Starterswoningen in alle dorpen PZC PZC Rustig wonen langs de A58 Zes jaar verkering, zestig jaar getrouwd Raad wil onderzoek naar samenvoegen voetbalcomplexen ,13 Oude Middelburgse spoorbrug wellicht ook naar Goes Rilland en Waarde zijn volgende kernen waar goedkope huizen komen woensdag 21 december 2005 ^Madia Berkelder MIDDELBURG - De monumen- mie voetgangersbrug die tot vijf laar geleden bij het station in Middelburg stond, verhuist mo gelijk naar Goes. gij het museum van de Stoom trein Goes-Borsele in Goes staan al twee Middelburgse moormonumenten. Eerder wer den een seinhuisje en de goede renloods waarin dansschool Janvier gevestigd was al naar het museumterrein getranspor teerd. De brug, het huisje en de loods moesten wijken voor de ontwikkeling van het Stations gebied in Middelburg. De brug kan alsnog over het spoor in Middelburg worden ge plaatst. Dat kost de gemeente wel vijf ton, zegt wethouder H. Kool-Blokland. Dat zijn de kosten voor het aanpassen en plaatsen van de brug. De restau ratie van de brug kan worden be taald met een monumentensubsi die. Als de brug in Middelburg blijft, komt die in het verlengde van de Kruitmolenlaan te staan. Op die manier krijgt Dauwen- daele een verbinding met het stadskantoor. De brug, gebouwd in 1870, werd in 2000 gedemonteerd en opge slagen in een loods. Het hout was vermolmd en het ijzer ver roest. Het gemeentebestuur heeft destijds beloofd dat de brug na de werkzaamheden rondom het station een nieuw le ven zou krijgen. Opnieuw plaat sen van de brug op dezelfde pek is niet mogelijk: op de plaats is nu een fietstunnel gevestigd. Bo vendien moet de brug, vanwege veiligheidsregels, twee meter ho ger worden. De Stichting Vrienden van Mid delburg wil graag dat de brug te ruggeplaatst wordt, maar wel onder de voorwaarde dat er ook een brug komt van het stadskan toor richting de Maisbaai. „Op die manier wordt het stadskan toor toch het centrum van de stad", zegt voorzitter P. Smalle- gange. „Als dat niet mogelijk blijkt, is verplaatsing naar Goes voor ons bespreekbaar. Het is dus niet zo dat we bij voorbaat al akkoord gaan met de verhui zing." De stichting heeft zich vanaf het begin bemoeid met het Stationsgebied. Toenmalig voor zitter J. van Wallenburg pleitte voor het behoud van het sein huisje en de goederenloods. De Vrienden hebben de gemeente er de afgelopen jaren een aantal keer op gewezen dat afgespro ken is dat de brug terugkomt. De komende tijd vraagt de ge meente nog advies aan belang hebbenden. De gemeenteraad neemt in januari een beslissing. HnnrRob Paardekam RILLAND - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal willen dat elk dorp in de ge meente starterswoningen krijgt. Rilland en Waarde zijn als vol gende aan de beurt. Ook de star- terslening blijft bestaan. Destarterswoning is in een paar aar tijd een waar fenomeen ge worden. In Reimerswaal zijn tot nu toe in twee dorpen goedko pe woningen gebouwd voor ongeren die door de hoge hui zenprijzen nauwelijks aan de •jak komen. In Krabbendijke nam woningcorporatie R&B wo nen het initiatief, terwijl het in Oostdijk de gemeente was die lie kaf trok. Bouwbedrijf Van Damme uit Yerseke heeft de vijf woningen daar gerealiseerd. In beide dorpen gingen de huizen, die rond de 150.000 euro kost ten, in een mum van tijd van de Geschiktst De gemeente wil nu dat elk dorp binnen afzienbare tijd starters woningen krijgt. Als het aan het college ligt, gebeurt dat in Ril land en Waarde het eerst. De nieuwbouwwijken De Werfkam- penen Dorpszicht zijn daarvoor 'net geschiktst. De gemeente en Van Damme overleggen binnen kort over de mogelijkheden. Ver moedelijk zal het ook in de ge noemde dorpen om ongeveer njf woningen gaan, maar het kunnen er afhankelijk van de vraag ook meer of minder zijn. Rechter mild voor drankrijder MIDDELBURG - Een 56-jarige inwoner van Kortgene verklaar de gisteren in Middelburg bij de rechter de noodzaak van zijn rij bewijs. De man, die terechtstond voor njden onder invloed, had twee banen buiten Zeeland. Het alco holgehalte van 720 microgram is normaliter goed voor een on voorwaardelijke rijontzegging van zeven maanden en 700 euro boete. Hij kwam weg met 850 eu roboete en zeven maanden voor waardelijke rijontzegging. De politierechter vond het brode loos stellen van de man te ver gaan. De drankrijder was op 30 okto ber in Kamperland van plan om een taxi te nemen, maar hij had na een ruzie zijn vrouw laten staan en alsnog de auto gepakt. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het college wil ook de zogehe ten starterslening behouden. Die werd aan de kopers van de startershuizen in Oostdijk voor het eerst aangeboden. Het gaat om een lening van maximaal 30.000 euro die jonge mensen kunnen krijgen bovenop het maximale bedrag dat ze bij de bank kunnen lenen. Met dat extra beetje geld wordt een ei gen woning financieel soms net haalbaar. De eerste drie jaar los sen de leners niets af en betalen ze geen rente. Daarna vindt een inkomenstoets plaats om te kij ken wat de starter kan betalen. Het is de bedoeling dat rente en aflossing stijgen naarmate het inkomen groeit. Bij het landelijke Stimulerings fonds Volkshuisvesting Neder landse gemeenten (SVN) is voor elke gemeente geld gereserveerd voor het aanbieden van starters- leningen. Voor Reimerswaal be treft het 200.000 euro, zodat on geveer zeven leningen verstrekt kunnen worden. In Oostdijk maakten drie kopers gebruik van de regeling, zodat nog maar vier mensen dat in de toekomst zouden kunnen doen. Het colle ge vindt echter dat meer star ters gebruik moeten kunnen ma ken van de regeling. Daarom stelt ze de gemeenteraad in de komende kadernota voor om voor toekomstige leningen 300.000 euro te reserveren. GOES - De Groe. Wie de buurtschap weet te liggen, mag het zeggen. Toch kent vrijwel iedereen het. Van Rijksweg A58. Een paar woningen en schuren even voor de afslag Goes, net voordat de A58 de 's-Gravenpolderseweg kruist. Dat is De Groe. Over vijf, tien, vijftien jaar kan er misschien van gezegd wor den: dat was De Groe. De buurtschap wordt bedreigd. Niet door Rijksweg A58, nee, door een nieuw verkeersplan om Goes-Zuid beter be reikbaar te maken. Het is nog maar een studie, maar wie weet. Bij De Groe is een knooppunt gepland, met op- en af ritten naar en van de A58. Op papier zijn om het buurtschap grote lussen ge trokken. De Groe wordt, als dit door gaat, helemaal omsloten. Of er komt vanaf Goes-Zuid en de 's-Gravenpolderseweg een doorgaande weg, evenwijdig aan de A58, van en naar het kruispunt Vierwegen bij Kapel- Ie. Bij het steunpunt van Rijkswater staat en het ANWB-station. Ook dan wordt De Groe omsloten en wordt het even verderop, richting Kapelle gelegen Abbekinderen 'gemakshalve' meegeno men. Ach, wat zou het, De Groe. De buurt schap ligt al zo dicht bij Rijksweg A58. Kom daar niet mee aan bij de bewo ners. Hoewel het verkeer dag en nacht over de A58 doorgaat en alleen maar drukker is geworden, willen ze er voor geen goud weg. „De ruimte, hè", zegt een oudere be woonster, „en het is rustig." Dat klinkt raar. Auto na auto, vrachtwagen na vrachtwagen komt voorbij. Ze rijden er zelfs nog omhoog om het viaduct over de 's-Gravenpolderseweg te nemen. En toch 'is het rustig'. Voor de goede ver staander is het dat ook. De Groe is een stukje platteland, waar 'toevallig' in 1970 - dat jaartal staat even verder op een kunstwerk in de Wrangeweg - een Rijksweg doorheen is getrokken. „Je stond er niet bij stil", vertelt een bewoner die er tientallen ja ren woont, „wat dat kon betekenen. Een meneer kwam langs, meldde wat er ging gebeuren en wat je ei-voor in ruil kon krijgen. Nou, dat heb ik gedaan. Een mooi fruitteeltbedrijf heb ik kun nen opbouwen." Fazanten In de achtertuin is het nauwelijks nog mogelijk zich verstaanbaar te maken, maar voor het huis, ja voor het huis, is het uitzicht schitterend. Het autover keer uit de richting Bergen op Zoom rijdt je tegemoet, 's Avonds en 's nachts is dat net feestverlichting. En op het land maakt de wintertarwe al een groe ne gloed. Twee fazanten scharrelen rond. De weg is wég. foto Willem Mieras Voor L. Boot die direct aan de A58 woont in een tot een paradijsje omge toverde boerenhoeve, is dat ook het mooie van De Groe, het vrije uitzicht op het akkerland. En die weg en het ver keer, ach ja. „Toen ik tien jaar geleden dit kocht, wist ik dat toch. Alleen, je merkt wel dat het veer Kruinin- gen-Perkpolder is verdwenen. Er rijden veel meer vrachtauto's. Die gaan na tuurlijk via de tunnel." Niet dat hij dit erg vindt. Hij wil er dan ook 't liefst blijven wonen. Op uitvoe ring van het verkeersplan van Goes zit Boot niet te wachten. Hij denkt er ook nog lang op te kunnen wachten. „In Goes hebben ze zoveel projecten. Het komt er de eerste vijftien niet van, schat ik in." Ondertussen wordt in het onderzoek naar de verkeersontsluiting voor Goes-Zuid wel gesproken over het 'amo- veren' van huizen in De Groe. Slopen dus. Boot: „Ik dacht eerst: ze hebben het over 'amor'. maar ze bedoelen in net te ambtelijke taal 'moven'. Ja, dan zal Goes over de brug moeten komen." door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Het feestje hebben ze al gehad, dat pakt geen mens ze meer af. Maar gis teren was de echte dag dat J. van Gilst (86) en C. van Gilst-Zuidwegt (83) zestig jaar getrouwd waren. En dan vier je het natuurlijk nóg eens, thuis met de kinderen en het bezoek dat komt aanwaaien, onder wie de burgemeester. De relatie kende, in 1939 al, niet zo'n flitsende start, al was het meteen raak. Ze ontmoetten el kaar in Bergen op Zoom tijdens de mobilisatie. Zij was een jon gen Rillandse en hij een Colijns- plater die voor zijn nummer in dienst was. De vonk was er toen al, die ene keer, maar het toeval- wilde dat Van Gilst een poosje later op Rilland werd ingekwar tierd, in de bunkers die de verde digingslinie moesten vormen. De bruid herinnert het zich als de dag van gisteren Wachtpost 19, daar zat haar grote liefde en toen de oorlog eenmaal begon, konden hij en zijn maten er niet uit. Het grootste deel van de ge vechten bleven de soldaten opge sloten om bij de capitulatie krijgsgevangen te worden ge maakt. Daar ging de leuke Noord-Beve lander, naar Brabant ergens, en zijn meisje bleef achter in onze kerheid. Zodra hij weg kon ko men, leende hij burgerkleren en een fiets en sjeesde in een keer naar haar toe. Verstandig als ze waren, wacht ten ze met trouwen tot de oorlog was afgelopen, maar toen kre gen ze toch wel haast. Dat er in heel Colijnsplaat geen huisje voor hen was, kon hen na zes jaar verkering niet tegenhou den. Ze kropen in een soort schuurtje, waaruit net evacués uit Schouwen-Duiveland ver trokken, en ze waren er een jaar gelukkig. In het huis waar ze vervolgens introkken, bleven ze wonen totdat het traplopen te moeilijk werd. In het bejaarden huisje waarin ze nu zitten, kan het echtpaar zich zelfstandig goed redden. De bruid kan niet veel meer doen, maar de bruide gom springt waar mogelijk bij Hij werkte tot zijn pensioen bij de Proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat. Zij voedde de vier kinderen op: één dochter en drie zoons. Die hebben inmiddels voor zeven kleinkinderen en drie achterkleinkinderen ge zorgd. W Blokkade bewoners heeft effect TERNEUZEN - De plaatsing van een umts-mast op de flat aan de Edvard Grieghof in Terneuzen is gisteren afge blazen. Daartoe besloot telefoonprovider Vodafone, na dat protesterende bewoners met een urenlange blokkade de komst van de mast onmogelijk hadden gemaakt. Of de mast überhaupt nog wel wordt geplaatst, is nog niet be kend. Binnenkort vergaderen de gemeente Terneuzen, Vodafone, woningbouwvereniging Clavis en bewoners uit de Terneuzense wijk Oudelandse Hoeve over de komst van de mast. Voor die tijd wordt de mast zeker niet op de flat ge plaatst, deelde Vodafone de bewoners gistermiddag mee. Halverwege de ochtend kwam wijkteamchef G. de Boer van de Terneuzense politie poolshoogte nemen, maar hij hoefde geen boetes uit te delen. De actievoerders waren ook niet uit op geweld. Rond het middaguur werden de blokkades opgeheven. Maneges alert op paardenziekte RENESSE - Maneges op Schouwen-Duiveland zijn alert nu in Drenthe en Overijssel de besmettelijke paardenziek te rhinopneumonie is uitgebroken. De maneges op Schouwen-Duiveland ontvangen in de va kantieperiodes vaak paarden van vakantiegangers. Voor zover bekend zijn er voor de kerstvakantie geen boekin gen voor paarden vanuit het besmette gebied. Mocht dat toch het geval zijn, dan worden de mensen gevraagd niet te komen. „In dat geval treedt de annuleringsverzekering in werking en krijgen mensen hun aanbetaling terug.", vertelt S. Blom van manege Lisiduna uit Burgh-Haamste- de „Maar meestal beslissen mensen ook zelf vaak al dat ze niet komen." Rhinopneumonie is een herpesvirus. Paarden worden plot seling ziek. Soms worden ze verkouden, merries krijgen spontane, voortijdige bevallingen en ook is er sprake van verlamming. Onlangs zijn twee paarden afgemaakt in Koekange en Meppel en veel maneges en paardenstallen in het gebied blijven dicht. Vrouw rijdt in greppel ZAAMSLAG - Een 38-jarige automobiliste uit Hulst raak te gistermorgen rond negen uur op de N61 bij Zaamslag van de weg en raakte daarbij gewond. Ze reed van Zaam slag naar Terneuzen en verloor de controle over haar voer tuig. Hierdoor belandde zij in de greppel en sloeg over de kop. Zij is met onbekend letsel per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Straat Hulst afgesloten om gaslek HULST - Door een gaslek in de binnenstad van Hulst is het Princebolwerk gistermiddag een uur lang afgesloten geweest voor het verkeer. Tijdens werkzaamheden aan de groenvoorziening raakte de gasleiding in de buurt van het parkeerterrein achter de Hema lek. Medewerkers van de Hulster brandweer waren snel ter plaatse. De leiding werd meteen afgesloten. Uit metingen van de brandweer met een explosiemeter bleek, dat er geen direct gevaar voor de omgeving was. Toch werd de straat naar het parkeerterrein op het bolwerk voor alle zekerheid afgesloten. Een medewerker van het nutsbedrijf dichtte de kapot gestoten leiding. Daarna was het parkeerterrein weer vrij. door Rob Paardekam KRUININGEN - Een meerder heid van de gemeenteraad in Reimerswaal voelt er wel voor om te onderzoeken of enkele voetbalcomplexen in de gemeen te kunnen worden samenge voegd. De raad discussieerde gisteren over de tarieven voor de voetbal clubs. Die betalen nu drie pro cent van het onderhoud van hun velden, maar met ingang van volgend jaar wordt dat geleide lijk opgevoerd naar vijftien pro cent. Weinig Fractievoorzitter A. Jumelet van de ChristenUnie (CU) zei gisteren dat hij die verhoging ei genlijk nog weinig vindt, maar kreeg na die opmerking de wind van voren van enkele andere fracties. Een nog verdere verho ging zouden sommige clubs niet trekken. Jumelet stelde daarop dat hij ab soluut geen enkele club opge doekt wil zien, maar dat de ge meente in zijn ogen eens serieus moet bekijken of voetbalcom plexen samengevoegd kunnen worden. „Als ik wil sporten in een sport hal moet ik naar Kruiningen", stelde hij „Maar elk dorp moet wel zo nodig zijn eigen voetbal veld hebben." SGP en Leefbaar Reimerswaal voelen er wel wat voor om de suggestie van de ChristenUnie eens te onderzoeken. Leefbaar Reimerswaal stelt wel nadrukkelijk dat dat onderzoek samen met de clubs moet gebeu ren. Boete Gisteren werd ook duidelijk dat op de SGP na geen enkele frac tie er werkelijk iets voor voelt om de clubs Rillandia en Hans- weertse Boys na 2010 een boetè op te leggen, omdat ze niet meer geld willen gaan betalen voor het onderhoud van hun veld. Deze clubs blijven als enige drie procent van de kosten betalen, omdat ze een contract met de ge meente hebben In het verleden is gesuggereerd om hen het extra geld dat ze niet willen betalen na 2010, als de contracten aflopen, alsnog te laten voldoen, als een soort boe te. Dat gaat de meeste fracties van de Reimerswaalse gemeente raad toch te ver. agenda Het echtpaar Van Gilst-Zuidwegt foto Willem Mieras STREEKACTIVITEITEN BIEZELINGE Waardekenstraat 47. 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; GOES - Schoolgebouw aan de Besse- straat 4, 11.00-15.00 uur: Kerstmarkt voor reddingshonden; R. K. H. Maria Magdalenakerk. 12.30- 16.30 uur: Open voor bezoek kerststal; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se- Het Snooker Centrum. 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Muziektent aan de Dorpsstraat, 19.30 uur: Volkskerst zang met muziekvereniging Concor- dia; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en vijftigplussers; Johanniskerk, 19.30 uur; Kerstconcert Ons Boeregoed; OUDVOSSEMEER Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; Gereformeerde kerk, 14.30 uur: Kerstvie ring ouderen; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur. Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WAARDE Basisschool d'n Bogerd, 19.00-21.00 uur: Kerstmarkt; Dorpshuis, 14.30 uur: Ouderenmid- dag; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur. Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur- 13.00 uur; Soos; biljarten en kaarten 15.00 uur: Interna tionaal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.30 uur: Kerstviering met medewerking van ouderenkoor Vredelust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33