Zakcentje Murris en Van der Star PZC Theo Bos met lege en pijnlijke handen Het wordt dringen op de kilometer Drie keer drie voor Hijgenaar en Visser Zesdaagse Fransman weer prooi Michaud WB-overwinningen ski-opa en superman 19 Onbekende schaatssters profiteren bij WB-wedstrijd in Inzeil van absentie toppers Jie valt uit met blessure maandag 19 december 2005 wirjnhan Stobbe jyZELL - Ineens stond ze daar onwennig achter het ereschavot u hel Ludwig Schwabl-stadion in Inzeil. Els Murris, geboren in «anneperveen, maar al weer ja- rfD woonachtig in Heerenveen, kreeg zaterdagmiddag voor het eerst in haar leven een gouden World Cup-medaille omgchan- gen. geprofiteerde op de 1000 meter iaal van de afwezigheid de voltallige sprinttop. Jaar dat maakt me niets uit, Kütwie er niet is, kun je er ook riet afrijden." Een blik op de Üdnemerslijst was voor Murris ieder deze week genoeg om te Kien dat Inzeil een uitgelezen jas voor haar was om eens op •ei podium te klimmen. Ze ein dde vorige week in Turijn als Jdeen van de tien schaatsers sneller waren, was alleen Svptlana Zhurova naar Zuid-Duitsland afgereisd. die moet je er dan nog iel even afrijden", concludeer de Murris nuchter, ;d ze, na een lange pauze overigens, want door de hevige sneeuwval lag de 1000 meter za terdag een uur stil. Willeke van Eenthem schaatste nog wel in sneeuw en verdween er zelfs -der toen ze in een bocht onder- si schoof. Ook Sanne van der Star trotseerde de sneeuwstorm, ie reed op safe, want haar schaatsen verdwenen volledig is de dikke sneeuwlaag op de san. De negentienjarige studen- te gezondheidswetenschappen uit Rijpwetering, vond het niet ag. „Het was wel een leuke er varing." Voordeeltje Bovendien leverde het nadeel van zaterdag gisteren een voor- deeltje op, want de omstandighe den verslechterden naarmate de gevorderde. Van der Star pak- brons, haar derde na twee op 500 meter. Vooral aan de 500 ietervan zaterdag hield ze een aed gevoel over. Vorige week ai ze bijna een seconde toe op ïinnares Jenny Wolf, nu was Karin Venhuizen grijpt nationale titel kunstrijden OEN BOSCH - Karin Venhui- heeft gisteren in Den Bosch It nationale titel kunstrijden leroverd. fel een puntentotaal van 118.08 bleef ze haar concurrente lartine Zuiderwijk voor. luiderwijk won dit seizoen alle nderlinge duels, maar wist dit set met het kampioenschap te bekronen. Ze bleef steken op ten totaal van 110,92 punten, ietbrons ging naar Sharon Res- ïler (91,65). Bij de mannen was Christian Gijtenbeek de enige deelnemer, ij mag zich desondanks een ,<ar lang Nederlands kampioen Kmen. ANP Sauerbreij mag naar de Spelen OENHAAG/LE RELAIS - Nico la Sauerbreij (25) heeft zich in kt Canadese Le Relais gisteren urzekerd van deelname aan de Olympische Spelen in Turijn. fijdens de wereldbekerwed strijd parallelreuzenslalom Rrd zij twintigste. Met dit re sultaat voldoet Sauerbreij exact de eis van NOCNSF om bij heerste twintig te eindigen om ^r nominatie om te zetten in tfdname al worden de tweede Spelen jwSauerbreij. Tijdens haar de bt m Salt Lake City was zij jïggendraagster van de Neder- sbse ploeg. Dat leverde geen yirief succes op, want ze werd -geschakeld in de kwalifica- k bet Itaüaanse Bardonecchia bpt Sauerbreij in februari bij ';etop 8 eindigen. Sauerbreij is tweede snowboardster die ïcn plaatst. Vorige week kwali- tceerde Cheryl Maas zich op kt onderdeel halfpipe. GPD dat nog geen viertiende van een seconde. En de medaille? „Je weet dat er velen niet meedoen, maar het blijft een World Cup." En zo is het. Gerard van Velde omschreef het treffend. „Dat meisje kan over tien jaar tegen haar kindertjes zeggen dat ma ma een wereldbeker heeft ge wonnen. Niemand weet dan nog dat er veel schaatsers ontbra ken." Met 'dat meisje' doelde de olympisch kampioen op Els Mur ris. De winnares van goud is een laatbloeier. Elk jaar maakt ze een klein stapje omhoog. Na twee seizoenen opleidingsploeg is ze nu neergestreken bij de Re- giotop van coach Aart van dei- Wulp. Dit seizoen won ze in Mil waukee al de B-groep en werd ze op de tweede kilometer elfde, net als vorige week in Turijn. Dus was er voor Murris nog wel wat te halen in Inzeil. Een plaats bij de eerste twaalf in het klassement is immers voldoende voor een olympische nominatie. „Daar hou ik me niet zo mee be zig. Ik heb laten zien wat ik kan en nu is het aan de mannen om te zien wat ze er mee doen." Murris is zich er van bewust dat de gedevalueerde wedstrijd in Inzeil misschien niet meetelt. „Maar daar denk ik niet over na. Ik heb mijn best gedaan." Voor Murris betekende de winst en de tweede plaats van gisteren onverwacht een extra zakcentje. De winstpremie was mooi mee genomen voor iemand die sa men met haar vriend, marathon schaatser Douwe de Vries, een minimumbestaan leidt. „Alle beetjes helpen. Ik ga nooit een World Cup in met het idee dat ik wat kan winnen, maar zo is de huur weer betaald en is er weer brood op de plank." GPD Els Murris (links) en Sanne van der Star (rechts) op onbekend terrein tijdens de wereldbekerwedstrijden in Inzeil. Samen met de Russin Svetlana Zhurova vormen ze het podium van de 1000 meter. foto Michael Dalder/Reuters door Ger Lammerink INZELL - Wat verwacht werd is nu zeker: bij het Olympisch Kwalificatie Toernooi (OKT) over ruim een week in Heeren veen wordt het dringen op de ki lometer. Gerard van Velde leef de op bij de wereldbeker in In zeil met een tweede plaats van zaterdag. Een dag later kreeg hij er ineens een concurrent bij. Remco Olde Heuvel, de 22-jarige Twente naar, won de tweede kilometer. Voeg daar nog eens bij de bron zen medaille van zaterdag van Stefan Groothuis, een ploeg maat van Olde Heuvel bij Tel fort, en duidelijk is dat er tal van favorieten zijn. Beom Nijenhuis, Jan Bos, Er- ben Wennemars, Simon Kui pers, Mark Tuitert, allen willen ze vlammen op deze afstand in Turijn. Ze ontbraken in Inzeil. „Super blij" was Olde Heuvel, na zijn eerste zege in wereldbe kercircuit. Negende nog werd hij op de eerste dag. „Ik wist waaraan het lag. Ver moeidheid. Ik heb de laatste we ken bijna alle wedstrijden gere den. Het was zwaar. Zaterdag vergat ik m'n techniek, dat brak me op." Een dag later ging het beter. „Ik wilde gewoon goed en rustig rij den. Dan zou ik wel zien waar ik uitkom. Dat dit is gebeurd is fantastisch. Ik ga ervan uit dat die nominatie voor Turijn er nu ook wel komt. Dat was het doel van het bezoek hier." In het 'Luftkurort' van Inzeil kwam ook Gerard van Velde aardig bij zinnen. „Voor wat het waard is", oor deelde hij zelf. „Wat professio neel schaatsen betreft zijn hier vraagtekens bij te zetten", vond de Olympisch kampioen van Salt Lake 2002. „Naast de weersomstandigheden was er ook sprake van een matig deel nemersveld." ANP door Edward Swier AMSTERDAM - Zijn teamgenoten uit de baanselectie grossierden in titels. Kregen rood-vvit-blauvv na rood- wit blauw. Tim Veldt won er twee, Niki Terpstra ook. Teun Mulder werd kampioen op zijn nummer, de sprint. En Yvonne Hijgenaar en Adrie Visser pakten ieder driemaal goud bij de vrouwen. Zelf stond Theo Bos met lege handen. Met lege én pijnlijke handen. En dus was hij toch het gesprek van de dag op het NK baan wielrennen in Amsterdam. Vrijdag had hij de kilometer laten schie ten. Het nummer is immers niet langer olympisch, Bos - nota bene wereldkampi oen op het onderdeel - richt zich er niet meer op. En gisteren zat hij ook al thuis. Want zaterdag was het helemaal misge gaan. Neerlands beste baanrenner van dit moment raakte zwaar geblesseerd tij dens de spectaculaire keirin-finale. Theo Bos en Teun Mulder, de wereldkampioen keirin, knokten voor een ideale positie achter de brommer. Bos gaf Mulder een klein tikje, Mulder raakte uit balans, stuurde omhoog en dirigeerde Bos onbe doeld richting de balustrade. Het 22-jari- ge sprintkanon uit Hierden raakte in vol le vaart de boarding, kwam klem te zit ten en zag zijn hand in recordtempo op zwellen. Doorwaakte nacht Het sprinttoernooi moest hij zodoende gisteren aan zich voorbij laten gaan. Mul der en Veldt streden om het goud, Bos zat - na een doorwaakte nacht - thuis wat duf voor de tv. „Met een heel erg dik ke hand. Gelukkig is er niets gebroken, dat is op zich een meevaller. De eerste nacht was echt vreselijk. Het ging steeds meer pijn doen, ik werd koortsig." Bos moet met de stressfractuur zeker een week rustig aan doen. „Kracht zetten of aan het stuur trekken daar hoef ik voorlo pig niet aan te denken." De eerstvolgende confrontatie tussen Mulder en Bos staat voor 5 januari ge pland, tijdens de Zesdaagse van Rotter dam. „Dan moet het wel weer gaan." Theo Bos wilde wel toegeven dat het stom was dat een dergelijk ongelukje juist op een NK gebeurt. Daar zijn welis- Teun Mulder werd gisteren Nederlands kampioen sprint, maar had na afloop toch een vervelend gevoel. Zijn maatje Theo Bos raakte in een duel met hem geblesseerd aan zijn hand. foto Fred Ernst/ANP waar nationale titels en truien te verdie nen, voor de sprinters Veldt, Mulder en Bos ligt de uitdaging toch vooral interna tionaal Bos: „Maar je wilt toch ook op een NK van elkaar winnen. En als het startschot geklonken heeft, komt de sprinter in je boven." Bondscoach Peter Pieters merkt het zelfs in de trainingen. „Als de één tijdens starttrainingen een- tiende sneller klokt, willen die andere twee dat weer verbeteren. Daar worden ze juist ook zo sterk van." Mulder zat er gistermiddag op het Velodrome in Am sterdam wat bedremmeld bij. Het goud op zak, een trui om de schouders. „Maar toch is het jammer. Uit eten vanavond? Ik heb er geen zin in. Theo had er ook bij moeten zijn." De twee hebben geen ruzie aan het akke fietje overgehouden, Epenaar Mulder (24) heeft niettemin een nare smaak. „Ik ben blij dat er niks gebroken is bij Theo. jjg[jdward Swier ^STERDAM - Ze verdeelden het 'Kt eerlijk, zoals de afgelopen jaren, bonne Hijgenaar won op het NK ^"wielrennen de drie sprintnum- sersbij de vrouwen, Adrie Visser ont- Kfflde zich over de drie titels waar- J>r de lange adem vereist is. als in 2003 en 2004. Drie keer els, de kast hangt bij beiden vol met het rood-wit-blauw. Yvonne Hij genaar (Koedijk, 25) was de beste op de sprint, de 500 meter en keirin. Het verschil met de concurrentie was met name op de laatste twee onderdelen groot, in de sprint had ze het nog be hoorlijk te stellen met Willy Kanis. De wereldkampioene fietscross ont brak gisteren echter vanwege deelna me aan het Open NK-indoor BMX. Hij genaar was in de keirin zodoende ver uit de sterkste. Het was bijna niet leuk meer, erkende ze zelf ,.Op de langere afstanden is er met Marlijn Binnendijk (19) en Roxane Knetemann (18) wel wat talent op komst, maar bij de sprin ters zie ik ze nog niet één-twee-drie. Je moet je dus vooral richten op jezelf, je eigen tijden zien te verbeteren. Daar ben ik wel tevreden over, ik voel pro gressie." Adrie Visser (Wieringerwerf, 22) ontfermde zich over de titels op de scratch, achtervolging en de punten- koers. Adrie Visser vindt het NK jaar lijks een hele uitdaging. „Omdat ieder een vindt dat je 'gewoon' moet winnen. Ik vind zelf ook dat ik wat moet laten zien, ik vertegenwoordig Nederland in de wereldbekers op deze onderdelen. Als een ander Nederlands kampioen wordt, kan die zeggen recht op een startbewijs te hebben. Dat geeft al met al best wat druk," GPD YIJANG - Badmintonster Yao Jie heeft zaterdag besloten wegens een blessure de strijd om de World Cup in Yijang te staken. Ze raakte tijdens de groepswedstrijden gebles seerd. De Nederlandse badmintonster plaatste zich vrij dag in China nog wel in de halve finale door twee partijen in haar groep te winnen. ANP Curlingtitels Zweden, Noorwegen GARMISCH-PARTENKIRCHEN - Zweden bij de vrou wen en Noorwegen bij de mannen veroverden zaterdag in Garmisch-Partenkirchen de Europese titels curling. In de finale versloeg Zweden het team van Zwitserland met 8-5. Het mannenteam van Zweden kreeg in de eindstrijd klop van Noorwegen met 9-4. In deze Europese titelstrijd eindigde het Nederlandse vrouwenteam op de zevende plaats, waarmee een afvaardiging naar het WK werd afge dwongen. ANP Wereldrecord zwemmer Almeida SANTOS - De 21-jarige Braziliaanse zwemmer Kacio Marcio de Almeida heeft bij de nationale kampioenschap pen op de kortebaan het wereldrecord op de 50 meter vlin derslag verbeterd. Hij tikte in Santos aan na 22,60 secon den. De oude toptijd stond sinds oktober vorig jaar met 22,71 op naam van de Amerikaan Ian Crocker. ANP/AFP 22e bokszege Laila Ali BERLIJN - De Amerikaanse boksster Laila Ali heeft za terdagavond in Berlijn de 22e zege uit haar profcarrière geboekt. De bijna 28-jarige dochter van de fameuze zwaargewicht Muhammad Ali, die in de Duitse hoofdstad de Otto-Hahn-vredesmedaille kreeg, versloeg de tien jaar oudere Zweedse Asa Sandell zonder al te veel moeite. De scheidsrechter staakte het gevecht in de vijfde ronde. ANP/AFP Glas dertiende bij WB-wedstrijd CORTINA D'AMPEZZO - Bobsleeër Arend Glas is giste ren tijdens WB-wedstrijden in Cortina d'Ampezzo als der tiende geëindigd in de viermansbob. De Groninger had voor de twee runs 1.45,78 nodig. Daarmee was hij 0,92 se conde langzamer dan de Amerikaanse winnaar Todd Hays. Glas had vorige week al vormbehoud getoond door vijf tiende te eindigen bij de WB-ontmoeting in Igls. Zaterdag had hij ook olympische deelname bij de tweemansbob vei liggesteld. Samen met remmer Sybren Jansma eindigde Glas toen ook al als dertiende. ANP Goosen blijft Els net voor GEORGE - Retief Goosen heeft het South African Open, onderdeel van de Europese Tour, op zijn naam gebracht. De Zuid-Afrikaanse profgolfer bleef zijn landgenoot Er nie Els net voor. De favoriet voltooide de laatste achttien holes in George in 70 slagen en kwam uit op een totaal van 282. Els had voor de slotronde twee pogingen minder nodig, maar één te veel om een play-off af te dwingen. ANP van onze sportredactie ALKMAAR - De enorme krans van spruitjes kan opnieuw aan de buitenmuur van Cédric Mi- chaud's huis in Dronten worden bevestigd. De 29-jarige Franse marathonschaatser hield tijdens de Greenery-zesdaagse al zijn concurrenten in de slipstream en won voor de derde keer het eindklassement. Michaud eindigde gisteren in de slotetappe als vierde. De dagze ge in Alkmaar ging naar Jan Maaiden Heideman, die in de massaprint Ingmar Berga met nauwelijks waarneembaar ver schil versloeg. De rossige Michaud werd de af gelopen week met veel respect en ontzag bejegend door zijn col lega's. Slopers van het kaliber Kurt Wubben kregen hem niet door de knieën. Wubben: „Mi chaud beschikt over bovenmen selijke krachten. Hij is verreweg de beste van ons allemaal." Ook Erik Huizebosch gaf zijn Franse ploeggenoot een groot compliment. „Als hij deze vorm weet te behouden, wint hij alles dit seizoen. Ja, zelfs de echte Elf- stedentocht, als die komt." Mi chaud, die vorig seizoen zijn olympische plannen opgaf, tiran niseerde en geselde tijdens de zesdaagse de grote groep tempo- beulen Vooral op de openings dag degradeerde hij zijn colle ga's tot figuranten door solo een ronde voorsprong te nemen. Daarmee werd de basis gelegd voor de eindzege. Michaud uitte na afloop felle kritiek op het 'ronde-voorsprong-systeem' „Ik kon na mijn zege in Breda wel vijf keer dertigste worden, dan nog had ik gewonnen. Dat klopt natuurlijk niet. De beleids makers moeten de regel afschaf fen. De normale puntentelling moet törug. In de KNSB-compe- tite werkt het toch ook goed." In Alkmaar draaide het alle maal om Michaud en een jacht- groep van vijf man. Baars, Bo- venmars, Stuut, Rozendaal en Wubben moesten een achter stand van 400 meter op de eenza me koploper goed zien te ma ken. Het kwintet slaagde daar bij lange niet in. Michaud en diens ploeggenoten pareerden de aanvallen met gemak, waar door de slotetappe in een mas sasprint eindigde. ANP Hij verwijt me ook helemaal niks, we we ten van elkaar dat zoiets kan gebeuren." Mulder werd echter gedeklasseerd door de jury in de keirin. En vanaf de tribune kreeg hij verwensingen naar het hoofd. „Ik hoorde iemand matennaaier roepen. Terwijl ik juist een hele faire sprinter ben. En de discussie met de jury zat me ook niet lekker. Daarom wilde ik in de sprintfinale iets rechtzetten." Veldt, die imponeerde met zijn zeges op de kilometer en in de keirin, werd het slachtoffer van Mulders dadendrang. De 21-jarige renner uit Amstelveen toonde tijdens het NK echter aan de grootste pro gressie te hebben geboekt. Met Bos en Mulder gaat Veldt komend voorjaar in Bordeaux voor de wereldtitel op de teamsprint. „Maar er blijkt me steeds va ker dat ik ook individueel wel het een en ander kan bereiken." Met Veldt was ook Niki Terpstra (21) goed voor twee natio nale titels. De jongeling uit Krommenie won de puntenkoers en de individuele achtervolging. Op dat laatste onderdeel reed hij een baanrecord en klopte hij ti- telfavoriet Levi Heimans. GPD van onze sportredactie ALTA BADLA - 'Ski-opa' Marco Biichel en 'superman' Massimi- liano Blardone hebben het afge lopen weekeinde de specialisten op de afdaling en de reuzensla lom afgetroefd. Bij de vrouwen greep Michaela Dorfmeister de WB-zege bij de Super-G. Amper twee maanden voor de start van de Olympische Winter spelen in Turijn krijgen de Itali anen langzaam wat meer interes se in het skiën. Bardone deed in Alta Badia aan klantenbinding door de wereldbekerwedstrijd reuzenslalom op zijn naam te brengen. De Italiaanse skiër, die na zijn zege een Super- man-t-shirt aantrok, bleef z'n landgenoot Davide Simoncelli 0,20 seconde voor. Ook in Gröden mocht een outsi der de hoogste trede van het po dium beklimmen. Tot zijn eigen verbazing klokte de Liechten steiner Marco Büchel de beste tijd op de afdaling. Hij hield de Oostenrijker Michael Walchho- fer en Erik Guay uit Canada ach ter zich. „Dit moet een droom zijn", sprak Büchel achteraf. „Toen ik enigszins tot rust was gekomen, moest ik huilen. En dat op 34-jarige leeftijd." In het WB-klassement overall staat Bode Miller eerste, met 442 punten. De Noor Lund Svin- dal volgt op 17 punten als twee de. Walchhofer verzamelde tot nu toe 420 punten en vindt daar door zijn naam terug op de der de plek. Bij de vrouwen was er geen sur prise te noteren. Michaela Dorf meister won de WB-wedstrijd Super-G in een tijd van 1.17,59. De Oostenrijkse bleef haar land genote Meissnitzer voor en breidde zodoende haar voor sprong in het WB-klassement (overall) uit. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41