Verzet Kamer tegen ontpolderen Staking openbaar vervoer New York KOOPAVONDEN Greenpeace vecht uitvoer kernafval aan WINNAARS COLLECTIE Veel gesjoemel op scholen met lesuren MIDDELBURG CENTRUM OP 21-22-23 DECEMBER farlement maakt voorbehoud bij verdrag over verdieping Westerschelde <4 Kamer wil verbod op dragen boerka is gezellig winkelen Meest bewolkt Vanochtend lokaal mist. Overigens veel bewolking en later wat lichte regen. Matige zuidwestenwind. Maxima rond 7 graden. 247e jaargang no. 301 woensdag 21 december 2005 los nummer 1,25 internet: www.pzc.nl MÊÊ fnrFrnst Jan Rozendaal )EN HAAG - De Tweede gamer maakt een voorbe houd bij de Scheldeverdra- gen die Nederland en Vlaan- Joren vandaag in Middel- ondertekenen. Een (eerderheid is nog niet evertuigd van de noodzaak iO hectare landbouw fond te ontpolderen. )e Kamerleden oordeelden gis- onverwacht kritisch over Ie Ontwikkelingsschets 2010 nor het Schelde-estuarium, aarvan onder meer de verdie- ing van de vaarweg op de Wes- jschelde deel uitmaakt. De dis- iBsie spitste zich toe op de na- Brmaatregelen die onderdeel in van het pakket dat het Rijk eeft afgesproken met Vlaande- B. iVDen CDA zagen niet in waar in natte natuur moet worden ecreeerd in de Hedwigepolder n 't Zwin. Waarom moet dat i hectare zijn en waarom op te plekken? ChristenUnie en CP herinnerden minister Peijs CDA, Verkeer en Waterstaat) n staatssecretaris Schultz van laegen (WD, Verkeer en Water- laat) eraan dat de Kamer zeven ar geleden een motie heeft aan- rnomen waarin ontpoldering pordt afgewezen. „De regering jgeeri een uitspraak van de Ka rn", vond SGP-fractieleider fan der Vlies. WA-Kamerlid Boelhouwer ieeserop dat de ontwikkelings- nvalide vrouw verzon verhaal over opknopen van hondje an onze redactie binnenland f schets een 'bestuurlijke me- gaprestatie' is waarin onder meer de veiligheid, de natuur lijkheid en de toegankelijkheid van de Westerschelde zijn gere geld, maar ook een financiële in jectie voor de Zeeuwse infra structuur. Hij kondigde aan tegen de hele ontwikkelings- schets te stemmen als de andere fracties daar de natuurmaatrege- len uit zouden schrappen. Peijs benadrukte dat de ontwikke- lingsschets een 'evenwichtig pakket' is, waaruit niet zomaar onderdelen kunnen worden weg gehaald. De Kamerleden Slob (CU) en Snijder-Hazelhoff (WD) voel den zich daardoor voor het blok is gezet. „De Kamer knjgt het mes op de keel. Als we er iets uit halen, is het hele pakket weg", aldus Slob. En Snijder: „Ik heb het gevoel dat we met zijn allen in een fuik zitten." Het lukte Schultz niet de Kamer te over tuigen van de noodzaak van de natuurmaatregelen. Mislukking Minister Veerman, die gisteren niet bij het debat aanwezig kon zijn, moet daarom in januari nog eens komen uitleggen waar om 600 hectare moet worden ontpolderd op de aangewezen plekken. De Kamerleden von den het best dat Peijs en Schultz vandaag met de Vlaamse minis ter Peeters vier Scheldeverdra- gen ondertekenen, maar ze waar schuwden voor de verantwoor delijkheid die ze daarmee ne men „We kunnen nog ja of nee zeggen tegen het hele verhaal", constateerde PvdA-er Boelhou wer. „U kunt morgen wel teke nen, maar de doem van de mis lukking is nog niet helemaal ver dwenen." Overigens had Peijs aan het be gin van de vergadering al toege zegd dat de verdragen hoe dan ook nog ter goedkeuring aan de Kamer worden voorgelegd. pagina 14 we graven niet half Zeeland af PUKENISSE - De invalide touw uit Spijkenisse die in no- tmber veel commotie opriep ndat zij beroofd was en omdat tdaders haar hondje opknoop- tn. blijkt zelf verantwoordelijk oor de dood van de vijf maan- lenoude Franse bulldog. lit maakte de officier van justi- ie in Rotterdam gisteren be ad, De vrouw heeft valse aan- ifte gedaan van mishandeling an zichzelf en het hondje Whoo- ler telen van de verklaringen die e 49-jarige vrouw aflegde, wa- a feitelijk onjuist. Bovendien igde ze steeds wisselende ver- kringen af. te vrouw heeft psychische pro- iemen en daarom heeft justitie ogniet besloten of ze haar gaat Bvolgen wegens de valse aan- ifte Verbijstering .Haar gesteldheid zal in de af ding een rol spelen", aldus of- icier van justitie Cora de Jong. let nieuws dat de vrouw door ree jongens was overvallen en üshandeld die ook Whooper nodden door hem aan zijn ei- ffl nem op te hangen, veroor- takte veel verontwaardiging, itemetfora stonden bol van ver- w en er werd voorge leide daders te lynchen, i] de politie stroomden de tips bnen en mensen loofden belo- iagen uit voor de gouden tip. teder hen bevond zich Geert Riders. „Dat meent u niet. Ik van mijn stoel van verba- re", aldus het parlementslid tea hi] hoorde van de valse aan- „Schokkend, wie had dat »u verwacht?" Geen spijt Pers, die vorig jaar uit de r® stapte heeft echter geen P'jt dat hij tienduizend euro itloofde en premier Balkenen den minister Donner van justi- Kopnep dat bedrag te vertien- Pjgen. „Ik heb niemand ver beelden geen schuldigen aan wezen. Ik zou het zo weer ken." ^parlementslid vindt niet dat 'e snel in het geweer is geko- -50 „Je wilt gewoon dat de da- 33320 snel mogelijk worden ge- P«tGPD door Robert Bloemen en Wendy Kind NEW YORK - Een staking voor betere arbeidsvoorwaarden heeft het openbaar vervoer in de Amerikaanse stad New York gis teren platgelegd. Ongeveer 34.000 medewerkers van de ondergrondse en de bus bedrijven legden voor de eerste keer in 25 jaar het werk neer, waardoor miljoenen New Yor kers grote moeite hadden hun werk of school te bereiken en te rug naar huis te komen. Burgemeester Bloomberg kon digde juridische stappen aan te gen de vervoersbond. Stakingen in het openbaar vervoer zijn in de staat New York bij wet verbo den. De staking kort voor Kerstmis volgde nadat onderhandelingen met de werkgever waren vastge lopen, meldden Amerikaanse media. De stakers krijgen een boete van twee werkdagen loon voor elke dag dat ze staken. „Vervoersmedewerkers zijn het zat om ondergewaardeerd en niet gerespecteerd te worden", zei een woordvoerder van de bond. Dagelijks reizen 7 miljoen men sen in New York met het open baar vervoer. Een elfdaagse sta king in 1980 kostte de stad een miljard dollar. Nu wordt de schade op ruim een half miljard dollar per dag geschat. Burge meester Bloomberg riep de New Yorkers op om 'vastberaden' naar het werk te gaan, te voet, per fiets of carpoolend. Bloom berg zelf liep net als duizenden anderen over de Brooklyn Bridge naar zijn werk in Man hattan. Om files te voorkomen mochten alleen auto's met vier of meer inzittenden Manhattan in. In de avondspits waren de bruggen en de tunnels alleen toegankelijk voor auto's die Manhattan ver lieten. Enkele grote bedrijven hadden busjes ingezet om hun medewerkers te vervoeren. Scho len begonnen twee uur later. ANP door Ben Jansen BORSSELE - Greenpeace wil via de Franse rechter de afvoer van gebruikte splijtstof uit de Deze bön is geldig voor alle boeken uit de collectie o.a verkrijgbaar bij postkantoor hfUnCJ Naam: Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij bovenstaande verkooppunten. U ontvangt 2.55 korting op een boek uit de Winnaars Collectie en www.winnaarscollectie.nl het alfabet van Zeeland kernenergiecentrale Borssele stagneren. Dat kan ertoe leiden dat de centrale moet worden stil gelegd omdat het opslagbassin voor bestraalde splijtstofelemen ten volraakt. „Weinig kans", reageert de woordvoerster van EPZ, „we hebben nog voor jaren opslagca paciteit." Aanleiding voor de stap van Greenpeace is een uit spraak van het hoogste Franse rechtscollege, het Hof van Cassa tie, dat opwerkingsfabriek Cogema/Areva in La Hague ten onrechte Australische splijtstof staven in afwachting van ver werking heeft opgeslagen. De Franse wet staat buitenlands kernafval in Frankrijk niet toe. Volgens Cogema was geen spra ke van kernafval, maar van ge bruikte brandstof die was opge slagen in afwachting van opwer king. Voorstanders van kerne nergie beschouwen dit proces als terugwinning van nog bruik bare stoffen. Tegenstanders zien het als een nutteloze, milieuver vuilende activiteit, die boven dien het gevaar van versprei ding van kernwapens in zich houdt, omdat bij opwerking plu tonium vrijkomt. Campagneleider kernenergie R. Teule van Greenpeace: „De Franse rechter vindt dat be straalde splijtstofelementen die bij Cogema staan af te koelen DEN HAAG - In openbare ruim ten mogen geen boerka's gedra gen worden. Een Tweede Kamer meerderheid van CDA, VVD. LPF en de Groep Nawijn heeft gisteren een motie van deze strekking van de Groep Wilders aangenomen. Een boerka draagt niet bij aan de integratie van vrouwen in Ne derland, vinden zij. De Kamer vindt dat het kabinet nu met een verbod moet komen. Minis ter Verdonk (Integratie) is op dit moment aan het onderzoe ken of zo'n verbod mogelijk is. Volgens haar is het moeilijk de boerka in alle openbare ruimten te verbieden. Een boerka is een gewaad dat een vrouw van top tot teen bedekt. De vrouw kan alleen vanachter een stoffen venstertje naar de buitenwereld kijken. GPD Hedendaags Vancouver in Antwerpen Netanyahu toont zich strijdvaardig Oud-premier Netanyahu van Israël heeft na het binnenha len van het leiderschap over de Likoed-partij een gloed vol betoog afgestoken, waarin hij stelt dat de partij de goede kant weer uitgaat. De voorman van de Arbeiders partij Peretz toonde zich sceptisch. „Vandaag is duidelijk geworden dat alleen de Arbeiderspar tij een alternatief kan bieden." Hulstenaar richt Klein-Lapland in Hij is helemaal verslingerd aan Finland en met de aan schaf van tien rendieren heeft Hulstenaar Edwin van Waterschoot een begin gemaakt van wat ooit een Klein-Lapland moet wor den. Een plaats waar men sen samenkomen en rendie ren loslopen. „Of het lukt, weet ik niet. Maar als ik de kans krijg, doe fT ik het zeker!" I ^3 PSV eenvoudig verder in beker PSV is na de nauwelijks aanwezige winterstop nog actief op drie fronten. Gisteravond stootte de ploeg FC Twente met 3-0 uit het nationale bekertoernooi en blijft daar naast kansrijk in de competitie en de Champions League. Het zwalkende Willem n werd door MW uit het toernooi gestoten (3-1). Ook Helmond Sport (2-1 tegen Jong Ajax) en Heerenveen (2-0 tegen VW) gaan naar de kwartfinales van het bekertoernooi. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Kunst Cultuur: 23, 24, 25 en 26; Uit: 28 en 29. door Dick Hofland DEN HAAG - Vijftien, zestien en zelfs zeventien weken vrij zijn geen uitzondering in het voortgezet onderwijs. Tot grote ergernis van ouders, omdat er thuis vaak geen opvang voor de kinderen is. maar ook omdat ze te weinig leren en bij het eind examen in de problemen kun nen komen. Limburger Pierre Diederen dien de zelfs een klacht in bij de Landelijke klachtencommissie over het Bisschoppelijk College Broekhin in Roermond. Als ouder van een leerling stoorde hij zich enorm aan de grote hoe veelheid vrije tijd en bovendien heeft hij principiële bezwaren: de wet schrijft voor dat leerlin gen duizend uur per jaar les krij gen, maar die norm wordt zel den gehaald. Deze week kreeg hij gelijk: de school heeft de eindexamenleer lingen vmbo-t vorig jaar 51 uur te weinig les gegeven. De school had een vakantieweek ten on rechte meegeteld als lestijd en had vier in plaats van de opgege ven vijf uur wiskunde per week gegeven. Minister Van der Hoeven van Onderwijs ziet het liefst dat scholen minimaal 38 weken les geven, maar dat is nog altijd geen wet. Vooralsnog moet een leerling duizend uur per jaar les krijgen. Volgens de onderwijsbonden is het probleem dat dit niet hetzelf de is als duizend uur voor een docent. Die doet ook allerlei din gen buiten schooltijd, zoals proefwerken nakijken en lessen voorbereiden. Om aan het vereiste aantal uren voor de leerling te komen, is on geveer anderhalve docent nodig. En voor zieke docenten is lang niet altijd een vervanger voor handen, omdat er geen geld meer voor is. GPD niet mogen worden beschouwd als gebruikte brandstof die wordt voorbereid om te worden opgewerkt, maar als kernafval. Wij vinden dat dit ook geldt voor de bestraalde splijtstofele menten uit Borssele." EPZ-woordvoerster M. Linger bestrijdt dit. „Wanneer gebruik te splijtstof bij ons weggaat, zijn de elementen voldoende af gekoeld om te worden opge werkt. Dat ze daar in La Hague niet meteen mee beginnen, heeft te maken met het productiepro ces bij Cogema. Ze verwerken het materiaal daar in campag nes, waarbij ze splijtstof uit kerncentrales van hetzelfde type tegelijk verwerken. Daar vormen ze een voorraad voor en dat is een onderdeel van het voorbereidingsproces. Als de Franse rechter Green peace gelijk geeft, komt EPZ niet in de problemen, meent Lin ger. „We kunnen met ons opslag bassin nog jaren vooruit." Hoe lang en hoeveel splijtstofelemen ten nog in het bassin passen, zegt ze niet „Dat soort informa tie verstrekken we nooit." Vori ge week zijn nog veertien splijt stofelementen naar La Hague vervoerd. Elk jaar vervangt EPZ een kwart tot een derde van de 121 splijtstof elementen. jrrrrrmcl foto Seth Wenig/RTR Ver na de gebruikelijke ochtendspits zijn door de staking gedupeerde forenzen nog te voet op weg naar hun werk in New York. O Noleen u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 amomabwhe incasso van dit bedtag van mi|n rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad Notoen u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 20,551" CD per kwartaal met automatische incasso 59,75)*. per laar met automatische incasso 229.20)* maf grabs PX-pirdplu 8I,711688,I555530I ifwr% het alfabet van Zeeland Advertentie V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1