Zorgen over sluizen Terneuzen PZC Een bemoedigend woord doet wonderen SP wil knieval van college Terneuzen PZC Blokkade door bewoners flat heeft effect 13 Nieuw West wil welstandscommissie afschaffen Schuttevaer voorziet steeds langere wachttijden woensdag 21 december 2005 ^Raymond de Frel I SLUIS - De gemeente Sluis is beier af zonder welstandscom missie. De Sluise oppositiepartij N'jeuw West wil morgen daarom «een leden voor een nieuwe com missie benoemen. Benoeming en ontslag van de le den van de gemeentelijke wel- standscommissie is een bevoegd heid van de gemeenteraad. Mor gen besluit de raad of drie men sen zich ook de komende drie jaar mogen bezighouden met het toetsen van bouwaanvragen aan welstandsaspecten. Als het aan Nieuw West ligt, komt het daar helemaal niet meer van. De partij dient een motie in, waarin zij voorstelt de welstandscom missie af te schaffen. „Wel standsadviezen leiden in het al gemeen met tot een betere beeld kwaliteit en betere uitstraling van gebouwen. Ook betekenen welstandsadviezen vaak tijdver lies en hogere kosten voor bur gers en bedrijven, wat regelma tig resulteert in frustraties. Bo vendien kan een persoonlijke smaak en voorkeur van één of meer commissieleden leiden tot niet eensluidende adviezen over dezelfde bouwplannen", schrijft fractievoorzitter A Rosendaal in de motie. Vorig jaar nam de gemeente raad van Sluis een amendement van het CDA aan om in een deel van de gemeente welstandsvrij bouwen toe te staan. Toen op perde Nieuw West-raadslid H. Meijer ook al om de commis sie helemaal af te schaffen. Volgens Meijer moet worden voorkomen dat goede economi sche ontwikkelingen worden ge blokkeerd onder het mom van welstand. De gemeenteraad van Sluis besluit vanavond om 19.00 uur over de motie van Nieuw West. dnnrWout Bareman 1ERNEUZEN - De schippersver eniging Koninklijke Schuttevaer naakt zich zorgen over het ge bruik van de sluizen in Terneu- ren. De binnenvaart wordt ^eeds vaker geconfronteerd met nachttijden, met name voor de Oostsluis. Dat heeft alles te maken met de groei van de tonnenmaat van de schepen. Rijkswaterstaat pro beert het oponthoud zoveel mo gelijk te beperken door binnen schepen ook te schutten via de Midden- en Zeesluis. .Maar, die sluizen zitten ook aan hun topcapaciteit", stelt voorzitter W. Bondewel van de afdeling Terneuzen van Schutte vaer vast. Volgens de schippers vereniging wordt de groei in de binnenvaart te weinig gebruikt als extra argument voor de snel le bouw van een nieuwe zeesluis. .Gent pleit steeds voor zo'n nieu we sluis met het oog op een snel- lepassage van zeeschepen, maar als je ziet dat ook de binnen vaart enorme hoeveelheden goe deren vervoert, zou vanuit het Gentse ook daarvoor meer aan dacht moeten worden gevraagd. Want als die nieuwe sluis er een maal ligt, kan de huidige zee sluis worden benut voor de bin nenvaart." De dupe Schuttevaer vreest vandaag of morgen de dupe te worden van achterstallig onderhoud aan het sluizencomplex. Bondewel: .Hou me ten goede, dat valt het waterstaatspersoneel hier abso luut niet te verwijten; het gaat immers om bezuinigingen, die agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Rene Hoonhorst (chef) Wout Bareman I Raymond de Frel René van Stee i fnts Bakker (sport) j Baudeloo 16 i Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET WWw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vanuit Den Haag zijn opgelegd. Maar je ziet hoe kwetsbaar de sluizen zijn. Laatst lag de zee sluis er zestig uur uit. Dat be zorgt de grote zeeschepen de no dige vertraging, maar ook de bin nenvaart is daarvan het slachtof fer. Want kleinere zeeschepen, zoals coasters, wijken dan uit naar de Midden- en Oostsluis. Dan worden ook de binnenschip pers geconfronteerd met langere wachttijden." Dat waterstaat sinds dit jaar met een extra budget van bijna vijftig miljoen euro veel achter stallig onderhoud probeert weg te werken, juicht Bondewel toe. „Maar het is wel weer uitge smeerd over een periode van ja ren, tot 2010. En nogmaals, la ten we niet vergeten dat de drie sluizen aan hun topcapaciteit zit ten. Dus als bijvoorbeeld de bin- nenvaartsluis straks door één of ander mankement uitvalt, is de economische schade voor de bin nenvaart niet te overzien. Er is echt maar één remedie: een snel le bouw van die nieuwe sluis." De afdelingsvoorzitter van Schuttevaer maakt zich niet di rect zorgen over de invoering van de centrale bediening van de sluizen en bruggen op het Ka naal Gent-Temeuzen. De voorbe reidingen daartoe zijn in volle gang; vanaf volgend jaar wordt de bediening én de indeling van de sluizen centraal geregeld van uit de verkeerspost op de Mid- denhavendam. Daardoor ver dwijnen, voornamelijk via na tuurlijk verloop, een kleine twin tig arbeidsplaatsen. Bondewel: „We moeten het even afwachten, want in Zeeland hebben we daar nog geen ervaring mee. Maar el ders in het land loopt het prima, dus waarom hier niet." STREEKACTIVITEITEN GRAAUW Gemeenschapshuis, 14.45 uur. KBO gymnastiek; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Schie- ting;20.00 uur: Damesgym; HULST Oe Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten; 10.30 uur: Bibliotheek; 11.00 uur: Kerst diner koffieochtend; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; De Vlaschaard, 10 00 uur Vergadering dorpsraad; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country linedance voor beginners; 1000 uur. Country line dance voor ge- roderden; Herberg de Snis, 19.30 en 21.45 uur. Free Country Dancers; SAS VAN GENT De Regenboog, 13.30 uur Kaarten, biljarten; St. Albert, 1300 uur Quilt patchwork, haken, bor duren en frivolite voor dames, vrij biljar ten en spelmiddag; SINT-JANSTEEN De Warande, 9.30 «ir Gymnastiek, biljartles; 10 30 uur- Volksdansen; 13.30: Kreatieve Vorming, 19.30 uur: Country dance; Basisschool taflhelosenberghe, 16.30 uur: Kerst markt. TERNEUZEN - De Wielingen, 17.00 ju' Yoga Palazzoli huis; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; t Schelpenhioekje, 14.00 uur: Kinder- c'ub4 tot en met 7 jaar; Henk Hammer helpt in een tentenkamp in Muzaffarrabad met een aantal Pakistaanse artsen, onder wie dr Khawad (links) en dr Hassan (rechts), slachtoffers van de aardbeving. foto familie Hammer door Paul Begijn TERNEUZEN - Hij bivakkeerde vijf we ken in het Pakistaanse Muzaffarabad, dat twee maanden geleden volledig werd verwoest door een aardbeving. Arts Henk Hammer (59) uit Terneuzen van Artsen zonder Grenzen zag er ellen de, diepe ellende. Maar tegelijkertijd be speurde hij bij de inwoners optimisme, een indrukwekkende hoop op een bete re toekomst. „Het geeft een goed gevoel als je de kinderen na verloop van tijd weer ziet lachen en spelen." De Terneuzense arts, eerder al actief in ondermeer Sudan en Tanzania, werkte in Pakistan in één van de vele tenten kampen, die opvang bieden aan mensen die als gevolg van de aardbeving dak loos zijn geworden. Hammer verbleef in Muzaffarabad, een stad waar normaal zo'n tachtigduizend mensen wonen. Na de aardbeving zochten de bergbewo ners hun heenkomen in de stad, waar door het aantal inwoners tot honderd duizend steeg. Hammer was actief in het tentenkamp Meera Tanolian Camp, waar veel slachtoffers verblijven die één of meer familieleden hadden verlo ren. Samen met een aantal Pakistaanse artsen hielp Hammer de slachtoffers. „Soms waren het de dagelijkse gevallen waar we in Nederland ook voor naar de dokter gaan. Maar meestal zochten ze mij op voor een gesprek, een steuntje in de rug, een bemoedigend woord. Een praatje maken was vaak al voldoende om hen een goed gevoel te geven." Tijdens zijn verblijf waren er nog gere geld naschokken voelbaar. „Op een nacht werden we opgeschrikt door een hevige schok. Vreemd genoeg was ik to taal niet bang. Inwoners daarentegen wisten niet hoe vlug ze uit hun huizen of schuilplaatsen moesten komen. De schrik zat er bij hen nog goed in." Bij de bewoners is er veel respect voor het vrijwilligerswerk. „In het kamp kwam ik bijvoorbeeld iemand tegen die een been miste. Zo'n jongen weet ook wel dat ik hem zijn been niet terug kan geven, maar toch was zijn waardering voor ons werk groot. Alleen al een praat je sterkte hem. Voor de mensen daar be tekent dat echt heel veel." Ook de grote belangstelling vanuit Pakistan voor een benefietwedstrijd tussen het Nederland se en Pakistaanse hockeyteam in Rotter dam onderstreept dat het werk en mede leven van 'buitenstaanders' op prijs wordt gesteld. Pluspunten De situatie in de tentenkampen is vol gens Hammer draaglijk, maar vooral voor de bergbewoners vreest hij barre tijden. De gevreesde winterkou m Paki stan laat dit jaar echter langer op zich wachten dan normaal. Alleen in de ho- gergelegen gebieden is het nu al flink koud. Volgens Hammer heeft de kou overigens ook pluspunten. Zo krijgen ziektes als malaria en tuberculose in de winter geen kans. „Dat neemt niet weg dat ik mij zorgen maak. Honderden mensen zitten nog zonder voorzienin gen. Vooral de kwetsbare groepen, de kinderen en ouderen, gaan het de ko mende tijd heel moeilijk krijgen." De ellende wordt in veel kampen verge ten door het organiseren van activitei ten. Zo ook in Meera Tanolian Camp „De cricketsport doet het goed onder de Pakistaanse bevolking. Daar gaan de mensen helemaal in op. Daarnaast voe ren de kinderen toneelstukken op om de ramp zo snel mogelijk te verwerken. In het kamp staat inmiddels ook een school." Hammer spreekt over een 'nuttige' erva ring, waarmee hij in de toekomst zijn voordeel wil doen. Daar kan hij deze week wellicht nog mee beginnen. Van daag vertrekt de arts weer naar Tanza nia waar hij samen met zijn vrouw een project heeft lopen met verstandelijk ge handicapte kinderen. door Paul Begijn TERNEUZEN - De plaatsing van een umts-mast op de flat aan de Edvard Grieghof in Ter neuzen is gisteren afgeblazen. Daartoe besloot telefoonprovi- der Vodafone, nadat protesteren de bewoners met een urenlange blokkade de komst van de mast onmogelijk hadden gemaakt. Of de mast überhaupt nog wel wordt geplaatst, is nog niet be kend. Binnenkort vergaderen de gemeente Terneuzen, Vodafone, woningbouwvereniging Clavis en bewoners uit de Terneuzense wijk Oudelandse Hoeve over de komst van de mast. Voor die tijd wordt de mast zeker niet op de flat geplaatst, deelde Vodafone de bewoners gistermiddag mee. Bewoners en omwonenden van de flat werden 's ochtends om kwart voor zeven opgeschrikt door de komst van een hijs kraan en een vrachtauto met een umts-mast. De hijskraan stuitte echter op een volle par keerplaats. Het verzoek van Cla vis om de parkeerplaats vrij te houden werd door de bewoners genegeerd. Niet veel later blokkeerden zij met twee auto's de doorgang tot de Edvard Grieghof. Aannemers en antennebouwers konden niet veel meer doen dan wachten op een beslissing van Vodafone-su- perieuren. Werkmensen werden in het flat portaal door de actievoerders op gevangen met een kop koffie. Een zelf geïnstalleerde kerami sche kachel zorgde voor verwar ming. Halverwege de ochtend kwam wijkteamchef Gerrit de Boer van de Terneuzense politie poolshoogte nemen, maar hij hoefde geen boetes uit te delen. De actievoerders waren ook niet uit op geweld. „Met agres sie bereik je niks", benadrukte H. Haanraads. „Maar", zei hij erbij, „een beetje burgerlijke on gehoorzaamheid kan geen kwaad." Rond het middaguur werden de blokkades opgehe ven. Bewoners van de flat aan de Edvard Grieghof in Terneuzen blokkeren de kraan voor het plaatsen van de UMTS antennes op het dak van de flat. foto Camile Schelstraete Kerstdiner voor eenzame ouderen GOES - Ouderen die Kerstmis alleen thuis doorbrengen, kunnen van een kerstdiner genieten in Hotel Goes in Goes. Daar organiseren het Nationaal Fonds Ouderen- hulp en Het Klaverblad morgen het speciale diner. De ouderen worden uitgenodigd via de thuiszorg, Stichting Welzijn Ouderen, het Rode Kruis en de Zonnebloem Lan delijk worden vijftienhonderd ouderen aan de dis genood, die wordt opgeluisterd met kerstzang. Het fonds houdt de kerstdiners om de eenzaamheid bij ouderen tijdens de feestdagen tegen te gaan. 420.000 ouderen vieren de feest dagen niet. De helft daarvan zit deze dagen zonder be zoek. Zo'n 50.000 ouderen voelt zich daardoor extra een zaam, meldt het fonds. De diners worden gesponsord door het Zeeuwse bedrijfsleven. Drankrijders op het matje TERNEUZEN- Een 55-jarige man uit Terneuzen werd gis teren door de rechtbank inMiddelburg voor dronken rij den conform de eis veroordeeld tot 550 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Hij werd op 3 no vember in Terneuzen bij een verkeerscontrole gesnapt met een alcoholgehalte van 575 microgram, ruim twee maal de toegestane hoeveelheid. Een zestigjarige Temeuzenaar kreeg 700 euro boete en ze ven maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk, opgelegd. De man werd op 29 oktober in zijn woonplaats na een feestje aangehouden met een alcohol gehalte van 670 microgram. Een 25-jarige man uit Kapellen (B) moest op 28 oktober in Sluis blazen. De score van 740 microgram was goed voor 800 euro boete en acht maanden rijontzegging. Sluis krijgt fietspad naar kust SLUIS - Nog voor aanvang van het toeristenseizoen krijgt Sluis een veilige fietsverbinding met de kust. Het bestaande fietspad langs de N 675 tussen Potjes en Sluis wordt vanaf de Braamdijk vervangen door een asfaltfiets- pad van drie meter breed. Tussen de rijbaan en het fiets pad komt een brede tussenberm. Ook wordt de markering op de rijbaan aangepast. De as-aanduiding verdwijnt. En kel de randmarkeringen als zogenaamde erftoegangsweg worden aangebracht. Naast de bestaande Zwinbrug voor het autoverkeer over het uitwateringskanaal bij het Sluis- se Veer zal een houten fietsbrug gebouwd. Gedeputeerde Poppelaars deelde gisteren in het belfort van Sluis mee dat het project zo snel mogelijk aanbesteed zal worden. Om archeologische waarden te ontzien, zal ter hoogte van de voormalige toegang tot de haven van Sluis, nabij de aansluiting op de Paspolder, een knik in het fietspad worden aangelegd. De oversteek bij de Braamdijk en Sluissedijk wordt door middel van midden geleiders veiliger gemaakt. De Kokersweg krijgt een haak se aansluiting op de Provinciale Weg. De totale kosten van het project bedragen 850.000 euro. Vuurwerk in brievenbus VLISSINGEN - In de Bonenburg in Vlissingen is maan dagavond tussen tien uur en half elf een 54-jarige man ge wond geraakt nadat vuurwerk door zijn brievenbus was gegooid. De man kreeg een losgeschoten tochtstrip in zijn gezicht. De wond moest bij de huisartsenpost gehecht worden. De plaatsing van de omstreden umts-mast was aanvankelijk op maandag gepland, maar die plannen vonden om veiligheids redenen geen doorgang. Volgens bewoners en omwonenden van de flat kan de straling van de mast schadelijk zijn voor de ge zondheid. door Wout Bareman SAS VAN GENT - De afdeling Terneuzen van de Socialistische Partij (SP) vindt dat het dage lijks gemeentebestuur excuses moet aanbieden aan de inwo ners van Sas van Gent. Want het college van B en W heeft gro te fouten gemaakt bij de infor matieverstrekking over de aan passing van het Bolwerk in Sas. De gewijzigde verkeerssituatie houdt de gemoederen al weken bezig. Volgens veel Sassenaren is er sinds de uitvoering van de werkzaamheden vooral voor fiet sers een levensgevaarlijke situa tie ontstaan. De SP drong al eer der aan op herstel van de oude situatie, toen fietsers nog ge bruik konden maken van de veel veiligere parallelweg. De Verkeersorganisatie 3VO stelde, na klachten van omwonenden, een onderzoek in. Een woord voerster trok begin december de voorlopige conclusie dat de re constructie 'op hoofdlijnen geen foutieve elementen bevatte' en dat de fietsers in de nieuwe si tuatie kennelijk de rol van 'ver keersremmer' is toebedeeld. Dat laatste werd vervolgens na drukkelijk door B en W ont kend. Volgens het college is de parallelweg nog steeds beschik baar als alternatief voor de fiet sers. En verder wees het college, in antwoord op vragen van raadslid F. van Hulle (TOP/Gemeen tebelangen), op het intensieve overleg met de Stadsraad, de bewoners, en orga nisaties als 3VO en de Fietsers bond. En juist met de beant woording van die vragen maak te het college een flinke uitglij der, oordeelt de SP nu. Brief Woordvoerder G. Bogert: „Blijk baar denkt men dat men de bur gers voor de gek kan houden door te zeggen dat ze goed geïn formeerd zijn. Niets is minder waar. Er is geen brief gestuurd aan de bewoners, ze hebben geen persoonlijke uitnodiging ontvangen voor de inspraak avond en er is geen uitvoerig overleg geweest met Vitaal Sas." Dat blijkt, volgens Bogert, uit een door de SP gehouden en quête onder de bewoners. De ge meente zou totaal geen rekening hebben gehouden met sugges ties van de weggebruikers. Bo gert vindt dan ook excuses op z'n plaats. Verantwoordelijk wethouder J. van Schaik is dat met van plan. „De reconstructie van het Bolwerk vormt onderdeel van het zogenoemde categoriserings- plan voor de wegen in Sas van Gent. Dat hele plan is uit en te na besproken met Vitaal Sas, met de Stadsraad, in de raads commissie Economie en Beheer en er is ook een openbare bijeen komst geweest, met de kaarten op tafel. Iedereen was daar wel kom en zeker ook de bewoners." De wethouder zegt zelf tot nu toe geen klachten van Sassen aren te hebben ontvangen over de reconstructie van het Bol werk. „Maar als die er wel ko men, dan ben ik graag bereid de situatie na verloop van tijd nog maals te bekijken en eventueel wat aanpassingen te plegen. Want het kan natuurlijk altijd beter." Benny de Vet op kerstmarkt CLINGE - De kerstmarkt mor gen in Clinge wordt opgebouwd op het parkeerterrein en plein bij de kerk. Voor de kerk wordt een podium geplaatst en trek pleister van de avond wordt troubadour Benny de Vet. De markt begint om 19.00 urn en wordt om 20.00 uur officieel geopend door de nieuwe voorzit ter van de dorpsraad, Ellen Verstraten. Benny de Vet brengt vanaf 21.00 uur een breed reper toire. De kerstmarkt heeft meer kra men dan voorgaande jaren. De kerstman loopt rond en belang stellenden kunnen samen met hem op de foto in een echte koets. De kerstmarkt sluit om 23.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45