URANT iardgasnetwerk raakt overbelast A Uit- ujver- koop Afghanistan-missie zeer waarschijnlijk Paardenvirus maakt Drenthe ongerust Irussel wil ïoodlijdende fissers helpen Escada Congestie dreigt door massale doorvoer Weinig huismussen geteld in Zeeland Dubbele Vlaamse zege bij dictees ZW 4 Meest droog I/rij veel wolken, maar op de meeste plaatsen droog. Matige westenwind en „•axima rondJS graden. 247e jaargang no. 300 Jinsdag 20 december 2005 os nummer €1,25 Vrachtwagens weg uit binnenstad Een delegatie uit Zeeland praat vandaag met minister Remkes van Binnenlandse Zaken en minister Peijs van Verkeer en Waterstaat over de veiligheid op en rond de Westerschelde. De Zeeuwse afvaardiging hoopt in Den Haag duidelijk te maken dat er ook een inspan ning van het Rijk nodig is om de hulpdiensten f* beter uit te rusten. I Weer Ronaldinho Drie weken nadat Ronal dinho de 'Gouden Bal' in ontvangst mocht nemen als beste speler van Europa, werd hij gisteren uitgeroe pen tot wereldvoetballer van het jaar 2006. De Bra ziliaan bleef Frank Lam- pard en Kame- roenees Samuel Eto'o voor. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24. IRUSSEL - Vissers kunnen Imsselse steun verwachten bij an problemen met de hoge die- elprijs. Europees Commissaris lorg (Visserij) werkt aan plan- ün waardoor vissers tijdelijk wlevingssteun kunnen krij- l ik ligt er subsidie in het ver- - stoet voor de aanschaf van sergiezuiniger motoren. Boven- in zou het maximumbedrag ar directe staatssteun (nu: 10 euro per jaar) hoger kun- sn worden ïen voorstel is te verwachten in nd januari of begin februari, ï-dus een woordvoerster van de i :irocommissaris gisteren. üevisserijsector klaagt steen en over de flink duurdere die- d, de voornaamste kostenpost 1 rade vissers. Sommigen raken bardoor in zware geldnood of bksi tijdelijk niet meer uit. frankrijk had de vissers al een wrt verzekering geboden tegen k hoge dieselprijs. Minister ■«man (Visserij) zei in Septem ber nog te denken over steun. De overheid zou volgens hem torgkunnen staan voor bankle- ®gen van vissers. De eurocommissaris zal van- éeag de visserijministers van de SEU-landen inlichten. Die ver aderen in Brussel over de maxi me visvangsten in 2006. ANP (Advertentie) ÜStrenesse Bogner (A MaxMara w J Armani Jeans Van Laack Christ j delscher Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Tel.: 0113 227607 www.delscher.nl O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geol daarbij eenmalig roestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen - proolabonnomont gehad OJ Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twoe weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; O per maand mot automatische incasso l€ 20,55)'. O per kwartaal met automatische incasso 59.751". per iaar met automatische incasso 229,201". mei gratis P/C-paraplu het alfabet van Zeeland van onze redactie binnenland KOERANGE - De uitbraak van het besmettelijke paardenvirus rhinopneumonie heeft onrust veroorzaakt onder paardenbezit- ters in Drenthe en de kop van Overijssel. De ziekte stak vorig jaar de kop op in Limburg, de omgeving van Amsterdam en in Het Gooi. Twee paarden in Meppel en Koe- kange zijn onlangs afgemaakt nadat zij ernstige verlammings verschijnselen vertoonden. Paar denraces zijn afgelast en veel maneges en stallen in Drenthe blijven dicht. Dierenartsen in de regio worden 'platgebeld' door verontruste paardeneigenaren. „Er is behoorlijke paniek", zegt dierenarts Miranda Lubberink in Zuidwolde. Zij adviseert de paarden op stal te houden. Rhinopneumonie is een herpesvi rus dat paarden plotseling ziek kan maken zonder duidelijke re den. Stress lijkt de kans op uit braak wel te vergroten. Er zijn drie verschijningsvormen: de dieren worden verkouden, mer ries krijgen een spontane, voor tijdige bevalling en ook is er sprake van verlamming. Alle paarden in Nederland komen ge regeld met het virus in contact. Onduidelijk is wanneer dit leidt tot de ernstigste vormen. Vacci natie is mogelijk, maar is niet erg effectief. Zijn de dieren een maal ziek, dan is vaccinatie niet meer zinvol. Een paard dat een maal besmet is is dat levens- lang. Bij de eerste vorm is sprake van koorts, hoesten, een snotneus of dikke benen. De 'abortusva riant' komt regelmatig voor en veroorzaakt vroeggeboorten of de geboorte van zeer zwakke veulens die meestal sterven. De merrie zelf toont dan geen ziek teverschijnselen. De neurologi sche vorm met verlamming komt weinig voor. GPD (Advertentie) Lof Barroso voor Merkel Angela Merkel kreeg gis teren alle lof van EC-voor- zitter Barroso. Hij zei dat Duitsland een sleutelrol heeft gespeeld in het oplos sen van de be grotingsproble men. A. Gesprek veiligheid Westerschelde door Ernst Jan Rozendaal GOES - Verdwijnt de huismus uit Zeeland? Uit de Nationale Tuinvogeltelling blijkt dat de mus nog steeds de meest gesigna leerde vogelsoort is in de Neder landse tuinen, maar in Zeeland haalt hij maar net de toptien. De Nationale Tuinvogeltelling is een initiatief van de Vogelbe scherming Nederland. Ruim 14.000 vogelliefhebbers hebben het afgelopen weekeinde bijge houden welke vogels ze tegen kwamen in tuinen en parken. De huismus werd het meest ge teld, op de voet gevolgd door de koolmees en de merel. Het is niet mogelijk de tuinvogeltel ling per provincie uit te split sen, aldus woordvoerder H. Peet- ers van de Vogelbescherming. Wel kan hij de eerste telresulta ten leveren van de Zeeuwse Wildzoekers, jongeren van twaalf tot achttien jaar, die heb ben meegedaan. Hun toptien wijkt af van de landelijke. In de tussenstand van gisteravond staat de huismus tiende, terwijl de vink. die landelijk op num mer vijf staat, ontbreekt. In Zee land staan kauw, merel en kool mees op één, twee en drie. Vol gens de vogelatlas komen in Zee land vanouds veel huismussen voor. Peeters heeft geen verkla ring voor de lage klassering. Hij wijst erop dat hij niet weet hoe veel Wildzoekers hebben meege daan. „Als dat er weinig waren, kan dat het beeld vertekenen. Hoe betrouwbaar de telling is weet ik niet, het is wel een indi catie." C. Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap reageert verbaasd. Hij vraagt zich af waar is geturfd. „De meeste na tuurliefhebbers, en dus de vogel tellers, wonen in nieuwbouwwij ken. Daar is minder nestgelegen heid voor huismussen en minder voedselknoeiers dan in oude wij ken en dorpskernen. Tuinvogel- tellers zijn over het algemeen geen kippenhouders." De lage score van de vink, verwondert Peeters noch Jacobusse. „Die komt voor in beboste streken", aldus de laatste. „Wij zijn nooit een vinkenprovincie geweest." Een demonstrant betoogt bij het Binnenhof tegen de Afghanistan-missie. De kans dat het kabinet komende donderdag alsnog besluit 1100 militairen te sturen naar Afghanis tan, is gisteren tijdens een ingelaste ministerraad toegenomen. foto Ed Oudenaarden/ANP tje in de rug. Zij liet al vóór het kabinetsbesluit weten, tegen de uitzending te zijn. De fractie vindt het gebied te gevaarlijk. D66 ziet niet in hoe de Nederlan ders kunnen bijdragen aan we deropbouw van de regio zoals het doel is van de Navo-missie. In de Tweede Kamer lijkt zich een kleine meerderheid van 76 zetels voor de operatie af te teke nen: CDA, WD, SGP en Chris tenunie. Maar ook het CDA heeft zo zijn twijfels, die nog moeten worden weggenomen wil de fractie definitief instem men. De PvdA twijfelt nog he vig GPD Inkomen van boeren stijgt met 5,4 procent BRUSSEL - Het reële inkomen van Nederlandse boeren is dit jaar met 5,4 procent gestegen in vergelijking met vorig jaar. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van Eurostat in Luxem burg, het Europese bureau voor de statistiek. In de hele Europese Unie is het inkomen van boeren er met 6,3 procent op achteruit gegaan, vooral door prijsdalingen. Letse boeren gingen er dit jaar het meest op vooruit met een stij ging van 25,9 procent. De land bouwsector in Hongarije moest een achteruitgang van 19,3 pro cent slikken. Franse boeren, ge middeld genomen de grootste ontvangers van Europese land bouwsubsidies, zagen hun inko men met 10,1 procent dalen. Over de hele Unie gingen in de EU landbouwsubsidies met 1,9 procent omhoog. ANP ^Maurice Wilbrink PEN HAAG - Het Neder landse netwerk van aard- psleidingen dreigt deze irinter 'verstopt' te raken, ils nog meer buitenlandse psproducenten hun aard gas via ons netwerk willen transporteren. Daardoor binnen consumenten zon- Jergas komen te zitten. heeft het Energie Centrum Saterland (ECN) berekend. Het rote aanbod van buitenlands edgas komt tot stand, doordat s Nederlandse taneven voor ^transport van aardgas tot de agste van Europa behoren. )es land is zo, ten koste van Duitsland, een populair door- oerland voor gas geworden, folgens ECN-onderzoeker Wiet he wordt ons land bij een Mg lager transporttarief nóg antrekkelijker voor buitenland- is producenten die overwegen grote hoeveelheden van hun gas ia ons netwerk te transporte- M lichtlijnen hi kan tot een overbelasting ai het netwerk leiden, waar- fcor de binnenlandse levering asar loopt. fcder invloed van de Richtlij- ra Gastransporl van toezicht houder DTe zijn de Nederlandse gastransporttarieven in de afge lopen jaren fors verlaagd (jaar lijks gemiddeld met ruim 5 pro cent). Het gasleidingnetwerk van Noord- naar Zuid-Nederland is tijdens een piekvraag in de win ter nu al overvol, waardoor extra aanbod vanuit het buiten land tot een verdringingsgevaar leidt, waaschuwt Lise. ECN heeft in opdracht van Gastrans- port Services (vroeger onder deel van de Gasunie) onder zocht wat de gevolgen zijn van verandering van gastransportta rieven in Nederland. GPD door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Het kabinet zal komende donderdag waarschijn lijk besluiten om toch 1100 mili tairen naar de Afghaanse provin cie Uruzgan te sturen. Gisteren kwamen de ministers er voor de derde keer niet uit. De knoop wordt doorgehakt als overmor gen ook vice-premier Brink horst (D66) aanwezig is. Die zat gisteren nog in Hongkong, waar hij de topconferentie van de Wereldhandelsorganisatie WTO heeft bijgewoond. „We hebben goed geluisterd naar wat de collega's hebben ge zegd. We passen de artikel-100 brief aan. Die gaat donderdag naar de Tweede Kamer", zei mi nister Bot (Buitenlandse Zaken) gisteren na afloop van het kabi netsberaad. Door deze bewoor dingen te kiezen, gaf hij aan dat er een positief besluit zal vallen. Een artikel-100 brief bevat de voorwaarden waaronder Neder landse militairen naar het bui tenland worden gestuurd. Het artikelnummer slaat op de pas sage in de Grondwet die de uit zending van militairen regelt. Als er geen militairen worden uitgezonden, is er geen reden voor zo'n brief. Bot en zijn colle ga Kamp van Defensie pleitten al langer om de 1100 militairen onder Navo-vlag naar Uruzgan te sturen. Ze hebben inmiddels de steun van hun partijgenoten in het kabinet. De D66-minis- ters Pechtold en Brinkhorst heb ben echter grote twijfel over de missie. De D66-fractie in de Tweede Kamer gaf haar be windslieden vrijdag een steun- Jagen uit liefde voor de natuur DEN HAAG - De overwinning in het jaarlijkse Groot Dictee der Nederlandse Taal is zowel bij de volwassenen als bij de kinderen naar Vlaanderen ge gaan. Dennis Geleyn uit Kieldrecht. net over de Zeeuws-Vlaamse grens, werd met vijf fouten de winnaar van het Groot Kinder dictee. Hij werd gefeliciteerd door presentator Philip Fre- riks (links) en de schrijver van het dictee, Bart Chabot. De Vlaamse Elsie Ribbens, on dertitelaar van beroep, maakte slechts vier fouten in het zes tiende Groot Dictee der Neder landse Taal voor volwassenen, dat gisteravond werd uitgezon den. Het-stuk tekst met de titel 'Thuis voor de buis' werd als zeer pittig beschouwd. Werden er verleden jaar door de deelne- mers in de zaal van de Eerste Kamer nog gemiddeld 25 fou ten gemaakt, dit jaar lag dat aantal op 33. foto Marcel Hemelrijk/ANP pagina 3 Sdu zelf in de fout met nieuwe spelling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1