PZC Fusie leidt tot verschraling regio m 6?s Corporaties moeten Hulst leges betalen Samen een filmpje paAkejn SKMUÜNoOF SPRINT PHOTO Soepactie brengt armoede onder de aandacht mmm M&.I Hulster straat afgesloten wegens lek in gasleiding Diner Actiegroep wil later besluit kleine turbines Dijkgraaf De Graaf: aanwezigheid waterschap sociaal-maatschappelijk van belang jkchts Blaclie: 0113-315649 •ww pzc.nl tmjil:redaclie S pzc.nl Wbus31,4460 AA Goes yvertentie-exploitatte: cmrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; teuws-Vlaanderen: 0114-372770; Sonaal: 020-4562500. Koensdag 21 december 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs) m Advertentie door Harold de Puysseleijr HULST - Door een gaslek in de buurt van het parkeerterrein achter de Hema, in de binnen stad van Hulst, is het Princebol- werk gistermiddag een uur lang afgesloten geweest voor het ver keer. Tijdens werkzaamheden aan de groenvoorziening raakte de gasleiding lek. Medewerkers van de Hulster brandweer waren snel ter plaat se. De leiding werd meteen afge sloten. Uit metingen van de brandweer met een explosieme ter bleek, dat er geen direct ge vaar voor de omgeving was. Toch werd de straat naar het parkeerterrein op het bolwerk voor alle zekerheid afgesloten. Een medewerker van het nutsbe drijf dichtte de stuk gestoten lei ding. Daarna werd het parkeer terrein weer vrijgegeven voor ge bruik. Nieuw: BelVrij Avond Weekend Voor een leuk avondje hoefje de deur niet meer uit. Je pakt gewoon de telefoon. Want KPN introduceert BelVrij Avond Weekend. Voor slechts 6,75 per maand. Daarmee bel je thuis van 19.00 uur 's avonds tot 8.00 uur 's ochtends en het hele weekend onbeperkt naar alle vaste telefoonnummers in Nederland, uitgezonderd betaalde service- en internetnummers. BelVrij Avond Weekend is een aanvulling op je BelBasis abonnement. Kijk voor de voorwaarden op www.kpn.com. Vraag het vandaag nog aan. Primafoon' www.kpn.com 0900-0244 0,10/m altijd dichtbij AutoTeam.nl Maatschappelijk werkers deelden gisteren bij De Tijman in Terneuzen soep uit, om aandacht te vragen voor het groeiende armoedeprobleem. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - Natuurlijk, ze hadden een locatie kunnen kie zen die op een doorgaande rou te ligt. Maar zo bij hun eigen ge bouw De Tijman. tegenover het gemeentehuis in Terneuzen, dat had ook wel iets symbo lisch. Letterlijk in het zicht van de overheid deelde een aan tal maatschappelijk werkers gisterochtend soep uit, om aan dacht te vragen voor het groeiende armoedeprobleem. Hun collega's in Vlissingen slo ten zich ook aan bij de actie van Stichting Klaverblad Zee land en Splinter, het Zeeuwse platform voor bestrijding van ai-moede en sociale uitsluiting in Zeeland. Zij vinden het onaanvaardbaar dat in Zeeland gezinnen onder de armoedegrens moeten leven. Waar de drie Zeeuwse voedsel- banken nu alleen pakketten uit reiken aan mensen met een besteedbaar inkomen van hon derdvijftig euro (of lager) per maand, hopen de actievoerders dat de Zeeuwse gemeenten zich garantstellen voor een rest- inkomen van tenminste twee honderdvijftig euro per maand voor eten, kleding en niet-vas- te lasten. „Wij krijgen per jaar 2200 mensen over de vloer, van wie zestig procent bestedings problemen heeft. De lasten zijn de voorbije jaren ontzettend ge stegen, maar de hoogte van uit keringen is niet meegegroeid", zegt manager P Bruggheman van Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk Zeeuws- Vlaanderen. „Met het uitdelen van snert en tomatensoep wil len we de overheidsinstanties wakkerschudden. Het kan toch niet zo zijn dat we in de 21e eeuw terug zijn bij de sociale voorzieningen uit de negentien de eeuw? De armoedeproblema tiek neemt steeds verder toe, onder meer omdat de regels ver harden. Het wordt steeds lasti ger om bij uitkeringsinstanties iets gedaan te krijgen. In Zeeuws-Vlaanderen worden nu honderd voedselpakketten per week uitgereikt. Het is toch schrijnend dat we daar in toe nemende mate een beroep op moeten doen? Wij dweilen graag, maar op een gegeven mo ment moet iemand de kraan dichtdraaien," Brugghemans collega M. Parijn zegt dat de situatie in zijn 32-ja- nge loopbaan niet eerder zo nij- pendwas. „Vroeger konden wij voor acht van de tien mensen die bij ons binnenstapten iets doen, nu zijn dat er gemiddeld nog maar twee van de tien." Steun Passanten kregen gisteroch tend een kop soep aangeboden, waarna hen werd verzocht met een briefkaart steun aan de ac tie te betuigen. Klaverblad en Splinter willen op die manier Zeeuwse gemeenteraadsleden en maatschappelijke instanties aansporen de handen ineen te slaan en een gezamenlijk actie plan op te stellen. Hulsterse rijdt in greppel ZAAMSLAG - Een 38-jarige automobiliste uit Hulst raak te gistermorgen rond negen uur op de N61 bij Zaamslag van de weg en raakte daarbij gewond. Ze reed van Zaam slag naar Terneuzen en verloor de controle over haar voer tuig. Hierdoor belandde zij in de greppel en sloeg over de kop. Zij is met onbekend letsel per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Situatie dorpspark moet stoppen SLUISKIL - Het dorpspark in Sluiskil staat bovenaan het lijstje van op te lossen problemen van de doipsraad. Dat kregen de leden van het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen gisteren te horen tijdens het kembezoek van de gemeente aan Sluiskil Het op te los sen probleem is dan met name de openstelling van het park aan de kant van de Baljuwlaan. De ingang aan die kant is al sinds de aanleg van het park afgesloten. Eerst provisorisch, maar sinds afgelopen zomer met een hek werk, dat niet zomaar opzij te zetten is. Dat hekwerk is geplaatst door de omwonenden aan beide kanten van de afgesloten ingang. Die zeggen zich te beroepen op een toe zegging van het stichtingsbestuur van het park, dat er géén ingang aan de Baljuwlaan zou komen. Sinds het park toegankelijk is neemt echter de kritiek op de slui ting van de ingang toe. De gemeente werkt al maanden aan een oplossing. Wethouder P. Hamelink: „We werken aan een voorstel dat in januari aan het college wordt ge presenteerd. Tot die tijd lijkt het me het verstandigst om geen inhoudelijke mededelingen te doen. Botsing op N61 TERNEUZEN - Op de N61 in Terneuzen botste gistermid dag rond vier uur een 46-jarige automobilist uit Hulst te gen een overstekende fietsster. De 17-jarige fietsster uit Axel stak vanaf het fietspad bij rood licht het kruispunt over en kwam daardoor in botsing met de auto van de 46-jarige Hulstenaar. De fietsster liep bij de aanrijding builen en schrammen op. Vrouwenclub sluit India-actie af SAS VAN GENT - De serviceclub Ladies' Circle Zeeuws-Vlaanderen heeft haar India-actie afgesloten. Het Hits for Kids-discofeest in restaurant Kraaghof in Zaamslag leverde tezamen met sponsorbijdragen 7250 eu ro op voor het goede doel. Cordaid, dat drie humanitaire organisaties van katholieke huize vertegenwoordigt (Me- misa, Vastenactie en Mensen in Nood), verdubbelt de op brengst. Het geld is bestemd voor stichting Medisch Werk Mumbai, die afgelopen vijf jaar in India een aantal medi sche projecten heeft opgezet voor kansarmen. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst ligt in de clinch met woningcor poraties over het al dan niet verschuldigd zijn van bouwle- ges. Het gaat dan om bouw activiteiten die Woongoed Zeeuws-Vlaanderen en de Woon- stichting Hulst hebben onderno men en die volgens de gemeente niet onder de begripsomschrij ving 'sociale woningbouw' val len. De gemeente heeft de twee wo ningbouwverenigingen samen voor 80.000 euro aan rekenin gen voor verschuldigde bouwle- ges gestuurd. De corporaties hebben een deel van die factu ren retour gestuurd omdat ze vinden dat er wél sprake is van sociale woningbouw. Volgens wethouder P. Weemaes (middelen) bestaat tussen de ge meente en de woningbouwver enigingen een verschil van me ning dat de gemeente zo'n 50.000 euro aan inkomsten kan schelen. Het gaat om bouwpro jecten die de afgelopen drie jaar gerealiseerd zijn. Verkoop Het standpunt van de gemeente is, dat Woongoed en de Woon- stichting leges verschuldigd zijn over nieuwe woningen die voor de verkoop zijn bestemd, en voorzorgwoningen. „Onze inter pretatie is, dat alleen woningen die bestemd zijn voor de ver huur en die volledig voldoen aan de huursubsidienormen, on der sociale woningbouw val len", aldus Weemaes. Het onderscheid tussen sociale - en niet-sociale woningbouw komt overigens als het aan bur gemeester en wethouders van Hulst ligt, per 1 januari te ver vallen. Door een wijziging in de Woningwet moeten de woning corporaties de gemeente dan ook bouwleges betalen voor wo ningen die ze bouwen voor de so ciale huursector. De problematiek zoals Wee maes die schetst, klinkt direc teur C. Reinhoudt van Woon goed Zeeuws-Vlaanderen onbe kend in de oren. „In ons geval ging het om wat kleinere bedragen. Leges bij voorbeeld voor vergunningen die wij hadden aangevraagd voor de sloop van bergingen bij huurwoningen. Naar onze me ning valt dat gewoon onder de sociale huursector", aldus Rein houdt. Die zegt dat zorgwoningen naar zijn idee ook ten behoeve van de sociale huursector zijn ge bouwd. „Waar wij actief zijn als projectontwikkelaar op de com merciële markt, zijn we leges verschuldigd. Dat is wat ons be treft geen punt van discussie." Directeur J. Valckx van de Woonstichting Hulst was giste ren wegens vakantie niet bereik baar voor een reactie. zeeuwse almanak In de donkere dagen voor kerst, staat de samenstelling van het diner ter discussie. Eten we dit jaar een rollade of halen we het gourmetstel uit de kast? Wordt het eend of breken we dit jaar met de tra ditie en koken we vegeta risch? Vader suggereerde dat dit jaar maar eens haas gegeten moest worden. De jongste van het gezin zag dat helemaal niet zitten. Het diner van vo rig jaar was hem niet goed be vallen. Toen hadden we ook al haas, mopperde hij. Zijn va der keek hem vragend aan. Haas? Ja, zei de jongste, var kenshaas... HOOFDPLAAT - De Stichting Actiegroep Windturbines Hoofd plaatpolder roept de gemeente raad van Sluis op nog geen be- iluit te nemen over de aanleg ran kleine windmolens, tot vijf tien meter hoogte, in het buiten gebied. De raad neemt morgen m de raadsvergadering een be- •luit over de kleine windmolens. De actiegroep vindt echter dat eerst de problemen met de wind- aolens in de Hoofdplaatpolder opgelost moeten worden. Omwo nden klagen over geluidsover last Ze zijn niet tevreden over eerder gedane geluidsmetingen door het bedrijf Schoonderbeek en Partners. Dit bureau houdt begin januari een vervolgonder zoek. De actiegroep mag zelf dne plekken in de Hoofdplaat polder aanwijzen waar dan ook wordt gemeten. De actiegroep vindt het daarom verstandiger eerst de resultaten van dit onderzoek af te wachten alvorens een besluit te nemen over de komst van kleine wind turbines in het buitengebied. ^rRené Hoonhorst TERNEUZEN - Of een fusie oct Zeeuwse Eilanden de inge ven van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen veel finan ced voordeel oplevert, is lang Cel zeker. Terwijl als een paal innen water staat dat samen smelting van de twee Zeeuwse nterschappen sociaal-maat schappelijk onwenselijk is voor de regio. Dat zegt dijkgraaf W. de Graaf. Hij verwacht niet dat leden van de algemene vergadering de be grotingsvergadering morgen aangrijpen om nog eens een bal letje op te gooien over de moge lijkheden voor fusie met water schap Zeeuwse Eilanden. De las ten voor Waterschap Zeeuws- Vlaanderen stijgen volgend jaar met twee, drie procent. De Graaf trekt beweringen over doelmatigheidsbesparingen van vijf procent of bezuinigingen van minstens drie miljoen euro in twijfel. „Voorstanders zeggen dat het veel goedkoper kan en te enstanders stellen dat het niet ved uitmaakt. Als Zeeuws-Vla- aing - niet geboren, wel gewor- cen - vind ik het belangrijker dal een voorziening als het wa- tasêhap in de streek blijft geves- *gd. Na de fusie van de voorma- Lgedrie schappen, zes jaar gele- ;a, heeft eenieder zijn draai ge bonden. We zijn net goed op room gekomen. En we zijn wel rroter geworden, maar staan log steeds dicht bij de mensen." .Als een paar depots en wat kan onniers in Zeeuws-Vlaanderen blijven en de rest van het per soneel naar Middelburg moet, at Zeeuws-Vlaanderen opge- rheept met verdere maatschap pelijke verschraling. Veel men sen met een goede opleiding ver kassen op korte of langere ter mijn naar de omgeving van hun nieuwe werkplek en voorzienin gen bezuiden de Westerschelde komen nog meer onder druk te staan, schetst De Graaf. Hij is overigens niet zo bang dat dit doemscenario op korte ter mijn opgeld doet, omdat de poli tieke partijen in Provinciale Sta ten hebben afgesproken geen be sluit over fusie te nemen in de huidige zittingsperiode, tot voor jaar 2007. De dijkgraaf hoopt op 1 april 2007 zelf met vervroegd pen sioen te gaan. Een jaar later gaat de nieuwe Waterschapswet in. Twee gebeurtenissen die wat De Graaf betreft een fusie van de twee Zeeuwse waterschap pen niet dichterbij hoeven te brengen. „Je weet natuurlijk nooit wat er na nieuwe Staten verkiezingen gebeurt, maar ik verwacht niet dat spoorslags ini tiatieven worden genomen voor één Zeeuws waterschap. Er gaan ook geluiden op om per stroomgebied een waterschap in te stellen. Dat zou betekenen dat we ook een stukje West-Bra bant van het pas gefuseerde Bra bantse Delta moeten claimen." Dat Zeeuws-Vlaamse water schapsbestuurders weigeren na te denken over een fusie, bete kent niet dat ze de ingelanden op kosten willen jagen, bena drukt De Graaf Doelmatig heidsoperaties hebben er al toe geleid dat de tarieven de laatste jaren 'slechts' met een paar pro cent stijgen. Samenwerking met de drie gemeenten en met water schappen aan de andere kant van de grens leveren nu nog niet zoveel op, maar gaan op termijn ongetwijfeld tot grotere bezuini gingen leiden, voorspelt de dijk graaf. Flinke bedragen Bij het gezamenlijk aanbeste den van wegen en rioleringen en het beter op elkaar afstemmen van overstorten en buffers gaat het om flinke bedragen, stelt De Graaf. „Natuurlijk kun je ook als groter waterschap met de ge meenten samenwerken, maar bij Zeeuwse Eilanden - dat met tien gemeenten moet onderhan delen - loopt dat bijvoorbeeld nu al veel stroperiger. Bij een fu sie van de twee waterschappen zal die afstemming nog moeilij ker verlopen. Maar goed, moch ten de provinciale politici op ter mijn toch besluiten dat fusie de beste oplossingen biedt, dan hoop ik dat ze zo verstandig zul len zijn om het waterschap te huisvesten in Terneuzen. Hier is een mooi kantoor, ruimte voor uitbreiding en Terneuzen is de grootste gemeente van Zeeland tenslotte."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43