Mie doktoren in huisartsenpost Disco gehandicapten in het nauw PZC PZC Het laatste kerstetentje van Ria Hettich Vrijwilligers dragen project digitalisering gemeentearchief -11 laatste vijfdissidentenuit Middelburg geven op op koopavonden geopend! maandag 19 december 2005 bELBÜRG - Ook de laatste ghuisartsen zijn nu overstag: Ljtcnzich aan bij de huisart- Lost in Vlissingen. Ruim drie aihielden ze buiten de gebrui- tlijke werktijden dienst vanuit p.Die tijd is voorbij. Idie jaar kunnen mensen die idjven of in het weekend plot- jj,g een dokter nodig hebben, ^cht bij de huisartsenpost in Ssingen. Op één nummer ko- jalfe medische klachten bin- - ,>pde post is altijd een huis- com hulp te verlenen, jdat werkt. Toch stonden vijf Artsen in Middelburg vanaf ïbegtn sceptisch tegenover de lorpshuis wordt wpareerd QElWERKERK - De grootste «blemcn in het dorpshuis fowerkerk worden opgelost, college van B en W stelt de «nleraad voor. hiervoor i.M0euro uit te trekken. s dak is lek. de goten zijn ka- cen op verschillende plaatsen ;prake van schade aan de i problemen zijn niet eerder «tost omdat het dorpshuis do nominatie stond om geslo- worden maar de gemeente re heeft besloten dat Nieuwer- pk over een 'adequate ruimte' i beschikken. Die ruimte is elders gevonden en daarom 't het dorpshuis langer in ge le dan gepland. Door nu wat ccerhoud aan te pakken is het bouw weer enige tijd op haar ak berekend uit vernield iKoudekerke JOüDKERKE - Een onbekend leven dader heeft zaterdaga- ;d de ruit van een winkel- ïdaan het Dorpsplein in Kou- Jeierke vernield. Uit de winkel tets weggenomen. jjgenda MEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: W231231 If op maandag t/m vrijdag ge il Ojrendede openingstijden; J iiiefdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Suitenruststraat 18 rosibus 8070 '330EB MIDDELBURG hl: 0118-493000 rax: 0118-493009 Email: redwalch pzc.nl wiritsSep (chef) ksdia Berkelder Eöith Ramakers tónam van den Broek Beima Osman Wendy van den Hurk tonde Vries (sport) CENTRALE redactie Stationspark 28 Postbus 31 ~ÖOAAGOES Tel 10113)315500 ?a*: (0113)315669 .E-mail: redactie pzc. n I nternet |*ww.pzc nl [wnail: web@pzc.nl post. Ze deden niet mee. Omdat je dan niet vanuit huis kunt wer ken, tussen de telefoontjes door niet even met je gezin kon ontbij ten of even kon stofzuigen. C. Albers was samen met zijn collega's Bruynzeel, Heere, Van de Haak en Wortelboer een van de 'dissidenten'. „Wij hadden het idee dat we vast zouden zit ten op onze post. Daarbij leek het ons voor de patiënten fijner om vanuit huis te werken. Dan wisten ze zeker dat ze een beken de dokter zouden aantreffen." Toch is de arts om. Maar hij kan niet anders, zo voelt hij. „Twee van ons vijven hebben gezegd dat ze toch mee gaan doen. Wie dat zijn, laat ik liever in het mid den. Maar om met zijn drieën diensten te draaien, is niet te doen. Dan heb je eens in de drie dagen dienst en in de vakantie elke dag. In eerste instantie wa ren we met zijn zessen; dat was ideaal. Met zijn vijven was nog te doen, maar dit is niet vol te houden." De huisartsen hebben hun ba kens verzet. „Ach", verzucht Al bers. „Het leven bestaat nu een maal uit episoden. Bovendien, we hebben geen keus. Laten we er het beste van maken." Kinderziektes Dat lukt best, verwacht hij. „De post is prima georganiseerd, heb ik begrepen. Alle kinderziektes zijn eruit. Dus als het dan toch moet, dan liever nu dan toen." Dat had M. Hamelink eigenlijk wel zien aankomen. De huisarts in Vlissingen vindt zelfs dat zijn collega's in Middelburg het nog lang hebben volgehouden. „Het moment dat ze overstag zouden gaan, moest een keer komen." En terecht, stelt de dokter. „De post werkt goed. We zijn bereik baar; er is altijd wel iemand die de telefoon opneemt. Dat doen onze assistenten; ook 's nachts. De uren die je werkt, zijn daar mee compacter. Je wordt niet di rect uit je bed gebeld. Plus dat je niet zo snel door een telefoon tje heen kunt slapen." Natuurlijk was het in het begin afwachten. Ook voor patiënten. „Maar die zijn inmiddels wel ge wend aan de post. De huisartsen bevalt het goed, zover ik weet. Ik ben blij dat ik tijdens mijn op leiding al met het fenomeen van de huisartsenpost te maken heb gehad. Ik ben jonger dan de art sen die niet meededen. Het was voor hen moeilijker om eraan te wennen. Als je iets gewend bent dat goed werkt, stap je niet zo snel over naar iets nieuws. Ze ker artsen niet. Die zijn over het algemeen vrij conservatief." GGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 00-16.00 uur. Tafeltennis voor plussers; IUDEKERKE - Sportcentrum Cou- ►g,915-10.15 en 10.15-11.15 uur: Be- gen voor ouderen; IN - Open Hof, 9.10 uur Ha- om 10.45 uur 55+yoga; Yo- aalOponHof, 19.00-20.00 uur: Djem- teen voor beginners en tussen 00-21.00 uur voor gevorderden; Yo- 18.00-19.00 uur: Kung Fu voor igeren en volwassenen; ijeenkomst an Anbo IDDELBURG - Ouderenbond ibohoudt de jaarlijkse nieuw- mbijcenkomst op zaterdag 7 i in Het Palet in Middel- fcbijeenkomst begint om 14.00 Het vrouwenkoor Bienaeh tover zingt oude en nieuwe pjes- Ria en Frans Hettich verzorgden voor het laatst een kerstdiner voor bejaarden en alleenstaanden in Westkapelle. door Elian van't Westeinde WESTKAPELLE - Zeventien liter groentesoep mét balletjes, zes kilo spruitjes, vijf kilo witlof, tien kilo aard appelen en dertig sukadelapjes. Dat had Ria Hettich dit jaar nodig bij de be reiding van het kerstdiner voor bejaar den en alleenstaanden in het Gemeente lijk Dienstencentrum voor Ouderen in Westkapelle. Ze doet het deze kerst voor de laatste keer. „Het is tijd voor wat anders." Voordat om twee urn- het Westkappels Kwartet de eerste tonen van een walsje inzet, hebben dertig alleenstaanden van een driegangenmaaltijd genoten. Slechts wat restjes spruitjes en gekook te aardappelen gaan terug naar de keu ken. Een tijdje voor het begin van het feeste lijk kerstmaal staan zes enorme pannen te pruttelen op het gasfornuis. „We zijn er altijd wel een paar dagen zoet mee", zegt Ria Hettich als ze het deksel van de pan met sukadelappen optilt. Vierentwintig jaar geleden solliciteerde Ria naar de functie van beheerder bij het dienstencentrum. De eerste jaren ge bruikte ze de keuken intensief voor het koken van maaltijden voor tafeltje dek- je. Tegelijkertijd maakte ze tijd vrij voor vrijwilligerswerk. Ze begon met het organiseren van busreisjes voor be jaarden en een kerstdiner voor mensen die niemand hadden. „De eerste jaren waren we met een klein clubje, maar op een gegeven moment deden er wel vijf tig mensen mee. Ik vind het jammer om te stoppen. Ik wil het liefst deze laatste keer maar stilletjes voorbij laten gaan." Met opgestroopte mouwen maakt haar man Frans het aanrecht schoon. Hij doet 'verplicht' mee. „Zo, we gaan een borrel voor onze gasten inschenken. Kijk eens. We hebben zes flessen tokkel- room. Die gaan allemaal op vandaag." Omdat Westkapelle waarschijnlijk al in 2007 een woonzorgcentrum krijgt, wordt het dienstencentrum overbodig. In het nieuwe woonzorgcentrum komt een soort dienstencentrum. De kinder opvang, het spreekuur voor arts en fy siotherapeut en enkele andere diensten blijven voorlopig bestaan. Maar de ge meente Veere haalt binnenkort de keu ken van het centrum aan de Molenwal leeg. Dat betekent het einde van de kerstetentjes van Ria. „Voor het kerstmaal kopen we op één dag alles in en dan begin ik met aardap pels schillen en groenten en niet te ver geten stoofpeertjes schoonmaken." Het vlees staat al een tijdje op en valt bijna uit elkaar. „De mensen hier heb ben het liefst gewoon eten: groenten, aardappelen, vlees en jus." Kosten De slager in Souburg maakt altijd een leuk prijsje voor haar. „En dokter Van Eede maakt altijd het toetje", zegt Ria. Alle kosten worden gedeeld. Stichting Welzijn Ouderen draagt bij, wie mee eet betaalt twaalf euro vijftig en het echt paar Hettich neemt de kosten voor het Westkappels Kwartet op zich. De dames M. Huibregtse (82, bijna 83) en L. Huibregtse (85) komen hier al een foto Lex de Meester jaar of vijf. Ze hebben er 'een hekel aan' dat het de laatste keer is. De 82-jarige kwam hier vroeger al met een koortje, maar toen was ze nog te jong voor het diner. „Jammer, er verandert zo veel." Mevrouw N. van Dijk (78) woont sinds kort in Zorgcentrum Simnia in Dom burg en komt hier voor de gezelligheid en om kennissen te ontmoeten. „Ik wil dit niet missen. Straks gaan we nog een mopje zingen." Alie Boogaard is een van de vrijwillig ster die het eten serveert. „Bij Ria kan altijd alles. We hebben lief en leed sa men gedeeld. Het is jammer dat ze stopt. Ze stond altijd voor de bejaarden klaar." „Ach, misschien verzint ze wel weer wat anders volgend jaar", voorspelt haar man Frans. Als iedereen voor een tweede of derde keer peertjes heeft opgeschept, kijkt Ria tevreden rond. Ze wil er even niet aan denken dat het de laatste keer is, lie ver haalt ze herinneringen op van uit stapjes. „Weet je nog in de Keukenhof, toen we mevrouw Kuiper kwijt waren?" De ver halen komen stilletjesaan los, de gasten genieten nog een keer. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vereniging Ouders Geestelijke Gehandicap ten (VOGG) Walcheren slaakt een noodkreet. De organisatie heeft een schrijnend gebrek aan vrijwilligers. „De nood is hoog. Als we geen nieuwe mensen vin den, kan dat wel eens het einde betekenen van de discoavond voor gehandicapten." Dat zegt Angela Hoogesteger, zelf vrijwilligster. „Ik ben 22 jaar en doe dit al dertien jaar. Ik hou het nog heel lang vol." Zij is een uitzondering. Patrick Huibregtse is een leef tijdsgenoot en komt nog maar net kijken als vrijwilliger en be stuurder van de VOGG. „Maar ik denk dat dit werk me veel vol doening zal geven", zegt hij. Ze hopen op nieuwe vrijwilli gers. Op zaterdag- en vrijdaga vonden kunnen gehandicapten in Ons Plekje in de Vlissingse wijk Paauwenburg dansen en plezier maken. ,.Ze kijken er naar uit", zegt Hoogesteger. „Moeten we daar mee ophouden omdat we te wei nig begeleiders hebben? Dat zou echt een ramp zijn." „Het is het hoogtepunt voor zo'n zestig ge handicapten. We hebben elk jaar een stop van eind mei tot be gin september. Dat duurt veel te lang voor hen. Hoe vaak ik niet hoor dat ze verlangen naar sep tember, want dan kunnen ze weer dansen." De VOGG verzorgt ook activitei ten met carnaval en Pasen. „We zijn ambitieus. We willen niet al leen vermaak bieden, maar ook meer betekenen voor de ouders van de gehandicapten. En daar hebben we ook weer helpers voor nodig." Hoogesteger is van vrijwilligers werk wijzer geworden. „Je leert samenwerken en flexibel zijn. Het is ook nog eens veelzijdig werk. Van achter de bar staan tot de begeleiding van verstande lijke gehandicapten." Volgens Hoogesteger en Hui bregtse is het een voordeel als een vrijwilliger iets afweet van het gedrag van gehandicapten. „Het zijn pure mensen. Je moet het niet vreemd vinden, wan neer ze je ineens omhelzen of als ze ineens in huilen uitbarsten." Proces-verbaal na belediging agent VLISSINGEN - Op het Baskenburgplein in Vlissingen is zaterdagavond kort voor negen uur, bij een verkeerscon trole, een 47-jarige vrouw uit Oost-Souburg aangehou den. De vrouw werd gewaarschuwd voor het rijden zon der verlichting op haar fiets. Volgens de politie wilde ze haar ID-kaart niet laten zien, beledigde ze de agenten en werd agressief. Ze is meegenomen naar het bureau en ont ving proces-verbaal. Automobilist ziet fietser niet VLISSINGEN - Op de splitsing Singel/Scheldestraat in Vlissingen is zaterdagavond omstreeks half acht een onge luk gebeurd tussen een fietser en auto. Een 44-jarige auto mobilist uit Vlissingen reed over de Singel, vanuit de rich ting van het tankstation. Ter hoogte van de kruising Paul Krugerstraat sloeg hij af, maar daarbij verleende hij geen voorrang aan een 21-jari ge fietser die eveneens uit Vlissingen kwam. De fietser reed zonder licht. Geslipt op glad wegdek 's-HEER ARENDSKERKE - Op de A58 ter hoogte van 's-Heer Arendskerke is gisterochtend rond kwart voor elf een auto over de kop geslagen. Daarbij raakte de 28-jari- ge automobiliste uit de gemeente Goes gewond. De vrouw was in een sneeuwbui in de slip geraakt en gaan glijden. Ze is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Na behandeling mocht ze huiswaarts. Haar auto is total loss. Ongeveer tegelijkertijd raakte op dezelfde weg een 70-ja- rige automobilist uit Goes in de problemen vanwege de sneeuwbuien. Hij kwam met zijn auto in de bossages tot stilstand na een glijpartij. Hij kon op eigen kracht weer de rijbaan op en verleende ongeveer honderd meter verderop hulp bij bovengenoemd ongeval. Automobilist rijdt hond aan GOES - Een automobilist is gistermiddag op de Piet Hein- straat in Goes doorgereden nadat hij een hond had aange reden. Een 26-jarige inwoner van Goes liep rond half zes met zijn hond, een rottweiler, over de oversteekplaats van de Piet Heinstraat in Goes. Toen hij halverwege was kwam er een auto aangereden. De Goesenaar moest ren nen om te voorkomen dat hij door de auto werd aangere den. De hond werd door hem meegetrokken maar werd toch nog op zijn heup door de auto geraakt. De automobilist reed vervolgens door zonder zijn identiteit bekend te ma ken. De politie is op zoek naar getuigen van dit incident. Zij kunnen contact opnemen via 0900-8844. Auto vernield op Hellingbaan VLISSINGEN - Op de Hellingbaan in Vlissingen is tussen vrijdagavond elf uur en gisterochtend half vier een auto vernield. Toen de 33-jarige eigenaresse gisterochtend weer bij haar auto kwam, bleek dat de motorkap, de kofferbak en de lin- kerzijkant van de auto waren bekrast. De ruiten, een kop lamp en enkele portiergrepen waren eveneens beschadigd en ook het dak is ontzet. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze windt er geen doekjes om: zonder de inzet van vrijwilligers zou de digitalise ring van het gemeentearchief on doenlijk zijn. „Zij dragen dit project", zegt Ineke van den Broek van het gemeentearchief van Schouwen-Duiveland. Vanaf morgen kan eenieder via de website van de gemeente en zoeksysteem Atlantis in het ar chief neuzen. Inmiddels zijn tienduizend notariële akten be schreven, is een groot deel van de bibliotheek in kaart gebracht en zijn drieduizend historische foto's te bekijken. Het is, moet Van den Broek toe geven, een megaklus. Maar ook eentje waar je niet omheen kunt. „We hebben hier kasten vol boeken, maar dat is anno 2005 niet meer voldoende. Heel veel mensen verwachten dat ze via internet allerlei stukken kun nen raadplegen en je moet na tuurlijk ook met je tijd mee gaan." Het digitaal toegankelijk maken van het gemeentearchief is in drie stukken geknipt: biblio theek, notariële akten en beeld bank. Met name de twee laatste deelprojecten vergen veel tijd. „Daar zijn we nog jaren mee be zig", voorspelt Van den Broek. Het lezen en beschrijven van de notariële akten is bijzonder tijd rovend, maar tevens interessant volgens Van den Broek. „Het gaat niet alleen om testamenten, boedelscheidingen en faillisse menten, maar ook om getuigen verklaringen. Als een schip ver ging kon een bemanningslid ge tuigen dat het geen fout van de bemanning was. Notariële ak ten zijn niet alleen voor genealo gie maar ook voor historisch on derzoek interessant." Het omschrijven van de akten is geen sinecure. Het lezen van oud handschrift is lastig; boven dien bestond eeuwen geleden geen standaardtaal. „Je ziet soms dat in één akte een per soonsnaam op twee, drie ver schillende manieren wordt ge schreven. Dus dan knjg je Pat mos, Padmos, Paddemos en Pad moes. Gelukkig zijn er slimme zoeksystemen, zodat je niets mist. En als je een voornaam weet kun je heel gericht verder zoeken Het gemeentearchief beschikt over 60.000 notariële akten. Daarvan zijn inmiddels 10.000 beschreven en daarmee toegankelijk gemaakt. Angela Hoogesteger en Patrick Huibregtse werken als vrijwilligers mee aan de discoavonden voor ge handicapten in Vlissingen. foto Ruben Oreel f Bureau Kraamcentrum voor Walcheren Het bureau van de Stichting Provinciale Kraamzorg Entadministratie Zeeland in de Segeerstraat te Middelburg zal met ingang van donderdag 22 december op koopavonden open zijn. (toekomstige! Cliënten worden persoonlek te woord gestaan door een ervaren kroamverzorgende en kunnen bi( haar ondermeer terecht voor informatie over Kraamzorg Babymassage Borstvoeding Babyuitzet De inschri|ving voor kraamzorg kan geli|kti|dig geregeld worden Naast de waardebon voor het gratis zwangerschap en borstvoedingskussen die men als "steunt|e in de rug" bi| definitieve inschn|ving tegemoet kon zien is er voor elke aanstaande moeder een leuke attentie [(RAAMZORG^^ENTADMINISTRAI IE •Qcvt b&vcdt! www.kraamzorgzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11