Shag SLIPS TUIN Veerman in bres voor Nederlandse vissers ÏPZC Netanyahu verklaart na winst dat Likoed op de weg terug is H 15 GRATIS LaBan Rechter VS verbiedt les over alternatieve evolutieleer Duitsland laat Hezbollah-lid met levenslang vrij Populariteit van Bush gaat in de VS weer omhoog 3 SLOGGI Minister probeert vangstbeperking tong te verlagen Doden bij busongeluk Kashmir woensdag 21 december 2005 >0inn7fl redactie buitenland WASHINGTON - Een school in je Amerikaanse staat Pennsyl vania mag niet langer de leer van het intelligent ontwerp' als alternatief voor de evolutieleer «denvijzen. Dat heeft een Ame rikaanse federale rechtbank gis- teren bepaald. In de motivering van het vonnis staat dat het on derwijzen van Intelligent De sign (ID), de opvatting dat ach ter het ontstaan van het heelal een bewust ontwerp schuilgaat, op een openbare school ongrond wettelijk is. Daarmee zou de scheiding tussen kerk en staat in het gedrang komen. De uitspraak betekent een tegen slag voor religieus rechts in de VS. Conservatieve christelijke bewegingen proberen ID, vol gens tegenstanders een verkapt scheppingsverhaal in een soort wetenschappelijk jasje, al sinds het begin van de jaren negentig op het onderwijsprogamma te krijgen. De middelbare school in Dover, een stadje in de buurt van Baltimore, bood ID tijdens de biologieles aan. De aanhangers van ID beweren dat er op cel- en moleculair ni veau zoveel ingewikkelde me chanismen zijn die perfect op el kaar afgestemd zijn, dat dit niet door toevallige evolutie 'ont staan' kan zijn. Zij zien in de na tuur een 'intelligent ontwerp' dat er ooit 'van buiten' is inge bracht. ANP/AFP Arts moet kind onderhouden LAUSANNE - Een Zwitserse arts moet voor het levenson derhoud van een kind betalen, omdat hij een sterilisatie bij de moeder niet had uitgevoerd. Dat heeft een rechter in Lausanne gisteren bepaald. De vrouw uit het kanton Wallis had gevraagd om een sterili satie uit te voeren tijdens de keizersnede waarbij ze haar tweede kind ter wereld bracht. De arts vergat die ingreep echter, en de vrouw raakte op nieuw in verwachting. ANP/DPA Spoor van vermiste Beagle 2 LONDEN - De sinds zijn afdaling in de atmosfeer van Mars verdwenen Beagle 2 is terecht. Dat beweerde giste ren althans de leider van het project rond de Europese marslander. Colin Pillinger denkt de Beagle te hebben ontdekt op fo to's die zijn genomen door de Amerikaanse marssatelliet Mars Global Surveyor. In een krater vlakbij de plek waar het apparaat moest landen herkent hij de airbags die de Beagle een zachte landing moesten bezorgen. Vier ronde vlekken in dezelfde krater zouden de uitgeklapte zonnepa nelen van apparaat kunnen zijn. Het ziet er naar uit dat de Beagle de marsbodem te hard raakte, vertelde Pillinger tegen de BBC. Door de klap zijn instrumenten aan boord beschadigd, waardoor de Beagle geen contact meer kan opnemen met aarde. ANP Kinderpornofan geeft zich aan BERLIJN - Een Duitse liefhebber van kinderporno heeft zichzelf bij de politie aangegeven, nadat hij een virusmail- tje had aangezien voor een officiële waarschuwing. De 20-jarige man had een mail gekregen waarin stond dat er een onderzoek tegen hem liep, en stapte meteen naar de politie. Volgens een politiewoordvoerster bleek daarna inder daad dat de man kinderporno op zijn computer had en is hij daarom in staat van beschuldiging gesteld „Computer virussen zijn dus niet altijd verwoestend. Hier hielp het ons een misdaad te ontdekken." ANP/RTR Jezus gestolen in Brussel BRUSSEL - Het kindje Jezus blijkt zeer geliefd te zijn, ook onder dieven. De kerststal midden op de drukbezoch te Grote Markt van Brussel mist het popje uit de kribbe. Organisatoren merkten in de nacht van maandag op dins dag dat Jezus was gestolen. „Ook vorige jaren hebben we regelmatig nieuwe poppen moeten kopen", zegt Anette Katz van de Brusselse toeristische dienst. ANP 183.000 Oost-Timorezen gedood LISSABON - Plet Indonesische schrikbewind in Oost-Ti- mor heeft ten minste 183.000 mensen het leven gekost. Circa 70 procent van hen stierf door toedoen van Indonesi sche militairen of Oost-Timorese milities die tijdens de 24 jaar van overheersing Jakarta steunden. Dat staat volgens het Portugese persbureau Lusa in het rapport van de commissie die mensenrechtenschendingen in de voormalige Portugese kolonie heeft onderzocht. Mensenrechtengroeperingen hielden eerder een getal van circa 200.000 aan. ANP/AFP van onze redactie buitenland BERLIJN - Duitsland heeft een tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld lid van de militante sjiitische beweging Hezbollah vrijgelaten. De man zat vast we gens de marteling en moord van een duiker van de Amerikaanse marine. Dat heeft het Duitse mi nisterie van Justitie gisteren be kendgemaakt. Een woordvoerster zei dat Mo hammad Ali Hammadi zijn straf had uitgezeten. Washington rea geerde met teleurstelling op de vrijlating. De Libanees zou vori ge week al op een vlucht naar Beiroet zijn gezet, aldus diplo matieke bronnen. In Duitsland is het mogelijk dat een levens lang gestrafte na vijftien jaar wordt vrijgelaten. Uitleveringsverzoek Hammadi doodde tijdens de ka ping van een vlucht van de Ame rikaanse maatschappij TWA in juni 1985 de toen 23-jarige dui ker Robert Dean Stethem. Hij wierp het lichaam vervolgens op het asfalt van de luchthaven van de Libanese hoofdstad. De Verenigde Staten hebben Hammadi eerder aangeklaagd wegens de moord. De woord voerster zei echter dat Washing ton nooit een uitleveringsver zoek heeft ingediend. Ook is er volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken geen verband met de vrijlating, enkele dagen geleden, van Susanne Osthoff, die drie weken lang in Irak werd gegijzeld. De sjiitische Hammadi werd op 13 januari 1987 op de luchtha ven van Frankfurt gearresteerd nadat de douane vloeibare ex plosieven in zijn bagage vonden. Hij werd in 1989 behalve we gens de moord op Stethem ook veroordeeld wegens het bezit van explosieven en het kapen van het Amerikaans verkeers vliegtuig in Athene. De gijzelne mers vlogen het toestel vervol gens op en neer van Beiroet, als gevolg van de burgeroorlog des tijds een wetteloze stad, en het anti-Amerikaanse Algerije. Tijdens het proces gaf Hammadi toe dat hij en enkele anderen in opdracht van Hezbollah de Boeing 727 zeventien dagen lang had gekaapt. Ze wilden daarmee afdwingen dat Israël 700 Libanese gevangenen zou vrijlaten. De moord op Stethem heeft hij altijd ontkend. ANP/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - De populari teit van de Amerikaanse presi dent Bush in eigen land is na de op het eerste gezicht succesvol verlopen verkiezingen in Irak toegenomen. Uit een peiling in opdracht van The Washington Post en ABC bleek maandag dat 47 procent van de Amerikanen Bush steunt. Vorige maand was dat nog maar 39 procent. Bush' aanpak van de crisis in Irak heeft de goedkeuring van 46 procent van de Amerikanen. Dat was begin november nog 36 procent. Ook het 'rapportcijfer' van de president voor zijn econo mische beleid is omhoog ge sprongen van 36 procent vorige maand naar 47 procent nu. 56 Procent van de Amerikanen staat achter Bush' aanpak van het teiTorisme, 8 procent meer dan in november. Volgens The Washington Post dankt Bush zijn betere cijfers vooral aan de hoge opkomst vo rige week donderdag in Irak en aan de televisieoptredens die hij de afgelopen weken hield om zijn beleid in het Arabische land uit te leggen. De gerenom meerde krant stelt echter dat dergelijke stijgingen als gevolg van goed nieuws uit Irak in het verleden meestal zeer tijdelijk waren. Vlak na de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 sep tember 2001 vond nog 90 pro cent van de Amerikanen dat Bush zijn werk goed deed. Daar na kalfde de steun voor de presi dent geleidelijk af, om uiteinde lijk redelijk stabiel rond de 50 procent uit te komen. ANP MERCHTEM - In België is ophef ontstaan over een verbod op Franse en Arabi sche reclameteksten op marktkramen. De Antwerp se deelgemeente Merchtem heeft een dergelijk gebod ingevoerd, Het gemeentebe stuur wil zo het Neder landstalige karakter van de Vlaamse plaats verster ken. Marktkooplieden die het taaigebod overtreden, moe ten hun zaak direct slui ten. Hun kan zelfs een jaar de toegang worden ont zegd. Enkele Belgische politici vinden dit voorschrift te ver gaan. De gouverneur van de provincie schorste het besluit recent, omdat i de wettelijke basis niet deugde. De gemeente heeft maan dag het besluit opnieuw ge nomen, maar nu op een an dere basis. De Vlaamse mi nister Marino Keulen van Binnenlandse Aangelegen heden kan het verbod bin nen vijftig dagen teniet doen. ANP CHINARI - Nieuwsgierigen kijken naar het wrak van een verongelukte bus bij de stad Chinari, zo'n vijftig kilometer van Mazaffarabad, de hoofdstad van het door Pa kistan bestuurde deel van Kashmir. De bus was gisteren van een door de aardbeving van oktober beschadigde weg gere den en in een bijna vijftig meter lager gelegen rivier gevallen. Daardoor zijn ten min ste 23 inzittenden om het leven gekomen en nog eens 25 anderen gewond geraakt, al dus de politie. In Pakistaans Kashmir zijn nog altijd talloze wegen verwoest als ge volg van de zware aardbeving van 8 oktober. De trillingen met een kracht van 7,6 op de schaal van Richter kostten meer dan 73.000 personen het leven. foto Amiruddin Mughal/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische par tij Likoed heeft oud-premier Benjamin Netanyahu met ruime meerderheid gekozen als nieu we leider. „Likoed is op de weg terug naar het leiderschap van het land", aldus Netanyahu tij dens zijn overwinningstoe- (Advertentie) spraak in de nacht van maan dag op dinsdag. „Het land staat voor grote uitda gingen en ik geloof niet dat het nu de goede kant op gaat. Ik denk dat ónze weg naar veilig heid leidt." De nieuwe Li- koed-leider vroeg minister Sil van Shalom van Buitenlandse Zaken, nummer twee op de lijst, met hem samen te werken. Shalom vertelde zijn aanhang dat hij zal proberen met Netan yahu een gezamenlijk program ma op te stellen. „Ik heb hem ge zegd dat ik in Likoed blijf en er alles aan zal doen om de partij bij de komende parlementsver kiezingen een goed resultaat te laten boeken." Gisterochtend vroeg, toen bijna alle stemmen geteld waren, stond Netanyahu op 44 procent. NU 00K EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig van 1 t/m 31 december 2005 zolang de voorroad strekt Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Shalom kreeg 33 procent. Van de twee overige kandidaten scoorde de extreem-rechtse Mo- she Feiglin een verrassend hoge 15 procent, terwijl minister van landbouw Jisrael Katz genoe gen moest nemen met 8 procent. Sharon De verkiezing van een nieuwe Likoed-leider was noodzakelijk geworden na het uittreden van premier Ariel Sharon en een groot aantal parlementsleden. Veertien jaar cel voor moord op activist Munir JAKARTA - Een Indonesische rechtbank heeft gisteren een pi loot van de luchtvaartmaat schappij Garuda veroordeeld tot veertien jaar gevangenis straf voor de moord vorig jaar op de mensenrechtenactivist Mu nir. Tegen de piloot, Polycarpus Priyanto, was levenslang geëist. Munir Thalib stierf vorig jaar september tijdens een vlucht van Jakarta naar Amsterdam aan arsenicumvergiftiging. Het gif, dat bij lijkschouwing door het Nederlands Forensisch Insti tuut aan het licht kwam, zat in een glas sap dat de mensenrech tenactivist tijdens de vlucht ge serveerd kreeg. ANP/RTR Voor de parlementsverkiezingen van 28 maart hebben zij zich ver enigd in een nieuwe centrumpar tij, Kadima. Sinds het uittreden van Sharon is Likoed in de opi niepeilingen teruggevallen van 40 naar 13 zetels, terwijl Kadi- ma op 38 zetels zou komen. De apathie in Likoed uitte zich gis teren in een lage opkomst bij de partijverkiezingen. Nauwelijks 40 procent van de 128.000 Li- koed-leden bracht zijn stem uit. In plaats van premier Sharon, die na een lichte beroerte pas gisteren uit een Jeruzalems zie kenhuis werd ontslagen, gaf mi nister Meir Shitrit vannacht commentaar op Netanyahu's overwinning. Volgens Shitrit is de uitslag goed nieuws voor Ka dima, omdat er nu een duidelijk onderscheid is geschapen tussen de twee partijen. Shitrit wees erop dat Netan yahu een havik-achtige aanpak voorstaat. „Het pubhek zal moe ten kiezen tussen een partijpro gramma dat oproept tot dialoog met de Palestijnen, zoals dat van Kadima, en een ideologie die een voortzetting van de oor log voorstaat." De nieuwe leider van de Arbei derspartij, Amir Peretz, viel zo wel Netanyahu als Sharon aan op hun economische denkbeel den. „Vandaag is duidelijk ge worden dat alleen de Arbeiders partij een sociaal-economisch al ternatief kan bieden", zei hij in een eerste reactie. GPD Nederlander krijgt topbaan in Brussel BRUSSEL - De op één na hoog ste ambtenaar van 'Brussel' wordt een Nederlander. De le den van de Europese Commissie benoemen vandaag Alexander Italianer (49) tot plaatsvervan gend secretaris-generaal. Het ambtelijk apparaat van de Euro pese Commissie telt meer dan 20.000 vaste medewerkers. Italianer heeft een lange staat van dienst in Brussel, onder meer als kabinetschef van com missaris Verheugen. Momenteel is hij plaatsvervangend kabi netschef van Commissievoorzit ter Barroso. Hij wordt in zijn nieuwe functie onder meer be last met het coördineren van het werk dat de verschillende dien sten van de 25 eurocommissaris sen doen. Momenteel werkt er slechts één Nederlander als hoge ambte naar bij de Europese Commis sie. Dat is Koos Richelle, direc teur-generaal ontwikkelingssa menwerking. Carlo Trojan, mo menteel voor de Europese Com missie werkzaam in Genève, was rond de eeuwwisseling drie jaar lang secretaris-generaal. GPD f MOOIST AANGELEGDE VAN ZEELAND www.verstratenenwalhout.nl ijonrHansGertsen BRUSSEL - Minister Veerman (Landbouw en Visserij) ijvert in Brussel voor een minder sterke beperking van de hoeveelheid long die de Nederlandse vissers ;olgcnd jaar mogen vangen. Daarnaast probeert Veerman te voorkomen dat de Nederlandse vloot volgend jaar opnieuw veel 'zeedagen' (het maximale aantal cagen dat er gevist mag wor- uen) moet inleveren. „Het wordt ten zware stnjd", zei Veerman gisteren tijdens de eerste dag jan een drie dagen durend ver- ig van de Europese visse rijministers. Europese Commissie heeft rgesteld om de maximale boeveelheid tong, schol en kabel jauwdie in 2006 mag worden ge vangen met 15 procent te ver minderen. Het gaat Brussel voor- iiomde bescherming van de be dreigde kabeljauw. Die vis be landt veel als bijvangst in de net- jen van tong- en schol vissers t te bereiken wil de Com missie het aantal zeedagen met 15procent verminderen. Neder- e vissers zouden dan nog 156 of 157 dagen per jaar uil mogen varen, in plaats van de huidige 180. Veel te weinig naar de zin van de Nederlandse vissers. Die stellen dat 180 zee dagen het absolute minimum is. Minister Veerman steunt hen daarin. Veerman wijst zijn colle ga's en de Europese Commissie ff op dat Nederland al druk be is met het saneren van de Arabisch taboe op markt in gemeente Antwerpen vloot. Momenteel worden 28 kot ters uit de vaart genomen; onge veer 15 procent van de hele Ne derlandse vloot. Met die opera tie is een bedrag van 30 miljoen euro gemoeid. Daarmee heeft Nederland zijn aandeel in de be oogde vangstvermindering al ge leverd, vindt Veerman. „Als je nu ook nog eens veel zeedagen moet inleveren, wordt je dubbel gepakt." Of Veerman zijn zin krijgt, valt nog te bezien. De mi nister constateerde gisteren dat de beoogde vermindering van het aantal zeedagen voor zowel de Europese Commissie als voor het Britse voorzitterschap 'een heel zwaar punt' is, omdat het een zeer zichtbare en controleer bare manier is om de vangsten te beperken. De minister zet ver der in op een veel minder sterke beperking van de voor Neder land belangrijke tongvisserij. In plaats van de beoogde verlaging met 15 procent pleit Veerman voor een beperking van 5 pro cent van de tongvangst. De scholvissers hoeven nog minder in te leveren. Ze mogen in 2006 57.000 ton aan land brengen, te gen 59.000 ton dit jaar. GPD Een activitist, verkleed als een vis, van het Wereldnatuurfonds blaast op een schelp tijdens een demonstratie voor het gebouw waar de EU-ministers van Landbouw en Visserij gisteren vergader den. foto Thierry Roge/RTR /CV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5