Ajax onaantrekkelijk en effectief Perez excelleert als vormgever AZ PZC Robben zet Chelsea op het juiste spoor Een oppervlakkige studiedag Hiddink is ondanks zege niet tevreden Barcelona komt los van Osasuna 16 Voetbal dat Amsterdammers spelen vloekt met de clubfilosofie maandag 19 december 2005 door Jop van Kempen BREDA - Met even onaantrekke lijk als effectief voetbal won Ajax gisteren van NAC (2-0). Dankzij de derde achtereenvol gende competitiezege klimt de Amsterdamse ploeg naar de vier de plek op de ranglijst. Drie keer in een minuut terug spelen op de keeper? Het huidi ge Ajax maalt er niet om. Met een 1-0-voorsprong op zak maakten de Amsterdammers in de tweede helft met veel genoe gen driehoekjes met doelman Maarten Stekelenburg. De tijd dat Ajax de bal bij voorkeur op de helft van de tegenstander liet rondgaan, is (even) niet meer. Trainer Danny Blind had wei nig problemen met de terug- FC Groningen sluit feestelijk af in Oosterpark GRONINGEN - FC Groningen heeft van de laatste competitie wedstrijd in het Oosterpark een feest gemaakt. NEC kon met een duidelijke nederlaag, de eer ste sinds 2 oktober, terug naar Nijmegen. Salmon (2x) en Fled- derus waren trefzeker: 3-0. Heerenveen gaf FC Twente za terdagavond in het Abe Lenstra Stadion een lesje in effectief voetbal: 3-1. Huntelaar (2x) en Nilsson zetten Heerenveen op 3-0, Gerritsen scoorde nog te gen. Hekkensluiter RBC Roosendaal incasseerde thuis tegen Roda JC zijn twaalfde competitieneder laag: 0-2. De aanhang van RBC riep in de tweede helft om het vertrek van de geplaagde trai ner Dolf Roks. Bodnar en Van Dijk scoorden voor rust voor Ro da, dat verzuimde een monster zege te behalen. Heracles Almelo speelde thuis gelijk tegen FC Utrecht: 1-1. De •Japanner Hirayama maakte in de slotfase de 0-1 van Fortuné (voor rust) ongedaan. RBC weer op zoek naar geld ROOSENDAAL - Voetbalclub RBC moet weer op zoek naar geld. Sponsors en geldschieters moeten opnieuw over de brug komen omdat de gemeente de in financiële nood verkerende club maar ten dele tegemoet wil ko- De financiële positie van de voetbalclub is bijna net zo slecht als de plek op de rang lijst. RBC Roosendaal heeft een bedrag nodig van 1,5 tot 1,7 mil joen om orde op zaken te stel len. Zonder dat geld kan de club niet aan alle verplichtingen te genover de crediteuren voldoen. Daarom heeft de vereniging aan geklopt bij de gemeente Roosendaal wil best garant staan voor een aanvullende le ning bij de Bank Nederlandse Gemeenten, maar niet voor het totale gevraagde bedrag. Op dit moment staat de gemeente al ga rant voor een lening van 3,6 mil joen euro. Voor een deel van de nu gezochte 1,5 tot 1,7 miljoen moet RBC aankloppen bij de an dere crediteuren. Die zouden de club enig uitstel moeten geven voor het aflossen van een deel van de schuld. Voorzitter Jan Pollemans heeft het liefst dat Roosendaal de vel den met opstallen van sportpark Vierhoeven aankoopt. „Het zijn drie velden en een kunstgras veld. Met kleedruimtes, kantine en vergaderruimte. De waarde komt uit op 1,5 tot 1,6 miljoen. Wij zouden de velden dan terug kunnen huren van de gemeente. Een andere optie is dat de ge meente garant staat voor het to tale bedrag dat we nodig heb ben voor een gezonde bedrijfs voering." GPD speelballen: „Ik kan me een ploeg van Ajax herinneren, een jaar of tien geleden, die ook vaak terugspeelde op de keeper. Niet om tijd te rekken, maar als onderdeel van het positiespel. Je gebruikt de keeper om het spel te verplaatsen." Toch haalde Ajax ook bewust vaart uit de wedstrijd. Stekelen burg kreeg na enkele waarschu wingen van scheidsrechter Dick Jol een gele kaart omdat hij op zichtig treuzelde bij het nemen van een achterbal. Het voetbal dat Ajax momenteel speelt, vloekt met de clubfiloso fie. En niet zo'n beetje ook. Blind: „Ik kan wel idealistisch blijven roepen wat ik allemaal terug wil zien op het veld, maar realistisch is dat we elke wed strijd drie punten moeten pak ken." Waar Blind voorheen rede neerde dat de punten vanzelf ko men als er maar goed wordt ge voetbald, heeft hij die gedachte nu omgedraaid; het voetbal moet vanzelf beter worden naar mate het puntentotaal toe neemt. Daarom voetbalde Ajax giste ren opnieuw in een 4-4-2-opstel- ling, waarmee vorige week al met 2-0 van Vitesse werd gewon nen. In Arnhem was het voetbal bij vlagen nog aardig om te zien, maar gisteren waren de fraaie en doelgerichte combinaties op de vingers van één hand te tel len. Het doelpunt van Ajax kwam ook letterlijk uit de lucht vallen. Een wanhoopstrap van Wesley Sneijder werd onderweg gepro moveerd tot assist, omdat Mar kus Rosenberg adequater rea geerde dan Kurt Elshot en San- der van Gessel. Met een hard schot kreeg de Zweed de bal via doelman Arno van Zwam in het doel. Het was na veertig minuten spe len de eerste kans die Ajax kreeg. Het moyenne van een ge slepen counterploeg. Ook bij Ajax' tweede treffer (tachtigste minuut) speelde de Zweed een grote rol. In een persoonlijk duel met Van Gessel draaide Ro senberg knap weg. Van Zwam kon zijn lage schot nog keren, maar Sneijder tikte de rebound in een leeg doel: 2-0. Behalve de winst was er voor Blind nog een andere reden voor tevredenheid. De verdediging van Ajax was opnieuw goed ge organiseerd. NAC kreeg amper kansen, Behalve een schot van Arne Slot en een afstandsschot van Pierre van Hooijdonk was de club uit Breda niet gevaar lijk. Trainer Ton Lokhoff weigerde vol op de aanval te spelen. Zelfs bij een 1-0-achterstand en met nog twintig minuten op de klok, leunde NAC achterover. Lok hoff wisselde een aanvaller (An- ouar Diba) voor een andere aan valler (Johan Vonlanthen) en ook daaruit sprak weinig lef. Liefhebbers De zege van Ajax in de moeilij ke uitwedstrijd tegen NAC was de derde opeenvolgende in de competitie. Na overwinningen tegen RKC (4-1), Vitesse (2-0) en een gelijkspel tegen Arsenal (0-0) is Ajax bezig aan een goe de reeks. Maar voor de liefheb bers is het nog even wennen. GPD Stein Huysegems passeert RKC-doelman Rob van Dijk en zet AZ op een 2-0-voorsprong. door Ruud Ramler ALKMAAR - Quentin Tarantino, Steven Spielberg en Alfred Hitchcock zaten gis teren opgesloten in dezelfde persoon. Kenneth Perez regisseerde AZ een helft lang naar een vorm van voetbal die voor de tegenstander onvoorspelbaar was, overliep van actie en soms huiveringwek kend mooi oogde. RKC was al lang blij dat het rendement schril afstak bij de galavoorstelling (3-0). Soms komen zelfs superlatieven niet eens in de buurt van de waarheid. Louis van Gaal deed ook geen moeite. „Dit was het beste AZ dat ik in mijn periode hier heb gezien." Het zijn drukke dagen. Eu ropa Cupwedstrijden worden gevolgd door duels voor de beker of competitie. Niettemin haalde AZ tot groot genoegen van de trotse Van Gaal tegen RKC het beste uit zichzelf. „En daarom neem ik mijn petje af voor deze groep. Punt. Zon der een komma, gevolgd door maar. Dat zal vooral Kenneth Perez deugd doen." De Deen, die er moeite mee heeft dat Ne derlanders een positieve opmerking vaak door een negatieve kanttekening laten volgen, droomt al sinds zijn komst naar Alkmaar van een hoofdrol 'op tien'. Pas jaren later, in een periode dat hij zin speelt op een afscheid uit Alkmaar, kreeg hij zijn kans. Aanvankelijk had Pe rez moeite om zijn trainer te overtuigen als dé regisseur van AZ. Maar gisteren moet ook de trainer verrukt zijn geraakt van deze auditie. Met zijn superieure techniek en ongedachte oplossingen voor lastige situaties nam Perez AZ mee in een ontdekkingsreis naar het genot. Overklast Dit AZ had geen zwakke plekken. Van achteren, met vooral een uitstekende Tim de Cler, naar voren, waar topschut ter Shota Arveladze nu tot twee keer toe schitterde als aangever, was de balans in orde. En alle lijntjes op het veld kwamen telkens weer uit bij dezelfde persoon in het midden. „Nog niet eerder dit seizoen zijn we op deze manier overklast", zei Patrick van Diemen. De aanvoerder van RKC droeg ooit het shirt van AZ. „Bij rust had het al 5-0 moeten staan." Maar alleen Demy de Zeeuw en Stein Huysegems hadden ge profiteerd. Verdere treffers bleven uit, omdat mogelijkheden door een slechte eindpass geen kansen konden worden. Of omdat Rob van Dijk in de weg stond. De keeper van RKC kwam om in het werk. Henk Timmer volgde de wedstrijd in het AZ-doel soms van grote afstand, maar was wakker als er op de deur werd ge klopt. Het oppermachtige AZ hield het na rust bij 3-0, een kopbal van Gretar Steinsson, wat de doelpunten betreft voor gezien. foto Joop Boek/GPD Het voetbal bleef ook in die uitbollende fase tot een kwartier voor tijd nog van hoog niveau. Zelfs een driedubbele wis sel was aanvankelijk niet van invloed. Zoals Barry Opdam bewees, toen hij de bal bij zijn eerste contact over veertig me ter op de kruin van Martijn Meerdink leg de. Statistieken Perez maakte dat niet meer mee. Tot zijn afgrijzen, zoals ook Van Gaal in de ogen van zijn speler kon lezen. De beste man van het veld kwam niet voor in de statis tieken van doelpuntenmakers en aange vers. En juist in een fase dat RKC hele maal murw was gespeeld, dacht ook de Deen zijn graantje mee te kunnen pik ken. Maar Van Gaal gaf hem een hand en stuurde hem onder de douche. De teleurstelling was begrijpelijk. Want een groot regisseur hoort op de aftite ling. GPD van onze sportredactie LONDEN - Met de tweede com petitiezege binnen vier dagen verlaagde Manchester United za terdagmiddag de druk op de veel bekritiseerde trainer Fer guson weer enigszins. De ge plaagde club geldt na de over winning op Aston Villa (0-2) nog steeds als de belangrijkste uitdager van koploper Chelsea. Manchester United had even zes punten minder dan de grote fa voriet voor de titel. Chelsea bracht het verschil gisteren weer terug tot negen punten door winst bij Arsenal (2-0), de eerste uitoverwinning op High bury in vijftien jaar. De ope ningstreffer van de titelverdedi ger kwam van de voet van Arjen Robben, die na 39 minuten doel trof. Joe Cole verdubbelde de score in de 73e minuut. Het was zeker geen eenrichtingsverkeer in het duel. Bij Arsenal mikte Thierry Henry op de paal en werd een treffer van Robin van Persie afgekeurd wegens buiten spel. Ook invaller Dennis Berg kamp en Robert Pires waren dicht bij treffers. Van Nistelrooij had zaterdag we derom een groot aandeel in de zege van Manchester United. De spits maakte in de tiende mi nuut de openingstreffer. Rooney besliste het duel na rust. Van Nistelrooij is met dertien compe titietreffers topscorer van de En gelse competitie, Wigan Athletic Na vijf nederlagen op rij won Wigan Athletic weer eens een competitiewedstrijd. De ploeg versloeg voor eigen publiek Charlton Athletic met 3-0. De Senegalees Camara maakte alle doelpunten. Bolton Wanderers handhaafde zich in de subtop door een ruime uitzege bij Ever- ton: 0-4. Newcastle United beleefde wei nig problemen bij West Ham United: 2-4. De ploeg dankte de zege aan beide spitsen. Owen scoorde drie keer, Shearer was één keer succesvol. ANP Ik ben zaterdag naar een studiedag voor trainers in Amsterdam geweest. Het was een initiatief van Frans Hoek. Als oefenmeester kon je er studiepun ten verdienen. Ik ben samen met Wim Ovaa, Leendert Geelhoed en Cees Houtepen geweest. Ik moet zeggen dat de gespreksonderwerpen in de auto stukken interessanter waren dan de stu diedag zelf. Ik vond het allemaal zeer oppervlak kig. Het thema was talent en dat sprak me natuurlijk wel aan, omdat ik daar met de voetbalopleiding elke dag mee te maken heb. Alois Wijnker, hoofd jeugdopleiding bij AZ, gaf een lezing. Hij stak een verhaaltje af over de jeugd opleiding van AZ, maar dat was heel algemeen. Wijnker raffelde zijn ver haal een beetje af. Eigenlijk waren het allemaal vage mededelingen. En John van den Brom, de tweede spreker, arri veerde te laat, omdat hij eerst nog een training moest geven bij Ajax. Daar kon hij niks aan doen, maar het kwam wel slordig over. Het bleek ook dat al die mensen geen definitie voor talent konden geven. Nie mand gaf een pasklaar antwoord op de vraag wat een talent nu precies is. Nou, dat lijkt me toch een voorwaarde als je met talenten gaat trainen of als je talen ten gaat scouten. Ik had graag gehoord hoe ze bij Ajax en AZ trainen op techniek en hoe ze bij die club scouten. Waar wordt op gelet, hoe pak je de trainingen aan, et cetera, et cetera. Daarna was er nog een forum discussie, maar ik vond dat de betrok kenen een ongeïnteressseerde indruk maakten. 's Middags stond er een demonstratie training op het programma, maar ook die kwam er niet uit. Aloys Wijnker gaf de training, aan jongens van AZ BI. Er werd op voorzetten getraind, met de spitsen en de vleugelaanvallers. Nou, er kwam geen voorzet aan, waardoor die hele oefening op niets leek. Wijnker bracht het ook niet goed. Wij stonden met 150 trainers langs de kant, maar wisten niet wat hij bedoelde. Pas na de training ging hij allerlei dingen uitleg gen. Hij probeerde ook grappig te zijn over de rug van de spelers. Er was inder daad weinig beleving bij die gasten, maar ik houd er niet zo van als een trai ner in het bijzijn van mensen zo deni grerend over zijn groep doet. We kregen na afloop allemaal een stu diepakket mee, dat door de organisatie nogal aangeprezen werd. Maar ik was er niet zo enthousiast over. Het was bijna alleen reclamemateriaal. En dan werd er ook nog bij gezegd dat we met al dit materiaal mooi aan de slag kon- door Arjen Vos EINDHOVEN - Het verlies bij Feyenoord van vorige week heeft geen invloed ge had op het onverbiddelijke thuisritme van PSV. Willem II werd zaterdag in het Phi lips Stadion verslagen op de manier zoals dit seizoen vrij wel steeds in Eindhoven ge wonnen wordt: zakelijk, effi ciënt, maar niet bepaald sprankelend. De uitslag (4-1) was aardig, de wedstrijd stuk ken minder. Het dolende Willem II komt ondanks alle malheur wel de eer toe als eerste eredivisie- ploeg sinds Vitesse, op 21 au gustus, in Eindhoven ge scoord te hebben. En dan werd die treffer van Vitesse ook nog eens gescoord door Alex, in eigen doel dus. Ceesay is de eerste vijandelij ke schutter die dit eredivisie seizoen Gomes op eigen veld liet capituleren. Na die verrassende tegentref fer, 0-1 in de vijftiende mi nuut, vertrok PSV echter geen spier. De ploeg zette even aan, scoorde direct via Vennegoor of Hesselink de ge lijkmaker en schakelde daar na weer terug. In het besef dat de 2-1 toch wel zou val len. Die viel ook, vlak voor rust. Opnieuw haalde Vennegoor of Hesselink de trekker over. Hij nam de bal uit een voor zet van Farfan aan op de borst en schoot hem vervol gens hard achter Zois. Willem II kon in het verdere verloop aardig meevoetballen, vooral omdat PSV het tempo te laag hield, maar werd niet gevaar lijk. Bovendien speelden de Tilburgers het laatste kwar tier met tien man, na de rode kaart voor Wau. In de voor laatste minuut moest Gomes voor de eerste keer werkelijk ingrijpen, na een vrije trap van Fehér. Farfan had er toen al 3-1 van gemaakt. In de slot minuut bracht de ingevallen Vayrynen de eindstand op 4-1. Dat was mooi voor Vayrynen, die door een verve- i lende kwetsuur een moeilijke tijd achter de rug heeft Het 1 was sowieso de wedstrijd van de rentrees. Eerst viel Beasiey in, die sinds 5 november niet I meer in actie was gekomen In de 72e minuut volgde Vayrynen, die daarmee ajn j debuut maakte in het eigen stadion. De Fin speelde voor het laatst op 13 augustus. En tien minuten voor tijd maakte Ball zijn opwachting, voor het eerst sinds 18 september. „De groep wordt groter. Dat is een pluspunt", merkte Guus Hiddink op. Maar Hiddink noemde venier ook minpunten aangaande de overwinning die volgens hem 'regulier' was. De coach zag grote slordigheden, zoals bij het doelpunt van Ceesav waarbij PSV in de omschake ling werd afgestraft. „Dat soort fouten mogen niet voor- ij komen. Wij hanteren interna- tionale maatstaven en dan J mag je geen cruciale fouten I maken, zelfs geen schoon-;! heidsfoutjes." De eindejaarsrally - Psv speelt vier keer in dertien da gen - werd ondanks dat goed ingezet, ook al omdat Feye noord gisteren van AD0 ver loor. Gisteren was het een jaar geleden dat PSV voor het i laatst op eigen terrein ver- loor, van Roda JC. Dat zat er zaterdag duidelijk niet in. Stylistisch De man van de wedstrijd was Vennegoor of Hesselink. De lange Tukker scoorde twee maal en was ook bij de overi ge twee treffers betrokken Hij heeft zijn vorm en vertrou wen terug. Het tweede doel punt was stylistisch fraai „Ja, het moet niet gekkerwor- den", lachte de spits na ai- loop. „Het gaat wel lekker Al was ons spel niet best We hadden moeite de openings te vinden. En we miste Ooijer, vind ik. Maar we rr ren ondanks dat toch veelt»- ter." GPD den gaan binnen de eigen club. Dat valt dus wel mee hè. Ik heb er weinig tot niets van opgestoken. De studiedag kostte vijftig euro per per soon. Dat is allemaal niet zo erg als je allerlei dingen krijgt aangereikt, maar dat was niet het geval. Nu vond ik het geldklopperij. Ach, het voordeel is dat je nu weet dat je niet nog eens naar zo'n studiedag moet. Toch zou ik het geen verloren dag wil len noemen, omdat ik heb genoten van de gesprekken in de auto. Daar hebben wc het wel over specifieke trainingsaan- pak gehad. Gérard de Nooijer van onze sportredactie MADRID - Osasuna liet gister avond in het Bernabeu-stadion tegen Real Madrid zien dat het dit seizoen niet voor niks tot de sterkste clubs van de Spaanse competitie behoort: 1-1. Real had vrijwel de gehele wed strijd het initiatief, maar het was Osasuna dat ver in de twee de helft op voorsprong kwam. De Koninklijken maakten niet lang daarna gelijk. Op de rang lijst moet Osasuna Barcelona loslaten. Het staat nu tweede, twee punten achter de club van Rijkaard. Real Madrid deelt de derde plaats met drie andere clubs, acht punten achter aarts rivaal Barcelona. Barcelona kwam zaterdag al leen aan de leiding door een 3-1-zege bij Cadiz. Het sterren team van de coaches Rijkaard en Ten Cate liep, zonder de grie perige Ronaldinho, fluitend voorbij de thuisclub. Cadiz mocht een half uur hopen op een stunt. Toen opende Giuly de score. Eto'o maakte er vlak voor rust uit een strafschop 0-2 van. De topschutter uit Kameroen bracht vlak na de hervatting, op aangeven van Messi, zijn sei zoenstotaal op vijftien doelpun ten. Milosavljevic vierde de tegen treffer in de slotminuut met de fans als een kampioenschap. Italië Internazionale en AC Milan put ten moed uit het gelijkspel van de onbetwiste koploper Juven- tus tegen Lazio Roma (1-1). In- ter, tegenstander van Ajax in de Champions League, was opper machtig bij Reggina (4-0) en AC Milan speelde thuis met Messi na (4-0). De achterstand van bei de Milanese rivalen op de kam pioen uit Turijn blijft deson danks groot: Inter op acht pun ten en AC Milan op negen. Inter boekte tegen Reggina de vijfde zege op rij. De overwin ning vorige week in de derby te gen AC Milan (3-2) zorgde er voor dat Inter vol zelfvertrou wen naar Reggina ging. Bij rust stond er al 0-3 op het scorebord via treffers van Cordoba, Mar tins en Adriano. Pizarro scoorde in blessuretijd nog 0-4. Sjevtsjenko was weer de grote man bij AC Milan. Hij maakte tegen Messina twee treffers, de eerste voor rust uit een discuta- - Laa bele strafschop. Twee minute na de pauze besliste de topschut ter het. duel: 2-0. In de slotfa zorgden Pirlo en Gilardina e- voor dat de aanhang tevreda naar huis ging. Juventus leed zeldzaam puntenverlies. Laa hield in Rome de titelkandidaï op 1-1. Rocchi opende de soa namens de thuisclub na ruis een kwartier. Trezeguet maarit nog voor rust gelijk. Duitsland Bayern München is met grol machtsvertoon winterkamp:» in de Bundesliga geworden.® een zwaarbevochten uitzege q Borussia Dortmund (1-3 schreef Bayern zaterdagmiög op de laatste speeldag voor i winterterstop geschiedenis, K nooit eerder in de geschied® van de Bundesliga beémdia een club de eerste compete* helft met 44 punten. Bayern liep zelfs nog uit opi concurrentie. De topper tusss Werder Bremen en HSV eindig de gisteren in 1-1. Het gat Efi Bayern werd dus groter: HSï op zes en Werder op acht put ten achterstand. Bayern München danktedezffl aan treffers van KarimienPfi-'- ro na rust. Kringe verkleinde a de 79e minuut de achterstand van Borussia Dortmund. In Bremen was Johan Micoud K- gen HSV dé man van de eers helft. Hij miste in de 39e i®-1 een strafschop voor Weide, maar maakte zijn fout in bles- retijd van de eerste helft £*- Micoud schoot een vrije trapfc* nen. In de 67e minuut redde e- valler Kujukovic in eer; ente rend duel een punt voor de Li- burgers. Schotland Op weg naar de felb^®® landstitel heeft Celtic vaan» verder uit te lopen op coecc- rent Hearts. De ploeg bleef ren uit bij middenmoter few ness steken op 1-1. Zaterdagmiddag kreeg nog hulp uit onverwachter®- Rivaal Glasgow Rangers we thuis wedstrijd tegen nuM# twee Hearts met 1-0 door treffer van Lovenkrands. CeL heeft nu vier punten vooispr® op Hearts. Glasgow Rangers bezet de de plaats met maarliefst®^ tien punten minder dan de aa--" vijand. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16