Eén punt voor vrijwilligerswerk PZC Gevolgen zijn nog iedere dag merkbaar Rechter buigt zich over woningen Soep als protest tegen armoede ,13 Centrale Schouw en-Duiv eland gaat begin volgend jaar op in Welzijnshuis Appartementencomplex heet BruVille woensdag 21 december 2005 ijnnrEsme Soesman ZIERIKZEE - De Vrijwilligers- centrale Schouwen-Duiveland aaat begin volgend jaar alsnog op in het Welzijnshuis. Daarmee komen alle zaken die betrek king hebben op vrijwilligers- wrk bij één centraal punt te lig- »fn. Door middel van een kader- nota worden de uitgangspunten \an het gemeentelijk vrijwilli- gersbelcid uit de doeken ge daan. Voor die uitvoering wordt een bedrag van 22.700 euro be schikbaar gesteld. Met de opname van de Vrijwilli- «jerscentrale in het Welzijnshuis «ordt tegemoet gekomen aan on der meer de wens van de Senio renraad Schouwen-Duiveland en diverse politieke fracties. Vrijwilligerswerk maakt - bij voorbeeld via de Stichting Jeugd en de Stichting Welzijn Ouderen - altijd al deel uit van de nieuw gevormde welzijnsor ganisatie, schetst directeur J Coumou van het Welzijns huis. Voortaan is echter sprake van volledige concentratie op één plek. Financiële onenigheid tussen de Stichting Werksaam, waar de ïnjwilligerscentrale nu nog deel van uitmaakt, en de ge beente Schouwen-Duiveland slak daar tot nu toe een stokje voor. Dat probleem blijkt echter overbrugbaar met inzet van de revenuen van de sociale reactive- nngstrajecten die de gemeente bij Werksaam inkoopt. De be doeling is zo snel mogelijk in het nieuwe jaar op de nieuwe manier aan de slag te gaan. Tot grote vreugde van onder -eer coördinator M. van de Graaf van de centrale. „Zodat burgers en instellingen bij één oket terechtkunnen met hun hulpvraag." Zeker met de nade rende invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) zal er, verwacht hij, in toenemende mate een be roep op vrijwilligers worden ge daan De bedoeling is tot één duidelijk coördinatiepunt te komen, staat :e lezen in de kademota die van- Kerstzanguur in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - In de Sint Nicolaaskerk in Brouwers haven wordt zaterdagavond het traditionele Kerstzanguur ge houden. Muzikale medewerking wordt verleend door organist Marien Stouten en door het Chr. Ge mengd zangkoor 'Jubilate Deo' onder leiding van Joke den Boer-Dalebout. De collecte bij de uitgang is be stemd voor de stichting DOOR, hetgeen staat voor: Door Op vang en Ontmoeting Resocialisa tie Deze stichting is gevestigd in ngen en zorgt ervoor dat mensen, die ontslagen zijn uit een penitentiaire inrichting, met terugvallen in hun oude ge- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 0300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 0460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET WWw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl uit het Welzijnshuis is geprodu ceerd. Eén punt waar vrijwilli- gersaanbod en -vraag samenko men. En van waaruit scholing, deskundigheidsbevordering en promotie van vrijwilligerswerk worden aangestuurd. Daarbij wordt in het bijzonder ook aan dacht aan de inzet van jongeren besteed. Ook het door de geza menlijke vrijwilligersorganisa ties te houden breed spreekuur - een al langer bestaand idee - ver dient nadere uitwerking, geeft de notitie aan. De gemeente heeft een taak in het reilen en zeilen van het vrijwilligerswerk op lokaal niveau en geeft ook grofweg aan waar ze naar toe wil met haar vrijwilligersbeleid, licht F. Babijn van de afdeling samenleving van de gemeente Schouwen-Duiveland toe. Aan het Welzijnshuis heeft ze echter een organisatie die 'met beide benen in de modder staat'. Daar voor is in de begroting een bud get opgenomen van 22.700 euro. Geld dat onder meer aan scho ling zal worden besteed. Eerder deze maand heeft ook de Seniorenraad Schouwen-Duive land al een notitie over dit on derwerp gepresenteerd. Dit ad viesorgaan, dat aandringt op duidelijk geformuleerd gemeen telijk vrijwilligersbeleid, legt eveneens nadruk op één coördi natiepunt, scholing, promotie en de inzet van jongeren. Bouwvakkers werken aan de Kumariflat in Deliweha. door Melita Lanting ZIERIKZEE - In Sri Lanka (Dehiwela) wordt een flat gebouwd met geld van de Zierikzeese stichting van Kumari Bevel ander. In Negombo (ook Sri Lanka) wordt gewerkt aan een huizenproject van Dinie en Wim Mulder uit Bruinisse, in de Khao Lak area in Thailand wordt een school herbouwd en in het Battica- loa district (in Sri Lanka) wordt het vis serijproject van Janny Fioole gesteund. Het is bijna een jaar geleden, dat een verwoestende tsunami toesloeg in Azië. Inwoners van Schouwen-Duiveland zijn in de dagen en weken daarna mas saal in actie gekomen om geld in te za melen voor de slachtoffers. De stichting Schouwen-Duiveland helpt Azie is op gericht om alle acties zoveel mogelijk te bundelen en de Zierikzeese Kumari Be velander (geboren Sri Lankaanse) heeft haar eigen hulpprojecten gebundeld in de stichting Kumari helpt Sri Lanka Kumari was al actief in Deliweha, Sri Lanka. Daar steunde ze een baby- en maaltijdvoorziening en schoolkliniek in samenwerking met de stichting Sha- rety. Dit project in de sloppenwijken op het strand heeft zwaar geleden onder de tsunami. Alle krotten zijn verwoest en de bewoners zitten voor het overgrote deel nog steeds in opvangkampen. De stichting van Kumari heeft inmiddels zoveel geld ingezameld dat begonnen is met de bouw van een woonflat voor zes tien gezinnen in Deliweha. Foto's „Het wordt vier verdiepingen hoog en wordt gebouwd door plaatselijke aanne mers, samen met de bewoners van de sloppenwijken, vertelt M. Bevelander, moeder van Kumari. „We zijn nu nog bezig om het laatste geld bij elkaar te krijgen zodat we ook de vierde verdie ping kunnen bouwen." De bouw van de flat wordt door Kumari op een afstand gevolgd, via foto's en e-mailtjes die ze krijgt van Jacco en Marit Groot. Dit echtpaar woont en werkt in Sri Lanka. Geld om er zelf eens te gaan kijken is er niet. Iedere cent die ingezameld wordt, gaat naar de projecten want de flat is niet het enige project van Kumari. Ze steunt ook een babykliniek in een op vangkamp in Ratmalana. „Kinderen krijgen melk, medicijnen en kleren", vertelt Kumari. Ze laat foto's zien van de kliniek. Vrouwen zitten bijelkaar met gezond ogende baby's op schoot. „Die kinderen krijgen al vanaf de ge boorte hulp en dat kan je zien aan die lekkere bolle toetjes." Ze laat een ande re foto zien, waarop een zesjarig meisje staat. Haar haar valt uit door gebrek aan eten en ze kijkt zonder enige hoop in de lens. Volgens Kumari is hulp in Sri Lanka nog heel hard nodig. „De tsu nami lijkt lang geleden voor Nederland, maar in Sri Lanka zijn de gevolgen nog iedere dag merkbaar." De stichting Schouwen-Duiveland foto familie Groot helpt Azië heeft in het afgelopen jaar vier projecten gesteund. De stichting heeft met verschillende acties en subsi dies rond de 180.000 euro binnenge haald. „Allereerst hebben we natuurlijk 60.000 euro overgemaakt op giro 555", vertelt R. Geluk namens de stichting. „En we hebben vier projecten gesteund. Dat is het project van Kumari, het pro ject van Janny Fioole (visserijproject), het project van de school in Thailand en later is daar nog het huizenproject van Wim en Dinie Mulder in Sri Lanka aan toegevoegd." Geluk vertelt dat de stich ting inmiddels in een afrondende fase zit. Nagenoeg al het geld is inmiddels uitgekeerd, een klein deel volgt nog. De stichting is bezig een jaarverslag te ma ken, waarin verslag komt van het werk en staat waar al het geld naar toe is ge gaan. „We blijven de projecten wel monito ren, dat wil zeggen dat we blijven vol gen wat er gebeurd", zegt Geluk. Daar naast heeft Pontes aangegeven verder te willen met de actie voor de school in Thailand, maar dan wordt het een pro ject van de school zelf. Discussie over drie geschenkhuizen in Zierikzee wordt uitgevochten in rechtzaal door Piet Kleemans MIDDELBURG - Het lot van drie geschenkwoningen in Zie rikzee ligt in handen van rech ter mr. T. Damsteegt. Wat de ge meente Schouwen-Duiveland betreft, mogen bouwers Zeeuw- land en Fraanje BV de wonin gen slopen. Heemkundige vere niging Stad en Lande vroeg de rechter gisteren daar een stokje voor te steken. Stad en Lande ligt al enige tijd overhoop met de gemeente Schouwen-Duiveland over de toekomst van de geschenkwonin gen op het eiland. In 2003 vroeg de vereniging de gemeente een aantal van deze woningen op de monumentenlijst te plaatsen en zo te behouden voor het nage slacht. Belangrijk, vindt Stad en Lande, want de houten Noorse, Zweedse en Deense woningen zijn in de visie van de vereni ging onlosmakelijk verbonden met de historie van Schou wen-Duiveland. De gemeente heeft het verzoek - overigens zo'n twee jaar nadat het werd in gediend - afgewezen. Vergunning Ook verleende de gemeente een vergunning voor de sloop van twee Noorse en een Deense ge schenkwoning in Zierikzee. Zeeuwland en Fraanje willen op die plaats een appartementen complex bouwen. Dit zeer tegen de zin van Stad en Lande die van meet af aan heeft geprotesteerd tegen de plannen. De vereniging vindt dat de woningen behouden moe ten blijven. „Het gaat om woningen die een stuk geschiedenis van Schou wen-Duiveland representeren. Bovendien, en dat is uniek aan de drie genoemde woningen, zijn deze op een plek gebouwd waar daadwerkelijk water heeft gestaan", betoogde raadsman van Stad en Lande Mr. J. van den Doel gisteren tijdens de zit ting van de voorzieningenrech- ter in Middelburg. Andere belangen Hij voegde daar aan toe dat het voor Stad en Lande de vraag is of de besluitvorming van de ge meente met betrekking tot be scherming van de geschenkwo ningen wel een zorgvuldige is ge weest. „De vereniging meent dat het college onder druk van andere belangen een onjuiste be langenafweging heeft ge maakt." Dat laatste werd tijdens de rechtszitting bestreden door be leidsmedewerker van de gemeen te R. Stam. Hij stelde dat de ge meente voor wat betreft de be scherming van geschenkwonin gen het advies van de monumen- tencommisie heeft gevolgd. De gemeente heeft volgens Stam verder geen mogelijkheden om de gevraagde sloopvergunning te weigeren. „Het bestemmings plan kent geen beschermend aanlegvergunningstelsel. Het perceel is ook niet gelegen in een beschermd stads- of dorps gezicht. Het besluit sloopvergun ning te verlenen is derhalve rechtmatig." De rechter doet vandaag uit spraak. Werkstraf voor vernielzucht MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 21-jarige Goesenaar voor het plegen van vernielingen een werkstraf van twin tig uur opgelegd. De Goesenaar had in mei in zijn woon plaats een ravage aangericht op een voormalige school van het ROC, die eigendom is van de gemeente. Een dna-spoor op een sigaret leidde tot zijn aanhouding. Een 21-jarige plaatsgenoot werd vrijgesproken, omdat hij op het tijdstip van de vernielingen op vakantie was. Zijn leeftijdsgenoot had hem als mededader bij de politie aan gegeven. De gemeente claimde voor 9445 euro schade, maar de vordering werd niet ontvankelijk verklaard. Volgens officier van justitie N. de Coninck was het duo na een avondje stappen als gekken tekeer gegaan. Ruiten waren vernield, brandblussers leeggespoten, er was verf gemorst en een hakenkruis geschilderd, vloeren stonden blank, toiletpotten en kranen waren kapot gemaakt. De officier vond voor beiden veertig uur werkstraf passend. Straat Hulst afgesloten door gaslek HULST - Door een gaslek in de binnenstad van Hulst is het Princebolwerk gistermiddag een uur lang afgesloten geweest voor het verkeer. Tijdens werkzaamheden aan de groenvoorziening raakte de gasleiding in de buurt van het parkeerterrein achter de Hema lek. Medewerkers van de Hulster brandweer waren snel ter plaatse. De leiding werd meteen afgesloten. Uit metingen van de brandweer met een explosiemeter bleek, dat er geen direct gevaar voor de omgeving was. Toch werd de straat naar het par keerterrein op het bolwerk voor alle zekerheid afgesloten. Een medewerker van het nutsbedrijf dichtte de kapot ge stoten leiding. Daarna was het parkeerterrein weer vrij Hulsterse rijdt in greppel ZAAMSLAG - Een 38-jarige automobiliste uit Hulst raak te gistermorgen rond negen uur op de N61 bij Zaamslag van de weg en raakte daarbij gewond. Ze reed van Zaam slag naar Temeuzen en verloor de controle over haar voer tuig. Hierdoor belandde zij in de greppel en sloeg over de kop. Zij is met onbekend letsel per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Man gewond door vuurwerk VLISSINGEN - In de Bonenburg in Vlissingen is maan dagavond tussen tien uur en half elf een 54-jarige man ge wond geraakt nadat er vuurwerk door zijn brievenbus was gegooid. Door de kracht van het vuurwerk raakte een tochtstrip los en kreeg de man die in zijn gezicht. De wond, die de Vlissinger hierbij opliep, moest bij de huis artsenpost gehecht worden. Door wie het vuurwerk naar binnen is gegooid, is niet bekend. Hoeveel de schade aan de brievenbus bedraagt, is niet bekend. Botsing op N61 in Terneuzen TERNEUZEN - Op de N61 in Terneuzen botste gistermid dag een 46-jarige automobilist uit Hulst tegen een overste kende fietsster. De 17-jarige fietsster uit Axel stak vanaf het fietspad bij rood licht het kruispunt over en kwam daardoor in botsing met de auto van de 46-jarige Hulsten aar. De fietsster liep bij de aanrijding schrammen op. Samen met Kooiman, maakt maatschappelijk werker E. Wal raven (die gisteren in Vlissingen soep uitdeelde) zich zorgen over wat hij noemt 'de werkende ar moede'. „Omdat de minimumin komens niet stijgen maar de kos ten wel, komen steeds meer wer kende mensen in de proble men." Volgens Kooiman vallen men sen met een laag inkomen dik wijls net buiten allerlei inko mensondersteunende maatrege len. „Ze houden daardoor per saldo nog minder over dan de echte minima." Walraven krijgt als maatschap pelijk werker steeds meer vra gen over inkomensproblemen. Ook ziet hij een enorme toena me in de aanvragen voor schuld hulpverlening. Het winkelend publiek is zich over het alge meen wel bewust van de armoe de in Nederland, hebben Walra ven en zijn collega's gemerkt bij het uitdelen van de soep. „Een enkeling denkt dat het ligt aan het uitgavenpatroon, maar de meeste mensen staan positief te genover deze actie." Zeeuwen kunnen de actie steu nen door hun handtekening te zetten op een antwoordkaart. Deze is onder meer te vinden op de website www.klaverbladzee- land.nl. De voedselbank in Middelburg zamelt vanavond en morgena vond kerstpakketten in van men sen die ze willen weggeven. Inle veren kan tussen 18.00 en 20.00 uur in het pand aan de Keeten straat 2. door Piet Kleemans BRUINISSE - Het nieuwe ap partementencomplex aan de Dr. de Kockstraat in Bruinisse gaat BruVille heten. Het is de bedoe ling dat de eerste fase van de bouw meteen na de jaarwisse ling van start gaat. Met de naam BruVille wil initia tiefnemer woningbouwcorpora tie Zeeuwland de verbonden heid van het nieuwe gebouw en zijn toekomstige bewoners met het dorp Bruinisse aangeven. Met de zorgvriendelijke wonin gen, de ontmoetingsruimte en het kinderdagverblijf krijgt Bru Ville volgens Zeeuwland een be langrijke centrum- en ontmoe tingsfunctie, voor zowel jong als oud. „BruVille staat voor zorgeloos wonen in een plezierige en groeiende omgeving", aldus Zeeuwland. In het nieuwe com plex komen in totaal 36 apparte menten. De bouw is in twee fa sen opgesplitst. De eerste fase gaat zoals aangegeven binnen enkele weken van start en daar is, zegt Zeeuwland-directeur A. de Ceuster, nog geen sloopwerk voor nodig. „Het eerste stuk van het complex komt voor de oude bebouwing te staan. Pas als de eerste fase achter de rug is, wor den de achterliggende oude ge bouwen gesloopt en kan de twee de fase beginnen." Voor wat betreft de eerste fase gaat De Ceuster uit van een bouwtijd van een jaar. Aanslui tend volgt de tweede fase en die hoopt Zeeuwland in 2007 af te kunnen ronden. Vanaf begin januari 2006 kun nen geïnteresseerden bij Zeeuw land terecht voor een verhuur- brochure. Ook houdt Zeeuwland nog een inloopavond over BruVille, be doeld voor iedereen die in de nieuwbouwplannen is geïnteres seerd. De inloopavond wordt maandag 23 januari van 20.15 tot 21.30 uur gehouden in het Bruse dorpshuis De Vanger. Me dewerkers van Zeeuwland zijn aanwezig om vragen te beant woorden. Voor de huidige bewo ners van de zorgwoningen orga niseert Zeeuwland een aparte bijeenkomst. Zij worden hier voor persoonlijk uitgenodigd. door Selma Osman VLISSINGEN - Niet iedereen lustte een kop erwtensoep, maar de meeste voorbijgangers in het Vlissingse winkelcentrum wa ren gisterochtend wel bereid om te luisteren naar een verhaal over armoede in Zeeland. Medewerkers van de Stichting voor Maatschappelijk Werk Wal cheren deelden snert uit om aan dacht te vragen voor de snel groeiende groep mensen die maandelijks niet meer rond kan komen. Dat gebeurde ook in Ter- neuzen. De organisaties voor maatschap pelijk werk ondersteunen hier mee de actie van de Stichting Het Klaverblad en het Zeeuwse armoedeplatform Splinter. Die vragen de gemeenten, een halt toe te roepen aan de armoede. Zij vinden het onaanvaardbaar dat in Zeeland gezinnen onder de armoedegrens moeten leven. De drie Zeeuwse voedselbanken reiken pakketten uit aan men sen met een besteedbaar inko men van honderdvijftig euro of lager. Het Klaverblad en Splinter vin den dat een alleenstaande ten minste 250 euro per maand moet overhouden voor eten, kle ding en het onderhouden van so ciale contacten. Voor een twee de volwassene uit het gezin moet daar nog honderd euro bij worden opgeteld en voor elk kind vijftig euro. Schrijnend De actievoerders vragen de Zeeuwse gemeenten zich garant te stellen voor dat bedrag. „Wij vinden het schrijnend dat de grens van 150 euro, die nu wordt gehanteerd door de voed selbank, niet toereikend is", zegt A. Kooiman van Het Kla verblad. „Als je niet meer naar de bieb kunt, of je kinderen niet meer kunt laten zwemmen, raak je afgesloten van het gewone da gelijks leven en neemt de een zaamheid toe." Dat laatste is een belangrijke re den voor Het Klaverblad (de koepel van patiëntenorganisa ties) om actie te voeren tegen ar moede. Kooiman bespeurt een duidelijke relatie tussen armoe de en gezondheidsklachten. „Hoe minder geld je hebt, hoe minder goed je voor jezelf kunt zorgen." Kerstzangdienst in Nieuwe Kerk ZIERIKZEE - Thema van de tra ditionele Volkskerstzangdienst op kerstavond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee is dit keer: 'Zing nu aarde als een stem om het kind van Betlehem'. Medewerking aan deze dienst wordt verleend door organist Hans Biesma, Koninklijke Har monie Kunst en Eer onder lei ding van Dirk Verholle, Mar- greet Baakman (zang) en Annet te Jumelet-Kik (viool). De orga nisatie is in handen van de Inter kerkelijke Werkgroep Zierikzee. Deze Volkskerstzangdienst be gint zaterdag om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37