Platform bezorgd over nieuwe wet PZC Gemeentearchief digitaal toegankelijk Lintje voor dirigent Cor van Eek en brandweerman Cees Botbijl Landinrichting in Den Inkel wordt na vier jaar afgesloten 11 lnoek aan raadsleden om aandacht te vragen voor mensen met beperking op koopavonden geopend! maandag 19 december 2005 «LEMEET - De invoering van idïMO (Wet Maatschappelijke Oedersteuning) leidt tot onge leid. Elenbaas van het jjlform voor mensen met een Jciiebeperking is daarom bij if raadsleden op bezoek ge- jian. ..Om te informeren hoe de aadslèden omgaan met thuis- irjen gezondheidszorg." il'ii vragen hier extra aandacht Lzeker nu afgelopen donder en bekend werd dat Schou- «n-Duiveland te maken krijgt gt een korting van 21 pro- Schouwen-Duiveland fors inleveren onder de 5110. De gemeente verliest een tjlf miljoen euro aan toelage bb het Rijk. dat is 21 procent het huidige budget. „Dat ri ons grote zorgen, want joe "gaat het met de verdeling (au het geld", zegt Elenbaas. Kunnen mensen die bijvoor- Itfldhuishoudelijke hulp nodig ibben dat in de toekomst mis kien niet meer krijgen? Dan /jden deze mensen aangewe- p zijn op mantelzorg. Maar ia! is niet altijd voorhanden. Bet is niet meer zo als vroeger, de kinderen in hetzelfde lutomobilist rijdt hond aan DOES Op de Piet Heinstraat iGoes is gistermiddag een au- mobilist doorgereden nadat ijeen hond had aangereden. fa 26-jarige inwoner uit Goes eorond half zes met zijn hond, 13 rottweiler, over de over plaats van de Piet Hein- csat. Toen hij halverwege was ran er een automobilist aange ven. De Goesenaar moest ren- om te voorkomen dat hij 'deauto werd aangereden. Ie hond werd door hem meege- téken, maar werd toch nog op pi heup door de auto geraakt, (automobilist reed vervolgens »r zonder zijn identiteit be- ïd te maken. ost-Souburgse «ledigt agent USSINGEN - Op het Basken- wgplein in Vlissingen is zater- igavond kort voor negen uur, een verkeerscontrole, een •jarige vrouw uit Oost-Sou- irg aangehouden. i vrouw werd gewaarschuwd ar het rijden zonder verlich- gophaar fiets. Volgens de po- e wilde ze haar identiteits- art niet laten zien, beledigde (de agenten en werd ze agres- 1 Ze is meegenomen naar het areau en ontving een pro- s-verbaal. agenda Bezorgklachten: ,0800-0231231 'opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; [zaterdags tot 12.00 uur «edactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a bzierikzee del: 0111-454647 Fax:0111-454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) FiutKleemans Ali Pankow ;Esme Soesman Melitg Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 No AA goes T*(0113)315500 k 10113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Internet IjWww.pzc.nl i.E-mail: web@pzc.nl dorp wonen. Die gaan nu naar de stad om te stuedex-en en blij ven daar vaak omdat daar werk is." Of de korting op de WMO in derdaad gevolgen heeft voor de zorgverlening is niet duidelijk. Verantwoordelijk wethouder Houtekamer heeft voidge week laten weten dat hij zal proberen om de mensen zo lang mogelijk buiten schot te houden. Hij wil •.eerst eens kijken naar de infra structuur van de zorg en hoopt hoopt dat de Tweede Kamer oog heeft voor de problematiek zo dat het tij nog gekeerd kan wor den. De WMO is niet het enige zorg punt van het platform. De leden hebben in totaal vier punten bij de lokale politici neergelegd. „De behandeling van een aan vraag voor een voorziening duurt soms onnodig lang. Wij willen graag dat een aanvraag binnen twee weken wordt afge handeld. Kijk, als er een specia list bij moet komen dan is het be grijpelijk dat het langer duurt, maar voor eenvoudige dingen als een beugel of een verhoogd toilet moet het sneller kunnen." Elenbaas kreeg bij de raadsle den geen gehoor. Hij is hiei'voor dooi'verwezen naar de behande lend ambtenaar. Hetzelfde geldt voor de klachten die het plat form heeft over het openbaar vervoer. „De raadsleden hebben mij doorverwezen naar het taxi bedrijf." Het vervoer is uitbe steed aan een taxibedrijf en ge bruikers klagen dat de busjes soms te lang op zich laten wach ten. Het vierde punt wat Elen baas heeft aangekaart bij de raadsleden is het beleid van de gemeente met betrekking tot HKZEE - MFC, 19.30 uur, openbare teiebijeenkomst VVD over ruimte itéligheid Archiefmedewerker Hans van Wel bezig met het digitaliseren van notariële akten, door Piet «leemans ZIERIKZEE - Ze windt er geen doekjes om: zonder de inzet van vrijwilligers zou de digitalisering van het gemeen tearchief ondoenlijk zijn. „Zij dragen dit project", zegt Ineke van den Broek van het gemeentearchief. Vanaf morgen kan eenieder via de website van de ge meente en zoeksysteem Atlantis in het Schouwen-Duivelandse archief neuzen. Inmiddels zijn 10.000 notariële akten beschreven, is een groot deel van de bi bliotheek in kaart gebracht en zijn 3000 historische foto's te bekijken. Het is, moet Van den Broek toegeven, een megaklus. Maar ook eentje waar je niet omheen kunt. „We hebben hier kas ten vol boeken, maar dat is anno 2005 niet meer voldoende. Heel veel mensen verwachten dat ze via internet allerlei stukken kunnen raadplegen en je moet natuurlijk ook met je tijd meegaan. Het digitaal toegankelijk maken van het gemeentearchief is in drie stukken geknipt: bibliotheek, notariële akten en beeldbank. Met name de twee laatste deelprojecten vergen héél veel tijd. „Daar zijn we echt nog jaaren mee be zig", voorspelt Van den Broek. Het lezen en beschrijven van de nota riële akten is bijzonder tijdrovend, maar tevens interessant volgens Van den Broek. „Het gaat niet alleen om tes tamenten, boedelscheidingen en faillis sementen, maar ook om getuigenverkla ringen. Als een schip verging kon een bemanningslid getuigen dat het geen fout van de bemanning was. Notariële akten zijn niet alleen voor genealogie maar ook voor historisch onderzoek in- tei'essant." Het omschrijven van de akten is geen sinecure. Het lezen van oud handschrift is lastig en daar komt bij dat eeuwen ge leden geen standaardtaal bestond. „Je ziet soms dat in één akte een pex-soorxs- naam op twee, drie verschillende manie ren geschreven wordt. Dus dan krijg je Patmos, Padmos, Paddemos en Pad moes. Gelukkig zijn er slimme zoeksys temen, zodat je niets mist. En als je een voornaam weet kun je heel gericht ver der zoeken." Het gemeentearchief be schikt over 60.000 notaxiële akten. Daarvan zijn inmiddels 10.000 beschre ven en daarmee toegankelijk gemaakt. Prenten Het digitaliseren van de beeldbank is eveneens een omvangrijk onderdeel van het digitaliseringsproject. De beeld bank omvat 17.000 afbeeldingen, waar onder 500 prenten, tekeningen en kaar ten. Foto's zijn er in alle maten en soor ten. Waai'onder de uitgebreide collec ties van fotograaf-uitgever Ochtman en fotograaf Berrevoets. Het inscannen van de foto's gebeurt door medewerkers van het gemeentearchief. Omschrijven wat er op de foto te zien valt is de ver- antwoordelijkheid van vrijwilligers. „Het is echt enorm veel werk, maar de foto Dirk-Jan Gjeltema meeste vrijwilligers vinden het heel leuk. Al die foto's bij elkaar geven een heel goed beeld van het maatschappe lijk leven op Schouwen-Duiveland in vroeger tijden. Er werden niet alleen straatbeelden en dorpsgezichten gefoto grafeerd, maar ook belangrijke gebeur tenissen. Koninklijk bezoek, andere feestelijkheden maar bijvoorbeeld ook schaatswedstrijden. Ook ongelukken werden gefotografeerd. In die tijd had je nog geen kranten en dan was zo'n fo to een heel goed middel om nieuws te verspreiden." Van de 17.000 afbeeldingen in de beeld bank zijn er ongeveer 3000 vanaf mor gen via internet te bekijken. En wel via een zeer gebruiksvriendelijk systeem, benadrukt Van den Broek. „Onze oudste vrijwilliger is 84 en die had er geen enkele moeite mee." Zoeksysteem Atlantis wordt vanavond officieel in gebruik gesteld door wethou der G. Houtekamer tidens de jaarlijkse vrijwilligersavond. Vanavond wordt ook de vrijwilligerstrofee uitgereikt. De vrijwilligersavond wordt gehouden in de Burgerzaal. Aanvang 19.30 uur. door Melita Lanting RENESSE - Cor van Eek uit Zierikzee is gisteren koninklijk onderscheiden. De dirigent van het kerkkoor in Renesse is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. De onder scheiding werd uitgereikt bij zijn afscheid als dirigent van het koor in de dorpskerk van Re- nesse. „Ik denk niet dat u beseft hoe veel de samenleving aan u te danken heeft", zei loco-bur gemeester R. van der Wekken. „Medeoprichter stichting vrien den van de Nieuwe kerk, in de bres voor behoud van het zieken huis, geld ingezameld voor de tsunami-slachtoffers, zondag school IJsselstein, verschillende kerkkoren", somt Van der Wek ken op. Dirigent Andere sprekers roemen Van Eek om zijn kwaliteiten als dili gent, al was hij „streng en ambi tieus". Tussen de regels door wordt duidelijk dat Van Eek al tijd het uiterste heeft gevraagd van het koor. „Ik ben inderdaad niet altijd zo C. Botbijl gemakkelijk, dat weet ik wel", reageert Van Eek. „Maar ik ben hier zeer verguld mee", doelend op zijn onderscheiding. De stem C. van Eek van Van Eek zal overigens niet verstommen. Hij blijft actief in het Kleinkoor, waar hij als te nor muzikaal leider is. foto's Dirk-Jan Gjeltema Zatei'dagavond was het ook al feest in Bx-ouwei-shaven. Daar nam brandweerman Cees Bot bijl afscheid na ruim 21 jaar vrij- Geslipt op glad wegdek werknemers met een bepei'king. „We willen de politiek even wak ker schudden want de gemeente heeft tenslotte een voorbeeld- functie." Volgens de wet moet vijf procent van het totaal aan tal werknemers iemand met een beperking zijn. Of de gemeente aan deze eis voldoet, kon Elen baas niet zeggen. „Maar we wil len dat hier bij iedere sollicita tie naar gekeken wordt." 's-HEER ARENDSKERKE - Op de A58 ter hoogte van 's-Heer Arendskex-ke is gisterochtend rond kwart voor elf een auto over de kop geslagen. Daarbij raakte de 28-jari- ge automobiliste uit de gemeente Goes gewond. De vrouw was in een sneeuwbui in de slip geraakt, en gaan glijden. Ze is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Na behandeling mocht ze huiswaax'ts. Haar au to is total loss. Ongeveer tegelijkertijd raakte op dezelfde weg een 70-ja- rige automobilist uit Goes in de problemen vanwege de sneeuwbuien. Hij kwam met zijn auto in de bosschages tot stilstand na een glijpartij. Hij kon op eigen kracht weer de rijbaan op en verleende ongeveer 100 meter ver derop hulp bij bovengenoemd ongeval. Drankrijder betrapt na ongeval WAARDE - Een twintigjarige man uit de gemeente Noox'd-Beveland is gisterochtend op de A58 ter hoogte van Waard© met zijn personenauto en daarin drie inzitten den tegen een vrachtwagen gereden. De bestuui'der had de vx-achtwagen aan de linkerachterzijde aangereden, was hem gepasseerd en was in de berm tot stilstand geko men. De bestuurder moest een blaastest ondergaan. Die wees uit dat hij twee keer de toegestane hoeveelheid alco hol had gecbonken. Zijn rijbewijs is ingenomen; zijn auto moest worden weggetakeld. Politie houdt vechtersbaas aan MIDDELBURG - Op het Damplein in Middelburg is in de nacht van zaterdag op zondag een 21-jaxdge man uit Veere aangehouden. Hij was in een horecagelegenheid op het Damplein op de vuist gegaan en werd door een mede werker buiten de deur gezet. Eenmaal buiten bleef hij schoppen en slaan en uitte bedreigende taal tegen de me dewerker. Deze kon hem in bedwang houden tot de poli tie was gearriveerd. De Veerenaar is meegenomen naar het bureau en verhoord. Ongeluk door overstekende ree WESTKAPELLE - Op de Gx-indweg in Westkapelle zijn zaterdagavond twee auto's op elkaar gebotst doordat een ree plotseling de rijbaan overstak. De 41-jaxige automobi list uit de gemeente Reimex'swaal remde af, maar raakte toch het dier. Een 81-jarige automobilist uit de gemeente Veere, die achter hem reed, kon niet tijdig afremmen en botste tegen zijn voorganger aan. De ree is gewond ge raakt maar weggevlucht. Een jachtopzichter is nog ter plaatste geweest en heeft naar het dier gezocht maar niets aangetroffen. De auto van de man uit de gemeente Veere moest weggesleept worden, de andere automobilist kon zijn weg vervolgen. Gewond na aanrijding ARNEMUIDEN - Een 32-jarige automobiliste uit Eindho ven kwam zatei'dagmiddag rond zes uur op de Doelweg in Arnemuiden in aanrijding met een tegenligger, een 22-ja- x-ige automobilist uit Zoetermeer. Door de botsing week de Eindhovense automobiliste uit naar rechts en botste frontaal op een lantaarnpaal. Haar inzittende, een 65-jari- ge vrouw uit de gemeente Middelburg raakte gewond. willigerswerk. Hij kreeg uit han den van loco-burgemeester T. Croné de versierselen opgespeld die horen bij de benoeming tot lid in de Orde van Oranje-Nas sau. Botbijl was chauffeur/ pompbediende. Een taak die hij - zo blijkt uit de vele anekdotes - met veel verve vervulde. „Slechts eenmaal ging het mis. Toen de brandweei'wagen op de terugweg de eindstx-eep niet haalde. We zullen het er maar op houden dat u dat expres deed, want anders had u uw taak niet goed vervuld", vertelt loco-burgemeester tijdens de uit reiking. Pieper Botbijl stopt met het werk om dat het moet, hij is 55 jaar ge worden. „Ik ben er al een tijdje mee opgehouden, maar ik mis die pieper nog steeds", zegt hij tex-wijl hij op zijn rechterzij klopt. Botbijl kreeg zijn onder scheiding tijdens de jaarlijkse kerstbijeenkomst van de blus- groep Brouwei'shaven. Speciaal voor de gelegenheid was de gara ge omgetoverd tot een gezellige eetgelegenheid met kerstboom, sfeerverlichting en feestelijk ge dekte tafels. door Rob Paardekam WAARDE - Het landinrichtings project Den Inkel, in het gebied tussen Kruiningen, Waarde en Krabbendijke, is officieel afge sloten. De uitvoering van het project heeft vier jaar geduux'd, maar er werd al sinds 1988 over gepraat. Het project strandde in 1997 om dat de betrokkenen in het ge bied weinig voelden voor ver plichte ruiling van de gronden. Een jaar later kwam er nog eens een bezuinigingsoperatie van de provincie overheen en bleef er slechts een budget van 1,5 mil joen euro over. De landinx-ich- tingscommissie is doorgegaan met een aangepast plan dat voor zag in grondruil op vx-ijwillige basis. Doel daarvan was liet ver beteren van de verkaveling in het gebied, waarbij de aandacht vooral uitging naar de fruitteelt- bedrijven. Door gronden te rui len moest de interne bedrijfs structuur van de ondernemin gen erop vooruit gaan. Afgesloten Nu het project wordt afgesloten, concludeert de landinrichtings commissie dat er minder is ge ruild dan ze had vex-wacht. Het doel was 15 procent, wat neer komt op 500 hectare, maar in to taal is maar 400 hectare grond van eigenaar verwisseld. Omdat signalen aangeven dat er niet meer grond geruild zal worden, acht de commissie het zinloos om het project langer door te la ten lopen. Meer dan grondruil Het project heeft meer dan al leen grondruil tussen fruittelers opgeleverd. Zo zijn er verkeers maatregelen genomen op wegen in het plangebied, hebben een aantal waterpartijen natuux-- vriendelijke oevers gekregen en zijn een aantal nieuwe stuwen geplaatst, zodat het waterpeil beter te beheersen is. Ook is er een wandelpad aangelegd tus sen de zeedijk en het dorp Waar de. Grondverwerving De geplande uitbreiding van het bosgebied in Den Inkel is niet helemaal geslaagd, doordat de grondverwerving slechts gedeel telijk is geslaagd. Er zou tien hectare bos bijkomen, maar het wordt rxiet meer dan 3,2 hectare ten oosten van het huidige bos gebied. Het is de bedoeling dat de nieuwe bomen in de loop van 2006 worden geplant. (Advertentie) Bureau Kraamcentrum voor Walcheren Het bureau van de Stichting Provinciale Kraamzorg Entadministratie Zeeland in de Segeerstraat te Middelburg zal met ingang van donderdag 22 december op koopavonden open zijn. (toekomstige) Cliënten worden persoonlijk te woord gestaan door een ervaren kraamverzorgende en kunnen bij haar ondermeer terecht voor informatie over: Kraamzorg Babymassage Borstvoeding Babyuitzet De inschrijving voor kraamzorg kan gelijktijdig geregeld worden. Naast de waardebon voor het gratis zwangerschap en borstvoedingskussen die men als "steuntje in de rug" bij definitieve inschrijving tegemoet kan zien is er voor elke aanstaande moeder een leuke attentie. kraamzorgtjeotadministratle OcUrtevwW www.kraamzorgzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31