Kritiek op Indoor Zeeland geluwd PZC Schaatsers tevreden over pak >ranje-boek werpt nieuw licht op uitgekauwd onderwerp Vieuwe organisatie foor topsporters V Sranang kansloos tegen CF Eindhoven (ortere 27e editie met alles erop en eraan 21 woensdag 21 december 2005 wb de Vries KflSE - Het heeft even ge wild in de Zeeuwse paarden- 1 iportwcreld, maar inmiddels is j- mst weergekeerd. Reden de kritiek was de beslis- -jo om het programma van de [eeditie van Indoor Zeeland in korten. „Toen bleek dat de jaste Zeeuwen ook nu weer ge- 000 aan Indoor Zeeland kun- a deelnemen, is de kritiek eggeëbd", zegt voorzitter van rt organisatiecomité Piet Hui- het terugbrengen van het !tal wedstrijddagen zijn Hui- jpn zijn comitéleden niet kin- jrachtig geweest. Van de veer- en wedstrijddagen van twee jrgeleden zijn er dit jaar nog Eht over. Reden is de grote ruk die op het korps van vrij- gers kwam te liggen. Ze ten steeds vaker en steeds ;r van de partij zijn. Huige: 'rogramma Indoor Zeeland MES - Hel programma van In- jwr Zeeland ziet er als volgt Ifoensdag 4 januari: dag voor lindervaliden. donderdag 5 januari: ponysprin- en, kindermiddag, showcompe- hjdag 6 januari: dressuur klas- 2 L. M en Z voor pony's en arden. Showavond, ilerdag 7 januari: aangespan- s rijden linsdag 10 januari: springen iarden klassen L, M en Z. foensdag 11 januari: hengsten- mpetitie. londerdag 12 januari: springen n klassen Z, ZZ en CSI 1.35m en 1.40m. Clinic- rond 'rijdag 13 januari: springen SI 130m, 1.35m en 1.40m, fina- s klassen L en M, juniorenwed- njden. iterdag 14 januari: Finaledag ;>sen Z, ZZ en CSI 1.30, 1.35 1.40m „We hebben ons zelfs de vraag gesteld of we er niet helemaal mee moesten ophouden, maar dat wilde gelukkig niemand." De editie van 2006, die van 4 tot en met 14 januari in de Goese Zeelandhallen wordt gehouden, is er desondanks weer een met alles erop en eraan. Alleen het aantal deelnemers is drastisch ingeperkt. Zij moesten zich plaatsen via drie kwalificatie wedstrijden. „Eigenlijk hebben alle sterke Zeeuwse springruiters zich ge plaatst", weet Huige, die zich in de klasse Z met het paard Ruige Robbie als één van de eersten voor Indoor Zeeland plaatste. „Alleen degenen die bij voor baat kansloos zijn voor een goe de klassering, zijn er dit keer niet bij. Voor elke landelijke ru briek zijn er vijftig startplaat sen. Dat is meer dan genoeg." Bij het onderdeel dressuur was de selectie strenger omdat er maar één wedstrijddag is gere serveerd. In die discipline klonk en klinkt de kritiek op de beslis sing om het evenement in te kor ten dan ook harder. Huige: ,,We moeten nog eens goed kijken hoe we dat volgend jaar gaan doen." Indoor Zeeland opent zoals ge woonlijk met de gehandicapten dag. Op woensdag 4 januari kun nen lichamelijk en geestelijk ge handicapten paardrijden onder begeleiding van vrijwilligers. Een dag later staan het pony- springen, de kindermiddag en de showcompetitie voor de Zeeuwse paardensportverenigin gen op het programma Dressuurdag Vrijdag is de dressuurdag. Alle klassen komen in twee ringen aan bod, zodat 's avonds nog tijd is voor een showavond. On der de noemer 'Het geheim van Hexagon' zullen de leden van de succesvolle Stal Hexagon uit Schore zich in een mengeling van een show en een clinic aan het publiek presenteren. Verder zal nationaal kampioene in de Z2-klasse Carola Paauwe duide lijk maken hoe je een kür op mu ziek maakt. Zoals gebruikelijk is de zater dag gereserveerd voor het aange spannen rijden. De Zeeuwse in breng zal weer groot zijn, maar ook wereldkampioen vierspan nen IJsbrand Chardon is van de partij, net als zijn concurrent Koos de Ronde. Bij de tweespan nen zijn Harry Verstappen uit Eersel en de Belg Gerard Leij- Hans-Peter Minderhoud uit Westkapelle is op Indoor Zeeland actief tijdens de hengstencompetitie. foto Willem Mieras ten favoriet, terwijl de organisa tie bij het onderdeel enkelspan verguld is met de deelname van de Canadees Courtney McGille- vray. De tweede week wordt gedomi neerd door de springwedstrij- den. Die worden gehouden op dinsdag, donderdag, vrijdag en zaterdag. Vanaf donderdag zijn ook vele nationale toppers van de partij, onder wie de winnaar van olympisch goud Jeroen Dub beldam, de winnares van vorig jaar Angelique Hoorn, Leon Thijssen. Jur Vrieling, Wout Jan van der Schans, Ben Schroder, Erik van der Vleuten, zijn zoon Maikel van der Vleuten en Euro pees jeugdkampioen Vincent Voorn. De drie laatstgenoemden verzorgen donderdagavond de clinic. De altijd stijlvol en doel matig rijdende Erik van der Vleuten zal met behulp van de twee talentvolle, jonge ruiters vertellen over de opleiding van ruiter en springpaard. De woensdag - en niet de dins dag, zoals oorspronkelijk ge pland - staat in het teken van de hengstencompetitie. De beste jonge hengsten van Nederland komen naar Goes voor spring en dressuurwedstrijden die mee tellen voor het klassement van de KWPN, het hoog aangeschre ven Nederlandse stamboek. Veel ogen zullen gericht zijn op Hans-Peter Minderhoud uit Westkapelle, die het rijden op hengsten tot kunst verheven heeft. Afscheid De 27e editie van Indoor Zee land is tevens het afscheid van de oude Zeelandhallen. Volgend jaar staan er op dezelfde plaats gloednieuwe hallen, die voor nieuwe mogelijkheden, maar ook voor bedreigingen zorgen. Ko Goedegebure, lid van het or ganisatiecomité: „De editie van volgend jaar wordt misschien wel bepalend voor de toekomst van Indoor Zeeland. We moeten onderhandelen met de eigenaar van de nieuwe Zeelandhallen. Het is te hopen dat we er op fi nancieel gebied niet slechter van worden." lor Karei Pleunis IDDELBURG - De provincie op 1 januari 2006 met het Innpisch Netwerk Zeeland n nieuwe organisatie die zich gaat zetten om verenigingen haar (top)sporters prestatie- lerende faciliteiten te bie- hulp zal bestaan uit mate- en medische ondersteu- maar de organisatie wil lorters ook de mogelijkheid iden om bijvoorbeeld in con té treden met een sport- sycholoog of een oud-topspor- r. dijktijdig met de 'geboorte' het Olympisch Netwerk, fcrft' het Olympisch Steun- ateen stille dood. De organi se genoot alleen op papier be- adheid. In de praktijk bleken rs niet of nauwelijks ibruik te maken van het in loesgevestigde Steunpunt, let alternatief is dus het Olym- Kch Netwerk Zeeland, waarin p stichting Assist, SportZee- M, Topsport Zeeland en het f'S Goes participeren. Samen rJen ze proberen om in de pro- ede Zeeland het sportklimaat tor talenten te verbeteren, suws-Vlaanderen heeft, ten fcnehte van de rest van de pro overigens een voor drong. Dat deel van Zeeland it namelijk al heel wat jaren stichting Assist. Dat is begon- nals een clubje dat talentvol- tvoetballers begeleidde en faci liteiten bood, waarna het uit groeide tot een flinke organisa tie, waarbij sporters uit vele dis ciplines onderdak hebben gevon den. Verder kent Zeeuws-Vlaan- deren met De Rede in Temeu- zen reeds een school die werkt volgens het zogenaamde Loot- principe. Hetgeen betekent dat de onderwijsinstelling rekening houdt met trainingen en wed strijden van een leerling die als talentvol sporter wordt be schouwd. De talentvolle turner Anthony van Assche zit op De Rede in Temeuzen. Tijdens het WK in Australië studeerde hij en maak te hij zelfs toetsen onder toe ziend oog van zijn trainer en bondscoach Rob Stout. Henk Siersema, voorzitter van de stichting Assist, zei gisteren bij de presentatie van het Olym pisch Netwerk dat een dergelij ke vorm van onderwijs ook in Vlissingen gerealiseerd kan wor den. „We krijgen dan een prach tige driehoek met Loot-onder- wijs in Bergen op Zoom, Vlissin gen en Terneuzen In tegenstelling tot het Olym pisch Steunpunt moet het Olym pisch Netwerk zichzelf bedrui pen. Ook in dat verhaal is Sierse ma de spil. Hij zal zich bezig gaan houden met de fondswer ving. Zelfs denkt hij in dat ver band aan het genereren van gel den uit reizen naar de Spelen in Peking, een zeskamp tussen de Zeeuwse eilanden en golftoer- nooien. Jaarlijks zou dit zo'n 100.000 euro moeten opleveren. HEERENVEEN - De Nederlandse schaatsers zijn zeer tevreden over het nieuwe schaatspak, de zogenoemde Swift Skin II. Daar in wordt over anderhalve maand tijdens Olympisch Spelen van Turijn gereden. „Je kunt je beter bewegen in dit pak. Bij de heupen is het ruimer waardoor we makkelijker kunnen overstappen in de bochten. Bij het hoofd zit het lekker strak zodat je vanzelf in de schaatshou- ding wordt getrokken", zei Carl Verheijen (foto, links). Met zijn ploeggenote Renate Groenewold (rechts) toonde hij het tenue van de Nederlanders op het ijs van schaatshal Thialf. „Ik vind het wel een stoer pak. Je voelt de wind langs je lichaam glij den", reageerde Groenewold. Windtunneltesten wijzen uit dat op de 1500 meter een voordeel van 1,3 seconde gehaald kan worden ten opzichte van het pak dat schaatsers tijdens de Winterspelen van Salt Lake City droe gen. foto Vincent Jannink/ANP Kerkhove strandt in Florida GOES - Voor Lesley Kerkhove zit het jeugdtoernooi om de Orange Bowl in het Amerikaanse Coral Gables, Flori da. erop. De veertienjarige Zierikzeese tennisster verloor gisteren, na de uitschakeling in het hoofdtoernooi, ook in de verliezersronde. De Oekraiense Lyudmyla Kichenok bleek met 6-3 en 6-2 te sterk. Kerkhove had eerder op de dag nog wel haar eerste partij in de verliezersronde gewonnen. Dat gebeurde tegen de Canadese Elisabeth Fournier, de nummer drie op de Cana dese jeugdranglijst tot en met veertien jaar. De wedstrijd wercl in drie sets beslist: 6-3 3-6 6-2. Volgende week staat er voor Kerkhove alweer een K2-jeugdtoernooi in Groningen op het programma. In de categorie tot en met zestien jaar is ze als eerste geplaatst dankzij een toptiennotering op de Nederlandse ranglijst. feyRudy Booqert 'OES - Wal is de overeenkomst r«n Abe Lenstra en Mark van ■"Nnel? Wie het vijfde deel de boekenserie Oranje Toen A'u onder ogen heeft gehad, to een sluitend antwoord ge- '«lop die vraag. Het gesol met torkvan Bommel in het Neder- "tods elftal heeft Abe Lenstra jWffl vijftig jaar geleden al in "'kwadraat meegemaakt. opmerkelijke parallel kan ':r(ieri getrokken door de twee ling In de boekenreeks Oranje tai en Nu. De Zeeuwse auteur Jatty Verkamman (Kats) be- 0. jttrijft in deel 5 het wel en wee van het Nederlands elftal tussen 1940 en 1952, zijn provinciege- noot Taco van den Velde (Mid delburg) neemt - voor het eerst in deze boekenserie - het afgelo pen interlandseizoen voor zijn rekening. De schrijvers voeren elk in hun deel een miskende protagonist op. Een speler die in de Neder landse competitie tot de absolu te top wordt gerekend, maar die status in het Nederlands elftal niet toebedeeld krijgen door de bondscoach. In het Nu-gedeelte staan Mark van Bommel en Marco van Basten tegenover el kaar; in het Toen-gedeelte Abe Lenstra en Jaap van der Leek. In de Toen-controverse krijgt de lezer een inkijkje in de gedach ten van bondscoach Van der Leek. Uit diens persoonlijke no tities rond diverse interlands komt Lenstra er niet best af. Lenstra doet in het veld dingen „zonder dat hij zich afvraagt of dit de homogeniteit van het elf tal aantast." En: „Lenstra werd alleen actief wanneer ons elftal in het bezit van de bal was. Aan zijn verdedigende taak deed hij niets." Linksbinnen De gekuifde Fries had het niet zo naar zijn zin bij het Neder lands elftal. Zijn probleem was, dat hij linksbinnen wilde spe len. Tot zijn afgrijzen slinger den de keuzeheren hem echter heen en weer door de vijfmans voorhoede. Lenstra was het meer dan eens beu en dan ging hij gewoonweg niet mee met Oranje. Soms met een dubieuze reden (blessure of vliegangst), in 1952 met een duidelijke reden: 'Geen linksbinnen tegen Enge land? Dan stopt Abe ermee.' Van Bommel is (nog) niet op dat punt aanbeland. De kritiek op hem is echter vergelijkbaar met die op 'Us Abe' „Hij voerde zijn opdracht niet goed uit", was het dodelijke commentaar van bond- coach Marco van Basten in juni 2005 na de interland tegen Roe menië. Van Bommel moest de 37-jarige Roemeense middenvel der Dorinel Munteanu schadu wen, maar verzaakte. Van Bommel, destijds uitblin ker bij PSV in de eredivisie en de Champions League, speelde nadien geen enkele interland meer. Overigens mede door een gescheurde enkelband. Het zijn echter zulke parallellen die het boekwerk een extra dimensie ge ven. Met name het Nu-gedeelte wordt er interessanter door, om dat de kruisverbanden een nieuw licht werpen op een uitge kauwd onderwerp. Volwassen schoenen Ook leuk met de kennis van nu is de status toen van de Neder landse trainers. Ruim een halve Nieuwe spits voor Sparta ROTTERDAM - Sparta heeft een nieuwe spits aange trokken. De twintigjarige Dieter van Tomhout komt per 1 januari op huurbasis over van Club Brugge. De Belg tekent morgen op het Kasteel een contract tot het eind van de competitie. Sparta heeft een optie bedongen om Van Tornhout per 1 juli volgend jaar definitief over te ne men. Trainer Wiljan Vloet drong bij aan op versterking in de aanval, omdat zijn ploeg nauwelijks scoort. Spits Cvet- kov, overgekomen van Helmond Sport, faalde tot nu als vervanger van de naar AZ vertrokken Koevermans. ANP Pool Kubica testrijder bij BMW MUNCHEN - De Poolse autocoureur Robert Kubica wordt test- en reserverijder bij de Formule-1-renstal van BMW-Sauber. De 21-jarige coureur uit Krakow wordt in het nieuwe seizoen ingezet tijdens de vrije trainingen op vrijdag van de Grand Prix om de wereldtitel. BMW-Sau ber heeft als vaste coureurs in de races de Duitser Nick Heidfeld en de Canadees Jacques Villeneuve. Kubica kreeg een contract voor één jaar met een optie op langer. Het Poolse talent won dit jaar de Renault World Series en werd tweede in de Grand Prix Formule 3. ANP/DPA Braamhaar in Europese elitegroep ZEIST - Eric Braamhaar (39) is door de Europese voetbal bond Uefa met ingang van 1 januari 2006 toegevoegd aan de elitegroep van de Europese scheidsrechters. Hij neemt de plaats in van René Temmink, die vanwege de leef tijdsgrens (45 jaar) niet meer internationaal actief mag zijn. Braamhaar komt nu in aanmerking voor alle wed strijden in de Europese competities. GPD LJshockeygrootheid uitgeschakeld NEW YORK - IJshockey grootheid Mario Lemieux kan voor onbepaalde tijd niet in actie komen bij zijn club Pittsburgh Penguins. De veertigjarige Canadees heeft weer te veel last gekregen van hartritmestoornissen. Le mieux werd begin december voor dit probleem behandeld in het ziekenhuis, maar leek afgelopen weekeinde vol doende hersteld. In de slotfase van het duel met Buffalo ging het weer mis. Lemieux moet nu rust houden. Wegens de hartritmestoornissen liet hij eerder al weten niet mee te doen aan de Olympische Spelen in Turijn. ANP/RTR uitslagen BBSaBfflBE Lucky Day. 1-11- -21-23-30-31-43-48-50 Achtste finales beker: SC Heeren veen - VVV Venlo 2-0 (1-0 23. Hun- telaar 1-0 (strafschop), 82. Samaras 2-0. Scheidsrechter: Van Sichem. Aantal toe schouwers: 11.000 Gele kaart: Allach, Van Kouwen, Broers (VVV Venlo). Helmond Sport - Jong Ajax 2-1 (1-0). 39. Smeekes 1-0, 52. Poepon 1-1, 64. Braber 2-1. Scheidsrechter Kuipers. Aantal toeschouwers: 3.088. Rode kaart: 10. Kok (Jong Ajax), 68 Vertong- hen (2x geel. Jong Ajax). Gele kaart: Van Dijk, Wolfgang (Helmond Sport), Moisander (Jong Ajax). MVV-Willem II 3-1 (2-1). 9. Bryssinck 1-0, 13. Fehér 1-1, 44. Miceli 2-1, 74. Gommans 3-1. Scheidsrechter: Van Eg- mond. Aantal toeschouwers: 5872. Gele kaart: Mans, Supusepa (MVV), Smit, Ha- douir (Willem II). PSV - FC Twente 3-0 (I-O). 45 Farfan 1-0, 57. Vennegoor of Hesselink 2-0, 90. Vennegoor of Hesselink 3-0. Scheids rechter: Vink. Toeschouwers: 22.000. Gele kaart: Rahim, Majstorovic, Schuur man (FC Twente). Spanje, competitie: Barcelona-Celta 2-0. Duitsland. Beker, achtste finales: Arminia Bielefeld-Unterhaching (II) 2-0, Freiburg (ll)-TSV 1860 München (II) 1-3. Frankrijk, achtste finales: Guingamp (ll)-Caen (II) 2-0, Nice-Sedan (II) 2-0, Gi- rondins Bordeaux-Nantes 3-1 Engeland, kwartfinales League Cup: Birmingham City-Manchester Uni ted 1-3, Wigan Athletic-Bolton Wande rers 2-0. VR l PW iff—Hi Rotterdam. Champions League, mannen. Groep A: Ortec.Nesselande (Ned) - Unicaja Almeria (Spa) 2-3 (25-21 28-26 23-25 24-26 11-15). door Euqène de Kok eeuw geleden kreeg Oranje pas zijn eerste bondscoach van ei gen bodem Karei Kaufman, later opgevolgd door de Lens tra-scepticus Van der Leek. Het niveau van de Nederlandse trai ners stond destijds in de kinder schoenen. De volwassen schoe nen werden gedragen door de uitvinders van het voetbal: de Engelsen. Vijftig jaar later gaan er vier Ne derlandse bondscoaches naar een WK voetbal. Geen enkele Engelse. Oranje Toen en Na, 1940-1952 en 2004/2005. Matty Verkamman en Taco van den Velde (2005). Uitge verij de Buitenspelers, Kats. GOES - De hoop op revanche voor het vrijdag verloren duel met CF Eindhoven 2 vervloog ra zendsnel voor de futsallers van FM Sranang. In eigen huis verlo ren de Goesenaren voor de twee de keer op rij kansloos: 2-10. Door het gemis van Rosanno Ac ton (werk) en Alex van den Ho ven (enkelblessure) speelde Sra nang zonder echte verdedigers, waardoor het meteen verkeerd ging. Via een counter kwam CF Eindhoven in de eerste minuut op 0-1. De Brabanders maakten in de eerste helft nog twee keer op dezelfde wijze een goal. Vijf minuten voor de pauze bracht Michael Linger Sranang iets dichterbij. In de tweede helft liep Eindhoven uit naar 1-6. Quang Tran maakte daarna nog een treffer voor de thuisploeg, maar daarna voerde Eindhoven de score eenvoudig op. SS V/El Toro-Troy 6-1: Een knappe zege van de Goesenaren op de nummer drie van de eerste klasse. In de eerste helft gaven de ploegen elkaar geen duim breed toe en kon alleen Arjan Koopmans scoren. Na rust liep SSV met flitsend spel in korte tijd uit naar 5-0. Pim Bruins, Bud Asschman, Joey van der Hoeff en Eric Flore scoorden. Troy redde daarna de eer en Pim Bruins zette de 6-1-eind- stand op het scorebord. NVS-Apollo'69/De Bruine Hypo theken 9-4: Door blessures ver scheen Apollo gehavend aan de start. Frank de Kok, Bas de Koeyer en Leon van Ooijen ont braken. NVS werd steeds ster ker en kwam op 1-0. De 2-0 kwam voort uit een discutabele strafschop. Apollo drong daar na wel aan, maar was machte loos. Na de pauze (ruststand 3-0) maakte Michel Willems de 3-1 Die tegengoal leek NVS te motiveren want de ploeg liep snel uit naar 6-1. Michel Wil lems, Lennard Verwei en Randy de Dreu brachten de spanning even terug, maar daarna was het weer de beurt aan de Bra banders: 9-4. (Advertentie) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21