Vluchtelingen kiezen voor de stad PZC PZC Voor Philippine zijn het donkere dagen voor kerst Van Schengenschool Heinkenszand wacht forse uitbreiding ,11 Kozijnhandelaar moet cel in en gedupeerden betalen Mensen met verblijfsvergunning nauwelijks geïnteresseerd in woning in dorpen 50% korting joorAectorDooms jUDDELBUKG - De 29-jarige iozijnverkoper uit Antwerpen jie inwoners van Zuid-Beve- ijnd en Walcheren voor 96.000 turo heeft gedupeerd, is giste- ifD door de rechtbank in Middel- Imrg veroordeeld tot een cel- donderdag 22 december 2005 straf van zestien maanden.Aan de Zeeuwse slachtoffers moet de ex-inwoner van 's-Heer Arends- kerke 82.475 euro betalen. In de strafmaat werd ook een be dreiging en een poging tot op lichting van een verzekerings maatschappij meegenomen. Als de slachtoffers, van wie een aantal gisteren het vonnis van de rechtbank vernam, de schade niet vergoed krijgen dan zal de Belg sowieso drie jaar extra moeten zitten. Dan nog zal justi tie de incasso van het schadebe drag voor haar rekening nemen. De man deed zich in 2002 en 2003 voor als aannemer en maakte voor klanten offertes voor het plaatsen van kunstofko- zijnen en voor renovaties van woningen. Daarvoor moest wel een aanbetaling worden gedaan. Twaalf mensen betaalden voor schotten van duizend tot twin tigduizend euro, maar de kozij nen werden nooit geleverd en de renovaties vonden nimmer plaats. De man vertrok daarna uit 's-Heer Arendskerke met de noorderzon en zou nu in België verblijven. fonrRob Paardekam jSUININGEN - De gemeente leimerswaal kan voorlopig niet haar verplichting ten aan- van de huisvesting van sta tushouders voldoen. De meeste deze mensen willen heie niet in die gemeente wo- Met statushouders worden asiel zoekers die een verblijfsvergun ning hebben gekregen bedoeld. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) selecteert satushouders die in asielzoe kerscentra verblijven, voor ver huizing naar een huurwoning. De gemeente waaraan ze wor den toegewezen moet vervol gens met hen rond de tafel. Rei merswaal, Kapelle en Borsele jrerden vorige maand op de vin gers getikt door de provincie, Omdat ze te weinig vluchtelin- zouden huisvesten. Het te kort van Reimerswaal was met tog 22 op te vangen statushou- ders het grootst. Iets gunstiger Wethouder C. Knuit laat weten dat de zaken er inmiddels iets gunstiger voor staan. De ge meente heeft onlangs vijf status houders gehuisvest in Rilland ai vier in Yerseke. Dat betekent de gemeente nog altijd der tienmensen met een verblijfsver gunning onderdak moet bieden om aan haar taakstelling te vol doen. „Dat valt niet mee", zegt Knuit. „We hebben al voor veel mensen bemiddeld, maar mer ken vaak dat ze liever in de stad ionen. Ze weigeren dan een wo ning in Reimerswaal. De gemeente heeft op dit mo sent nog een huis in Kruin in- gm beschikbaar voor statushou- Wintermiddag Fruitmuseum KAPELLE - In het Fruitteeltmu seum in Kapelle wordt woens dag 28 december de traditionele Midwintermiddag gehouden. In ra rond het museum worden di verse extra activiteiten gehou den. Vanaf 13.30 uur zijn er snoeide- monstraties. Op dat tijdstip gaat ook een boomgaardwandel tocht van start. Voor kinderen is er dan gelegenheid om in het jeugdatelier te knutselen. Om 15.30 uur geeft A. Beenhak kereen lezing over het ontstaan en de groei van de dorpen Kapel- leen Biezelinge. Beenhakker pu- üceerde veel over de Zeeuwse siBevelandse geschiedenis. De Midwintermiddag wordt af gesloten met een glas warme mjn voor de bezoekers. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok j Willem van Dam Miekevan der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) i Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 j 4460 AA GOES i Tel: (0113)315500 I Fax:(0113)315669 I E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ders. Dat is niet genoeg om nog dertien mensen op te vangen, maar volgens Knuit heeft het weinig zin om op dit moment meer huizen gereed te houden, omdat de gemeente nauwelijks statushouders kan vinden die in Reimerswaal willen wonen. „Je kunt van de woningcorporatie niet verlangen dat ze hun hui zen de hele tijd leeg laten staan." Een woorvoerder van het COA erkent dat het voor veel ge meenten moeilijk is om aan hun taakstelling te voldoen. „Zo lang ze hun best doen, verwij ten wij gemeenten met een achterstand dan ook niets", zegt hij. „Statushouders mogen nou eenmaal woningen wei geren. Ook wij hebben de in druk dat ze over het alge meen liever in een stad wonen dan in een dorp in de provin cie." De provincie is niet zo mild. Die heeft eerder laten we ten dat ze het werk van de ge meenten desnoods overneemt als die in gebreke blijven. Vissersschepen uit Veere en Arnemuiden afgemeerd in hun nieuwe haven Colijnsplaat, 18 november 1961. door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Als het verlies aan omzet zo doorgaat, is het binnen drie jaar gebeurd met de vismijn in Colijns plaat, sombert de Noord-Bevelandse burgemeester C. van Liere. Om direct toe te voegen dat de visafslag het 'oever loos' kan volhouden. Van Liere reageert op de cijfers die gis teren naar buiten kwamen. Vissers brachten in Colijnsplaat voor 1,3 mil joen euro minder vis en garnalen aan de wal dan in 2004, toen er nog voor 5,5 miljoen euro over de klok ging. Een ei gen vloot heeft Colijnsplaat ook al bijna niet meer. Nog maar één viskotter met een KG-nummer, de Kortgene 9, van A. Mol is er over. Al zegt dat niet zoveel, volgens Mol. „Colijnsplaat trekt gemiddeld tien sche pen, ook uit Tholen en Yerseke." Dat zijn er beduidend meer geweest, zeker in de beginjaren van de Noord-Beve- landse visafslag, in de jaren zestig. Te gen de dertig schepen kwamen februari 1961 uit Veere naar Colijnsplaat. De Veerse Dam was net afgesloten. De Ar- nemuidse en Veerse vissers moesten Veere verlaten. Ze vonden een nieuw on derkomen op het vissersvreemde Noord-Beveland. Het zou allemaal tijde lijk zijn, want de Oosterschelde zou toch ook worden afgesloten. Zover is het niet gekomen en Colijnsplaat hield zijn vismijn. Boerengemeente „Maar", zegt Mol die oorspronkelijk van Yerseke komt, „een vissersgemeen schap zoals in Arnemuiden of Yerseke is in Colijnsplaat nooit ontstaan. Het is van oudsher een boerengemeente. Dat zie je terug. Er zijn best mensen die hun kost verdienen in de visserij, maar erg veel zijn dat er niet." Een hechte band met de visserij ont breekt dus. Toch heeft de vismijn in Co lijnsplaat al meerdere stormen door staan. In 1976, juist het jaar waarin het besluit viel de Oosterschelde open te houden, ging het bergafwaarts. Vissers vertrokken naar Vlissingen. En de af slag zat met te veel personeel. Dat druk te zwaar. De gemeente Noord-Beve land, die indertijd nog de baas was over de vismijn, wist de problemen te over winnen. Sinds 2000 is de afslag in Colijnsplaat geen gemeentelijk bedrijf meer. De vis mijn is met die van Scheveningen en Stellendam opgegaan in de United Fish Auctions, kortweg Ufa. Noord-Beve land heeft er nog nauwelijks invloed op wat er met de afslag gebeurt. In Ufa heeft de gemeente slechts drie procent van de aandelen. Toch lijkt de samen smelting een zegen. „Het is geen gemakkelijk verhaal", on derkent burgemeester Van Liere, „en dat geldt voor de hele Nederlandse vis serij. De vloot is de laatste jaren fors kleiner geworden en krimpt nog verder in, terwijl het vismijnen nog steeds op elf staat. Dat kan natuurlijk niet. In Ne derland zou je kunnen volstaan met twee of drie afslagen. Maar omdat Co lijnsplaat deel uitmaakt van een groter geheel, van de Ufa. en nog slechts één vaste medewerker heeft, kan de vismijn het oeverloos volhouden A. Bout hoopt het met Van Liere. Hij was zeevisser, is overgestapt op vis- kweek en visserij op mesheften. Hij is nog steeds met de visafslag verbonden, foto PZC-archief als voorzitter van de stichting die het lossen en sorteren van de vis regelt. Bout heeft er wel vertrouwen in dat de vismijn in Colijnsplaat blijft. „Het gaat goed", merkt hij op, „zolang er genoeg mensen zijn die in deeltijd en op oproep- basis vis willen lossen en sorteren. En die zijn er." Voorlopig maakt Bout zich dan ook geen zorgen. „Al gaan er steeds schepen af en komt er niets bij. Neem de Zee- brugge 28 die dit jaar onder de kering terecht is gekomen. Die is afgevallen en er niks voor teruggekomen. Dat geldt ook voor enkele kotters uit Yerseke die in het kielzog van de vroege re vismijndirecteur van Colijnsplaat, F. Lokerse, naar Breskens zijn ver huisd. „Via Breskens konden we vorig jaar tongen huren", verklaart N. Hoebe- ke van de Yerseke 63 en 76 de overstap. Hij lijkt er nog onzeker over. „Of dat een goede keuze is geweest, weet ik niet. Je kunt dat alleen maar achteraf bekijken." Terwijl de meeste vismijnen het van de vrijdagmarkt moet hebben, moet Co lijnsplaat het in hoofdzaak van de don derdag hebben. Dat is volgens de Mol de kracht van Colijnsplaat. „Voor verse vis kun je dan mooie prijzen krijgen." Daar draait het toch om. door Jan van Zuilen PHILIPPINE - De dorpsraad van Philippine heeft in een brief aan de gemeente Terneuzen ge klaagd dat er in het mosseldorp zo weinig openbare kerstverlich ting is aangebracht. „Bij het beeld van de mossel staat een kerstboompje en rond de Markt hebben particulieren wat buitenverlichting opgehan- gen, maar dat is dan ook zo on geveer alles. Vergelijk dat eens met Sas van Gent en Terneuzen; daar baden ze in het kerst- licht", aldus dorpsraadvoorzit ter W. Zwartele, die zich haast te verklaren dat zijn klachten niet voortvloeien uit jaloezie. „We gunnen Sas van Gent en Terneuzen van harte hun uitbun dige illuminatie, maar we vin den wel dat de gemeente best wat meer mag doen voor Philip pine. Zeker als je bedenkt dat ons dorp jaarlijks achthonderd duizend bezoekers trekt die hier mossels komen eten", aldus Zwartele. De dorpsraadvoorzitter beaamt dat hier eigenlijk ook wel een taak ligt voor de plaatselijke middenstand en horeca, maar die hoeven er wat hem betreft niet alleen voor op te draaien. „Als je ziet wat die al investeren in de Mosselfeesten, kan ik me voorstellen dat ze niet staan te trappelen om ook nog eens uit te pakken met kerstmis. We vin den echt dat hier een taak ligt voor de gemeente." Celstraf voor inrijden op agenten MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Sluiskil is gisteren in Middelburg voor het inrijden op twee agenten veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf en anderhalf jaar rijontzegging. Voor het rijden zonder geldig rijbewijs en zonder verzekering kreeg de man. ook nog twee weken hechtenis opgelegd. De rechtbank vond de poging doodslag op de agenten be wezen. In de strafmaat werd verder het doorrijden na een ongeval meegenomen. De Sluiskillenaar reed op 2 septem ber op de Scheldeboulevard in Terneuzen met zijn auto vol gas op twee agenten in, nadat hij een stopteken had ge kregen. De agenten moesten opzij springen om hun hach je te redden. Laatste kans voor jonge veelpleger MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Axel kreeg giste ren van politierechter I. Woltring nog een kans om zijn le ven te beteren. De man kreeg wegens het plegen van een aantal gewelds delicten naast drie maanden gevangenisstraf, 26 uur leer straf agressietraining en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met verplicht reclasseringscontact opge legd. Ook als dat een behandeling in de kliniek Emergis inhoudt. De celstraf heeft hij in voorarrest uitgezeten. De man had op 21 september in Axel een jongen mishandeld, omdat die hem zou hebben aangestaard. Ook had de ver dachte in het centrum van Axel met een samoerai-zwaard staan zwaaien. De agressieve Axelaar kreeg het op 11 juli aan de stok met een plaatsgenoot, die hij dreigde ernstig te mishande len. Daarnaast werd bij huiszoeking een nagebootste handgranaat gevonden. Via een plan van aanpak krijgt de Axelaar nog een kans om een gunstige wending aan zijn leven te geven. De verdachte werd gisteren nog in vrij heid gesteld. SP vraagt aandacht armoedebeleid VLISSINGEN - T. de Roos is lijsttrekker van de fractie van de Socialistische Partij in Vlissingen voor de gemeen teraadsverkiezingen in maart. De Roos is momenteel raadslid. De SP wil haar aandacht richten op een humaner armoe debeleid, sociale woningbouw en dak- en thuislozenop- vang. Verder heeft de partij als speerpunten meer ruimte voor fietsers en voetgangers en cultuur en festivals. Op plaats twee staat W. van Antwerpen. Zij is oud-raadslid in Uden en Lian Colijn-Ventevogel staat op drie. De huidi ge fractievoorzitter K. de Roos staat op vier en Jules Tim merman op vijf. CU wil christenen samenbinden VLISSINGEN - De ChristenUnie doet in maart 2006 voor de eerste keer mee aan de gemeenteraadsverkiezingen van Vlissingen. De partij heeft C. van Dalen op plaats een gezet. De CU wil een partij zijn die christenen samen bindt, niet vanwege kerkpolitiek, maar vanuit het geloof in Jezus Christus. Het is bovendien een partij die zich sterk wil maken voor het milieu en de natuur. De slogan van de CU is: 'Van ik naar samen' en 'voor elkaar, voor Vlissingen'. Op plaats twee van de kandidatenlijst staat M. Roos-Koolwijk. Plaats drie C. van Hoepen, vier S. Kui pers en op vijf E. van Wijk-Padding. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De rooms- katholieke Jan van Schengen school in Heinkenszand die de laatste jaren als kool is ge groeid, wacht vanaf februari, maart een forse uitbreiding. De leerlingen van groepen zeven en acht moeten tijdelijk in gebou wen van de scouting. De Jan van Schengenschool maakt momenteel voor de groe pen zeven en acht nog gebruik van lokalen in het centrum De Stenge. Dat is niet ideaal en dus gaf de gemeente Borsele toeste- ming voor nieuwbouw bij het schoolgebouw vlakbij De Sten- ge. Op een groenstrook zal in twee lagen een aanbouw verrij zen, waarvoor Borsele eerder dit jaar 850.000 euro uittrok. De aanbesteding van het werk heeft vorige week plaatsgevon den. Allereerst wordt begonnen met een aantal interne verbou wingen, zoals het aanpassen van de toiletvoorzieningen. De in grijpende uitbreiding laat in elk geval nog tot half februari op zich wachten. „De leerlingen van groep acht doen begin fe bruari de cito-eindtoets en daar wachten we liever op", laat ad junct-directeur C. Geus weten, „zodat ze de toets in alle rust kunnen doen." Zij moeten namelijk met de leer lingen van groep zeven weg uit De Stenge en plaatsmaken voor de groepen drie en vier. De oud ste leerlingen gaan naar gebou wen van de scouting achter het gemeentehuis. Die keuze is ge maakt, opdat de bovenbouw vei liger over straat kan om gym-, handenarbeid- en computerles sen in de Van Schengenschool te volgen. De planning is erop ge richt alles in juli gereed te heb ben. Volgens Geus hoeft het geen probleem te zijn dat leerlin gen zolang in gebouwen van scouting zitten. „Die zijn groot genoeg en dat is het belangrijk ste. Er komt ook zonwering en bij de scouting is zoveel buiten ruimte, dat is werkelijk ideaal." Dat de Van Schengenschool fors moet uitbreiden, is het gevolg van de groei van Heinkenszand én de bovenmatige toename van het aantal leerlingen op de school. Geus: „Zes, zeven jaar geleden hadden we 180 leerlin gen, nu 330." agenda STREEKACTIVITEITEN GOES - R. K. H. Maria Magdalenakerk, 12.30-16.30 uur: Open voor bezoek aan de stal; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; Zwembad Den Inkei, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13 00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. 1 (Advertentie) NEW CLASSIC LIFESTYLE 1 DOMBURG GOES Alle winterkleding van o.a. Gaastra, Rivenvoods Gant (jfy-Ook onze kerstcollectie nu -30% +oliebollenbordactie nu 4,95 OP=OP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27