Fusie leidt tot verschraling regio PZC Koud vuur bestaat niet Groen College knutselt voor goede doel B: ■Mhk Omzet visafslag in Colijnsplaat daalt scherp GS akkoord met plan voor sterker Bureau Jeugdzorg Dijkgraaf De Graaf: aanwezigheid waterschap sociaalmaatschappelijk van belang woensdag 21 december 2005 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Of een fusie met Zeeuwse Eilanden de inge landen van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen veel finan cieel voordeel oplevert, is lang niet zeker. Terwijl als een paal boven water staat dat samen smelting van de twee Zeeuwse waterschappen sociaal-maat schappelijk onwenselijk is voor de regio. Dat zegt dijkgraaf W. de Graaf. Hij verwacht niet dat leden van de algemene vergadering de be grotingsvergadering morgen aangrijpen om nog eens een bal letje op te gooien over de moge lijkheden voor fusie met water schap Zeeuwse Eilanden. De las ten voor Waterschap Zeeuws- Vlaanderen stijgen volgend jaar met twee, drie procent. De Graaf trekt beweringen over doelmatigheidsbesparingen van vijf procent of bezuinigingen van minstens drie miljoen euro in twijfel. „Voorstanders zeggen dat het veel goedkoper kan en tegenstanders stellen dat het niet veel uitmaakt. Als Zeeuws-Vlaming - niet geboren, wel geworden - vind ik het be langrijker dat een voorziening als het waterschap in de streek blijft gevestigd. Na de fusie van de voormalige drie schappen, zes jaar geleden, heeft eenieder zijn draai gevonden. We zijn net goed op stoom gekomen. En we zijn wel groter geworden, maar staan nog steeds dicht bij de mensen." Verkassen Als een paar depots en wat kan- tonniers in Zeeuws-Vlaanderen blijven en de rest van het per soneel naar Middelburg moet, zit Zeeuws-Vlaanderen opge scheept met verdere maatschap pelijke verschraling. Veel men sen met een goede opleiding ver kassen op korte of langere ter mijn naar de omgeving van hun nieuwe werkplek en voorzienin gen bezuiden de Westerschelde komen nog meer onder druk te staan, schetst De Graaf. Hij is overigens niet zo bang dat Zorgen bij schippersclub over sluizen TERNEUZEN - I)e schippersver eniging Koninklijke Schuttevaer maakt zich zorgen over het ge bruik van de sluizen in Terneu- zen. De binnenvaart wordt steeds vaker geconfronteerd met wachttijden, met name voor de Oostsluis. Dat heeft alles te maken met de groei van de tonnenmaat van de schepen. Rijkswaterstaat pro beert het oponthoud zoveel mo gelijk te beperken door binnen schepen ook te schutten via de Midden- en Zeesluis. Volgens de schippersvereniging wordt de groei in de binnen vaart te weinig gebruikt als extra argument voor de snelle bouw van een nieuwe zeesluis. Schuttevaer vreest vandaag of morgen de dupe te worden van achterstallig onderhoud aan het sluizencomplex. Voorzitter Bon- dewel van de afdeling Terneu- zen van Schuttevaer: „Hou me ten goede, dat valt het water- staatspersoneel hier absoluut niet te verwijten; het gaat im mers om bezuinigingen, die van uit Den Haag zijn opgelegd. Maar je ziet hoe kwetsbaar de sluizen zijn. Laatst lag de zee sluis er zestig uur uit. Dat be zorgt de grote zeeschepen de no dige vertraging, maar ook de binnenvaart is daarvan het slachtoffer. Want kleinere zee schepen, zoals coasters, wijken dan uit naar de Midden- en Oost- sluis. Dan worden ook de bin nenschippers geconfronteerd met langere wachttijden." Dat waterstaat sinds dit jaar met een extra budget van bijna vijftig miljoen euro veel achter stallig onderhoud probeert weg te werken, juicht Bondewel toe. „Maar het is wel weer uitge smeerd over een periode van ja ren, tot 2010. En nogmaals, la ten we niet vergeten dat de drie sluizen aan hun topcapaciteit zitten. Dus als bijvoorbeeld de binnenvaartsluis straks door één of ander mankement uit valt, is de economische schade voor de binnenvaart niet te over zien. Er is echt maar één reme die: een snelle bouw van die nieuwe sluis." De afdelingsvoorzitter van Schuttevaer maakt zich niet di rect zorgen over de invoering van de centrale bediening van de sluizen en bruggen op het Ka naal Gent-Terneuzen. Vanaf vol gend jaar wordt de bediening én de indeling van de sluizen cen traal geregeld. dit doemscenario op korte ter mijn opgeld doet, omdat de poli tieke partijen in Provinciale Sta ten hebben afgesproken geen be sluit over fusie te nemen in de huidige zittingsperiode, tot voor jaar 2007. De dijkgraaf hoopt op 1 april 2007 zelf met vervroegd pen sioen te gaan. Een jaar later gaat de nieuwe Waterschapswet in. Twee gebeurtenissen die wat De Graaf betreft een fusie van de twee Zeeuwse waterschap- door Cornelleke Blok GOES - Eens iets anders met de kerst. Niet alleen maar eten, maar iets doen voor het goede doel, dat was het idee. Op het Groen College in Goes is de jaar lijkse kerstlunch ingeruild voor een kerstmarkt. De leerlingen knutselen deze week van alles in elkaar om te verkopen. De op brengst gaat naar People's Trust Nederland. Er heerst een ontspannen sfeer tje in het Groen College. Overal zie je blije gezichten, kerstmut sen, en leraren die onderling grapjes maken. „Het is geweldig om te zien hoe de leerlingen zich inzetten", zegt een al even vrolij ke Bert Bakker, unitleider van de onderbouw. Je kan het zo gek niet bedenken of het wordt deze week gemaakt op het Groen College: kerstmut sen, kettingen met haaientan- den, metalen kandelaars, kalen ders, figuurtjes van marsepein, vogeltaartjes. Ook de minder creatieve scholie ren komen aan hun trekken, want tegen betaling kan je ook film kijken en meedoen aan de kerstbingo of de trappenloop. „De leerlingen kiezen acht work shops. Zo stellen ze hun eigen lesrooster samen." Beter leven Met de kerstmarkt steunt het Groen College People's Trust Ne derland (PTN). Deze organisatie geeft kindeiprostituees in Nepal een beter leven. Van te voren wa ren er lessen over het project. Bij de één is dat wat beter blij ven hangen dan bij de ander. pen niet dichterbij hoeven te brengen. „Je weet natuurlijk nooit wat er na nieuwe Sta tenverkiezingen gebeurt, maar ik venvacht niet dat spoorslags initiatieven worden genomen voor één Zeeuws waterschap. Er gaan ook geluiden op om per stroomgebied een waterschap in te stellen. Dat zou betekenen dat we ook een stukje West-Bra bant van het pas gefuseerde Brabantse Delta moeten clai men." „Iets met Azië ofzo", zegt Fre- derique van Boeijen (13), terwijl ze een kalender maakt voor de kerstmarkt. „In India of Nepal geloof ik", vult haar buurvrouw Rianne van den Boomgaard Dat Zeeuws-Vlaamse water schapsbestuurders weigeren na te denken over een fusie, bete kent niet dat ze de ingelanden op kosten willen jagen, bena drukt De Graaf. Doelmatig heidsoperaties hebben er al toe geleid dat de tarieven de laatste jaren 'slechts' met een paar pro cent stijgen. Samenwerking met de drie gemeenten en met water schappen aan de andere kant van de grens leveren nu nog niet zoveel op, maar gaan op termijn (ook 13) aarzelend aan. Ma- rie-Claire Dehing (14) weet het allemaal wél haarfijn uit te leg gen. „Ouders in Nepal worden overgehaald om hun kinderen te laten werken bij een bedrijf, ongetwijfeld tot grotere bezuini gingen leiden, voorspelt de dijk graaf. Bij het gezamenlijk aanbeste den van wegen en rioleringen en het beter op elkaar afstemmen van overstorten en buffers gaat het om flinke bedragen, stelt De Graaf. „Natuurlijk kun je ook als groter waterschap met de ge meenten samenwerken, maai bij Zeeuwse Eilanden - dat met tien gemeenten moet onderhan delen - loopt dat bijvoorbeeld maar dan blijkt dat ze als prosti tuee moeten werken. People's Trust helpt de kinderen en zorgt dat ze weer terug kunnen naar hun eigen huis. Deze actie is daarom echt heel belangrijk." nu al veel stroperiger. Bij een fu sie van de twee waterschappen zal die afstemming nog moeilij ker verlopen. Maar goed, moch ten de provinciale politici op ter mijn toch besluiten dat fusie de beste oplossingen biedt, dan hoop ik dat ze zo verstandig zul len zijn om het waterschap te huisvesten in Terneuzen. Hier is een mooi kantoor, ruimte voor uitbreiding en Terneuzen is de grootste gemeente van Zeeland tenslotte." Vandaag en morgen is iedereen welkom op de kerstmarkt in de kantine van het Groen College in Goes. Op beide dagen duurt de markt van 16.00 tot 20.00 uur. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Bureau Jeugd zorg Zeeland krijgt een ton extra aan provinciegeld. Dat wil Gedeputeerde Staten van Zee land. Het college nam gisteren de aanbevelingen over die ad viesbureau BMC deed voor de versterking van BJZ. BJZ had eerder om het dubbele ge vraagd. Met het geld breidt BJZ met twee formatieplaatsen uit om per januari nieuwe taken en een nieuwe werkwijze aan te kun nen. Eerder dit jaar vroeg BJZ nog om 9,6 extra formatieplaat sen om de komst van het Ad vies- en Meldpunt Kindermis handeling en vooral de nieuwe indicatietaak voor de geeste lijke gezondheidszorg voor de jeugd aan te kunnen. Die taak moet Emergis, als uit voerder van die zorg, overdra gen Daarop vroeg de provincie BMC te bezien of BJZ echt zo veel meer mensen nodig had. BMC stelde dat BJZ het afkon met 1,7 extra werkplek. De extra taken konden worden op gevangen door herinrichting van de organisatie. Die herinrichting is inmiddels ingezet onder leiding van P. Doodkorte, de BMC-onder- zoeker die sinds november als in terim functioneert na het af scheid van directeur H. van den Ende. De vier afdelingen van BJZ worden ondergebracht in twee secties, toegang en indica tie; en regie, de coördinatie van de jeugdzorg. In die opzet kan BJZ zich beter richten op de af spraken met de provincie over de hoeveelheid werk die BJZ dient te verzetten voor de Zeeuwse jeugd en wat dat kos ten mag. De reorganisatie lost echter niet het bezettingstekort op in de be reikbaarheid van BJZ en de cri- siszorg, waarschuwde Van den Ende voor zijn afscheid. Hij ver wacht bovendien dat er veel meer aanmeldingen voor de jeugd-ggz aankomen dan BMC inschat. Blijkt dat waar, dan moet de provincie volgend jaar nogmaals met extra geld over de brug komen. Bij de plannen voor komend jaar hoort ook een betere afstem- ming met zorguitvoerder AZZ Beide instellingen gaan gebruik maken van hetzelfde elektroni sche registratienetwerk, waar la ter ook GGD Zeeland met de dossiers jeugdgezondheidszorg op aansluit. Dat moet helpen om de zorg die kinderen nodig blijken te hebben sneller m gang te krijgen. De versterking voor de over komst van het AMK uit Rotter dam naar Zeeland, waarvoor twee mensen van het Leger de I Heils worden ingezet, loopt min- der vlot. De extra krachten die J door de minister worden be taald komen in januari, maar gaan pas over maanden echt bij dragen aan het wegwerken van de opgelopen achterstanden m meldingen en rapportages van het AMK, verwacht Doodkorte Hij hoopt dat die achterstand w oktober onder controle is. Nieuwe directeur Doodkorte blijft de leiding van BJZ waarnemen tot op 1 februa ri F. van den Brüle aantreedt als algemeen directeur. Van den Brüle (51) is divisiemanager voor West-Brabant van jeugd zorginstelling Tender in Breda. Begonnen als medewerker in de kinderpsychiatrie werkte hij in het crisiscentrum in Breda ende Boddaertcentra daar. In 1991 stapte hij in een directeursfunc tie bij kinderopvangorganisatie Markenlanden in de regio Et- ten-Leur en later naar kinderop vangorganisatie Kanteel in De: Bosch en omstreken. Botsing op N61 TERNEUZEN - Op de N61 ic Terneuzen botste gistermiddag rond vier uur een 46-jarige auto mobilist uit Hulst tegen een overstekende fietsster. De fiets- ster, die het rode licht negeerde, liep bij de aanrijding builen en schrammen op. Leerlingen van het Groen College maken kerstmutsen voor het goede doel. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - De vismijn in Colijnsplaat heeft dit jaar te kampen met een grote daling van de omzet, terwijl de andere Zeeuwse vismijnen in Breskens en Vlissingen juist een omzetstij ging boekten. Was de visafslag in Colijnsplaat altijd al een dreumes in de we reld van de visserij, afgelopen jaar is de positie van de Noord- Bevelandse vismijn verder ver zwakt. Colijnsplaat haalde in 2004 nog een bescheiden omzet van 5,5 miljoen euro. Dit jaar is daar 1,3 miljoen euro vanaf ge gaan. Voor een deel is dit toe te schrijven aan de zeer matige prijzen voor garnalen, een be langrijk product voor Colijns plaat. De voornaamste ooi-zaak is dat minder visserschepen Co lijnsplaat aandoen. Toekomst Welke gevolgen dit alles heeft voor de toekomst, is onduide lijk. De Colijnsplaatse vismijn maakt deel uit van de United Fish Auctions (UFA) waarin ook de visafslagen van Stellen dam en Scheveningen zijn onder gebracht. Die zien de omzet alle bei stijgen; Stellendam van zo'n 25 naar 27 miljoen euro en Sche veningen van 13,5 naar ruim 14 miljoen euro. De kosten van de mijn in Colijnsplaat zijn laag. Alle administratie vindt bijvoor beeld in Stellendam plaats en ook bijna alle viskisten worden daar gespoeld. De vismijnen in Vlissingen en Breskens, verenigd in de Zeeuw se Visveiling, hebben het afgelo pen jaar evenals die in Stellen dam en Scheveningen beter ge daan dan in 2004. Vlissingen is dankzij een omzetstijging met vijf miljoen euro terug op het ni veau van 2003, op ongeveer 28 miljoen. Breskens zat in 2003 op elf miljoen euro en vorig jaar op 6,4 miljoen. Dit jaar stevent de mijn af op iets meer dan zeven miljoen euro. Vlissingen, Breskens en Stellen dam danken de hogere omzet aan betere kilopiïjzen. Een UFA- medewerkster in Stellendam spreekt, gerekend over alle vis soorten, over veertig eurocent per kilo meer; 4,18 in plaats van 3,77 euro. „Dat is puur een kwes tie van vraag en aanbod", ver klaart F. Lokerse van de Zeeuw se Visveiling. De vismijnen mogen, op Colijns plaat na, beter gedraaid hebben. Voor vissers was 2005 door de hoge olieprijzen barslecht. Een teken aan de wand is dat dit jaar twee viskotters uit Vlissin gen in de sanering zijn gegaan, de Vlissingen 6 van P. de Ridder en de Vlissingen 28 van W. Schroevers. De Vlissings-Ame- muidse vloot is in lange tijd met zo ingekrompen. Visquota Vandaag beslissen de Europese visserijministers over de visquo ta voor 2006. Het quotum van schol is in overleg met Noorwe gen al vastgesteld op ongeveer hetzelfde niveau als dit jaar, ruim 57.000 ton. Tong is voor Zeeuwse vissers de belangrijk ste vissoort. De verwachting is dat het tongquotum wordt ver laagd, maar vissers mogen to procent van het tongquotum van 2005 meenemen, omdat hei niet is vol gevist. Werkstraf en rijontzegging voor drankrijder MIDDELBURG - De politierech ter heeft gisteren een 34-jarige drankrijder uit Burgh-Haamste- de veroordeeld tot een jaar rij ontzegging en 28 uur taakstraf De man werd op 12 november s middags in Sint Laurens aange houden. nadat hij met zijn auto in de sloot was beland. Uit de blaastest volgde een hoog alcoholgehalte van 1030 micro gram: bijna vijf keer zoveel alco-. hol als is toegestaan. Overdag had hij vier halve liters bier gedronken, maar hij zich niet te hebben gerealiseerd dat er nog zoveel alcohol van een feestje van de vorige avond in zijn lichaam kon zitten, bh het strafblad bleek dat de ver dachte twee ernstige verkeersde licten had veroorzaakt. De man zei zijn werk te zijn kwijtge raakt en voor zijn alcoholversla ving hulp te hebben gezocht. Een pop is in brand gestoken en scholieren proberen het vuur met een blusdeken te doven. door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Wat is le gaal: een sterrenregen, een strij ker, een vuurpijl of een rotje? Ruim driehonderd leerlingen van negen Middelburgse basis scholen kregen gisteren op de brandweerkazerne voorlich ting over wat wel en wat niet kan met vuurwerk. Een groepje leerlingen van groep acht van de christelijke basisschool Cypressenhof staat gebogen over een vragenformu lier van de vuurwerk 'explosi- tie'. „Hoeveel kinderen belan den per jaar in het ziekenhuis door het verkeerd afsteken van vuurwerk?", is de vraag. Jorn Witteveen (11) weet het niet ze ker. „Tweehonderd, denk ik." Precies goed. Voor het eerst dit jaar geeft Halt samen met de brandweer een voorlichtingsles over vuur werk. Dat gebeurt op initiatief van de gemeente Middelburg. Bij Halt krijgen elk jaar onge veer honderd jongeren een al ternatieve straf omdat ze te vroeg vuurwerk afsteken. Na het beantwoorden van de vragen in de 'explositie' gaan de jongeren naar het onderdeel renjerotje. Daar rennen ze weg bij een 'aangestoken' namaak- rotje, dat even groot is als zij zelf. De lontjes zijn van ver- schillende lengtes. Suzan Sol van Halt waar schuwt dat je nooit moet gaan kijken als een rotje niet knalt. Rotjes met een kort lontje kun je beter niet aansteken. „Dat is bloedlink. En laat je vooral niet door je vrienden opjutten. Let op wat je doet, ook bij vuur- fonteinen of sterrenregens. Want koud vuur bestaat niet, laat je niet neppen." Dat laatste demonstreert brandweei'man Martin Janse. Hij zwaait rond met een vuur- fontein, waarop een pop vlam vat. Met een blusdeken leren de kinderen de vlammen te do ven. Een voorlichtingsfilm laat zien dat het afsteken van vuurwerk foto Ruben Oreel werkelijk nare gevolgen kan hebben. Het is stil als de 13-ja rige Rik, een vuurwerkslachtof fer, zijn hand omhoog steekt. Hij mist drie vingers. Ondex-wijzer Jos Cevaal ziet dat zijn leerlingen onder de in druk zijn. „Dit werkt beter dan praten of lezen over vuurwerk. Het is erg nuttig." Bij het naar huis gaan krijgt ie dereen een aansteeklont mee voor het veilig aansteken van rotjes en vuui-pijlen. Mirjam Geldof (11) zal die niet gebrui ken. Zij vindt vuurwerk eng en laat het knallen met nieuwjaar liever aan andere kinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14