Opknapbeurt Vlissingse scholen PZC Japans kopietje van Van Dishoeckhuis Ponton Breskens zwiept niet meer Inkomen akkerbouw herstelt zich licht Gemeente reserveert 23 miljoen euro voor huisvestingsprojecten -13 j^Friith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen steekt de komende vijf jaar niet alleen veel geld in de bouw van twee nieuwe Brede Scholen in het Vlissingse Mid dengebied en in Souburg- Noord. maar ook in de renovatie an vier basisscholen en Scho lengemeenschap Scheldemond. In totaal is ruim 23 miljoen euro voor huisvestingsprojecten tot 2011 gereserveerd. Toch vuurwerk bij Jumbo-prijs in Zeeland MIDDELBURG - De Postcodelo terij had bijna geen feestje kun nen vieren, in het geval dat de zogenaamde Jumbo-prijs in Zee land mocht vallen. Niet dat al vast staat dat die onjs in Zeeland terechtkomt, inaar de loterij houdt overal re kening mee. Vandaar- dat aan de provincie Zeeland was gemeld dat op 1 januari ergens op een :lek in Zeeland misschien vuur werk zou worden afgestoken in verband met de Jumbo-prijs. Dat was de provincie toch wat ;e vaag. Vandaar dat de organi satie van de loterij te verstaan was gegeven dat 'het eventueel lot ontbranding brengen van vuurwerk op 1 januari 2006 op een nog onbekende locatie in Zeeland van rechtswege niet door middel van deze melding kan plaatsvinden'. Geen feestje dus. Maar dat ging het provinciaal bestuur toch ook weer te ver. Stel je voor: de hele straat wordt miljonair en er mag geen vuurpijl de lucht in. Vandaar dat Gedeputeerde Sta len overleg hebben gevoerd met de burgemeesters van de Zeeuw se gemeenten en de regionale brandweer, want ze wilden niet over één nacht ijs gaan. Giste ren hebben ze besloten dat zich hier een bijzondere omstandig- :eïd voordoet en heeft de loterij loestemming gekregen. Kasteelpop met Surrender en Heinoos WESTKAPELLE - In het café Het kasteel van Batavia in West- kapelle wordt met kerstnacht voor de derde keer Kasteelpop gehouden. Stringriot opent het programma op de 24e 's middags rond vier uur Daarna speelt Majestic 12, ren Zeeuwse band die vaak in set voorprogramma van Surren der speelt. Ook Surrender zelf staat op het programma. The Heinoos sluiten de feestavond af. Het is een rockfeestband. De groep is gekleed in roze pakken, glimmende laarzen en ze maken swingmuziek. Kasteelpop spon sort dit jaar Warchild. Tussen de optredens door worden daar voor veilingen gehouden. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 j Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers i Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 i 4460 AA GOES I Tel: (0113)315500 j Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl INTERNET j www.pzc.nl i E-mail: web@pzc.nl De huisvestingsplannen van de gemeente Vlissingen worden donderdag in de raadsvergade ring behandeld. In het raadsvoorstel staat dat de nieuwe school in het Middenge bied bijna tien miljoen euro kost. De school komt op de plaats van de huidige Raven- steinschool en moet het hart worden van de opgeknapte nieu we wijk rond de Bonedij- kestraat. De plannen voor de Brede Seho- MIDDELBURG - Hij had altijd zijn rijbewijs gekoesterd, maar toch was hij in de fout gegaan. Een 56-jarige inwoner van Kort- gene deed gisteren in Middel burg zijn verhaal bij de rechter. De noodzaak van het rijbewijs was hoog, want hij had twee ba nen buiten Zeeland. Het alcohol gehalte van 720 microgram is normaliter goed voor een on voorwaardelijke rijontzegging van zeven maanden en 700 euro boete. Hij kwam weg met 850 eu ro boete en zeven maanden voor waardelijke rijontzegging. De politierechter vond het bro deloos stellen van de Kortgene- naar te ver gaan. In zijn voordeel was zijn blanco strafblad. len zijn in een vergevorderd sta dium. In het Middengebied wordt het multifunctionele ge bouw gebruikt door drie basis scholen met verschillende identi teiten. Dat zijn de rooms-katho- lieke basisschool Sint Jozef, de rk/protestants-christelijke basis school Het Vlot en de openbare basisschool Ravenstein. Ook komt er een afdeling van het spe ciaal onderwijs van 't Springtij. Verder wordt rekening gehou den met een mediatheek, peuter- BRESKENS - De ponton voor het fietsvoetveer in Breskens is weer opgewassen tegen forse golfslag. Vier reusachtige schok dempers zorgen ervoor dat de aanlegsteiger bij barre weersom standigheden niet meer zwiept. De provincie Zeeland moet voor de aanpassingen aan de ponton 730.000 euro neertellen. Na de ingebruikname van het fietsvoet veer, in mei vorig jaar, bleek de nieuwe verbinding lang niet al tijd even comfortabel. Als ge volg van verkeerde berekenin gen van de ontwerpers was een te lichte constructie gebouwd, die bij zwaar weer heftig be woog. In de onbeschutte veerha ven van Breskens konden de schepen bij felle wind uit het noord-westen of hoogtij niet aan- en afmeren. speelzaal, kinderopvang en en kele medische voorzieningen. Het gebouw zal waarschijnlijk in 2008 geopend kunnen wor den. In de toekomstige nieuwe wijk Souburg-Noord wordt spoedig begonnen aan de bouw van de vervangende nieuwbouwplan- nen voor twee schoolgebouwen van Het Kompas. Leerlingen krijgen nu nog les in de Roer straat en Molenweg. In de nieuwbouw komen circa Uit een contra-expertise bleek dat de berekeningen van de ont werpers waren gebaseerd op golfkrachten die gemiddeld eens per jaar ontstaan, terwijl de constructie berekend had moeten worden op weersomstan digheden die zich eens per vijf tig of honderd jaar kunnen voor doen. „Er loopt nog een procedu re bij de rechter om een deel van de meerkosten op de ontwerpers te verhalen. Die zaak dient be gin volgend jaar", zegt beleids medewerker A. van Li ere van de provincie Zeeland. Om het aanmeerprobleem te tackelen, werd aan twee mogelij- zeventien lokalen. Er zullen on geveer 350 leerlingen onderwe zen kunnen worden. Ook komt er kinderopvang in de vorm van een peuterspeelzaal en buiten schoolse opvang. B en W onder zoekt de mogelijkheid om bij Het Kompas een sportzaal te bouwen. De nieuwe Brede School wordt waarschijnlijk in 2007 geopend. Voor de bouw is zes miljoen euro opzij gelegd. Voor de renovatie van de basis school op het Oranjeplein in ke oplossingen gedacht. Het ver lengen van de beweegbare klep aan de ponton van anderhalve meter naar zes meter was de goedkoopste mogelijkheid, maar de provincie koos voor het aanbrengen van vier grote schokdempers. Golfslag „Dat was een stuk duurder, maar het is ook een veel degelij kere oplossing. En het blijkt ook goed te werken. Op 24 novem ber zijn de dempers aange bracht, waarna het in de eerst volgende nacht meteen ging stor men. Dat ging gepaard met flin- Oost-Souburg worclt circa 4,4 miljoen euro gereserveerd. Uit de meerjarenplanning blijkt dat er voor de basisscholen op de Grote Markt in Vlissingen 500.000 euro gereserveerd is. Maar de gemeente houdt een slag om de arm. Er wordt gespro ken over een nieuwe Brede School op de Dokkershaven, het voormalige Scheldeterrein. Die school wordt dan bestemd voor de basisscholen in de binnen stad. ke golfslag, maar de ponton bleef nagenoeg stilliggen", zegt Van Liere. In de daaropvolgende weken deed zich nog een paar keer for se golfslag voor, en ook toen gaf de aangepaste ponton geen krimp. Door de aanpassingen kan nu ook de lift op de aanleg- inrichting weer worden ge bruikt, zodat minder validen ook op momenten van heel laag water aan boord kunnen gaan. De loopbrug is onder die om standigheden geen optie, omdat de helling dan te steil is. De werkzaamheden aan de aan legsteiger begonnen in oktober. Met het aanbrengen van de schokdempers is de grootste klus in de veerhaven van Bres kens geklaard. Van Liere: „We moeten nu alleen nog de aan- meerpalen verend maken. Dat doen we waarschijnlijk in het voorjaar van 2006." door Ben Jansen GOES - Het inkomen van de Zeeuwse akkerbouwers herstelt zich dit jaar enigszins. Na het in financieel opzicht rampzalige oogstseizoen 2004, verdienen de akkerbouwers in Zeeland nu weer iets. „Maar dat is veel te weinig om de klap van vorig jaar goed te maken", verzekert P. de Koeijer, voorzitter van de boerenorganisatie ZLTO in Zee land. Het Landbouw Economisch In stituut signaleerde gisteren een 'licht inkomensherstel' en een 'adempauze' voor de Nederland se landbouw. De Koeijer kan zich daar in vinden, maar onder streept ook de betrekkelijkheid van deze constatering: „Slech ter dan vorig jaar kon het nau welijks." In 2004 haalden de Zeeuwse ak kerbouwers een recordoogst bin nen, in omvang en in kwaliteit. Hun opslagloodsen lagen vol met gave aardappelen en aan trekkelijk glimmende uien. De gigantisch grote productie in Eu ropa was er evenwel de oorzaak van dat deze knol- en bolgewas sen niets waard waren. De Koeijer: „We hebben nu geen slechte producten geoogst, maar ze zijn toch duidelijk min der mooi dan die van vorig jaar. Omdat Europese aardappel- en uienareaal 2005 als gevolg van het overaanbod van vorig jaar duidelijk minder groot was, zijn de prijzen nu beter." Kerstconcert Sint Laurens SINT LAURENS - Iin de Neder lands-hervormde kerk in Sint Laurens wordt morgen een kerstconcert gehouden met me dewerking van het Vocaal En semble Sint Laurens en het ac cordeonduo Follies a deux en de saxofonist René Everts. Het con cert begint om 20.00 uur. Kerstzangavond MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk van Middelburg is op twee de kerstdag een massale koor- en samenzangavond. Het Wal- chers mannenkoor zal zingen en uit Urk treden een tenorsolist en een panfluitist op. De avond begint om 18.30 uur. Kort na het begin van het oogst, drie maanden geleden, zag het er zelfs naar uit dat de aardap pel- en uienprijzen zich zonder meer gunstig zouden ontwikke len. Deze verwachting is niet uit gekomen. De Koeijer: „De han del stelt zich tot nu toe tamelijk afwachtend op. We hopen dat dit de komende weken nog een eindsprintje te zien." Suikerbie ten hebben de Zeeuwse akker bouwers dit jaar minder opge bracht. Akkerbouwers in West-Zeeuws- Vlaanderen, op Walcheren en op Noord-Beveland zijn de afgelo pen zomer twee keer door wa teroverlast getroffen. De schade daarvan op hun aardappel- en uienpercelen heeft zich enigs zins hersteld, maar De Koeijer houdt er toch rekening mee dat een aantal boeren in deze gebie den ook dit jaar niets of weinig verdienen. Hagel Dat geldt ook voor sommige fruittelers op Zuid-Beveland. die met hagel te kampen hebben gehad. Voor het overige waren in de fruitteelt de appelprijzen laag en die voor de peren rede lijk tot goed. De Koeijers ver wachting voor de fruitteelt: „Ge middeld tot slecht." In de veehouderijsector zijn de inkomens duidelijke verbeterd dankzij gunstige prijzen. De glastuinbouw zucht onder de ho ge energielasten. Volgend jaar krijgt de land bouw te maken met eerste fase van de verlaging van de Europe se suikerprijs, zoals die in no vember is overeengekomen, met nieuwe regels op het gebied van meststoffen en met toeslagrech ten voor een steun per hectare. De Koeijer: „Afwachten maar." agenda j STREEKACTlVITEfTEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 20.00 uur: Gym vanaf vijftig jaar; MIDDELBURG De Drukkerij, 19.00 uur: Kerstliederen door vocaal kwartet Syrinx; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos, VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; Sint Jacobskerk, 20.00 uur: Kerstcon cert van Eilandenkoor en Jongerenkoor uit Zierikzee en gemengd koor en kin derkoor uit Aagtekerke. woensdag 21 december 2005 Kerstdiner voor eenzame ouderen Het Van Dishoeckhuis, vlak voor de sloop in 1986. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het is technisch moge lijk om het in 1986 gesloopte Van Dis hoeckhuis waarheidsgetrouw te herbou wen. In kelders bij particulieren, in het Muzeeum en het Vlissingse archief zijn waardevolle onderdelen bewaard geble ven. De indrukwekkende stucplafonds maken de zaal van de Raad van State tot een pronkzaal. Maar doe je met een 'Japans kopietje' juist het Van Dis hoeckhuis tekort of is namaak juist een eerbetoon aan het statige stadspaleis? De Bond Heemschut heeft een voorzetje gegeven om in de Dokkershaven het Van Dishoeckshuis dat in 1733 werd ge sticht, op haast dezelfde plek weer op te trekken. De Dokkershaven wordt de ko mende vijftien tot twintig jaar omge vormd van Schelde-werf tot nieuw stadsdeel van de gemeente Vlissingen. „Tsja", zegt A. Meerman van het Vlis singse archief. „Los van het feit dat ie dereen terecht nog woedend is over de verpaupering en ten slotte de sloop van het Van Dishoeckhuis, vind ik het veel gevraagd om een groot deel van het huis te herbouwen. Ik ben geneigd om te zeggen: weg is weg. Ik ben geen voor stander van het historiseren van mooie gebouwen, dus om het Van Dishoeck huis op deze manier tot iets historisch te maken." Meerman zou het wel toejuichen als bij voorbeeld een herenhuis in de stijl van het Van Dishoeckhuis wordt gebouwd. „En daar past een verwijzing bij naai de historie van het Van Dishoeckhuis. Het is bovendien niet eenvoudig om voor zo'n huis een goede bestemming te vinden." W. Weber van het Muzeeum Vlissingen twijfelt even, maar zegt dan: „Waarom moet het in Nederland altijd origineel zijn? Kijk naar China en Japan waar ze prachtige kopieën maken. Dat is ook een kunst." Weber merkt op dat de Lange Jan en het Stadhuis in Middelburg ook weer zijn opgebouwd. „En daar mogen we toch blij om zijn." Hij laat niet na om naar het Beelden huis in Vlissingen aan de voormalige Dokkade te wijzen, waarvan de gevel in 1930 herplaatst werd tegen een woning aan de Hendrikstraat. „Daardoor is de prachtige gevel in elk geval bewaard ge bleven. Maar als we straks toch aan het bouwen zijn, dan kunnen we ook die ge vel weer plaatsen tegen een woning in de buurt van de huidige machinefa briek op de Dokkershaven. Aan de Hen drikstraat komen de beelden niet tot hun recht, omdat je die van grote af stand moet kunnen bekijken. De straat is te smal." Belangrijk Hij noemt nog een voordeel van de we deropbouw van de voorgevel of delen van het Van Dishoeckhuis. „Daardoor weet je in een klap dat Vlissingen in het foto's Lex de Meester verleden belangrijk is geweest. De ge schiedenis wordt uitgebeeld en tegelijk geeft het grandeur en cachet aan de Dokkershaven." Vlissingen mag 'wel wat meer te koop lopen met haar verleden'. Het Van Dis hoeckhuis was een van de majestueuze gebouwen van de vestingstad. Anthonie Pieter van Dishoeck wordt gezien als de stichter ervan. Het huis ging in 1787 in handen over van de puissant rijke A. van Doorn. Het stadspaleis werd tij dens de Franse periode (van 1795 tot 1814) enige tijd gebruikt door Napoleon en het Franse bestuur. Later werd van de trappen van het Van Dishoeckhuis bekend gemaakt dat Wal cheren weer deel uitmaakte van 'de Vrije Verenigde Nederlanden'. Vanaf 1818 konden het Vlissingse stads bestuur en de ambtenaren weer intrek ken in het Van Dishoeckhuis. Het stads paleis deed jarenlang dienst als gemeen tehuis. In 1964 trokken de ambtenaren naar het nieuwe stadhuis aan het Stad huisplein, waardoor het Van Dishoeck huis zijn functie verloor. Het stond ja renlang leeg en verpauperde. De werf De Schelde rukte op naar de binnen stad en had ruimte nodig voor nieuwe gebouwen en een efficiënte bedrijfsvoe ring. De discussie over sloop ontstak, maar riep weerstand op. De Bond Heemschut en Vlissingers kwamen in het geweer. Ze stelden voor het Van Dishoeckhuis net als het Beeldenhuis te verplaatsen. Maar vanwege de hoge kosten ging de verhuizing niet door en werd er ge sloopt. Bijzondere onderdelen werden gered van de sloophamer zoals twee beelden Pallas Athene en Apollo, die op het balkon stonden. Ze zijn nog te be zichtigen in het Muzeeum. Rechter mild voor drankrijder door Raymond de Frel GOES - Ouderen die de kerst alleen thuis doorbrengen, kunnen een kerstdiner genieten in Hotel Goes in Goes. Daar organiseren het Nationaal Fonds Ouderenhulp en Het Klaverblad morgen het speciale diner. De ouderen worden uitgenodigd via de thuiszorg, Stich ting Welzijn Ouderen, het Rode Kruis en de Zonnebloem. Landelijk worden vijftienhonderd ouderen aan de dis ge nood, die wordt opgeluisterd met kerstzang. Het fonds houdt de kerstdiners om de eenzaamheid bij ouderen tij dens de feestdagen tegen te gaan. 420.000 ouderen vieren de feestdagen niet. De helft daarvan zit deze dagen zonder bezoek. Zo'n 50.000 ouderen voelt zich daardoor extra eenzaam, meldt het fonds. De diners worden gesponsord door Zeeuws be drijfsleven. Blokkade bewoners heeft effect TERNEUZEN - De plaatsing van een umts-mast op de flat aan de Edvard Grieghof in Terneuzen is gisteren afge blazen. Daartoe besloot telefoonprovider Vodafone, na dat protesterende bewoners met een urenlange blokkade de komst van de mast onmogelijk hadden gemaakt. Of de mast überhaupt nog wel wordt geplaatst, is nog niet be kend. Binnenkort vergaderen de gemeente Terneuzen, Vodafone, woningbouwvereniging Clavis en bewoners uit de Terneuzense wijk Oudelandse Hoeve over de komst van de mast. Voor clie tijd wordt de mast zeker niet op de flat geplaatst, deelde Vodafone de bewoners gistermiddag mee. Halverwege de ochtend kwam wijkteamchef G. de Boer van de Terneuzense politie poolshoogte nemen, maar hij hoefde geen boetes uit te delen. De actievoerders waren ook niet uit op geweld. Rond het middaguur wer den de blokkades opgeheven. Bizar verhaal drankrijder MIDDELBURG - De 32-jarige man uit Goes had gisteren in Middelburg een bizar verhaal. Tot die conclusie kwam politierechter A. Janssens-van Kampen. Het was volgens de man met de bedoeling om 18 oktober in Goes te gaan rijden. De auto zette zich op de parkeerplaats plotseling in beweging nadat hij met zijn vriendin op schoot de mo tor had gestart, omdat ze het koud hadden. Of zijn vrien din het gaspedaal had geraakt was niet duidelijk. Vast stond dat de auto vooruit schoot en een garagedeur ramde. Een getuige waarschuwde de politie. De verdach te was na de botsing vijf meter achteruitgereden. „Het ging per ongeluk. We schoten met de auto vooruit", zei hij. De politie nam bij hem een blaastest af. Die gaf 575 microgram aan: tweeënhalf keer zoveel alcohol als is toe gestaan. De politierechter vond het voorval met iemand op schoot idioot. „U mag nog geen millimeter rij den." Het 'ongelukje' kostte de Goesenaar vierhonderd euro boete. Vrouw rijdt in greppel ZAAMSLAG - Een 38-jarige automobiliste uit Hulst raak te gistermorgen rond negen uur op de N61 bij Zaamslag van de weg en raakte daarbij gewond. Ze reed van Zaam slag naar Terneuzen en verloor de controle over haar voer tuig. Hierdoor belandde zij in de greppel en sloeg over de kop. Zij is met onbekend letsel per ambulance naar het ziekenhuis gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13