'We graven niet half Zeeland af' Biblioservicebus kan zo Europa in A V. PZC Zeeland meest vergrijsd, maar ook het actiefst Rendieren lopen rond in het Heilig Land sr peijs: allerlaatste verdieping Schelde 15 Wintercollectie 50% KORTING lammycoats 30% korting koopjeshoek tot 70% korting Dode man gevonden in sloot Ritthem Zoekt u de zorgverzekering zelf uit of haalt u er een specialist bij? jjftnrFrnst Jan Rozendaal den HAAG - De derde verdie- Ding van de Westerschelde, narover Nederland en Vlaande- •jD vandaag in Middelburg een ierdrag ondertekenen, is de laat je. Dat heeft minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) ssterén gezegd in de Tweede Kamer. We gaan niet half Zeeland af draven om steeds grotere sche pen toegang te geven tot de Ant werpse haven", aldus Peijs. Ze reageerde op opmerkingen woensdag 21 december 2005 Vergoeding leenrecht verplicht DEN HAAG - De kleine christe lijke bibliotheken komen niet uil onder het betalen van leen- rechtvergoeding. Een motie van SGP, Christen luie en CDA waarin minister Donner (CDA, Justitie) om vrij stelling wordt gevraagd, haalde geen meerderheid. Tegen de ver wachting in stemde WD tegen. Groen Links, LPF en het Kamer- Sd Nawijn waren voor, maar cat was niet genoeg. Voortaan rullen de elf samenwerkende christelijke bibliotheken in Ne derland. waaronder die in Zie- nkzee, elf cent moeten betalen per uitgeleend boek, ook al krij gen ze niet, zoals openbare bibli otheken, een gemeentelijke sub sidie waarin dit bedrag is verdis conteerd. Tussen het samenwer kingsverband van christelijke bi bliotheken en de Stichting Leen- wordt nog overlegd over sn naheffing die zou kunnen worden opgelegd. De Stichting Leenrecht heeft eerder aangege- ten genoegen te nemen met een redelijke afkoopsom'. Provincie wil restauratiegeld voor projecten in Goes en Groede MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur vraagt staats secretaris Van der Laan van Cul tuur om extra geld voor restau ratie van twee grote projecten. Het gaat om de Nederlands Her- lormde kerk in Groede en de re mise van de Stoomtrein Goes-Borsele in Goes. De behoefte aan restauratie van deze twee gebouwen is bijzon der groot. Zowel voor de kerk als voor de remise zijn de kosten geraamd op ruim 1,3 miljoen eu ro. Binnen de huidige regelin gen kan daarvoor geen geld ge- ronden worden. De staatssecretaris heeft in haar begroting voor 2006 extra geld uitgetrokken om een deel van de achterstand in restauratie van rijksmonumenten weg te wer ken Het gaat in totaal om honderd miljoen euro. Daarvan gaat Iwintig miljoen naar huiseigena ren veertig miljoen naar gro teprojecten. Het dagelijks provinciebestuur beveelt de Groedse kerk en Goese remise hiervoor warm Mn bij staatssecretaris Van dei- Laan. De remise is een onmisbaar on derdeel van de stichting Stoom trein Goes-Borsele en heeft bovendien nog de oorspronkelij ke functie. Het is een jong monu ment, dat tevens een belangrijke rol vervult bij de instandhou- ding van mobiel erfgoed (de trei nen), Advertentie van Christen Unie, SGP, VVD en CDA dat het Scheidingsver drag uit 1839, waaruit de verdie ping in hun ogen voortvloeit, van tafel moet. CDA-Kamerlid Buijs raadde de minister aan vandaag in Middelburg duide lijk te maken dat er geen vierde verdieping meer komt. „Zegt u maar: Dit was het dan beste Vla mingen." Volgens Peijs heeft ze dat tegen over Antwerpen al duidelijk ge maakt. Op de vraag hoe ze kan garande ren dat de Westerschelde niet nog eens wordt verdiept, moest ze het antwoord schuldig blij ven, „Bij het debat ov,er de twee de verdieping in 1998 werd ook gezegd dat het de laatste keer was", stelde CU-Kamerlid Slob. „Nu praten we over de derde verdieping. Met alle respect voor de spreekster: wat zijn de ze woorden waard?" Ontbinding van het scheidings verdrag is in ieder geval ook geen garantie, aldus Peijs, die de Kamerleden verweet hun ge schiedenisboekjes slecht te ken nen. In het verdrag is slechts af gesproken dat Nederland de vaarweg op Westerschelde moet onderhouden, aldus Peijs. Dat die nu voor een derde keer wordt verdiept is 'louter en al leen' een kwestie van goed na buurschap. Peijs: „Het Scheidingsverdrag waarover u zo denigrerend spreekt, is de geboorte-acte van België. Als u dat wilt ontbinden, vraagt u feitelijk dat België weer bij Nederland wordt ge voegd. Ik denk dat veel mensen in Vlaanderen daar tegen zijn." CDA-Kamerlid Atsma, voorzit ter van de vergadering, kon het niet nalaten daarop in te haken. „Dan doen ze wel mee aan het WK Voetbal." Het stoffelijk overschot van de man wordt in een lijkwagen gelegd. foto Ruben Oreel door Selma Osman RITTHEM - In een sloot bij de volkstuinen aan de Ritthem- sestraat bij Ritthem is gisteren het stoffelijk overschot van een 46-jarige man gevonden. Onderzoek heeft volgens de poli tie uitgewezen dat de man niet door een misdrijf om het leven is gekomen. Het lijk werd rond twee uur ont dekt door een man die in zijn volkstuin aan het spitten was. Volgens een andere ooggetuige, een meisje dat op het complex aan het werk was, lag het lichaam half in het water van een sloot langs de Donkereweg, een doodlopend grindpad langs het volkstuinencomplex. De de man woonde sinds een jaar of drie in een caravan op het volkstuinencomplex. Hij werd al een paar dagen vermist. De sloot waarin de man werd ge vonden grenst aan de oprit naar de autosnelweg A58 richting Goes. Deze oprit is gistermid dag ongeveer twee uur afgeslo ten geweest. Rond vier uur werd het lichaam weggehaald. Duikers van de brandweer assisteerden daarbij assistentie. Edwin van Waterschoot voedert zijn rendieren. door Patricia de Ryck LAMSWAARDE - Hulstenaar Edwin van Waterschoot wil ooit nog eens een ge biedje in Zeeuws-VIaanderen inrichten als Klein Lapland. Een plaats waar men sen samenkomen en rendieren loslopen. „Of het lukt, weet ik niet. Maar als ik de kans krijg, doe ik het zeker!" Van Waterschoot is helemaal verslingerd aan Finland. Als werknemer van de West- dorpse vestiging van Outokumpu ging hij regelmatig naar het moederland van het staalbedrijf. „Als ik niet moest werken, ging ik er op uit. De Finse cultuur en natuur raakten me. Het is voor mij nooit een straf als ik er voor mijn werk heen moet. Voor een paar weken dan, wonen wil ik er niet. Als je vijf, zes maanden bij dertig graden onder nul leeft en weinig zonlicht ziet, wordt het andere koek." De passie voor Finland vertaalde zich vier jaar geleden in de handel in Finse ko ta's, oorspronkelijke woningen van de in woners van Lapland. Van Waterschoot promoot de huisjes op verschillende beurzen. Een jaar terug be sloot hij ook 'iets' met rendieren te doen. Hij won eerst informatie in bij een ren dierhouder in Gelderland. „Als ik geen compagnon had gevonden, was het niet doorgegaan. Ik heb veel van mijn zakenpartner geleerd. Om te zien hoe het er op een echte rendierfarm aan toe gaat, ben ik bovendien een lang week end op een rendierfarm in Lapland ge weest. Daar heb ik alles geleerd, want zelf heb ik geen agrarische achtergrond." Het gevolg van dit alles: sinds een paar maanden grazen er tien rendieren in een weiland bij Lamswaarde. De precieze lo catie van de polder in het Heilig Land geeft hij niet prijs, want rust is erg be langrijk voor de dieren. „Het zou met goed zijn als iedereen naar de dieren komt kijken." Bureauwerk Van Waterschoot ervaart de verzorging van de rendieren als erg ontspannend na een dagje bureauwerk. Zonder hulp van zijn vader zou hij het echter niet redden, want hij vindt dat de dieren minstens twee keer per dag bezocht moeten wor den. Veel bezoek acht Van Waterschoot door Willem van Dam KAMPERLAND - De nieuwe Zeeuwse biblioservicebus wordt nu al als een succes beschouwd. Dat bleek gisteren in Kamper land tijdens de officiële inge bruikname van de servicebus. Die bus brengt niet alleen biblio theekboeken naar de dorpen, zij biedt ook tal van andere dien sten aan: het opnemen van geld; de verkoop van postzegels, bio scoop- en treinkaartjes. De nieuwe bus - een Nederland se primeur - is uitgerust met on der meer een draadloze breed band internetverbinding, chip- knip-oplaadpunt en informatie zuil. Daarmee hopen intiatiefnemers en financiers (Zeeuwse Biblio theek, provincie Zeeland, Rabo bank en een groot aantal andere instellingen en bedrijven) een antwoord te hebben gevonden op de terugloop van het aantal voorzieningen op het platte land. De bus rijdt sinds oktober op Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland. De gemeente Veere heeft zich inmiddels ook aangemeld en vanuit een aantal dorpskernen in de gemeente Goes is eveneens belangstelling getoond. Positief De eerste ervaringen zijn vol gens de Zeeuwse Bibliotheek po sitief; zowel jongeren als oude ren maken gebruik van de nieuwste diensten en ook het aantal uitleningen is gestegen. Er klonk gisteren in Kamper land veel lof voor het initiatief. Tal van sprekers (onder wie commisaris van de koningin W. van Gelder, gedeputeerde G. Heukelom en wethouder C. Schippers van de gemeente Noord-Beveland) menen dat de bilblioservicebus een belang rijke bijdrage kan leveren aan het behoud van de leefbaarheid van de kleinere plattelandsker nen. Ook buiten de provinciegrenzen (zowel in binnen- als bui tenland) worden de ervaringen met het project met een meer dan modale interesse gevolgd. Onlangs ontving de nieuwe biblioservicebus een niet on aanzienlijke Europese subsidie. Die subsidie is speciaal bedoeld voor kleinschalige projecten die van belang zijn voor de regio. De Europese commissie wil met behulp van deze subsidiere geling bewoners van het plat teland stimuleren om concrete Ouders graadmeter voor succes MIDDELBURG - Het opleidingsniveau van de ouders blijft de beste voorspeller van schoolsucces van hun kinde ren. Dat antwoorden Gedeputeerde Staten op vragen van het CDA-Statenlid J. Koppejan-Elsen. Zij stelde de vragen al in maart 2004 naar aanleiding van (taal)problemen van autochtone kinderen op het platteland. Inmiddels zijn de vragen door de actualiteit achterhaald en heeft vooral de Tweede Kamer beslist dat er extra geld moet komen voor achterstandssituaties in plattelandsregio's. Voor Zeeland komt dat vooralsnog neer op zestien extra leerkrachten en wellicht nog meer, afhankelijk van de stellingname van de minister van onderwijs. Begrotingen onder toezicht MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten hebben de sociale werkvoorziening Lété, de Centrale Post Ambulancever voer, en de Gemeentelijke Gezondheids Dienst onder zo genaamd preventief toezicht geplaatst. Dat betekent dat de begroting en begrotingswijzigingen goedkeuring van het college van GS behoeven. De reden is dat de drie ge meenschappelijke regelingen hun begroting te laat bij de provincie hebben ingediend. Goedkeuring van de begro tingen van Lété en de CPA zal afhankelijk zijn van de ge kozen oplossingsrichting voor het oplossen van de finan ciële tekorten. De goedkeuring van de begroting van de GGD lijkt een formaliteit te zijn. Werkstraf voor xtc-dealer MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Hansweert voor het dealen in xtc-pillen veroordeeld tot tachtig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk. De verdachte werd 16 oktober dit jaar na een mel ding bij de politie in het uitgaanscentrum van Goes met de partydrugs aangehouden. Hij bekende 100 xtc-pillen te hebben ingekocht. Deels voor verkoop; deels voor eigen gebruik. Officier van justitie N. de Coninck eiste 160 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Raadsman J. Wilgers voerde (verzachtende) omstandigheden aan, zoals het blanco strafblad en de oprechte bekentenis van zijn cliënt. De politierechter halveerde de eis. Studie veiligheid Westerschelde DEN HAAG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bureau Twijnstra en Gudde opdracht gegeven te on derzoeken welke maatregelen moeten worden genomen naar aanleiding van de Eindrapportage Rampenbestrij ding Westerschelderegio. Dat deelde minister Peijs (CDA. Verkeer en Waterstaat) gisteren mee aan de Tweede Ka mer. In de eindrapportage, die vandaag door een Zeeuwse delegatie onder aanvoering van commissaris van de konin gin W. van Gelder in Den Haag wordt aangeboden, staan aanbevelingen om de hulpdiensten in Zeeland beter uit te rusten. De Tweede Kamer maakt zich vooral zorgen over de bluscapaciteit op de Westerschelde. Kamerlid Slob (Christen Unie) vond het onbegrijpelijk dat het in mei ge reedgekomen rapport zeven maanden op de plank heeft gelegen. Volgens Peijs voldoet de veiligheid op de Wester schelde aan alle normen. Ze beloofde op korte termijn met haar collega Remkes (WD, Binnenlandse Zaken) een brief over deze kwestie aan de Kamer te sturen. foto Camile Schelstraete niet in het belang van zijn rendieren, maar mensen die echt belangstelling heb ben, 'mogen best eens komen kijken als ze eerst even contact met mij opnemen'. Het is er dit jaar nog niet van gekomen, maar Edwin wil in de toekomst best naar kerstmarkten met een paar van zijn ren dieren. Want de arrenslee van de kerst man wordt getrokken door rendieren, al thans, volgens de traditie in Amerika en de Scandinavische landen. Van Waterschoot denkt er ook over om volgend jaar op die kerstmarkten - en vanaf huis - rendiervlees te gaan verko pen. „Mensen willen steeds exclusievere dingen. Struisvogel en krokodil worden al gewoon. De stap naar rendiervlees is daarom klein, ook al omdat het ontzet tend lekker is." initiatieven te nemen die bij dragen aan de leefbaarheid. Commissaris van de koningin Van Gelder toonde zich gister middag bijzonder trots. „Deze Zeeuwse vondst kan zo Europa door Henk Postma NIEUWDORP - Het regende doemscenario's, gistermiddag in Partycentrum Landlust te Nieuwdorp. Als Zeeland er niet in slaagt de komende ja ren meer vrouwen en pen sioengerechtigden aan het werk te krijgen, dan moeten bedrijven sluiten wegens ge brek aan personeel. Zo al thans interpreteert de Zeeuw se Stuurgroep Ouderen en Ar beid de cijfers die aangeven dat Zeeland meer dan andere provincies te maken heeft met 'vergrijzing' en 'ontgroe ning' van de bevolking. De brochure, aldus stuur groep voorzitter J. Boo- gerd-Quaak, schotelt de Zeeuwse werkgevers 'vreselij ke dingen en alarmerende fei ten' voor. De werkende bevol king van Zeeland is ouder dan die in de rest van het land, en die kloof wordt de ko mende jaren alleen maar gro ter. Zonnige kant Maar ze belichtte ook een zon nige kant van het verhaal: Zeeland is van alle Europese regio's het verst gevorderd met een campage die werkge vers van het dreigend tekort aan personeel bewust moet maken, en hen handreikingen biedt om het tij te keren. „We zijn het meest vergrijsd, maar ook het meest actief." Vorig jaar al sleepte het Re gionaal Platform Arbeids marktbeleid Zeeland een kwart miljoen euro aan Euro pese subsidie in de wacht voor de bewustmakingscam- pagne de Grijsgroene Motor. Dat geld is bedoeld voor pro jecten om oudere werknemers langer aan het werk te hou den en om arbeidsomstandig heden te schappen waarin ook huis wouwen, arbeidsge handicapten en werklozen aan de slag kunnen. Een aantal van die projecten draait al. Maar resultaten zijn nog niet bekend. Boo- gerd- Quaak beloofde ko mend jaar verslag uit te bren gen. Ze kondigde daarnaast nieuwe acties aan, maar ze wilde nog niets kwijt over de aard daarvan. De brochure, die in het bijzijn van een veer tigtal belangstellenden, werd overhandigd aan deelneem ster S. van den Heuvel van de landelijke Regiegroep Grijs- Werkt, biedt alvast voorbeel den van Zeeuwse bedrijven die ervaring hebben met per soneelsbeleid dat het voor ouderen interessant maakt langer te blijven werken, en het voor jongeren aantrekke lijker maakt in dienst te tre den of te blijven. Soms is het voor u als ondernemer beter om advies te vragen. Simpelweg omdat het u anders teveel tijd kost of omdat iemand anders er meer verstand van heeft. Neem de nieuwe zorgverzekering Uw verzekeringsadviseur kan u als geen ander adviseren over alles wat er bij komt kijken Verzekeringsadviseurs voor ondernemers vindt u op www.averoachmea.nl IHIIIHIIIIIIWIH) avero ochmeo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15