Rover aast vooral op zwakkeren iL- Vierde verdieping Westerschelde is niet nodig Nederlanders vinden Akkoord Afghanistan-missie lijkt nabij bouwstenen voor leven bij verre ster w+ ,1{eer geweld tegen ouderen Woestijntrekker Ons voornemen? Nog voordeliger zijn! 17 Illegaal gokken op internet boeit Nederlanders niet 9° ls° W 4 Lichte regen Vanuit het zuidwesten snel bewolkt loenemende kans op lichte regen. tonrRemko Tanis DEN HAAG - Ouderen en gehandicapten zijn in toene mende mate het doelwit van slraatcriminelen. De kwets baarheid van deze groepen t hen tot aantrekkelij ke slachtoffers van soms brute berovingen. rondgang langs meldingen politiekorpsen van de afge lopen maanden leert dat bero vingen van kwetsbare slachtof fers aan de orde van de dag zijn. Harde cijfers zijn er echter niet, omdat nog niet systematisch wordt geregistreerd hoe oud of fae kwetsbaar slachtoffers zijn. Üaar voor verschillende organis mes is de trend onmiskenbaar. J)e criminaliteit tegen ouderen wordt steeds heviger", zegt Ivan Wageningen van Natio nal Fonds Ouderenhulp (NFO). Ouderenbond Anbo en de Chro- Eisch Zieken en Gehandicapten Haad delen die conclusie. „Het gevoel van onveiligheid is de laatste vijf jaar sterk gegroeid", zegt F. van der Aa van de Anbo. Ouderen en gehandicapten be ginnen zich inmiddels te wape- nen tegen de berovingen, die vaak gepaard gaan met grof ge weld. Samen met de Nederland se Judobond heeft de NFO een cursus voor 55-plussers ontwik kelt. Daarin wordt de ouderen geleerd hoe zij zich fysiek kun nen verweren bij een beroving. Begin volgend jaar introduceert het NFO een alarmkastje, dat ouderen bij de voordeur kunnen hangen. In geval van nood kun nen ze via het kastje met een druk op de knop een speciale hulpcentrale inschakelen. Het Nederlands Politie Instituut signaleert al sinds 1998 een for se stijging in het aantal woning overvallen. Seniorenwoningen zijn een opvallende risicogroep, blijkt uit een eerste analyse van de cijfers. De politie doet onder zoek hoe groot het probleem is en hoe de risico's voor ouderen kunnen worden beperkt. Blinden en slechtzienden kiezen in meer gevallen dan voorheen voor een herdershond in plaats van een labrador als geleide hond. De agressievere herders hond houdt vreemden beter op afstand, waardoor de blinden zich veiliger voelen, aldus de Fe deratie Slechtzienden- en Blin- denbelang. GPD (wij verlagen zelfs onze autopremie) kijk op www.zlm.nl - GIZEH - De Vriezenveense Manon Ossevoort, die met haar trekker op weg is naar de Zuidpool, had de piramides van Gizeh in Egypte nog links willen laten liggen. Want de Vriezenveense zit in tijd nood. En: „Ze zijn zo cliché." Maar achteraf gezien heeft zij de siera den uit de oudheid voor geen goud willen missen. Manon is op weg naar de Zuidpool om geld in te zamelen voor Warchild en Unicef. December volgend jaar wil zij de eindstreep halen. foto Manon Ossevoort/GPD Groei Zeeuwse havens valt tegen Fransen zijn buitenlanders beu Zesenvijftig procent van de Fransen vindt dat er te veel buitenlanders zijn. Een op de drie Fransen vindt zichzelf bovendien racist. In Forbach, een oud mijnwerkersstadje nabij de Duitse grens, zijn het er waarschijnlijk nog meer. Drie jaar geleden boekte de rechts-extremist Jean-Marie Le Pen van het Front National bij de presidents verkiezingen hier een van zijn beste resultaten; hij kreeg bijna 30 procent van de stemmen. Indiëfilm valt niet in goede aarde Alsof ze alleen maar in Nederlands-Indië waren geweest om de bevolking te onderdrukken. De leden van het Ba taljon Zeeland, die gisteren in Middelburg de film over hun eenheid te zien kregen, uitten veel kritiek op de do cumentaire. Regisseur Gé- rard Buetens heeft hen met zijn film geen recht ge daan, zo von den de vetera- m nen. Feyenoord is uitgebekerd Feyenoord is gisteravond uitgeschakeld in het nationale bekertoernooi. De Rotterdammers verloren in Kerkrade met 1-0 van Roda JC. Het enige doelpunt van de avond kwam op naam van de Braziliaan Sergio. Hij bezorgde de Limburgers daarmee een plaats in de kwartfinales. Door het verlies is Feyenoord na de winterstop alleen nog in de race voor het landskampioen schap. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Economie: 21, 22 en 23. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Voor de Vlaamse minister Peeters (Open werken) is een vierde ver dieping van de Westerschelde met aan de orde. Hij betwijfelt ttlfs zeer of het ooit zover zal tomen. De minister zei dit gisteren in Middelburg na de onderteke- ag van vier nieuwe Schelde- wdragen. Daarin wordt onder seer de derde verruiming van ie vaargeul geregeld, die in begint en in 2009 klaar toet zijn. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat onderstreepte dat iel zo mooi genoeg is. Zich spe- aaal richtend tot de Antwerpse schepen Delwaide: „U krijgt uw derde verdieping, maar het is Advertentie wel de laatste." Desgevraagd gaf minister Peeters aan niet overtuigd te zijn dat verdere ver dieping nodig is. „Ik heb goed begrepen dat uitdieping tot 13,1 meter voor Nederland de laatste is. Men kan niet tot in het onein dige de Schelde verder uitdie pen." Afspraken Hij nam afstand van de in Ant werpen levende wens om met een al te gaan werken aan een volgende baggerronde. „Ik con centreer me op uitvoering van de derde verdieping. We moeten ervoor zorgen dat we de afspra ken nu uitvoeren." Peeters vroeg zich af of de om vang - en met name diepgang - van containerschepen almaar blijft toenemen. Ook tekende hij aan dat de kosten van een vol gende verdieping (ingrijpender dan de derde, die vooral het weg- baggeren van drempels betreft) erg hoog zullen zijn. Het is onze ker of daar wel voldoende baten tegenover staan. „Maar het is voor mij niet aan de orde." Wateroverlast De bewindsman toonde zich er over tevreden dat in het verdie pingsverdrag in belangrijke ma te aandacht is voor versterking van de natuurwaarden in het Scheldebekken en voor de be scherming van de omwonenden tegen wateroverlast (bij de twee de verdieping was dat veel min der het geval). Volgens hem wordt zo in één slag tegemoetge komen aan Europese regels. Hij vond dat hiermee wordt bewe zen dat ecologie en economie wel degelijk hand in hand kun nen gaan. Peeters liet overigens niet na te wijzen op het Scheldeverdrag uit 1839, 'onafscheidelijk met het ontstaan van België verbon den'. Hij merkte op dat de nieu we Schelde-verdragen recht doen aan de historische aanspra ken van Vlaanderen. pagina 4 commentaar pagina 13 Zeeland proeftuin; zoenen en champagne door Bouke Bergsma DEN HAAG - Het kabinet zal zeer waarschijnlijk vandaag toch besluiten ruim elfhonderd militairen te sturen naar Afgha nistan. Verschillende bronnen rond het kabinet verwachtten gisteravond dat ook de D66-mi- nisters Brinkhorst en Pechtold daar mee kunnen instemmen. Bronnen verwachten dat Brink horst en Pechtold zich niet zul len aansluiten bij het harde 'nee' dat de D66-fractie afgelo pen vrijdag over de missie uit sprak. Pechtold zei dinsdag nog dat hij zijn eigen rol 'zo zuiver mogelijk' zal spelen. Ook D66- leider Dittrich benadrukte de 'ei genstandige' positie van de be windslieden. Gisteravond werd er door de mi nisters Kamp (Defensie) en Bot (Buitenlandse Zaken) nog ge werkt aan een nieuwe versie Zo'n 140 militairen ontvingen gisteren op luchtmachtbasis Leeuwarden de herinneringsmedaille vredesoperatie. Zij zijn van juni tot en met september uitgezonden naar Afghanistan in het ka der van de internationale vredesmacht Isaf. foto Olaf Kraak/ANP van hun voorstel dat zij van daag in het kabinet brengen. Verschillende scenario's doen de ronde. Bronnen verwachten dat het ka binet vandaag geen definitief be sluit neemt, maar een 'voorgeno men' besluit, waarin het defini tieve besluit afhankelijk wordt gemaakt van de instemming van een meerderheid van de Tweede Kamer. De Kamer debatteert be gin februari over de missie naar de provincie Uruzgan. Het kabinet hoopt er op dat de LPF dan alsnog kan instemmen. Die partij is tegen een missie voor twee jaar, maar kan wel licht wel een missie voor een jaar steunen, hopen bronnen rond het kabinet. Na dat jaar wordt dan een verlenging beke ken. Als de LPF instemt, en CDA, WD, Christenunie, SGP en de Groep Wilders doen dat ook, dan ontstaat er een Kamer meerderheid van 84 zetels. Ook is mogelijk dat het kabinet een positief besluit neemt, maar dat in februari terugtrekt van wege een te kleine meerderheid in de Kamer. Daarmee zou het kabinet minder gezichtsverlies lijden bij de Navo-bondgenoten. Robuust Inmiddels is meer en meer duide lijk dat minister Kamp van plan is om met een zeer robuuste be wapening en een ruim mandaat naar Uruzgan te gaan. Daarin is sprake van Apache-gevechtshe likopters, F16-gevechtsvliegtui- gen, mortieren en mortieropspo ringsradar en ook verschillende soorten pantservoertuigen. In de beginperiode in Uruzgan zal het overgrote deel van de militai ren bestaan uit zwaarbewapen de militairen en slechts een klei ner deel dat zich met de weder opbouw van de missie zal bezig houden. ANP NAVMAN ICN 650 navigatiesysteem Van 999,- nu 8el 020 - 35 55 355 of ki|k op www.expert.nl voor adressen en telefoonnummers vc door Eelco van der Linden DEN HAAG - Het illegaal gok ken op internet lijkt niet be steed aan de Nederlanders. Het aantal spelers in de virtuele casi no's is gekrompen en de omzet gehalveerd. Dit blijkt uit onder zoek voor het College van Toe zicht op de Kansspelen. In 2005 waagde 3,5 procent wel eens een gokje, terwijl dat in 2004 nog 5,3 procent was. Het gaat om 277.000 personen. Die gaven samen 120 miljoen euro uit. terwijl dat in 2004 nog 257 miljoen euro was. De bedragen door Egbert Stoel LEIDEN - Nederlandse astrono men hebben bij een ster op mil joenen lichtjaren afstand gassen gevonden die essentiële bouwste nen bevatten voor de mogelijke vorming van leven. Het is voor het eerst dat deze elementen zijn aangetroffen bij een ster die lijkt op onze ster de zon en waar zich mogelijk planeten vormen die op de aarde lijken. De ontdekking is gedaan bij de ster IRS 46, in het sterrenbeeld Slangendrager, op 375 miljoen lichtjaar van de aarde. Met behulp van de ruimtetele scoop Spitzer van de Amerikaan se ruimtevaartorganisatie Nasa vonden astronomen van de Ster renwacht Leiden en het insti tuut voor ruimteonderzoek Sron onder meer de gassen acetyleen en waterstofcyanide. Beiden zijn belangrijke elementen voor de vorming van eiwitten en DNA, die essentieel zijn voor le ven. De vondst van de gassen op zich is niet nieuw. De elementen ko men bijvoorbeeld ook voor op planeten in ons zonnestelsel, op kometen en in andere uithoeken van het heelal. „Het opwindende is dat we dit waarnemen in een gebied waar zich mogelijk aardse planeten kunnen vormen", aldus onder zoeksleider F. Lahuis. De ontdekking is 'een verras sing', stelt ruimteonderzoeker Lahuis. „Slechts in een van de honderd door ons bestudeerde jonge ster ren met lage massa zijn duide lijk de vingerafdrukken van de ze organische stoffen gezien." ANP (Advertentie) die omgaan in het illegale inter- netcircuit vallen in het niet bij wat er jaarlijks in Nederland vergokt wordt: 2,5 miljard euro. Er blijkt wel belangstelling te bestaan voor een legale variant van interactief gokken, zoals nu voorgesteld is door minister Donner van Justitie. Van de mensen die nu niet spelen zegt 7 procent, ofwel 535.000 perso nen, dat wèl te overwegen als het kan via Holland Casino. De proef met de legale variant duurt twee jaar. Gokspelletjes via sms blijken daarentegen erg populair te zijn, vooral bij de jeugd. GPD i (post)bankfekeningnummer m mei persoonsgegevens. i Kijk op wwwpzc nt/ebonrmren. bel gratis 1 0800-0231 hl of stuur deie bon naar i P2C. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713,4480 W8 Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geet daarbij éénmalig tot i dit bedrag van mijn heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20.55)*. CU per kwartaal met automansche incasso 59.75I'. O per jaar met automatische incasso 229.20)". mei gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland m u mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1