PZC Gemeente kiest voor mix wij ken Herbouw Big S gaat maanden duren Wind en hagel verpesten kerstmarkt Tentfeest Oude Tonge in oudejaarsnacht leidt tot fel protest het worden schitterende feestdagen Douwen voor jong en oud volgens wethouder gunstig voor starters Reparatie dorpshuis Nieuwerkerk ^*0113-315649 jMW.pZC"' -mailredactie@pzc.nl £s31,4460 AA Goes Kentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; Ss-Vlaanderen: 0114-372770; gSt020-4562500. 19 december 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland door Melita Lantinq OUDE TONGE - Een tentfeest tijdens de jaarwisseling in het centrum van Oude Tonge leidt tot felle protesten. De plaatselij ke horeca en Bureau Eerlijke mededinging (BEM) zijn tegen de vergunning in actie gekomen. Het is gevaarlijk, geeft veel over last voor omwonenden en er is sprake van oneerlijke concurren tie omdat de plaatselijke horeca dicht moet blijven. „Dit roept toch op zijn minst vragen op", zegt D. Hogervorst, projectleider BEM. Het gemeen tebestuur van Oostflakkee heeft de stichting OJC een vergun ning gegeven om in de nacht van oud en nieuw tussen 20.00 uur 's avonds en 6.00 uur 's och tends een tentfeest te houden op de Kaai in Oude Tonge. Gelijk tijdig heeft de burgemeester de plaatselijke horeca gelast de deuren te sluiten in de oude jaarsnacht, omdat er vrees is voor verstoring van de openbare orde. „Dat is helemaal nergens op gebaseerd", zegt Hogervorst. „Het was altijd een prachtig volksfeest." Volgens Hogervorst is het niet uit te leggen dat de ho reca moet sluiten in verband met de openbare orde en dat ge lijktijdig vergunning wordt ver leend voor een tentfeest. „Met ook nog een evenementenver gunning die nauwelijks eisen stelt aan een veilig verloop van de avond." Hogervorst vraagt zich af of het gemeentebestuur wel een bouwsel van tentdoek zou moeten willen in de oudejaarsnacht met al dat vuur werk. „Maar een huisvuilcontai ner voor tijdelijke opslag van vuurwerk slaat werkelijk alles. Wat zou er gebeuren als er per ongeluk een sigarettenpeuk in de container komt?" Hogervorst heeft een brief op poten aan het gemeentebestuur geschreven waarin hij het gemeentebestuur namens Horeca Nederland en de plaatselijke horeca het gemeen tebestuur verzoekt het evene ment te verplaatsen. „Aange zien het te kort dag is om het evenement nog te annuleren." Hij wil voor aanstaande woens dag antwoord. Komt dat niet, dan zal hij naar de bestuursrech ter stappen. (Advertentie) nu 30% korting op de najaars- en wintercollectie DE NOBELAERl www.denobelaerdomburg.nl ooststraat 8. domburg 6 dagen p/w geopend dinsdags gesloten zeeuwse almanak Stinkschoenen Het ging erom dal de schoen- nen er geweldig uitzagen. De verkoper, die er nog een heel verhaal bij vertelde, had zich de moeite kunnen besparen. „Het zijn anti-zweetschoe- nen. Kijkt u maar, die tiental len gaatjes in de zolen zijn het geheim", verklapte de ver koper. „Zweet kan er wél uit, maar water komt er niet in!" De volgende morgen stapte de man trots de deur uit. Recht in een verse honden drol. Hij weet nu dat het klopt, van dat water. Poep, weet hij nu ook, dringt direct de zool in. En een stank dat er uit die tientallen gaatjes komt... Heinkenszandse winkeliers slaan tanden ineen foor Rob Paardekam HEINKENSZAND - In een po- Óng om de inwoners meer bood- Khappen te laten doen in hun ei- KH dorp voeren vijftien onder- racrs uit Heinkenszand een ge- sunenlijke klantenkaart in. Voor een dorp met vijfduizend inwoners heeft Heinkenszand «n rijk winkelbestand, maar toch merken de winkeliers ook idaar dat veel mensen hun bood- lichappen steeds vaker in de [itadgaan halen. 'a een poging daar iets aan te raanderen, hebben vijftien plaatselijke ondernemers de aiden ineen geslagen. Na onge- een jaar van voorbereiding wren ze per 1 januari een geza- Kilijke klantenkaart in. „Je fint het zien als een soort airmi- jfe-pas", legt A. van de Sluis j® de gelijknamige dierenspe- [iiaalzaak uit. „Dat heeft veel [adelen voor de klant. Die j-«ft bijvoorbeeld niet meer jat tien verschillende pasjes of jaarkaarten in zijn portemon- se te lopen. Bovendien is ze- jids plakken niet meer van deze Md Jonge mensen doen dat niet pr? Natuurlijk denken de onderne mers niet alleen aan de belan- p van de klant. Ze hopen er iiliookgaren bij te spinnen. De is dat mensen straks min- j® geneigd zijn om hun bood- •"tappen in de stad te halen, -^arjuist in Heinkenszand blij- om punten te verzamelen, wvendien levert het systeem %ns Van de Sluis waardevol- formatie op. Zo kunnen on- prnemers zien waar hun klan- 1® vandaan komen, dmsen krijgen straks een punt elke euro die ze besteden in van de deelnemende win- «ls. Op die manier sparen ze m cadeaus of kortingen op al- producten. Die kunnen tal worden besteed. Zo kan F consument die zijn punten Mjna allemaal heeft gespaard Jll winkelier A, die uitgeven bij pMier B. „Het is de bedoe- FPat we de mensen voor hun Wen vooral gezamenlijk din- m aanbieden", zegt Van uis- »Maar winkeliers zijn ym ook eens een individuele «•'sopte zetten." gaande donderdag reiken fvukeliers de eerste elektroni- klantenkaart op feestelijke •puit aan burgemeester Ge- 'JlVanBorsele. NIEUWERKERK - De grootste problemen in het dorps huis Nieuwerkerk worden opgelost. Het college van bur gemeester en wethouders stelt aan de gemeenteraad voor om hiervoor 35.000 euro uit te trekken. Het dak is lek, de goten zijn kapot en op verschillende plaatsen is sprake van schade aan de vloer. De problemen zijn niet eerder opgelost omdat het dorps huis op de nominatie stond om gesloten te worden maai de gemeenteraad heeft besloten dat Nieuwerkerk over een 'adequate ruimte' moet beschikken. Die ruimte is tot op heden niet op een andere locatie gevonden en daarom zal het dorpshuis langer in gebruik blijven dan gepland. Door nu wat onderhoud aan te pakken is het gebouw weer enige tijd op haar taak berekend. Het pand in Nieu werkerk wordt met de andere 12 dorpshuizen verkocht en de neiuwe eigenaar zal het panel defintief moeten opknap pen. Van der Wekken zegt dit naar ianleiding van het burgerinitia tief uit Burgh-Haamstede om op een terrein bij de Bernhardweg eahet domineesbosje in Burgh- Haamstede rond de 35 starters woningen te bouwen. „Als ge meente willen we het bekijken ia een groter geheel. We gaan naar het hele gebied kijken en betrekken daar ook de locatie a de gymzaal aan de Bern hardweg bij." Volgens Van der Wekken is het aiet alleen uit sociologisch oog punt van belang om een mix te maken tussen jong en oud. Hij denkt dat op die manier de reali satie van starterswoningen ge makkelijker is. Echte starters- soningen (rond de 140.000 euro T.o.n.) zijn alleen te realiseren jls daar subsidie aan te pas Somt op bijvoorbeeld de grond ijs. „Een mix van vrije sector a starterswoningen maakt dat jsommige gevallen gemakkelij ker", zegt Van der Wekken. De mje sector kan dan meebetalen uo de realisatie van starterswo- igen. Spreiden Om dit type woningen meer te spreiden over het dorp heeft Vm der Wekken ook naar ande- slocaties in Burgh-Haamstede E-mailactie voor Pakistan ZIERIKZEE - De stichting Zeeland helpt Pakistan is een e-mailactie begonnen om nog voor de kerst winterbesten dige tenten te kunnen kopen. De tenten zijn bedoeld voor de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan, waar dui zenden slachtoffers nog geen onderdak hebben. Zeker nu de winter is ingevallen is extra bescherming tegen de kou bittere noodzaak. De kerstactie van de Zierikzeese stich ting is opgezet in samenwerking met de stichting Send a tent. Meer informatie via website: http://helppakistan.tri- pod.com. Geen award voor ROSD ZIERIKZEE - Programmamaker An je van Wijngaarden van radio omroep Schouwen-Duiveland (ROSD) is niet in de prijzen gevallen tijdens het Olon Air festival, een festi val voor lokale omroepen. Het programma van Van Wijngaarden (Be my guest) was genomineerd in de categorie programma voor/over/met een handicap. „Je wint het als radio ook nooit van televi sie. Het zou eigenlijk gesplitst moeten worden.", zegt Van Wijngaai'den. De award is gewonnen door televisiemaker Wil Hermans van Omroep Venlo met het programma De Waegwiëzer. Van Wijngaarden was zaterdag in Bussum om de prijsuitreiking bij te wonen, maar dat gaf veel pro blemen. Door bekkeninstabiliteit kan Van Wijngaarden alleen staan of liggen. „Maar daar waren ze niet op inge steld." Ze vindt het teleurstellend dat de organisatie mensen vraagt aanwezig te zijn om vervolgens geen rekening te houden met een handicap. „Dan hebben diegenen die ons genomineerd hebben er niets van begrepen." Van Wijngaarden is van plan de organisatie hierover nog een brief te schrijven. Ad, Koos, Arjan en Rob verkleed als Jozef, Maria, herder en koning. Onvermoeibaar zingen ze het ene kerstlied na het andere. De meeste tijd voor zichzelf, want veel publiek hadden ze niet. foto Dirk Jan Gjeltema door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De kerstmarkt van 't Gors in kinderboerderij De Punt in Zierikzee is zaterdag volledig in het water geval len. De harde wind blies in de ochtend al le pas opgebouwde kerstkraampjes om ver en de hagel- en sneeuwbuien zorgden ervoor dat slechts een handjevol mensen kwam kijken. Het is een trieste aanblik bij de kinder boerderij. Een stapel dennentakken in een hoek en hoopjes kleddernatte boom schors herinneren nog aan de opgebouw de kerstkramen. Binnen, in de koffie ruimte zitten een paar mensen achter een beker dampende glühwijn. Achter in de ruimte zit Renate, rode kerstmuts op en voor haar een tafeltje met lekkernijen. Ze is verstandelijk gehandicapt en werkt bij de bakkerij. Ze heeft een enorme hoe veelheid engeltjes gebakken van koekjes deeg. „Zelf verzonnen", knikt ze trots. De engeltjes staan klaar in een mand, stuk voor stuk verpakt in een cellofaan- zakje met een kleurige kaart erbij. Ze heeft ook bolussen, kerststollen en olie bollen, maar de zaken gaan slecht, 's Och tends stond ze eerst buiten met een kraampje. „Maar dat waaide om en ik zat er helemaal onder." Renate laat het maar over zich heen komen. In de prachtig versierde stal naast de kof fieruimte staan Ad, Koos, Arjan en Rob, Ze zijn verkleed als Jozef, Maria, herder en koning. Onvermoeibaar zingen ze het ene kerstlied na het andere. De meeste tijd voor zichzelf, want ook hier is geen publiek. De weinige mensen die komen krijgen door Rob onmiddellijk een kope ren keteltje onder de neus gedrukt. „Voor de ezel", want de mensen van de kinderboerderij willen dolgraag weer een ezel terug. De vorige ezel is een paar jaar geleden overleden. Saskia, de twee de koning is er even niet. Ze zit binnen met een beker warme chocolademelk om weer een beetje warm te worden. „Het is koud hoor", verzucht ze. „Straks word ik nog ziek." De levende kerststal van 't Gors is nog twee keer open. Aanstaande woensdagmiddag en vrijdagmiddag tus sen 13.00 en 15.00 uur staan Jozef, Ma ria, de herder en de koningen weer voor iedereen te zingen. Niet alleen de kerstmarkt van De Punt heeft geleden onder het slechte weer. Ook de (kunst)kerstmarkt in de Lange Nobelstraat en Schuithaven in Zierikzee trok ondanks de inzet van organisator A. van Velzen weinig bezoekers. Terrasver warming, bijzondere kerstartikelen, een verlichte plataan en kerstbomen konden het niet winnen van de kou en regen. Plet was voor het derde achtereenvolgende jaar dat deze markt is getroffen door wind en regen. frnrMfllita Lantinq Z01KZEE - Maak geen wijk jes met uitsluitend starterswo- niflgen. Dat zegt wethouder R. (5H der Wekken. „We willen (een seniorendorpen, we willen Üeen seniorenwijken en dus wil- |(ii we ook geen juniorenwij- Zfn;'Van der Wekken kiest lie fervoor een mix tussen jong en oud. gekeken. „Misschien is er wat mogelijk in de oude bollen schuur, op het terrein van ge meentewerken aan de West straat die straks vrij komt." Van der Wekken haast zich te zeg gen dat dit slechts een idee is, maar wel de moeite waard om te onderzoeken. „Als ik uitslui tend zou gaan voor de winst moet de schuur plat, maai' voor het dorp is dat niet het beste." Hij ziet wel kansen voor dit ge bied, zeker als dit in samenwer king met woningbouwvereni ging Zeeuwland tot ontwikke ling komt. „Die samenwerking gaat steeds verder. We moeten proberen hier projecten van de grond te krijgen." Volgens Van der Wekken zijn er wel mogelijk heden genoeg in Burgh-Haam stede, al moet de gemeente zich wel aan de spelregels van de pro vincie houden. Van der Wekken hoopt dat in het voorjaar het burgerinitiatief in Burgh- Haamstede bekeken zal zijn. Daarna zal het plan de gebruike lijke procedures moeten doorlo pen. „Ik begrijp dat de initiatiefne mers het liefst morgen de spade in de grond steken. Maar wij be kijken het initiatief in een gro ter geheel. En los van het gebrek aan ambtelijke capaciteit zit je ook gebonden aan termijnen die gelden voor bestemmingsplan nen." door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Collec teren, sponsoring en schenkin gen in natura. Alles wordt door het bestuur van jeugdsoos Big S uit de kast gehaald om de soos weer zo snel mogelijk open te krijgen. De jeugdsoos brandde een kleine maand geleden hele maal uit. „We hebben van de gemeente groen licht gekregen om weer op te bouwen", vertelt oud-be stuurslid André van der Maas opgelucht. „Plet casco is goed en afgezien van een enkele balk niet beschadigd. De gemeente heeft inmiddels offertes ge vraagd om de zaak weer op te knappen." André zet zich samen met tien andere oudgedienden in om de huidige (jonge) be stuursleden te helpen de soos weer op te bouwen. „Wij sprin gen tijdelijk bij. Je bent toch wat mondiger als je ouder bent eh je hebt zo je adressen. We doen dit ongeveer een half jaar en zijn daarna net zo snel weer verdwenen als we gekomen zijn." De hulptroepen zijn vrijwel da gelijks in de weer om alles te or ganiseren. „We hebben een ge sprek gehad met wethouder Van der Wekken over het gebouw, Oud-bestuurslid André van der Maas van Big S zet zich samen met huidige (jonge) bestuursleden te helpen de soos weer op te bouwen. we hebben vergunning aange vraagd om te collecteren en we zijn ook al bij bedrijven langs ge weest voor sponsoring. We krij gen bijvoorbeeld van iemand een nieuw blad voor de bar en koelapparatuur voor een klein prijsje. Een ander bedrijf heeft ons gratis een container gele verd voor het afval en ik ben ook bij een bedrijf geweest om te praten over de aanschaf van geluidsapparatuur." André schat in dat alleen al de aan- tien andere oudgedienden in om de foto Marijke Folkertsma schaf van nieuwe apparatuur een kleine 15.000 euro gaat kos- i ten. „En dat geld hebben we i niet." i De bestuursleden hopen dat i veel inwoners van Burgh-Haam stede nog eens op zolder kijken of ze wat bruikbaars hebben lig gen voor de soos. „Dat kan van alles zijn. Glazen óf langspeel platen, bijvoorbeeld." Platen zijn extra welkom omdat een grondige inspectie heeft uitge wezen dat veel singles en lp's door de hitte aan elkaar zijn ge smolten, en ook de cd-collectie is goeddeels verloren. „Het leek eerst mee te vallen, maar dat is niet zo. Cd's zijn te vervangen, maar lp's en singles niet." Plet bestuur heeft inmiddels een kleine tachtig vrijwilligers op de been gekregen voor de meest uiteenlopende klussen. Schoon maken, stukadoren, metselen. „Alle handjes zijn welkom. We hebben ook tegen de wethouder gezegd: 'wat kunnen we doen en wat mogen we doen?'. Wij wil len graag helpen, want als het aan Big S had gelegen was het halve pand al schoongemaakt maar we moesten wachten op de verzekering." André verwacht nog enkele maanden nodig te hebben voor de soos weer open kan. Tot die tijd is er geen jeugdsoos. Voor de kinderclub - Little S - is in middels wel een tijdelijke ruim te gevonden. Eens in de veertien dagen kunnen de kinderen te recht in café Bruintje Beer in Haamstede voor hun kindermid dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29