Baby's kunnen meer dan je denkt Wakker blijven gaat beter met gezonde superkoffie PZC PZC 4 Borelingen hebben ingebouwde eomputerchipjes met instructies EMDR-therapie kan helpen tegen trauma 19 december 1955 maandag 19 december 2005 door Anne Velthausz AMSTERDAM - Een baby van nog geen uur oud kan de stem men van zijn ouders herkennen. Hij kan op eigen kracht naar de borst van zijn moeder kruipen en gaan drinken. En hij kan zijn moeder nadoen als die haar tong naar hem uitsteekt. In hun boek Je wonderbaarlijke baby la ten de Amerikaanse artsen Mars hall en Phyllis Klaus zien dat een pasgeboren baby veel meer kan dat de meeste mensen voor mogelijk houden. In hun veertigjarige carrière volgden kinderarts Marshall Klaus en zijn vrouw Phyllis, die psycho-therapeute is, talloze pasgeboren baby's in de eerste uren na hun geboorte. Hun ei gen onderzoeken en die van an dere wetenschappers vormen de basis voor hun boek „Het is echt wonderbaarlijk", zeggen Marshall en Phyllis glim lachend, terwijl ze trots door hun nieuwe boek bladeren. In de lobby van het Amsterdamse hotel Piet Hein wijst de kinder arts op een plaatje van een moe der met een baby. „Moet je zien", zegt hij, „hier kijken ze el kaar intens aan. Moeder en dochter hebben dezelfde ge zichtsuitdrukking. De foto is acht minuten na de geboorte ge maakt. Deze foto laat goed zien dat de zintuigen van pasgeboren baby's zo fijngevoelig zijn dat zij in staat zijn om intiem con tact te hebben met hun moeder en vader. Hoe beter ouders hun baby kennen, hoe hechter de band wordt tussen ouders en kind." Die hechting begint direct na de geboorte, zegt Phyllis. „Vooral in het eerste uur na de geboorte verkeert de baby in een opmer kelijk alerte toestand. Zijn ogen gaan wijd open en zijn helder en stralend. Hij kijkt je recht aan. Die eerste wederzijdse blik en de eerste vonk van herkenning vormen de aanzet voor een le venslange band." Ze vertelt hoe ze tijdens hun on derzoeken ontdekten dat baby's vrijwel onmiddellijk na de ge Het is onvoorstelbaar waar een pasgeboren baby allemaal toe in staat is. boorte hun moeders stem her kennen. „Ze worden er rustig van en ze draaien hun hoofd bijna direct in haar richting. Bij een van onze onderzoeken lieten we de moeder vlak bij haar ba by staan, samen met nog enkele vrouwen. We lieten de stem van de moeder uit een andere vrouw klinken. De moeder was gefasci neerd toen ze merkte dat haar kind daar enorm onrustig van werd. Het kind kalmeerde pas toen zijn eigen moeder weer be gon te praten." Mamhall Klaus is internationaal bekend als neo natoloog en wetenschappelijk onderzoeker. Hij is auteur van diverse standaardwerken op zijn vakgebied, zoals Mothering the Mother en hij doceert kinder geneeskunde aan de universiteit in San Francisco. Eigen kracht Phyllis en Marshall maken zich al jarenlang sterk voor een bete re hechting tussen ouders en kind. Een van de fascinerendste observaties van deze tijd vinden ze de ontdekking dat een pasge boren baby in staat is op eigen kracht de borst van zijn moeder te vinden. En dat hij zelf kan be slissen wanneer hij zijn eerste voeding neemt. Op de foto's in het boek is een pasgeboren baby te zien die met succes navigeert en zijn eigen weg vindt. Als hij tien minuten oud is gaat hij op weg naar de linkerborst, vijf mi nuten daarna is hij terug in het midden. Dan vindt hij na een reeks push-ups en rustperioden helemaal zelf de weg naar de lin kerborst. Hij begint te zuigen en houdt intussen nauwlettend zijn moeders gezicht in de gaten. Het lijkt wel of het kind ter we reld komt met een ingebouwd computerchipje met instruc ties", zegt Phyllis. Ze zou willen dat alle nieuwe ouders de moge lijkheid krijgen om hun baby foto GPD het eerste uur na de geboorte bij zich te hebben. Om deze eerste intieme ontmoeting mogelijk te maken, adviseren zij verloskun digen en artsen in het zieken huis dan ook dringend om het wassen, wegen en meten van de baby en het toedienen van vita mine K minstens een uur uit te stellen. Phyllis en Marshall Klaus zijn grote voorstanders van een natuurlijke geboorte, thuis, in de vertrouwde omge ving. Marshall: „Jullie Nederlan ders verkeren in de gelukkige omstandigheid dat vrouwen de mogelijkheid hebben om thuis te bevallen van hun kind. Dat is door Marieke van Schie Mevrouw de Bont is vijf enzeventig jaar. Ze is al jaren gescheiden van tafel en bed. Haar man was bollen- kweker, samen hebben ze vijf kinderen. Na twintig jaar hu welijk is ze weggevlucht. Ze was toen 45. „Die avond sloeg hij me in het bijzijn van de kinderen vol in mijn ge zicht. Ik vluchtte weg, ik weet nog, het was op een mooie zomeravond. We zaten met elkaar aan tafel. Hij had nota bene nog voorgelezen uit de bijbel, en nu dit! De kinderen begonnen te huilen, en ik zag het weggetrokken gezicht van mijn zoon Kees, onze jongste." „Op dat moment knapte het. Via de velden kwam ik te recht op de snelweg en ik dacht: als ik er niet meer ben hoeven de kinderen niet lan ger in de ellende te zitten. Hun heeft hij uiteindelijk nooit wat gedaan. Hij had het steeds op mij gemunt. Er naderde een auto, en juist toen ik me ervoor wilde gooien stopte die. Het was een politiewagen. Ze hebben me opgevangen en naar een- blijf-van-mijn-lijf-huis ge bracht. Mijn man gaf geen krimp. Hij was me nagelopen en keek vanuit de berm hoe ik me voor die auto wilde storten. De kinderen waren alleen thuis. Toen de politie me meenam, zag ik in een glimp zijn gezicht. Dat is me bijgebleven. De kinderen heb ben ze thuis opgehaald en bij familie en vrienden onderge bracht. Ik ben nooit meer te rug gegaan. Ze is stil, ik ook. Zo'n trotse mooie vrouw, die vertelt over een vernederende situatie in de bloei van haar leven. Wat heeft haar man bezield? „Ik weet het niet, dokter. Ik was echt gek met hem, toen we trouwden. Maar hij is veran derd, toen zijn moeder stierf. Dat heeft hij nooit ver werktEigenlijk kom ik op aanraden van mijn kinderen. Die willen wel eens met me weg met de auto. Maar ik durf niet over de grote weg. Kan ik daar iets aan doen, zo dat die angst weg gaat?" Ja. daar is wat aan te doen. We hebben een therapie, waarbij door het bewegen van de ogen van links naar rechts de herinneringen aan het trauma wegebben. We noemen dat EMDR-therapie. Soms worden er klikjes via een koptelefoon gebruikt, in beide oren. Dat geeft hetzelf de effect. Het bijzondere is, dat in een tot drie behandelingen de her innering aan het trauma ver vaagt, en de angst weg is. De ze nieuwe therapie geeft veel succes en is een uitkomst voor veel mensen die vastlo pen na een schokkende ge beurtenis in hun leven. Mevrouw de Bont heeft hier wel oren naar. Ze heeft al te lang geleden onder het juk van haar agressieve man. Ik verwijs haar naar de EMDR-therapeut, die haar gelukkig op korte termijn kan zien. Hij heeft direct goed contact met haar. Ze vertelt over hem, als ze bij me komt voor een controle van de bloeddruk. „Hij zegt eigenlijk steeds, dat ik met mijn gedachten bij die verschrikkelijke gebeurtenis moet blijven. In het begin durfde ik dat niet, maar toen ik besefte dat mijn ex-echtge noot me na al die jaren nog in zijn macht had, kon ik het plotseling los laten." „Het voelde als een bevrij ding, met elke klik werd die herinnering waziger, tot het echt vervaagde. Nu ben ik er vanaf. Hij zegt dat ik het weer alleen kan. Ik ga met mijn oudste zoon een ntje ma ken, om te bewijzen dat ik er klaar mee ben. Ongelooflijk, en daar heb ik nou zo veel ja ren meegelopen!" Marieke van Schie is huisarts LEIDEN - Koffie houdt ons wakker. Beter gezegd: de ca feïne in de koffie verdrijft - tij delijk - vermoeidheidsverschijn selen. Cafeïne kan echter meer, bijvoorbeeld vergeetachtigheid bestrijden bij ouderen. Lisa Chang is erop gepromoveerd in Leiden. Cafeïne houdt ons wakker en scherp, maar kan in grote hoe veelheden ook hartkloppingen veroorzaken en darmen en nie ren extra aan het werk zetten. Lisa Chang heeft cafeine-ach- tige stoffen gemaakt die alleen een effect in de hersenen heb ben. „Deze stoffen kunnen moge lijk gebruikt worden om vergeet achtige ouderen alert te hou den." Het is een ervaring die iedereen wel kent. Je zit in een bedompt zaaltje met weinig ventilatie en te veel mensen. Iemand houdt een praatje. Na een tijdje vallen de ogen als vanzelf dicht. Dat kan aan de weinig boeiende spreker liggen, maar ook aan de bedompte atmosfeer. Er is te weinig zuurstof. Uw hersenen reageren op het zuurstoftekort door hun activiteiten op een wat lager pitje te zetten. Gevolg: u wordt slaperig, u dommelt weg. We hebben daar in de pauze een oplossing voor: koffie. Of in het geval van Chang die Chinese tra dities getrouw geen koffie drinkt, thee. Bij voorkeur dus veel koffie of thee. Een te grote consumptie daarvan heeft echter ook nade len. Te veel cafeïne kan hart kloppingen veroorzaken en ons veel vaker dan normaal naar het toilet doen spoeden. Dat willen we toch liever niet. Zouden er geen stoffen zijn te maken die ons alleen maar wak ker houden zonder die vervelen de bij-effecten? Ja, blijkt uit het onderzoek van Chang. Stofwisseling Het effect van cafeïne in de her senen en in andere organen als hart, nieren en darmen berust op het tegenwerken van een stof die in de organen zelf wordt aan gemaakt. Die stof heet adenosi ne en zet een rem op de stofwis seling. Cellen gaan trager wer ken. Adenosine krijgt dat voor el kaar door zich aan speciale ei witten op de buitenkant van cel len te binden aan receptoren. Adenosine is te beschouwen als een sleutel die in het bijbehoren de slot van de receptor past. Door een binding met zijn recep tor aan te gaan remt adenosine een groot aantal processen in de cel. Die adenosine blijkt niet de eni ge sleutel te zijn voor het recep- torslot. Ook de sleutel cafeïne blijkt daar op te passen. Geluk kig voor de slaperige toehoorder heeft cafeïne het tegenoverge stelde effect: hij houdt je wak ker. Alleen, de binding van ca feïne aan de receptor is niet zo sterk. Een beetje cafeïne helpt niet zoveel. Er moet veel koffie worden gedronken. Of thee. Met de genoemde nadelen voor hart en dannen. Chang, geboren en opgegroeid in Engeland en daar afgestu deerd als scheikundige, heeft bij de afdeling Farmacochemie van de Universiteit Leiden stoffen gemaakt die zich veel, beter dan cafeïne aan de receptor binden. Tienduizend keer beter. Supercafeïnes worden ze daar genoemd, en ze werken alleen in de hersenen. „Het bijzondere van deze stof fen is dat ze in bouw nauwelijks meer op cafeïne lijken", aldus Chang. Ze is die stoffen op het spoor gekomen door op de com puter via animatie de binding van stoffen aan de adenosine-re- ceptor van alle kanten te bekij ken. Op basis daarvan heeft ze een nieuw model voor die bin ding ontworpen Vervolgens heeft Chang aan de hand daar van een groot aantal stoffen ge synthetiseerd. „Die stoffen heb ideaal. Ja, in de hele wereld is men jaloers op de verloskunde en goede kraamzorg in Neder land. Jammer dat er nu steeds meer mensen kiezen voor een be valling in het ziekenhuis." De Amerikaanse artsen kennen de ouders - veelal vaders - die hun kleine baby beschouwen als een hulpeloos wezentje dat al leen maar kan huilen, slapen en poepen. Deze ouders missen een gouden kans, benadrukken ze. ..Want juist met een kleine baby kun je een geweldig contact heb ben. En het contact in de eerste maanden is o zo belangrijk. Uit onze onderzoeken blijkt dat vaders die de eerste drie uur na de geboorte van hun baby hun kind dicht tegen zich aan hou den en hem aankijken, de eerste drie maanden veel meer tijd met hun baby doorbrengen dan de vaders die dat niet doen. Ze heb ben ook een positiever beeld van hun kind. Dus: kijk naar je baby, praat me hem, en reageer op hem." Diepe slaap Omgekeerd gebeurt ook. Mars hall: „Een moeder vertelde dat de baby gaapte. Daar moest zij op haar beurt van gapen, en ver volgens gaapte de baby op nieuw. Deze momenten duren heel kort. Maar ze zijn onverge telijk. Zo zijn er ook soorten slaapstadia. In de diepe slaap be weegt hij helemaal niet en zie je hem zelfs nauwelijks ademen. In een ander slaapstadium be weegt hij volop. Het is belang rijk dat ouders de stadia herken nen. Dan halen ze hem niet on nodig uit bed, omdat ze ten on rechte denken dat hij wakker is." Wat het huilen van baby's betreft, is het doktersechtpaar Klaus heel duidelijk. „Onmid dellijk je kind oppakken. Als je je baby binnen negentig secon den oppakt is hij heel snel weer kalm." Marshall H. en Phyllis H. Klaus: Je wonderbaarlijke baby, wat een pasgeboren kind al kan. Uit geverij Thoeris ISBN: 90-808-113-0-0200 pagina's. Pnjs 19,95. Paracetamol is gevaar voor lever Seattle - Al is het de meest veilige pijnstiller, een snoe is paracetamol niet, waarschuwt A. Larson vandeUn siteit van Washington in Seattle in het vakblad Hepafo Een overdosis paracetamol (drie dagen 20 tablette meer) is de belangrijkste oorzaak voor een leverbeschad ging, concludeert Larson uit een onderzoek. In een kww van de gevallen is deze leverbeschadiging dodelijk So"1" weten mensen niet dat verschillende medicijnen diezii bruiken paracetamol bevatten waardoor de totale flink kan oplopen. GPD Geen kasplant door hartkwaal BOSTON - Kinderen met een ernstige aangeboren hartal wijking hoeven niet altijd als kasplantjes te worden bi! handeld. Integendeel, schrijft J. Rhodes van het Chiic ren's Hospital uit Boston in het vakblad Pediatrics, Een aangepast trainingsprogramma verbetert (langdurig de conditie en het uithoudingsvermogen van deze kmdf. ren. De verbeterde conditie leidt er bovendien toe dat a meer aansluiting kunnen vinden bij hun leeftijdgenootje waardoor ook psychische problemen (angst, gebrek aar zelfvertrouwen) afnemen, concludeert Rhodes op gr^ van onderzoek onder 16 kinderen. GPD Alcohol is wapen tegen overgewicht LUBBOCK - Matig alcoholgebruik (maximaal twee gla zen per dag) vermindert niet alleen de kans op hart- en vaatziekten, maar ook de kans op overgewicht met zo'n 30 tot 50 procent ten opzichte van geheelonthouders Dit concludeert A. Arif van de Texas Tech Universit Health Sciences Center in Lubbock in het vakbl; Public Health op grond van gegevens van ruim 8( sonen. Bij straffe drinkers is het risico op overgewicht) procent hoger dan bij geheelonthouders. GPD Oestrogeen tegen resistente cellen PHILADELPHIA - Goed nieuws voor vrouwen bij i borstkankercellen resistent geworden zijn voor tamo fen en andere middelen die moeten voorkomen dat i hormoon oestrogeen de tumorcel doet groeien. De re tente cellen blijken namelijk erg gevoelig te zijn u ...oestrogeen! Dit schrijft J. Lewis (Fox Chase Cancer Ca ter, Philadelphia) in het vakblad Journal of the Natiog Cancer Institute op grond van laboratoriumproeven a resistente borstkankercellen. Dit opent de theoretisch i mogelijkheid tamoxifenresistente boi'Stkanker te delen met oestrogeen, oppert Lewis. GPD Vertrouwen kweken met hormoon GIESSEN - Het hormoon oxytocine draagt bij aan ie ontstaan van vertrouwen doordat het het ontstaan angstgevoelens in de hersenen onderdrukt. Dit const» teert P. Kirsch verbonden aan de Justus-he^ Universitat in Giessen in het vakblad Journal of New science op grond van proeven bij 15 personen Deze la nis kan mogelijk gebruikt worden om aandoeningen a autisme of sociale fobieën, waarbij sprake is van overer ven wantrouwen jegens de buitenwereld, te behanfe hoopt Kirsch. GPD NOODWEER - Noord-Europa heeft te lijden gehad van sneeuwstormen en felle koude. In Zweden vonden vijf mensen de dood, onder wie een postbo de met een tas vol kerstpakket ten die door de storm werd overvallen. IJsbrekers moesten in actie komen om opvarenden van een moeilijkheden geraak te schepen te redden. BOKSER DOOD - De Franse beroepsbokser Jean Boleda is overleden aan de gevolgen van een harde klap op zijn hoofd tijdens een gevecht. De 27-jari- ge Boleda werd letterlijk uit de ring geslagen. Bewusteloos werd hij naar het vervoerd waar hij later over- j[ leed. SPORTMAN - De Hongaars ;t atleet Sandor ïharos is uit roepen tot sportman van 1955 Ik De hardloper verbeterde het af gelopen jaar zes wereldre cords, waaronder dat op de. kilometer. De tweede bij de verkiezing, gel door de Europese sportpers, was voor de Belg Roger Motos De rennende politieman veri* u terde het 16 jaar oude wereld record op de 800 meter. Derdt werd de Amerikaanse gewichi- heffer Paul Anderson. Het effect van cafeïne op de hersenen en andere organen berust op het tegenwerken van een stof die in de organen zelf wordt aangemaakt. foto Jacques Zorgman/GPD ik vervolgens in het laborato rium op hun effect op menselij ke cellen getest. Toegevoegd aan het kweekmedium van deze cel len bleken vele van deze stoffen zich veel sterker dan cafeïne aan de receptoren te binden." Proefdieren Proefdieronderzoek en onder zoek bij mensen moet vervol gens duidelijk maken hoe goed deze supercafeïnes in de prak tijk uitpakken. „Dat onderzoek met door de Universiteit Leiden gepatenteerde stoffen gebeurt door een bedrijf in de Verenigde Staten. Wanneer de resultaten daarvan gunstig zijn, zouden de ze supercafeïnes mensen wak ker en alert kunnen houden. Denk met name aan mensen in ploegendienst, aan ouderen of aan patiënten met de ziekte van Alzheimer." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail redactie's-pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (01131315609 E-mail. Ie2ersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mall; redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mall: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accepts per maand 20,55 n v t per kwartaal: 59,75 f 62,00 per jaar €229.20 233J0 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvOorNt einde van de betaalperiode. PZC. ta.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zi|n inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uïtgevce-: overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envois de Regelen voor het Advertentievww. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (klaintjas): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone adver Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Busin o Business/Onro»r«n<l9<^ met: www.pzc.nl/advertetM Uitgeverij Provinciale Zeeuwse (abonnementen)ac nt BV is een et Wegener concern I MRwordt gebruik*»" en om u te (laten) informeren over voor u relevante de*wr rkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuld'9 P*'. rmatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftetijk meldin -X •sservice. Postbus 31.4460 AA Goes. Behoort tot 'Sl' WGGGNeR afltf door Henk Hellema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4