Indische tijd allesbepalend t Beest toont pijn en melancholie bij vertrek en opnieuw beginnen Glaskunst maakt poëzie zichtbaar Porgy Jazz krijgt geld voor concerten 17 woensdag 21 december 2005 Herverdeling wegen Rijk en provincie jUPDELBURG - Minister K. pejjs (CDA, verkeer en water rat) en gedeputeerde A. Pop- pelaars (CDA, verkeer) tekenen Jjndaag in Middelburg een over komst over herverdeling van hei wegenbeheer ten zuiden van i|cA58. Reden hiervoor is het op heffen van de autoveren over de (Vcstcrschelde en de ingebruik- oame van de Westerscheldetun- Het Rijk betaalt een afkoopsom Ivoor onderhoud) van bijna 39 !3il]oen euro. Daarin zit een ver goeding van 1 miljoen voor ach- •jrstallig onderhoud en 4 mil- *n euro als vergoeding voor a-ra personeelskosten bij de provincie. Bet Rijk stoot ingaande 2007 on zineer af aan de provincie: de Vj39 bij Kruiningen (tussen uchtenburg en Zanddijk), de S38 tussen Breskens en de bi] Sluis, de N60 tussen Perkpolder en Kapellebrug, de Xól-oost tussen de Tractaatweg X62) en Terhole (N60). De leng- :e van de wegvakken is onge veer 60 kilometer. Ie zijner tijd neemt de provin cie ook het westelijk deel van de rondweg Schoondijke in beheer en onderhoud (die nog moet wor- den aangelegd). Ook worden op lange termijn wegen geruild. De K62 Sloeweg gaat van provincie naar het Rijk, evenals de N62, Tractaatweg (voor beide wegen is verdubbeling voorzien). DeN61-west tussen de aanslui tingmet de N58 bij Schoondijke en de toegangsweg naar de Wes- teischeldetunnel draagt het Rijk aan de provincie over. Verkeersongeluk MIDDELBURG - Een 93-jarige is maandagavond met zijn brommobiel tegen een lantaarn paal op de Sandberglaan in Mid delburg gereden. man moest uitwijken voor ter, automobilist die hem op r;n eigen weghelft tegemoet wam. De brommobiel is beschadigd, ie bestuurder raakte niet ge- vond De veroorzaker van het ongeval is doorgereden in de ig van het Seisplein. Meer bedrijven failliet verklaard GOES - In Zeeland zijn dit jaar meer bedrijven failliet ge gaan dan - naar verhouding - in heel het land. Het aantal bedrijven dat landelijk bankroet werd verklaard, steeg met 8,2 procent tot 10.228. De toename in Zeeland bedroeg 9,3 procent (van 161 vo rig jaar tot 176 in 2005). Dat blijkt uit cijfers van Gray- don Nederland, gespecialiseerd in bedrijfs- en kredietin- formatie.Landelijk is voor het eerst de mijlpaal van 10.000 faillissementen bereikt. Na 1999 (4023 faillisse menten) is zes jaar achtereen sprake geweest van een stij ging. Het risico dat een bedrijf in Zeeland op de fles gaat, is vol gens Graydon laag. Landelijk bedraagt het aantal faillis sementen per 10.000 bedrijven 104. Zeeland komt in deze berekening uit op 80. Alleen in Friesland is het bankroet risico nog lager (74 per 10.000 bedrijven). In Flevoland gaan twee keer zoveel bedrijven onderuit (150 per 10.000). De analyse van Graydon geeft te zien dat vooral kleine be drijven het niet kunnen bolwerken: in 80 procent van de gevallen waarbij een faillissement werd uitgesproken be droeg het aantal werknemers vier of minder. Buurtbus tot elf procent duurder MIDDELBURG - Een kaartje voor een rit met de buurt bus wordt vanaf 1 januari 2006 tot elf procent duurder, zo blijkt uit een besluit van Gedeputeerde Staten. De pro vincie is opdrachtgever voor een drietal buurtbussen: Sir- jansland-Kerkwerve, Waarde-Krabbendijke-Yerseke en Clinge-Ossenisse. De tarieven voor het volgende jaar stijgen per kaartsoort met één dubbeltje. Dat betekent dat een enkeltje, met re ductie, volgend jaar precies één euro kost. Nu moet er voor zo'n kaartje nog negentig cent betaald worden. Door de stijging af te ronden op tien cent, zo erkennen GS, kun nen sommige tarieven zeer sterk stijgen. De stijging voor de andere tarieven ligt tussen de 2,1 en 6,7 procent. De ta rieven voor het fietsvoetveer stijgen, zo blijkt uit het be sluit, met gemiddeld 2,6 procent. Zoutgehalte Haringvliet te hoog ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat heeft gisteren het Haring vliet doorgespoeld met zoet water. Doel van de operatie is het hoge zoutgehalte in de zeearm te verlagen. Het zoutge halte is de laatste weken te hoog opgelopen door een com binatie van een langdurige lage afvoer van (zoet) rivierwa ter en een noordwesterstorm. Het gevolg was dat het Haringvliet de afgelopen twee we ken niet meer kon worden gebruikt als drinkwatervoorzie ning. De beperkte aanvoer van rivierwater bracht mee dat het zoutere water, dat met de storm via de Nieuwe Waterweg en het Hollandsch Diep het Haringvliet in stroomde. via de spuisluizen in de dam niet direct weer naar zee kon worden afgevoerd. Volgens Rijkswaterstaat gaat het om een uitzonderlijke si tuatie. Het besluit om de Haringvlietsluizen vanaf janua ri 2008 op een kier te zetten, levert volgens de instantie geen extra risico op voor de drinkwatervoorziening. Het innamepunt van zoet water wordt meer naar het oos ten verlegd, waardoor de kans op verzilting kleiner wordt. Om herhaling van de te zoute situatie zoveel mogelijk te voorkomen, zal Rijkswaterstaat voortaan vaker tot door spoeling overgaan bij een lage rivierafvoer. Octavia legt in e-mailcontact de basis voor haar vertrek vanuit Friesland naar Goes. foto Willem Mieras foor Ali Pankow 60ES - „Het gaat er niet om "aar je vandaan komt, maar om "k je bent", zegt de elegante vrouw in de kleedkamer van Po dium 't Beest. Ze vertelt het ver bal over het vertrek uit haar ge boorteland om de stem van haar wl te volgen en een nieuw le- *fn in een ander land te begin nen. Ze verwoordt er treffend ,c kern mee van de presentatie wemd in Goes, die gisteravond 'n première ging. Of presentatie is niet te vangen 111 een vastomlijnd begrip. Geen toneelvoorstelling dus en geen monologen. Het zijn in de eerste Plaats persoonlijke verhalen, maar dan wel in een enigszins theatrale vorm gegoten. De ver dien zijn divers, evenals de wij ze waarop ze worden verteld. De constante factor erin is dat ze alle met Goes te maken heb ben. De elf mensen die bereid zijn iets van hun levensreis prijs te geven, zijn door heel verschil lende redenen ooit in deze stad terecht gekomen. Ze hebben hier het geluk simpelweg gevon den, moesten het bevechten of zijn er nog steeds naar op zoek. Het zijn intieme verhalen en de even intieme ambiance waarin ze verteld worden, dwingt het respect af dat ze verdienen. Pro ducent Rens Schot en artistiek begeleider Bram Kwekkeboom gebruiken vrijwel alle ruimten en hoeken van 't Beest voor deze theatrale levensreizen met bij zondere haltes. Vertrekhal is de grote zaal, waar de toeschouwers in groep jes worden verdeeld om onder begeleiding van een gids de tocht te beginnen. De presenta tie begint in deze 'left lugga- ge'-hal vol dozen en koffers met de hartverwarmende e-mailwis- seling tussen de Belgische Octa via op het Friese platteland en de Haagse Charles, die zich op een boerderij in Goes heeft ge vestigd. Hun verhaal stopt exact op het juiste moment en laat der halve de bezoekers alle ruimte voor een eigen verdere invulling van het verhaal. Meanderen Vervolgens splitsen de groepen zich om meanderend door 't Beest de verdere verhalen te ver nemen. De toeschouwers komen op hun weg een vrouw uit Veni- zuela tegen, die de hef de liet pre valeren en 'dus' in Goes is te recht gekomen. Ze treffen ook die Italiaanse vrouw, die zich verbaast over de koopdrift en de betweterigheid van de Goese be volking. En dan plots zit op de vliering boven 'het vieze hal letje' in 't Beest die broze jon gen, die ondanks het onrecht en het gesol van de ene naar de andere opvangplek zijn idea len is blijven koesteren. 'Mijn land is mijn leven' vertelt ver volgens de Koerdische kunst schilder en hij toont de toe schouwers de landkaarten van dat land tussen de Eufraat en de Tigris dat ooit 'Het Paradijs' moet zijn geweest. En dan is er ook die vrouw uit Istanboel die 'oogjes voor het geluk' uit deelt. Vreemd in Goes in Podium 't Beest is nog te zien vanavond, don derdag en vrijdag, steeds om 19.00 uur en om 21.00 uur door Wout Bareman TERNEUZEN - De Stichting Porgy Jazz in Terneuzen krijgt een subsidie van ruim 11.000 euro van het Fonds voor Podium Programmering en Mar keting (FPPM). Deze rijksbijdra ge wordt over een periode van drie jaar uitgesmeerd: 3700 euro in 2006, 2007 en 2008. Porgy Jazz is verantwoorde lijk voor de jazzconcerten in jazz- en theatercafé Porgy en Bess in de Noordstraat in Ter- neuzen. De financiële bijdrage, maakt het mogelijk het hoge ni veau van de jazzconcerten te handhaven. Citaat uit de motivering van de commissie muziek van het FPPM: „De commissie is van me ning dat bij de programmering sprake is van goed en verras send aanbod van uitstekende kwaliteit, waaruit een duidelij ke visie spreekt op het program meren van jazz en geïmprovi seerde muziek. De commissie spreekt waardering uit voor de wijze waarop dit podium Neder land bezoekende, internationale musici weet te programmeren."' De Stichting Porgy Jazz ont vangt naast een bescheiden bij drage van de gemeente Terneu zen vooral financiële ondersteu ning van een groep sponsors. Daarnaast komt er geld binnen via de entreegelden van de con certen. En er is een groep van honderd Vrienden van Porgy Jazz, die de activiteiten jaarlijks ondersteunen met een donatie van 50 euro. Een woordvoerder van de stich ting: „De financiële bijdrage van het FPPM zien wij als een steun in de rug voor onze ma nier van werken, waarbij voor (jong) Belgisch en Nederlands ta lent een plaats is, maar waarbij ook internationaal gelouterde muzikanten naar Terneuzen worden gehaald." Porgy Jazz is samen met de Stichting Prometheus ook ver antwoordelijk voor de serie Moe dertaal in Porgy en Bess, waarin de taal centraal staat. Inmiddels is de concertlijst voor 2006 al gedeeltelijk bekend. Een kleine greep: Toots Thielemans en Bert van den Brink (zondag 8 januari); Fay Claassen: Two por traits of Chet Baker, met onder anderen Jan Menu (22 januari); Hendrik Braeckman Kwintet met Bert Joris (29 januari); Jef Neve Trio (26 februari); Amina Figarova Sextet (5 maart); Rein de Graaff Trio met James Spaul- ding (2 april). door Rolf Bosboom MELISKERKE - Bij de opening van zijn tentoonstelling in het Zijdemuseum in Meliskerke, af gelopen weekeinde, liet kun stenaar Christiaen J. de Chatte- lion verstek gaan. „Hij is zó be scheiden, verlegen en soms ook warrig, dat hij zich liever niet laat zien", aldus Wim van der Kolk, die zijn alter ego blijkt te zijn. Van der Kolk is een veelzijdig man, met kennelijk dus ook meerdere persoonlijkheden. Hij is van oorsprong grafisch ont werper en actief als astroloog, dichter en schilder. Zijn wortels liggen in Brabant, hij woont in Alkmaar maar voelt zich, sinds hij er als jongetje voor het eerst kwam, sterk verbonden met Zee land. „En dan vooral met Zou te- lande. Het is bijna alsof ik daar geboren ben." Zijn gedichten schrijft hij onder het pseudoniem Christiaen J. de Chattelion. Begin volgend jaar verschijnt van hem de bundel Stilte is niets bij Doorgeverij Zinderend, een uitgeverij in Ber gen op Zoom. Lettertypes Een half jaar geleden is hij een nieuwe weg ingeslagen door poë zie te combineren met glas kunst. Gedichten graveert hij in uiteenlopende lettertypes op gla zen platen, schalen, flessen en drinkglazen. Zijn productie is de afgelopen maanden indruk wekkend geweest. In het Zijde museum toont hij tientallen wer ken. Ook het overgrote deel van de afgebeelde poëzie is nieuw. Glasdichtkunst van Christiaen J. de Chattelion in het Zijdemuseum in Meliskerke. Het is een werkwijze die hem goed bevalt, „Ik wilde mijn poë zie meer dan alleen een bundel laten zijn. Op deze manier heb ik het gevoel dat het blijvender is. Verder kun je door de combi natie van glasplaten en drinkgla zen met vormen gaan spelen. Daarnaast denk ik dat poëzie op deze manier veel toegankelijker wordt." Een gedicht over Walcheren is bijvoorbeeld weergegeven op een object dat bestaat uit een plaat met daarop een groot aan tal kleine glazen en in het mid den een groot glas, dat Middel burg symboliseert Een ander ge dicht, over herdenken, is gegra veerd op een verzameling glazen voorwerpen die samen een mo nument lijken te vormen. Vaak terugkomende thema's in de poë zie zijn licht, leegte en schijn, die zich goed in glas laten ver beelden. Ook de zee en water duiken regelmatig op. „Glas is nu eenmaal gestold water." Naast de tentoonstelling van glasdichtkunst is in het Zijdemu seum momenteel een expositie te bekijken van beeldend kunste naar Hak Stam, afkomstig uit Voorburg. Zij maakt bijzondere, tot in de kleinste details afge werkte avondkleding van zijde. Het zijn fraaie en bijna sprook jesachtige ontwerpen, met vaak klassieke muziek als inspiratie bron, maar ook de natuur. De kleding straalt een vorstelijke al lure uit. Verbonden Stam, die vier jaar geleden ook in het Zijdemuseum exposeerde, toont eveneens meerdere kanten van zichzelf. De tentoonstelling heet niet voor niets Vierzijdig, want behalve kleding toont zij hoofddeksels, schoenen en schil derijen. Opvallend is hoezeer haar schilderkunst, met op nieuw zijde als ondergrond, is verbonden met de kledingont werpen. De kleuren in de ab stracte werken zijn veelal recht streeks terug te vinden in de kle ding. Exposities: 'Poezie in glas', glas dichtkunst van Christiaen J. de Chattelion'Vierzijdig', kunst en kleding van Hak Stam. Beide ten toonstellingen t/m 7 januari in het Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, Me liskerke. Geopend: di.-za.. 12-17 uur, tweede kerstdag 13-17 uur. Bataljon Zeeland derwaardigheden van de mannen. Die hadden immers kort na de Tweede We reldoorlog Zeeland verlaten om in 'Ons Indië' te strijden. Na het nodige onderzoek - 170 inter views - wist de Amsterdammer dat hij iets bijzonders in handen had: het ver haal van een groep jonge jongens uit de Zeeuwse polders die in Indonesië gecon fronteerd werden met een ongekende landschappelijke schoonheid, 'de hemel op aarde'. Tegelijkertijd moesten die jonge mannen, die allemaal de onder drukking door de Duitsers hadden erva ren, strijden tegen mensen die vochten voor hun onafhankelijkheid. Een aantal van de mannen van 2-14 RI kijkt dan ook wat verbitterd terug. Ze voelen zich door de Nederlandse overheid mis bruikt, aldus de regisseur. Ze vinden dat ze tegen hun wil zijn ingezet om een koloniale strijd te voeren. Anderen vin den dat wat ze destijds deden, goed was. „Ze vinden dat ze voor een goede zaak streden." Het opvallende is, zo vervolgt Bueters, Er zijn nog steeds mannen van het Batal nesische archipel. dat die twee groepen het goed met el kaar kunnen vinden. Die twee zien el kaar bij reünies en kunnen aan elkaar hun verhaal kwijt. „Die vinden troost bij elkaar." Elders vinden ze dat niet omdat niemand echt kan invoelen wat ze hebben meege maakt. Strijdmakkers wel. Die weten hoe het was om door de rijstvelden te lo pen terwijl elk moment een schot kon vallen. Die weten hoe mooi de nachten daar waren, hoe de sfeer was in de kam pongs en hoe het voelde om een makker te verliezen. Liquidatie Bueters neemt in zijn documentaire geen standpunt in over het optreden van de Zeeuwse militairen voor en tij dens de politionele acties. Hij laat de mannen van het Bataljon Zeeland hun verhaal doen. Het is het verhaal van mannen uit de polder die vaak nauwe lijks twee dofpen verder waren geweest en'plotseling werden verscheept naar de andere kant van de aardbol. Hij her- Zeeland die dromen over toen, over de haalt hoe die tijd in Indië echt allesbe palend is geweest voor de soldaten van het Bataljon Zeeland. Er zijn mannen die nog steeds dromen over toen. Dat is niet vreemd want ze hebben daar niet alleen een onvoorstelbaar mooi land ge zien, maar ook te maken gehad met enorm veel geweld. Met de smerigheid die nu eenmaal onlosmakelijk verbon den is aan het oorlogsvoeren, aldus Bue ters. Hij doelt op het liquideren van ge vangenen en het bombarderen van bur gerdoelen. „Dat soort zaken, dat soort vergeldingsacties gebeuren in een oor log. Ook in deze oorlog." Dat geweld. Dat dragen veel van de mannen van het Bataljon nog steeds als een last mee, aldus de regisseur. Als voorbeeld vertelt hij het verhaal van een tachtigjarige die nog steeds nacht merries heeft en die onlangs nog ge scheiden is van zijn vrouw. „Indië speelt nog steeds een rol in hun leven. Ze komen daar niet van los." Bueters is blij dat hij de film gemaakt heeft. Aanvankelijk lukte het niet om iid die ze samen doorbrachten in de Indo foto Zeeuws Archief voldoende financiers te vinden. Hij wil de echter niet stoppen en besloot zelf ook geld in het project te stoppen. Nu merkt hij dat er vanuit de omroepen wat meer belangstelling is voor de film. Andere Tijden van de VPRO zou de film, wel sterk ingekort, graag uitzen den. Ook Omroep Zeeland heeft volgens hem interesse. Concrete afspraken zijn er echter nog niet gemaakt over uitzen ding. Jacky de Lange uit Kloetinge is samen met Bueters teruggeweest naar Indone sië. Volgens hem een zeer emotionele reis. De oud-Middelburger noemt met name de opnamen in Bandar Buats 'enorm aangrijpend' Tijdens de eerste politionele acties werd dat dorpje tij dens een marktdag vanuit de lucht be schoten door Nederlandse Mustangpilo ten. Daarbij vielen vele doden en gewon den. „Daar terugkomen. Daar het monu ment voor die slachting zien. Dat was moeilijk. Heel moeilijk", aldus de oud-motorordonans van Bataljon Zee land 2-14 RI. door Emile Calon De strijd in Indië was voor de leden van het Bataljon Zeeland allesbepa lend. Ondanks de daaropvolgende car rière. Ondanks allerlei latere persoonlij ke wederwaardigheden. De periode in de Indonesische archipel vormt voor hen het ijkpunt in hun leven, weet docu mentairemaker Gérard Bueters maar al te goed. Vijf jaar lang werkte hij aan een film over het Bataljon 2-14 RI en de strijd van deze Zeeuwen in de Oost. Vandaag beleeft deze documentaire zijn première in Middelburg in aanwezig heid van vele oud-strijders. Bueters zag vijf jaar geleden, toen hij als trainer werkte bij Omroep Zeeland, een heel oud amateurfilmpje over het Bataljon Zeeland. Hij vond het zo bij zonder en intrigerend dat hij besloot wat meer te weten te komen over de we-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17