PZC Winkeliers slaan handen ineen Best koud Rillandse kerk staat te verpauperen Schouwen-Duivelands archief digitaal ontsloten Landinrichting in Den Inkel wordt na vier jaar afgesloten GSEHSai gezamenlijke klantenkaart moet consument in Heinkenszand houden het worden schitterende feestdagen Stinkschoenen ,2 0113-315649 5Saie8pzc.nl 31,4460 AA Goes •Acrtentie-exp'oitatie. "'Zn Midden-Zeeland: 0113-315520; t.^-Vlaanderen: 0114-372770; £^331:020-4562500. 19 december 2005 Rijbewijs kwijt na aanrijding WAARDE - Een auto met vier inzittenden is zondagoch tend tijdens het inhalen tegen een vrachtwagen gereden op de A58 ter hoogte van Goes. De personenwagen kwam na de aanrijding in de berm tot stilstand. De bestuurder, een twintigjarige man uit Noord-Beveland, bleek twee maal de maximaal toegestane hoeveelheid alcohol te heb ben gedronken. Zijn rijbewijs werd in beslag genomen. Niemand raakte gewond. Auto over de kop 's-HEER ARENDSKERKE - Een 28-jarige vrouw uit de gemeente Goes is zondagochtend met haar auto over de kop geslagen op de A58 ter hoogte van 's-Heer Arendsker- ke. Dat gebeurde nadat ze was gaan glijden door de sneeuw op het wegdek. De vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht. Daar bleek ze haar sleutelbeen te hebben gebroken. De vrouw werd geholpen door een zeventigjarige man uit Goes, die even daarvoor ook was gaan glijden en met zijn auto in de bos jes naast de snelweg tot stilstand was gekomen. Hij kon echter verder rijden en zag honderd meter verderop hoe de vrouw over de kop was geslagen. Automobilist ziet fietser niet VLISSINGEN - Op de splitsing Singel/Scheldestraat in Vlissingen is zaterdagavond omstreeks half acht een onge luk gebeurd tussen een fietser en auto. Een 44-jarige auto mobilist uit Vlissingen reed over de Singel, vanuit de rich ting van het tankstation. Ter hoogte van de kruising Paul Krugerstraat sloeg hij af, maar daarbij verleende hij geen voorrang aan een 21-jari ge fietser die eveneens uit Vlissingen kwam. De fietser reed zonder licht. Auto vernield op Hellingbaan VLISSINGEN - Op de Hellingbaan in Vlissingen is tussen vrijdag 23.00 uur en zondag 3.30 uur een auto vernield. Toen de 33-jarige eigenaresse zondagochtend weer bij haar auto kwam, bleek dat de motorkap, de kofferbak en de linkerzijkant van de auto waren bekrast. De ruiten, een koplamp en enkele portiergrepen waren eveneens be schadigd en ook het dak is ontzet. Winkelruit vernield KOUD KERKE - Een onbekend gebleven dader heeft za terdagavond de ruit van een winkelpand aan het Dorps plein in Koudekerke vernield. Uit de winkel is niets weg genomen. door Rob Paardekam WAARDE - Het landinrichtings project Den Inkel, in het gebied tussen Kruiningen, Waarde en Krabbendijke, is officieel afge sloten. De uitvoering van het project heeft vier jaar geduurd, maar er werd al sinds 1988 over gepraat. Het project strandde in 1997 om dat de betrokkenen in het ge bied weinig voelden voor ver plichte ruiling van de gronden. Een jaar later kwam er nog eens een bezuinigingsoperatie van de provincie overheen en bleef er slechts een budget van 1,5 mil joen euro over. De landinrich tingscommissie is doorgegaan met een aangepast plan dat voor zag in grondruil op vrijwillige basis. Doel daarvan was het ver beteren van de verkaveling in het gebied, waarbij de aandacht vooral uitging naar de fruitteelt- bedrijven. Door gronden te rui len moest de interne bedrijfs structuur van de ondernemin gen erop vooruit gaan. Nu het project wordt afgesloten, concludeert de landinrichtings commissie dat er minder is ge ruild dan ze had verwacht. Het doel was 15 procent, wat neer komt op 500 hectare, maar in to taal is maar 400 hectare grond van eigenaar verwisseld. Omdat signalen aangeven dat er niet meer grond geruild zal worden, acht de commissie het zinloos om het project langer door te la ten lopen. Het project heeft meer dan al leen grondruil tussen fruittelers opgeleverd. Zo zijn er verkeers maatregelen genomen op wegen in het plangebied, hebben een aantal waterpartijen natuur vriendelijke oevers gekregen en zijn een aantal nieuwe stuwen geplaatst, zodat het waterpeil beter te beheersen is. Ook is er een wandelpad aangelegd tus sen de zeedijk en het dorp Waar de De geplande uitbreiding van het bosgebied in Den Inkel is niet helemaal geslaagd, doordat de grondverwerving slechts gedeel telijk is geslaagd. Er zou tien hectare bos bijkomen, maar het wordt niet meer dan 3,2 hectare ten oosten van het huidige bos gebied. (Advertentie) nu 30% korting op de najaars- en wintercollectie [de nobelaerI www.denobelaerdomburg.nl ooststraac 8, domburg 6 dagen p/w geopend dinsdags gesloten o.a.: armani jeans girbaud - marccain - orwell zeeuwse almanak Het ging erom dat de schoen- nen er geweldig uitzagen. De verkoper, die er nog een heel verhaal bij vertelde, had zich de moeite kunnen besparen. „Het zijn anti-zweetschoe- nen. Kijkt u maar, die tiental len gaatjes in de zolen zijn het geheim verklapte de ver koper. „Zweet kan er wél uit, maar water komt er niet in!" De volgende morgen stapte de man trots de deur uit. Recht in een verse honden drol. Hij weet nu dat het klopt, van dat water Poepweet hij nu ook, dnngt direct de zool in. En een stank dat er uit die tientallen gaatjes komt.. HEINKENSZAND - De ezel vond het allemaal best, maar Jozef en Maria hadden het best koud, zaterdagmiddag bij de Schaapskooi in Heinkenszand. Het weer zat ook niet echt mee. Toch waren er nog mensen die wind en regen trotseerden om tus sen de schapen kerstfeest te komen vieren. Natuurlijk trok ook Toontje, het eerste lammetje dat een week geleden werd geboren, veel bekijks. Als het goed is, volgt de komende weken een ware geboortegolf bij de schaapskudde. In januari kan iedereen de jonge diertjes bekijken tijdens de lammetjesdagen. foto Mechteld Janssen ten vandaan komen. Mensen krijgen straks een punt voor el ke euro die ze besteden in één van de deelnemende winkels. Op die manier sparen ze voor ca deaus of kortingen op allerlei producten. Die kunnen overal worden besteed. Zo kan een con sument die zijn punten bijna al lemaal heeft gespaard bij winke lier A, die uitgeven bij winkelier B. „Het is de bedoeling dat we de mensen voor hun punten vooral gezamenlijk dingen gaan aanbieden", zegt Van de Sluis. „Maar winkeliers zijn vrij om ook eens een individuele actie op te zetten." Naast de dierenwinkel hebben ook de Koebel, Bloem Bijzon der, boetiek 't Mereltje, Bruna, kantoorboekhandel Elma, het Hobbyhuis, Etos, fietswinkel Ja- cobusse, De Visser optiek, Novy, bakkerij Patricia's, fietswinkel Bliek, juwelier Clarijs en drogis terij DA zich bij het samenwer kingsverband aangesloten. „Dat zijn nog lang niet alle winkels in Heinkenszand", beseft Van de Sluis. „Maar toch een mooi aan tal om mee te beginnen. Als het een succes wordt, verwacht ik dat andere winkeliers zich snel bij ons initiatief zullen aanslui ten." Aanstaande donderdag reiken de winkeliers de eerste elektroni sche klantenkaart op feestelijke wijze uit aan burgemeester Ge- lok van Borsele. Dat gebeurt om 15.00 uur in het gemeentehuis. Vanaf 1 januari is het spaarsysteem er voor ie dereen. wl ls bijna zes jaar geleden dat in 'Hand een vereniging werd opgericht om de jtop van de Bathsewegkerk te voorkomen. Dat niet echt, want er kwamen plannen om op Ptoats van de kerk een appartementencomplex touwen. Alleen de toren, zo werd overeen geko- jw.ZOU blijven staan. 'ijkt de vereniging haar zin te krijgen, want komst van de appartementen wordt onmoge- Vpnaakt door de aanwezigheid van een boer- 5|l niet mestvee in de nabijheid van de kerk. Er We' meer huizen in de omgeving van dat be drijf, maar de wet maakt het onmogelijk om op korte afstand van de boerderij nieuwe woningen te bouwen in verband met mogelijke overlast. Het gevolg is dat er nu al meer dan twee jaar helemaal niets gebeurt en de kerk tot ergernis van veel Ril- landers staat te verpauperen. De eigenaar wil geen commentaar geven en wethouder Knuit laat weten dat de gemeente niet van plan is om hem er op aan te spreken. Bewoners zullen dus nog even tegen de verpauperde kerk aan moeten kijken. Wie weet stort hij over een tijdje vanzelf in. foto Mechteld Janssen door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze windt er geen doekjes om: zonder de inzet van vrijwilligers zou de digitalise ring van het gemeentearchief on doenlijk zijn. „Zij dragen dit project", zegt Ineke van den Broek van het gemeentearchief. Vanaf morgen kan eenieder via de website van de gemeente en zoeksysteem Atlantis in het Schouwen-Duivelandse archief neuzen. Inmiddels zijn 10.000 notariële akten beschreven, is een groot deel van de biblio theek in kaart gebracht en zijn 3000 historische foto's te bekij ken. Het is, moet Van den Broek toe geven, een megaklus. Maar ook eentje waar je niet omheen kunt. „We hebben hier kasten vol boeken, maar dat is anno 2005 niet meer voldoende. Heel veel mensen verwachten dat ze via internet allerlei stukken kun nen raadplegen en je moet na tuurlijk ook met je tijd mee gaan. Het digitaal toegankelijk maken van het gemeentearchief is in drie stukken geknipt: biblio theek, notariële akten en beeld bank. Met name de twee laatste deelprojecten vergen héél veel tijd. „Daar zijn we echt nog jaa- ren mee bezig", voorspelt Van den Broek. Het lezen en beschrijven van de notariële akten is bijzonder tijd rovend, maar tevens interessant volgens Van den Broek. „Het gaat niet alleen om testamenten, boedelscheidingen en faillisse menten, maar ook om getuigen verklaringen. Als een schip ver ging kon een bemanningslid ge tuigen dat het geen fout van de bemanning was. Notariële ak ten zijn niet alleen voor genealo gie maar ook voor historisch on derzoek interessant." Het omschrijven van de akten is geen sinecure. Het lezen van oud handschrift is lastig en daar komt bij dat eeuwen geleden geen standaardtaal bestond. „Je ziet soms dat in één akte een per soonsnaam op twee, drie ver schillende manieren geschreven wordt. Dus dan krijg je Patmos, Padmos, Paddemos en Padmoes. Gelukkig zijn er slimme zoeksys temen, zodat je niets mist. En als je een voornaam weet kun je heel gericht verder zoeken." Het gemeentearchief beschikt over 60.000 notariële akten. Daarvan zijn inmiddels 10.000 beschre ven en daarmee toegankelijk ge maakt. Prenten Het digitaliseren van de beeld bank is eveneens een omvang rijk onderdeel van het digitalise ringsproject. De beeldbank om vat 17.000 afbeeldingen, waar onder 500 prenten, tekeningen en kaarten. Foto's zijn er in alle maten en soorten. Waaronder de uitgebreide collecties van foto graaf-uitgever Ochtman en foto graaf Berrevoets. Het scannen van de foto's gebeurt door mede werkers van het gemeentear chief. Omschrijven wat er op de foto te zien valt is de verant woordelijkheid van vrijwilli gers, „Het is echt enorm veel werk, maar de meeste vrijwilli gers vinden het heel leuk. Al die foto's bij elkaar geven een heel goed beeld van het maatschappe lijk leven op Schouwen-Duive- land in vroeger tijden. Er wer den niet alleen straatbeelden en dorpsgezichten gefotografeerd, maar ook belangrijke gebeurte nissen. Koninklijke bezoek, an dere feestelijkheden maar bij voorbeeld ook schaatswedstrij den. Ook ongelukken werden ge fotografeerd. In die tijd had je nog geen kranten en dan was zo'n foto een heel goed middel om nieuws te verspreiden." Internet Van de 17.000 afbeeldingen in de beeldbank zijn er ongeveer 3000 vanaf morgen via internet te bekijken. En wel via een zeer gebruiksvriendelijk systeem, be nadrukt Van den Broek. „Onze oudste vrijwilliger is 84 en die had er geen enkele moeite mee." Zoeksysteem Atlantis wordt vanavond officieel in gebruik ge steld door wethouder G. Houte kamer tijdens de jaarlijkse vrij- willigersavond. Vanavond wordt ook de vrijwilligerstrofee uitgereikt. De vrijwilligersavond wordt ge houden in de Burgerzaal. Aan vang 19.30 uur. toRobPaardekam HEINKENSZAND - lil een po- ongomde inwoners meer bood- [kappen le laten doen in hun ei- Mi dorp voeren vijftien onder hui! Heinkenszand een ge- „nicnlijkc klantenkaart in. Voor een dorp met vijfduizend „noners heeft Heinkenszand w rijk winkelbestand, maar 1Kb merken de winkeliers ook Jjar dat veel mensen hun bood- (happen steeds vaker in de (adgaan halen. keen poging daar iets aan te «anderen, hebben vijftien üatselijke ondernemers de arden ineen geslagen. Na onge le: een jaar van voorbereiding K-en ze per 1 januari een geza- jt-Jijke klantenkaart in. „Je het zien als een soort airmi- c-kk". legt A. van de Sluis sa de gelijknamige dierenspe- jjjizaak uit. „Dat heeft veel Krielen voor de klant. Die kët bijvoorbeeld niet meer k: tien verschillende pasjes of cürkaarten in zijn portemon- ie te lopen. Bovendien is ze eslakken niet meer van deze ri Jonge mensen doen dat niet Wangen btiiurlijk denken de onderne em niet alleen aan de belan- p van de klant. Ze hopen er took garen bij te spinnen. De b»p is dat mensen straks min- fe geneigd zijn om hun bood- jisppen in de stad te halen, aar juist in Heinkenszand blij- B om punten te verzamelen, jrendien levert het systeem Eigens Van de Sluis waardevol- laformatie op. Zo kunnen on- icemers zien waar hun klan- ixelse moet rijbewijs afgeven IDDORPE - Een veertigjari- vrouw uit Axel moest in de acht van zaterdag op zondag aar rijbewijs inleveren, nadat ewas betrapt op het rijden on- werd aangehouden op Noord in Zuiddor- maal de toegestane alcohol gedronken in Sas van een 2 8-ja- uit die plaats De Sassenaar proces-verbaal uitge- locht vier uur niet rij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25