Vullen van kieslijst kost moeite PZC Prostituees Spijkerkwartier onwetend van verlies nering PZC Fixatie WTO op landbouw is onjuist Judaskus voor een centrale bankier Schaarste kandidaten heeft gevolgen voor kwaliteit lokaal bestuur te gast 21 december 1955 woensdag 21 december 2005 door Floor Ligtvoet Politieke partijen hebben steeds meer moeite om kan didaten te vinden voor de ge meenteraadsverkiezingen. Laat staan dat ze zwaargewichten op de lijst kunnen zetten. „Infor meer eens op de hockeyclub!" Ton Mosseveld van D66 Veenen- daal zit er doorheen „In 2002 was het al moeilijk. Nu gaat het echt heel. heel slecht." De lokale voorzitter is in mi neurstemming, maar heeft de moed 'nog niet helemaal' opgege ven. Het spant erom of zijn par tij kan deelnemen aan de ge meenteraadsverkiezingen op 7 maart 2006. Het aantal beschik bare kandidaten houdt niet over Mosseveld zucht diep. „D66 heeft hier nog maar negen leden. Dat is al niet best, maar slechts drie daarvan willen op de kandidatenlijst staan." In ja nuari moet de lijst zijn inge diend. Nonnaal gesproken hangt een politieke partij de vuile was lie ver niet buiten Zeker niet als er verkiezingen voor de deur staan. Maar het vinden van kan didaten van behoorlijke kwali teit is een algemeen probleem. Het kost alle partijen, met uit zondering van de SP waarvan het ledenaantal groeit, veel moeite. „Op een aantal plekken is het slechts met hangen en wur gen gelukt", verklaart Herbert Zilvertant van de WD-bestuur- ders vereniging Onorthodox Vissen in de vertrouwde leden vijver is allang niet meer vol doende, legt de liberale politi cus uit. Die bron droogt op. Het probleem vraagt dus om een on orthodoxe aanpak. „Informeer eens op de hockey club", geeft Zilvertant als tip aan lokale WD'ers die hem ner veus opbellen. „Als je niet bui ten je eigen afdeling kijkt, is het lastig om aan een stevige lijst te komen. Pols daarom die kennis die nog geen lid is, maar wel be- stuurservaring heeft." „Gekwalificeerde mensen zijn Normaal gesproken hangt een politieke partij de vuile was liever niet buiten. Zeker niet als er verkiezingen voor de deur staan. Maar het vinden van kandidaten van behoorlijke kwaliteit is een algemeen probleem. foto Vincent Jannink/GPD al behoorlijk druk en hebben geen tijd om het raadswerk ei- even bij te doen", zegt Henk van Rhee, directeur partijbureau van de ChristenUme. Wil je het goed doen, dan ben je een dag tot anderhalve dag kwijt, rekent hij voor. „Als je dan de vergoeding be kijkt die daar tegenover staat, moet je wel een groot idealist zijn." De ChristenUnie schakelt voor al vutters in. Niet alleen de idealist is erg in trek. Als het even kan, moet de kandidaat ook een dikke huid hebben. Want dreigementen spe len lokaal een steeds grotere rol, vooral in de grote steden. Uit een onderzoek van adviesbu reau Cap Gemini bleek dat vo rig jaar één op de vijf lokale be stuurders is bedreigd. „Dat schrikt potentiële kandidaten natuurlijk af", concludeert Ger- rit Voerman, hoofd van het Do cumentatiecentrum Nederland se Politieke Partijen (DNPP) van de Groningse universiteit. Het is deze keer nóg weer lasti ger geworden om geschikte kan didaten te vinden, denkt hij. Voermans onderzoek naar de problemen met het vullen van de kieslijsten is net van start, maar één ding staat vast: het wordt moeilijker. Jonge partijen uit de Leef baar-beweging die in 2001 als paddestoelen uit de grond scho ten, hebben destijds handig mee gelift op het succes van Pim For- tuyn. Nu belanden ook zij vaker in zwaar weer. „Door al het ge doe rond de LPF zijn ze in dis krediet geraakt", aldus Voer mans. Ook zijn veel Leefbaar-afdelin gen door ruzies gespleten. Bij nieuwe partijen ontbreekt het vaak aan sociale en ideologische samenhang, aldus Voerman, waardoor ze sneller uiteenval len dan de oudere partijen. Bagatelliseren De schaarste aan kandidaten gaat ten koste van de kwaliteit van de gemeenteraad, zegt politi coloog Marcel Boogers van de Universiteit van Tilburg. „Maar daar zullen partijen niet zo snel eerlijk voor uitkomen. Die baga telliseren het probleem. Maar ze kunnen gewoon geen mensen met bestuurservaring vinden." Om toch een 'fatsoenlijke' lijst te kunnen samenstellen, gaat GroenLinks in het noorden en oosten van het land vaak lijst- verbindingen aan met D66 en de PvdA, vertelt Lars Nanninga, medewerker van het partijbu reau. „Net als voor elke partij geldt trouwens dat het lokaal al tijd maar om een handjevol ex treem gemotiveerde vrijwilli gers draait." Zelf zat Nanninga twaalf jaar lang voor GroenLinks in de ge meenteraad van Amsterdam. Toen hij ermee wilde ophouden, werd er druk op hem uitgeoe fend. „Ik had alleen een baan en geen kinderen, maar ook dan was het nauwelijks op te bren gen." Omdat de nood hoog is, probe ren partijen soms ook goede kan didaten bij elkaar weg te kapen, weet hij uit ervaring. „Ik ben weieens gevraagd door de PvdA om op de lijst te staan. Tja, we zoeken allemaal toch naar hogeropgeleiden die goed kunnen lezen en schrijven. Daar van zijn er niet zoveel bereid in de gemeenteraad te gaan zit ten." Ondanks alle problemen, doet D66 Veenendaal in 2006 toch weer mee met de verkiezingen. „We hebben een lijst met zeven man," zegt Mosseveld opgeto gen, „De eerste twee kandidaten zijn heel goed." Dat moet dan weer genoeg zijn, want D66 verwacht in Veenen daal één zetel. GPD Na veel hangen er wurgen is de afgelopen dagen in Hong kong toch een akkoord geko men over vrijere wereldhan del. Het is pure winst dat er in 2013 een einde komt aan de exportsubsidies voor land bouwproducten. Maar we moeten komend jaar ook drin gend andere zaken bespre ken. door Maria Martens Ik ben blij met het akkoord over vrijere wereldhandel dat de afgelopen dagen in Hongkong is bereikt. Het is een goede zaak dat er in 2013 een eind komt aan de Europe se landbouwsubsidies. Maar er is opnieuw te veel gespro ken over landbouw. Wist u dat maar vijftien pro cent van de productie in de EU op de wereldmarkt te recht komt? Hoewel we uit de media een andere indruk krij gen, is landbouw niet het be langrijkste onderwerp van de onderhandel ingen Veel belangrijker is dat econo mische tijgers als China en Brazilië zich weinig gelegen laten liggen aan zaken als voedselveiligheid, milieu, ar beidsverhoudingen en corrup tiebestrijding. Op al die pun ten loopt de Europese Unie voorop en we zijn er nog niet in geslaagd deze 'non-trade is sues' op de agenda te krijgen. Als we de eenzijdige gericht heid op de landbouw los we ten te laten komt er ruimte voor afspraken over samen werking met de ontwikke lingslanden over dienstverle ning. Volgens mij ligt daar nog een geweldige mogelijkheid voor de arme landen. De dienstver lening maakt zeventig pro cent uit van de wereldhandel. Als de arme landen daar een deel van weten te bemachti gen, kunnen de mensen daar 1 zich enorm verbeteren. Samenwerking op dit punt be- tekent dat we veel meer kun- nen doen aan opleiding van de mensen in arme landen. Dat past in de prioriteiten van de Millennium Develop- ment Goals, met als belang rijkste aandachtspunten ge zondheidszorg, onderwijs, voedsel en andere basisvoor zieningen. Veel rijke landen i lijken nu bereid meer geld in dat proces te steken. De rege ringsleiders van de 25 EU-lió- staten hebben daarvoor vrij- dag terecht aandacht ge vraagd in de nieuwe Strategie voor Afrika. In mijn rapport daarover.dat het Europees Parlement in ok- I tober heeft aangenomen, I staat dat we onderscheid moe- I ten maken tussen de hulp aan stabiele landen en de rest van de Afrika. De eerste groep landen moet worden beschouwd als gelij ke partner van de EU en moet financieel worden geholpen Bij de tweede groep moet vooral via particuliere organi saties worden gewerkt om de armoede te bestrijden en sta biliteit te creëren. Kritiek In Hongkong bleek dat de EU j meer dan andere rijke landen doet aan samenwerking met arme landen. Toch kreeg de EU de meeste kritiek. Dat komt volgens mij omdat de Unie er het meest open en de mocratische proces op na houdt. Kom daar eens om bij de Amerikanen die de kaar ten altijd stevig tegen de borst houden. Kritiek op de Europa blijft mogelijk, want nog steeds j valt echt te praten over de landbouwsubsidies. Op dat punt moet de Unie meer ver- J antwoordelijkheid nemen. Maria Martens is namens het i CDA lid van het Europees Parle ment en maakte deel uit van de parlementaire delegatie bij de WTO-onderhandelmgen Hongkong door Hans Geleijnse Antonio Fazio, tot maan dagavond gouverneur van de respectabele centrale bank van Italië, zal het tele foontje in de late avonduren van 11 op 12 juli niet makke lijk vergeten. „Tonino, ik zou je een kus op het voorhoofd willen drukken, maar ik kan helaas niet komen nu", juich te zijn vriend Gianpiero Fio- rani. De Noord-Italiaanse bankier had zojuist van Fazio ge hoord dat de Banca Italia het groene licht zou geven aan het overnamebod van Fiora- ni's Banca Popolare di Lodi op Banca Antonveneta. De Nederlandse concurrent ABN Amro had het nakijken. Vijf maanden later blijkt de ui ting van genegenheid van Fio- rani een Judaskus. De ex-jour- nalist die in zes jaar tijd de omvang van zijn Banca Popo lare di Lodi vertienvoudigde, loopt dezer dagen leeg bij on derzoeksrechters van de par ketten van Rome en Milaan. Hij is bereid alles te vertellen. In ruil voor spoedige vrijla ting, zodat hij de kerstdagen bij vrouw en kinderen kan doorbrengen, suggereren de Italiaanse media. En daarmee werd duidelijk welke truc Fio- rani had toegepast na het voortijdige telefoontje van Fa- Voorkennis Onmiddellijk belde en sms'te hij met vrienden en aandeel houders van zijn bank. Aande len kopen nu, voor morgen het nieuws officieel wordt. De winst delen we, zoals ge bruikelijk. Handelen met voorkennis, 'insidertrading', is een van de zwaarste vergrij pen in de beurswereld Naar nu blijkt is het een van de me thoden waarmee Fiorani en zijn vrienden de afgelopen ja ren honderden miljoenen eu ro's hebben opgestreken. Of Fazio van deze praktijken afwist zal uit het verdere ver loop van het justitiële onder zoek moeten blijken. Een ont hulling van Fiorani bleek vol doende om Fazio's verdedi ging dat hij in de strijd om Antonveneta alleen het lands belang had gediend onderuit te halen. De centrale bankier had ook dure cadeautjes van zijn vriend aangenomen. In Italië zijn ze ook met dure prijskaartjes de normaalste zaak van de wereld. Maar bankiers dienen onomkoop baar te zijn. President Trichet van de Europese Centrale Bank was er vorige week vrij dag dan ook als de kippen bij om te verklaren dat het aanne men van geschenken een schending van de gedragsco de betekent. Maar Fazio verloor na de ar restatie van Fiorani ook de steun van invloedrijke binnen landse vrienden. Hij is een ge lovige katholiek en werd de afgelopen jaren in katholieke bladen vaak opgediend als het voorbeeld van deugdelijk heid en onkreukbare levens stijl. Sinds afgelopen zomer, toen de telefoongesprekken met Fiorani uitlekten en de roep om zijn aftreden krachti ger werd, bleef de katholieke pers Fazio verdedigen. Dat veranderde allemaal toen duidelijk werd dat er iets goed mis zat met Fiorani. Een van de kranten publiceerde zelfs een oproep aan kardi naal Ruini, voorzitter van de Italiaanse bisschoppenconfe rentie, om Fazio tot aftreden over te halen. Niet alleen de kerk, ook de politiek wilde van Fazio af. Premier Berlus coni hield hem lang de hand boven het hoofd. Dat leidde tot heftige kritiek van de op positie. Gisteren probeerde Berlusconi het gezicht te red den met de opmerking dat hij het ontslag van Fazio 'reeds had verwacht'. Volgens hem mocht het ontslag worden op gevat als een 'blijk van verant woordelijkheidszin'. Berlusco ni: „Ik heb geen enkele twij fel dat op zijn gedrag ook maar iets valt aan te mer ken." Misschien is die zeker heid wat voorbarig. Fiorani heeft bij de onthullingen over zijn corrupte netwerk 'een fiks aantal belangrijke na men genoemd', ook van politi ci. Nu al blijkt dat ook andere banken betrokken zijn bij de financiële manipulaties van Fiorani. Met Fazio's ontslag lijkt het deksel van de beer put. GPD door Wilma de Cort Na jarenlang gesoebat von niste de Arnhemse recht bank gisteren dat de gemeente alle 'ramen' in de Spijkerbuurt vanaf 4 janauri mag dichttim meren. De prostituees moeten inpakken en wegwezen. Veel zijn er nog met kerstvakantie in Zuid-Amerika en hebben geen idee wat hen bij terugkomst te wachten staat. De gezette Latijns-Amerikaanse prostituee die in haar warm ver lichte etalage heeft postgevat, detoneert in het grauwe, verla ten decor. Verf bladdert van de monumentale gevels in de rosse buurt in het Arnhemse Spijker kwartier. Veel prostituees, het merendeel migranten, hebben het Spijker kwartier verlaten. Maar niet om dat de laatste dagen van de ros se buurt zijn geteld. Traditio neel zijn ze er even tussenuit om in hun moederland de feestda gen te vieren. „Het is mij opgevallen dat de meeste vrouwen nog helemaal niet weten wat ze hierna gaan doen", zegt Metje Blaak van vak bond de Rode Draad. „De dis cussie over het Spijkerkwartier sleept al zolang, dat ze hebben gedacht: het zal mijn tijd wel du ren." De Arnhemse rechtbank heeft gisteren voor de ontknoping ge zorgd: de raamprostituees moe ten weg. Op 4 januari moeten de rode lampen zijn gedoofd en worden de ramen dichtgetim merd. Metje Blaak, die vroeger in de Spijkerbuurt bijverdiende 'in de kamer van een vriendin': „Arn hem staat erom bekend dat de vrouwen er lang blijven hangen. Ook nu willen de meesten het liefste blijven. In Arnhem is het prettig werken, het gaat er niet zo opgefokt aan toe als bijvoor beeld in Amsterdam." Hoogtijdagen Vanuit de binnenstad verhuis den de prostituees eind jaren ze ventig naar het Spijkerkwar tier, waar ze de laatste 25 jaar geconcentreerd in het oostelijk deel van de wijk werken. Van de 240 ramen in de hoogtij dagen, zijn er 110 over. Er wer ken nu nog dagelijks negentig tot honderd wouwen; de mees- Na meer dan veertig jaar dooft binnenkort de rode neonbuis in de Arnhemse rosse buurt het Spijker kwartier. ten horen onderhand tot de vas te inventaris. Exploitant Rudy Kousbroek, die een derde van de prostitieramen in het Spijker kwartier bezit: „Ik verhuur al leen aan vaste klanten. Er zijn vrouwen die hier al tien tot 25 jaar zitten." Deze categorie komt nog moei lijk elders aan de bak, menen hij en zijn collega Ido Smit die zo wel in Arnhem als Doetinchem ramen verhuurt. „Die oude gar de kan de huur ergens anders niet opbrengen." Kousbroek, die vierhonderd eu ro huur per week waagt: „Ik heb met mijn huursters afgespro ken dat ze allemaal een uitke ring aanwagen en wachten tot er weer iets in Arnhem is. Ze kunnen onmogelijk in een ande re stad een nieuw klantenbe stand opbouwen." De jongere, mobiele prostituees zullen waarschijnlijk wel ver trekken. Voor hen is er, zeker in de winter, altijd wel ergens in het land een raam te vinden, stelt Mariska Majoor van het Prostitutie Informatie Centrum (PIC) in Amsterdam. Maar in het hoogseizoen, als het mooie weer aanbreekt, wordt de spoeling misschien dun. „Er zijn de laatste jaren in meer steden ramen verdwenen. En nu gaat er voor het eerst een com plete buurt op slot. Er is veel vraag naar ramen, vooral bij Oost-Europese wouwen. Werk nemers uit de nieuwe EU-lan- den mogen hier niet in loon dienst werken, dus kunnen met terecht in een seksclub. Zij moe ten als zelfstandige aan de slag." Rouleren is voor velen een ge woonte: een half jaartje Leeuwarden, paar maanden Utrecht, even naar Arnhem; ze proberen verschillende plekken uit. Ex-prostituee Metje Blaak over deze gewoonte: „Je doet dat om dat je weer eens iets nieuws wilt, of je hoopt meer te gaan verdienen. Kan ook zijn dat je ergens anders een vriendje hebt gekregen. Soms is het een vlucht: je hebt problemen met collega's of een klant is vreselijk verliefd op je geworden, want dat kun je er ook niet bij heb ben." Uitwijken Anoniem geven enkele prosti tuees in het Spijkerkwartier aan dat ze voorlopig naar het raam- HARING - De haringvangst van dit jaar valt tegen. Als de haringvissers deze weken nog fiks wat haring aanleveren in Breskens, wordt een totaal vangst van 40 miljoen kilo ge haald. Vorig jaar werd er 55 miljoen kilo aan wal gebracht. De lage opbrengst is gecompen seerd door een hogere prijs. BROMMERS - De Tweede Ka mer wil dat er maatregelen ge nomen worden om het ver keersgedrag van bromfietsers drastisch te verbeteren. Enke le Kamerleden pleiten voor in voering van een maximumsnel heid. Anderen willen een rij vaardigheidsbewijs voor brom fietsers verplicht stellen. SANERING - Vlissingen ver zoekt ondernemers mee te wer ken aan de sanering van de bin nenstad. Wie een pand wil ver kopen, wordt gevraagd het per ceel eerst aan de gemeente te koop aan te bieden. BREDA - Breda wacht met spanning op de geboorte ol komst van de 100.000ste inwo ner. Die wordt een dezer da gen verwacht. Gebeurt dat voor 1 januari, dan krijgt de stad volgend jaar direct eer grotere toelage van het Rijk. foto Hans Broekhuizen/GPD prostitutiegebied in Deventer willen uitwijken omdat dat te bereizen is voor vaste klanten uit Arnhem. Ook Duitsland, waar 'je nog ongestoord kunt werken', spreekt wel aan. Nijmegen, met een beperkt aan tal ramen, zien de meesten niet als een optie. Een beheerder van Nijmeegse prostitutieramen bevestigt dit. „De vrouwen praten onderling en adviseren elkaar naar Deven ter te gaan. Geen idee waarom." Doetinchem, waar een loods met veertig inpandige prostitu tieramen is, lijkt evenmin een populair alternatief. Eigenaar Ido Smit: „Doetin chem is heel anders. Daar zit het blitse spul. De oude garde uit het Spijkerkwartier kan de huur in Doetinchem, zevenhon derd euro per week, nooit op brengen. Die zijn al blij als ze dertig euro per klant vangen." Toch is de gemeente Doetin chem niet gerust. Smit wil uit breiden. Er liggen nog twee aan vragen voor een nieuwe seksin- richting. Een woordvoerder van de poli tie bevestigt dat nu in de Achter hoek geen overloop uit het Spij kerkwartier merkbaar is. GPD Hoofdredactie: A. L Oosthoek O. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc nl Lezersredacteur: A J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 ir@pzc.nl Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail' redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail' web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand t 20,55 n.v.t per kwartaal 59,75 62,00 per jaar C 229 20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnemenlen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voorhet einde van de betaalperiode PZC, t a.v lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volge» de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (076)5312550 Fax (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes). Tel (076)5312104 Fax (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend goeo Tel (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v n pzc nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebrv«Ivoor (abonnementenadministratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante dienstenen^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ge" Postbus 31. 4460 AA Goes i zorgvuldig ges»?.5' eiijk melden btj- PK>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4