Fusie leidt tot verschraling regio Terneuzense arts dwingt respect af in Pakistan Licht herstel inkomens van akkerbouwers Omzet visafslag in Colijnsplaat daalt scherp GS akkoord met plan voor sterker Bureau Jeugdzorg Dijkgraaf De Graaf: aanwezigheid waterschap van sociaal-maatschappelijk belang Toch vuurwerk bij Zeeuwse Jumbo-prijs Voorlichting over vuurwerk door René Hoonhorst TERNEUZEN - Of een fusie met Zeeuwse Eilanden de inge landen van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen veel finan cieel voordeel oplevert, is lang niet zeker. Terwijl als een paal boven water staat dat samen smelting van de twee Zeeuwse waterschappen sociaal-maat schappelijk onwenselijk is voor de regio. Dat zegt dijkgraaf W. de Graaf. Hij vernacht niet dat leden van de algemene vergadering de be- grotingsvergadering morgen aangrijpen om nog eens een bal letje op te gooien over de moge lijkheden voor fusie met water schap Zeeuwse Eilanden. De las ten voor Waterschap Zeeuws- Vlaanderen stijgen volgend jaar met twee, drie procent. De Graaf trekt beweringen over doelmatigheidsbesparingen van vijf procent of bezuinigingen van minstens drie miljoen euro in twijfel. „Voorstanders zeggen dat het veel goedkoper kan en te genstanders stellen dat het niet veel uitmaakt Als Zeeuws-Vla ming - niet geboren, wel gewor den - vind ik het belangrijker dat een voorziening als het wa terschap in de streek blijft geves tigd. Na de fusie van de voorma lige drie schappen, zes jaar gele den, heeft eenieder zijn draai ge vonden. We zijn net goed op stoom gekomen. En we zijn wel groter geworden, maar staan nog steeds dicht bij de mensen," Als een paar depots en wat kan- tonniers in Zeeuws-Vlaanderen blijven en de rest van het per soneel naar Middelburg moet, zit Zeeuws-Vlaanderen opge scheept met verdere maatschap pelijke verschraling. Veel men sen met een goede opleiding ver kassen op korte of langere ter mijn naar de omgeving van hun nieuwe werkplek en voorzienin gen bezuiden de Westerschelde komen nog meer onder druk te staan, schetst De Graaf. Hij is overigens niet zo bang dat dit doemscenario op korte ter mijn opgeld doet, omdat de poli tieke partijen in Provinciale Sta door René Schrier MIDDELBURG - De Postcodelo terij had bijna geen feestje kun nen vieren, in het geval dat de zogenaamde Jumbo-prijs in Zee land mocht vallen. Niet dat al vast staat dat die prijs in Zeeland terechtkomt, maar de loterij houdt overal re ten hebben afgesproken geen be sluit over fusie te nemen in de huidige zittingsperiode, tot voor jaar 2007. De dijkgraaf hoopt op 1 april 2007 zelf met ver vroegd pensioen te gaan. Een jaar later gaat de nieuwe Water schapswet in. Twee gebeurtenis sen die wat De Graaf betreft een fusie van de twee Zeeuwse wa terschappen niet dichterbij hoe ven te brengen. „Je weet natuur lijk nooit wat er na nieuwe Sta tenverkiezingen gebeurt, maar ik verwacht niet dat spoorslags initiatieven worden genomen voor één Zeeuws waterschap. Er gaan ook geluiden op om per stroomgebied een waterschap in te stellen. Dat zou betekenen dat we ook een stukje West-Bra bant van het pas gefuseerde Bra bantse Delta moeten claimen." Dat Zeeuws-Vlaamse water schapsbestuurders weigeren na te denken over een fusie, bete kent niet dat ze de ingelanden op kosten willen jagen, bena drukt De Graaf. Doelmatig heidsoperaties hebben er al toe geleid dat de tarieven de laatste jaren 'slechts' met een paar pro cent stijgen. Samenwerking met de drie gemeenten en met water schappen aan de andere kant van de grens leveren nu nog niet zoveel op, maar gaan op termijn ongetwijfeld tot grotere bezuini gingen leiden, voorspelt de dijk graaf.Bij het gezamenlijk aanbe steden van wegen en rioleringen en het beter op elkaar afstem men van overstorten en buffers gaat het om flinke bedragen, stelt De Graaf. „Natuurlijk kun je ook als groter waterschap met de gemeenten samenwer ken, maar bij Zeeuwse Eilanden loopt dat bijvoorbeeld nu al veel stroperiger. Bij een fusie van de twee waterschappen zal die af stemming nog moeilijker verlo pen. Maar goed, mochten de pro vinciale politici op termijn toch besluiten dat fusie de beste op lossingen biedt, dan hoop ik dat ze zo verstandig zullen zijn om het waterschap te huisvesten in Temeuzen. Hier is een mooi kan toor, ruimte voor uitbreiding en Temeuzen is de grootste gemeen te van Zeeland tenslotte." kening mee. Vandaar dat aan de provincie Zeeland was gemeld dat op 1 januari ergens op een plek in Zeeland misschien vuur werk zou worden afgestoken in verband met de Jumbo-prijs. Dat was de provincie toch wat te vaag. Vandaar dat de organi satie van de loterij te verstaan was gegeven dat 'het eventueel tot ontbranding brengen van vuurwerk op 1 januari 2006 op een nog onbekende locatie in Zeeland van rechtswege niet door middel van deze melding kan plaatsvinden'. door Paul Begijn TERNEUZEN - Hij bivakkeer de vijf weken in het Pakistaanse Muzaffarabad, dat twee maan den geleden volledig werd ver woest door een aardbeving. Arts Henk Hammer (59) uit Temeu zen van Artsen zonder Grenzen zag er ellende, diepe ellende. Maar tegelijkertijd bespeurde hij bij de inwoners optimisme, een indrukwekkende hoop op een betere toekomst. „Hel geeft een goed gevoel als je de kinde ren na verloop van tijd weer ziet lachen en spelen." De Temeuzense arts, eerder al actief in onder meer Sudan en Tanzania, werkte in Pakistan in één van de vele tentenkampen, die opvang bieden aan mensen die als gevolg van de aardbe ving dakloos zijn geworden. Hammer verbleef in Muzaffara bad, een stad waar normaal zo'n tachtigduizend mensen wonen. Na de aardbeving zochten de bergbewoners hun heenkomen in de stad, waardoor het aantal inwoners tot honderdduizend steeg. Hammer was actief in het ten tenkamp Meera Tanolian Camp, waar veel slachtoffers verblij ven die één of meer familieleden hadden verloren. Samen met een aantal Pakistaanse artsen hielp Hammer de slachtoffers. „Soms waren het de dagelijkse gevallen waar we in Nederland ook voor naar de dokter gaan. Maar meestal zochten ze mij op voor een gesprek, een steuntje in de rug, een bemoedigend woord. Een praatje maken was vaak al voldoende om hen een goed gevoel te geven. Tijdens zijn verblijf waren er nog geregeld naschokken voel baar. „Op een nacht werden we opgeschrikt door een hevige schok. Vreemd genoeg was ik to- Geen feestje dus. Maar dat ging het provinciaal bestuur toch ook weer wat ver. Stel je voor: de hele straat wordt miljonair en er mag geen vuurpijl de lucht in. Vandaar dat Gedeputeerde Sta ten overleg hebben gevoerd met taal niet bang. Inwoners daaren tegen wisten niet hoe vlug ze uit hun huizen of schuilplaatsen moesten komen. De schrik zat er bij hen nog goed in. Bij de bewoners is er veel res pect voor het vrijwilligerswerk. „In het kamp kwam ik bijvoor beeld iemand tegen die een been miste. Zo'n jongen weet ook wel dat ik hem zijn been niet terug kan geven, maar toch was zijn waardering voor ons werk groot. Alleen al een praatje sterkte hem. Voor de mensen daar betekent dat echt heel veel." Ook de grote belangstelling van uit Pakistan voor een benefiet wedstrijd tussen het Nederland se en Pakistaanse hockeyteam in Rotterdam onderstreept dat de burgemeesters van de Zeeuw se gemeenten en de comman dant van de regionale brand weer, want ze wilden niet over één nacht ijs gaan. Gisteren hebben ze besloten dat zich hier een bijzondere omstan digheid voordoet en heeft de lo- het werk en medeleven van 'bui tenstaanders' op prijs wordt ge steld. De situatie in de tentenkampen is volgens Hammer draaglijk, maar vooral voor de bergbewo ners vreest hij barre tijden. De gevreesde winterkou in Paki stan laat dit jaar echter langer op zich wachten dan normaal. Alleen in de hogergelegen gebie den is het nu al flink koud. Vol gens Hammer heeft de kou overi gens ook pluspunten. Zo krijgen ziektes als malaria en tuberculo se m de winter geen kans. „Dat neemt niet weg dat ik mij zor gen maak. Honderden mensen zitten nog zonder voorzienin gen. Vooral de kwetsbare groe pen, de kinderen en ouderen, gaan het de komende tijd heel terij toestemming gekregen, zelfs nog op een laat moment melding te maken van het afste ken van vuurwerk. Zelfs in de kerstvakantie kan dat nog, via een speciaal e-mail- adres. Dat is overigens nog geen garan tie dat de prijs in Zeeland valt, want de Postcodeloterij volgt de ze procedure in elke provincie. moeilijk krijgen." De ellende wordt in veel kampen vergeten door het organiseren van activi teiten. Zo ook in Meera Tano lian Camp. „De cricketsport doet het goed onder de Paki staanse bevolking. Daar gaan de mensen helemaal in op. Daar naast voeren de kinderen toneel stukken op om de ramp zo snel mogelijk te verwerken. In het kamp staat inmiddels ook een school." Hammer spreekt over een 'nuttige' ervaring, waarmee hij in de toekomst zijn voordeel wil doen. Daar kan hij deze week wellicht nog mee begin nen. Vandaag vertrekt de arts weer naar Tanzania waar hij sa men met zijn vrouw een project heeft lopen met verstandelijk ge handicapte kinderen. Met het geld breidt BJZ met twee formatieplaatsen uit om per januari nieuwe taken en een nieuwe werkwijze aan te kun nen. Eerder dit jaar vroeg BJZ nog om 9,6 extra formatieplaat sen om de komst van het Ad vies- en Meldpunt Kindermis handeling en vooral de nieuwe indicatietaak voor de geeste lijke gezondheidszorg voor de jeugd aan te kunnen. Die taak moet Emergis, als uit voerder van die zorg, overdra gen. Daarop vroeg de provincie BMC te bezien of BJZ echt zo veel meer mensen nodig had. BMC stelde dat BJZ het afkon met 1,7 extra werkplek. De extra taken konden worden op gevangen door herinrichting van de organisatie. Die herinrichting is inmiddels ingezet onder leiding van P. Doodkorte, de BMC-onder- zoeker die sinds november als in terim functioneert na het af scheid van directeur H. van den Ende. De vier afdelingen van BJZ worden ondergebracht in twee secties, toegang en indica tie; en regie, de coördinatie van de jeugdzorg. In die opzet kan BJZ zich beter richten op de af spraken met de provincie over de hoeveelheid werk die BJZ dient te verzetten voor de Zeeuwse jeugd en wat dat kos ten mag. De reorganisatie lost echter niet het bezettingstekort op in de be reikbaarheid van BJZ en de cri- siszorg, waarschuwde Van den Ende voor zijn afscheid. Hij ver wacht bovendien dat er veel meer aanmeldingen voor de jeugd-ggz aankomen dan BMC inschat. Blijkt dat waar, dan moet de provincie volgend jaar nogmaals met extra geld over de brug komen. Bij de plannen voor komend jaar hoort ook een betere afstem ming met zorguitvoerder AZZ. twee mensen van het Legerde Heils worden ingezet, loopt min der vlot. De extra krachten dit door de minister worden be taald komen in januari, maar gaan pas over maanden echt bij dragen aan het wegwerken van de opgelopen achterstanden in meldingen en rapportages van het AMK, verwacht Doodkorte. Hij hoopt dat die achterstand in oktober onder controle is. Nieuwe directeur Doodkorte blijft de leiding van BJZ waarnemen tot op 1 februa ri F. van den Brüle aantreedt als algemeen directeur. Van den Brüle (51) is divisiemanager voor West-Brabant van jeugd zorginstelling Tender in Breda Begonnen als medewerker in de kinderpsychiatrie werkte hij u het crisiscentrum in Breda ende Boddaertcentra daar. In 1991 stapte hij in een directeursfunc tie bij kinderopvangorganisatie Markenlanden in de regio Et- ten-Leur en later naar kinderop vangorganisatie Kanteel in Den Bosch en omstreken. Kerstdiner voor ouderen GOES - Ouderen die Kerstmi4 alleen thuis doorbrengen, kun nen van een kerstdiner genieten in Hotel Goes in Goes. Daar organiseren het Nationaal Fonds Ouderenhulp en Het Kla verblad morgen het speciale di ner. De ouderen worden uitgeno digd via de thuiszorg, Stichting Welzijn Ouderen, het Rode Kruis en de Zonnebloem Het fonds houdt de kerstdiners om de eenzaamheid bij ouderen tij: dens de feestdagen tegen te gaan. 420.000 ouderen vierende feestdagen niet. De helft daar van zit deze dagen zonder be zoek. door Ben Jansen GOES - Het inkomen van de Zeeuwse akkerbouwers her stelt zich dit jaar enigs zins. Na het in financieel op zicht rampzalige oogstseizoen 2004, verdienen de akkerbou wers in Zeeland nu weer iets. „Maar dat is veel te weinig om de klap van vorig jaar goed te maken", verzekert P. de Koeijer, voorzitter van de boerenorganisatie ZLTO in Zeeland. Het Landbouw Economisch Instituut signaleerde gisteren een 'licht inkomensherstel' en een 'adempauze' voor de Ne derlandse landbouw. De Koe ijer kan zich daar in vinden, maar onderstreept ook de be trekkelijkheid van deze con statering: „Slechter dan vorig jaar kon het nauwelijks." In 2004 haalden de Zeeuwse akkerbouwers een record- oogst binnen, in omvang en in kwaliteit. Hun opslagloodsen lagen vol met gave aardappe len en aantrekkelijk glimmen de uien. De gigantisch grote productie in Europa was er evenwel de oorzaak van dat deze knol- en bolgewassen niets waard waren. De Koeijer: „We hebben nu geen slechte producten geoogst, maar ze zijn toch dui delijk minder mooi dan die van vorig jaar. Omdat Europe se aardappel- en uienareaal 2005 als gevolg van het over aanbod van vorig jaar duide lijk minder groot was, zijn de prijzen nu beter." Kort na het begin van het oogst, drie maanden geleden, zag het er zelfs naar uit dat de aardappel- en uienprijzen zich zonder meer gunstig zou den ontwikkelen. Deze ver wachting is niet uitgekomen. De Koeijer: „De handel stelt zich tot nu toe tamelijk af wachtend op. We hopen dat dit de komende weken nog een eindsprintje te zien." Sui kerbieten hebben de Zeeuwse akkerbouwers dit jaar min der opgebracht. Akkerbouwers in West- Zeeuws-Vlaanderen, op Wal cheren en op Noord-Beveland zijn de afgelopen zomer twee keer door wateroverlast ge troffen. De schade daarvan op hun aardappel- en uienper- celen heeft zich enigszins her steld, maar De Koeijer houdt er toch rekening mee dat een aantal boeren in deze gebie den ook dit jaar niets of wei nig verdienen. Hagel Dat geldt ook voor sommige fruittelers op Zuid-Beveland, die met hagel te kampen heb ben gehad. Voor het overige waren in de fruitteelt de ap- pelprijzen laag en die voor de peren redelijk tot goed. De Koeijers verwachting voor de fruitteelt: „Gemiddeld tot slecht." In de veehouderijsector zijn de inkomens duidelijke verbe terd dankzij gunstige prijzen. De glastuinbouw zucht onder de hoge energielasten. Volgend jaar krijgt de land bouw te maken met eerste fa se van de verlaging van de Eu ropese suikerprijs, zoals die in november is overeengeko men, met nieuwe regels op het gebied van meststoffen en met toeslagrechten voor een steun per hectare. De Koeijer: „Afwachten maar." woensdag 21 december 2005 s 14 Een pop is in brand gestoken en scholieren proberen het vuur met een blusdeken te doven. foto Ruben Oreel door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Wat is legaal: een sterren regen, een strijker, een vuurpijl of een rotje? Ruim driehonderd leerlingen van negen Mid delburgse basisscholen kregen gisteren op de brandweerkazerne voorlichting over wat wel en wat niet kan met vuurwerk. Een groepje leerlingen van groep acht van de christelijke basisschool Cypressenhof staat gebogen over een vragenformulier van de vuurwerk 'explositie'. „Hoeveel kinderen belanden per jaar in het ziekenhuis door het verkeerd afsteken van vuurwerk?", is de vraag. Jorn Witteveen (11) weet het niet ze ker. „Tweehonderd, denk ik Precies goed. Voor het eerst dit jaar geeft Halt samen met de brandweer een voorlichtingsles over vuurwerk. Dat gebeurt op initiatief van de gemeente Middelburg. Bij Halt krijgen elk jaar ongeveer honderd jongeren een alterna tieve straf omdat ze te vroeg vuurwerk afste ken. Na het beantwoorden van de vragen in de 'explositie' gaan de jongeren naar het onder deel renjerotje. Daar rennen ze weg bij een 'aangestoken' namaakrotje, dat even groot is als zijzelf. De lontjes zijn van verschillen de lengtes. Suzan Sol van Halt waarschuwt dat je nooit moet gaan kijken als een rotje niet knalt. Rotjes met een kort lontje kun je beter niet aansteken. „Dat is bloedlink. En laat je vooral niet door je vrienden opjutten. Let op wat je doet, ook bij vuurfonteinen of ster renregens. Want koud vuur bestaat niet, laat je niet neppen." Dat laatste demonstreert brandweerman Martin Janse. Hij zwaait rond met een een vuurfontein, waarop een pop vlam vat. Met een blusdeken leren de kinderen de vlam men te doven. Een voorlichtingsfilm laat zien dat het afste ken van vuurwerk werkelijk nare gevolgen kan hebben. Het is stil als de 13-jarige Rik, een vuurwerkslachtoffer, zijn hand omhoog steekt. Hij mist drie vingers. door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - De vismijn in Colijnsplaat heeft dit jaar te kampen met een grote daling van de omzet, terwijl de andere Zeeuwse vismijnen in Breskens en Vlissingen juist een omzetstij ging boekten. Was de visafslag in Colijnsplaat altijd al een dreumes in de we reld van de visserij, afgelopen jaar is de positie van de Noord- Bevelandse vismijn verder ver zwakt. Colijnsplaat haalde in 2004 nog een bescheiden omzet van 5.5 miljoen euro. Dit jaar is daar 1,3 miljoen euro vanaf ge gaan. Voor een deel is dit toe te schrijven aan de zeer matige prijzen voor garnalen, een be langrijk product voor Colijns plaat. De voornaamste ooi-zaak is dat minder visserschepen Co lijnsplaat aandoen. Welke gevolgen dit alles heeft voor de toekomst, is onduide lijk. De Colijnsplaatse vismijn maakt deel uit van de United Fish Auctions (UFA) waarin ook de visafslagen van Stellen dam en Scheveningen zijn onder gebracht. Die zien de omzet alle bei stijgen; Stellendam van zo'n 25 naar 27 miljoen euro en Sche veningen van 13,5 naar ruim 14 miljoen euro. De kosten van de mijn in Colijnsplaat zijn laag. Alle administratie vindt bijvoor beeld in Stellendam plaats en ook bijna alle viskisten worden daar gespoeld. De vismijnen in Vlissingen en Breskens, verenigd in de Zeeuw se Visveiling, hebben het afgelo pen jaar evenals die in Stellen dam en Scheveningen beter ge daan dan in 2004. Vlissingen is dankzij een omzetstijging met vijf miljoen euro terug op het ni veau van 2003, op ongeveer 28 miljoen. Breskens zat in 2003 op elf miljoen euro en vorig jaar op 6,4 miljoen. Dit jaar stevent de mijn af op iets meer dan zeven miljoen euro. Vlissingen, Breskens en Stellen dam danken de hogere omzet aan betere kiloprijzen. Een UFA- medewerkster in Stellendam spreekt, gerekend over alle vis soorten, over veertig eurocent per kilo meer; 4,18 in plaats van 3,77 euro. „Dat is puur een kwes tie van vraag en aanbod", ver klaart F. Lokerse van de Zeeuw, se Visveiling. De vismijnen mogen, op Colijns plaat na, beter gedraaid hebben Voor vissers was 2005 door de hoge olieprijzen barslecht. Een teken aan de wand is dat dit jaar twee viskotters uit Gissin gen in de sanering zijn gegaan, de Vlissingen 6 van P. de Ridder en de Vlissingen 28 van W Schroevers. De Vlissings-Ame- muidse vloot is in lange tijd niet zo ingekrompen. Visquota Vandaag beslissen de Europese visserijministers over de visquo ta voor 2006. Het quotum var schol is in overleg met Noorwe gen al vastgesteld op ongeveer hetzelfde niveau als dit jaar. ruim 57.000 ton. Tong is voor Zeeuwse vissers de belangnjk- ste vissoort. De verwachting is dat het tongquotum wordt ver laagd, maar vissers mogen tien procent van het tongquotum van 2005 meenemen, omdat het niet is vol gevist. Kasteelpop met Surrender WESTKAPELLE - In het caft Het kasteel van Batavia in West- kapelle wordt met kerstnacht voor de derde keer Kasteelpop gehouden. Stringriot opent het programme 's middags rond vier uur. Daar na speelt Majestic 12, Zeeuwse band die vaak in het voorprogramma van Surrender speelt. Ook Surrender zelf staat op het programma. The Heinoo; sluiten de feestavond af. Het is een rockfeestband. Kasteelpo: sponsort dit jaar Warchild. Tt& sen de optredens door worde: daarvoor veilingen gehouden. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Bureau Jeugd zorg Zeeland krijgt een ton extra aan provinciegeld. Dat wil Gedeputeerde Staten van Zee land. Het college nam gisteren de aanbevelingen over die ad viesbureau BMC deed voor de versterking van BJZ. BJZ had eerder om het dubbele ge vraagd. Beide instellingen gaan gebruik maken van hetzelfde elektroni sche registratienetwerk, waar la ter ook GGD Zeeland met de dossiers jeugdgezondheidszorg op aansluit. Dat moet helpen om de zorg die kinderen nodig blijken te hebben sneller in gang te krijgen. De versterking voor de over komst van het AMK uit Rotter dam naar Zeeland, waarvoor Henk Hammer helpt in een tentenkamp in Muzaffarrabad met een aantal Pakistaanse artsen, waaron der dr Khawad (links) en dr Hassan (rechts), slachtoffers van de aardbeving. foto familie Hammer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38