George Bush verdedigt afluisteren binnen VS Al Qaeda heerst in Waziristan PZC LaBan Twee doden tijdens referendum in Congo Echtpaar Gates en Bono uitgeroepen tot personen van het jaar Nog maand twijfel over lage btw-tarief fresident geeft spionagepraktijken toe Dikkerdje Magalie heldin onzekere Franse pubers Politie sluit voorsteden van Sydney af maandag 19 december 2005 nSHLNGTON - De Ameri- president Bush heeft toe geven dat hij persoonlijk toe- "jenuning heeft gegeven voor ■ei afluisteren van het intema- ^le telefoonverkeer en (jiailvan inwoners van de VS. r)e onthulling door de krant fov York Times van het binnen- vdse afluisteiprogramma zorg de de afgelopen dagen voor een 'elle discussie over de grondwet- •jsheid ervan. Om telefoon en {.mail te kunnen aftappen in de ïSistoestemming van een rech ter nodig, maar dat gebeurde in wallen niet. In zijn wekelijkse radiotoe- verdedigde Bush zater- jn handelwijze met een ^wijzing naar de terreuraan slagen op 11 september 2001. tDit is een strikt geheim pro- pnma dat cruciaal is voor on veiligheid", zei hij. Bush haal- k uit naar media die het be- ervan aan het licht heb- Londen had wel aanwijzingen voor aanslagen metro LONDEN - De Britse geheime Kust heeft voor 7 juli gewaar schuwd dat het terreurnetwerk OQaeda van plan was zware aanslagen uit te voeren op het stronetwerk in Londen. 08 blijkt uit een vertrouwelijk •xument van het parlementai- comité dat de geheime dien- si aanstuurt. Het document is .•gelekt. Se waarschuwing was geba sed op de verhoren van Kha- üSheikh Mohammed, die in aart 2003 werd gearresteerd eaen de derde man binnen de HHirorganisatie was. ANP 1 Duitse archeologe in Irak vrijgelaten BERLIJN - De Duitse archeolo ge Susanne Osthoff, die vorige mand met haar chauffeur in Irak was ontvoerd, is vrijgela- heeft haar broer Robert Osthoff gisteren gezegd. hem gaat het zijn zus laar omstandigheden goed. Zij sm de Duitse ambassade in de haakse hoofdstad Bagdad opge vangen. Osthoff was de eerste Daitse die na de val van dicta- Saddam Hoessein in Irak wdontvoerd. De 43-jarige ver- ween op 25 november in het wrden van Irak. Haar ontvoer- sss eisten een einde aan de foits-Iraakse samenwerking, fascheidene Duitse media ver reedden dat de ontvoering een siminele achtergrond had. De de islam bekeerde archeolo ge woonde al tien jaar in Irak. De familie van Susanne had de ^voerders herhaaldelijk open- v-: opgeroepen haar vrij te la la MP (Advertentie) rAHhUMERIE- Trefpunt der wereldmerken middelburg ben gebracht en zei dat hij het elektronisch meekijken en -luis teren zou voortzetten, ook al hebben 'de vijanden van Ameri ka nu informatie die ze niet had den moeten hebben'. Volgens Bush is er uiterst zorg vuldig geopereerd en zijn lei ders van het Congres op de hoog te gesteld. De mogelijkheid voor de NS A (National Security Agency) om ook op Amerikaans grondgebied te spioneren is in oktober 2001 in het leven geroe pen, en de noodzaak ervan wordt sindsdien elke 45 dagen opnieuw bekeken. Bush meent dat hij als president van een land in oorlog ervoor moet zor gen dat communicatie tussen Al Qaeda en handlangers in de VS afgetapt kan worden. Dat was volgens de president een pro bleem voor de aanslagen op 11 september. Hij legde in zijn betoog niet uit waarom er niet van geval tot ge val om toestemming van de fede rale rechter is gevraagd zoals in de wet is vastgelegd. Volgens Amerikaanse media zijn honder den en wellicht duizenden Ame rikanen door de NSA bespio neerd zonder gerechtelijke machtiging. Boven de wet Democraten en sommige Repu blikeinen hebben zich bezorgd uitgelaten over de binnenlandse afluisterpraktijken. „De presi dent denkt dat hij boven de wet staat", aldus de boze Democrati sche senator R. Feingold. En de Republikeinse senator A. Spec ter kondigde hoorzittingen aan. Het Witte Huis wilde in eerste instantie niet reageren op de commotie, maar het koos zater dag ineens voor openheid. Boze senatoren hadden de dag ervoor geweigerd om de Patriot Act te verlengen. Die wet is na 11 sep tember 2001 tot stand gebracht om de federale opsporingsdienst FBI grotere bevoegdheden te ge ven Amerikanen in het geheim te bespioneren in onderzoeken naar mogelijke terreuractivitei- ten. Democraten en een handjevol Republikeinen willen eerst meer garanties voor burgerrechten voor zij opnieuw het licht op groen zetten. Bush noemde uit stel 'onverantwoordelijk'. GPD door Olivier van Beemen PARIJS - Kleine, mollige Ma galie mocht de Franse Star Academy niet winnen, maar zij won toch, In het land waar een slanke lijn de norm is en waar overgewicht schaars blijft, is de overwinning op merkelijk. Volgens een journaliste stel den producent Endemol Fran ce en de commerciële zender TF1 alles in het werk om het 18-jarige meisje te doen ver liezen, maar de kijkers van de real life-sterrenjacht redden haar keer op keer. De journa liste wees erop dat Magalie minder op tv was dan haar medekandidaten. Als zij zend tijd kreeg, was het negatief. Leraren vertelden haar stee vast dat ze niet goed genoeg was en de jury nomineerde haar vier keer om wegge stemd te worden door de kij kers. Die stemden via sms-be- richten vervolgens massaal op haar. Volgens voorzitter V. Gacquière van een vereniging voor dikke mensen, hebben al le jongeren die niet lekker in hun vel zitten, op Magalie ge stemd, 'of ze nu zelf ook dik zijn of een puist op hun neus hebben'. Zij denkt dat TF1 zichzelf in de vingers heeft gesneden door Magalie te selecteren. „Als een zender kiest voor een Arabier, een zwarte of een dikkerdje als kandidaat, is dat vooral om zichzelf een zuiver geweten te geven. Ik ben ervan overtuigd dat Ende mol nu in de problemen raakt, want de merchandi sing zal minder zijn met Ma galie", zegt Gacquière. Het meisje wint een miljoen euro om een plaat op te ne men. In tranen vertelde zij dat het voor haar een bewijs is dat het uiterlijk niet meer telt om te slagen. Tijdens de vier maanden van Star Aca demy viel zij tien kilogram af. GPD Een Congolees brengt zijn stem uit in een school in Kinshasa, terwijl waarnemers toekijken, van onze redactie buitenland GOMA - Twee mensen zijn giste ren om het leven gekomen in stembureaus in het oosten van Congo, toen een stormloop ont stond van mensen die hun stem wilden uitbrengen in een refe rendum. Een baby van vier maanden oud werd doodgedrukt nadat zijn moeder hem had laten vallen, toen kiezers zich in een stembu reau in Rutshuru persten. Bij een soortgelijk incident in een ander stembureau werd een vrouw doodgedrukt. De Congolezen konden zich in het referendum uitspreken over een grondwet. Die moet het be stuur decentraliseren maar toch een sterk centraal gezag voor de regering verzekeren. Volgens de constitutie zal van de belastin ginkomsten 60 procent naar de centrale regering gaan en 40 pro cent naar de provincies. Een pre sident mag niet meer dan twee termijnen van vijf jaar dienen. Verder staat in de grondwet dat het staatshoofd een premier moet aanwijzen van de parle mentaire meerderheid. Het is de eerste keer in meer dan veertig jaar dat de Congole zen mogen stemmen. Het refe- foto David Lewis/RTR rendum wordt gezien als een be langrijke stap op weg naar stabi liteit. In het land werd van 1998 tot 2002 oorlog gevoerd waarbij ver scheidene buurlanden betrok ken waren. Drie miljoen mensen kwamen daarbij om. ANP/RTR/AFP door Gretchen Peters ISLAMABAD - Muziek en tv zijn verboden, vrouwen mogen niet naar buiten en de winkels moeten vijf keer per dag sluiten voor het gebed. Gewapende reli gieuze politie patrouilleert door de straten. Zo ziet het dagelijks leven in de aan Afghanistan grenzende Pa kistaanse provincie Waziristan er uit. Afgelopen jaar hield Paki stan onder druk van de Ameri kaanse regering - die de regio als een broeinest van Al Qaeda ziet - er een grote militaire ope ratie. Die eindigde begin dit jaar in een vredesovereenkomst met enkele stammen. Maar de nieuwe streng religieu ze regelgeving en het toenemend geweld tonen aan dat de proble men in Waziristan nog lang niet opgelost zijn. Waarnemers zeg gen dat het gebied ondanks de aanwezigheid van zestigduizend Pakistaanse militairen weer in handen is van Al Qaeda en de Taliban. Zo'n zestig religieuze leiders en stamhoofden die de Pakistaanse regering steunen zijn gedood. Honderden mensen zijn het gebied ontvlucht. „Zij kunnen gewoon hun gang gaan, er is niemand die hen tegen houdt. En het zijn de buitenland se strijders, de mensen van Al Qaeda. die het voor het zeggen hebben", aldus een journalist die het district noodgedwongen heeft verlaten. Onlangs kwamen door een bom aanslag op de bazaar in Jandula twaalf mensen om het leven. Vier militairen werden in Wana door militanten ontvoerd. In het noorden van Waziristan werden twintig bandieten door gewa pende islamitische theologiestu denten opgeknoopt, hun mon den volgepropt met bankbiljet ten. Het geweld kwam tot een hoog tepunt nadat vanuit een leger vliegtuig werd geschoten op re bellen op de grond, van wie er vijf werden gedood. Onder hen Al Qaeda-topman Abu Hamza Rabia. Te vroeg Pakistaanse functionarissen zeg gen dat het te vroeg is om te zeg gen dat het geweld plaats vond door terroristen. Maar deskundi gen wijzen erop dat zich de laat ste tijd een duidelijke afschei ding heeft afgetekend tussen stammen die zich achter Al Qae da scharen en stammen die sa menwerken met het leger. Er is steeds meer bewijs dat aan Al Qaeda gelieerde Arabische, Oez- beekse en Tsjetsjeense strijders in het gebied actief zijn. Vol gens burgers, die geen van allen hun naam durven te noemen, hebben de rebellen zelfs wer vingskantoortjes opgericht om strijders voor hun strijd tegen het Pakistaanse leger en de Ame rikaanse troepen te recruteren. CSM door Jessica Smeenk SYDNEY - De politie van Syd ney heeft uit vrees voor het op- Men van de rellen van vorige «eek gisteravond delen van de sled van de buitenwereld afge sloten. Dat gebeurde, nadat Mar mensen waren aangehou den die molotovcocktails bij flth hadden. Inwoners van de «ijk kunnen alleen via controle posten naar binnen en buiten a's ze zich kunnen identifice- afgesloten stadsdelen zijn omgeving van het strand oondi Beach en de voorstad j^Bon Brighton-le-Sands bij de lucht haven. Zeker tweeduizend poli tiemensen waren ingezet voor extra patrouilles en controles van auto's. Bij die controles na men zij gisteravond messen, knuppels met spijkers, stalen spiezen, boksbeugels en flessen brandstof in beslag. In een auto troffen agenten een vat met 25 liter brandstof aan. „Zolang het nodig is, gaan we hier mee door", zei de commissaris van de politie van de staat New South Wales gisteren. Hij ver telde dat er sinds vrijdag zestig personen zijn aangehouden. De rellen barstten een week ge leden uit bij het zuidelijke strand in Cronulla. Dronken Australiërs vielen mensen met een Arabisch uiterlijk aan. Zij zeiden dat zij hun strand wil den verdedigen tegen Libanese jongeren, die zij betichtten van het aanvallen van strandwach- ten. Libanese jongeren sloegen in de dagen daarna terug en richtten vernielingen aan. Vrij dag waarschuwde de politie de bevolking dat zij beter weg kon blijven van de stranden in Syd ney, Newcastle en Wollongong. Ondanks het mooie weer na men veel mensen zich die raad ter harte: het was in het week einde aan zee net zo rustig als in de winter. ANP/RTR Politie rijdt voorbij een vredesteken op het strand van Cronulla in Sydney. foto Will Burgess/RTR Opwarming pool nekt ijsberen LONDEN - Ijsberen verdrinken doordat het poolijs smelt. De ijsschotsen van waaraf zij jagen, worden klei ner en komen zo ver uit elkaar te liggen dat de dieren vaak zeer ver in zee moeten zwemmen om aan voedsel te komen. Omdat zij daarvoor niet toegerust zijn, vallen zij ten prooi aan uitputting of onderkoeling of worden zij overspoeld door de golven. Onlangs hebben wetenschap pers daarvoor het eerste concrete bewijs gevonden, meld de de Britse zondagskrant The Sunday Times. Amerikaanse onderzoekers vonden vier karkassen van ijs beren in een klein zeegebied voor de noordkust van Alas ka, waar de temperatuur in de zomer sinds de jaren vijf tig met 2 tot 3 graden Celsius is gestegen. ANP Bliksem doodt elf kerkgangers MZIMBA - Een blikseminslag in een kerk in Malawi heeft aan elf mensen het leven gekost en acht anderen ver wond, zeiden ouderlingen van de kerk gisteren. Ongeveer veertig mensen waren zaterdag voor de dienst samengeko men in de kerk in Mzimba, toen tijdens een regenbui de bliksem insloeg. Een groot aantal mensen raakten in psy chische shocktoestand en moesten in het ziekenhuis wor den behandeld. ANP/AFP Druk op bankbaas Fazio stijgt ROME - De druk op de president van de Italiaanse centra le bank Banca d'Italia, Antonio Fazio, om af te treden neemt toe. Minister Tremonti van Economische Zaken wil de wegens het schandaal rond de overname van de bank Antonveneta en andere affaires in opspraak geraak te Fazio nog voor Kerstmis tot aftreden dwingen, meldde de krant Corriere della Sera gisteren. Dat zou moeten gebeuren via de spoedbehandeling van een wetsontwerp dat inhoudt dat de centrale bankchef voortaan niet meer door het bestuur van de Banca d'Italia wordt benoemd, maar door de regering. ANP/DPA Protest in Turijn tegen spoorlijn TURIJN - Zo'n dertigduizend mensen hebben zaterdag in Turijn betoogd tegen de aanleg van een nieuwe spoorlijn voor de hogesnelheidstrein die tussen Lyon en Turijn moet gaan rijden. De protestmars werd aangevoerd door burgemeesters uit de vallei van de Susa die ook op het tra ject ligt. De betogers zijn vooral boos over de aanleg van een zeer kostbare tunnel door de bergen om noordwestelijk Italië met Frankrijk te verbinden. Het gaat volgens de tegen standers om een onnodig, te duur en voor de natuur scha delijk project. ANP/AFP Veel doden bij stormloop in India MADRAS - Zeker 45 mensen zijn in de Indiase stad Ma dras om het leven gekomen toen een stormloop uitbrak op een voedseldistributiecentrum voor slachtoffers van re cente overstromingen. Het incident gebeurde in de hoofdstad van de provincie Tamil Nadu waar meer dan drieduizend mensen waren sa mengekomen. Paniek brak uit toen het gerucht de ronde deed dat gisteren voor het laatst voedselbonnen zouden worden verstrekt. ANP/AFP door Ans Bouwmans WASHINGTON - De activisti sche rockster Bono en filantro pen Bill en Melinda Gates zijn door het Amerikaanse weekblad Time uitgekozen tot 'personen van het jaar'. Het drietal pro beert op een slimme manier de wereld te verbeteren en weet zo veranderingen tot stand te bren gen, aldus het blad. De zanger van de Ierse rock groep U2 heeft zich het afgelo pen jaar hard gemaakt voor be strijding van armoede en ziektes in de derde wereld. Bono voerde met de Live 8-concerten druk uit op wereldleiders om schul den van arme landen kwijt te schelden en meer ontwikkelings hulp te geven. Hij maakte het on derwerp 'sexy', aldus Time. Het echtpaar Gates gebruikt een deel van hun Microsoft-for- tuin om ziektes uit te roeien en onderwijs te verbeteren. Micro- soft-oprichter Bill Gates is de rijkste man ter wereld met een vermogen van 46,5 miljard dol lar. De liefdadigheidsstichting Gates Foundation beschikt over 29 miljard dollar. Het echtpaar heeft het afgelopen jaar sneller geld weggegeven dan ooit ie mand tevoren, aldus Time. Het weekblad signaleert dat 2005 het jaar was van de particu liere hulpverlening. Er was een grote inzamelactie voor de slachtoffers van de tsunami in Azië en Amerikanen schoten te hulp, nadat orkaan Ka tri na het falen van de rampenbestrijding door de Amerikaanse overheid aan het licht bracht. Oud-presidenten George Bush sr. en Bill Clinton - het 'rare duo' dat samen actie voerde voor de slachtoffers van de tsu nami - waren eveneens in de ra ce voor de titel 'personen van het jaar'. De keuze viel op Bono en het echtpaar Gates omdat ziektes en armoede meer mensenlevens kosten dan rampen. Time kiest al sinds 1927 een fenomeen - man, vrouw of groep - die vol gens het blad de meeste invloed heeft gehad op de gebeurtenis sen in dat jaar. Vorig jaar be landde George Bush - net als el ke Amerikaanse president sinds Franklin Roosevelt - op de cover van Time als 'man van het jaar'. Het jaar ervoor werd 'de Amerikaanse soldaat' uitverko ren. GPD door Hans Gertsen en Hetty van Rooij BRUSSEL - Kappers, schoen makers en fietsenmakers zitten nog ruim een maand in onzeker heid over de vraag welk btw-ta- rief de komende jaren voor hen geldt. Dat komt doordat de rege ringsleiders van de Europese Unie het zaterdag niet eens kon den worden over de vraag of het experiment met lage btw-tarie- ven voor 'arbeidsintensieve dien sten' moet worden voortgezet. Vooraf was gehoopt dat zij tij dens de top over de meerjarenbe groting de knoop zouden door hakken. De EU-leiders verwe zen het lastige dossier terug naar de ministers van Financi ën. Die moeten er nu op 24 ja nuari over besluiten. Minister Zalm toonde zich optimistisch over de kans dat hij er dan wel uitkomt met zijn collega's. De sleutel ligt in handen van Duitsland. Dit land verzet zich als enige tegen een voortzetting van de lage btw-tarieven voor een aantal diensten. Dat komt doordat de Duitse regering van Merkel het standaard btw-ta rief in 2007 wil verhogen van 16 naar 19 procent. Daarmee wil de Duitse regering extra geld binnenhalen om het begrotings tekort onder de Europese norm van 3 procent te brengen. Het experiment met lagere btw-tarieven voor arbeidsinten sieve diensten werd enkele jaren geleden ingevoerd om de werk gelegenheid te stimuleren en loopt per 2006 af. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5