Nieuw onderzoek naar spoorlijn PZC Ponton Breskens zwiept niet meer GS akkoord met plan voor sterker Bureau Jeugdzorg Onduidelijkheid over positie artistiek directeur festival Restauratie is een kwestie van gevoel Inkomen akkerbouw herstelt zich licht Omzet visafslag in Colijnsplaat daalt Van Axelse Vlakte naar railnet bij Zelzate Leerlingen krijgen voorlichting over vuurwerk Rotte plek van de N58 moet worden aangepakt door Wout Bareman TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten vinden dat het ha venschap Zeeland Seaports een 'oude' studie naar nut en nood zaak van aansluiting van de spoorlijn van de Axelse Vlakte op het Belgische spoorwegnet bij Zelzate moet actualiseren. De doortrekking van het be staande spoor op de oostoever van het Kanaal Gent-Terneuzen kan mogelijk positieve invloed hebben voor nieuwe bedrijven. Maar GS stelden gisteren ook vast dat er sprake is van nieuwe inzichten in het goederenver voer per spoor. Werd tot voor kort vooral gekeken naar de ca paciteit van de spoorlijnen, nu speelt vooral het tijdsaspect een belangrijke rol. „De argumenta tie voor Axel-Zelzate is dan ook veranderd van een capaciteits probleem in een voorwaarden scheppende investering: het voorkomen van tijdverlies en de kwetsbaarheid van de bereik baarheid van de oostoever via de brug bij Sluiskil", stelt het dagelijks provinciebestuur vast. Het spoor op de oostelijke ka naaloever sluit via die brug aan op de zogenaamde Dow-spoor- lijn op de westelijke kanaal oever tussen Dow Benelux en Gent. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het bestuur van de Stichting Festival Zeeuw- sch-Vlaanderen verwacht in het najaar van 2006 een interessant en aansprekend muziekfestival rondom het thema 'het Oosten' te houden. Directeur F. Pieters blijft de beoogd artistiek leider van het festival. Volgens stichtingsvoorzitter W. de Graaf heeft Pieters al toege zegd om het festival net als de afgelopen drie jaar op poten te zetten. Pieters zelf wil dat nog niet bevestigen en wil pas half januari uitsluitsel geven. De on min tussen het stichtingsbe stuur en Pieters heeft niets te maken met de festivals van de afgelopen jaren. Pieters werd in 2003 aangesteld om het festival een 'kwaliteitsimpuls' te geven en wat De Graaf betreft, is hij daarin geslaagd. De directeur heeft te kennen ge geven zichzelf ook senang te voe len. Hij zou alleen graag een vas te baan als directeur van het fes- door Raymond de Frel BRESKENS - Dc ponton voor het fietsvoetveer in Breskens is weer opgewassen tegen forse golfslag. Vier reusachtige schok dempers zorgen ervoor dat de aanlegsteiger bij barre weersom standigheden niet meer zwiept. De provincie Zeeland moet voor de aanpassingen aan de ponton 730.000 euro neertellen. Na de ingebruikname van het fietsvoet veer, in mei vorig jaar, bleek de Toch vuurwerk bij Zeeuwse Jumbo-prijs MIDDELBURG - De Postcodelo terij had bijna geen feestje kun nen vieren, in het geval dat de zogenaamde Jumbo-prijs in Zee land mocht vallen. Niet dat al vast staat dat die prijs in Zeeland terechtkomt, maar de loterij houdt overal re kening mee. Vandaar dat aan de provincie Zeeland was gemeld dat op 1 januari ergens op een plek in Zeeland misschien vuur werk zou worden afgestoken in verband met de Jumbo-prijs. Dat was de provincie toch wat te vaag. Vandaar dat de organi satie van de loterij te verstaan was gegeven dat 'het eventueel tot ontbranding brengen van vuurwerk op 1 januari 2006 op een nog onbekende locatie in Zeeland van rechtswege niet door middel van deze melding kan plaatsvinden'. Geen feestje dus. Maar dat ging het provinciaal bestuur toch ook weer wat ver. Vandaar dat Gedeputeerde Sta ten overleg hebben gevoerd met de burgemeesters van de Zeeuw se gemeenten en de comman dant van de regionale brand weer. Gisteren hebben ze beslo ten dat zich hier een bijzondere omstandigheid voordoet en heeft de loterij toestemming ge kregen, zelfs nog op een laat mo ment melding te maken van het afsteken van vuurwerk. Zelfs in de kerstvakantie kan dat nog, via een speciaal email-adres. Dat is nog geen garantie dat de prijs in Zeeland valt, want de Postcodeloterij volgt deze proce dure in elke provincie. De plannen voor doortrekking van het spoor van de Axelse Vlakte naar Zelzate werden dit jaar weer actueel door de ont wikkelingen rond de heringe- bruikname van de IJzeren Rijn tussen Antwerpen en het Duitse achterland. Nadat het Hof van Arbitrage in Den Haag bepaal de dat Nederland het stukje IJze ren Rijn op Limburgs grondge bied (natuur) niet mag blokke ren en er ook duidelijkheid be staat over de financiële verdeel sleutel, achtte het bedrijfsleven in met name de Kanaalzone de tijd rijp opnieuw te pleiten voor een snelle doortrekking van het oostelijke spoor. Op die manier kan, via het Bel gische spoorwegnet, immers vlot worden aangesloten op de IJzeren Rijn. Het pleidooi van de Kring van Werkgevers en de Brabants-Zeeuwse Werkgevers kreeg direct steun van burge meester J. Lonink van Temeu- zen, de WD-fractie in de ge meenteraad van Temeuzen en de CDA-statenfractie. GS spelen daar nu op in met het verzoek aan het havenschap eer dere onderzoeken nog eens te toetsen. Want: „Enkele jaren ge leden is door ons een eerste ver kenning uitgevoerd, die geen aanleiding was om met spoed op realisatie aan te dringen, maar het is niet uit te sluiten dat de si tuatie inmiddels zó gewijzigd is, dat daarvoor nu wél aanleiding bestaat." En mocht er nu nog geen aan leiding zijn snel in actie te ko men, dan kan het toch wenselijk zijn alvast te weten welk tracé in de verdere toekomst de voor keur heeft. In politieke kringen is al gesuggereerd te kiezen voor een tracé, parallel aan de (straks verdubbelde) Tractaat- weg. tival willen hebben in plaats van telkens aan het eind van het jaar te worden ontslagen. De Graaf laat echter weten dat het festival gedwongen is om met tij delijke contracten te (blijven) werken, omdat de stichting geen vaste inkomsten heeft. De pro vincie en de drie Zeeuws-Vlaam- se gemeenten bekijken jaarlijks of per regeringsperiode of ze een bijdrage verstrekken en hoe hoog die dan is. „Hulst heeft bijvoorbeeld al te kennen gegeven de subsidie vol gend jaar te willen verlagen van vijftien naar tien mille. Natuur lijk gaan we daar nog eens over praten, maar dit soort onzeker heden blijft. Bijdragen van be drijven fluctueren ook met de economische conjunctuur. Als stichtingsbestuur worstelen we dus constant met de strijd om het voortbestaan en Pieters wist dat bij zijn aantreden", meldt De Graaf. De festivaldirecteur liet weten er iets anders tegen aan te kijken, maar hij wil zijn - al dan niet al genomen - besluit pas half januari toelichten. nieuwe verbinding lang niet al tijd even comfortabel. Als ge volg van verkeerde berekenin gen van de ontwerpers was een te lichte constructie gebouwd, die bij zwaar weer heftig be woog. In de onbeschutte veerha ven van Breskens konden de schepen bij felle wind uit het noord-westen of hoogtij niet aan- en afmeren. Uit een contra-expertise bleek dat de berekeningen van de ont werpers waren gebaseerd op golf krach ten die gemiddeld eens per jaar ontstaan, terwijl de con structie berekend had moeten worden op weersomstandighe den die zich eens per vijftig of honderd jaar kunnen voordoen. „Er loopt nog een procedure bij de rechter om een deel van de meerkosten op de ontwerpers te verhalen. Die zaak dient begin volgend jaar", zegt beleidsmede werker A. van Liere van de pro vincie Zeeland. Om het aanmeerprobleem te tackelen, werd aan twee oplos singen gedacht. Het verlengen van de beweegbare klep aan de ponton van anderhalve meter naar zes meter was de goedkoop ste mogelijkheid, maar de pro vincie koos voor het aanbrengen van vier grote schokdempers. „Dat was een stuk duurder, maar het is ook een veel degelij kere oplossing. En het blijkt ook goed te werken. Op 24 november zijn de dempers aangebracht, waarna het in de eerstvolgende nacht meteen ging stormen. Dat ging gepaard met flinke golf slag, maar de ponton bleef nage noeg stilliggen", zegt Van Liere. In de daaropvolgende weken deed zich nog een paar keer for se golfslag voor, en ook toen gaf de aangepaste ponton geen krimp. Door de aanpassingen kan nu ook de lift op de aanlegin- richting weer worden gebruikt, zodat minder validen ook op mo menten van heel laag water aan boord kunnen. De loopbrug is onder die omstandigheden geen optie, omdat de helling dan te steil is. De werkzaamheden aan de aan legsteiger begonnen in oktober. Met het aanbrengen van de schokdempers is de grootste klus in de veerhaven van Bres kens geklaard. Van Liere: „We moeten nu alleen nog de aan- meerpalen verend maken. Dat doen we waarschijnlijk in het voorjaar van 2006. door Frank van Cooten SINT ANNA TER MUIDEN - De Vakgroep Restauratie be staat 25 jaar. Aannemer Leen- houts uit Sluis is als enig Zeeuws bedrijf bij deze lande lijke organisatie aangesloten. Ter gelegenheid van het jubi leum is gisteren het vergulde windvaantje aangeboden aan de wethouders Wille en Kamphuis op het voormalige gemeentehuis van Sint Anna ter Muiden. Het voormalige gemeentehuis was een van de restauratiewer ken van Leenhouts. De eerste verdieping is in oorspronkelij ke staat hersteld. „We zijn nog steeds trots dat we een deel van het gemeentehuis twee jaar geleden mochten restaure ren", zegt algemeen directeur Stijn Guilliet. „Het is wel jam mer dat de gemeente Sluis geen geld heeft voor de restau ratie van de begane grond. Het rijksgeld voor restauratie is op. Er is alleen nog geld be schikbaar voor onderhoud. De gemeente Sluis heeft ook een beetje pech, omdat hier veel monumenten staan. Denk maar aan Groede, Sint Anna ter Muiden en het belfort van Sluis." Particulieren Dat het overheidsgeld voor res tauratie op is. merkt Leen houts in de praktijk. „De laat ste twee jaar doen we hoofdza kelijk grote werken voor parti culieren en onderhoudsrestau- ratïes aan kerken", zegt Guil liet. De Vakgroep Restauratie is een organisatie van 31 gere nommeerde restauratiebedrij- ven. De vakgroep zet zich sinds 1980 in voor het restaura tie-vakmanschap. De restaurateurs van de Vak groep Restauratie zijn onder nemers met een passie voor de architectuur van alle tijden. „Wie bij restaureren alleen maar denkt aan gotische ka thedralen of oude paleizen, slaat de plank mis. Ook 19e eeuwse panden, boerderijen of gebouwen van de Amster damse School en de Nieuwe Zakelijkheid kunnen immers voor restauratie in aanmer king komen", vindt de vak groep. Volgens adjunct-directeur Ad van Oorschot van Leenhouts Stijn Guilliet (links) overhandigt symbolisch de vergulde windvaan van het oude gemeentehuis aan de wethouders Wille (midden) en Kamphuis (rechts). foto Peter Nicolai zijn de eisen streng om tot de 'eredivisie' van de restaura teurs toe te treden. „Er wordt een bepaald stuk vakman schap gevraagd. Daarnaast moet je een aantal restauraties per jaar maken en moet je ui teraard vakmensen in dienst hebben. Voor het restaureren van panden is gevoel en geduld nodig. Een groot aantal van on ze bouwvakkers vindt restaure ren het mooiste dat er is." Volgens Van Oorschot is er een aanzienlijk verschil tussen re noveren en restaureren. „Reno veren is vooral vernieuwen. Restaureren is zo veel mogelijk terugbrengen in de oorspronke lijke staat met liefde voor de historische waarde. We doen dat met oude technieken en oude bouwmaterialen die nog in de handel zijn." door Elian va n't Westeinde i H 11 een 'aangestoken' namaakrotje, dat even groot is als zijzelf. De lontjes zijn van verschillende lengtes. Suzan Sol van Halt waarschuwt dat je nooit moet gaan kijken als een rotje niet knalt. Rotjes met een kort lontje kun je beter niet aansteken. „Dat is bloedlink. En laat je vooral niet door je vrien den opjutten. Let op wat je doet, ook bij vuurfonteinen of sterren regens. Want koud vuur bestaat niet, laat je niet neppen." Dat laatste demonstreert brand weerman Martin Janse. Hij zwaait rond met een een vuur- fontein, waarop een pop vlam vat. Met een blusdeken leren de kinderen de vlammen te doven. Een voorlichtingsfilm laat zien dat het afsteken van vuurwerk werkelijk nare gevolgen kan hebben. Het is stil als de 13-jari- ge Rik, een vuurwerkslachtof fer, zijn hand omhoog steekt. Hij mist drie vingers. MIDDELBURG - Wat is legaal: een sterrenregen, een strijker, een vuurpijl of een rotje? Ruim driehonderd leerlingen van ne gen Middelburgse basisscholen kregen gisteren op de brand weerkazerne voorlichting over wat wel en wat niet kan met vuurwerk. Een groepje leerlingen van groep acht van de christelijke basisschool Cypressenhof staat gebogen over een vragenformu lier van de vuurwerk 'explosi- tie'. „Hoeveel kinderen belan den per jaar in het ziekenhuis door het verkeerd afsteken van vuurwerk?", is de vraag. Jom Witteveen (11) weet het niet ze ker. „Tweehonderd, denk ik." Precies goed. Voor het eerst dit jaar geeft Halt samen met de brandweer een voorlichtingsles over vuur- Een pop is in brand gestoken en scholieren proberen het vuur met een blusdeken te doven. foto Ruben Oreel werk. Dat gebeurt op initia tief van de gemeente Middel burg. Bij Halt krijgen elk jaar ongeveer honderd jongeren een alternatieve straf omdat ze te vroeg vuurwerk afsteken. Na het beantwoorden van de vragen in de 'explositie' gaan de jongeren naar het onderdeel ren- jerotje. Daar rennen ze weg bij door Frank van Cooten SLUIS - De erbarmelijke staat van de rotonde SIuis/Heille op de N58 is zowel het dagelijks ge meentebestuur als inwoners van Sluis een doorn in het oog. Wet houder L. Wille vraagt de stads raad en de middenstandsvereni ging druk uit te oefenen op de provincie om het probleem zo snel mogelijk aan te pakken. De kwestie kwam gisteravond aan de orde tijdens de bewoners avond in multifunctioneel cen trum De Keure in Sluis. „Onbe- grijpelijk dat voor dit probleem geen oplossing te vinden is. De rotonde Heille is de rotte plek van de pas opgeknapte N58", zei Wille. De wethouder vindt de slechte staat van de rotonde, toch een van de belangrijkste entrees van Sluis, des te opmerkelijker om dat er een geheel vernieuwd wegvak (Oostburg-Sluis) ligt met nieuwe rotondes en een nieuw wegdek. Het houdt echter op bij de rotonde Sluis/Heille. „Sluis is bekend tot in Frank rijk. De rotonde is geen gezicht. We moeten daar met zijn allen wat aan doen", vulde burge meester J. Sala aan. Rijkswaterstaat De noodzakelijke reconstructie en vergroting van de rotonde is berekend op 350.000 euro. De ro- woensdag 21 december 2005 2j^ door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Bureau Jeugd zorg Zeeland krijgt een ton extra aan provinciegeld. Dat wil Gedeputeerde Staten van Zee land. Het college nam gisteren de aanbevelingen over die ad viesbureau BMC deed voor de versterking van BJZ. BJZ had eerder om het dubbele ge vraagd. Met het geld breidt BJZ met twee formatieplaatsen uit om per januari nieuwe taken en een nieuwe werkwijze aan te kunnen. Eerder dit jaar vroeg BJZ nog om 9,6 extra formatieplaatsen om de komst van het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling en vooral de nieuwe indicatietaak voor de geestelijke gezondheids zorg voor de jeugd aan te kun nen. Die taak moet Emergis, als uit voerder van die zorg, over dragen. Daarop vroeg de pro vincie BMC te bezien of BJZ echt zoveel meer mensen no dig had. BMC stelde dat BJZ het afkon met 1,7 extra werk plek. De extra taken konden worden opgevangen door herin richting van de organisatie. Die herinrichting is inmiddels in gezet onder leiding van P. Dood- korte, de BMC-onderzoeker die sinds november als interim func tioneert na het afscheid van di recteur H. van den Ende. De vier afdelingen van BJZ worden on dergebracht in twee secties, toe gang en indicatie; en regie, de coördinatie van de jeugdzorg. In die opzet kan BJZ zich beter richten op de afspraken met de provincie over de hoeveelheid werk die BJZ dient te verzetten voor de Zeeuwse jeugd en wat dat kosten mag. De reorganisatie lost echter niet het bezettingstekort op in de be reikbaarheid van BJZ en de cri- siszorg, waarschuwde Van den Ende voor zijn afscheid. Hij ver wacht bovendien dat er veel meer aanmeldingen voor de jeugd-ggz aankomen dan BMC inschat. Blijkt dat waar, dan moet de provincie volgend jaat nogmaals met extra geld over de brug komen. Bij de plannen voor komend jaar hoort ook een betere afstemming met zorguitvoerder AZZ. Beide instellingen gaan gebruikmaken van hetzelfde elektronische re- gistratienetwerk, waar later ook GGD Zeeland met de dossiers jeugdgezondheidszorg op aan sluit. Dat moet helpen om de zorg die kinderen nodig blijken te hebben sneller in gang te krij gen. De versterking voor de over komst van het AMK uit Rotter dam naar Zeeland, waarvoor twee mensen van het Leger de Heils worden ingezet, loopt min der vlot. De extra krachten die door de minister worden betaaic komen in januari, maar gaan pas over maanden echt bijdra gen aan het wegwerken van de opgelopen achterstanden in mel dingen en rapportages van ka AMK, verwacht Doodkorte. Hii hoopt dat die achterstand in ok tober onder controle is. Nieuwe directeur Doodkorte blijft de leiding van BJZ waarnemen tot op 1 februa ri F. van den Brüle aantreedt ak algemeen directeur. Van Brüle (51) is divisiemanager voor West-Brabant van jeugd zorginstelling Tender in Breda. Begonnen als medewerker in de kinderpsychiatrie werkte hij ic het crisiscentrum in Breda ende Boddaertcentra daar. In 1991 stapte hij in een directeursfunc tie bij kinderopvangorganisatiÈ Markenlanden in de regio Et- ten-Leur en later naar kinderop vangorganisatie Kanteel in Den Bosch en omstreken. Kettingbotsing MIDDELBURG - Bij een ket tingbotsing op de Rouaansekaai in Middelburg zijn gistermid dag vier nauto's beschadigd. De aanrijding vond rond drie ue plaats. door Ben Jansen GOES - Het inkomen van de Zeeuwse akkerbouwers herstelt zich dit jaar enigszins. Na het in financieel opzicht rampzalige oogstseizoen 2004, verdienen de akkerbouwers in Zeeland nu weer iets. „Maar dat is veel te weinig om de klap van vorig jaar goed te maken", verzekert P. de Koeijer, voorzitter van de boere- norganisatie ZLTO in Zeeland. Het Landbouw Economisch In stituut signaleerde gisteren een 'licht inkomensherstel' en een 'adempauze' voor de Nederland se landbouw. De Koeijer kan zich daar in vinden, maar onder streept ook de betrekkelijkheid van deze constatering: „Slechter dan vorig jaar kon nauwelijks. In 2004 haalden de Zeeuwse ak kerbouwers een recordoogst bin nen, in omvang en in kwaliteit. De gigantisch grote productie in Europa was er evenwel de oor zaak van dat deze knol- en bolge wassen niets waard waren. De Koeijer: „We hebben nu geen slechte producten geoogst, maar ze zijn toch duidelijk minder mooi dan die van vorig jaar. Om dat Europese aardappel- en uien- areaal 2005 als gevolg van hel overaanbod van vorig jaar duide lijk minder groot was, zijn de; prijzen nu beter." Suikerbieten hebben de Zeeuw se akkerbouwers dit jaar minder opgebracht. Akkerbouwers in West-Zeeuws- Vlaanderen, op Walcheren en op Noord-Beveland zijn de afgelo pen zomer twee keer door wa teroverlast getroffen. De schade daarvan op hun aardappel- ai j uienpercelen heeft zich enigs zins hersteld, maar De Koeijer houdt er toch rekening mee dat een aantal boeren in deze gebie den ook dit jaar niets of weinig verdienen. In de veehouderijsector zijn de inkomens duidelijk verbeterd dankzij gunstige prijzen. De glas tuinbouw zucht onder de hoge energielasten. Volgend jaar krijgt de landbouw te maken met eerste fase van de verlaging van de Europese sui kerprijs, zoals die in november is overeengekomen, met nieuwe regels op het gebied van mest stoffen en met toeslagrechten voor een steun per hectare. De Koeijer: „Afwachten maar." tonde is eigendom van Rijkswa terstaat. Die draagt met ingang van 1 januari 2007 echter een groot aantal wegen, waaronder de rotonde Sluis/Heille, over aan de provincie. Tot het moment van overdracht is Rijkswaterstaat alleen bereid de rotonde te onderhouden. Voor dit onderhoud is negentig duizend euro uitgetrokken. „Met de overdracht is dertig mil joen euro gemoeid. Met een beet je creativiteit moet het resteren de bedrag, van 2,5 ton, voor re constructie van de rotonde toch te vinden zijn", stelde Wille. door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - De vismijn in Colijnsplaat heeft dit jaar te kampen met een grote daling van de omzet, terwijl de andere Zeeuwse vismijnen in Breskens en Vlissingen juist een omzetstij ging boekten. Was de visafslag in Colijnsplaat altijd al een dreumes in de we reld van de visserij, afgelopen jaar is de positie van de Noord- Bevelandse vismijn verder ver zwakt. Colijnsplaat haalde in 2004 nog een bescheiden omzet van 5,5 miljoen euro. Dit jaar is daar 1,3 miljoen euro vanaf ge gaan. Voor een deel is dit toe te schrijven aan de zeer matige prijzen voor garnalen, een be langrijk product voor Colijns plaat. De voornaamste oorzaak is dat minder visserschepen Co lijnsplaat aandoen. De vismijnen in Vlissingen en Breskens, verenigd in de Zeeuw se Visveiling, hebben het afgelo pen jaar evenals die in Stellen dam en Scheveningen beter ge daan dan in 2004 Breskens zal in 2003 op elf miljoen euro en vo rig jaar op 6,4 miljoen. Dit jaar stevent de mijn af op iets meet dan zeven miljoen euro. Vlissingen, Breskens en Stellen dam danken de hogere omzet aan betere kiloprijzen. Een UFA- mede werkster in Stellendam spreekt, gerekend over alle vis soorten, over veertig eurocent per kilo meer; 4,18 in plaats van 3,77 euro. „Dat is puur een kwes tie van vraag en aanbod", ver klaart F. Lokerse van de Zeeuw-; se Visveiling. De vismijnen mogen, op Colijns plaat na, beter gedraaid hebben, voor vissers was 2005 door de hoge olieprijzen barslecht. Een teken aan de wand is dat dit jaar twee viskotters uit Vlissin gen in de sanering zijn gegaan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46