pzc Lerarenboycot nieuwe spelling Moslims: zondag rustdag voor iedereen Verdonk kan weinig doen aan importbruid via België Gezondheidsplein.nl heeft concurrent \Jooral oudere docenten in verzet Grote brand Centerparc Het Meerdal in America Wat u als WAO-er* met de WIA moet? Niets. Oud en nieuw pnnnze redactie binnenland UTRECHT - Onder docenten Ne- j{riands bestaat zoveel scepsis over de nieuwe spellingsregels jat veel leraren deze niet zullen volgen. R- van de Kraats, voor ster van de sectie Nederlands m de Vereniging van Leraren ai Levende Talen, verwacht dat vooral oudere leraren de nieuwe filing naast zich neer zullen woensdag 21 december 2005 laten weten zich niet aan de nieuwe regels te gaan houden. „De vraag is of er niet zoveel weerstand gaat ontstaan dat er geen draagvlak meer voor de spelling is. Als de samenleving deze niet accepteert, zul je op je schreden moeten terugkeren." De leraren Nederlands gaan hun zorgen kenbaar maken aan minister Van der Hoeven (Onder wijs), die voor de spelling ver antwoordelijk is. „Het onder wijs dreigt in een isolement te komen als de rest van de samen leving anders gaat spellen. Dat is toch een rare situatie." De komende tijd gaat de vereni ging de mening peilen van de le den en vragen of ze bereid zijn tegen de spelling in actie te ko men. Dat zou een vorm van bur gerlijke ongehoorzaamheid kun nen zijn door bij de komende examens niet meer te corrigeren op spelling. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) kan op korte termijn wei nig doen tegen Nederlanders die de inburgeringsregels omzeilen door tijdelijk in België te gaan wonen en dan hun buitenlandse partner laten overkomen. Een definitieve oplossing van het complexe probleem is volgens haar alleen in Europees verband mogelijk. Verdonk heeft dat gisteren ge schreven in een brief aan de Tweede Kamer, die haar had ge vraagd de zogeheten België-rou- te aan te pakken. De betrokke nen wonen en werken enkele maanden in België en laten on dertussen hun partner uit het buitenland overkomen. Die krijgt vervolgens ook vrij snel een verblijfsvergunning. Als ze daarna weer teruggaan naar Nederland, hoeven ze niet aan de strengere Nederlandse ei sen te voldoen. Mensen die hun partner uit het buitenland wil len halen, moeten 21 jaar zijn en 120 procent van het minimum loon verdienen. Ook komen in Nederland striktere regels voor het inburgeringsexamen. Nederland en België gaan sa menwerken om het misbruik van de regels tegen te gaan, hoe wel de precieze invulling daar van nog niet bekend is. Zo is het volgens Verdonk belangrijk in formatie uit te wisselen over Ne derlanders die naar België uit wijken voor gezinsmigratie. Ook is het van belang dat Belgie daadwerkelijk controleert op de woonplaats- en inkomensvereis- te. Aan die controle ontbreekt het soms nog, zo is volgens Ver donk uit overleg met de Bel gische autoriteiten gebleken. De problematiek is volgens Ver donk zo complex, omdat sprake is van een fundamenteel recht op vrij personenverkeer in de Europese Unie. Hoeveel Nederlanders gebruik maken van de België-route, is niet bekend. Verdonk heeft de indruk dat het eerder om tiental len dan om honderden gevallen per jaar gaat. Ze wijst er verder op dat België de inkomens- en leeftijdsgrens voor gezinsmigra tie wil verhogen. ANP Nederlander eet beetje meer fruit ZOETERMEER - Nederlanders zijn de afgelopen jaren weer iets meer fruit gaan eten. Tot en met het derde kwartaal van dit jaar kochten huis houdens gemiddeld 70,4 kilo fruit. Drie jaar geleden was dat bijna een kilo minder, blijkt uit cijfers van het Pro ductschap Tuinbouw. Het zijn vooral appels, sinaasap pels, bananen en manderijnen, die nog altijd op de fruit schalen liggen. Deze vier fruitsoorten bezetten, net als in 2002, ook nu de eerste vier plaatsen van de top tien. ANP Wadlopers moeten zich aanmelden LAUWERSOOG - Wadlopers worden verplicht om zich te melden bij de Centrale Meldpost Waddenzee (CMW) om ongevallen te voorkomen. Eerder dit jaar werd al duidelijk dat de bestrijding van ca lamiteiten bij wadlopen ontoereikend is. De Stuurgroep Waddenprovincies heeft daarom een veiligheidsprotocol opgesteld, dat gisteren werd gepresenteerd. Jaarlijks gaan 80.000 mensen wadlopen, van wie 20.000 de Waddenzee oversteken. Via de marifoon moeten gid sen die de groepen wadlopers begeleiden, zich voortaan bij de CMW melden. Zo kunnen hulpdiensten bij calami teiten snel ingrijpen. ANP Mahareshi zoekt echte leiders RIJSWIJK - Vijfhonderd jonge mannen gezocht. Nieuwe sterke leiders. Deze opmerkelijke advertentie prijkte dins dag in een aantal landelijke kranten. De kandidaten wor den binnen een jaar opgeleid in Totale Kennis, de Totale Natuurwet en de Wil van God. De inmiddels 89-jarige Mahareshi Mahesh Yogi, de ziel achter de advertentie, acht de toestand in Nederland toe aan nieuwe impulsen. Net als PvdA-fractieleider W. Bos spreekt hij via zijn woordvoerder R. Jung van een land zonder zelfvertrouwen en trots. ANP Patiëntendossiers bij krant beland ZWOLLE - Dossiers van patiënten van forensisch psy chiatrisch centrum Veldzicht in Balkbrug zijn op de re dactie van dagblad De Stentor terechtgekomen. Het gaat om gedetailleerde informatie over onder meer proefverlo ven en analyses van delicten van enkele patiënten, zo meldde de krant gisteren. De stukken zijn in een gesloten envelop naar de redactie verstuurd, aldus adjunct-hoofdredacteur J. Lodewijks. „De kliniek wist niet dat ze de dossiers kwijt waren, tot wij ze belden." Veldzicht heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie. ANP België koopt Nederlandse fregatten DEN HAAG - België tekent morgen het aankoopcontract voor twee Nederlandse M-fregatten. De Belgische rege ring hakte vorige week de knoop door. De verkoop maakt onderdeel uit van de nieuwe koers die de marine moet gaan varen. In totaal moeten er vier fra- gatten verdwijnen en komen er vier nieuw te bouwen pa trouilleschepen voor terug. Eerder had minister Kamp aangegeven dat het uitgangspunt is dat de aan België te verkopen fregatten onderdeel uit blijven maken van het Nederlands-Belgisch vlootverband. ANP AMERICA - In Centerparc Het Meerdal in het Limburgse dorp America heeft gisteravond een zeer grote brand gewoed. Brandweerkorpsen uit de hele regio Noord-Limburg bestreden de vuurzee met groot materieel. Volgens een woordvoerder van de brandweer in Venlo is een (Advertentie) deel van de grote overkapping van het zwembad verloren ge gaan. De brandweer gaf om 21.45 uur het sein brand mees ter. Het nablussen nam nog en kele uren in beslag. De oorzaak van de brand is onbekend. Er zijn geen gevaarlijke stoffen vrij gekomen. ANP Het is waar, per 29 december 2005 geldt er een nieuwe wet: Werk en Inkomen naar Arbeids vermogen (WIA). Een wet die het inkomen regelt van mensen die niet of niet volledig kunnen werken door ziekte En die op termijn inderdaad de plaats van de WAO in gaat nemen. Maar voor u als WAO-er geldt de WIA niet De WIA heeft geen invloed op uw huidige WAO- uitkering. U blijft gewoon onder de oude WAO-regeling vallen, al is het wel mogelijk dat u voor die WAO zult worden herbeoordeeld. Dat geldt met name als u geboren bent na 1 juli 1954. Deze herbeoordeling kan de hoogte van uw uitkering beïnvloeden, maar met de WIA heeft dat niets te maken. Gaat u dan naar uwv nl of werkennaarvermogen.nl Hebt u specifieke vragen waar ons internet geen antwoord op geeft, belt u dan met de UWV Telefoon: 0900 - 92 94 (lokaal tarief). De slankste horlogecollectie ter wereld bij onderstaande juweliers. www.edox-watches.com Goes/Gos'.Cu'g Juwelier 't Goudoppertje (Goes. Lange Kerkstraat 48 Oostburg Burg. Burchtstraat B-10) Sluis Juwelier Dijkstra Zuödijkstraat 4 Terneuzen Juwelier Wijffels Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven. Walstraat 90 jespelling uit het nieuwe Groe- :e Boekje, die in oktober ver- kieen. gaat per 1 augustus 06 gelden voor onderwijs en •verheid. De nieuwe spelling BH vooral oudere docenten iüüdkunnen laten omdat het de tweede verandering is in tien jaar. Set het Groene Boekje van 1995 veranderde de spelling voor het eerst sinds 1954. Op zich vindt Van de Kraats het logisch dat de samenstellers van de Woordenlijst Nederlandse Taal, zoals het Groene Boekje of- heet, de regels die ze in 1095 bedachten nu consequen- •2gaan uitvoeren. Hierdoor veranderen bijna dui zend woorden. Haar de weerstand die bestond sagen de willekeurige spellings van 1995 zal door de aan passingen niet veranderen, denkt Van de Kraats, zeker niet du een aantal grote media heeft Nieuwe woorden URECHT - Bananenincident, ntzingerworst en peutermobiel- Ije zijn drie woorden waarmee kei Nederlands in 2005 is ver- rijkt. Andere voorbeelden zijn via- bctgooier en Talpa-terreur, foordenwatcher Ton den Boon jde vierhonderd nieuwe woor- 3 ren vast in het gisteren versche- v en Taal van het jaar vijf. ANP Chloorgaslek geen gevaar voor volksgezondheid Bisschop Muskens (links) van Breda gisteren aan de kerstdis met imams en vertegenwoordigers van moskeebesturen. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Populaire medi sche websites, zoals Gezond heidsplein.nl, hebben er sinds gisteren een concurrent bij. Op de site www.kiesbeter.nl van mi nister Hoogervorst (Volksge zondheid) staat nu ook laag drempelige medische informa tie. Net als op het populaire Gezond heidsplein.nl is het op de site van Hoogervorst mogelijk te zoe ken naar medische aandoenin gen en is er in begrijpelijke taal beschreven informatie over be handelingen en medicijnen te vinden. Er staan echter geen nieuwsberichtjes op en www.kiesbeter.nl houdt ook geen peilingen onder de bezoe kers. Directeur R. Bakker van inter netbedrijf Medical Media B.V. (dat Gezondheidsplein.nl publi ceert) vreest geen echte concur rentie. „Als de overheid het be langrijk vindt om een medische encyclopedie te maken, dan moet zij dat doen. Ik heb in het verleden veel initiatieven van de overheid in schoonheid ten on der zien gaan. Misschien vraagt Hoogervorst zich over twee jaar af waarom hij hier geld voor uit trekt en het niet aan uitgevers, ziekenhuizen of verzekeraars overlaat." ANP m BOTTERDAM - Het chloorgas 51| Jat gistermiddag is ontsnapt bij - - Akzo Nobel in het Rotterdamse 5 UBotlekgebied, heeft geen gevaar ■5 - ipgeleverd voor de gezondheid. 512 Uit voorzorg onderzocht me- 'jj fcch personeel negentien werk- wners van het chemische con- ttm en omliggende bedrijven. Niemand bleek gewond te zijn. 5 een woordvoerder van .jj Je brandweer kon het gas ont- aappen door lekkage in de koe linstallatie. De situatie was snel onder controle nadat de druk 510 van de installatie werd gehaald. 6Ml In totaal lekte er 200 kilo. De brandweer begon vervolgens 5 iet restant chloorgas te verdun- door er water op te spuiten, •ffieen dicht bij de koelinstalla- rook het gistermiddag naar door. Meetpunten in de omge- rag hebben geen verontreinigin- vastgesteld. Alleen in hoge oncentraties levert chloorgas Rzondheidsrisico's op. Volgens fco Nobel is de oorzaak van iet lek nog onbekend. ANP van onze redactie binnenland BREDA - De zondag moet weer een rustdag worden voor ieder een, vindt de moslim Soliman Chahid, bestuurder van de mos kee Almohsinin in Oosterhout. „Dan hebben de mensen meer tijd om te bidden en samen te zijn", zei hij gisteren tijdens een kerstlunch van vijf islamitische vertegenwoordigers met bis schop Muskens van Breda. Chahid vond in de bisschop een bondgenoot bij de campagne die hij in Oosterhout wil gaan voe ren. Als het aan de moskeebe stuurder ligt. wijken de koop zondagen voor rust en bezoek aan familie en vrienden. „Koop zondagen kan ik missen als kies pijn. Het leven is al veel te hec tisch", zei Chahid, kandidaat voor GroenLinks bij de komen de gemeenteraadsverkiezingen. Muskens had de moslims uitge nodigd voor een kerstlunch om de dialoog tussen beide gods diensten te bevorderen. „Het bij wonen van eikaars feesten is de basis voor vreedzaam samenle ven", zei hij. Het idee voor zijn initiatief stamt uit zijn jaren in Indonesië. Daar is het volgens hem heel ge woon dat christenen het einde van de ramadan met moslims meevieren en moslims meedoen met het kerstfeest. Voor mos lims is dat laatste helemaal niet vreemd, benadrukte de bis schop, die zelf wel eens aan het einde van de ramadan in een moskee op bezoek is geweest. „Moslims vereren Jezus als pro feet en hebben ook een grote ver ering voor Maria, de moeder van Jezus." Brood Muskens herinnerde aan de ge ruchtmakende uitspraak die hij tien jaar geleden deed, dat een arme volgens de rooms-katholie- ke sociale leer in uiterste nood een brood mag stelen. Tijdens een recente bijeenkomst in Noord-Brabant over de groeien de armoede onder allochtonen (Advertentie) vond hij daarvoor onder mos lims steun, zei hij. Met zijn uitla tingen over armoede heeft de bisschop destijds geschiedenis geschreven, beaamde Chahid. „Hij heeft mij daarmee beïn vloed. Ik ben me daardoor in de armoedeproblematiek gaan ver diepen." Over de kritiek die Muskens meermalen op de islam heeft geuit, heeft het geheel mannelij ke gezelschap tijdens de lunch niet gesproken. „We waren niet hier om een debat over eikaars uitlatingen te voeren", aldus Chahid. ANP '"Z-EGswe, öMjveN MiErvf/w i?£.c»/w£?. o*- Heer met SiNTSAkLAAT TOCH AL CAPEAVTJÉ^ <3eM-eoe/v DEN HAAG - Premier Jan Peter Balkenende verscheen gisteren in de Tweede Kamer met een nieuw kapsel en andere bril (rechts). Links een archieffoto van de premier voor zijn 'mini-metamorfose'. foto's Marcel Antonisse en Ed Oudenaarden/ ANP I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3