg warm (8); 3. Dat bot kan hard aankomen (5); Niet alleen stukken hout begrenzen (7); 4. Ligt in het midden (8);Taal naar een noot! (3). „Ui-uitstel?" stamelde heer Ollie, rood aanlopend. „Uit stel? Dat neem ik niet!" En voordat zijn raadsman hem kon tegenhouden, sprong hij met opgeheven wijsvinger over het hekje. „Na een zesvoudige spoedbehandeling!" riep hij met grote stem. „Dat loopt me de gal te buiten! Ik eis recht op staan de voet." Rechter Morrel greep zijn hamer en liet die krachtig op de tafel nederdalen. „Orde in de rechtszaal", beval hij. „Wie is dit storende ele ment? Tegenwoordig zijn overal protestbetogingen van Jap Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het vol gende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te lezen. 1. Deel van een etmaal; 2. omwenteling; 3. behoorlijk; 4. krakend geluid; 5. snateren. Oplossingen van gisteren: Citaat: Vlieg, muur, daas, kolos, zwaar, wijzer, zacht, tapijt, tombe, tarok, baars, sage, sater, bord. Het citaat is van La Fontaine: "Men loopt gevaar te verliezen als men teveel wil winnen". Cryptogram: Horizontaal: 1. Gastvrij; 5. bowl; 6. prut; 8. broekriem; 9. luw; 10. Tokio; 11. ergeren. Verticaal: 1. Gewoonweg; 2. st; 3. verlinken; 4. ijltempo; 5. bobslee; 7. ekster. Toevoegen: Marokkaan Kraak de Code: 2-5-3-2-2-3 Italianen eten graag konijn. Ze geven de v Hans Belterman Puzzelland.com I voorkeur aan de bouten of boutjes dat die beter zouden smaken dan de rest. De bouten of boutjes worden opgediend met een saus waarin naast cognac ook mosterd, balsamico en honing wordt ver werkt. Voor 6 hoofdgerechten: 6 grote of 12 kleinere konijnenbou ten (wild of tam), samen ca. 2 kg; zout; witte peper uit de molen; 60 gram boter; 3 - 4 eetl. (olijf)olie; 2 gro te uien, grof gesnipperd; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 2 takjes ver se rozemarijn; 1 laurierblad; 3 dl dro ge witte wijn, zoals Soave; 3 dl wild- fond, uit potje; 2 eetl. Franse cognac of Italiaans alternatief; 1/2 eetl. alles- binder; 2 eetl. fijne Franse mosterd of Italiaans alternatief; 1 eetl. balsa mico; 1/2 theel. honing; 8 verse basili cumblaadjes, in uiterst smalle reep jes (draadjes); 2 eetl. licht gerooster de pijnpitten. Maak de bouten droog met keukenpapier. Wrijf ze in met wat zout en peper. Verhit een grote braad- of koekenpan (met hoge opstaande rand) en laat boter en olie er heet in worden. Wacht tot het schuim van de boter grotendeels is weggetrokken. Bak de bouten er, eventueel in gedeelten, in 6 - 8 minuten. Rondom goudbruin in. Neem ze uit de pan en houd ze warm. Fruit de ui 3 minuten in de resterende boter/olie. Roer de knoflook erdoor en voeg na 1 minuut de wijn toe. Breng alles aan de kook. Leg de bouten of boutjes te rug in de pan. Schik rozemarijn en laurier blad tussen de bouten of boutjes. Leg het deksel op de pan. Temper de warmte bron en laat alles 1 uur en 10 minuten (voor de boutjes) tot 1 uur en 30 minuten Zeeland: Kerst wit? Wie tijdens de hoogtijdagen zijn familie mist en denkt zijn ver driet te kunnen verdrinken, komt van een koude kermis thuis: Noorse olieplatforms zijn vanwege de veiligheid compleet drooggelegd. „Geen glas wijn, geen kerstbier, geen champagne. Niks. Maar dat is part of the job" stelt Paul sen. Daarnaast zijn de Noorse offsho re-enclaves ongeveer de enige plek op aarde waar je nooit een mobieltje hoort. Mobiele tele foons zijn vanwege hun elektri sche straling taboe. Paulsen: „We kunnen natuurlijk wel via de vaste lijn naar huis bellen." Ventiel In de oliewereld heet de machi ne die als een soort ventiel de druk tussen de bron en het plat form regelt 'christmas tree'. De stam is een pijpleiding. De tak ken zijn grote kranen die naar behoefte kunnen worden aange draaid om de vaart waarmee de ruwe olie door de pijpen om hoog spuit te reguleren. Het Ose berg-booreiland herbergt 49 van deze zeer kostbare kerstbo men, waar voor bijna elf mil joen dollar per dag door heen stroomt. „Zo'n boom verlies je natuurlijk ook met kerst niet uit het oog", zegt Paulsen. GPD Door: Jordi Bloem kaart te spelen. Halverwege mijn antwoord stok te mijn stem. Ik maakte een verontschuldigend gebaar, probeerde mijzelf nog te hervinden. Keith zei: 'I'm going to cry too'. Terwijl ik heimelijk naar zijn verdriet keek, speelde zich in mij een aloud conflict af. Ik vond dat we in een sketch waren beland die de pathe tiek van samen wenende mannen op de hak nam en tegelijk was dit wat ik zo broodnodig had. Ie mand die een scheurtje in mij maakte zodat ik weer kon stromen. Chris pakte mijn hand vast en Björn keek me heel rustig aan. Chris is nu mijn nieuwe therapeute. Ze heeft me onlangs een zinnetje gevoerd over de manier waarop ik tegen mijn bestaan aankeek: 'it's not fair'. Ik heb het ter harte genomen, juist omdat ik er blind voor was. Langzaamaan verdwijnt mijn kinderlijke verzet. Ik voel me een stuk beter. Er verandert voorlopig weinig aan het Zeeuwse weer. Wolkenvelden blijven overheersen, af en toe valt er (wat) regen en de temperatuur is aan de hoge kant voor eind december. Vanmiddag is het eveneens zacht; want het wordt maximaal 8 tot 9 graden in de provincie. Misschien dat eerst de zon even schijnt, maar over het algemeen krijgen we opnieuw te maken met grijze wolkenluchten en soms een beetje regen. Er waait een matige zuidwestelijke wind. Op de weerkaart houdt een hogedrukgebied stand boven Frankrijk, terwijl er aan de noordflank daarvan steeds vochtige en zachte lucht word! aangevoerd. Deze situatie duurt voort tot en met morgen, maar op zaterdag draait de stroming naar noordwest, op eerste kerstdag naar noord en dan komt er geleidelijk koude lucht onze omgeving binnen. Morgen stijgt de temperatuur opnieuw naar maximaal een graad of 8. Het is in alle vroegte waarschijnlijk nog bewolkt en grijs met een spatje regen. In de middag kan de zon zich soms laten zien. De wind is opnieuw zuid westelijk en matig, kracht 3 tot 4. Zaterdag volgt een herhaling van zetten: opnieuw in de och tend bewolkt en wat regen, 's middags droog en enkele opklaringen bij 8 tot 9 graden. Vervolgens krijgen we eerste kerstdag meer zonnige perio den en doet de temperatuur een stapje terug: het wordt dan hooguit 7 graden, bij een mati ge naar noordelijke richtingen draaiende wind. Op tweede kerstdag wordt de wind waar schijnlijk noordoost en daar mee stroomt koudere lucht Zeeland binnen, met kans op sneeuwbuitjes. Het is echter de vraag of het dan goed wit wordt bij ons. Even wat Vooruitzichten weer vrijdag zaterdag zondag maandag A max. 8° 9° 7° 5° min. 6° 6° 3° 1° wind ZW 4 NW 4 N 4 N 4 Zon O vandaag op 8.48 onder 16.311 Maan vandaag op 23.40 onder 12.2*11 ©Toonder Studio's Nautisch bericht Matige zuidwestenwind, rond kracht 4. Matig tot mogelijk vrij slecht zicht. Kustwatertemperatuur 7 tot 8 graden. Rap en zijn maat. Maar in mijn rechtszaal duld ik ze niet." Door deze woorden verloor de geplaagde heer de laatste rest van zijn zelfbeheersing. Met een rauwe kreet beklom hij het schavotje, en sloeg de zittende magistraat de baret over de ogen, zodat deze grotendeels onder de tafel ver dween. De opgestapelde bewijslast verspreidde zich orde loos door het statige vertrek en meester Zwederkoorn nam haastig een hartversterking. „Dit maakt onze kansen niet groter", sprak hij tot zichzelf. „Maar het komt me voor, dat er een nieuwe zaak is ont staan, die duur te staan zal komen." Waterstanden donderdag 22 december Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. vrijdag 23 decemberLK Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog uur cm 6.00 175 6.22 198 5.36 162 6.10 131 6.56 117 7.10 134 7.20 147 6.50 214 7.21 140 Hoog uur cm 6.46 161 7.06 183 6.19 149 7.06 121 7.36 111 7.50 126 8.06 139 7.36 200 8.06 132 water uur cm 18.31 177 18.50 200 18.05 164 18.45 136 19.25 119 19.45 141 19.56 151 19.16 217 19.56 143 water uur cm 19.15 163 19.40 186 18.55 151 19.36 127 20.16 113 20.35 134 20.42 145 20.06 203 20.41 136 Laag water uur cm uur en 12.36 164 - 0.15 142 12.44 IB 12.05 160 - 12.40 129 - 0.56 87 13.: 1.05 1 01 13.35 143 1.05 105 13.46 0.36 156 13,10 IK 1.11 103 13.35 138 Laag water uur cm uur cm 0.30 124 13.05 156 0.56 133 13.24 0.04 118 12.45 15! 0.55 88 1 3.30 12* 1.35 85 1 4.05 12: 1.50 98 14.20 1£ 1.56 101 14.20 IS 1.18 148 13.44 1.56 99 14.20 1» L LagsdnXgehied H Hogedrukgebied _AA_ lichte sneeuw ns matige sneeuw zware sneeuw fchteregsn ■a matige regen 10» zware regen iscta Europa: Kou en dooi (voor de bouten) zachtjes stoven. Keer de bouten tijdens de helft van de stooftijd even om. Neem de bouten of boutjes uit de pan en houd ze, afgedekt met alumini umfolie, warm. Schenk het stoofvocht door een zeefje in een lage wijde pan. Voeg de fond toe en breng alles aan de kook. Roer de cognac erdoor en voeg al- lesbinder, mosterd, honing en balsamico toe. Roer alles krachtig door. Proef de saus en voeg naar smaak zout en/of pe per toe. Warm de boutjes of bouten hier na nog even in de saus op. Presentatie: leg de boutjes of bouten op voorverwarmde borden. Schep de saus er over. Bestrooi de gerechten met de ba silicumdraadjes en de geroosterde pijnpit ten. Geef er een kleine Italiaanse pasta- soort, zoals orechiette, bestrooid met een beetje geraspte nootmuskaat en omge- schud met een klontje boter, apart er bij. Rondom een standvastig hogedrukgebied boven Frankrijk, trek ken allemaal storingen. Deze stuwen zachte lucht naar de Britse eilanden met regen, maar ook in Noord-Duitsland, de Benelux en langs de Noorse westkust is het niet winters. Stevig winteren doet het wel in Noord- en Oost-Europa. Af en toe valt er daarbij ook sneeuw. Het koudst is het in Finland, met tot diep in het zui den aanhoudende strenge vorst. In Zuid-Duitsland en de Alpen dooit het 's middags licht in de lagere gebieden, soms valt ook hier wat (natte) sneeuw. Ook verder zuid- en westwaarts is het niet echt warm, Madrid en Athene bijvoorbeeld komen amper boven de 10 graden. Wel is het op veel plaatsen zonnig in Spanje, Portugal en Zuid-Frankrijk. CA5PER, WIEISPAAK? IK POÉ M,NBE9T. 0EP9UH...UH... ?NN\mF9. OP INE KOEKJES WILLEN.' pAD- viNpeps? Koenes? PAS ALS Te H6T Klimaat neer A6MAAKT! door Bill Watterson WAAK ZIJN PE PAPVINPEK5? EEN BEETJE VR0E6, MAAK 0K£. K PM NTN PORTEMONNEE. 0NEE1 WEBWEZEN JULLIE' speet óscn speux-nes M6T ONS. LEIDep. pep-AAPoe!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2