Agrariërs verliezen vertrouwen PZC PZC Een gecontroleerde slip in Breskens Gouverneur wil niet meer praten met pers Jubileum rock- en dancefestival Sas 11 broedse teleurgesteld na afketsen deal over uitruil gronden fogelexpositie agenda Carnavalslol barst al los bij wagenbouwers op koopavonden geopend! maandag 19 december 2005 jj^Frank van Cooten GROEDE - Agrariërs in ^■Zeeuws-Vlaanderen heb ben niet veel vertrouwen meer in het aankoopbeleid van land- bouwpercelen door de Dienst Landelijk Gebied (DLG), stelt S de Hullu-Palmen van een ak- ïérbouwbedrijf in Groede. Een ieal die zij maakte over kavel nul en grondaankoop, ketste uit- «delijkaf. jlei enige regelmaat bereiken ics signalen van collega's uit de jreek waaruit wij afleiden dat 'Kt niet gaat om een incident. In je praktijk sneuvelen kavelruil- fctiatieven op oneigenlijke gumenten. Dit is triest voor projecten die in het kader en het gebiedsplan Natuurlijk fraai op stapel staan", zegt De b'iillu-Palmen. 2] wijst op een van de projec ts uit het gebiedsplan: de aan- u van natuurvriendelijke «vers. Bij de Puijendijk waren problemen met de grondverwer- bgvoor de aanleg van een na tuurvriendelijke oever. Een igrariër wilde meewerken aan je aanleg, maar wilde haar grond gecompenseerd zien. Paar waren echter geen moge- Ijkheden voor. Oplossing Deburen, het akkerbouwbedrijf De Hullu, boden de uitruilcoör- Snator van de DLG een oplos- de collega staat grond af het waterschap en wordt ge- [onipenseerd met aanpalende van De Hullu. De Hullu gecompenseerd door van de dienst Bureau Be leer Landbouwgronden (BBL) keen andere polder, waar de SL eigendom heeft. Mat de BBL na ruiling nog jen perceeltje van een halve hec- ire'oij het bedrijf van De Hullu oer zou hebben, stelde deze fa- ciiie voor dit perceeltje te ko la Met de BBL werd een ak- bereikt over deze transac- deal ketste echter af. Het beriep zich later op een no- waarin staat dat in bepaal- iXEL - De Zeeuws-Vlaamse Vo- elvrienden vullen de kerstda- en traditioneel in met een expo- ilie in cultureel centrum De lalle. De zeventien inzenders an dc club presenteren zich ruim 220 gevleugelde die- vormen zeven pen, waaronder een sneeuwuil, bi oehoe en een steenuil, ingezonden vogels worden njdag 23 december eerst door ^keurmeesters van de Neder- Edse Bond van Vogelliefheb- trs bekeken. Zaterdagavond rardt de tentoonstelling om s'öuur officieel geopend. Zon- eerste kerstdag, is de Halle 110.00 tot 17.00 uur open bezoekers. Tweede kerst maandag 26 december, de expositie van 10.00 tot 'uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «30ACTERNEUZEN Tel: 0115-645769 fax:0115-645742 j E-mail: redtern@pzc.nl Rene Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee i fnts Bakker (sport) Raudeloo 16 Postbus 62 "S60 AB HULST Tel: (0114)372776 fax:(0114)372771 I E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA GOES kt (0113)315500 (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET Wwpzc.nl Email; web @pzcn| de zoekgebieden geen overbe- deling mag plaatsvinden. Een agrariër mag bij het uitruilen van gronden er dus niet meer grond voor terugkrijgen. De Hullu was met stomheid ge slagen toen de deal niet door ging. Op deze regel mag immers op advies van de werkgroep grondzaken een uitzondering worden gemaakt. Dat is echter niet gebeurd. De Hullu heeft het aanbod daarom eind vorige week ingetrokken. „Het leek zo eenvoudig. Water schap tevreden, landbouw tevre den, DLG die een financieel voordeeltje haalt van vierdui zend euro op een halve hectare landbouwgrond en daarboven op een investering in draagvlak voor Natuurlijk Vitaal. De prio riteit van de gebiedscommisie ligt blijkbaar niet bij haar eigen projecten: het aanleggen van na tuurvriendelijke oevers. Dit is al leen maar triest voor andere pro jecten die nog op stapel staan, Wij staan in ieder geval niet meer te juichen om aan projec ten mee te werken", aldus Suze de Hullu-Palmen. Voorzitter T. Kramer van de ge- biedscommissie betreurt de gang van zaken. Hij gaat probe ren het vertrouwen dat een aan tal agrariërs in de gebiedscom- missie heeft verloren, te herstel len. „Het moet helder zijn hoe de aankopers van landbouwgron den het gebied in gaan. Voor de toekomst is het verstandig de richtlijnen nog eens goed na te gaan." Bestuurders van bestelwagens en busjes leren het effect van een glad wegdek op het remmen kennen, door Frank van Cooten BRESKENS - Stefan Haverbeke uit Oostburg klautert uit de kantelauto. Hij heeft zojuist geleerd hoe hij op zijn kop de autogordel kan losmaken. „Een goede ervaring om zoiets eens mee te maken", zegt hij nog enigszins be duusd. De simulatieauto van verkeersveilig heidsorganisatie 3VO staat in de loods van het bedrijf Oosterbaan in Breskens. Buiten, voor de bedrijfsgebouwen, leert Erik Post van Paul Maaskant Prodrive Training cursisten hoe ze hun voertuig bij nat wegdek het beste kunnen beheer sen. Een deelnemer in een Opel Astra krijgt een uitbrander. Zonder gordel en met sigaret in de mond de proef doen, is immers uit den boze. De cursisten zijn personeelsleden van de Zeeuwse groothandel F. de Smet. De meeste deelnemers zijn vertegenwoordi gers en chauffeurs van bestelauto's van De Smet, die dus veel op de weg zitten. Piet Bouman uit Breskens zit al zestig jaar op de weg. „Je steekt altijd wat op van een dag als vandaag. Fouten afle ren is veel moeilijker dan nieuwe din gen aanleren." De deelnemers maakten zaterdag kennis met voertuigbeheersing. De trai ning is onderdeel van een project van verladersorganisatie EVO en het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ). Het project 'Verbetering verkeersveiligheid bestelverkeer in Zee land' moet werkgevers duidelijk maken dat verkeersveiligheid ook voor het be drijfsleven belangrijk is. „Verkeersveiligheid is nog geen sexy on derwerp bij bedrijven", zegt Michel Haenen van de verladersorganisatie EVO. „Bedrijven zijn veelal bezig met hun core business. Dit project moet daar verandering in brengen." Op de mobiele slipbaan van Paul Maas kant Prodrive Training leerden dertig chauffeurs alles over rem- en stopaf standen. Ze maakten het effect van een glad wegdek op het remmen en de wer king van ABS aan den lijve mee. Sommi ge deelnemers scheurden met volle vaart de slipbaan op, anderen deden het wat rustiger aan. „Kijk, je kan zien wel ke auto's met ABS zijn uitgerust. Die wijken met af van hun rembaan. Dat Fiatje daarentegen wijkt af naar rechts. Die heeft geen ABS", doceert Erik Post. Berm De trainers schonken ook aandacht aan veilig uit de berm sturen. In de berm te recht komen is namelijk een van de be- langrijkrijkste oorzaken van de enkel voudige ongevallen met bestelauto's. Om dit soort ongevallen zo veel moge foto Peter Nicolai lijk te voorkomen, zijn bijvoorbeeld de bermen van de weg Oostburg-Sluis met harde ondergrond uitgevoerd. Dit is ge daan in het kader van het verkeersvei- ligheidsprojéct Duurzaam Veilig. Andere programmaonderdelen waren sturen en manoeuvreren, een workshop over 'het nieuwe rijden' en de oefening in de kantelsimulator van 3VO. Het aantal bedrijfsauto's in Nederland is de afgelopen tien jaar toegenomen tot 800.000. Steeds vaker zijn deze auto's betrokken bij een ongeval. Reden voor het ROVZ om samen met EVO dit pro ject te starten. Vijf Zeeuwse bedrijven besteden in een pilot aandacht aan verkeersveiligheid. De bedoeling is dat het aantal ongeval len met bestelauto's afneemt en dat be drijven verkeersveiligheid benoemen als onderdeel van het bedrijfsbeleid. Naast groothandel De Smet in Breskens zijn Fraanje in Lewedorp, Sturm en Dekker in Oostkapelle, Egemin ECS in Terneuzen en Delta in Middelburg deel nemers aan dit project. door Kris Naudts GENT - De Oost-Vlaamse gou verneur André Denys wil voorlo pig niet meer praten met de pers. Hij accepteert niet langer dat hij in het Vlaams parlement steeds onder vuur ligt, omdat hij zijn mening geeft over be paalde dingen die rechtstreeks met openbaar bestuur hebben te maken. Op de regionale televisiezender AVS keerde Denys zich onlangs tegen een permanent oefenter rein voor motorcrossers op Oost-Vlaams grondgebied. Dat werd hem niet in dank afgeno men door de Vlaamse regering, die in elke Vlaamse provincie tenminste één zo'n trainingster rein wil voor gemotoriseerde sporten. Denys kreeg de eigen provincieraad tegen toen die een motie aannam voor de af schaffing van het tolgeld in de Liefkenshoektunnel. De gouver neur vond dat de tol moest wor den gehandhaafd. Hij verdedig de daarmee het standpunt van de Vlaamse overheid. Een maand geleden hield hij een pleidooi voor het wegwerken van de zogenaamde missing links in het Oost-Vlaamse we gennet in de grensstreek, onder meer in het havengebied van het Waasland en in en om Gent. Sommige Vlaamse parlementsle den vonden dat de Oost-Vlaam se gouverneur zich daarmee niet had in te laten en verweten hem te veel 'aan politiek te doen'. De druppel die de emmer deed over lopen is alweer een vraag in het Vlaamse parlement, na een inter view dat Denys onlangs gaf aan het ledenblad van de Kamer van Koophandel Antwerpen-Waas land. Denys is zich van geen kwaad bewust „Ik heb gewoon gezegd dat politici bij het nemen van be slissingen rekening moeten hou den met verkiezingen en dat een gouverneur die benoemd is op langere termijn kan denken. Dat is een voordeel van de func tie." Eerder dit jaar kwam de nieuwe Limburgse gouverneur Steve Stevaert onder vuur te lig gen omdat hij een aantal be stuursmandaten bekleedt bij on dernemingen. Denys is de onduidelijkheid over wat gouverneurs kunnen zeggen en doen beu. Hij heeft een mediastop ingelast tot er met de Vlaamse minister van Binnenlands Bestuur Marino Keulen een gesprek komt over de functie van de gouverneurs in Vlaanderen. Twee gemaakte kranteninter views zullen op verzoek van De nys niet worden gepubliceerd en andere afspraken met kranten zijn vooralsnog geannuleerd. Volgens Denys is er van hoger hand geen druk uitgeoefend om zichzelf een tijdje het zwijgen op te leggen. Denys in De Standaard: „Ik oe fen mijn ambt niet uit om in de pers te komen. Ik ben niet voor ingenomen en bezondig me niet aan partijpolitiek. Het is mijn taak overheden samen te bren gen. Nu eens steun ik de lokale, dan weer de centrale overheid." KLOOSTERZANDE - Met de rustige feestdagen voor de deur gooiden de echte feestneuzen zater dag nog even alle remmen los. Carnavalsstichting de Koeters uit Westdorpe presenteerde in café 't Oude Raedhuys de prins voor het komende zotten- feest. In Kloosterzande en Paal vierden respectie velijk de wagenbouwersverenigingen De Prutsers en de Knuddes hun elfjarig jubileum. Edwin de Bock trekt voor de veertiende keer bij het carnaval in Westdorpe als Edwindo het prin- senpak aan. De Betekoppen uit Sas van Gent en de Mosselkrauwers uit Philippine woonden het prinsenbal bij. De belangstelling vanuit Westdor pe zelf was minimaal. De Koeters draaien inclu sief hun prins voorlopig met slechts zes leden. „We zitten erg verlegen om nieuwe aanwas. An ders wordt het voor ons wel heel moeilijk om het zottenfeest draaiende te houden", zegt Edwin de Bock. De Knuddes uit Graauw pakten bij hun jubileum viering uit met een drukbezochte rock 'n rollfeest. Vele belangstellenden waren uitgedost in kledij uit de jaren zestig en zeventig. De Prutsers gingen in een volgepakte zaal Den d'Waes uit hun dak. Alle bezoekers kregen bij bin nenkomst een kerstmuts op het hoofd. Dj. Arnout bracht de sfeer er in. Als klapstuk van het feest trad de Zeeuwse André Hazes, tevens prins Tinus van de Kloorianen, op. I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55+; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten, biljar ten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur; KBO koersbal en biljarten; HEIKANT t Heike, 13,15 uur; Biljar ten, koersbal; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge: HULST De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten; 9.30 uur: Kaartjes maken; 10.30 uur; Yoga, 13.00 uur. Biljarten, bloem schikken, 13.30 uur: Yoga, jeu de bou les; 15.00-17.00 uur; Repetitie orkest Oud Hulst; 't Kruispunt, 19.30 uur KVG kerststuk jes maken; KLOOSTERZANDE - Hotel van Leu ven. 19.30 uur- Kaarten: KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 Rapenburg strijdt voor veiligheid VOGELWAARDE - Bewoners van Rapenburg in Vogel waarde gaan met diverse acties de onveilige verkeerssitua ties op deze doorgaande weg onder de aandacht brengen. De zes verkeersremmers op Rapenburg zijn steeds meer een bron van ergernis. De remmers, in de vorm van een 'heuvel' met reflecterende palen, leveren gevaarlijke situa ties op. Ongelukken zijn tot nu toe steeds redelijk goed af gelopen. Tijdens een bijeenkomst hebben ruim veertig be woners enkele actiepunten opgesteld. „We benaderen eerst verkeersorganisatie 3VO om te kijken of er pamflet ten in omloop zijn die automobilisten wijzen op hun ver keersgedrag. Want daar ligt de gevoelige plek", zegt bewo ner F. Duermck. „Er is sprake van spookrijden, en sommi gen maken flink snelheid om zo snel mogelijk voorbij alle obstakels te zijn Voor fietsers en voetgangers kunnen le vensgevaarlijke situaties ontstaan." De bewoners gaan spandoeken maken. Ook willen ze transportbedrijven uit Kloosterzande vragen om via de proviciale wegen N60 en N61 te rijden, zodat Rapenbui"g gemeden wordt. Allemaal een diploma in nieuw bad TERNEUZEN - Zwaaien naar de familie op de tribunes, lachen en zenuwachtig heen en weer schuifelen voor de eerste sprong in het water. In sportcentrum De Vliegende Vaart toonden 79 jongens en meisjes zaterdag hun zwem kunsten tijdens het afzwemmen voor hun A, B of C-diplo- ma. Het was de eerste volledige sessie A-, B- en C-zwem- men in het nieuwe zwembad van Terneuzen. „Ik heb net al een paar oefeningen voor mijn A-diploma moeten doen en ik denk wel dat ik het ga redden. Ik ben begonnen met lessen in De Honte, maar hier is het veel leuker, hoor", zegt de 13-jarige Carlo Cappendijk. „Bovendien doet het chloor hier minder zeer." De afzwemmers toonden hun kunnen voor een paar honderd belangstellende toeschou wers en vier beoordelaars. Ook wethouder C. de Mol-Mar- cusse was aandachtig toeschouwer. Zij was naar De Vlie gende Vaart gekomen om de C-diploma's uit te reiken. De andere felbegeerde papiertjes werden uitgereikt door de badmeesters. Alle zwemmers gingen uiteindelijk met een diploma naar huis. Vlaamse Gaai derde bij vogelshow CLINGE - Vogelvereniging De Vlaamse Gaai uit Clinge is dit weekeinde tijdens de provinciale tentoonstelling in het Arsenaal in Vlissingen in het verenigingsklassement op de derde plaats geëindigd. Voorzitter A. Thijs van de Vlaamse Gaai is trots: „Als klein clubje van slechts twin tig leden bleven we alle andere Zeeuws-Vlaamse vogelvei- enigingen voor. Mede doordat onze leden D. Segers, F. Blommaart en B. Nicolaas verschillende kampioenen had den, behaalden we de derde plaats." Het verenigingklasse ment werd gewonnen door vogelvereniging Arnemuiden. Als tweede eindigde de club uit Krabbendijke. Geslipt op glad wegdek 's-HEER ARENDSKERKE - Op de A58 ter hoogte van 's-Heer Arendskerke is gisterochtend een auto over de kop geslagen. Daarbij raakte de 28-jarige automobiliste uit de gemeente Goes gewond. De vrouw was in een sneeuwbui in de slip geraakt, en gaan glijden.Ze is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Na behandeling mocht ze huiswaarts. door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - Stichting Rock around the Bridge in Sas van Gent is al weer druk bezig met de voorbereidingen voor de editie van 2006 van het gelijkna mige festival en zijn dance-te- genhanger. Voor beide festivals in Sas van Gent zal 2006 een jubileum zijn, want voor Rock around the Bridge is het de 15e editie, ter wijl Dance around the Bridge voor de vijfde keer wordt gehou den. De datums liggen al enige tijd vast: Rock around the Bridge vindt plaats op zaterdag 17 juni en Dance around the Bridge op vrijdag 16 juni, Voor de onder handelingen met artiesten was het nodig deze datum al in een vroeg stadium vast te leggen. Omdat ook het WK voetbal in die periode gepland staat, was de loting voor het Nederlands elftal ook voor stichting Rock around the Bridge een spannen de aangelegenheid. „Gelukkig heeft Nederland, wat speeldagen betreft, voor ons niet ongunstig geloot. Enkel op vrijdag 17 juni zal het Neder lands elftal om 18.00 uur spelen. Dus echte voetballiefhebbers hebben na afloop van de wed strijd nog tijd genoeg om te ko men feesten", aldus de organisa tie. Feesten zal het zeker wor den volgens de organisatie maar wat de jubileumedities gaan brengen wordt nog even niet be kend gemaakt. „We willen eerst zorgen dat alle contracten in or de zijn, voordat we namen be kend maken. Nog niet alle on derhandelingen zijn rond. Maar de jubileumeditie zal in ieder ge val een mengeling worden van een aantal succesvolle acts van de afgelopen jaren met een aan tal nieuwe toppers", licht de or ganisatie toe. Hulp nodig bij activiteiten voor ouderen Hulst HULST - Zorgstichting Cura- mus in Hulst is op zoek naar vrij willigers die willen helpen bij de nieuwe activiteiten die de stichting wil opzetten bij verzor gingshuis de Blaauwe Hoeve. De activiteiten variëren van bingo's tot kaartingen en van bloemschikken tot sjoelen. Ook bij de zorgwoningen aan de Ko renmarkt wil Curamus activitei ten opzetten voor ouderen uit de omgeving. Mensen als vrijwilli ger een handje willen helpen, kunnen contact opnemen met Veerle Nout in de Blaauwe Hoe uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbal; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: KBO koersbal en handwerken; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; De Regenboog, 14.00 uur: Anbo koers bal; SINT-JANSTEEN Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.30 uur: Biljartles, KVO volksdansen; 13.00 uur: Biljarten club competitie, 13.15 uur: Engels, 13.30 uur: Bingo; 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; 19.30 uur: Repetitie toneel, KVO kerstviering, bijeenkomst Groot Hulst; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje, 19.00 uur: Country dance voor beginners; 19,45 uur: Coun try dance voor gevorderden; Café Ter Nose, 19.30 en 20.15 uur: Free Country Dancers, r Bureau Kraamcentrum voor Walcheren Het bureau van de Stichting Provinciale Kraamzorg Entadministratie Zeeland in de Segeerstraat te Middelburg zal met ingang van donderdag 22 december op koopavonden open zijn. (toekomstige) Cliënten worden persoonlek te woord gestaan door een ervaren kraamverzorgende en kunnen bij haar ondermeer terecht voor informatie over: Kraamzorg Babymassage Borstvoeding Babyuitzet De inschrijving voor kraamzorg kan gelijktijdig geregeld worden Naast de waardebon voor het gratis zwangerschap en borstvoedingskussen die men als "steuntje in de rug" bi| definitieve inschrijving tegemoet kan zien is er voor elke aanstaande moeder een leuke attentie KRAXMZORG^^ENTADMINISTRATIE 'O Out b&v&M7'- www.kraamzorgzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39