Europa is blij met zichzelf WTO bereikt op valreep akkoord WINNAARS Goesenaar verdacht an betrokkenheid Storm richt weinig schade aan in Zeeland 15 en 16 Ons voornemen? Nog voordeliger zijn! COLLECTIE ZLM )ij moord Blokpoel Ongeval eist leven Goese rouw (75) landbouwsubsidies moeten voor einde 2013 worden afgeschaft postkantoor brUflCJ A (wij verlogen ietf* onze autopromlo) kijk op vwvw,*lm.nl 9^ 3" Later zon ^st bewolkt en nog wat regen, later nu L,dan zon en droog. Matige tot vrij krach- noordwestenwind. Maxima 9 graden. verzekeringen BorRobPaardekam De politie heeft vrijdag- ^lend een vijftigjarige man 111 Goes aangehouden. Hij fordt verdacht van betrokken- Mbij de moord op Sam Blok- Ni tien jaar geleden. Goesenaar Blokpoel (81) was op Jaugustus 1995 een eindje aan wandelen toen hij in een Waan de Oostwal in Goes zo tostigwerd mishandeld dat hij paar dagen later aan zijn ®wondingen overleed. Er W destijds een aantal ver- Wten aangehouden, maar die ®)esten wegens gebrek aan he rworden vrijgelaten. Het mo- Voor het misdrijf is nooit he- ®aal duidelijk geworden. Mo- had de mishandeling te n met de homoseksuele ^niacten van het slachtoffer, een jaar geleden heropen de politie de zaak, omdat er Aanwijzingen binnen wa ren gekomen. Het televisiepro gramma Opsporing Verzocht be steedde opnieuw aandacht aan de zaak en er werd een DNA-on- derzoek gehouden. Zowel de ver dachten van destijds als enkele andere mensen werd verzocht DNA af te staan. Volgens politiewoordvoerder A. Don is de vijftigjarige Goese- naar die vrijdag werd aangehou den één van die andere mensen. Hoe de politie hem op het spoor is gekomen, wil hij nog niet zeg gen. „De afgelopen maanden hebben we gericht op hem gere chercheerd", aldus Don. „We denken nu over genoeg aanwij zingen te beschikken om hem als serieuze verdachte te be schouwen." De exacte rol van de Goesenaar moet nog worden uitgezocht. Hij wordt deze week voorgeleid aan de rechter-commissaris. Don verwacht niet dat er op kor te termijn meer aanhoudingen volgen. door Hetty van Rooij en Hans Gertsen BRUSSEL - Aan het einde van een crisisjaar is een opgeluchte Europese Unie weer eens tevre den met zichzelf. Het akkoord over de meerjarenbegroting, dat de regeringsleiders zaterdagoch tend bereikten, heeft vooral posi tieve reacties opgeleverd. Alleen de Britse oppositie verwijt EU-voorzitter Blair dat hij veel te veel geld heeft weggegeven. De regeringsleiders werden het eens over een begroting van 862,3 miljard euro voor de perio de 2007-2013. Nederland krijgt per jaar een korting op zijn EU-afdracht van één miljard, zo als het kabinet had geëist. Dat betekent 65 euro minder per hoofd van de bevolking. „Onze inzet van jaren is be loond", zei een tevreden pre mier Balkenende na afloop. In de Tweede Kamer is het resul taat met gejuich ontvangen. Vol gens minister Zalm van Financi ën moet de Tweede Kamer be slissen over wat er met het geld gebeurt. Voorlopig gaat het in de staatskas die daardoor 'meer ruimte' zal bieden. In de commentaren van het weekeinde overheerst de vreug de dat de EU een nieuwe crisis heeft kunnen afwenden. „Er is een grote wolk boven Europa verdwenen", aldus de Duitse kanselier Merkel. Na de stille dood van de Europese grondwet en een mislukte top in juni zou de geloofwaardigheid van de unie met een tweede mislukking een dieptepunt hebben bereikt. „Het zou onze relatie met de nieuwe Europese landen en met de nieuwe Duitse regering in de vernieling hebben geholpen", al dus Blair. In Duitsland is opgetogen gerea geerd op de sleutelrol die Mer kel heeft gespeeld. Zij deed vrij dag het voorstel om de Oost-Eu- ropese landen meer geld te ge ven waardoor de weg naar een akkoord vrij kwam. Daarmee be middelde zij tussen Blair en de Franse president Chirac, die lijn recht tegenover elkaar stonden. Merkel is in één klap een hoofd rolspeler op het Europese toneel geworden. „Zij trad kalm, nuch ter en zeer professioneel op", roemde de Oostenrijkse kanse lier Schüssel. Kruideniers De Belgische premier Verhof- stadt vindt wel dat het in de toe komst anders moet. „De oefe ning is een optelsom van natio nale belangen geworden en voor al de kruideniersmentaliteit overheerst." Het Europees Parlement, dat in het begin van de week dreigde om een 'krappe' begroting te ver werpen, heeft zijn toon aanzien lijk gematigd. „Het is beter dan wat er eerst lag, al ligt het ruim onder wat wij als parlement had den geformuleerd", vatte PvdA' er Wiersma de reacties samen. Morgen verdedigt EU-voorzit- ter Blair het akkoord in het Eu ropees Parlement. „Het is een fantastisch resultaat voor de Britten", aldus voorzit ter Barroso van de Europese Commissie. „Hoe zouden wij de Europese burger moeten uitleg gen dat wij het over de begro ting niet eens kunnen worden?" GPD pagina 5 nog maand twijfel over lage btw-tarief itfeiaargang no. 299 jajndag 19 december 2005 is nummer 1,25 Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland 5; Ra dio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 (Advertentie) [AMPERLAND - Een 75-jarige nouw uit Goes is gisteravond m het leven gekomen bij een on- jtvalop de kruising Oost-West- wegN57 in Kamperland. Een li-jarige man uit Goes raakte itaargewond. fel 61-jarige automobilist uit gemeente Schouwen-Duive- reed rond kwart over zes de N57 vanuit de richting touwenpolder. Hij is vermoede- door het rode verkeerslicht de kruising gereden waar- r hij in aanrijding kwam Keen auto die vanaf de storm- fcdkering naderde. De be- auistervan die auto is met on- iend letsel naar het zieken- m Goes gebracht. Een inzit- le, 75-jarige vrouw uit Goes, its' plaatse overleden. Een an- inzittende, de 23-jarige uit Goes, is in kritieke toe- tod overgebracht naar het zie- aiiaisin Antwerpen. De 61-ja- igeman raakte niet gewond. Door het hoge water en de harde wind zijn van de duinen bij het strand bij Westenschouwen enige meters in zee gespoeld. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze regioredactie WESTENSCHOUWEN - Het ho ge water en de stormachtige wind hebben afgelopen week end geleid tot duinafslag op Schouwen-Duiveland. Ook bij de Zwarte Polder in Zeeuws- Vlaanderen was sprake van eni ge duinafslag. Ter hoogte van Westenschou wen, de vuurtoren van Haamste de en de Brouwersdam zijn enke le meters duin in zee gespoeld. De hoeveelheid duin die verlo ren is gegaan, levert geen ge vaar op, zegt S. Minneboo van het waterschap Zeeuwse Eilan den. „De duinen daar zijn breed genoeg." Ook bij de Zwarte Polder was de duinafslag niet ernstig. Ver der constateerde waterschap Zeeuws-Vlaanderen dat bij Voorland nummer 1 bij Bres- kens wat zand was weggespoeld bij een plaats waar in het kader van het project zeeweringen aan dijkverbetering was gedaan. Die schade is direct hersteld. Beide waterschappen zijn in het weekeinde in verband met de ho ge waterstand extra paraat ge weest. Door de storm viel verder een stellage op het dak van de kleed accommodatie van honkbalvere niging Zeeuwse Honk en Pirates op sportpark Oude Vaart in Ter- neuzen. Nooit eerder De stellage was volgens secreta ris A. van Oosten bedoeld als schuilplek voor de spelers bij re gen. „Het ding zat goed in el kaar. Is nooit omgewaaid. De stellage werd echter door de wind opgetild en belandde ver volgens op het dak van het kleedgebouw", zegt A. van Oos ten. „De schade blijkt mee te val len. De stellage is nog intact en er is kleine schade aan het dak. Ik heb in ieder geval geen scha de in het plafond gezien." pagina 3 winters weer leidt tot overlast Een stellage waar normaliter spelers onder schuilen waaide vrij dagnacht op het dak van de kleedaccommodatie van de l'erneuzen- se honkbalvereniging Zeeuwse Honk en Pirates. foto Camile Schelstraete Deze bon is geldig voor alle boeken uit de collectie o.a. verkrijgbaar bij Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld mieveren bij bovenstaande verkooppunten U ontvangt 2.55 korting op een boek uit de Winnaars Collectie i/innaarscollectie.r het alfabet van Zeeland i Advertentie avvErwinTuil HONGKONG - De top van je Wereldhandelsorganisa- jje (WT0) in Hongkong leeft op het laatste moment lach nog een resultaat opge gierd. Gisteravond lag er een akkoord op tafel dat de '5ministers van de Europe- i Unie als 'acceptabel' be stempelden. De 149 leden van de WTO wa lniet tevreden over het resul ts!, maar wel opgelucht dat yi overleg in Hongkong geen Ssco is geworden jèivande hoofdbesluiten is de Smadelijke afschaffing voor het iade van '2013 van subsidies ito:landbouw, export van land- Ktjsproducten en verkapte sub mits door de rijke landen. Oneerlijk Diavoor wordt een tijdschema fgiei Zo wordt voorkomen if een Nederlandse boer bij voorbeeld met meer met oneerlij- bconcurrentie te maken krijgt gdeVS of een van de andere de exporterende landen. Ook Keten er daardoor meer moge- dr.eden voor derdewereldlan- komen. b landen wilden de afschaf- aalin 2010. Nederland voel- èdaar wel voor, maar voor an il? Europese lidstaten was dat ïvroeg. Volgens minister Brink- r>' van Economische Zaken in de 25 leden uiteindelijk pal Éer het jaar 2013 blijven De EU heeft gisterochtend zelfs nog gedreigd de top te laten mis lukken, nadat een groep ontwik kelingslanden, met name Brazi lië en India, de Europese landen maar in de beklaagdenbank ble ven zetten. De landen verstoor den, aldus Brinkhorst, ook elke discussie met de EU door Euro pees Commissaris Mandelson te interrumperen en andere ont wikkelingslanden te beschuldi gen van 'uitverkoop' aan de EU. Volgens Brinkhorst doen die lan den niets anders dan 'vragen', zonder zelf iets bij te dragen aan de liberalisering van de han del. Na het dreigement van de EU bonden Brazilië en India in. Volgens Brinkhorst is het een goede zaak dat de Europese landbouwsubsidies worden afge schaft. In natura Ontwikkelingslanden, maar ook rijke landen kunnen zo niet meer naar de EU wijzen als een economisch blok dat met subsi dies oneerlijke concurrentie be drijft. De Europese landen, de VS, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada praten volgend jaar verder over indirecte subsidie ring van de handel. Vóór 30 april moet er een voorstel liggen over de afschaffing van export kredieten, exportkredietgaran ties, speciale exportverzekerin gen, staatshandelsmaatschap- pijen en voedselhulp in natura. Volgend jaar moeten alle heike le onderwerpen die in Hong kong zijn blijven liggen alsnog geregeld worden. Daaronder val len de liberalisering van de dien sten en de volledige afschaffing van tarieven, quota en im portheffingen voor de 49 armste ontwikkelingslanden. GPD Feyenoord leed gistermid dag een 2-1-nederlaag bij ADO Den Haag en moet weer in de achtervolging op PSV en AZ. Die twee ploegen wonnen afgelopen weekeinde wel en staan daardoor nu samen aan kop van de eredivisie. Feye noord volgt op drie punten. Weer zilver voor hockeyploeg Zalm wil niet met PvdA regeren De Partij van de Arbeid is voor de WD geen serieuze coa litiepartner in een volgend kabinet. Met die sneer zette partijleider Zalm tijdens de ledenvergadering zaterdag de toon. Volgens hem is de PvdA onder partijleider Bos 'vlees noch vis'. Ook het CDA kreeg een paar flinke uithalen te verwerken op de bijeenkomst van de liberalen. Feyenoord weer in achtervolging Twee gelijke spelen Ockenburgh De driebanders van Delta/Ockenburgh hebben zowel za terdag als gisteren gelijkgespeeld en blijven daardoor in de subtop van de eredivisie. Eerst hield de regerend lands kampioen gelijke tred met Crystal Kelly, een dag later was de Goese ploeg gelijkwaardig aan Van Donge en De Roo. Ockenburgh staat na der- tien speelronden derde. De Nederlandse hockeyers hebben gisteren voor de vierde keer op rij een grote finale verloren. Nu moes ten ze in de finale van de Champions Trophy hun meerdere erkennen in de Australiërs. Het werd 3-1 in het Indiase Chennai. Eer der in het toernooi verloor Oranje ook al het onderlin ge treffen. In de poulefase r|" werd het 3-2. Kijk op wwwpxnl/abonneten. bel gratis 0600 0231231 ol stuur deie bon naar nC. atdehng lejerssemcc Antwoordnummer 713. 4460 W8 Goes het alfabet van Zeeland O Noteert u mij voor eon proefabonnement van 5 weken voor 11,95 Ik geel daarbij éénmalig loaslemmmg voot automatische incasso van dil bediag van mgn rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor oen vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso If 20,55)* per kwartaal met automatische Incasso 59.75)'. D per jaar mat automatische incasso If 229,20)* met gratis PZC-paraplu mtm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1